Mentale kracht is basis titel PSV De trein die niemand kon volgen Pover Ajax pakt belangrijke punten Sprint van uitersten in Braakman PSV wil Wouters en Ten Cate Boutahar breekt seizoenrecord Goud en wereldrecord zwemsters Opnieuw zege voor Kloetinge Doelpuntrijkste duel van Hoek sinds april 1963 Guus Hiddink is supertrots op spelersgroep Eindhovense club Alex wil snel besluit nemen Drietal uit de Cancellara ook door Boonen niet af te stoppen in Parijs-Roubaix uitslag geschrapt Redactie: 0113-315640 www.pzc.nl F-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 10 april 2006 EINDHOVEN - Met de aanstelling van assistent-trainer Jan Wouters hoopt PSV deze week een eerste stap te zet ten met de opbouw van een nieuwe technische staf. Plenk ten Cate is een belangrijke kandidaat om hoofdtrainer te worden. De afgelopen week zijn de eerste serieuze contac ten gelegd met kandidaten om Guus Hicldink op te volgen als hoofdtrainer. Ten Cate staat daarbij hoog genoteerd, zo bevestigde de clubleiding gisteren. De huidige assistent-trainer van FC Barcelona heeft ver moedelijk meerdere ijzers in het vuur. Zo wordt zijn naam ook genoemd bij Ajax, waar de positie van Danny Blind onder druk staat. Overigens loopt het contract van Ten Cate bij Barcelona nog door. BREDA - NEC-speler Said Boutahar brak zaterdagavond een record. De middenvelder scoorde in het duel met NAC Breda al na twintig seconden. Zo snel werd dit sei zoen nog niet gescoord. Het record was in handen van Shota Arveladze. Hij trof namens AZ na 24 seconden doel in het duel met SC Heerenveen. Het snelste doelpunt aller tijden werd gemaakt door een speler van NAC. In maart 1982 scoorde Koos Waslander na acht seconden. SHANGHAI - De Nederlandse zwemsters hebben bij de wereldkampioenschappen kortebaan in Shanghai met een wereldrecord goud veroverd op de 4x100 vrije slag. In ge Dekker, Hinkelien Schreuder, Chantal Groot en Mar leen Veldhuis realiseerden zaterdag een tijd van 3.33,32. Het oude wereldrecord was sinds april 1997 met 3.34,55 in handen van China. Favoriet Australië eindigde in 3.34,95 als tweede vóór Zweden (3.36,13). Schreuder had het aanvankelijk niet in de gaten dat het kwartet een toptijd had gerealiseerd. „Dit is echt te gek. We hadden vanochtend wel bekeken gezwommen, maar je moet het toch maar even doen." Het was de tweede me daille voor Nederland bij dit WK, na het zilver van Veld huis op de 100 vrij. PERNIS - Kloetinge heeft het verblijf in de hoofdklasse A van het zaterdagvoetbal vrijwel zeker met minimaal één seizoen verlengd. De ploeg van trainer Diederik Hiensch won in Pernis enigszins gelukkig met 1-0 van titelkandi daat Doto. Kloetinge heeft nu 29 punten verzameld en dat lijkt voldoende om ook volgend seizoen op het hoog ste amateurniveau te kunnen uitkomen, pagina 21 Kloetinge mag zich veilig wanen door Jop van Kempen AMSTERDAM - Het was niet verdiend, maar toch won Ajax van AZ (1-0). „AZ verloor een prestigestrijd. Ajax won drie punten die het broodnodig heeft", vatte AZ-trainer Louis van Gaal het saaie duel samen. Dankzij de zege is de Amster damse club iets dichter bij deel name aan de play-offs. Hij had zich geen mooiere ont vangst kunnen wensen. Nog voordat de wedstrijd begon werd Van Gaal door de Ajax- supporters toegezongen. Ook vlak voor het einde van het duel schalde zijn naam door de Are na. De oud-trainer en technisch directeur van de Amsterdamse club was geroerd. Als coach van AZ beleefde hij gistermiddag echter minder ple zier aan de wedstiijd dan als club-icoon van Ajax. „Als we ooit van Ajax hadden kunnen winnen in de Arena, was het vandaag geweest", zei Van Gaal. „We hebben qua veldspel goed gespeeld, maar we hebben de kansen niet benut. Ondanks het feit dat we verloren was er voor mij maar één ploeg op het veld." Blind kon weinig anders dan zich daarbij aansluiten. AZ is simpelweg een beter team dan Ajax. Niet voor niks staan de Alkmaarders zestien punten voor op de Amsterdammers. Aanvankelijk hielden beide teams elkaar gistermiddag aar dig in evenwicht. Maar AZ deel de de lakens uit vanaf het mo ment dat Ajax na een half uur op voorsprong was gekomen door een doelpunt van Nourdin Boukhari. In de tweede helft kregen de Alk maarders via Kenneth Perez (paal) en invaller Haris Medun- janin (lat) de grootste kansen. Ook Ajax raakte via een ge kruld schot van invaller Ryan Babel nog de lat'. Aan de enige treffer van de wed strijd ging een foutje van Joris Mathijsen vooraf. Ha tem Trabei- si gaf een steekbal op Mauro Rosales, die Mathijsen liet lo pen. De international had ech ter niet gezien dat Boukhari van uit het middenveld was doorge lopen. Een beetje tegen zijn na tuur in verzilverde Boukhari de kans. De Marokkaan maakt doorgaans weinig doelpunten. Zelden is zijn treffer de beslis sende. Ook bondscoach Marco van Bas ten zag vanaf de tribune de fout van Mathijsen, die overigens wel Klaas-Jan Huntelaar in be dwang hield. Het spel van de an dere internationals zal Van Bas ten eveneens weinig reden tot vreugde hebben gegeven. Het WK begint over twee maan den, maar Denny Landzaat speelt al weken.moeizaam. Ook Hedwiges Maduro is niet in zijn beste vorm. Pluspunt was het uitstekende optreden van links back Tim de Cler. Door de zege van Ajax, het ge lijkspel van FC Groningen en de nederlaag van FC Utrecht heeft Ajax als huidige nummer vijf goede kansen op deelname aan de play-offs. Cruciaal worden de uitslagen aanstaande woens dag, als Ajax thuis speelt tegen Vitesse. In het noorden spelen Groningen en Utrecht dan tegen elkaar. GPD GOES - De 7-4-nederlaag zater dag van Hoek bij Capelle was het doelpuntrijkste competitie duel van de Zeeuws-Vlaamse voetbalclub sinds april 1963. Destijds scoorden Hoek en SVD samen elf goals in één wed strijd; Hoek won met 8-3. Ook de zeven tegentreffers van zaterdag waren niet alledaags voor Hoek. De laatste keer dat de club zoveel doelpunten incas seerde, dateerde alweer van mei 1980 toen Amemuiden met 7-0 te sterk was. De huidige trainer van Kapelle, Huib Meerman, maakte in dat duel een hattrick. Het duel van zaterdag heeft zich ook meteen een plaats verwor ven in de toptien van doelpunt rijkste duels op het hoogste ama teurniveau. Sinds 1970 (invoe ring eerste klasse) waren er slechts acht duels productiever. Op de eerste plaats staat, een 8-5-zege van Noordwijk op Ro zenburg (mei 1999), daarna vol gen zeven duels met twaalf doel punten. Daarachter staat het 7-4-duel van Hoek. pagina 21 zwalkend Hoek vernederd Hoor Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Het bleef lang rustig in de kleedkamer van PSV. Ook op het veld kwam het niet tot een uitbarsting van vreugde. De gewenning heeft misschien toegeslagen, na vijf ti tels in zeven jaar. Niettemin was de negentiende ster op het blauwdoek van de club de meest verrassende van de laatste ja ren. Voor coach Guus Hiddink was zijn derde titel in vier jaar tijd in ieder geval de minst spectacu laire. Sportieve hoogtepunten waren schaars dit seizoen. De cijfers verbloemen die realiteit niet. PSV had tot dusverre pas 64 doelpunten nodig, met nog twee wedstrijden te gaan zal de ploeg waarschijnlijk niet eens in de buurt van de zeventig tref fers komen. De productie ligt daarmee een stuk lager dan in voorgaande jaren. In 2003 scoor de PSV 87 keer, vorig seizoen 89 keer. De meeste doelpunten (92) vielen in 2004, toen PSV de titel aan Ajax moest laten. Dat sei zoen was het aantal tegentref fers (30) veel hoger dan in de kampioensjaren: 20, 18 en nu weer 20. De statistieken vormen het be wijs dat een hechte defensie en een goede organisatie de basis vormen voor succes op de lange re termijn, een competitie. Wie de uitslagen van dit seizoen on der de loep neemt, ziet dat PSV liefst twaalf wedstrijden won met slechts één doelpunt ver schil. Vijf keer gebeurde dat met twee goals verschil en acht keer met drie goals. Het aantal punten (nu 80) is weer ongekend hoog, net als bij EINDHOVEN - Verdediger Alex Rodrigo Dias da Costa wil deze week een beslissing nemen over zijn voetbaltoekomst. De Braziliaan kan zijn verblijf bij PSV verlengen, maar moet toestemming krijgen van Chel sea, dat de transferrechten op de speler bezit. Alex: „Ik heb het heel goed naar mijn zin bij PSV, maar ik ben ook afhanke lijk van wat Chelsea wil." GPD de vorige titels toen PSV goed was voor 84 en 87 punten. Bij een overwinning op FC Gronin gen, gisteren, had de ploeg zelfs de recordscore van vorig seizoen kunnen overtreffen. Die mooie getallen druisen in te gen het gevoel dat ook bij Hid dink leeft. De superioriteit en het gemak waarmee PSV vorig seizoen zijn wedstrijden won, zijn verdwenen. „Toen waren we tactisch, mentaal én strate gisch zó sterk dat we op beslis sende momenten echt konden doordrukken", meent Hiddink. „Dat is nu minder, maar daar staat tegenover dat we eigenlijk nergens grote steken hebben la ten vallen. Er is geen enkele keer een langere periode van mindere resultaten geweest." Na het vertrek van vijf, zes vas te krachten rekende niemand bij PSV op prolongatie van het kampioenschap. Ook Hiddink liet aan het begin van dit sei zoen weten dat 'het ambitieni veau moet worden bijgesteld'. „Na twee ingrijpende verbou wingen van je elftal en na zó'n geweldig seizoen is het vaak per definitie zo dat je vervolgens er gens afhaakt. Dat is niet ge beurd en dat geeft heel veel vol doening. Ik ben supertrots op de ze groep." Ondergrens Een grote mentale kracht ligt ten grondslag aan deze titel. Hiddink trekt een vergelijking met individuele sporten als golf en tennis. Iedere sporter kan op een dag boven zichzelf uit groeien en grossieren in birdies of aces. Maar alleen de aller grootsten presteren dat lange tijd achtereen. Bij PSV is de 'on dergrens van het presteren', zo als Hiddink die noemt, erg hoog. „De ploeg heeft het steeds weer kunnen opbrengen om een bepaald niveau te halen en kon zich daar heel goed op focussen. Dit team, en dan vooral de men sen in de as, kan zich heel goed inleven in een wedstrijd en de zaken die daarin gevraagd wor den. Dat is een karaktertrek, een eigenschap die nodig is om kampioen te spelen", aldus Hid dink. Het is zijn kwaliteit dat hij die ondergrens, samen met Rutten en Eijkelkamp, steeds heeft be waakt. Alleen op Europees ni veau zakte PSV een paar keer stevig door de bodem. De neder lagen tegen Fenerbahce (3-0), Schalke 04 (3-0) en Olympique Lyon (4-0) bewijzen dat. Die illustreren ook de kwets baarheid van PSV op topniveau. De renovaties van het team heb ben toch kruim gekost. In de ech- te topwedstrijden miste PSV het beulswerk van Van Bommel, Park en Lee. Transferbeleid Hiddink is er trots op dat hij zichzelf als coach min of meer overbodig heeft gemaakt bij PSV. „Als spelers een bepaald niveau hebben gehaald, ben je als coach niet meer zo directief. Dan zeg je niet: je moet dit en je moet dat. Is dat wèl het geval dan heb je gefaald in je transfer beleid. Spelers die bij PSV ko men moeten dat niveau al in zich hebben. Daarom heb je als coach tijdens een wedstrijd niet zoveel invloed." Wie het profiel van dit team be kijkt, hoeft niet te wanhopen voor de toekomst. Als iedereen aan boord blijft, heeft PSV een uitstekende mix van ervaren krachten en jeugdig elan. Die laatste groep is dit seizoen sterk vertegenwoordigd met Gomes (24), Alex (23), Farfan (21), Koné (21), Afellay (20) en Aissa- ti (17). Zij kunnen alleen maar beter worden en het team meer 'schwung' bezorgen. In de as zor gen Ooijer, Simons, Cocu en Vennegoor of Hesselink voor er varing, slimheid en atletisch ver mogen. „Die lijn moet PSV pro beren vast te houden. Er ligt een stevig fundament onder de club", vindt Hiddink. „PSV is echt niet afhankelijk van Hid dink. Dat mag ook niet. Het gaat erom dat je als club een be paalde lijn vasthoudt. Het is al tijd mijn bedoeling geweest om me op termijn overbodig te ma ken als coach. Eigenlijk is er niks mooier dan dat alles door gaat als jij er niet meer bent." GPD Aanvoerder Phillip Cocu wordt omringd door zijn ploeggenoten als hij de kampioensschaal de lucht insteekt. foto Marten van Dijl/ANP ROUBAIX - Een lange goede rentrein heeft de uitslag van Pa rijs-Roubaix overhoop gereden. De latere winnaar Fabian Can cellara glipte nog net voor het sluiten van de slagbomen over de overweg. Zijn achtervolgers Leif Hoste, Vladimir Gusev en Peter van Petegem slalomden voor de 'aanstormende' trein langs de slagbomen en de heftig zwaaiende officials. Het drietal daar weer achter (Tom Boonen, Juan Antonio Fle- cha en Alessandro Ballan) moest echt in de remmen om niet geplet te worden door de lo comotief en zijn vele wagons. Hoste (2e), Van Petegem (3e) en Gusev (4e) werden na afloop, toen ze al aan de voet van het podium stonden, uit de uitslag geschrapt. Boonen schoof door van vijf naar tvyee en Ballan werd de nieuwe nummer drie. »Ik ben het er niet mee eens", zei Boonen, die door zijn ploeg leider Peeters nog wel was inge seind dat hij mogelijk voor de tweede plaats ging sprinten, nik zou ik hun geval ook doorge reden zijn. Mijn echte plaats is de vijfde, niet de tweede." De trein, die het parkoers op tien kilometer van de meet door kruiste, zaaide verwarring", gela tenheid en onbegrip. „We kon den niks anders doen dan die drie deklasseren", sprak jury voorzitter Claude Deschaseaux. »De regels zeggen dat je niet voorbij een gesloten overweg mag rijden, ook al bevindt die zich in de finale." Boonen vond het incident op de eerste plaats vooral grappig. »Na een hard gereden koers sta je daar plots. Je kijkt wat om je keen, je hoort de vogels vliegen en de trein passeren. Alsof het er allemaal bijhoort." GPD door Ad Pertijs ROUBAIX - Een veelbesproken goede renwagon doorkruiste gisteren het pad van Tom Boonen in de droge 104e editie van Parijs-Roubaix. De Belgische we reldkampioen won de kasseienklassie- ker niet. Niet vanwege de vooroorlogse gesloten overweg, maar omdat er giste ren maar één echte trein door Noord- Frankrijk raasde: Fabian Cancellara. De 25-jarige Zwitser opende de koers in het Bos van Wallers. Zijn winnende trein vertrok op de brute kasseistrook van Camphin-en-Pevele, achttien kilo meter voor de finish. Niemand kon zijn wagonnetje aanpikken. „Van wat er daarna op die overweg gebeurde, heb ik niks meegekregen", sprak hij een tikkel tje bits. „He weet alleen dat ik vandaag de sterkste was." Even was er immers het gerucht dat ook Cancellara op tien kilometer van de aankomst door het rode overweglicht was gereden. Hij wist van niks. Hij wil de ook niet discussiëren over iets wat volgens hem niet ter zake deed. „Ik had vandaag de benen die ik nog nooit eer der gehad heb, maar hier moest je voor al met je hoofd zien te winnen." Tijdrijder Dat was voor hem hét verhaal van de wedstrijd. Cancellara was in den begin ne vooral een begenadigd tijdrijder. Als junior was hij wereldkampioen op dat onderdeel in 1998 en 1999. Enkele jaren geleden kwam de Zwitser er achter dat hij zijn power ook kwijt kan op de Vlaamse en Noord-Franse kasseien. De vierde plaats van 2004 opende zijn ogen helemaal. Vorig jaar finishte hij nog als achtste op de velodrome van Roubaix en dit keer had hij zijn zinnen helemaal gezet op de helse tocht over de 27 kassei stroken. „Ik heb er altijd aan gedacht hier te winnen", liet hij na afloop we ten. Zelfs de suprematie, de ambitie en de honger van kannibaal Tom Boonen de den hem niet twijfelen. „Vanaf de start wist ik dat Tom te kloppen was. Tijdens de teambesprekingen hebben we afge sproken de wedstrijd niet af te stemmen op Boonen. We zouden onze eigen koers gaan rijden. Boonen is sterk, maar hij is ook maar een van ons renners. Ik heb al tijd gedacht dat ik zou gaan winnen." Het zijn woorden waarin de invloed van Bjarne Riis doorklinkt-. Na twee jaar Mapei fietste Cancellara in 2003, 2004 en 2005 bij Fassa Bortolo onder de vleu gels van Ferretti. Deze winter stapte hij over naar CSC. Aanvankelijk baalden Fabian Cancellara dendert over de kasseien op weg naar de zege in Parijs-Roubaix. foto Pascal Rossignol/RTR Riis en Cancellara van het feit dat de ploegentijdrit uit de Tour is geschrapt (in die passie vinden ze elkaar), maar de Deen weet dat CanceHara veel meer kan dan aUeen maar tijdrijden. Riis is de man die renners leert hoe ze zich moeten focussen. De focus van Cancellara dit voorjaar was Parijs-Roubaix. De benen waren er klaar voor. Het hoofd ook. „Vanaf het Bos van Wallers was ik er altijd. Als ie mand aanviel, zat ik direct in zijn wiel. Vervolgens passeerde ik hem. Om hem te demoraliseren, om hem te laten zien dat ik de race helemaal onder controle had." Pijnscheut Ook Tom Boonen had dat op het einde begrepen. In het Bos van Wallers reed de wereldkampioen zo hard dat zijn ei gen ploegmaats van Quick Step er alle maal afwapperden. „Jammer, maar het had geen effect op het eindresultaat", stelde Boonen. Op strook 11 (nog 53 km te rijden) riep hij soeverein Flecha tot de orde. Even later ging het mis. Bij het veriaten van een kasseistrook gleden Cancellara en Boonen even weg. Beiden moesten met de voet uit het pedaal. Boo nen: „Ik voelde een pijnscheut in mijn bil en daarna had ik steeds het gevoel dat ik tegen de kramp aan reed. Vanaf dat moment ook kon ik de koers niet meer dicteren. Hij zag Cancellara aanvallen, als een reactie op een uitval van Gusev. „Net op het moment dat ik wilde gaan, kwam Flecha van de kop en hield me op. Toen was alles weg, maar laat duide lijk zijn dat de beste man van de koers toen al voorop reed." Op de velodrome kwam voor Cancella ra vervolgens een droom uit. „Ik heb be wust de tijd genomen om alles in me op te nemen en optimaal te genieten van het moment. Genieten van waar je het aUemaal voor gedaan hebt de afgelopen maanden." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17