Hamas met rug tegen de muur Numocc/i iSKMi PZC Negentiende landstitel PSV A Zeeuwse pianist wint eerste prijs Gerard Reve overleden Wereld is ook op de Caribische Zee klein Kalveren gered uit vuurzee Kortgene Israël voert druk op na raketaanvallen Kamer boet in aan kwaliteit Lonink krijgt geen bijval Korir zegeviert in Rotterdam 17 Haags overleg toekomst Nedcar Cancellara sterkste in de hel /imiddag N flinke perioden met zon en droog. Matige noord- tot noordwestenwind. Maximumtemperatuur rond 9 graden. 248e jaargang no. 85 maandag 10 april 2006 |0S nummer 1,25 Audi T.M 2e PAASDAG 1 RUIM 140 OCCASOINS www.opeldelaat.nl www.autoshak.nl ilnnr Robert Bloemen JERUZALEM - Israël heeft gisteren maatregelen aange kondigd die de Palestijnse as-regering verder moe ten isoleren. De afgelopen n voerde Jeruzalem de druk al op met aanvallen op Palestijnse extremisten in Palestijns gebied. Met de ac- iies willen de Israëliërs een eind maken aan de aanval len met zelfgemaakte raket ten op Israël. Waarnemend premier Olmert van Israël kondigde aan dat bui tenlandse diplomaten die met le- van het radicaalislamiti- ischeHamas-kabinet spreken, tij dens hetzelfde bezoek niet met Israëlische vertegenwoordigers ontmoeting kunnen hebben. Ook benadrukte Olmert dat Jeruzalem geen contact zal on derhouden met de Palestijnse re- g. Hij noemde het Ha- mas-kabinet èen 'vijandelijke entiteit'. Uitgesloten De Palestijnse president Abbas, lid van de Fatah-partijis van beide maatregelen uitgesloten. Ir is geen sprake van een 'per- ijke diskwalificatie van de voorzitter van de Palestijnse Au- toriteit', aldus Olmert. Ook zijn buitenlandse diplomaten vrij om met zowel Abbas als met Is raëliërs te praten. Plet Israëlische leger doodde sinds afgelopen vrijdag zeker vijftien Palestijnen in de Ga- zastrook. Militairen bestookten gisteren nog een post van de Pa lestijnse veiligheidsdienst met artillerievuur, nadat vanuit de directe omgeving een raket was afgevuurd. Israël zou de agen ten hebben gewaarschuwd voor de aanval. Volgens Israëlische opgave werden er de afgelopen dagen zeker veertig Palestijnse raketten afgevuurd op doelen in Israël. De Palestijnen reageerden laaiend op de Israëlische aanval len op hun gebied. De gewapen de vleugel van de Hamas-partij dreigde met vergeldingsacties. Volgens Israëlische media is Ha rnas des duivels over de 'agres sie' van Jeruzalem. De militante Palestijnse beweging Islamiti sche Jihad' reageerde verdeeld. Een woordvoerder van de mili taire tak kondigde een eenzijdig bestand van een week af. Door geen raketaanvallen meer uit te voeren, wil de beweging voorko men dat 'nog meer onschuldige mensen omkomen'. De dreigen de taal en het geweld komen op een moment dat de nieuwe Ha- mas-regering internationaal steeds verder in het nauw komt. van onze sportredactie EINDHOVEN - PSV-trainer Guus Hiddink wilde na afloop van het kampioensduel met FC Groningen (1-1) nog geen uit sluitsel geven over zijn toe- lomst. De coach vertrekt bij de Eiüdliovense club en gaat aan slag als bondscoach. „Het wordt in ieder geval geen club", jldus Hiddink. „Dan lijkt het mij vrij duidelijk dat ik bij een iia'tionale bond aan de slag ga." De nieuwe werkgever van Hid- to wordt in ieder geval niet ©geland. Zijn zaakwaarnemer tees van Nieuwenhuizen liet gis teren in een interview met de BBC weten dat Hiddink geen kandidaat is om Eriksson op te volgen als bondscoach. Hiddink gaf aan dat hij op korte termijn uitsluitsel geeft over zijn toekomst. Op de vraag of hij in Rusland aan de slag gaat antwoordde hij cryptisch: „Jul lie horen het als alles rond is en getekend." Uitgerekend op cle dag dat PSV zijn kampioenswedstrijd speel de en de topper Ajax-AZ op het programma stond, bleven tien duizenden voetballiefhebbers verstoken van rechtstreekse wedstrijdbeelden. Door een sto ring bij kabelaar Tele2, voor heen Versatel, konden gisteren nergens in Nederland de li ve-wedstrijden worden ontvan gen. Door de storing konden de kij kers via hun decoder maar een kwartiertje van de live-uitzen dingen genieten: vanaf 14.45 uur kampte Tele2 met een 'alge mene decoderstoring', zo meld de de website van de kabelaar. Ook na het laatste fluitsignaal, toen PSV de titel al binnen had en Ajax rivaal AZ met 1-0 had verslagen, waren er nog geen beelden. „Onze excuses voor het eventuele ongemak", meldde de storingssite van Tele2 nog uren lang. GPD/ANP pagina 17 Mentale kracht is basis titel PSV Guus Hiddink om- Ét spits Jan Vennegoor of Hes slink nadat de titel een feit is. foto Evert-Jan Daniëls/ANP (Advertentie) OPENT NIEUW FILIAAL WETEN WAAR KIJK OP PAG. 8 DEN HAAG - De uit Oost-Sou burg afkomstige pianist Svja- toslav Presnyakov (18) heeft gis teren in Den Haag een eerste prijs behaald tijdens de nationa le finale van het Prinses Chris tina Concours. Het was de tweede keer dat de talentrijke pianist een eerste prijs won tijdens het voorname concours. In 2002 leverde hij de zelfde prestatie. Zijn optreden van gisteren werd door de jury beloond met masterclasses bij een internationale musicus naar keuze. Daarnaast mag hij in sep tember een recital geven in Car negie Hall in New York. Presnyakov is tweedejaars stu dent aan het Conservatorium van Amsterdam. Daar woont hij sinds 2004 ook op kamers, pagina 15 een grote muzikale persoonlijkheid Zowel de Europese Unie als de Verenigde Staten willen voorals nog geen financiële steun meer verlenen, omdat Harnas eerst het bestaan van de staat Israël moet erkennen en het geweld moet afzweren. Acute problemen Ook willen de EU en de VS dat de Palestijnen eerdere interna tionale akkoorden over vrede in het Midden-Oosten erkennen. Volgens de Palestijnse minister van Financiën Abdel-Razecq verkeert de Palestijnse Autori teit al in acute financiële proble men door de internationale boy cot. Er zou geen geld zijn om ambtenaren de salarissen over de maand maart uit te betalen. Abdel-Razecq zei dat de finan ciële problemen een direct ge volg zijn van de internationale boycot. De Europese Commissie besloot vrijdag de betalingen aan de Palestijnse regering 'vooralsnog' op te schorten we gens het aantreden van het radi cale 'Hamas-kabinet. De minis ters van Buitenlandse Zaken moeten nog een definitief oor deel vellen. De Palestijnse premier Haniyah beklemtoonde dat zijn regering haar opstelling niet zal wijzi gen. Hij vindt dat het Westen moet accepteren dat Harnas de mocratisch is gekozen door het Palestijnse volk. ANP door Petër Kuijt DEN HAAG - De Maatschappij der Nederlandse Letteren be dacht hem in 2002 met een zes de plaats in de toptien van be langrijkste Nederlandse schrij vers. Multatuli stond onaantast baar op nummer één. Maar voor velen is de zaterdagavond over leden Gerard Reve dé zelfbe noemde maar ook onbetwiste volksschrijver van Nederland. Reves levenspartner Joop Schafthuizen maakte gisteren de dood van de schrijver be kend. Reve, die stierf aan de ge volgen van dementie, is 82 jaar geworden. De schrijver leed al jaren aan de ziekte van Alzhei mer en verbleef om die reden bijna twee jaar in een verpleeg huis in het Belgische Zulte. De laatste twee weken verslech terde zijn toestand snel. Hij at en dronk bijna niet meer en raakte vorige week enige tijd in een coma. Wanneer de schrijver wordt begraven is nog niet dui delijk. Wel maakte Schafthui zen duidelijk dat de laatste rust plaats van Reve in zijn woon plaats Machelen aan de Leie zou zijn, vlakbij Gent. Troost Schafthuizen noemde het 'een soort troost' dat Reve de rust heeft gekregen die heel erg no dig was. Met Harry Mulisch en Willem Frederik Hermans wordt Reve gerekend tot de drie belangrijk ste Nederlandse schrijvers van na de Tweede Wereldoorlog. Hij kreeg onder meer de P.O. Hooft- prijs en de Prijs der Nederland se Letteren. Gerard Kornelis van 't Reve werd op 13 december 1923 gebo ren in Amsterdam als zoon van door Bram Hulzebos TRINIDAD - Al de hele dag zei len de Groningers Dia en Ad Scholtens in hun jacht over de Caribische zee zonder dat ze een schip hebben gezien. Tegen de middag klinkt er een akelig ge raas uit de machinekamer. Zee water spuit de ruimte binnen. Een pomp biedt onvoldoende soelaas, Ad en Dia hozen met emmers, maar er is niet tegenop te werken en het lek kan niet worden verholpen. Het schip maakt snel water. Ad besluit een noodoproep te doen. Niet veel later verschijnt er een vrachtschip aan de horizon.. Het komt langszij en de bemanning haalt het echtpaar van hun jacht. „Toen pas zag ik de naam van het schip: Damsterdiep", vertelt de geredde Ad Scholtens een dag later via de sateliettelefoon van de Damsterdiep. „Een Gro nings schip op een verlaten zee! Wij zijn geboren en getogen Gro ningers; We hebben zelfs jaren aan het Damsterdiep in Delfzijl gewoond. Het was echt een won der." Vanaf De Damsterdiep, een schip van de Groningse rederij Feederlines, zien Ad en Dia Scholtens hun eigen schip in de golven verdwijnen. De Poolse en Filippijnse bemanningsleden vangen het stel goed op, maar Ad en Dia hebben het uiteraard wel moeilijk met het zeemans graf van hun jacht. „Foto's, sie raden, boeken, en het schip zelf natuurlijk: allemaal weg!" An derzijds telt hij zijn zegeningen. „Als dit ons was gebeurd met zwaar weer, daii hadden we het beslist niet overleefd." GPD Tweede Kamervoorzitter Weisglas vindt het een slechte zaak dat veel ei-varen kamerleden voor het eind van hun niandaatsperiode vertrekken. De status van de Tweede Kamer lijdt daar volgens hem onder. Sinds de laatste kamerverkiezingen hebben zo'n twintig parlementariërs voortijdig het pluche verruild voor een andere functie. De Terneuzense burgemeester J. Lonink krijgt bij zijn col lega's geen bijval in zijn beschouwing dat de Zeeuwse ge meenten te veel kibbelen en te weinig eenheid uitstralen. De burgemeesters Kramer (Kapelle), Van Dok (Vlissin- gen), Asselbergs (Schouwen-Duiveland) en Mul der (Hulst) zijn wél te spreken over de samen- werking tussen de gemeenten in Zeeland. Sammy Korir heeft giste ren de marathon van Rot terdam gewonnen. De 34-jarige Keniaan, die al was afgeschreven in mara- thonland, besliste de strijd op de klassieke afstand pas in de laatste kilometer. Met zijn tijd (2.06.38) bleef hij net boven het parkoersre- cord. Kamiel Maase was de beste Nederlan der op de tien de plaats. een communistische journalist. Zowel persoon als werk van Re ve was vaak aanleiding tot grote re en kleinere rellen. Zo moest de auteur in 1966, het jaar van zijn toetreding tot de Rooms-Katholieke Kerk, voor de rechtbank in Amsterdam ver schijnen na een aanklacht we gens godslastering. In 'Nader tot U' had Reve namelijk be schreven hoe hij gemeenschap heeft met een tot ezel gereïncar neerde God. In .2001 ontstond opnieuw ru moer. Koning Albert van België weigerde hem toen de Prijs dér Nederlandse Letteren uit te rei ken omdat Joop Schafthuizen werd verdacht van ontucht met een minderjarige. De prijs werd uitgereikt door een ambtenaar van de Nederlandse Taalunie. Reve was om gezondheidsrede nen niet aanwezig bij het voorle zen van het juryrapport. GPD pagina 4 Reve zocht bekoring in het banale SITTARD - Ambtenaren van het ministerie van Economische Zaken voeren vandaag in Den Haag spoedoverleg met topmen sen van Mitsubishi over de toe komst van Nedcar in Bom, waar duizend van de driedui zend banen op het spel staan. Het ministerie hoopt meer te ver nemen van de plannen van de Ja panners en zal benadrukken dat de rijksoverheid pas steun kan bieden als er een helder onderne mingsplan ligt, zegt woordvoer der G. Westerhof namens het mi nisterie. Zolang er geen investe ringsplan ligt, kan de regering weinig, stelt Westerhof. De op lossing moet van Mitsubishi ko men, maar het Rijk kan op het gebied van infrastructuur, inno vatie en technologische ontwik keling financiële ondersteuning bieden, aldus Westerhof. Minister Brinkhorst houdt de boot vooralsnog af als het gaat om steun aan Nedcar. GPD De Zwitser Fabian Cancellara doorbrak in de zwaarste van alle klassiekers de hegemonie van Tom Boonen. Op de kasseien van Parijs-Roubaix werd de Belgische topfa voriet in de finale uit de wielen gereden. Cancellara reed solo naar de wielerbaan in Roubaix. Drie achter volgers, die door de gesloten bomen van een mm spoorweg glipten, werden gediskwalificeerd. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Sc Meningen: 4; Buiten land: 5; Gezondheid: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11,13,14 en 15; Sport: 17, 18,19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 en 26 De brandweer kreeg om vier mi nuten voor twaalf de melding van de brand. Drie groepen zijn ter plaatse geweest, die van Colijnsplaat/Kortgene, Kamper land en Wolphaartsdijk, De eer ste zorg was de brand niet zo ver te laten uitbreiden dat de woning in de schuur ook schade zou oplopen. Dat lukte. Het vuur bleef beperkt tot het ach terste gedeelte van de loods, waarbij vooral veel rookontwik keling ontstond. Na ongeveer een uur was er uit een nabijgelegen sloot niet meer voldoende bluswater te krijgen. De aanleg van een driehonderd meter lange leiding naar een ver derop gelegen watergang bood soelaas. De brandweer is tot za terdag laat in de middag met na- bluswerkzaamheden bezig ge weest. Buren aan de Prinsendijk hielpen mee de kalveren op stal te zetten in een schuur direct naast het gebouw waarin de brand woedde. door Harmen van der Werf KORTGENE - Een brand in een landbouwschnur aan de Prinsen- dijk bij Kortgene heeft zaterdag vroeg in de middag voor enkele tienduizenden euro's schade aangericht. In de loods stonden zestig kalve ren en pinken. Ze zijn op één na allemaal gered dankzij snel in grijpen van de eigenaren, de broers D. en E. van Eek. Het om gekomen dier liep terug de stal in en kon er niet meer uit wor den gehaald. De brand is ontstaan bij las- werkzaamheden. Hooi vatte vlam. „We hebben voordat wij gingen lassen, het hooi nat ge maakt", verklaarde D. van Eek. „Toen er brand ontstond, heb ben we nog geprobeerd het vuur te doven, maar het ging zo hard. We hebben vervolgens alles op alles gezet de dieren op tijd naar buiten te krijgen. (Advertentie) telefoon' i Ipostlbankrekeningnummen O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toesiemrning voor automatische Incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer, Ik heb de laatste tes maanden geen O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: LU per maand met automatische incasso (C 20.551". per kwartaal met automatische incasso 59,75)*. per jaar met automatische incasso 229,70)". mei gratis PZC-paraplu i Kijk op www.pze.nl/abonneren, bel gratis 0300 - 0231231 of stuur deze bon naar i PZC, afdeling lezerssemice i Antwoordnummer 713. 4160 WB Goes sumóssHssssïo1 het alfabet van Zeeland Gerard Reve in de parochiekerk van vader Desmaele in 1998 in zijn woonplaats Machelen. foto Klaas Koppe/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1