Europa schort betaling Palestijnen toch op aan De Da Vinci Code is geen plagiaat PZC Prodi ligt voor op Berlusconi Eerste Playboy windt Indonesië op School weigert zoon cultleider Reuzenkonijn teistert Brits dorp Rusland slaat waterkanonnen in Tsjechië wil hulp tegen muggen Weer racistische moord in Rusland Lenin gaat weg uit mausoleum Harnas spreekt van collectieve straf voor heel volk Vlaamse actie tegen roddelen naar Nederland Aanslag op moskee Bagdad kost 70 levens Winter griep in Europa bijna uitgewoed 15% Zomerkorting! zaterdag 8 april 2006 TOKIO - De zoon van een veroordeelde Japanse cultlei der is niet welkom op een middelbare school in Saitama. De 12-jarige jongen had wel toelatingsexamen gedaan maar toen de school gisteren vernam wie zijn vader was, is hem de deur gewezen. De vader is Shoko Asahara, oprichter van de Aum-sekte. Asahara is veroordeeld voor een aanval met gifgas op de metro in Tokio, in 1995. Daarbij kwamen twaalf mensen om en raakten duizenden mensen gewond. De schoolleiding stelt dat veel leerlingen met de metro ko men en dat ouders hebben geklaagd toen bekend werd wie de vader van de nieuwe leerling was. ANP/AFP LONDEN - De bewoners van Felton, een dorpje in het noorden van Engeland, zijn ten einde raad in hun zoek tocht naar een reuzenkonijn. Het beest eet 's nachts alle groenten uit de Britse moestuinen en is 'een monster','al dus een inwoonster van het dorp. Volgens het dagblad The Times hebben bewoners van het dorp twee gewapende bewakers ingehuurd om het konijn af te schieten. ANP/RTR MOSKOU - Rusland heeft een serie waterkanonnen aan geschaft om demonstranten bij de komende G8-top nat te spuiten. Mochten antiglobalisten lastig worden, dan zijn waterkanonnen een effectief middel om ze te verdrijven, zei een politiewoordvoerder gisteren. De stad Sint Petersburg kocht de kanonnen van Israël. De voertuigen wegen ongeveer vijftien ton en kunnen groepen van honderden mensen uiteendrijven. Als water niet afdoende is, kan er volgens de politie ook traangas in de kanonnen. ANP/RTR PRAAG - Tsjechië heeft de Verenigde Staten om hulp ge vraagd om een dreigende muggenplaag af te wenden. Praag wil dat Washington helpt bij de aankoop van een speciaal bestrijdingsmiddel dat niet in Europa verkrijg baar is, liet het hoofd van de Tsjechische gezondheids dienst gisteren weten. Als gevolg van de overstromingen in het Midden-Europe- se land van de afgelopen weken zitten in ondergelopen de len miljarden muggen te broeden. De insekten kunnen voor grote overlast gaan zorgen. ANP/DPA SINT-PETERSBURG - In de Russische stad Sint-Peters burg is gisterochtend een student uit Senegal vermoord. Het slachtoffer kwam samen met andere Afrikaanse stu denten uit een nachtclub en werd onder vuur genomen door een groep -onbekenden. De politie heeft vlak bij de plaats delict een vuurwapen gevonden waarin een haken kruis was gegrift In Sint-Petersburg zijn, meer nog dan in andere Russi sche steden, misdaden met een racistisch motief aan de or de van de dag. De plaatselijke justitie maakte gisteren be kend dat er vorig jaar 1073 gevallen van criminaliteit zijn geregistreerd tegen buitenlanders. ANP door Anqelo van Schaik ROME - Romano Prodi's cen trum-linkse coalitie maakt een goede kans de parlementsverkie zingen van morgen en overmor gen in Italië, te winnen. Volgens de laatste peilingen ligt Prodi met zijn partijencombinatie drie tot vijf procent voor op Ca- sa della Liberta, de bundeling van partijen onder premier Sil vio Berlusconi. De eerste minister hield nog een laatste grote partijbijeenkomst in Napels, Prodi kwam in Rome met zijn aanhang bijeen. Berlus coni, vechtend tegen een drei gende nederlaag, riep de Italia nen op massaal te gaan stem men. Volgens hem werkt een la ge opkomst Prodi in de hand. Zijn tegenstrever voorspelde de overwinning. „Met de wapens van de democratie, het potlood en het stembiljet, zullen wij win nen", aldus Prodi. Berlusconi oogde de laatste da gen gespannen. Op de radio haalde hij opnieuw uit naar de rechterlijke macht die volgens hem met Prodi samenwerkt om hem een verkiezingsnederlaag te bezorgen.„Ik ben woedend op ambtenaren die samenzwe ren tegen de premier, de rege ring en het imago van Italië." De campagne was zeer grimmig. Berlusconi en Prodi maakten el kaar openlijk uit voor 'dronke man' en 'idioot'. De eerste minis ter noemde linkse kiezers 'kloot zakken'. Centrum-links blok keerde deze week, dreigend met een rechtszaak, een door Berlus coni zelf geregeld tv-optreden bij Canaleö, een tv-zender in be zit van één van zijn bedrijven. Bovendien weigerden journalis ten van Canaleö aan de Berlus- coni-show mee te werken. Die werd daarop afgelast. De eerste minister belegde zelfs nog een speciale persconferentie om aan te tonen dat een aan klacht tegen hem wegens corrup tie alleen bedoeld is om hem in diskrediet te brengen.In de hele stembusstrijd ging het om perso nen, niet om de programm's van de partijen. Italiaanse commen tatoren stellen dat Berlusconi de verkiezing tot een referen dum over hemzelf heeft ge maakt. Door zijn felle retoriek heeft hij de kiezer bovendien ge polariseerd. In het kamp van Prodi wordt gesteld dat de eer ste minister zijn kalmte heeft verloren. „Het was inderdaad geen prettige stembusstrijd", er kende Berlusconi. Vandaag heerst er rust aan het verkie zingsfront. Morgen om acht uur gaan de stembussen open. GPD Advertentie De opschorting heeft effect op Europees hulpgeld dat de Com missie zelf aan de Palestijnen uitbetaalt. De beslissing van de 'Commissie betekent niet dat de ministers maandag in Luxem burg eenzelfde besluit zullen ne men, voegde zij eraan toe. Iet dagelijks bestuur van de EU voert tot die tijd echter een beleid 'van maximale voorzich tigheid', aldus de functionaris. Ze concludeerde dat de nieuwe regering nog niet aan de eisen van de internationale gemeen schap heeft voldaan. Harnas heeft Israël nog niet er kend en ook het geweld nog niet afgezworen. Harnas zelf heeft gisteren de Eü- ropese Commissie opgeroepen de hulp niet te staken. Dat zou, volgens een verklaring, een 'col- door Wendy Kind en Egbert Stoel BRUSSEL - De Europese Com missie heeft betalingen aan de Palestijnse regering vooralsnog opgeschort wegens het aantre den van de radicale Hamas-rege- ï'ing. Ministers van Buitenland se Zaken vellen volgende week een definitief oordeel, maakte een woordvoerster van de Com missiegisteren bekend. lectieve straf' voor het Palestijn se volk zijn. De Palestijnse Autoriteit sprak van chantage die niet zal wor den geaccepteerd. „Harnas is democratisch geko zen en het Palestijnse volk wordt nu gestraft voor zijn keu ze", aldus een regeringswoord voerder. De Israëlische regering prees het voorgenomen EU-be- sluit en ziet het als een teken van toenemende internationale eensgezindheid om Harnas te iso leren. ANP BRUSSEL - De Vlaamse actie tegen roddelen en pesten wil na haar succes in Vlaanderen ook doorbreken in Nederland. De an tiroddelaars geven spreuken uit en houden lezingen op scholen en in bedrijven. Ze willen de sfeer tussen men sen positiever maken. „Wij wil len klein beginnen en langzaam groeien, maar wij zijn ervan overtuigd dat vele mensen, orga nisaties en scholen geïnteres seerd zijn", meldde leider Bou- dewijn Vandermeulen uit het Vlaamse Putte gisteren op de website http://antirocldelactie. telenet.be. Vandermeulen heeft in België zo juist zijn derde antiroddelboek uitgegeven. Het telt honderd pagina's met evenzoveel spreuken. Voorbeel den zijn 'Wie met modder gooit slaat een modderfiguur' en 'Wees scherp in je blik maar mild in je oordeel'. ANP MOSKOU - Het gebalsemde lijk van Lenin wordt waarschijnlijk binnen twee jaar weggehaald uit het mausoleum op het Rode Plein in Moskou. Historici van het Instituut voor Russische historie vinden dat geen belastinggeld meer besteed moet worden aan het onderhoud van het lijk. Lenin wordt begra ven of overgedragen aan de Communistische PartijANP BAGDAD - Bij een drievoudige bomaanslag op een sjiitische moskee in Bagdad zijn volgens de eerste schattingen meer dan zeventig doden en ruim honderd- vijftig gewonden gevallen. De bommen gingen af toen gelo vigen de moskee na het vrijdag gebed verheten. De religieuze spanningen in Irak zullen dooi de gebeurtenis zeker verder toe nemen. De Byuratha-moskee is een van de belangrijkste sjiiti sche gebedsruimten in Bagdad. De moskee heeft ruimte voor honderden gelovigen. De imam, sjeik Jalaluddin al-Saghir, is parlementslid en een topfiguur binnen de Sjiitische Alliantie van de omstreden premier Ibra him al-Jaafari. De bommen wer den tot ontploffing gebracht door zelfmoordenaars. Ze wa ren gekleed als vrouwen in tradi tionele zwarte jurken. GPD Advertentie Een straatventer biedt de eerste editie van de Indonesische Playboy te koop aan in Jakarta. van onze redactie buitenland JAKARTA - Het tijdschrift Playboy, dat gisteren voor het eerst verscheen in het grootste moslimland ter we reld, Indonesië, heeft meteen veel opwinding veroor zaakt. Hoewel het blad in vergelijking met uitgaven el ders in de wereld weinig bloot bevat, vond het gretig af trek en ging het van hand tot hand, zowel onder mos lims als christenen. En de media stonden uitgebreid stil bij deze historische gebeurtenis. In het blad een groot, serieus interview, diverse achter grondverhalen en kleurenfoto's van vrouwen, inclusief een uitvouwbare middenplaat. Maar nauwelijks of geen blote lichaamsdelen, zeker vergeleken met de vele ande re Indonesische tijdschriften die zeer openlijk over seks schrijven. Bovendien zijn op straat overal seksvideo's te koop. Toch veroorzaakte de aankondiging dat er een In donesische editie van Playboy in de maak was, enige tijd geleden al veel ophef onder fundamentalisten in het land, die verderfelijke westerse invloeden willen weren. „Ik zie niks bijzonders aan dit blad, ik heb er geen en kel probleem mee", reageerde een kantoorklerk. Een 40-jarige huisvrouw vond de publicatie echter wel een bezwaar. „Het druist in tegen de nieuwe anti-.pornogra- fiewet." Zij doelt daarmee op de wet die alles wat in de ogen van de puriteinse leiders van het land naar pornografie foto Supri/RTR riekt in zowel de media als het openbare leven, aan ban den moet leggen. Zo wordt zelfs een verbod op het kus sen in het openbaar voorgesteld. Het Indonesische parle ment buigt zich op dit moment over de nieuwe wet. In Indonesië is 85 procent van de 220 miljoen mensen tel lende bevolking moslim.' Hoewel de meesten gematigd zijn, neemt de roep om het veiligstellen van traditionele islamitische waarden en conservatieve omgangsvormen toe. Sommige militante organisaties gaan zo ver dat ze aanvallen uitvoeren op illegale kerken en bars die tij dens de vastenmaand alcohol verkopen. Playboy verscheen voor het eerst in de Verenigde Sta ten in 1953, en telt inmiddels twintig verschillende edi ties. GPD door Peter Kuijt DEN HAAG - De Amerikaanse bestsellerauteur Dan Brown heeft geen plagiaat gepleegd bij liet schrijven van zijn thriller 'De Da Vinei Code'. Dat heeft het Hooggerechtshof in Londen gisteren bepaald in een proces dat tegen uitgeverij Random House was aangespannen dooi de Britse schrijvers Michael Bai gent en Richard Leigh. De twee beschuldigden Brown ervan dat hij voor 'De Da Vinei Code' delen zou hebben gekopi eerd uit hun boek 'The Holy Blood and the Holy Grail' uit 1982. In het boek van de Britten wordt, net als ,in 'De Da Vinci Code', de mogelijkheid geop perd dat Jezus een kind had bij Maria Magdalena, dat ze na de kruisiging naar Frankrijk vluchtte en dat de bloedlijn van Jezus tot op de dag van vandaag doorloopt. In beide boeken wordt ook naar de moeder schoot van Maria Magdalena verwezen als de mogelijke 'heili ge graal'. Baigent en Leigh schreven het boek overigens sa men met Henry Lincoln. Maar de laatste zag er 'om gezond heidsredenen' niets, in om de dat het werk van de Britse au teurs niet van cruciale betekenis was voor 'De Da Vinei Code'. Browns thriller is een van de meest succesvolle romans aller tijden. Wereldwijd zijn er veer tig miljoen exemplaren van ver kocht. Van 'The Holy Blood and the Ho ly Grail' gingen er zo'n twee mil joen over de toonbank. Uitgeve rij Random House geeft overi gens zowel Browns thriller uit als het als 'historisch' bestempel de boek van Baigent, Leigh en Lincoln. Van Baigent verscheen in de Verenigde Staten recent het boek 'The Jesus Papers: Ex posing the Greatest Cover-Up in History' in een eerste oplage van 150.000 exemplaren. Bai gent en Leigh kunnen een reke ning van ruim 1,75 miljoen euro aan juridische kosten tegemoet zien. In een reactie liet Brown weten dat 'de uitspraak aantoont dat de aanklacht geheel ongegrond was'. „Ik ben nog steeds verbijs terd dat de twee auteurs über haupt een zaak hadden aange spannen. Boeken zijn een be langrijk onderdeel van onze cul tuur. Dit is een goede dag voor mensen die schrijven en voor hen die van lezen houden." GPD klacht wegens diefstal van gees telijk eigendom te onderschrij ven. De uitspraak komt na een drie weken durend proces, waarin Brown drie dagen lang werd ver hoord. Hij gaf toe dat hij en zijn vrouw Blythe, die de research voor hem deed, het boek van Bai gent hadden gelezen bij de voor bereidingen op 'De Da Vinei Co de'. Maar Brown voegde eraan toe dat zij ook gebruik hadden gemaakt van 38 andere boeken en honderden documenten en Richard Leigh, co-auteur van 'The Holy Blood and the Holy Grail' spreekt met journalisten in Londen nadat het Hooggerechtshof bepaald had dat bestsellerschrijver Dan Brown geen plagiaat heeft ge pleegd. foto Toby Melville/RTR UTRECHT - Het wintergriepsei- zoen is in Europa bijna uitge woed en daarmee is de kans op vermenging van het menselijk griepvirus met de vogelgriep in Europa ook afgenomen. Dat zei professor J. van der Velden van het Europese influenza surveil lance programma EISS giste ren. Het EISS verzamelt in opdracht van de Europese Commissie ge gevens over de verspreiding van menselijke griepvirussen uit 28 landen. Daaruit blijkt dat de griep deze winter het eerst toe sloeg in Nederland. In tegenstel ling tot voorgaande jaren sloeg de griep nergens in Europa op echt grote schaal toe.' Zoals ge bruikelijk werden in de meeste landen en ook in Nederland vooral kinderen tussen de nul en veertien jaar oud getroffen. Het vaakst dook er een nieuwe variant van het B-virus op. Die is volgens Van der Velden rela tief mild, maar mensen konden er desondanks goed ziek van worden. De onderzoekers kre gen ook relatief veel meldingen van het A-virus H1N1. Een va riant van dit virus veroorzaakte begin vorige eeuw de Spaanse grieppandemie waarbij tussen de twintig en veertig miljoen mensen overleden. Van der Vel den: „Nu is dat een vrij mild vi rus. De mens heeft zich hier aan aangepast." De huidige vrees voor vogelgriep is op deze erva ring gestoeld. In de door EISS in de gaten gehouden landen is niemand door dit virus ziek ge worden. In Turkije wel, maar het virus heeft zich ook daar voor zover bekend nog niet ge muteerd tot een humaan virus dat mensen snel op elkaar over dragen. Nu de menselijke griep bijna is uitgewoed, lijkt de kans dat de vogelgriep H5N1 door vermenging zich in Europa voor doet relatief klein. ANP REIZEN RESORT X' Boek voor 17 april een verblijf in Disneyland. Resort Paris bij aankomst tussen 20 april en 20 juli 2006! Oók te boeken bij Globe Reisburo. Kijk voor meer info en voorwaarden op www.disneytoppers.nl of bel: 0900-8482 (o,2o pm>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5