Siergras kan zeer aaibaar zijn De pluimen geuren naar honing Mediterraan Koken Tuinidee Vlechtwerk Koelen Meten zaterdag 8 april 2006 W3 Gewassen uit het gebied van de Middellandse zee rukken op in de tuin. Dat beweert althans Po- kon. Het assortiment van het be drijf is er dit voorjaar alvast op aangepast. Het assortiment is uitgebreid met plantenvoeding voor citrus- en mediterrane planten. Ook niéüw zijn Pokon Groente en Fruit en Pokon Druif. De pro ducten zijn verkrijgbaar vanaf 4,10 euro. Informatie: www.po- kon.nl De kooktoestellen van het Fran se La Cornue gelden met recht als Rolls-Royce onder de fornui zen. Omdat er jaarlijks slechts achthonderd van worden ge maakt, loopt het prijskaartje uit een van 7000 tot 35.000 euro. Om de fornuizen voor een grote re groep kookliefhebbers bereik baar te maken, brengt de produ cent nu CornuFé op de markt. Dit fornuis is verkrijgbaar van af 5700 eiiro. Het 110 centimeter brede for nuis is voorzien van vijf bran ders en twee elektrische ovens. De deuren daarvan draaien naar de zijkant open. De fornui zen zijn in Nederland uitslui tend verkrijgbaar bij Jacobse Li- vinstyle in Goes. Informatie: www.jacobsegoes.nl Na Den Bosch en Zwolle heeft nu ook Goes een eigen Tuinidee. Deze tuinbeurs is tot en met zon dag in de Zeelandhallen. De.opzet is vergelijkbaar met die van de twee andere evene menten. Zo informeren produ centen, hoveniers en kwekers de bezoekers over de tuintrends van 2006. De beurs is daarnaast onderver deeld in een aantal themapavil joens zoals Hof van Smaak (eten) en Dream Garden (tuin ontwerp). De entree is gratis. Be zoekers van Tuinidee kunnen een bezoek brengen aan Woning- Expo Zeeland, de woonbeurs die tegelijkertijd gehouden wordt. Zeelandhallen, Nobel- weg 6 in Goes. Informatie: www.tuinidee.nl Gevlochten kunststof is dit jaar hét materiaal voor tuinmeubi lair. Woonwarenhuis Kwantum speelt daarop in met een collec tie tuinstoelen en fauteuils waar in het zogenoemde 'wicker' is verwerkt. Gevlochten heeft deze kunststof wel iets weg van ro tan. Maar daar houdt de vergelij king volgens Kwantum op. „Want wicker is in tegenstelling tot rotan onderhoudsvrij, kleu recht, vormvast en weerbesten- dig." Een tuinstoeltje van het materiaal kost 39,99 euro, de fauteuil 89 euro'. Omdat consumenten steeds min der tijd hebben om boodschap pen te doen, worden volgens AEG koelr en vrieskasten steeds groter. De producent brengt daarom twee lijvige 'jongens' op de markt met een hoogte van 1.60 meter. De koeler heeft een inhoud van 291 liter en is. uitgerust met ver plaatsbare glazen legplateaus en een apart flessenrek. De vrie zer heeft een inhoud van 179 li ter of 195 liter. In type Arctis 75210 GA is de No-Frost tech niek toegepast. Deze zou voorkomen dat zich ijs en rijp op de producten afzet. De koelkast kost 719 euro, de vriezer is verkrijgbaar vanaf 669 euro. Hoe diep is de tuin? Wat is de omtrek van de kamer? Met de DLE 50 Professional van Bosch is het antwoord op dergelijke vragen snel gegeven. Het apparaatje dat ongeveer net zo groot is als een mobiele tele foon is voorzien van een laser. Tot een afstand van vijftig me ter worden daarmee volgens Bosch afstanden tot op de milli meter nauwkeurig gemeten. De DLE 50 is geschikt voor het me ten van lengtes, oppervlaktes en volumes. Het hypermoderne 'meetlint' is verkrijgbaar voor 149 euro. Het wuivende riet langs de waterkant prikkel de in haar jonge jaren de fantasie. Nu staat de sier- tuin van Lianne Pot vol met driehonderd verschillende siergrassen. Het is de groot ste verzameling van Neder land. Maar in de particulie re tuin willen de prachtige halmen volgens haar nog niet echt doorbreken. Ze wijt het aan onbekendheid. Waar haar passie voor sier grassen precies vandaan komt, weet ze eigenlijk niet. „Ik denk dat de oorsprong ervan in mijn jeugd ligt", zegt Lianne Pot (46). „Ik ben opgegroeid in het noordoosten van de provin cie Groningen. Ik was totaal niet met tuinieren bezig, maal ais ik met de fiets naar school reed, passeerde ik altijd partijen riet die langs het water stonden. Daar zag ik bijna letterlijk te genop. Het ruisen, de eenden die ertussen bewogen, het had iets heel gewoons, iets heel natuur lijks en rustgevends. Maar voor al door de hoeveelheid riet vond ik het erg bijzonder. Pas veel later - ergens in de ja ren negentig - las ze een boek van kweker en tuinontwerper Piet Oudolf over siergrassen. „Daar herkende ik enorm veel in." Het boek waarover ze het heeft is Prachtig Gras, een standaard werk over siergrassen waarvan anderhalf jaar geleden een nieu-, we editie verschenen is. Piet Oudolf en Michael King be schrijven in het boek zo'n 150 siergrassen en bamboesoorten. Ook al is dat slechts een fractie van het aantal grastypes en -soorten, Pot denkt dat het na slagwerk van Oudolf zeker heeft bijgedragen aan de populariteit van siergrassen. Maar zelf is ze het aantal van 150 allang gepasseerd. Na een studie aan de tuinbouwschool begon ze in 2000 Lianne's Sier grassen, een bedrijf dat gespecia liseerd is in onder andere tuin ontwerp, beplantingsplannen en siergrassen. De siertuin van Pot in het Groningse De Wilp bevat maar liefst driehonderd verschil lende grassen. Zonder bamboe, want hoewel ook dat een gras soort is, ontbreken die in haar tuin. „Omdat bamboe al op meerdere plekken verkrijgbaar is", zegt ze. Bamboe Het- verklaart volgens haar ook waarom het houtachtige bam boe - dat in tegenstelling tot de meeste grassen het hele jaar groen blijft - geregeld opduikt in de particuliere tuin. Dat geldt, ondanks verschillende pu blicaties, in veel mindere mate voor siergras. Waarom? „Ik denkt dat het heeft te maken met' de onbekendheid. Mensen zijn bang dat het gaat woeke ren. Maar dat is niet zo. Meer dan negentig procent van de soorten woekert niet." Desondanks merkt ze wel dat de intéresse voor siergrassen lang zamerhand toeneemt. Daarbij spelen tuintrends een rol. „In de jaren zestig en zeventig wilde iedereen zijn tuin zoveel moge lijk op orde hebben." Het was volgens Pot de tijd van de aange harkte perkjes. „De laatste ja ren is de aandacht voor de na tuurlijke tuin toegenomen. Daar in zijn siergrassen beter op hun plaats." Zelf verbaast ze zich er nog al tijd over dat er zoveel verschil lende siergrassen zijn. Want met driehonderd stuks is haar collec tie nog lang niet compleet. Dus blijft ze zoeken. Door die verza- meldrift mag ze zich 'collectie houder van siergrassen' noe men. Die titel is haar toegekend door de Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen, een organi satie die zich richt op kwekers van houtige gewassen en vaste planten. Daardoor ontvangt ze niet al leen bezoek van particulieren, maar ook van tuinontwerpers en hoveniers. Want die kennen volgens haar ook maar een be perkt aantal soorten. Ook wordt Pot steeds vaker ingeschakeld door onder andere landschapsar chitecten om 'de juiste grassoort bij een bepaald project te zoe ken. „De keuze wordt onder an dere bepaald door de bodem, maar in bijvoorbeeld parken mag het siergras ook niet teveel onderhoud vergen." Maar met het onderhoud valt het volgens haar sowieso wel mee. „Een keer per jaar knippen en om de drie jaar eruit halen en delen. De meeste soorten kun nen goed tegen droogte en zon der bemesting." Nog een voor deel: „De zogenaamde polvor mers groeien naar elkaar toe, waardoor onkruid minder kans krijgt." Wat betreft het uiterlijk zijn de mogelijkheden groot. De kleur van het blad loopt bijvoor beeld uiteen van rood, olijfkleu rig, blauw, grijsblauw tot groen. Sommige grassen hebben aren, andere pluimen of trosjes. Ook bloeitijd, hoogte (van 0,20 centi meter tot 3 meter) en breedte (van 10 centimeter tot' 1 meter) variëren. Rust „Siergrassen zijn buigzaam. Ze brengen beweging, maar ook rust in de tuin. En juist door de verscheidenheid aan grassen sluiten ze aan bij verschillende tuintypen. Van minimalistisch tot klassiek. Vele siergrassen zijn bovendien zéér aaibaar. Dat spreekt mij erg aan." Een deel blijft bovendien het he le jaar door groen, zoals Luzula pilosa, een soort die bijna archi tectonisch aandoet. Een grappig uiterlijk heeft volgens Pot de laagblijvende Luzula pilosa 'igel', een variant die de naam ontleent aan het egelachtige bol letje in de top. Molinia is dan weer een middelhoge variant die volgens Pot vooral op z'n plaats is in borders. Dit in tegen stelling tot Carex, een soort die uitermate geschikt is als bodem bedekker. Maar haar favoriet is de Molinia caerulea 'Heide- braut' of het pijpenstrootje. „Het is misschien niet de mooi ste soort, maar je geniet er het langst van." Siergrassen promoten. Het is een van de doelstellingen van haar bedrijf. „Omdat je zo veel met grassen kunt doen. Dat wil ik de tuinliefhebber graag duide lijk maken. Of dat een missie is? Dat weet ik niet. In mijn eigen tuin heb ik bewust niet alleen grassen gebruikt, omdat juist de combinatie met vaste planten en hagen mooi is." Paul Geerts Informatie: Lianne's Siergras sen, Jan Gosseswijk 31, De Wilp, 05904-644263 of www.siergras.nl. Prachtig Gras van Piet Oudolf en Michael King is verscheen bij Uitgeverij Terra. ISBN 90 5897 175 9. Het boek kost 24,95 euro. Ik heb altijd wel geweten dat dezelfde dieren in verschillen de landen verschillende gelui den maken. Zoals de koe in En geland mooh roept in plaats'van boe en de haan cock-a-dood- le-doo in plaats van kukeleku, zo heeft iedere taal zijn eigen dierengeluiden. De Fransen - zelf haantjes - zouden het moe ten weten en'volgens hen roept een haan quiquiriqui. Maar nooit heb ik geweten dat ver schillende nationaliteiten ook verschillend ruiken. Tot mijn verbazing lees ik dat het struikje Itea ilicifolia in het Duits Marzipanduf t wordt ge noemd. Nu heb ik de geur van de bloeiende Itea vaak opgesno ven,, maar ik zou toch zweren dat ik honing ruik en geen mar sepein. Nu is het beschrijven van geuren zo ongeveer het moeilijkste wat er is. Wie in woorden wil overbrengen hoe een bloem ruikt, raakt alleen maar hopeloos gefrustreerd. Bo vendien ontstaat er over geuren altijd discussie. Het is als met wijn. Mijn wijnleverancier heeft het voortdurend over de geur van bosviooltjes die ik bij het ontkurken van door hem gelevér de wijn zou moeten ontwaren. Nu ruik ik van alles: zwarte bes sen als het om een Cabernet Sau- vignon gaat en bijvoorbeeld olie als ik een fles Riesling open. Goedkope wijnen ruiken in mijn neus vaak niet naar wijn, maar naar de zwavel die soms scheu tig bij het bottelen is gebruikt. Maar bosviooltjes heb ik nog nooit in een wijn kunnen ontwa ren. En dat ligt volgens mij niet aan de wijn maar'aan het tekort schieten van onze woordenschat als het om het beschrijven van geuren gaat. Ik vraag' me trou wens af of mijn wijnleverancier ooit een bosviooltje geroken heeft. Mijn eigen bosviooltjes ruiken nauwelijks. Kleuren Bij kleuren valt het nog mee, daarover ontstaan minder mis verstanden, hoewel die pok al leen maar kunnen worden om schreven door ze met een andere kleur te vergelijken. Bij 'rood als een brandweerauto' heeft ie dereen toch wel dezelfde schake ring van rood voor ogen, zo stel ik mij voor, hoewel kleuren als cyclaamroze en fuchsiaroze toch ook wel voor verwarring kunnen zorgen. Maar over ver- miljoenrood en azuurblauw zijn liefst groeit met de beschutting van een zuidmuur in de rug. Het blad lijkt op dat van hulst, maar het is lichtgroen in plaats van donkergroen en het prikt niet. Wel glimt het als een spiegel. In augustus bloeit de struik met hangende, groene pluimen die wel veertig centimeter lang kun nen zijn en die al bij een lichte bries bewegen in de wind. En die, zoals gezegd, naar honing ruiken. In de warmere delen van Neder land is Itea ilicifolia winter hard, maar in het noorden en het oosten kun je de struik mis schien beter als kuipplant kwe ken. Of een bladverliezende soort kiezen, zoals Itea virgini- ca, met opstaande bloemtrossen en blad dat pas in december vlammend rood kleurt voordat het afvalt. Een rijkbloeiende va riëteit die ruim tien jaar geleden in Boskoop werd bekroond is 'Henry's Garnet' met geurende bloemen in mei en juni. Romke van de Kaa Itea ilicifolia. foto GPD we het meestal wel eens. Maar zelfs als ik de Duitsers ervan zou kunnen overtuigen dat de bloemen van een Itea naar ho ning ruiken inplaats van naar marsepein, dan nog zijn we niet veel verder. Want naar wat voor honing ruiken die bloemen dan wel? Naar laf zoete lindenbloe- semhoning, of naar frisse acacia honing, of misschien naar de veel kruidiger heidehoning? En als het heidehoning is, ruikt die dan naar struikhei of naar dop heide? Ach, taal is een krakke mikkig vehikel - het blijft altijd behelpen. Maar u zult zich waarschijnlijk afvragen over welke heester ik het heb. Want Itea ilicifolia is geen doorsnee-struik. U zult er naar moeten speuren, maar dat maakt het vinden des te bevredi gender. Itea ilicifolia is een klein, 's winters groenblijvend struikje - niet hoger en breder dan anderhalve meter - dat het Siergrassen passen goed in de hedendaagse natuurlijke tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31