Afgeschreven Korir is terug PZC PZC Motorcoureur Rossi Eerst de euforie, dan de deceptie Waterpoloërs willen haalt zijn gram door Cilya van der Kooy te Veldhuis. „Ik ging ook echt zwom het viertal het negen jaar standen gezwommen en drie me- nu eens erkenning Badmintonners Oranje in halve eindstrijd EK 19 Keniaan wint marathon van Rotterdam Melese snelste in Parijs Kroatië uit Davis Cup geknikkerd Handbalsters verliezen finale Zeiler Bekking wint tussensprint Houkes dwingt EK-ticket af Eichler zegeviert in Drenthe Spaans podium in Baskenland Kocabas haalt finale King's Cup Ook vrouwen naar EK maandag 10 april 2006 Hoor Wilko Voordouw ROTTERDAM - Ondanks de wind, de grote spelbreker, finish ten gisteren drie Keniaanse atle ten binnen een tijd van 2 uur en 1 minuten in de 26ste marathon van Rotterdam. De allerbeste van hen was Sammy Korir. De Keniaan (34) won in 2.06.38. Een wereldtijd, meende Kamiel Maase, zeker gezien de venijni ge windkracht 4. Hij deed 2.10.45 over de klassieke af stand van 42.195 meter, werd tiende en mag zich opnieuw een jaar lang Nederlands kampioen op de marathon noemen. Hij was al afgeschreven door de goegemeente. Sammy Korir had sinds 2002 geen marathon meer gewonnen. Dan verdwijn je in een sport, waar landen als Ke nia en Ethiopië ieder jaar tien tallen nieuwe wereldtalenten le veren, al snel naar de marge. Weliswaar tekende Korir in 2003 nog voor de tweede tijd ooit (2.04.56 uur, een seconde achter het wereldrecord van Paul Tergat) en zette hij een jaar later in Londen nog een tijd van 2.06.48 op de klok, maar hij won niet meer. In zijn overige marathons eindigde hij boven de 2 uur en 10 minuten. Korir raakte bovendien geblesseerd. En dus werd hij de eeuwige num mer twee: een sympathiek maar licht beklagenswaardig figuur. De atleet met de dromerige ogen bewees gisteren dat er nog altijd rekening met hem moet worden gehouden. Sterker,'hij mag weer omhoog kijken naar die andere meesters op de langste afstand: Paul Tergat en Haile Gebrselas- sie. Korir won de slijtageslag in de straten van de Maasstad en zette een fantastische tijd neer: 2 uur, 6 minuten en 38 secon den. Korir versloeg in de laatste hectometers van zijn twintigste marathon - al weer zijn achtste eindzege op de klassieke af stand - zijn landgenoten Paul Kiprop Kirui (2.06.44) en Char les Kibiwott (2.06.52). Het drie tal was overgebleven uit de enor me kopgroep, die zich al snel na de start had gevormd. De Keniaanse drieslag was het resultaat van een marathon waar nog meer dan in andere ja ren naar was uitgekeken. De or- van onze sportredactie PARIJS - De Ethiopische hardloper Gashaw Melese heeft gisteren de marathon van Parijs op zijn naam ge bracht. Hij won de 42,195 ki lometer door de Franse hoofd stad in een tijd van 2.08.03, een persoonlijk record. Het was ook zijn eerste marathon zege. Een driekwart, minuut later kwam de Keniaan Kiprotich Kenei als tweede over de fi nish (2.08.51). Diens landge noot Bernard Barmasai werd derde in 2.08.52. De start van de dertigste ma rathon van Parijs was al om 8.45 uur. Ongeveer 30.000 hardlopers hadden zich verza meld op de Champs Elysées. Melese demarreerde na 36 ki lometer uit een, kopgroep van zeven. Geen van de andere at leten had een antwoord op de versnelling van de 27-jarige Ethiopiër. Bij de vrouwen won de Rus sin Irina Timofejeva in 2.27.22 .ANP ganisatie had diverse verbeterin gen doorgevoerd op het par koers. Dat zou nog sneller zijn dan in de jaren ervoor. Rappe tij den moeten er in Rotterdam voor zorgen, dat de organisatie enigszins kan blijven wedijve ren met de marathons van Lon den, Chicago en New York. In ,die steden worden hogere start en prijzengelden uitgekeerd, waardoor marathontopp'ers als Haile Gebrselassie, Paul Tergat of Khalid Khannouchi voor Rot terdam niet langer betaalbaar zijn. Rotterdam geldt als kweek vijver voor nieuw talent. Of als plek waar iemand als Sammy Korir zijn sportieve wraak komt halen. „Ik had ook naar Londen kunnen gaan", vertelde de Afri kaan. „Maar daar zou ik een van de velen zijn geweest. Hier wilde ik laten zien dat ik nog niet versleten ben." Korir, die doorgaans liever loopt dan dat hij praat, toonde zich onver wacht openhartig. Hij glunder de. „Na 35 kilometer wist ik dat ik ging winnen. Ik heb al die jon gens uit de kopgroep getest. Daarna heb ik aangezet. Een voor een moesten ze eraf. Zoals ik had gepland." Bij de vrouwen ging -de winst naar de pas negentienjarige Ethiopische Mindaye Gishu in een tijd van 2.28.30, een verbete ring van haar persoonlijk record met meer dan vier minuten. Haar eerste marathon liep ze eind vorig jaar in Frankfurt. Tweede vrouw werd de veertig jarige Sloveense Helena Javor- nik, derde de Spaanse Isabel Eiz- mendi. Beste Nederlandse werd Kristijna Loonen in 2 uur, 43 mi nuten en 14 seconden. GPD De Keniaan Sammy Korir (borstnummer 1) zit in de eerste helft van de marathon van Rot terdam nog veilig in de grote voorste groep, omringd door tal van hazen, foto Koen Suyk/ANP ZAGREB - De Davis Cup krijgt dit jaar een nieuwe win naar. Titelhouder Kroatië is gisteren in Zagreb uitgescha keld door Argentinië: 2-3. Juan Ignacio Chela haalde in de vijfde partij het beslissende punt binnen tegen Sasa Tuksar, tweede reserve, in vier sets: 6-3 4-6 6-7 (6) 6-7 (5). Kroatië moest het stellen zonder de geblesseerde Mario Ancic. Kopman Ivan Ljubicic kon het niet alleen. Argentinië speelt eind september de halve finale thuis te gen Australië, dat Wit-Rusland met 5-0 klopte. De andere halve finale gaat tussen Rusland en de winnaar van de kwartfinale tussen Verenigde Staten en Chili. ANP CHEB - De Nederlandse handbalsters hebben zaterdag in Cheb in de finale van het zeslandentoernooi verloren van Tsjechië. Het werd 27-19 (12-12) voor het gastland. Oran je is momenteel in voorbereiding op de kwalificatiewed strijden voor de Europese titelstrijd. ANP BALTIMORE - Schipper Bouwe Bekking heeft zaterdag tijdens de Volvo Ocean Race een succesje behaald. Met zijn Spaanse bemanning op de Movistar won de Nederlan der de zogenaamde tussensprint in de vijfde etappe. Na de start vorige week in Rio de Janeiro kwam de briga de van Bekking op weg naar finishplaats Baltimore als eerste boot aan bij de denkbeeldige toegangspoort ter hoogte van Fernando de Noronha voor de Braziliaanse kust. Dat leverde Movistar 3,5 punten op. Movistar bleef nog wel derde in het klassement. Lijstaanvoerder is ABN Amro 1, de boot die gisteren al weer aan kop ging. ANP MOSKOU - Lichtgewicht Ruben Houkes (-60 kilo) is za terdag op het Super A-toernooi van Moskou op de tweede plaats geëindigd. De Haarlemmer, vorig seizoen winnaar van brons op de Europese titelstrijd, streed in de Russi sche hoofdstad samen met Jeroen Mooren om een EK-tick- et. Mooren verloor in de tweede ronde. ANP HOOGEVEEN - De Duitse wielrenner Markus Eichler heeft de 44e editie van de Ronde van Drenthe gewonnen. De renner van Regio Strom rekende in de sprint af met zijn medevluchter Floris Goesinnen met wie hij op 22 kilo meter van de streep was ontsnapt uit een eerste peloton. Johnny Hoogerland uit Yerseke eindigde als tiende. ZALLA - De Spaanse beroepswielrenner José Angel Go mez Marchante is eindwinnaar geworden van de Ronde van het Baskenland. Hij greep de eindzege in dé afsluiten de tijdrit over 24 kilometer in Zalla. Zijn landgenoten Ale jandro Valverde en Antonio Colom eindigden in de tijdrit met respectievelijk zes en acht seconden op de tweede en derde plaats. Dezelfde coureurs bezetten gelijke posities in het eindklassement, zeven seconden achter Gomez Mar chante. ANP/Belga van onze sportredactie DOHA - De Italiaanse motorcou reur Valentino Rossi heeft zater dag tijdens de Grote Prijs van Qatar revanche genomen op zichzelf. Na de mislukte ouvertu re in Jerez sloeg hij ouderwets toe in de tweede wedstrijd van het GP-seizoen. De zevenvoudige wereldkampi oen stuurde zijn Yamaha in de MotoGP-klasse op het circuit van Doha als eerste over de fi nishlijn, in een tijd van -43,22,229. Rossi.hield de Amerikaan Nicky Hayden (43.23,129) en zijn land genoot Loris Capirossi (43.23,723) achter zich. Met zijn .eerste seizoenszege nam Rossi wraak voor de pijnlijke veertien de plaats in Jeréz, na een onfor- tuinlijke val. Capirossi, die de openingsrace in Spanje won, be hield in Doha de eerste plaats in d? WK-rangschikking. In zeer winderige omstandighe den kwam Rossi halverwege de race aan kop. Hij moest nog wel SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Valentino Rossi een keer Hayden voorrang verle nen, maar in de slotfase reed de Italiaan toch in een ouderwetse stijl naar de overwinning, zijn 54e in het WK-circuit. Daarmee kwam hij op de eeuwige rang lijst op gelijke hoogte met de Au straliër Mick Doohan. De Itali aan Giacomo Agostini is met 68 GP-zeges nog altijd recordhou der in de motorsport. „Getallen zijn absoluut belangrijk", gaf Rossi na afloop toe. „Het is een fijn gevoel dat ik nu evenveel heb gewonnen als Mick Doohan. Maar ik vind deze zege op zich zelf veel belangrijker. Ik had een moeilijke tijd in Jerez. Maar daarmee heb ik nu afgerekend. Alvaro Bautista zegevierde op nieuw in de 125cc-klasse. De Spaanse motorcoureur stuurde zijn Aprilia na 38 minuten en 56,548 seconden over de eind streep. Bautista had bijna zeven seconden voorsprong op de Fin Mika Kallio. De jonge Nederlan der Joey Litjens finishte in de achterhoede, 27e in 40.40,055. Jorge Lorenzo boekte, in navol ging van landgenoot Bautista, zijn tweede zege bij de kwartli ters. ANP BANGKOK - Hüsnü Kocabas heeft zich zaterdag verzekerd van de finale in het bokstoer- nooi om de King's Cup. De bokser uit Den Bosch was in Bangkok in de halve eindstrijd veel te sterk voor de Thai Anuw- at Jaritrum. In de derde ronde werd het gevecht door de scheidsrechter gestaakt omdat het puntenverschil was opgelo pen tot meer dan twintig. Koca bas: „Het ging makkelijk. Zelfs zo makkelijk dat ik soms te non chalant werd." In de finale treft Kocabas de Ko- rpflan R"im TrmncrWnn CPR door Cilya van der Kooy SHANGHAI - Ondanks de eufo rie over het historische wereldre cord op de 4x100 meter vrije slag vertrokken de Nederlandse zwemsters gisteren met een ka ter uit het Qi Zhong-stadion in Shanghai. De vier finaleplaat sen op de slotdag van de wereld titelstrijd in het 25-meterbad le verden slechts een bronzen me daille voor Marleen Veldhuis op de sprint op. Hinkelien Schreu- der (50 vrij en rug) en Inge Dek ker (100 vlinder) bleven met een zevende plaats ver verwijderd van het podium. „Het is balen om het toernooi na zo'n mooi succes zo te eindi gen", gaf interim-bondscoach Marcel Wouda toe. „Maar nu we ten ze wel waar ze aan moeten werken om de volgende stap te maken. Ook na zo'n enorm hoog tepunt moet je kunnen omscha kelen. Dat is een kwestie van er varing." Veldhuis ging na haar fabuleuze race op de estafette met de twee de splittijd ooit (52,17) voor een gouden vervolg op de sprint. Maar de titelverdedigster moest achter de in de Chinese haven stad uitmuntende Australische Lisbeth Lenton (23,97) en de Zweedse Therese Alshammar (23,98) genoegen nemen met een derde plaats (24,25). Teleurstelling Zwaar aangeslagen hing ze naar haar race dan ook aan de belij ning. De teleurstelling bij Veld huis, winnaar van het zilver op de 100 vrij, was tekenend voor haar huidige status. Het is voor de oud-waterpolointernational inmiddels vanzelfsprekend dat ze in haar finales een medaille pakt. „Voor brons ga ik het wa ter niet. meer in, dat is wel de stap die ik heb gemaakt", besef te Veldhuis. „Ik ging ook echt voor de titel. Ik heb geen idee waar het aan heeft gelegen. De 50 vrij gaat zo snel dat je bijna niet kan nadenken. Ik moet de race eerst analyseren, dan krijg ik waarschijnlijk wel een ant woord." Veldhuis bestreed dat haar te genvallende optreden een ge volg was van de hectiek van za terdag. Samen met Dekker, Schreuder en Chantal Groot kreeg Veldhuis alle aandacht op zich gericht na het verrassende wereldrecord. Met 3.33,32 zwom het viertal het negen jaar oude met een dopinggeur omge ven record van China (3.34,55) uit de boeken. Mede dankzij een tactische race werd vanuit de luwte op de buitenbaan favoriet Australië verslagen. "Emoties „Natuurlijk waren er na giste ren veel emoties en waren we pas laat terug in het hotel. Maar ik ben er vandaag weer blanco ingegaan en was er klaar voor. Ik had mijn titel dolgraag wil len houden, maar ik heb drie af standen gezwommen en drie me dailles gewonnen. Ik mag toch niet helemaal ontevreden zijn." Ook haar coach Fedor Hes had geen verklaring voor de mindere race op de 50 vrij. Hoewel hij het niet als excuus wilde aanvoe ren, had Veldhuis in de door smog omgeven Chinese miljoe nenstad wel veel last van haar astma. „Vanaf de eerste dag was het al mis. We hebben de medi catie duidelijk moeten verho gen. Zeker met het oog op Pe king moeten we daar echt iets aandoen." ANP De ontgoocheling bij Marleen Veldhuis. De zwemster ziet op het scorebord dat ze op de 50 meter vrije slag slechts derde is geworden. „Voor brons ga ik het water niet meer in." foto Robert Vos/ANP van onze sportredactie DEN BOSCH - De Nederlandse badminton- ploeg heeft gisteren bij de Europese titel strijd de halve finales bereikt. De formatie won in de Maaspoort in Den Bosch met 3-2 van Schotland. Vanmiddag is de halve eind strijd. De badmintonners wonnen alledrie de groepsduels, zaterdagochtend eerst van Spanje (4-1) en in de avonduren van Zwe- zegekar gebonden. De beoogde opponent in de halve finale, Engeland, heeft in de ogen van bondscoach Martijn van Dooremalen „een veel beter team". Desondanks ziet de Brabander kansen. „En die moeten we zien te pakken. Maar het individuele toernooi heeft, voorrang." Belasting Het is Van Dooremalen al jaren een doom in het oog dat tussen het landentoernooi en het individuele EK geen rust zit. „Normaal maximaal vijf dagen. Hier spelen we acht dagen achter elkaar, dat is een immense be lasting." Van Dooremalen zou maandag een aantal spelers kunnen sparen voor het individuele evenement, maar hij wilde dat gisteren nog niet prijsgeven. Over de kansen van bij voor beeld Mia Audina om haar titel te prolonge ren, kon hij weinig zeggen. „Ik zie dat de toppers in het landentoernooi lopen te reke nen. Het is gewoon een kwestie van zo wei nig mogelijk nodeloos energie verspillen." door Lex Lammers EINDHOVEN - De Nederlandse waterpoloërs hebben zich op nieuw geplaatst voor het Euro pees kampioenschap. Dat suc ces willen de internationals nu ook eens vertaald zien in onvoor waardelijke steun van de zwem- bond. „Het wordt tijd dat deze groep met een positieve inslag wordt bekeken." Tjerk Kramer kijkt verbolgen op. „Hoe halen ze het in hun hoofd het Nederlandse mannen- waterpolo telkens maar af te schrijven? Waar komt die scep sis toch vandaan? Oranje gaat in september maar mooi naar het EK in Belgrado. Dat vrienden team behoort gewoon tot de top- twaalf van Europa. Houd dan eens op met al dat gezeur." Kramer (24) staat zaterdagmid dag in het Eindhovense zwempa leis De Tongelreep model voor de ongebreidelde passie binnen het Nederlandse waterpolo- team. De prof van de Spaanse topclub CN Sant Andreu looft de teamgeest, bejubelt de wils kracht en bemint het resultaat van Oranje. Na de 14-8-zege op Polen van vrijdagavond volgt za terdag een 17-3-overwinning op Moldavië. Nederland is nog voor de slotdag (9-7 nederlaag tegen Griekenland) verzekerd van een ticket voor het EK. En dat met een gebrekkige voorbe reiding en minimale financiële steun vanuit de zwembond. „Daardoor is dit bijzonder knap", stelt Kramer vast. „We gaan dus toch weer naar een groot toernooi. En we hebben ons niet net aan geplaatst, hè. Nee, we hebben duidelijke uit slagen neergezet. Deze jonge groep heeft onmiskenbaar kwali teit. Dat hebben we hier in Eind hoven wel aangetoond." Speerpunt Gerben Silvis (30), topschutter bij de Griekse kampioenskandi daat Vougliameni, onderschrijft dat. „Dat het vrouwenteam door de bond tot speerpunt in het beleid is gekozen, kan er bij mij best in. Maar dat wij slechts als bijzaak worden beschouwd, doet toch wel pijn. De KNZB moet ons ook steunen. Het kan toch niet dat wij afhankelijk zijn van de goodwill van Pieter van den Hoogenband? Hoe ge weldig dat allemaal ook is, die kamp van een hotel te voorzien schetst alleen maar de armoede in het mannenwaterpolo. Het is ronduit triest." „Het wordt echt tijd dat deze groep met een positieve inslag wordt bekeken", vindt Kramer. „Nederland gaat naar het EK, dan kunnen we het mannen waterpolo toch niet zomaar la ten vallen? Dat zou toch stom zijn?" Eigen koers De mannen van Oranje wachten dat niet af. Zij hebben inmid dels hun eigen koers uitgezet. „We balen van de situatie, maar hebben ons voor dit toernooi niet tegen de bond afgezet", ver telt Silvis. „We hebben geen boe man nodig, de liefde voor de sport is onze doping. Omdat er steeds meer Nederlanders in het buitenland als prof gaan spelen, is een hoog niveau haalbaar. Daarmee houden we internatio naal de aansluiting en redden we tegelijkertijd het Nederland se waterpolo." Silvis verwacht dat Oranje nu wel een fatsoenlijk trainingspro gramma zal kunnen draaien voor het EK. „We hebben nu be wezen dat we meetellen en daar mag zeker vanuit de bond best wat positieve energie tegenover staan. Niemand is erbij gebaat op het EK een modderfiguur te slaan." GPD NANCY - De Nederlandse wa- terpolosters hebben zich met overmacht geplaatst voor het Europees kampioenschap in Bel grado. Het team van coach Ro bin van Galen won in Nancy al le kwalificatieduels. Na een kleine zege op Duitsland van vrijdagavond (10-6) volg den in het weekeinde strafexpe dities voor Groot-Brittannië (20-0) en Frankrijk (17-1). Dat laatste duel leverde met onder andere vijf treffers van Mieke van der Sloot de poulezege op. De schutter van Polar Bears Ede werd met elf doelpunten ook topscorer van het toernooi. Het EK wordt in september afge werkt. Naast Nederland plaats te ook Duitsland zich voor dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19