College zet huidig beleid voort ÉN PZC Les van filmrecensenten VPRO in FiZi EX PO Graven voor waterberging Twintig uur werken is voor sommige mensen al erg veel Rauwelijks ruimte voor nieuwe initiatieven door gebrek aan geld Fancy fair Gemeente Noord-Beveland houdt paasvuur Kazerne Hoek geopend ZEELAND Omwonenden bouwput in ongewis Auto in brand op A58 Zeeuwse Commodores in aantocht Bouw Gevangentoren gaat verder zaterdag 8 april 2Ul)b j^Melita Lantinq •Wisse - Het beleid van de afgelopen vier jaar wordt voort zet. Dat blijkt uit het college programma dat gisteren is on dertekend door PvdA, VVD, cda en sgp. De burger hoeft de komende jaren weinig écht jieuvv beleid te verwachten. [maken wat we twee jaar gele- !n zijn begonnen. Dat lijkt het langrijkste motto van het juwe college. Verder gaan met dekerntakendiscussie, ingezette ontwikkelingen zoals het op or de brengen van de bestemmings- mnen en privatisering van de jrtvelden.Door gebrek aan fi nanciën is er nauwelijks ruimte jooi'nieuw beleid. De ontwikkeling van een cul tuurhuis in Zierikzee, eventueel jh combinatie met sport, is wel- ücht het spectaculairste beleids voornemen voor de komende ir. Daarmee wordt af scheid genomen van Mondra- n. Een poging om dit project de afgelopen periode te slij- aaan een marktpartij is jam merlijk mislukt en dus zal er - io hebben de raadsfracties al srder geconstateerd - een nieu we podiumvoorziening moeten Stomen. De ontwikkeling hier- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) j PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting ;;Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van is nu opgenomen in het col legeprogramma. Verder zijn in het programma ook andere zaken opgenomen die vorige week al door de raad op de politieke agenda zijn ge zet. De raad heeft immers voor de komende vier jaar een eigen actiepuntenlijst uitgezet met de opstelling van een raadskalen- der. Een van die actiepunten is bijvoorbeeld het autoluw ma ken van het centrum van Zierik zee. Ook dat is in het collegepro gramma opgenomen. Dit agen dapunt staat op de rol voor het voorjaar 2007. Opvallend is de opmerking in de aanbiedingsbrief dat de college partijen in hun stemgedrag al leen gehouden zijn aan de pun ten die genoemd zijn in het colle geprogramma. Andere voorstel len van het college mogen de fracties vrijelijk naar eer en ge weten beoordelen. In de gemeen teraad is de afgelopen weken de nodige kritiek te horen geweest over het grote machtsblok wat is ontstaan na vorming van de huidige coalitie, De angst be staat dat iedere discussie in de raad bij voorbaat zinloos is dooi de enorme meerderheid van de collegepartijen. VLISSINGEN - Openbare ba- sischool De Branding in de Bou wen Ewoutstraat in Vlissingen houdt op zaterdag 22 april een fancy fair. iKinderen kunnen buttons ma- i, grabbelen, skelterracen en (Spijkerbroekhangen. Er zijn ook verschillende demonstraties en optredens te zien. De fancy fair duurt van tien uur tot vier uur. (Ad/vertentie) Den Dekker Muziek tAPELLE 0113-330330 TOv.dendekkermuziek.com COLIJNSPLAAT - De gemeente Noord-Beveland houdt zondag lfi april, eerste paasdag, voor de Iweede keer een viering met een paasvuur. Op de hoek van dë Zuiddijk en de Zandhoek weg tussen Wissen- en Colijnsplaat, wordt in aanwezigheid van zo veel moge lijk mensen een grote hoop hout in brand gestoken. Het hout is snoeihout, dat bijeen is ge bracht door de Noord-Bevelan ders zelf. Het paasvuur, een oude gewoon te van christenen om de opstan- van Jezus te vieren, is een initiatief van de Noord-Beve- landse kerken en het gemeente bestuur. Filmrecensenten Remke de Lange (1) en Manuel den Hollander geven uitleg over hun werk aan de programmeurs en tekstschrijvers in FiZi. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Wat maakt een stukje over een film in de nieuwsbrief van FiZi tot een leuk stukje?' De program meurs van het Zierikzeese filmtheater willen dat wel eens uitgelegd krijgen door mensen die daar echt verstand van hebben en 'dus' dient secretaris Frans Meulenberg van FiZi een verzoek in bij de VPRO. De dagelijkse filmbeschrijvin gen in de gids van deze omroepvereni ging spreken hem zeer aan omdat ze 'prikkelend' en 'eigenzinnig' zijn. Die filmstukjes worden - samen met twee andere collega's - geschreven door filmjournalisten Remke de Lange en Manuel den Hollander. Beiden werken als freelancers voor de VPRO. Het ver zoek van FiZi kwam hen zo sympathiek over dat ze spontaan besloten gisteren naar Zierikzee te komen voor een mas terclass zonder daar een fors prijskaart je aan te hangen. „Ik doe dit graag vrijwillig omdat ik het wel leuk vind iets wat ik zelf goed beheers aan anderen over te dragen", zegt Den Hollander. Hij is van plan en passant voor de VPRO-gids een artikel te schrijven over het Zierikzeese film theater dat volledig door vrijwilligers wordt gerund. Remke de Lange is naast haar werk voor de omroepvereniging filmjourna list bij dagblad Trouw. Verder verzorgt ze met regelmaat lezingen voor het Ne derlands Instituut voor Filmeducatie. De FiZi-vrijwilligsters Atske Warnaar, Daniëlle Luinge en Esra Meijsen willen graag horen wat de professionals hen gaan vertellen. Zelf leveren ze bij toer beurt de korte beschrijvingen in de Fi- Zi-filmladder. Het doel daarvan is twee ledig: het publiek informeren én poten tiële bezoekers prikkelen naar de voor stelling te komen kijken. „Ik houd het meestal nogal algemeen, omdat ik de mensen niet mijn mening wil opdrin gen", zegt Meijsen. „Beschrijf juist maar eens een scène heel specifiek. Dan krijgen de lezers er zelf ook eerder een beeld bij ".adviseert De Lange. Zij heeft voorafgaand aan haar komst naar Zierikzee de teksten in de filmlad der gelezen en miste daarin een gepas sioneerde mening. Volgens haar dient die juist niet geschuwd te worden. Aan de hand van korte fragmenten tilt ze saillante gegevens uit diverse films die een beschrijving extra kunnen kleu ren. Zo toont ze een scène uit 'Barry Lyndon, waarbij filmmaker Stanley Kubrick alleen maar gebruikmaakte van zon- en kaarslicht. Voor hem de ma nier om de sfeer van de zeventiende eeuw waarin het verhaal zich afspeelt het beste te treffen. In Tarnationvan Jonathan Caouette draait alles om de wijze van monteren van beelden en geluid. Bruikbaar kenmerk voor een beschrij ving van een film als 'Boogie Nights' van Paul Thomas Anderson is volgens De Lange vooral de openingsscène met één camerashot van wel drie a vier mi nuten. Verdere voorbeelden bieden 'Edward Scissorhands' van Tim Bui-ton door de contrastwerking van kleuren en de film Everyone says I love you', waarin Woo dy Allen haarscherp en met humoris tische uitvergroting de werking van mu sicals blootlegt. Inleiding Den Hollander houdt de deelneemsters aan de masterclass vijf gulden regels van een filmbeschrijving voor: een inlei ding, een pakkende zin, een korte be schrijving van het verhaal, een leuk feit uit of over de film, een korte eigen me ning en een uitsmijter. Tenslotte mogen de vrijwilligsters zelf aan de slag. Ze krijgen een half uurtje voor een beschrijving van de film 'Tita nic' voor drie verschillende doelgroe pen: kinderen van tien, bejaarden en de gemiddelde potentiële FiZi-bezoeker. „De verschillen ertussen mogen nog wat groter", luidt Den Hollanders oor deel. Hij geeft als opdracht de beschrij vingen nog wat nader uit te werken en ze hem vervolgens toe te mailen. Wel licht dat hij ze straks gebruikt voor het artikel in de VPRO-gids. HOEK - Burgemeester J. Lo- nink van Terneuzen opent van daag om 11.00 uur de nieuwe brandweerkazerne Mauritsfort bij Hoek. Tevens worden enkele voertui gen overgedragen en wordt het nieuwe duikteam gepresen teerd. Tussen 13.00 en 17.00 uur is het open huis waarbij belangstellen den de nieuwe kazerne kunnen bezichtigen en kijken naar de monstraties van het brandweer korps. (Advertentie) 7- za. 8 - zo. 9 APRIL Het nieuwe wonen Ruimté voor ondernemers Vastgoed Lifestyle en Tuinideeën Zeelandhallen in Goes Nobelwea 6 tel. 0113-221020 Voor informatie: www.woningexpo.nl WONEN - WERKEN - LIFESTYLE (Advertentie) DE RUYTER j°DGL MARITIEM INSTITUUT SEROOSKERKE - Graafmachines werken op volle toeren in natuurgebied De Schelphoek. Een aannemer is daar bezig om het binnenmeer in het gebied geschikt te maken voor extra water berging in natte tijden. Om dat te realiseren wordt een stuw aangelegd en worden de oevers versterkt met stenen. Die waren op sommige pun ten niet geschikt om extra water te herbergen. Als de werkzaamheden zijn afgerond, kan bij extreme regenval overtollig water naar het meer worden geleid, wat vervolgens wordt afgepompt in de rich ting van de Oosterschelde. Daarmee wordt voorko men dat omliggende landerijen langere tijd veel te nat zijn. Het project moet in mei klaar zijn en kost rond de 1,2 miljoen euro. foto Dirk-Jan Gjeltema OPEN AVOND dinsdag n april van i8.oo uur tot 21.30 uur Boulevard Bankert 130 en 156, Vlissingen Make the world move MIDDELBURG - De bewoners van de twee resterende huizen in de Koningstraat in Middelburg verkeren in gro te onzekerheid. Nu er woningen worden gebouwd op de theaterbouwput, is de kans groot dat ze moeten verkas sen. Half februari presenteerden twee projectontwikke laars hun ideeën voor woningbouw op en rond de bouw put. In beide varianten moeten de huizen aan de Koning straat worden gesloopt om plaats te maken voor nieuw bouw. In het coalitieakkoord is vorige week afgesproken dat de woningen er definitief komen. De plannen zijn gemaakt zonder overleg met de bewoners van de straat. Contact met de gemeente hebben ze al maanden niet gehad, laat één van hen weten. Wel zijn ze, net als alle andere omwonenden van de bouwput, uitgeno digd voor de presentatie van de bouwplannen. GOES - Op de A58 is gistermorgen rond vijf uur een auto in brand gevlogen. De oorzaak is niet bekend. De bestuur der, een 31-jarige man uit de gemeente Borsele, kwam met de schrik vrij. Hij is voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom maar bleek niet veel te mankeren. Er is bij hem een bloedproef afgeno men. WISSENKERKE - Tijdens een bijeenkomst in Port Zélan- de, halverwege de Brouwersdam, heeft een aantal promi nente Zeeuwen onder leiding van burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland de geboorte van een nieuw ge nootschap voorbereid: Het Genootschap van Zeeuwse Commodores. Een initiatiefgroepje, onder wie behalve Van Liere ook onder anderen R. Platschorre en B. van de Hoef, hadden voor een borrel in Port Zélande een groep mensen uitgenodigd van wie ze wisten dat die hart heb ben voor de Zeeuwse zaak. De toekomstige Commodores moeten Zeeland gaan opstoten in de vaart der volkeren. Volgens Van Liere gaat het erom de economische postie van Zeeland te versterken met zaken die al ruim voorhan den zijn: grote potenties in toerisme, recreatie en de ken niseconomie. Commodore is de titel van de gezagvoerder van een smaldeel of een convooi. Het is ook de rang van de officier net onder de vice-admiraal. Geen kleine jon gens dus, met wie het genootschap moet worden gevormd. VLSSINGEN - De bouw van het hangende terras en de serre bij de Gevangentoren in Vlissingen mag van de ge meente worden voortgezet. Dè aannemer had het werk een week geleden stilgelegd omdat de uitvoering op twee punten afweek van de bouwvergunning. Omwonenden hadden de gemeente erop gewezen dat de bouw niet vol gens afspraak verliep. Het boeibord bij de dakrand be staat uit één geheel, terwijl dat losse stukken moesten zijn die verspringen. Het tweede punt is dat de 'baleinen' van de serre, die ook als regenafvoer dienen, langer moe ten zijn dan was voorzien. De baleinen lopen van de bo venkant van de serre naar beneden waardoor het regenwa ter op het terras komt. „We hebben vandaag met de archi tect gesproken en zijn overeengekomen dat de baleinen aan de onderkant een meter langer mogen worden", zegt wethouder C. Seijbel van de gemeente Vlissingen. Re-integratie, work-first, sociale activering. Bekende termen voor iedereen die in de bijstand zit. Sinds anderhalf jaar voert de gemeen te Schouwen-Duiveland een offensief sociaal beleid. Bijstandsge rechtigden moeten zo snel mogelijk terug naar regulier werk en de tijd dat iemand straffeloos twintig jaar in de uitkering kon zitten is voorbij. 'Iedereen die kan werken moet ook werken', zei wethouder G. Houtekamer anderhalf jaar geleden bij de presentatie van de plannen. Om dat te bereiken krijgt iedere bij stands cliënt of school verlater een re-integratietraject aangeboden. Op maat gesneden en er is geen ontkomen aan. Niet meewerken betekent strafkorting op de uitkering. De PZC kijkt in drie aflevering naar de ervaringen van de betrokke nen met deze werkwijze. Vandaag komen de trajectbegeleiders van De Zuidhoek aan het woord.' door Melita Lantinq ZIERIKZEE - „Sommige men sen zijn al jaren thuis en zijn daar op ingesteld. Dan is twin tig uur in de week hier naartoe heel erg veel." Trajectbegelei ders M. Gerritse en K. Hoek zijn er helder in. Re-integreren is re gelmatig een kwestie van lange adem en vallen en opstaan. Beide vrouwen schetsen een vrij willekeurig gekozen voorbeeld: Stel, je bent een vrouw, ge trouwd, twee kinderen en hebt de zorg voor het gezin. „En dan loopt het huwelijk spaak. Je moet het huis uit met de kinde ren, je vraagt een uitkering aan, zit plotseling zonder geld en dan moet je hier naartoe. Twin tig uur in de week werken. Men sen snappen het wel, maar ver stand en gevoel zijn twee za ken." Eigen aanpak Gerritse en Hoek krijgen onge veer 150 cliënten per jaar. Alle maal individuen die hun eigen aanpak vereisen. De een zit al twintig jaar thuis, de ander heeft nog recente werkervaring. Stuk voor stuk krijgen ze een in take-gesprek. Daarin komen de basale dingen als werkervaring en opleiding aan de orde en dan is het heel verschillend of er pro blemen zijn en of die gelijk aan de oppervlakte komen. Ze vertel len dat ze vaak te maken krijgen met problemen. Dat kan varië ren van drugsverslaving, drank gebruik of iemand die overdag iets te enthousiast jointjes op steekt. Daarnaast heeft een deel van de cliënten psychische pro blemen. Stuk voor stuk zaken die aangepakt moeten worden voordat iemand weer kan func tioneren op de arbeidsmarkt. Al dit soort problemen en oplos singen worden meegenomen in het individuele plan van aan pak. Dat is een allesbehalve vrij blijvend document. De cliënt moet het ondertekenen en sabo tage betekent geen uitkering. Vrijwel iedereen start na de in-take in de werkplaats bij De Zuidhoek, in de Work-First. De werkplaats zit ergens in het ge bouw aan de Deltastraat in Zie rikzee. Pal naast de werkplaat sen van de sociale werkvoorzie ning, de andere tak van dienst van De Zuidhoek. „De meeste mensen komen bier dan ook bin nen met bibberende knieën want de Zuidhoek blijft De Zuidhoek", vertellen Gerritse en Hoek. „Daarom laten we de mensen voor1 de re-integratie ook altijd buitenom lopen en niet binnendoor langs de andere werkplaatsen." Gerritse en Hoek proberen voor iedereen een persoonlijke oplos sing te vinden. Dat betekent dat ze mensen zo snel mogelijk uit de work-first willen hebben om aan de slag te gaan bij een werk gever. Dat gaat niet altijd even gemakkelijk en de begeleiders helpen regelmatig een handje door een werkgever te bellen of actief mee te helpen zoeken. „Tot nu toe is het altijd gelukt om mensen uit te plaatsen." Waterdicht De re-integratie kent volgens hen geen uitvallers. „Het is een waterdicht systeem en het leidt altijd ergens naartoe. Dat kan een zorgtraject zijn of naar de sociale activering (werk bij vrij willigersorganisaties, red.). Een andere mogelijkheid is de socia le werkvoorziening of naar regu lier werk in een bedrijf of de uit kering wordt gestopt. Er is al tijd een einde."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 65