kc Vlet Zeeuwse eenheid is niets mis Pianist Presnyakov is grote muzikale persoonlijkheid isie op Matthaus Passion overtuigt Twee keer brommen onder invloed Hengstdijkse miss in top acht Actie Greenpeace in Gent Woninginbraak in Oud-Vossemeer Collega's kunnen zich niet vinden in uitspraken Terneuzense burgemeester Lonink maandag 10 april 2006 15 MIDDELBURG - Een zestienjarige bromfietser uit Mid delburg is zaterdagnacht tot twee keer toe door de politie gepakt omdat hij dronken door zijn woonplaats reed. Eerst werd de jongen even voor een uur mee naar het poli tiebureau genomen, omdat hij ruim twee keer zoveel had gedronken als toegestaan. Na een half uur mocht hij het bureau verlaten, met een rijverbod op zak. Een uur later zagen agenten hem toch weer rijden op de Markt. Na een korte achtervolging kon hij worden aangehouden op de Vlasmarkt, waar hij hard tussen het uitgaanspubliek door scheurde. Opnieuw moest hij naar het bureau voor een blaastest. Tegen de jongen wordt proces-verbaal opge maakt en hij mag zich binnenkort voor de rechter verant woorden. HENGSTDIJK - Nathalie van der Starre uit Hengstijk is zaterdag tijdens de Miss GMM-verkiezing bij de beste acht geëindigd. Anouschka Harssel won de verkiezing tij dens de Grote Maten Beurs in Rijswijk. Van der Starre is niet teleurgesteld. Ze is naar eigen zeggen een bijzondere ervaring rijker. „Het is een overwinning op mezelf. Ik ben blij dat ik meegedaan heb. Ik heb superleuke meiden ont moet." De kleding die Van der Starre tijdens de twee ron den droeg, mocht ze zelf op de beurs uitzoeken. „Dat viel nog niet mee. Vind in een uur tijd maar eens iets waarin je je prettig voelt. En het moet er ook nog leuk uitzien op het megagrote podium. Toen ik op moest, was ik bloedner veus. Ik wilde lachen, maar mijn gezicht, was verkrampt. Toen ik op de swingende muziek lette, viel gelukkig alle spanning van me af." GENT - Greenpeace heeft zaterdag actie gevoerd bij de Gentse vestiging van de Amerikaanse agromultinational Cargill. Volgens de milieuorganisatie is Cargill mede schuldig aan de vernietiging van het tropische regenwoud in Brazilië. Het agrobedrijf importeex-t op grote schaal so ja uit het Zuid-Amerikaanse land. De afgelopen Jaren zou den ëojaboeren meer dan zeven miljoen hectare bos heb ben gekapt. „In Europa wordt zeventig procent van alle soja verwerkt in veevoeder. En dit terwijl er alternatieven zijn", aldus V. Dossche van Greenpeace over de aanlei ding van de actie. Een tiental actievoerders roeide met kajaks naar een zee schip dat lag aangemeerd bij Cargill. Op de boeg schilder den zij in grote gele letters 'Cargill Amazonedestroyer'. Ook klom een aantal actievoerders op silo's waarin land bouwproducten zijn opgeslagen. Op het'dak ontrolden zij een spandoek. Aan de hekken rond het bedrijf hingen spandoeken met teksten als 'Geen Amazonesoja op mijn bord' en 'Don't trade Amazonedestruction'Greenpeace voerde vrijdag ook al actie in de Amsterdamse haven. Ac- tievoerders probeerden toen met vijf rubberboten een vrachtschip met sojabonen tegen te houden. OUD-VOSSEMEER - In een woning aan de Prins Maurits- straat in Oud-Vossemeer is tussen vijf uur zaterdagavond en elf uur gisterochtend ingebroken. Uit het huis is een te levisietoestel meegenomen. Ploe de dieven de woning zijn binnengekomen, is niet bekend. pnnnze regioredactie ;0ES - Burgemeester J. Lonink Tcrneuzen riep vorige week Zeeuwse gemeenten op, een- buitte stralen. Ze moeten op- oiidcn de onderlinge verschil- n steeds te benadrukken, jndt hij. Het was duidelijk: Lo- jtik vindt dat er te veel wordt fkibbeld in het Zeeuwse. Diver- ivan zijn collega's blijken dat id met hem eens te zijn. Kramer, burgemeester van pelle, kan de opmerkingen i Lonink niet plaatsen. „Hij kt de indruk alsof Zeeuwse gneenten rollebollend met el- aar over straat gaan. Dat is ab- juutniet zo." Lonink heeft vol- as Kramer met zijn kritiek er ijk van gegeven 'traditioneel denken'. „Alsof gemeenten, ovincie en rijksoverheid al len maar voor hun eigen belan- aopkomen.De Kapelse bur gmeester had het veel beter ge- onden als Lonink had gepleit oor 'een brede visie op Zeeland aarde toekomst toe'. „Je kunt jarmee iets bereiken. Wat Lo- ink heeft geroepen, heeft al en maar een averechts effect, at gemeenten zich juist op dizelf terugtrekken en daar lliiet je werkelijk geen duvel eeöp." liet slecht et is volgens Kramer ook heie niet slecht als gemeenten iderling af en toe van mening erschillen. Zo staat Kapelle iet te juichen bij een toename in het goederenverkeer per ein dwars door Kapelle-Bieze- Om de overlast binnen de Êrken te houden is Kapelle in jtie gekomen, wat gevolgen s' kunnen hebben voor het itderenvervoer vanuit haven- r" tied Vlissingen-Oost. „Inwo- eis van Kapelle ondervinden inder van de toename van het reinverkeer. Je kunt dan toch iet van een gemeentebestuur wachten dat het staat te jui- bij de komst van bijvoor- ie Él een Westerschelde Contai- Terminal (WCT) waardoor overlast zonder aanvullende maatregelen toeneemt. De WCT heeft positieve gevolgen voor de werkgelegenheid, maar andere, negatieve gevolgen in Kapelle. Het is onze plicht om daar dan iets mee te doen." De burgemeester van Vlissin- gen, A, van Dok, was erbij toen Lonkink zijn toespraak hield. Op zich kon ze zich best in zijn woorden vinden. „Alleen, sa menwerking moet je doen. Dat doe je niet door te roepen. Je bent zelf hoofdrolspeler, zeker als burgemeester van een grote gemeente. Dat geldt voor hem, dat geldt voor mij." Niet aangesproken Over het gekissebis voelt Van Dok zich niet aangesproken. „Absoluut niet. Wat onenigheid is niet direct gekissebis. Daar heb je in het Engels een heel mooi gezegde van: agree to disa gree. Je moet samenwerken, maar wél met discussie. Want de belangen van je gemeente moet je ook voorstaan, zeker als burgemeester. Je moet mekaar niet de maat nemen, maar voor al zelf verantwoordelijkheid ne men. Ik denk dat in Zeeland de functies goed zijn verdeeld" Een Zeeuwse eenheid is geen be grip voor de Vlissingse burge meester. „Je hebt de provincie en je hebt de gemeente met haar bestuurders. Waar het kan, wer ken we samen. Ik heb nogal wat functies in het land gehad, waar ik betrokken was bij zeer ver gaande vormen van stadsgewes telijke samenwerking. Het pa troon in Zeeland wijkt daar ab soluut niet van af. En ik blijf er bij: samenwerken gaat het best door het gewoon te doen." Enorme bereidheid Burgemeester J. Asselbergs van de gemeente Schouwen-Duive land is eigenlijk best te spreken over de samenwerking en een heid binnen het Zeeuwse. Hij zit in het bestuur van de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten en ervaart daar een 'enorme be reidheid om samen te werken'. „Maar natuurlijk, beter kan het altijd." Logisch met dertien ver schillende gemeenten in het De burgemeesters bijeen: op de buitenste rij met de klok mee burgemeester J.F. Mulder van Hulst, A. van Dok-van Vlissingen, S. Kramer van Kapelle en J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland. In het mid den burgemeester J. Lonink van Terneuzen. spel, stelt hij. Zijn indruk is wel dat de eenheid de laatste tien jaar flink is verbeterd. Dat wijt hij vooral aan de gemeentelijke herindelingen, waardoor de on derlinge concurrentie is afgeno men: Voor zover er sprake is van con flicten om zaken binnen de ei gen gemeentegrenzen te halen, denkt Asselbergs dat dat vooral kwesties zijn die de vier grote steden aangaan. „Wij zijn al blij als we onze eigen bedrijven hier kunnen houden." Touwtrekken om grote ontwikkelingen is er op Schouwen-Duiveland bij voorbaat niet bij. En hoewel het gemeentebestuur op sommige terreinen best wel eens meer mogelijkheden zou willen, gelooft Asselbergs zon der meer in. het 'grotere' belang van Zeeland. „Het vergt moed om bovenlokaal te denken." Zaak is wel dat er als één blok naar buiten wordt getreden, ver wijst hij naar de noordelijke pro vincies die dat in zijn ogen erg goed doen. Colleges en raden moeten niet voortdurend rolle bollend over straat gaan en de provincie moet de potenties van afzonderlijke gemeenten respec teren. Daarbij is het volgens As selbergs zeer belangrijk dat con flicten met elkaar worden be sproken, in plaats van opgepot dan wel via de media uitgevoch ten. „Dan kan er veel worden be reikt." Ook burgemeester J.F. Mulder van Hulst herkent zich niet echt in de kritiek van Lonink. Hij merkt vanuit zijn gemeente niets wat op een gebrek aan Zeeuwse eensgezindheid zou duiden. Mulder vindt het boven dien logisch dat er na de gemeen telijke herindeling in 2003 meer eenheid onder de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten is ontstaan. „Met zeven verschillende ge meenten was dat in het verleden lastiger, maar het besef dat we elkaar hard nodig hebben is er nu gewoon. Je hoeft het dan niet altijd met elkaar eens te zijn, want in sommige gevallen bena der je zaken toch vanuit het ei gen belang", aldus Mulder. Provinciebestuur De Hulster burgemeester vindt ook dat de huidige provinciebe stuurders meer openstaan voor- het oppakken van mogelij khe- den en kansen in de regio. „Wat dat aangaat steun ik het verhaal van Lonink. Het vorige provin ciebestuur zei inderdaad heel vaak gemakkelijk 'nee' tegen ini tiatieven van onze kant." Mulder weet niet precies waar de schoen bij Lonink wringt, maar een vermoeden heeft hij wel. Mulder heeft de indruk dat de Terneuzense burgemeester zich er vooral aan stoort dat hij regelmatig tegen beperkingen oploopt. „Voor zover ik het kan inschatten, wil Terneuzen eën duidelijkere lijn van de provin cie ten aanzien van grensover schrijdende samenwerking. En daar ben ik het van harte mee eens, want er liggen volop kan sen voor Zeeuws-Vlaanderen in Vlaanderen." DEN HAAG - Een virtuoos pia nist met een grote muzikale persoonlijkheid, noemde de ju ry hem. Dat Svjatoslav Pres nyakov (18) - afkomstig uit Oost-Souburg - gistermiddag tijdens de nationale finale van het prestigieuze Prinses Chris tina Concours beslag legde op een eerste prijs, kon niet eens zo'n heel grote verrassing wor den genoemd. Want sinds hij op zijn tiende met pianolessen begon, gaat het alleen maar- crescendo met hem. De finale, in het Lucent Dans theater in Den Haag, was van hoog niveau. Zo'n zeshonderd jonge musici, tussen de twaalf en negentien jaar, deden dit jaar mee. De winnaars van de regiofinales, in februari, stre den vorige week zaterdag tij dens de landelijke halve finale, de Dag van de Genomineer den. De besten daarvan, in to taal negen kandidaten, traden gistermiddag aan. Svjatoslav Presnyakov had de afgelopen tijd al grote indruk gemaakt met zijn spel. In de na- .tionale finale bevestigde hij zijn klasse, met overtuigende uitvoeringen van het gepassio neerde eerste deel uit Sonate op. 31 nr. 2 van Beethoven en het grillige Suggestion diaboli- que op. 4 nr. 4 van Prokofjev, allebei stukken met grote con trasten die veel eisen stellen aan de techniek van de pianist. „Zelf was ik niet helemaal te vreden", zei hij na afloop. „Maar ik was wel blij dat ik mijn concentratie behield. Ik bleef goed op de muziek gefo cust." Juryvoorzitter Wim Vos prees diens virtuositeit en 'grote be heersing' van het klavier. „Maar nóg belangrijker is zijn opvallende muzikale persoon lijkheid, waamree hij zijn idee ën goed kan overbrengen op het publiek." De jury bepaalt tevens waaruit een prijs bestaat, waarbij zij kijkt naar de ontwikkelingsfa se van de musicus. Presnyakov ontving, uit handen van prin ses Christina zelf, de Interna tionale Masterclass Prijs. Deze Svjatoslav Presnyakov uit Oost-Souburg maakte tijdens de finale van het Prinses Christina Con cours grote indruk op de jury; hij won er een eerste prijs mee. foto Peter van Mul ken houdt in dat hij bij een beken de musicus naar eigen keuze masterclasses mag volgen. De pianist schoot na afloop niet di rect een geschikte kandidaat te binnen. „Ik ga eerst eens goed kijken waar ik op dit moment het meeste aan zal hebben." Verder werd Presnyakov, sa men met de andere finalisten die vijftien jaar of ouder zijn, door de prinses uitgenodigd om in september een recital te geven in de kleine zaal van Car-' negie Hall in New York. Ondanks zijn uitstekende pres tatie maakte Presnyakov giste ren overigens niet de meeste in druk van allemaal. Dat deed de 13-jarige cellist Bas Jongen uit Eijsden, die behalve een eer ste prijs ook de publieksprijs en de pers- prijs in de wacht sleepte. Ook waren er eerste prijzen voor trompettist Sa- leem Khan (16) uit Oudega en pianist Nicolas van Poucke (13) uit Almere. Van de negen finalisten wonnen er vier een eerste prijs, twee een tweede prijs en drie een derde prijs. Het is de tweede keer dat Pres nyakov een eerste prijs wint bij het Prinses Christina Con cours. Hetzelfde deed hij vier jaar geleden, in 2002. Nu hij wat ouder is, zijn schooloplei ding heeft afgerond en zich op het conservatorium volledig aan de muziek kan wijden, valt hij bij het concours in de hoog ste categorie, die door de jury ook het strengst wordt beoor deeld. Ontwikkeling Dat was voor hem ook de re den om weer eens mee te doen. „Ik vond het tijd om mezelf weer te laten horen. Bovendien is dit een heel mooi concours, met prachtige prijzen. Die ge ven je ervaring waar je veel aan hebt. Dat is heel goed voor je ontwikkeling." Presnyakov is geboren in Oek raïne. In 1991 verhuisden hij en zijn - muzikale - familie naar Nederland, waar ze uitein delijk in Oost-Souburg beland den. Toen hij in 1998 met pia noles begon, werd zijn grote ta lent al snel duidelijk. Een jaar later zat hij al op de jong ta lent-afdeling van het Rotter dams Conservatorium en vanaf 2003 op de vooropleiding van het Conservatorium van Am sterdam. Sinds hij in 2004 aan scholengemeenschap Schelde- rnond in Vlissingen zijn ha vo-diploma heeft gehaald, woont hij op kamers in Amster dam. Hij is nu tweedejaars stu dent aan het conservatorium bij docente Mila Baslawskaja, die hem al zeven jaar onder haar hoede heeft. Zijn ambitie voor de komende jaren is vooral het opdoen van meer ervaring. Volgend jaar maart doet hij in elk geval mee aan het YPF Nationaal Piano concours in Amsterdam. „Daar na kan ik misschien internatio nale concoursen gaan doen. Ik wil proberen de komende jaren veel concerten te geven, veel aan concoursen mee te doen, veel te musiceren." MDENBURG, St. Baafskerk tefóws Passion Bach door De Nederland- 8qchvereniging en Jongens van het Ka- irale Koor St.Bavo Haarlem o.l.v. Jos a M VeldhovenSolisten: Nico van der Meel, evangelistStephan Macleod, bas mtus), Susanne Rydén en Anne Grimm, jpraaw, Kai Wessel en Pascal Bertin, alt, Wies Daniels en Marcel Beekman, tenor, farHarveu, bas. n MrJosiVerooorten jkii deel van de dirigenten die zich bezig houden met het uitvoeren van Bachs htthetispassie, neigt de laatste jaren naar ft zo 'dun' mogelijke bezetting van de vo- 'e en instrumentale koren. Jos van Veld en, die dit keer in Aardenburg weer aan hoer stond van 'zijn' Nederlandse Bach- «leniging, is één van hen. ^schrijdend inzicht heeft hem er blijk- lar toe genoopt het aantal zangers terug .hengen tot ongeveer zestien personen. !)gaat dus niet zover als sommige vak- 1 °eders, cüe een enkelvoudige bezetting torctaan. Een eenvoudige rekensom leert Kdat de vierstemmige koralen toch altijd "o kunnen rekenen op een bescheiden ka- ttkoorbezetting. Vernieuwend is voor- °°khet, in dit kader onvermijdelijke, bre vetten van de solisten. Deze zongen in de volkskoren en koralen dapper mee, ter wijl Stephan Macleod niet alleen de Chris tuspartij, maar ook enkele bas-aria's voor- zijn rekening nam. Plet moet gezegd dat van Veldhoven's visie, deze zaterdag vooraf gaand aan Palmzondag in Aardenburg, zon der meer overtuigde. Met zangers én instru mentalisten van dit niveau is het blijkbaar- geen probleem een ruimte als de Sint Baafs kerk, ook met dit aantal, royaal te vullen en in de imposantere passages ruim voldoende volume te genereren. Zoals te verwachten kwam deze aanpak, naast een uiterst transparant klankbeeld, zeker ook de betrokkenheid van de mede werkenden ten goede. Hier geèn kans om na een meer of minder geslaagde aria weg te suffen. Nee, bij alle koorgedeelten en ko ralen werd men ingezet. Kortom, er werd zoveel mogelijk gedaan met een zo beperkt als mogelijk aantal medewerkers. Een, in het huidige bedrijfsleven actueel gegeven, waar blijkbaar ook Bach in zijn kerkmu- ziekpraktijk mee te maken had. Betrokkenheid Dat, door van Veldhoven en de zijnen, van deze (muziek)historische nood een deugd werd gemaakt, was wel duidelijk. Zelden heb ik, althans bij een uitvoering van dé Matthaus Passion zoveel betrokkenheid ge zien en gehoord. Vooral de koralen waren in dit opzicht voorbeeldig. Overigens heeft Jos van Veldhoven zich dit keer, wat be treft een genuanceerde kijk op de genoteer de fermates, blijkbaar nog meer in de tek sten hiervan verdiept. In elk geval waren zijn frasering, dynamiek en agog'iek bijzon der effectief en indrukwekkend. Overigens was er van de, vanwege aantal en kwaliteit van de zangers, voor de hand liggende eensgezindheid niet van begin af aan sprake. Met name in één van de eerste volkskoren, maar ook bij de eerste tonen van de, overigens verder voortreffelijke bij drage van het jongenskoor, hield de diri gent de teugels blijkbaar net niet strak ge noeg. De opstelling van deze hooguit vijf jongenssopranen halverwege de kerk, maak te hun inbreng er toch al niet makkelijker op. Knap, zoals zij zich in het slotkoraal van het eerste deel mengden met de overige zangers. Op de bijdragen van de solisten is bar wei nig aan te merken. Nico van der Meel was werkelijk perfect en zelfs ontroerend in zijn rol van evangelist. Vocaal is er bij hem, ook in de hoogste regionen, geen vuiltje aan de lucht. Jammer dat hij niet was opgesteld bij de voor hem zo belangrijke continuospe- lers. Hierdoor was de synchronisatie tussen hem en zijn 'begeleiders' niet altijd vlekke loos. Tot slot gaan de gedachten uit naar de toch zo enthousiaste jongens en meisjes van de Nederlandse Bachvereniging, op wier bij drage, als gevolg van de inzichten van hun leider, dit jaar geen prijs werd gesteld. Bachvereniging en Jongens van het Kathedrale Koor St. 1 Passion van Bach in de St. Baafskerk in Aardenburg. m verzorgden zaterdag een uitvoering van de foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15