zc Slapen op een luxe dorszolder Wildwaterbaan in Het Hulsbeek Wennen aan de natuur 4000 adressen in Nederland zaterdag 8 april 2006 W21 nachtkastjes gemaakt van aardappel kistjes met daarop de naam van de voormalige bewoners/akkerbouwers, de familie De Jong. De Potershok-ka- mer met een wat romantische uitstra ling heeft een bedstee en een toilet dat er als een ouderwetse 'poepdoos' uitziet. Is het binnenshuis in Lytshuis Zilver dus helemaal voor elkaar, ook de om geving is de moeite waard. Het uit zicht is vanuit de kamers en ook vanaf het weitje achter het huis met 'weids' te bescheiden beschreven. Wandelen en fietsen (de rijwielen worden gratis aan de gasten uitgeleend) zijn andere aantrekkelijke opties. Tweelingdorp Paesens-Moddergat is trouwens een aardig tweelingdorp, dat al eens in de Mooiste Plekje van Nederland-verkie zing op de tweede plaats eindigde: een paar honderd inwoners, schattige huisjes, een mooie Hervormde Kerk in het hart van het dorp met een in drukwekkend kerkhof ervoor. Moddergat heeft verder openluchtmu seum 't Fiskershüslce, dat bestaat uit vier gerestaureerde vissershuizen uit het begin van de 19e eeuw, inclusief een museumcafé en een museumwin kel. Tegenover het museum, op de zee dijk, wordt met een sober monument de herinnering levendig gehouden aan de gigantische ramp van 1883 toen in vreselijk weer 12 van de 17 schepen van de vissersvloot van het dorp vergingen; niet minder dan 83 KJB Lytshuis Zilver is een m M B&B-adres dat is aangeslo- BtiHsi ten bij stichting De Pronk kamer, die onlangs met de SBKBB (Stichting ter Bevordering van Karakteristiek Bed en Breakfast) gefuseerd is. Bij die fusieclub zijn 160 op authenticiteit, sfeer en kwa liteit geselecteerde B&B-adressen aangesloten. www.lytshuiszilver.nl Informatie over 't Fiskershüske is te vinden op www.museummodder- qat.nl en over de werf waar de Wie- rumer Aek herbouwd wordt, op www.fiskersskip-modderqat.nl Meer info over Bed en Breakfasta- dressen vind je op: www.bedandbreakfast.nl (dé overkoepelende site voor B B-adresssen in ons land), www.qeenhotel.nl en www.pronkkamer.nl mannen kwamen er bij om. Een van de visserschepen uit die tijd, de Wierumer Aek, wordt herbouwd in een voormalige garnalenfabriek aan de westkant van het dorp. Bij de werf hoort een educatief bezoekerscen trum waar je informatie kunt krijgen. Volgend jaar vaart er in elk geval dus weer Aelc op cle Waddenzee, die aan de 'overkant' van de zeedijk ligt. Je hebt daar een prachtig uitzicht over het water, en Schiermonnikoog lij let héél dichtbij. Op reis voor Spoorloos mag ik vaak in gro te, onoverzichtelijke steden bivakkeren. Dat doe ik graag. Een beetje leven in de buurt stelt mij gerust. Het gebeurt ook re gelmatig dat er een flinke dosis natuur in de reis zit. Als stadsmens leef ik toch wel op gespannen voet met de natuur. Ruisende bossen en geen restaurant te zien. Prachtige bergkammen, maar waar is de bioscoop? Vergezichten met wilde beesten, geen winkelcentrum in de buurt. Ik heb eraan moeten wennen. En soms is er ook geen ontkomen aan. Opzoek naar een vader komen we terecht op de weg tussen Whitehorse en Beaver Creek. We zijn in Canada, het is november en we naderen de poolcirkel. De lucht is on waarschijnlijk helder, zo diepblauw zie je het vrijwel nooit. De bergen die langzaamaan steeds hoger wor den steken haarscherp af. In de verte blijft de 6000 me ter hoge Mount Logan goed zichtbaar. De meren lig gen er rimpelloos strak bij. Spiegels van de natuur. Na een uur rijden dringt die overweldigende natuur zich nadrukkelijk aan je op. Het geklets in de auto ver stomt, ademloos kijkje naar het decor waarin je rijdt. Het is ronduit een tegenvaller dat we geen enkel wild beest tegenkomen.'Wel staan er regelmatig waar schuwingen voor elanden en beren langs de kant van de weg. Het enige beest dat wij na een volle dag rijden hebben gezien is een opgezette grizzlybeer in een weg restaurant. Het dorpje waarin we de vader inderdaad vinden is niet meer dan een vlekje langs de weg. Een nederzet ting. Het zou niet misstaan in een Hollywood horror film. We zien een benzinepomp, een motelletje en een café. Daaromheen de campers van de dorpelingen. Al les is oud en afgeleefd. De gevonden vader is een ontzettend leuke kerel. Hij neemt ons mee naar de mooiste plekjes in de buurt. Adembenemend, het voelt als een overdosis Val- dispert. Die avond worden we voorgesteld aan de inwo ners van het gehucht. Het zijn rauwe mannen en vrou wen. De herrie is enorm, de alcoholconsumptie nave nant. Als vreemdeling kom ik in aanmerking voor het luisteren naar'waargebeurde, sterke verhalen'. De meeste verhalen gaan over heroïsche ontmoetingen metgrizzlyberen. •Ook de Indianen die in de buurt wonen zijn een dankbaar onderwerp. Daarvan onthoud ik voorname lijk datje ze maar beter niet tegen kunt komen, omdat ze altijd dronken zijn en 'triggerhappy'. De zeer sterk uitziende pomphouder benadrukt dat hij indianen die komen tanken altijd laat wegrijden zonder betalen. Hij wil ze niet in zijn kantoor hebben, te gevaarlijk. (De volgende dag ben ik er inderdaad ge tuige van hoe vier indiaanse jongens komen tanken. Ze zijn duidelijk niet nuchter meer. Ze krijgen de benzine gratis. Eén van hen komt de winkel nog even binnen. Er wordt geen woord gezegd. Een cassettebandje van Hank Williams verdwijnt onafgerekend in zijn zak. Adios, amigo's!) Maar goed. Het wordt later en later. Tergend langzaam valt de duisternis in. Het noorderlicht ver schijnt. Heel vaag, maar duidelijk genoeg om mij on der de indrukte brengen. Ooooh, prachtig!! In het café is het nu pas echt een uitgelaten herrie van zingende, biljartende en discussierende 'locals'. Niemand lijkt mij nog toerekeningsvatbaar. Maar er is een laatste agendapunt af te werken voor de gasten uit Nederland. We moeten mee op berenjacht. De geweren worden tevoorschijn gehaald, pick-ups komen gierend aan, we vertrekken richting de vuilnisstortplaats. Daar zouden de grizzly's zich met re gelmaat laten zien. Nou, vanavond gelukkig niet. Het ontbreken'van actie leidt tot balorigheid. De magazij nen worden tenslotte leeggeschoten op de vuilcontai ners. Om 1 uur gaan we naar bed, twee uur later komt de zon weer op. In het café spetteren de eieren al op de bakplaat. Van gisteravond geen spoor meer. De dag begint schoon, helder en vroeg. Met een kop koffie op de motelveranda in die ongelooflijke omgeving is mijn natuurscepsis voorgoed voorbij. Ik beloof plechtig nu eindelijk eens onvoorwaardelijk van de natuur te gaan genieten. DERK BOLT Stappen in Helsinki Speciaal voqr staplustige jongeren heeft Finnair tussen 1 mei en 30 september een goedkoop re tourtje Amsterdam-Helsinki in de aanbieding. Za terdagavond 19.05 uur wegvliegen vanaf Schip hol, aankomst 22.20. uur en 's zondagsmorgens oni 08.15 uur met een houten hoofd terug. De prijs van een ticket is tussen 1 mei en 18 juni en 19 en 30 september 58 euro, exclusief belastin gen en toeslagen. Tussen 19 juni en 18 september is die 88 euro, eveneens exclusief. Vooral de mid- zomemachtperiode, als het nauwelijks donker wordt, lijkt Finnair een goede tijd om langs de 600 uitgaansgelegenheden in de Finse hoofdstad te cruisen. Geregelde busverbindingen van en naar het vliegveld daar duren ruim een half uur. Een kaartje lcost 6 euro. www.finnair.com. Balkan in trek Reisorganisatie Sunweb Vakanties, onderdeel van GoGoTours en sedert kort eigenaar van touro perator Marysol laat weten dat de Balkan bestem mingen deze zomer zeer in trek zijn. De populari teit van Kroatië groeit al jaren. Met Macedonië en Montenegro in het aanbod zegt Sunweb - dat werkt zonder reisbureaus - een betaalbaar alter natief te hebben gevonden voor Griekenland, de Spaanse Costa's en Turkije. Volgens de ANVR trekken de boekingen voor de zomervakantie iets aan, maar lopen ze nog steeds achter bij vorig jaar. De zomerse vlieg- markt staat op dit moment 9% lager dan vorig jaar. Grote verliezer is Turkije, dat aanmeldingen met bijna de helft zag slinken. Sterkste troeven van de ballcankusten zijn klimaat, ruimte en be taalbaarheid. Vliegende Hollander later klaar De opening van de Vliegende Hollander, de nieu we attractie in de Efteling, is met minimaal zes weken uitgesteld tot eind mei. De combinatie van acht- en waterbaan zou eigenlijk met Pasen voor het publiek opengaan. Volgens de Efteling is het uitstel nocüg om de 20 miljoen euro kostende attractie langer te kunnen testen. In De Vliegende Hollander leggen de be zoekers in 3,43 minuten een baan af in schuitjes. Daarbij bereiken zij een snelheid van zeventig ki lometer per uur. Eenvoudige hotelzoeker Er zijn heel veel websites om hotels te zoeken, maar wie zoekt via www.HOTELdatabase.nl kan snel klaar zijn. Alles is zeer eenvoudig opgezet en direct doorklikbaar. Wie een stadsnaam kiest krijgt de lijst met de vele hotels, die zich hebben aangemeld. Dan een keuze maken en de specifica ties, boekingsmogelijkheden, prijzen en kwalifi caties worden uitgevouwen. Ook op hotelnaam kan worden gezocht. Uitgever Eslces Media brengt verder op het scherm: www.Daqkeweq.nl, www.HotelsEuropa.com en www.CCaqenda.nl Al eens op een terskhüs (dorszolder) geslapen? Of in een skuorke (schuurtje)? Het zijn de Friese namen van twee van de vier kamers in de rietgedekte boerderij Lytshuis Zilver, die aan de ingang van het aan Frieslands Waddenkust gelegen tweelingdorp Paesens-Moddergat, tegenover de molen, ligt. En je kunt er slapen; Lytshuis Zilver werd tot beste Bed en Brealcfast-adres van 2005 gekroond. De - naar eigen zeggen - eerste horizontaal gele gen wildwaterbaan ter wereld komt mogelijk in Oldenzaal. Tjitte Dijkstra van het Outdoor Chal lenge Park heeft vergevorderde plannen om met rafts, kajaks en hydro-speedbootjes te gaan varen in een 250 meter lange, tien meter brede en een meter diepe betongeul door bestaande waterlo pen in het recreatiegebied Het Hulsbeek. De baan komt horizontaal te liggen. Andere wildwaterbanen lopen van hoog naar laag, waarbij de natuurlijke stuwkracht van wa ter wordt gebruikt. Bij de wildwaterbaan wil de eigenaar van het Outdoor Challenge Park een gro te, natuurgetrouwe rotsformatie bouwen naar voorbeeld van de pinquinrots in de dierentuin van Emmen. Kinderen zouden in de rots door spelonken moe ten kunnen kruipen. Het derde onderdeel van het ambitieuze plan van de Oldenzaalse onderne mer omvat de bouw van een houten rangershou- se, zoals die zijn te vinden bij de ingangen van Amerikaanse natuurreservaten. Salsa en tango vakanties Voor wie nerveuze benen heeft en een hang naar stuwende ritmes organiseert Dance4Two deze zo mer kleinschalige dansvalcanties naar Spanje. De bestemming is Competa in zuidelijk Andalusië, tussen Motril en Malaga. De groepen zullen be staan uit vijftien mannen en evenveel vrouwen, die tango en salsa kunnen leren en/of verbeteren aan de hand van topdansleraren. Voor wie even iets anders wil zijn er excursies, bij voorbeeld naar Malaga. De deelnemers verblij ven in een sfeervol hotel dat midden in het Natio naal natuurpark van Andalusië staat. De dansva- lcantie kost 595 euro. www.dance4two.nl 'In die tijd kwamen we ook wel eens met vakantie naar Friesland, met een bootje. Het zuiden van Friesland von den we al wat te druk geworden en zo zijn we bij die lijn Groningen - Leeuwarden en dan het gebied ten Noorden van die lijn terechtgekomen. Een streek voor rustzoekers.' Reninca en Huub gingen op internet op zoek naar het ideale plekje om hun B&B-plannen te verwezenlijken en kwamen tenslotte terecht bij een ma kelaar in Doklcum, die in Paesens wel een gebouw wist dat nog in gebruik was als akkerbouwbedrijf. Ze vielen als een blok voor het pand en z'n weidse omgeving, al realiseer den ze zich ook dat hen een giganti sche verbouwingsklus te wachten stond. Maar die klaarden ze vastbera den. 'We hebben alles wat er gebeuren moest zelfbedacht. En' ook in eigen be heer, uiteraard met de hulp van vak mensen, uitgevoerd.' Het duo kocht het pand in 2001in 2002 trokken Ren inca en Huub er in en in 2004 open den ze de poorten van Lytshuis Zilver voor gasten. Al een jaar later vielen ze met hun B&B in de prijzen. Voor 2005 kregen ze de derde Nederlandse Bed en Breakfastprijs, die jaarlijks in nau we samenwerking met het NBTC, het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen, wordt toegekend aan een B&B dat zich in kwalitatief opzicht duidelijk onderscheidt van standaard normen. Nachtkastjes Lytshuis Zilver kreeg een 'meer dan uitstekend' rapport van de inspectrice die dit B&B-adres, net als een groot aantal andere accommodaties, als 'mystery guest' bezocht. Extra plus punt in Paesens: ze had 'niet eerder een B&B aangetroffen waar op een zó smaakvolle en praktische manier aan passingen voor rolstoelgebruikers zijn aangebracht.' Maar om Bed en Breakfast-kampioen van Nederland te kunnen worden is er uiteraard meer nodig. In Lytshuis Zilver bestaat het 'extra' uit onder meer een sfeervolle ontvangstruimte, waar gasten gezel lig ervaringen uit kunnen wisselen, een ontbijtzaaltje, ruime, frisse, lich te, fleurige kamers, die allemaal een eigen ingang en een eigen badkamer plus apart toilet hebben, vloerverwar ming in de kaders op de begane grond kamers, en gevoel voor leuke details. Zo is in het Terlcshüs een tweetal Nieuwe attractie Disney Parijs In Disney Parijs opent vandaag de nieuwe at tractie Buzz Lightyear Laser Blast, een scliiet- avontuur rond' de ruimteheid uit de teken films Toy Story 1 en 2 dat in Or lando al een paar jaar draait. In karretjes rij den de bezoe kers langs her kenbare figuren uit die films waarbij het de bedoeling is dat Buzz Lightyear Laser Blast ze met hun la- sergun zo veel mogelijk doelen proberen te ra ken. Een rijdende schiettent als het ware voor het hele gezin. www.disneylandparis.com door ROB DE VRIES We wilden iets halverwe ge de lijn Gronin- gen-Leeuwarden en dan zo Noordelijk moge lijk', vertelt Reninca Boekholt. En als je de kaart erbij pakt zie je dat ze, met haar partner Huub van der Meeren, wel in Paesens-Moddergat uit móest komen. Maar hoe kom je daar, met in je hoofd het idee om een Bed en Break fast te beginnen, als koppel uit het Bra bantse Veldhoven terecht? Reninca: 'In Veldhoven, waar we alle bei zijn opgegroeid, had Huub een au- toschadebedrijf, ik ben onder meer 15 jaar reisadviseuse geweest. We heb ben samen heel veel gereisd, maar op een gegeven ogenblik kregen we toch het idee dat we voor onszelf zo langza merhand iets kleinschaligers wilden. We hebben in Portugal rondgekeken en zagen daar van die habitaciones, particuliere panden die gescliikt ge maakt waren voor-de ontvangst van toeristen. Moesten we daar iets ko pen?' 'Maar ja, dan krijg je te maken met de taal, met Portugese regels en wetten.' De sfeervolle ontvangstruimte van het bekroonde B&B-adres. Zicht vanaf de zeedijk op het monument voor de ramp van 1883 en op't Fiskershüs. De achterkant van Lytshuis Zil ver. foto's GPD Reninca Boekholt en en Huub van der Meeren voor de voorgevel van het Lytshuis Zilver. Vijf jaar geleden bestond er nauwelijks overzicht met betrekking tot wat er op Bed en Brealcfast-gebied in Nederland te koop was. Maar daar is verandering in ge komen. We weten nu dat er zo'n 4000 B&B-adressen in ons land zijn. Hanny Arens uit het Brabantse Bladel is degene die de domeinnaam www.bedand- breakfast.nl liet vastleggen en op deze si te is dan ook veel landelijke informatie over B&B-adressen terug te vinden. Inmiddels is ook begonnen met een po ging tot een classificatiesysteem voor de ze doorgaans particuliere bedrijfjes te ko men, net zoals die (met sterren) voor ho tels bestaat. Er zijn trouwens als wel orga nisaties die leden hebben op basis van kwaliteitsprincipes, zoals SBKBB/De Pronkkamer, Quality Lodging, Erfgoed Lo gies, Hoevelogies, en Groeikamer. De onoverzichtelijkheid uit het verleden had mede te maken met het feit, dat aan het beginnen van een B&B-adres in princi pe geen eisen worden gesteld. 'Gemeen ten willen nog wel eens met eisen op de proppen komen, maar dat is overal ver schillend', aldus Arens, die niet alleen een website met uitgebreide B&B-informa- tie beheert, maar er ook een boek over heeft geschreven waarvan in het najaar een nieuwe versie verschijnt. 'Bed and Breakfast in Nederland', 22,50 euro, ISBN 90-809-2231-5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49