Artsen toch samen in Souburg PZC Maar waar zijn de indianen? Vliegclub Haamstede bestaat vijftig jaar Prorail zet vaart achter aanpak geluidhinder spoor Gemeente betaalt niet mee aan gezondheidscentrum Bluesbox in Panta Rhei Danskoppel uit Zierikzee derde bij titelstrijd agenda Gewonde bij eenzijdig ongeluk Duo opgepakt voor mishandeling Aanhoudingen na vernieling hek Navigatiesysteem uit auto gestolen Gewonde ongeluk Sint-Philipsland maandag 10 april 2006 Hoor Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Huisartsen, fysiotherapeuten, maatschappe lijk werkers en psychologen in Oost-Souburg komen allemaal samen in één praktijk. Maar dan moeten zij dat gezondheidscen trum wel zelf betalen. Hoewel de gemeente Vlissingen het had be loofd, legt ze toch niets bij. Het is een landelijke trend: medi ci samen in één gebouw. Als ie mand met een zere knie naar zijn huisarts gaat, kan die hem direct doorsturen naar de fysio therapeut een kamer verder. Is een huisarts ,met vakantie, dan hoeven zijn patiënten niet uit te wijken. Een collega neemt de dienst ter plekke over. Een geza menlijke parkeerplaats, recep tie, wachtkamer en administra tie: het is alleen maar handig, zeggen artsen in Souburg. Vijf jaar geleden spraken zij voor het eerst over een gezond heidscentrum. Fysiotherapeut R. Verkerk is vanaf het begin be trokken bij het plan. Net als zijn zeven collega's in Souburg, alle vijf de huisartsen en het maat schappelijk werk. „Onze locatie liet te wensen over, en die van de huisartsen ook. Bij iedereen wa ren de wachtkamers te klein, de ingang rolstoelonvriendelijk en er was geen invalidentoilet. Bo vendien wilden huisartsen niet langer een praktijk aan huis. Dat is niet meer van deze tijd. Ze huren liever een ruimte. Zo trekt een gezondheidscentrum artsen, die de gemeente goed van pas komen. Ze kunnen samen consulten houden." Het idee van VLISSINGEN - De band Blues box treedt zondag op in Panta Bhei op het Nollestrand in Vlis singen. Het blues en rock and roli-optreden begint om 17.00 uur. Tegelijkertijd is dan een wisseling van de wacht: zanger Jeroen maakt plaats voor Vin- i cent. ZIERIKZEE - De vijftienjarige Kevin van 't Veer en Aniek Quist hebben gisteravond tij dens het Nederlands Kampioen schap Latin in Noord wij ker- hout de derde plaats behaald. Er waren in hun klasse, de selec tieklasse A, veertien deelnemen de paren. Het Zierikzeese dans koppel plaatste zich op 19 maart voor het kampioenschap. De dansers, beiden uit de stal van de Zierikzeese Dansschool Kramer, zijn het afgelopen jaar in rap tempo gepromoveerd. Op 23 april binden ze opnieuw de strijd aan tijdens het Neder lands kampioenschap ballroom- dansen. Deze wedstrijd wordt gehouden in Veldhoven. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pze.nl een gezondheidscentrum was ge boren. De groep artsen toog er drie jaar terug .voor het eerst mee naar het stadhuis. Ook toen malig wethouder L. Poppe-de Looff was enthousiast, zegt Ver kerk. „Toen zij net was aange steld, had ze al geprobeerd een gezondheidscentrum voor elkaar te krijgen. Tevergeefs. En nu kwamen wij zelf. Ga maar eens praten met Marsala; adviseerde ze ons. Dat trof, want die was op dat moment bezig met bouwplan nen voor het Ambachtsveld. Daar zou ons centrum mooi tus sen passen." Toezegging Alleen kregen de artsen 1,7 mil joen euro aan stichtingskosten niet bij elkaar. Verkerk zegt van de wethouder een toezegging te hebben gekregen. „Ze beloofde de onrendabele top te zullen dek ken. Dat lag rond de 90.000 eu ro. Meer dan eens kwam ze daar op terug. Bij die gesprekken za ten meerdere artsen." Nu heeft de gemeente de subsi die afgeblazen. Het geld is er niet, zegt wethouder T. Verhage. „Daarnaast woedt op het stad huis de discussie of het wel aan ons is om huisartsen te financie ren." Hoewel ze er niet bij is ge weest, zegt Verhage dat haar col lega nooit toezeggingen heeft ge daan, ook al staat in een colleges tuk dat ook Marsaki zich erop beroept. Het stuk is afgeslo ten met een afdoend 'hiertoe zijn geen (contract)afspraken vastgelegd', Verhage: „Van de betrokken partijen hebben wij gehoord dat ze hun gat zelf kunnen opvullen." Gekrenkt Onzin, zegt Verkerk. „Dat is absoluut niet waar. Maar nu zullen we wel moeten. Hoe, dat weten we nog niet. Maar je kunt alles lenen. Misschien kun nen we het pand kopen. We voe len ons gekrenkt, maar ons ent housiasme is nog niet verloren. Eind deze maand hebben we weer een gesprek met Marsaki. Zodra het bestemmingsplan van het Ambachtsveld is gewijzigd, vragen wij een bouwvergunning aan." De artsën hopen nog altijd in de zomer van 2007 te openen. Het Abdijplein in Middelburg stond gisteren vol geschminkte kinderen, maar zaterdag was het weer om de tipi's in te duiken. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Als het aan de onder nemers in Middelburg ligt, verdwijnen de musicerende indianen van de Markt. Puh, zeggen kenners, dat zijn niet eens echte. Die met gettoblasters en ingestu deerde danspasjes, dat zijn Zuid-Ameri kaanse indianen. Zwartvoeten moet je hebben, uit het Noorden van Amerika. Maar ook zij waren er niet, op het india- nenweekend van het Zeeuws Museum. Een zoektocht naar de ware indiaan. Grote witte wigwams, roept een meisje. Maar het zijn tipi's: kegelvormige ten ten van rechte stokken, bedekt met can vas of dierenhuiden en waarvan de spit se punt hoog de lucht in torent. Het Abdijplein is dit weekend even de Great Plains, waar de indianententen oorspronkelijk vandaan komen. De wit te tenten steken avontuurlijk af tegen de statige torentjes van het Abdij. Po ny's krijgt de wildste kleuren op hun vacht geschilderd, er klinkt indianen- muziek en heuse indianenverhalen. In de Kloostergangen rennen kinderen gil lend rond, zoals ook indianenkinderen dat doen. En zoals ook de Zwartvoet-in- dianenkinderen zetten Zeeuwse kinde ren hun handafdruk op een muur. Die van het Zeeuws Museum. 1 Op de versnaperingen na, is alles indi aans. Behalve de mensen. Sommigen doen een dappere poging, maar zullen toch altijd een West-Europeaan blijven. Zoals de man die een zweepshow geeft. Zijn lange blondgrijze lokken heeft hij samengebonden in een staartje. Zijn spijkerbroek houdt hij op met een ade- laarsriem, op zijn T-shirt staat een woeste buffel en om zijn nek hangen een medicijntasje en een klein herten- hoomtje. Zijn naam is Willem van Noor den. „Ik ben geen indiaan en ik doe ook niet net alsof. Ik ben gewoon mezelf. Ik ben een Europeaan die met zijn gedachten tweehonderd jaar terug in de Ameri kaanse geschiedenis kan gaan." Van Noorden kan niet alleen met een zweep een mini-rietje uit een tak slaan. Hij kan ook overweg met pijl en boog, hij kan vuur maken en thuis heeft hij een tipi. Hij demonstreert zijn indianen- spullen op westemweekenden. „Daar zeggen mensen wel eens tegen me: jij doet indianen na. Maar dat is niet zo. Nee, ik ben meer antiquair." Ook Elsje Terwiel hoeft niet zo nodig een indiaan te zijn. Zo ziet ze er wel uit. Geen gekleurde strepen op haar wang, maar wel haar haren in twee vlechtjes en van boven tot onder verkleed als indi aan. „Zelf gemaakt", zegt ze trots, ter wijl ze een kinderneusje van rode punt jes voorziet. „Van leer, pees en kraal tjes. Al van kinds af aan ben ik gefasci neerd door indianen. Met een vriend ga ik vaak naar evenementen. Vandaag is het vrijwillig schminken. Hartstikke leuk. De meeste kinderen willen nog als indiaan ook. Of als tijger." Tradities Gefascineerd door indianen, dat zegt bijna iedereen op de indianendag. Ook iedereen vanwege de strijdlust van het inheemse volk, terwijl het door Europe anen en cowboys werd bedonderd. Toch Wil Terwiel de geschiedenis niet ideali seren. „Het zijn de aboriginals van Ame rika, maar onderling konden ze er ook wat van. Ik ben gewoon nieuwsgierig naar hun tradities. Ik kijk hoe ze din gen doen, hoe ze gekleed gaan en dat probeer ik ook te maken. Maar ik weet zeker, als hier dadelijk een echte Zwart- foto Lex de Meester voet het plein betreedt, lacht die zich rot als hij mijn kostuum ziet." Terwiel kent ze wel, de echte indianen. „Ik heb ze wel eens ontmoet in Den Bosch. Daar komen ze elk jaar een "pow wow doen, een danswedstrijd. Dat is geen zweverige bedoeling. Het is voor mij ook geen levensstijl. Ik wil gewoon alles over ze weten." Ook geen indiaan, dus. Waar zijn ze dan? Misschien daar, bij die boom. Daar xijgt een klein meisje van vijf ge kleurde kraaltjes aan een speer. Óm haar middel hangt een even kleurrijk indianentasje, op de bank ligt een india- nenschild en een beschilderde steen. Om haar hoofd zit een kartonnen tooi met veren en Flore was zelfs verkleed naar de indianendag gekomen. Terwijl haar moeder vertelt dat ze al zeker vijf uur op het Abdijplein bivakkeren, rijgt Flore onverstoorbaar verder. Ze heeft een leuke dag, fluistert ze. En ze graait weer in haar indianenschild, die dient als kraaltjesdepot. Nog een stuk of twin tig te gaan. Flore is misschien wel het enige echte indiaantje in Middelburg. De Pocahontas van het Abdijplein. Het indianenweekend sloeg aan. Het Zeeuws Museum trok er adgelopen weekend ruim 3500 mensen mee naar het Abdijplein. Twee keer zoveel als vo rig jaar. Zweefvliegen is teamsport tot op zekere hoogte doorEsme Soesman NIEUW-HAAMSTEDE - Aan de grond wordt eendrachtig sa mengewerkt. Eenmaal in de lucht gaan zweefvliegers puur voor him individuele beleving. Wat dat betreft zitten ze goed boven het uitgestrekte duinland schap nabij Nieuw-Haamstede. De Vliegclub Haamstede is dit jaar een halve eeuw boven de Kop van Schouwen actief. Dat wordt zaterdag 24 juni gevierd. Rondom het zes jaar geleden ge bouwde clubhuis worden wol kendek en wind nauwlettend in de gaten gehouden. Zodra het 'randje regen' is gepasseerd, ko men ranke zweefvliegtuigen uit de hangar tevoorschijn. Als een geoliede machine brengen de le den de benodigdheden om te vliegen in stelling. Startofficier, kabelrijder en lichtgever doen allen zonder dralen wat ze moe ten doen. Zweefvliegen is, zoals een door de Vliegclub Haamstede ge maakte film aangeeft, team sport 'tot op zekere hoogte'. Ben je eenmaal als een vlieger tegen de wind in omhoog gelierd dan rest alleen nog het gevoel van vrijheid, ruimte en het één zijn met de vogels om je heen, om schrijven instructeur Jeroen Vink en vliegend lid Kénneth de Miranda (betrokken bij de jubi leumviering) hun ervaring met de spört. Al heel wat vliegtuigen hebben de grond van het dit jaar 75 jaar oude vliegveld in Nieuw-Haam stede beroerd, voor een paar en thousiaste zweefvliegers in 1956 op het idee komen een eigen vliegclub te beginnen. Daarvan plukken de huidige ongeveer honderd leden van Vliegclub Haamstede nog altijd de vruch ten, want daarmee bleef het vliegveld voor de toekomst be waard. Ooit was het omvangrijke ter rein aan de voet van de vuurto ren thuishonk van 's werelds kortste lijnvlucht, geëxploiteerd STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; De Couburg, vergadering dorpsraad; SEROOSKERKE - camping Olmen- veld, 13.30-17.30 uur: dansinstuif The Country Coast Line Dancers; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen. door de KLM. In twintig minu ten tijd werden passagiers van Schouwen-Duiveland naar het Rotterdamse vliegveld Waalha ven vervoerd. Ondanks een veel belovend begin was het na de oorlog snel gedaan met het ge motoriseerd vliegen vanaf Nieuw-Haamstede. Het waren de zweefvliegers die de vliegtra- ditie op die plek - geruisloos - voortzetten. Aanvankelijk leden van elders die 'op vliegkamp' kwamen naar het Haamsteedse vliegveld. Daar kwam uiteinde lijk een eigen vliegclub uit voort. De zweefvliegers van toen beoe fenden hun hobby in eerste in stantie met gehuurde toestellen, weten Vink en De Miranda. Pas na een paar jaar werd het eerste eigen vliegtuig gekocht. Inmid dels bezit de club acht exempla ren. Daarvan is de helft van hout en de helft van kunststof, wijst het tweetal op een nog ge- stroofnlijnder ogend kunststof vliegtuig. „We gaan op een volle dige kunststof vloot over. Deze zomer komt de eerste. In de loop van tien jaar moet het zijn ge beurd." Geen elite Klinkt decadent, maar zweef vliegen is absoluut niet de elite- sport waar leken het vaak mee associëren, benadrukken de twee zweefvliegers. Voor 500 eu ro per jaar kun je de lucht in en dat maakt het zweefvliegen voor een brede doelgroep aan trekkelijk. Ook wat leeftijd be treft is het een sport voor ieder een, stelt het duo. Vanaf veer tien jaar mag je de lucht in en zo lang' je de keuringen doorkomt mag je naar boven blijven gaan. Het vijftigjarig bestaan wordt gevierd met een goede-doelen- dag, een jubileumboek en een feestdag op zaterdag 24 juni. Ge probeerd wordt die dag onder meer een jubileumvloot te pre senteren. Alle vliegtuigen die de club ooit heeft bezeten, worden dan getoond. MIDDELBURG - Bij een eenzijdig ongeluk in de Klevers- kerkseweg in Middelburg is gisterochtend een 47-jarige man uit Arnemuiden gewond geraakt. De man reed rond kwart voor twaalf met zijn auto over de Kleverskerkseweg. In een flauwe bocht naar links ver loor hij de macht over het stuur. Hierdoor reed zijn auto rechtdoor in de bocht en kwam hij tegen een boom tot stil stand. De Arnemuidenaar is met een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis. De voorkant van zijn auto werd ver nield. De boom is helemaal omvergereden. GOES - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag rond half twee twee jongens uit de gemeente Goes aangehouden wegens mishandeling. De oorzaak was een woordenwisseling, eerder op de avond, tussen de twee jon gens en drie andere Goesenaren. Er werd geschopt en ge slagen. Toen de politie ter plaatse kwam was cle vechtpartij nog in volle gang. De agenten hebben de twee veroorzakers, zestien en negentien jaar oud, aangehouden. Na verhoor konden zij weer huiswaarts keren. Tegen hen wordt pro- ces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN - Twee jongens van veertien en zestien jaar oud zijn gisteravond omstreeks negen uur op heterdaad betrapt terwijl zij een hekwerk van een gebouw aan het Waaigat in Vlissingen aan het vernielen waren. De politie betrapte de Vlissingers toen zij spijlen uit het hek sloop ten. Een getuige had gemeld dat er met een fiets was ge gooid. De jongens worden verhoord en vermoedelijk wor den zij beiden doorgestuurd naar Bureau Halt. WEMELDINGE - Uit een auto die geparkeerd stond op de parkeerplaats aan de Westelijke Kanaalweg in Wemel- dinge zijn een navigatiesysteem en twee mobiele tele foons verdwenen. De daders hebben toegeslagen tussen één uur zaterdagnacht en gistermorgen acht uur. Het por tier van de auto werd vernield bij de inbraak. SINT PHILIPSLAND - Een 54-jarige automobiliste uit Medemblik is vrijdagmiddag rond kwart over vijf ge wond geraakt bij een ongeval op de Rijksweg bij Sint Phi- lipsland. Zij stond stil en reed plotseling door, toen een ne-^ gentienjarige autobestuurder uit de gemeente Tholeh haar op de kruising Rijksweg-Krabbenkreekweg wilde passeren. De vrouw raakte bekneld. De brandweer heeft, haar uit haar auto bevrijd door het dak van de wagen te knippen. De Tholenaar raakte niet gewond. De Noord-PIollandse is met diverse gebroken ribben, een gekneusde long en moge lijk een verwonding aan haar bekken opgenomen in het ziekenhuis. De politie heeft dit pas afgelopen weekeinde bekend ge maakt, omdat het veel moeite kostte de identiteit van de vrouw te achterhalen. door Harmen van der Werf GOES - Spoorwegbeheerder Prorail zet vaart achter de uit voering van een serie maatrege len om de overlast voor omwo nenden van het Zeeuwse spoor terug te dringen. Om met name de geluidhinder te beperken, staan de plaatsing van geluidsschermen, het aan brengen van raildempers, het isoleren van woningen langs het spoor en de vervanging van hou ten dwarsliggers door betonnen op de rol. Prorail werkt ook aan de inzet van stillere .treinen op het spoor en dan gaat het vooral om goederenvervoer. Prorail heeft inmiddels met de betrokken gemeenten Goes, Ka- pelle en Reimerswaal overlegd over de vormgeving van de te plaatsen geluidsschermen. Geko zen is voor standaard schermen met beplanting aan de buitenzij de. Ze worden groen van kleur en niet doorzichtig, omdat dit extra onderhoudskosten met zich meebrengt. De bedoeling is begin volgend jaar met de plaat sing van de schermen te begin nen. Het karwei duurt een jaar. De schermen - de meeste één me ter hoog, een beperkt aantal an derhalve meter hoog - komen bij Lewedorp (over een lengte van 110 meter), bij Eindewege (680 meter in totaal), Krabben- dijke (400 meter), Stationsbuurt (200 meter) en Tweede Weg bij Rilland (200 meter). Goes doet nog niet mee vanwege het plan om het spoor door de stad in een verdiepte bak onder te brengen. Om de geluidhinder van voorbij rijdende treinen terug te drin gen zullen in Zeeland naar schatting 190 woningen extra worden geïsoleerd. Vanaf deze zomer wordt onderzocht welke maatregelen per individuele wo ning nodig zijn. Er wordt onder meer gedacht aan het plaatsen van dubbelglas en het dichten van kieren. Prorail wil in 2007 de eerste woningen aanpakken. In Goes wordt ook hier even mee gewacht. „Maar", zegt een woordvoerster van Prorail, „we kunnen dat niet eindeloos doen." Prorail wil namelijk in principe 1 januari 2009 klaar zijn met het programma, omdat dan een maatregel van kracht wordt waarmee de geluidspro ductie van treinverkeer op de Zeeuwse spoorlijn aan een grens wordt gebonden. Om zichzelf aan die grens te kunnen houden, heeft Prorail vo rig jaar al gewerkt aan de ver vanging van houten bielzen door betonnen dwarsliggers. Halverwege dit jaar wordt daar de toepassing van raildempers, aan toegevoegd. Dit staat bij Ka- pelle op de rol. Over een lengte van anderhalve kilometer wor den bij Kapelle oude spoorsta ven veiwangen door nieuwe sta ven mét raildempers. Bij Krab- bendijke zal een proef worden gehouden met twee nieuwe ty pes raildempers. Materieel Niet alleen in en om het spoor wordt de komende tijd gesleu teld om de hinder te verminde ren, Prorail zet ook in op het ge bruik van stiller materieel. Het bedrijf meldt dat er in 2010 in Zeeland 'hoofdzakelijk' treinen zullen rijden die minder geluid produceren dan treinen met giet ijzeren remblokken. Vijf jaar la ter moeten in de nachtperiode op alle trajecten alleen nog 'stil le' treinen rijden. (Advertentie) blikvangers voor etalages (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.coin^M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13