•PZC Fietser moet de ruimte krijgen Sandra leest het beste voor Aantal klachten in Vlissingen stijgt Als het dan toch gratis is... 600 reizigers per dag Krabbendijke Steen door caravanraam Jongeren gooien met fietsenrek Hond overleden na aanrijding Onvergetelijk fietsersbond pleit voor betere voorzieningen in binnenstad Zeeuwse teams brandweer strijden in Veere Kentekenplaten auto's gestolen Redactie: 0113-315649 yyvvw. pzc.nl £.Inail:redactie@pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Moord-en Midden-Zeeland: 0113- Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 'Nationaal: 020-4562500. maandag 10 april 2006 editie Walcheren KRABBENDIJKE - Op de tweede teldag van het aantal reizigers op het station Krabbendijke, afgelopen vrijdag, waren er aanzienlijk minder in- en uitstappers dan op de eerste teldag, vorige week woensdag. De teller bleef vrijdag op 545 staan tegen 684 woensdag. R. Mieras van de PvclA-afdeling Reimerswaal, die de tel ling opzette, denkt dat dit te maken heeft met het feit dat veel mensen vier dagen in de week werken en vaak niet op vrijdag. Al met al ligt de score met gemiddeld ruim zes honderd per dag gerekend over de twee teldagen bedui dend hoger dan de 480 per dag die Nederlandse Spoorwe gen aangeven. De actie is gehouden, omdat de NS het station Krabben dijke willen sluiten in verband met het (te) beperkte aan tal klanten. DOMBURG - De eigenaars van een caravan in Domburg zaten zaterdagavond rond kwart over tien televisie te kij ken, toen ineens een steen door het caravanraam vloog. De steen belandde op de buik van de 55-jarige bewoner, die daar geen verwondingen aan over hield. Hoeveel de schade bedraagt, is niet bekend. Evenmin als wie het heeft gedaan. VLISSINGEN - Vier jongeren zijn zaterdagnacht door de politie aangehouden op de Alexander Gogelweg in Vlissin- gen. De vier, een twintigjarige vrouw uit Hulst en drie jongens van zeventien, achttien en negentien jaar uit Vlissingen, pleegden daar volgens getuigen vernielingen. De achttien jarige heeft bekend met een fietsenrek te hebben gegooid, volgens hem omdat tijdens het uitgaan wat frustratie was ontstaan en 'dat moest er even uit'. De rest bleek niets met de baldadigheid te maken te hebben. Alle vier zijn vrijgelaten. VLISSINGEN - In de Vlissingse Glacisstraat is zaterdaga vond een hond overleden nadat hij was geschept door een scooterrijder. Dat gebeurde rond half twaalf. De bestuur der, die door de botsing ten val kwam, is weer opgestapt en weggereden. De hond overleed ter plaatse aan zijn ver wondingen. De brommerrijder is door getuigen omschreven als een lange, stevige jongeman met een driekwart jas van een lichte kleur aan en een mutsje op, eveneens in een lichte kleur. De scooter waar hij op reed was vermoedelijk een Aprillia. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Meer dan eens hebben Vlissingers zich be klaagd bij hun gemeente. In 2005 kwamen 35 klachten bin nen, tegen 26 in het jaar daar voor. Een keer kwam het tot een hoorzitting. Desalniettemin is de gemeente tevreden. Zij zet het aantal gewoon af tegen haar inwonersaantal van 45.000. Bijna altijd gaan de klachten over gebrekkige communicatie tussen gemeente en burgers. Klachtencoördinator F. Vermeu len adviseert de gemeente daar om in een rapport op tijd te in formeren, afspraken na te ko men en persoonlijk contact te houden met de Mager. Ongeveer een derde van de grie ven ging' over de afdeling socia le zaken. Vooral over de laatste twee maanden van 2005 spreekt Vermeulen van een 'hausse aan klachten'. Ze kwamen van men sen van wie de uitkering was in getrokken,-voor wie de huursub sidie lager was uitgevallen of die door huurachterstand met hoge deurwaarderskosten wer den geconfronteerd. Een keer be riep een Mager zich op het gezeg de 'niet geschoten is altijd mis'. Hij had zijn portemonnee verlo ren en vroeg sociale zaken een voorschot van 327 euro. Ook bij de Sociale Dienst Wal- cheren kwamen Machten bin nen. Zeker 37 cliënten hebben zich ontevreden getoond. Vijf van hen zijn later alsnog naar de Machtencoördinator van de gemeente gestapt. Burgers hebben zich ook geër gerd aan het parkeerbeleid, aan traag verloop van vergunningen en achterstallig groenonder houd. Iemand vond het zonde dat er rozenstruiken waren ver wijderd en een ander beMaagde zich over de aanbouw van een il legale schuur. Vaak zeiden bur gers zich niet serieus genomen te voelen door ambtenaren. Hoorzitting Is een Mager niet tevreden over de afloop, dan kan hij aansturen op een hoorzitting. Dat is vorig jaar een keer gebeurd. De kla gers, die overlast ondervonden van' een naastgelegen recreatie-^ bedrijf, voelden zich genood zaakt een advocaat in te schake len, omdat de gemeente niet op hun verzoeken reageerde. Excu ses vond het echtpaar onvol doende. De rechtbank in Middel burg vonniste Vlissingen tot het betalen van griffiekosten en ook dat gebeurde niet. Pas toen de klachtencoördinator tussenbei de kwam, kwam schot in de zaak. Volgens Vermeulen hèt voorbeeld van gebrekkige com municatie. Dat moet beter. Toch toont de gemeente zich te vreden. Zij relativeert het aan tal door het inwonersaantal van Vlissingen erbij te halen. Dat is dan 35 tegen 45.000. zeeuwse almanak Die dag zou ze haar 'man op zijn werk komen ophalen, zo was afgesproken. Bij gebrek aan een oppas verscheen die Vlissingse in het gezelschap van haar tweejarige peuter bij het bedrijf. Een beetje te vroeg. Maar gelukkig was er een lift om mee te spelen. Haar zoon was blijkbaar on der de indruk, ivant hij werd steeds stiller. Na een minuut of vijf van op-en-neer was het ivel zo ongeveer tijd en het tweetal meldde zich aan het bureau van papa„We zijn wel tien keer op en neer ge gaan", vertelden ze trots. „Wordt hij daar dan niet mis selijk van?", vroeg een colle ga. Nog voor zijn laatste woor den verstorven waren, gaf het ventje over. In drie krachtige en kwalijk riekende stralen, die dadelijk in het tapijt ver zonken. Beschaamd toog de moeder aan het werk met een emmer tje sop. Tevergeefs. Schuldbe- wust moest zij concluderen dat hun bezoek een onuitwis bare indruk heeft nagelaten. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Net zo'n grote rotanstoel als van Tante Lien, een enorme microfoon gericht op jouw mond. Drie juryleden en een bibliotheekzaal vol fami lie, vriendjes én concurrenten, die willen horen wat daar uit komt. Een voorlees wedstrijd is leuk, maar vooral ook heel eng. Elk jaar is de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg een zater dagmiddag gevuld met nerveuze kinderen. Dan wordt de wed strijd wie het beste kan voorle zen gehouden. De winnaar mag in Utrecht meedoen aan een na tionale finale. Buiten de zaal zit een man met twee kleine kinderen. Het jonge tje graait in een zakje chips, het meisje drinkt uit een glaasje ap pelsap. Zij hoeft niet voor te le zen, zegt ze. Haar grote zus wel, maar die is al geweest. En dus is het buiten veel leuker wachten op de uitslag. In de zaal is het warm. Mis schien wel van spanning. Som mige voorlezers zitten op het puntje van hun stoel. Anderen leunen ontspannen achterover. Voordat ze beginnen aan het voorleesfragment uit hun favo riete boek, vertellen de kinderen iets over het boek. Een meisje uit Oostkapelle doet dat hakke lend en stotterend. Maar nee hoor: geen concurrent minder. doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Binnensteden moeten beter toegankelijk wor den voor fietsers. Volgens de fietsersbond is dat niet alleen be ier voor het milieu, maar ook voor ondernemers. VEERE - Zeeuwse brandweer ploegen trokken er zaterdag op uit naar Veere, waar de provin ciale brandweerwedstrijden wer den gehouden. In de categorie tankautospuit hoge druk, waarbij de brand weerlieden afgaan op een brand melding, won de groep uit 's-Gravenpolder. Oosterland werd tweede en Kapelle derde. Alle drie gaan naar de geweste lijke wedstrijden op 10 juni. In de 112-Masse waren respectieve lijk Haamstede en Middelburg de winnaars. Zij gaan op 20 mei naar de eerste ronde van de ge westelijke wedstrijden. In deze klasse komt alleen een verzoek •om hulpverlening binnen. De ploegen weten niet wat ze zul len aantreffen. Zaterdag werd •een ongeluk bij een ponton van ■hèt waterschap nagespeeld. De brand zou zijn in de werkplaats van het waterschap Ook de jeugdbrandweer van Middelburg had een drukke dag. In Heeze-Leende deed de aspirantenploeg mee aan de la- ge-drukwedstrijden. De ploeg werd winnaar. In juni gaat ze naar Texel, voor de finale. Uit onderzoek blijkt dat mensen die met de fiets naar de stad rij den, drie keer zo vaak komen en meer geld uitgeven in winkels dan automobilisten, zegt J. van Velzen van de fietsersbond Zee land. „Ze komen drie keer zo vaak als mensen die met de auto gaan. Ondernemers weten dat niet." In Middelburg komt de helft van de bezoekers met de auto, blijkt uit een onderzoek uit 2004. Een derde fietst, vijftien procent komt te voet. In Vlissin gen ligt het aantal voetgangers bijna op ruim een derde, 37 pro cent komt met de auto. Nog geen kwart van de bezoekers fietst daar naar het centrum. Gemeenten nemen steeds vaker maatregelen om fietsers te we ren uit winkelcentra, tot ver driet van de fietsersbond. „In Zoetermeer krijgen mensen een boete van twintig euro als ze met hun fiets door de stad lo pen", zegt hij. Overlast beperken Ook in Middelburg wordt gestu deerd op mogelijkheden om de overlast van fietsers te beper ken. Winkeliers klagen' dat de geparkeerde fietsen in de weg staan. De Vereniging Onderne mers Middelburg (VOM) pleit voor stallingen aan de rand van de binnenstad. De fietsersbond is voorstander van stallingen, op voorwaarde dat ze op een goed punt in de stad staan. „Wij vinden dat men sen hun fiets mee moeten kun nen nemen tot voor de winkel, maar stallingen zijn een goed al ternatief", zegt Van Velzen. Die moeten dan wel gratis zijn. „De bewaakte fietsenstalling op het Zusterplein wordt 'nu slecht ge bruikt." In Apeldoorn hebben ze gratis stallingen gemaakt. Daar is het aantal fietsers naar de binnen stad met zestig procent toegeno men. Veel mensen willen niet met de fiets naar de stad omdat ze bang zijn dat hij gestolen was. .Bewaking is een oplos sing." Fietsstraten Stallingen alleen zijn niet ge noeg om steden fietsvriendelij- ker te maken, vindt de fietsers bond. Speciale fiestsstraten of doorsteekroutes in de stad zijn ook noodzakelijk. Van Velzen: „Gemeente moeten er voor zor gen dat het in de stad voor fiet sers prettig toeven is." Woensdagavond houdt de bond een debat met vertegenwoordi gers van ondernemers uit Mid delburg, Vlissingen, Goes en Ter- neuzen. „We willen onderne mers duidelijk maken dat het an ders kan. Deel eens fietstassen uit, in plaats van parkeerbon nen. We hopen dat de onderne mers vervolgens in staat zijn om de boodschap aan de politiek over te brengen. "Het debat be gint om 20.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. DOMBURG - In Domburg zijn het afgelopen weekeinde van verschillende geparkeerde perso nenauto's de kentekenplaten weggenomen. Ook in Oostkapel- lewas een auto het doelwit. 'Zowel aan de voorzijde als aan de achterzijde bleken de platen te zijn verwijderd. Ook werden van een auto de bui tenspiegels en ruitenwissers af gebroken. Op dit moment zijn er al dertien meldingen en aangiftes gedaan van de diefstallen en het is moge lijk dat.er nog meer volgen. De daders sloegen toe in de Oost straat, de Domburgseweg, de Sehelpweg, de Schuitvlotstraat en de Johannes George Mezger- wegin Domburg. Iri Oostkapelle was de Duinvliet- weg het werkterrein van de die- .ven. VLISSINGEN - Vlissingers die gistermiddag met hun hond de trappen van de Oranjedijk beMommen, bleven boven even stilstaan. Wat een drukte! Zo druk heb ik het nog nooit gezien, prevelt een vrouw tegen haar echt genoot. Die zet zijn hand vlak tegen zijn voorhoofd en blikt op de boulevard. „Dan moet je daar maar eens kij ken, Vlissingen is volgelopen." Bijna allemaal Braban ders, en ze kwamen zo uit de richting van het station. Dat kan alleen maar vrij reizen zijn. De NS reden giste ren voor het laatst zijn reizigers gratis naar Zeeland. Een goedmakertje van Rijkswaterstaat, omdat de A58 is afgesloten. Van Anneke Rovers, Joke Buijs en haar moe der Annie mag de snelweg voortaan altijd dicht. Ze zit ten op een bankje op de Oranjedijk. Van de zes zaterda gen en zondagen dat het vrij reizen was, heeft Joke er maar een gemist. Omdat het niet anders kon, maar an ders zat ze ook toen in Vlissingen. „Het is hier zo heer lijk", roept de Roosendaalse uit, terwijl ze haar hoofd in de wind steekt. „Die zee, dat strand. Hier een visje, daar een pintje. Dan geniet ik echt." Het damesclubje stapte gisterochtend om kwart voor tien in de trein. Toen al was het druk. „Maar richting Zeeland werd het alsmaar drukker", zegt Anneke. „In Middelburg stapten wat mensen uit, maar de meesten gingen tot Vlissingen." Joke had zaterdag Goes geprobeerd. „Winkelen. Maar ik ben toch weer in de trein richting Vlissingen ge stapt." Ook al zijn ze heus geen achttien meer, de dames wandelen van het station naar het windorgel op de Nol- ledijk, en weer terug. En de mannen? „Thuis. Die van haar had nachtdienst en de mijne moest Parijs-Roubaix zien. Mooi, heb ik gezegd, dan ga ik lekker naar Vlissin gen." foto Lex de Meester De elf finalisten van het Zeeuws kampioenschap voorlezen dat zaterdag in Middelburg gehouden werd. foto Lex de Meester Want zodra ze haar boek open slaat, gaat ze los. Ze leest en ze leest, alsof ze helemaal alleen in het verhaal zit. De kinderen moeten vaak voor gelezen zijn. De een praat voor zichtig, om maar geen klinker over het hoofd te zien. De ander doet het gedreven, dolenthousi ast, alsof ze in een campagne is beland. Maar het lukt iedereen alle aandacht te trekken met in tonaties, ijzingwekkende stiltes en gebarentaal, zonder dat ze het boek van hun schoot stoten. Leg er wat kussens bij, wat luis- tergrage kleuters eromhéen en Sesamstraat is er niets bij. Het was Sandra Zoetewij die de wedstrijd won. Het elfjarige meisje uit Yerseke had voorgele zen uit Hoe overleef ik de brug klas? van Francine Oomen. Een van haar lievelingsboeken. „Ik had hem al twee keer uit. Voor de finale heb ik hem nog twee keer doorgelezen. Ik was niet zenuwachtig. Dat er zoveel mensen in de zaal zaten, was ik gewoon even vergeten. Alleen de uitslag was eng." Dat ze zou winnen had Sandra niet ver wacht. „Maar ik weet. wel dat ik goed kan voorlezen. Mijn moe der en mijn zusje vragen ook wel eens of ik het wil doen. De jury vond mijn stemmetjes zo goed." Daar zou meneer Aart nog wat van kunnen opsteken. (Advertentie) het alfabet van Zeeland WeGeNeR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11