'ptlmisme JSF-banen getemperd Centrum voor testen vaardigheden ZLTO boos over uitspraken Kramer Geen verbod vervoer gevaarlijke stoffen f vdA-Kamerlid Blom noemt kans onderhoudscontract voor Woensdrecht uiterst klein Werkstraf voor mishandeling Borrel tegen de tou wordt waar bestraft Jeeldend kunstenares ledi Bogaers overleden Nathalie heeft geen probleem met maatje meer 6?ejsljjarjv| Schip Veronica keert terug Steunfraude eindigt in werkstraf Wietteler moet winst terugbetalen zaterdag 8 april 2006 swb IJ goor Ernst Jan Rozendaal ||EN HAAG - Zeeland moet ïjch niet te vroeg rijk rekenen bet de duizenden banen die het bderhoud van een nieuwe jtraaljager in Woensdrecht kan Sbleveren. Die waarschuwing Komt van Tweede Kamerlid Klom (PvdA). „De kans is ui terst klein." Iet kabinet wil de Amerikaanse oint Strike Fighter (JSF) kopen lis opvolger van de F16. Behal- re Nederland hebben ook Enge- and, België, Denemarken, Noor- vegen en Italië belangstelling looi' het gevechtsvliegtuig dat het ogenblik wordt ontwik keld. Iet ministerie van Defensie re cent erop dat in Woensdrecht iet Europees onderhoudscen- rum voor de motor van de JSF yordt gevestigd. Dat kan dui- rs01 lénden banen opleveren. Zee and en West-Brabant trekken fataen op om werk en opleidin- '"MIDDELBURG - Een jonge ™®tankrijder uit Axel moet oppas sen niet in de gevangenis te be llinden. Die waarschuwing gaf lw'le Middelburgse politierechter 0ITlk van Unnik gisteren aan de v -jarige verdachte. De politie- c'e jrechter hield het dit keer nog op N0!$i uur werkstraf en tien maan- fén rijontzegging. ie Axelaar zat op 5 januari dit lar in Breskens ruimschoots bo- jen de grens toen hij werd ge takt met een alcoholgehalte van i95 microgram: elf keer zoveel llcohol als is toegestaan bij be- iiinende bestuurders. jongeman vertelde dat hij die dag een klusje moest doen ieslpp een camping. Hij had een fles ^germeister bij zich om de kou trotseren. 1'% Breskens reed hij later van het talud de sloot in. gen binnen te halen. Blom, die in Sint-Annaland woont, juicht dat toe. Tegelijkertijd wil hij al te hoge verwachtingen tempe ren. De ontwikkeling van de JSF gaat met horten en stoten. Het project dreigt duurder en duur der te worden. De Amerikaanse rekenkamer (Government Ac countability Office) adviseerde vorige maand de productie uit te stellen om het ontwerp beter te testen. Nu al is zeker dat de 4500 tot 6000 toestellen waarvan aanvan kelijk was uitgegaan niet wor den gebouwd, aldus Blom. Vol gens hem blijft het bij 2500 tot 3000 vliegtuigen wereldwijd. Nederland staat voor 85 toestel len op de rol. Uit luchtmacht kringen heeft de woordvoerder defensiematerieel van de PvdA echter begrepen dat het blijft bij hooguit twee of drie squa drons (32 of 48 toestellen). Niet alleen komen minder vlieg tuigen in onderhoud, ook de plek van het Europees onder- houdscentrum staat ter discus sie, aldus Blom. „Waarom zou den de Italianen hun JSF-motor in Woensdrecht laten onderhou den als ze veel meer toestellen kopen dan Nederland?" Doekje Een andere bedreigende ontwik keling is dat de Amerikanen wil len afzien van de bouw van een tweede motor in Engeland. Be halve het Amerikaanse bedrijf Pratt Whitney zouden ook Ge neral Electric en Rolls Royce een motor voor de JSF bouwen. Die laatste order, waarmee twee miljard euro is gemoeid, lijkt van de baan. Blom: „Als dat zo blijft, weet ik wel waar dan het motoronderhoud terechtkomt." In Engeland, bedoelt hij, als doekje voor het bloeden. Tenslotte, als de PvdA volgend jaar in de regering zou komen, wordt volgens Blom de beslis sing over de JSF uitgesteld. „We weten niet wat het gaat kosten. Waarom zouden we ons in een zwart gat storten? Dan zitten we weer met een Betuwelijn of een HSL-schandaal." Komt het ooit tot aanschaf van de JSF, dan hoopt hij wel dege lijk op een belangrijke rol voor Woensdrecht in de zogenoemde maintenance valley. Het lob byen van de regio heeft daarom zeker zin, vindt Blom. „Er moet druk staan op de Amerikanen om Nederland zoveel mogelijk te compenseren voor een even tuele order voor de JSF. Maar wie denkt dat we het onder- houdscentrum al binnen heb ben, is echt een sprookjesliefheb ber. Volgens gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA, Economie) is geen spra ke van' wishful thinking. „Die JSF komt er. Het ministerie van Defensie zet zich niet voor niets in voor Woensdrecht. Voor de Amerikanen is het-een kwestie van vertrouwen. Waar wordt de beste kwaliteit geleverd? Door de opgebouwde deskundigheid bij het onderhoud van de F16's heeft Woensdrecht een goede uit gangspositie verworven. Dus moeten we ons als overheden, bedrijfsleven en onderwijs in Zeeland en West-Brabant voor bereiden." Boor Ali Pankow JIERIKZEE - Met het plotselin- 5e overlijden van beeldend kun stenares Hedi Bogaers (50) uit Sierikzee is een abrupt einde ge- romen aan haar intense zoek- ocht in beelden en vormen om litdrukking te geven aan de vaarde van oude bakens als Ge- oof, Hoop en Liefde. Jogaers' werk is zeer divers. Zij jeeldhouwde, componeerde in stallaties en werkte in het platte dak. Na haar studie aan de Aca- lemie voor Beeldende Kunsten n Rotterdam heeft zij zich toe- op het ontwikkelen van :en eigen beeldtaal. Vooral de gelopen jaren waren toene- ïènd geweld in de wereld en in- 45|olerantie tussen verschillend inkenden voor haar aanleiding jp haar werk vooral harmonie M uiting te brengen. Voorwaar- fdé voor het creëren van harmo- jhie was voor haar vooral de ont- [ffioëting, die zij visualiseerde -poor vormen met elkaar te com bineren. lonument jpgaers is de maakster van het lavernijmonument, dat vorig jaar op de Balans in Middelburg Vd onthuld. Op het dijktalud ^jop de kop van de Voorstraat in "Nnt-Phihpsland prijkt sinds ok- iber 1998 het kunswerk Zuud- van haar hand. Verder te rende zij voor het ontwerp van le nieuwe ambtsketen van bur gmeester J. Asselbergs van 'Chouwen-Duiveland in 1997. Voor het Nederlands Bijbelge nootschap ontwierp Bogaers de Rainbow Bible Award, een prijs voor het ontwerp van een websi te rondom de bijbel. Eerder al maakte zij in opdracht van het landelijk Astma Fonds een bron zen sculptuur met als titel Strijd en Overwinning, evenals de ereprijs Doerow in opdracht van theaterstudio Rob van Reijn in Rotterdam. Vandaag wordt in de Remon strantse kerk in Den Haag het laatste kunstwerk van Hedi Bo gaers onthuld. Predikant M. de Zeeuw uit Zie- rikzee spreekt daar over haar werk en»over haar kwetsbaar heid en kracht als beeldend kun stenares. door Patricia de Ryck HENGSTDIJK - „Ik heb nog geen dag in mijn leven gelijnd. Ik voel me niet schuldig als ik bijvoorbeeld een ijsje eet. Dan zit er iets niet goed. Natuurlijk let ik op wat ik eet, maar ik zal nooit stiekem iets in mijn mond steken. Ik ben wie ik ben!", zegt de 33-jarige Natha lie van der Starre uit Hengst dijk. Zij doet vandaag tijdens de Bij zondere Maten Beurs in Rijs wijk mee aan de Miss GMM verkiezing. GMM staat voor Grote Maten Mode. De zestien kandidaten aan deze verkie zing laten zien hoe goed ze er met een maatje meer uitzien. Alle kandidaten hebben een maatje meer, want aan deze missverkiezing mag je alleen meedoen als je minimaal maat 46/48 hebt. Het Miss GMM-avontuur be- gonvoor Van der Starre als een grap. „Toen ik begin dit jaar in de nieuwsbrief van 'Bijzondere Maten Mode' het oproepje las, heb ik me opgegeven. Dat was nog een zoekwerk, want je moest drie foto's opsturen en dan wil je er natuurlijk wel goed op staan. Ik"was er eigen lijk-hélemaal niet mee bezig tot ik op 9 maart bericht kreeg dat ik één van de zestien kandi daten ben. Ik was verbijsterd, zelfs een beetje in shock. Ik vroeg me af of het echt wel iets voor mij is. Bekenden vinden het ook niets voor mij. Ik ben niet iemand die in de picture wil staan, maar de verhalen van de andere deelneemsters hebben me overtuigd. Het gaat volgens mij hartstikke gezellig worden." Knap Winnen? Daar denkt de Hengst- dijkse nog niet aan. „Al die an deren zijn zo knap. Ik kijk wel waar ik eindig. Al denk ik. dat ik teleurgesteld ben als ik niet bij de laatste acht eindig." Het draait volgens Van der Starre tijdens de verkiezing vooral om uitstraling. Vergelij ken met bijvoorbeeld Miss Ne derland kim je het volgens haar dan ook niet. „Er doen deelneemsters mee van zestien tot zestig. Ja, dat is natuurlijk appels met peren vergelijken." Van der Starre heeft geen en kel probleem met haar maatje meer. „Heel veel dikke vrouwen zijn niet gelukkig, maar ik voel me geweldig. Als ik lichamelijke Nathalie van der Starre uit Hengstdijk doet mee aan de Miss Grote Maten Mode verkiezing: „Heel veel dikke vrouwen zijn niet gelukkig, maar ik voel me geweldig." klachten zou hebben, begin ik meteen met een dieet, maar dat is nu nergens voor nodig. Ik voel me gezond." De kilo's kwamen er bij toen ze ging studeren. Sindsdien kwam er ieder jaar een kilootje bij. Het moment dat ze voor het eerst op de grote-matenaf- deling moet shoppen, omdat maat 44 te klein is, vergeet ze nooit meer. „Vanaf dat moment ben ik me er van bewust dat ik dik ben. Niet stevig, rond of gevuld, maar dik. Ik heb de nodige zelf spot en denk dat dat ook de ma nier is om er mee om te kunnen foto Camile Schelstraete gaan. Ik ga niet treuren als ie mand zegt: ga eens opzij met die dikke reet. Het is gewoon zo." De 'Bijzondere Maten Beurs' is vandaag en morgen van 10 tot 17 uur geopend. Meer informatie: www.bijzon- derematenbeurs.nl. EVC geeft werknemer inzicht in competenties •1/ JU r-if "VetlMWtW6 "pzfje AfóT zkAUEN SaRveiUcffiJ!^ door René Schrier TERNEUZEN - Je kunt veel. Je hebt in de loop van de jaren een zee van ervaring bij je baas op gebouwd, maar diploma's heb je amper. Toch wil je wel eens we ten waar je staat. Wat je waard bent, wat je capaciteiten, ofwel je competenties, zijn. Om daar achter te komen kun je binnen enkele maanden een be roep doen op het EVC-centrum Zeeland. EVC staat voor Erken nen van Verworven Competen ties. Het centrum ontwikkelt momen teel een methode om zichtbaar te maken en te erkennen wat ie mand aan competenties, oftewel kennis en vaardigheden, in huis heeft. Als dat bepaald is, wordt gekeken met welk opleidingsni veau dat gelijk staat. En dan zou zo iemand een diploma op dat niveau kunnen krijgen. Ook kan zo bepaald worden welke vaardigheden iemand nog nodig heeft om een bepaalde functie te vervullen. Dan kan hij of zij een of meer aanvullende cursus sen volgen om op een bepaald ni veau te komen. Luc Allaerts van het ROC Wes- terschelde is projectleider van het EVC-centrum Zeeland. Hij vertelt dat het Akkoord Zeeuw se Kenniseconomie de aanlei ding was om tot het EVC te ko men. Daar kwam bij dat de mi nisteries van onderwijs en socia le zaken subsidie beschikbaar stelden voor leer-werk projec ten. En daar past het EVC pri ma bij. Staatssecretaris van onderwijs M. Rutte komt maandag 10 april samen met de andere deel nemers in het EVC een intentie verklaring ondertekenen. Voortdurend Allaert stelt dat leren niet al leen in school gebeurt, maar voortdurend, op het werk of el ders in het dagelijks leven. Ie mand ontwikkelt zich, zonder dat daar voortdurend diploma's of certificaten voor worden uit gereikt. Hoe het Zeeuws EVC-centrum precies vorm krijgt, is nog niet duidelijk. Allaert sluit niet uit dat het een virtueel centrum wordt zonder een echt eigen kantoor. Dat moet de komende maanden duidelijk worden. Volgens Allaert is het niet meer zo dat iemand veertig jaar lang hetzelfde werk blijft doen. Het werk of de functie verandert en dat brengt met zich mee dat de werknemer mee moet ontwikke len. Daar komt ook de term 'een leven lang leren' vandaan. Het EVC wil met ingang van het schooljaar 2006/2007 beginnen en streeft er naar voor 1 oktober 2007 vijfhonderd zogenoemde EVC-trajecten te realiseren en tweehonderd trajecten waarbij werken en leren worden gecom bineerd. Het CWI in Goes, waar COR DE JONGE MJ7 2OU ZEtfcHTmwXfZ KuHNZU ZJH M isiCHiw MoeTw k(r p&wweE&tms&N?? MIDDELBURG - Politierechter G. van Unnik heeft giste ren een twintigjarige Middelburger wegens mishandeling veroordeeld tot een werkstraf van 114 uur, waarvan 14 uur voorwaardelijk. De Middelburger moet het slachtof fer 1000 euro smartengeld betalen. De man heeft vorig jaar op 9 augustus op een camping in Vrouwenpolder aan een gast een klap uitgedeeld. Getuigen spraken van een doodsklap. Het slachtoffer moest in het ziekenhuis geope reerd worden aan een gecompliceerde kaakfractuur. Het slachtoffer had volgens getuigen keurig gevraagd aan een groep jongeren of ze minder luidruchtig wilden zijn. Toen het lawaai aanhield deed hij dat nogmaals op een; dwingender toon. De Middelburger maakte zich daarover boos en sloeg de man een kaakfractuur. ANTWERPEN - Het zendschip van de vroegere piraten zender Radio Veronica, dat sinds vijf jaar in Antwerpen ligt aangemeerd, keert terug naar Nederland. Er bestaan vergevorderde plannen om de Norderney, zoals het schip officieel heet, in de industriehaven van Waalwijk als dis cotheek te gaan gebruiken. Voor het vroegere schip van pi ratenzender Radio Veronica is de verhuizing terug naar Nederland de zoveelste episode uit een bewogen geschie denis. De Norderney werd in 1949 in Duitsland gebouwd. In 1964 werd het schip aangekocht door de Nederlandse piratenzender Radio Veronica. Nadat bij internationale wet in 1974 was verboden nog langer vanaf zee uit te zen den, ging de Norderney van de ene bestemming naar de andere. Het schip lag onder meer een tijd lang in Vlissin- gen en Middelburg. In mei 1982 werd het schip herdoopt tot Veronica Discotheek, maar zonder veel succes. Daar na kwam het in handen van brouwerij Grolsch die het, eveneens zonder al te veel succes, inzette voor bedrijfs feesten. Midden 2001 verhuisde Veronica's Dance Boat naar Antwerpen. En zoals het er nu naar uitziet gaat het binnenkort richting Waalwijk. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik veroordeelde gisteren een 28-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor uitkeringfraude bij verstek tot 56 uur werkstraf. De Middelburger, die een bijstands uitkering heeft, had tussen september 2002 en eind augus tus 2003 aan de gemeentelijke sociale dienst niet gemeld dat hij inkomsten uit werk had. Daardoor werd de ge meente voor 6400 euro benadeeld. Dat bedrag moet hij te rugbetalen. De werkstraf werd bepaald naar de hoogte van het fraudebedrag. MIDDELBURG - Een hennepkweker uit Ouwerkerk moet 17.379 euro aan de Staat terugbetalen. Dat bedrag werd gisteren in Middelburg vastgesteld door politierech ter N. van Spronssen. Twee weken geleden werd de 27-ja- rige man voor hennepteelt tot 180 uur werkstraf veroor deeld. De Ouwerkerker hield in de schuur bij zijn woning een professionele kwekerij. Drie oogsten waren gelukt. De of ficier van justitie eiste dat de man ruim 23.000 euro zou worden ontnomen, maar de politierechter stelde de drugs winst op ruim 17.000 euro vast. veel aandacht is voor competen ties, wordt een van de veertig competentietestcentra van Ne derland. Werkzoekenden kun nen daar terecht om te testen hoe het staat met him vaardighe den, en dan vooral de competen ties die meestal bij een sollicita tie onvermeld blijven. Geen concurrent Aan de hand van deze testen kunnen mensen aantonen voor welke beroepen of opleidingen zij geschikt zijn. Volgens Allaert is het CWI (Centrum Werk en Inkomen) in Goes geen concurrent. Het kan juist een middel zijn waarvan het Zeeuw se EVC-centrum gebruik kan maken. door Rinus Antonisse GOES - Voorzitter P. de Koeijer van land- en tuinbouworganisa tie ZLTO-Zeeland is boos op ge deputeerde M. Kramer (PvdA, natuur en water). Aanleiding zijn uitspraken van de dagelijks provinciebestuurder in de PZC, over de opstelling van de ZLTO in het ontpolderingsdebat. Kramer stelde dat de ZLTO een duidelijke keus moet maken in zake het Westerschelde-dossier: meewerken aan uitvoering van landbouwsteun-maatregelen of niet. Volgens de gedeputeerde dienen de bestuurders van de ZLTO in deze hun verantwoor delijkheid te nemen. De Koeijer is over de uitspraken van Kramer 'ernstig teleurge steld'. Hij vindt dat ze thuisho ren in 'de categorie modder gooien'. Daarom wil de boeren- voorman spoedoverleg met het dagelijks provinciebestuur. „De suggestie wordt, gewekt dat wij meewerken aan ontpoldering. Dat is niet zo, wij zijn er altijd tegen geweest en dat blijven we." Vrijwillig Volgens hem is het uitgangs punt van zijn organisatie hel der: als geen sprake is van vrij willige grondafstand, dan ook geen ontpoldering. De Koeijer onderstreept dat de ZLTO er al tijd op gewezen heeft dat voor het onder water zetten van vruchtbare polders langs de Westerschelde binnen agrari sche kringen geen draagvlak is. Hij heeft ook gewaarschuwd voor losbarstende emoties. „Wij werken pas mee aan even tuele uitvoering als de vrijwillig heid is vastgesteld." De voorzit ter merkt op dat 'de politiek' ontpoldering noodzakelijk acht als onderdeel van een heel pak ket aan maatregelen in het Scheldebekken. Kramers uitla tingen maken zijns inziens de verwarring over ontpoldering al leen maar groter. De Koeijer is niet geschokt over het anti-ZLTO-bord dat enkele boeren deze week in Zeeuws-Vlaanderen plaatsten ('Help ZLTO verzuipt ons'). „Voor zover ik weet zijn het geen leden van ons, maar na tuurlijk betreur ik het dat ze dat gedaan hebben." Fruitteler R. van Hekken uit Oudelande liet recent weten dat alle pachters en grondeigenaren in de drie Zuid-Bevelandse pol ders niet vrijwillig willen mee werken aan het afstaan van hun land voor getijdennatuur. De Koeijer zegt dat de ZLTO zich daar niet mee heeft bemoeid. „Wij sturen niet, maar er is wel contact. We staan er sympa thiek tegenover." door Wout Bareman SAS VAN GENT - Wanneer vrachtwagens met gevaarlijke stoffen worden geweerd van de Westkade in Sas van Gent leidt dat tot extra verkeersdruk in het stadscentrum van buurge meente Zelzate. B en W van Ter- neuzen beschouwen het als 'goed nabuurschap' om dat te voorkomen. Ze zien ook geen noodzaak om het vervoer van gevaarlijke stof fen dwars door Sas te verbie den. „Wij onderkennen dat aan het vervoer over de weg gevaar aspecten zijn verbonden; echter op basis van een recent afgeron de studie in het kader van het project Risico's In Zicht is geble ken dat de daaraan verbonden risico's niet zodanig groot zijn dat ingrijpende maatregelen no dig zijn." Het afsluiten van de route via de Westkade betekent volgens B en W dat de vloeiende verbinding op de westelijke ka- naalover wordt onderbroken zo dat vrachtwagens tweemaal het kanaal moeten kruisen: via de brug Zelzate en de kanaalbrug- gen in Sas van Gent of Sluiskil. Het raadslid C. Freeke (LCF) had aangedrongen op maatrege len omdat zich regelmatig le vensgevaarlijke situaties zou den voordoen in het centrum van Sas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15