Klinsmann kiest voor Lehmann Puntje dankzij pinchhitter De hel van het noorden Vallen en opstaan op racebaan Aintree FZC Veldhuis geeft een hele tel toe op Lenton Blessureleed bij Ajax, AZ op volle sterkte Geen basisplaats Kahn op WK Contract Gomes bij PSV tot 2011 Kalou weer in beroep tegen besluit Verdoek Zes landen willen Spelen 2016 Galatasaray naar Amsterdam Hongaarse darter verongelukt De Graafschap ook in play-offs Waterpolo teams op koers Wereldrecords in Shanghai Juanfran pbrWierd Puk BERLIJN - Niet de Duitse voet balicoon Oliver Kahn (36) van Baycrn München, maar Ar- senal-doelman Jens Lehmann (36) begint deze zomer tijdens het WK voetbal bij het Duitse elftal onder de lat. Bondscoach Jiirgen Klinsmann maakte dat gisteren bekend. Aan het besluit ging een maandenlange concur rentiestrijd tussen beide doel ver dedigers vooraf. Vblgens Klinsmann was het de •moeilijkste beslissing in zijn pe- pde als bondstrainer. Oliver [Kahn, een legende bij Bayern [Miïnehen en zeer succesvol bij [het WK in 2002 in Azië, beken de 'verrast en mateloos teleurge steld' te zijn. Hij wilde nog niet léggen of hij als nummer twee 'naar het WK wil gaan. „Daar- IEINDHOVEN - Doelman Go mes heeft bijgetekend bij PSV. De Braziliaan heeft zijn con tractbij de Eindhovense voetbal club verlengd tot 2011. 'Gomes kwam in de zomer van "2004 naar Eindhoven en groeide duit tot een belangrijke steunpi laar van de ploeg, die morgen "landskampioen kan worden. ;PSV was er veel aan gelegen de 'keeper te houden. Zijn oude con tract liep af in 2009. Gomes zei [•zelf ook zeer content te zijn. [Ook Eric Addo verlengde zijn ;.verbintenis. De Ghanese verde lger zet zijn handtekening on- jlder een nieuw éénjarig contract. „Het wordt zijn achtste seizoen [jn Eindhovense dienst. ANP over spreek ik me te zijner tijd uit." Klinsmanns keuze is niet on weersproken. Zo zei Bayern Mü- nchens trainer Felix Magath de beslissing 'verkeerd' te vinden. „Maar we zullen hem accepte ren." Tot nog toe lieten Klins mann en zijn assistenten de twee doelmannen, die beide tot de besten van de wereld worden gerekend, per wedstrijd roule ren. In Duitsland bestond veel kritiek op dit systeem. Het machtige voetbal-establishment pleitte bijna eenstemmig voor de inzet van Kahn, die grote ver diensten vóór het Duitse voetbal heeft gehad. Maar Klinsmann wijkt in zijn keuzes wel'vaker af van gebaan de paden. Zijn eigenzinnige be leid heeft de in Californië leven de, voormalige international veel vijanden opgeleverd. De Duitse clubs dwongen Klins mann bijna om niet langer tot mei te wachten met de keuze van zijn doelman, zoals de coach eerder had aangekondigd. Donderdag nog deed Franz Beckenbauer een duit in het zak je. „Dat Klinsmann zolang wacht is fout. Een keeper heeft vertrouwen nodig en een verde diging hoort te weten met wie ze het WK zullen spelen." Lehmann is de afgelopen weken in topvorm en hij staat met zijn Londense vereniging Arsenal in de halve finales van de Cham pions League. Kahn daarente gen maakte recent enkele opval lende blunders. „We hebben de ontwikkelingen in de afgelopen 22 maanden intensief bestu deerd en nu een besluit geno men", aldus Klinsmann. Door slaggevend was zijn spelfilbsó- fie: ver van het eigen doel, aan vallend en dominant. Daar zou Lehmann beter in passen. GPD op 20 maart het verzoek van Ka lou om versneld Nederlander te worden af. De voetballer van Feyenoord verloor daarmee de kans om met het Nederlands elftal actief te zijn op het wereldkampioen schap voetbal dat deze zomer in Duitsland wordt gehouden. Na die beslissing had het kamp van Kalou zes weken de tijd om in beroep te gaan bij de rechtbank van Rotterdam. Maandag maakt Kroes gebruik van dat recht en zal hij beroep aantekenen. „Wij vinden dat de argumenten van de minister niet op de wet zijn gebasseerd", aldus Kroes. „Daar willen we een uitspraak over. Voor het WK komt deze nieuwe stap waarschijnlijk te laat. Als we het wel halen is het mooi meege nomen. We twijfelen er niet aan dat de rechter ons beroep ge grond verklaard. Het is afwach ten wanneer het dient. Ik ver wacht binnen een paar maan den." ANP zaterdag 8 april 2006 F7 SEOEL - Zes landen uit vier werelddelen willen zich kan didaat stellen voor de organisatie van de Olympische Spe len in van 2016. IOC-voorzitter Jacques Rogge verklaarde gisteren in Seoel, waar de olympische beweging bijeen is, dat India, Japan, Spanje, de Verenigde Staten, Brazilië en Italië over tien jaar de Olympische Spelen willen organise ren. Peking is gastheer van de Spelen in 2008, Londen in 2012. GPD/RTR RIJSWIJK - Galatasaray heeft toegezegd in augustus deel te nemen aan het Amsterdam Tournament. De Turkse voetbalclub staat onder leiding van de Belgische trainer Erik Gerets. Ajax en Manchester United werden eerder al gecontracteerd voor het evenement. De vierde deelnemer wordt binnenkort bekendgemaakt. De wedstrijden worden op 4 en 5 augustus in de ArenA ge speeld. Galatasaray deed eerder mee aan het voetbaltoer nooi in Amsterdam. In 2003 eindigde de club als derde achter Ajax en het Italiaanse club Inter. ANP VELDHOVEN - De negentienjarige Hongaarse darter Norbert Meszes is gisteren bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De darter was met het team van Hon garije op weg naar Veldhoven waar dit weekeinde de Springcup, een toernooi tussen Europese vastelanden, wordt gehouden. Het Hongaarse team heeft zich daarop teruggetrokken van het toernooi, dat op verzoek van de overige teammanagers wel doorgaat. Naast Nederland doen België, Luxemburg, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en een Catalaans team mee aan het evenement. ANP RIJSWIJK - De Graafschap heeft zich als achtste en laatste club geplaatst voor de play-offs van de eerste divi sie. De Doetinchemse club zegevierde gisteren op de laatste competitiedag met 3-2 bij FC Zwolle. Van de laatst over gebleven medekandidaten verloor FC Den Bosch bij Cam- buur en kon de zege van Emmen het succes van De Graaf schap niet deren. ANP NANCY - De Nederlandse waterpolovrouwen hebben gis teren de eerste wedstrijd van het kwalificatietoernooi voor het Europees kampioenschap gewonnen. Oranje ver sloeg in het Franse Nancy Duitsland met 10-6 na periodes tanden van 2-2 2-3 0-3 en 2-2. Marieke van den Ham was met vier doelpunten topscorer aan Nederlandse zijde. Daniëlle de Bruijn maakte drie goals. Ook de mannen begonnen hun kwalificatietoernooi sterk en wonnen hun eerste duel. In Eindhoven versloeg Neder land met overtuigende cijfers Polen: 14-8. De periodestan den waren 3-1 4-1 5-2 2-4. Gerben Silvis maakte vijf doel punten en werd daarmee topscorer voor Oranje. Zowel de Nederlandse mannen als de vrouwen moeten op het toernooi bij de beste twee eindigen om zich voor het EK te plaatsen. ANP LIVERPOOL - Waar de sportliefhebbers in Nederland, België en Frankrijk uitkijken naar de wielerklassieker Parijs-Roubaix van morgen, loopt men in Groot-Brittannië warm voor de Grand Na tional. De belangrijkste paardenrace van het jaar is vandaag bij Liver pool, op de racebaan van Aintree. Voor de Britten betekent dat: op chique - mannen in driedelig pak en een hoed op, vrouwen in een bloemetjesjurk en met een parapluutje in de hand - naar een bloedstollende race kijken en geld inleggen bij de bookmakers. De afgelopen twee dagen waren er al vele voorwedstrijden. Tij dens een daarvan kwam de Engelsman Richard Johnson (foto) le lijk ten val. Zijn paard Tamango haalde de hoogte van de heg niet en struikelde. Johnson was in een veld van 29 deelnemers één van de twaalf uitvallers. Vanmiddag zal het beeld in de hoofdwedstrijd niet anders zijn. foto Darren Staples/RTR van onze sportredactie ROTTERDAM - Salomon Kalou stapt opnieuw naar de rechter in zijn slepende zaak tegen mi nister van vreemdelingenzaken Rita Verdonk. De voetballer heeft zijn advo caat Jelle Kroes de opdracht ge geven beroep aan te tekenen te gen de laatste beslissing van Ver donk. De bewindsvrouw wees Er zijn wielrenners die de weg met de 21 bochten naar Alpe d'Huez het verschrikkelijkste stukje grond op eerde vinden. Er zijn er die de naam van de Italiaanse Passo di Gavia nauwe lijks over de lippen kunnen krijgen en je hebt renners die het zweet al uit breekt als ze iemand over de Spaanse Lagos de Covadonga horen praten. Er zijn echter ook andersoorige trajec ten die niet bepaald geliefd zijn bij het overgrote deel van het peloton. Neem hijvoorbeeld het Bos van Wallers. Mor gen denderen de deelnemers aan Pa- rijs-Roubaix er aan het eind van de och tend weer overheen, op weg naar de overige vijftig kilometer kasseien. Stoe re mannen veranderen op de strook van 2400 meter in zielige hoopjes mens, ren ners die hun stalen ros kunnen opjagen naar snelheden van ver boven de vijftig kilometer per uur vallen daar huilend stil. Ze hobbelen van kasseitje naar kasseitje en worden op dat nietige stuk je steen veroordeeld tot het rijden in de debielenwaaier. Vorig jaar was de toestand van het Bos zo deplorabel, dat het uit het parkoers geschrapt werd. Omdat de weg maar één keer per jaar opengaat voor het 'verkeer', heeft de na- turn- vrij spel. Boomwortels, mos, blade ren, gras en vocht vreten het straatje steeds verder aan. Volgens velen had het Bos veel eerder overgeslagen moe ten worden. Neem Johan Museeuw, die in er 1998 zijn knie brak, of Philippe Gaumont, die vijf jaar geleden met een gebroken heup de ziekenwagen werd ingetild. In alles wat in het aardse bestaan te doen is, heb je prutsers en uitblinkers. Of het nu om het beklimmen van de hel se Covadonga gaat, om het herkennen van oorlellen van celebrity's of om het razendsnel pellen van garnalen, overal bestaat goed en slecht. Dus ook in het racen over stukken weg waar eigenlijk niet over te racen valt. Over oneffen klompen steen, die de Engelsen cob blestones noemen en wielrenners de hel van het noorden. Die enorme hel in het Bos van Wallers is sinds dit jaar nog maar een helletje. Bomen zijn gekapt, de waterafvoer is verbeterd en de stenen zijn door stra tenmakers keurig netjes naast elkaar Ook morgen zullen er gaten vallen in het peloton en zullen er renners als slakken langs de enorme mensenmenig te glijden. Maar de heroiek en het ver driet moeten nu toch echt tientallen ki lometers verder op het parkoers ge zocht worden. Er blijft nog genoeg ellende over voor de wielrenners. Eens kijken welk mens zich morgen het beste staande houdt in deze merkwaardige vorm van wielren nen. Het moet een bijzonder exemplaar zijn. Behouden reis heren! Koen de Vries door Cilya van der Kooy SHANGHAI - De 'best of the rest'; met die titel kon Marleen Veldhuis gisteren uiteindelijk toch leven. De Twentse had zich in Shanghai tot doel gesteld haar Australische rivale Lisbeth Lenton te verslaan. Maar de we reldrecordhoudster maakte in de finale van de 100 vrij met een tijd van 52,33 duidelijk dat ze op eenzame hoogte staat. Op ge paste afstand - precies een se conde - moest Veldhuis genoe gen nemen het zilver. „Ik ben er absoluut voor ge gaan, maar ik verlies niet van de minste. Ik moet hier tevreden mee zijn. Bovendien was ik twee jaar geleden derde en nu twee de, dus ik maak in ieder geval progressie. En ik ben ervan over tuigd dat het nog beter kan." De 26-jarige zwemster van het XLence-team bezorgde Neder land de eerste medaille bij de achtste editie van de wereldtitel- strijd in het 25-meterbad. Inge Dekker en Hinkelien Schreuder slaagden er op de 50 vlinder niet in haar voorbeeld te volgen. Dekker moest in 26,29 genoegen nemen met een vierde plaats. Ze verklaarde na afloop dat er niet meer inzat. Schreuder zwom in een persoonlijk record van 26,32 naar een voor haar verdienstelij ke vijfde plek. Ongeconcentreerd Veldhuis kon aanvankelijk goed in de buurt van Lenton blijven, maar in de slotfase moest ze de Australische toch laten gaan. Het verschil bedroeg uiteinde lijk een seconde, een behoorlijk gat. Maar zowel Veldhuis als haar coach Fedor Hes ziet nog voldoende punten waarop tijd te winnen valt. „Ik moet vooral beheerster van start gaan", al dus Veldhuis. „Mijn snelheid is mijn sterkste punt, maar soms ga ik te ongeconcentreerd af." Volgens Hes moet Veldhuis voor al nog meer inhoud krijgen om het hoge tempo tot het einde te kunnen volhouden. In de trainin gen zal hierop de aandacht ko men te liggen. Veldhuis ging er lange tijd vanuit dat ze een deel van haar arbeid in Australië zou gaan verrichten. Ze had met de coach van Lenton een afspraak voor een stage in mei, maar het Australische kamp zette een streep door deze plannen. Hes: „Ik begrijp ook wel dat ze geen Marleen Veldhuis zin hebben de concurrentie in huis te halen. Dat is toch ook wel een mooi compliment voor Marleen." Hij houdt nog wel de mogelijk heden open voor een uitstapje naar een ander land. Hij onder houdt bijvoorbeeld nog altijd goede contacten met de Ameri kaan Paul Bergen, de oude coach van Inge de Bruijn. Maar hij heeft ook veel vertrouwen in de nieuwe structuur van de KN- ZB onder leiding van technisch directeur Jacco Verhaeren. „We moeten ook niet altijd denken dat het in het buitenland altijd super is." ANP SHANGHAI - De Australische zwemsters hebben gisteren tij dens het WK kortebaan in Shanghai een wereldrecord neer gezet op de 4x100 meter wissel slag. Onder aanvoering van slotzwem- ster Lisbeth Lenton scherpte het viertal met 3.51,84 de eigen toptijd met ruim drie seconden aan. Het oude record stond sinds oktober 2004 op 3.54,95. Kort daarvoor brak de Ameri kaan Ryan Lochte het mondiale record op de 200 wisselslag al. Hij tikte in de finale aan in een tijd van 1.53,31. Dat was 0,15 se conde sneller dan de Hongaar Laszlo Cseh vorig jaar was in Triëst. ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - Een wederom sterk gehavend Ajax moet mor gen tegen AZ voorkomen dat liet uit de topvijf van de eredivi sie duikelt. Trainer Danny Blind kent grote defensieve pro blemen en mist in de eigen Are na ook nog zijn twee aanvallen de middenvelders. ,Voor de geblesseerde verdedi gers Grygera en Emanuelson komt de wedstrijd tegen AZ ze ker nog te vroeg. Rechtsback Trabelsi beslist pas morgen of hij kan spelen en linkerverdedi ger Juanfran is geschorst. Hei- tïnga is weer inzetbaar maar :mist wedstrijdritme. Op het middenveld ontbreken de gekwetste Pienaar en Sneij- ;der. Sneijder is bijna hersteld van een hamstringblessure. •Blind ziet in hem nog geen basis speler. Onduidelijk is nog of de linkspoot op de bank plaats neemt. „Dat moeten we nog be kijken", aldus Blind die zijn ploeg op 5 maart tegen Sparta voor het laatst in de competitie zag winnen. ZEIST - Ajacied Juanfran is door de tuchtconnnissie van de KNVB voor drie duels ge schorst. De Spaanse verdediger maakte zich schuldig aan het trappen van de tegenstander in het duel metRoda JC. ANP Trainer Louis van Gaal van AZ kent nauwelijks blessureleed. De oefenmeester twijfelt alleen nog over de inzetbaarheid van Opdam. Hij heeft in De Zeeuw een goede vervanger. Met een zege op Ajax verkleint AZ de kans dat het in de play-offs tegen de Amsterdam mers moet uitkomen. Van Gaal verzekerde in de aanloop van het duel met zijn oude club dan ook dat hij voor de winst gaat. „Maar niet omdat Ajax de tegen stander is. We willen altijd win nen", zei de trainer die morgen in tegenstelling tot de laatste we ken plotseling geen spelers rust meer geeft. Blind beseft als geen ander dat Ajax zich in de strijd om de vijf de plaats nauwelijks meer pun tenverlies kan veroorloven. „En juist daarom is het vervelend dat we nog steeds zoveel spelers missen", aldus de trainer die zijn ploeg in de laatste vier com petitiewedstrijden slechts twee punten zag halen. Opvallend is dat de clubleiding van Ajax de afgelopen week niet wilde reageren op vragen over de toekomst van Blind. Technisch directeur Van Geel, algemeen directeur Fontein, en voorzitter Jaakke weigerden te bevestigen dat ze ook na de tien de competitienederlaag nog pal achter de hoofdtrainer staan. „Ik weet niet precies wat hen al lemaal is gevraagd", aldus Blind. „Ik ben daar ook niet zo mee bezig. We moeten van AZ winnen. En dat zal moeilijk wor den. AZ heeft een goede ploeg en wil heel graag van ons win nen." ANP door Barry van der Hooft HEERENVEEN - De man die werd gehaald als extra wapen in moeilijke tijden bewees gister avond zijn waarde voor Feye noord. Waar Pierre van Hooij- donk eerder tegen NEC en FC Groningen een beslissende inval beurt had, was dat in Heeren veen opnieuw het geval. Acht minuten na zijn entree zorgde de invaller voor de verdiende ge lijkmaker: 1-1. Van Hooijdonk wordt door trai ner Erwin Koeman geroemd van wege zijn sturende rol binnen de selectie. Hetzelfde geldt voor Dirk Kuijt. De topscorer kwam gisteravond ondanks een blessu re aan de rechtervoet toch in ac tie. In het Abe Lenstra Stadion speelde Kuijt voor de 179e keer op rij in de eredivisie. Maar hij speelde niet zoals iedereen van hem gewend is. Sherif Ekramy kon mede daar door uitgroeien tot één van de meest opvallende spelers aan de kant van Feyenoord. De Egypte naar maakte vorige week tegen FC Twente zijn debuut, nadat de blunderende Maikel Aerts zich in de rust liet wisselen. Aan het talent van de 22-jarige doel man twijfelt niemand binnen Feyenoord en in Heerenveen liet Ekramy zien dat hij een mooie toekomst tegemoet kan gaan. Feyenoord, maar twijfelt of hij na de zomer nog wel in de Kuip wil spelen. Met Greene, Hofs en de sterke De Guzman beschikte Feyenoord over een dynami scher middenrif, wat in de rug werd gesteund door een goede verdediging. Die zag er vlak na rust echter even niet scherp uit. Lasse Nilsson tikte de bal door, Ron Vlaar stond op het verkeer de been en Tarvajarvi liet Ekramy kansloos: 1-0. Feyenoord kreeg daarmee een mentale tik te verwerken, die het lange tijd niet te boven leek te komen. Het initiatief glipte de ploeg uit de handen en de Friezen gingen dwingender voet ballen. Het spel van de ploeg van Koeman werd slordig en be perkte zich vooral tot lange ha len naar voren. Aan die speelwij ze kon met het inbrengen van Pierre van Hooijdonk worden vastgehouden, maar een aanval over de grond leverde de gelijk maker op. Kuijt legde de bal klaar, de pinchhitter verzorgde de afwerking. De derde plaats lijkt daardoor het hoogst haalba re voor Feyenoord, dat komende week tegen PSV en RBC de af werking kan gaan afstemmen. Heerenveen-Feyenoord 1-1 (0-0). 49. Tarvajarvi 1-0, 79. Van Hooij donk 1-1. Scheidsrechter: Haver kort. Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Breuer, Bruggink (Heeren veen), Bahia (Feyenoord). Hij straalde rust uit, liet zien over een fijne traptechniek te be schikken en gooide er vlak voor rust een knap staaltje keepers werk uit. Nilsson kreeg een vrije doorgang, maar de doelman plukte de bal van zijn voet. De rust werd daardoor met 0-0 bereikt, waar Feyenoord al lang op een ruime voorsprong had moeten staan. Na een weifelend begin namen de Rotterdammers de wedstrijd in handen en creëerden kans op kans. Nadat Salomon Kalou en Nicky Hofs hadden gefaald in de afwerking was de beste mogelijkheid na 33 minuten voor Kuijt. Heeren veen-verdediger Jeroen Drost kopte een verre uittrap van Ekramy terug op zijn doelman, maar de topscorer van Feye noord had slim positie gekozen. De lob ging netjes over Vanden- bussche heen, maar ook naast het doel. Dat Feyenoord in de eerste helft zo'n overwicht had, was vooral de verdienste .van het midden veld. Erwin Koeman koos daar voor Serginho Greene en dat ging ten koste van Patrick Paau- we. De routinier heeft nog een contract voor één seizoen bij Feyenoord-doelman Sherif Ekramy probeert Heerenveen-spits Las se Nilsson af te stoppen. foto Catrinus van der Veen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19