Bush stond lekken info toe Blair negeert moord in vredesnaam Hollands glorie In Australië Bot neemt afstand van bewering Kamp over Venezuela De Villepin wil van geen wijken weten Politiek akkoord in Senaat VS over illegalen Ontkenner holocaust toch voor rechter Recordprijs doek Turner Veel overlast in Duitsland door hoge waterpeil Elbe Verbod op reclame voor ringtones Loekasjenko komt EU niet in Publicatie geheime gegevens Irak kwam president goed uit Zwarte lijst corrupte landen Cruisecontrol sust Belg in slaap Huwelijk nekt verkrachtingszaak Werknemer krijgt te veel straling Geheim spaargeld spekt EU Politie Nepal grijpt meteen in FREMANTLE - Minister-president Balkenende bekijkt samen met zijn Australi sche collega Howard de replica van het schip Duyfken. Met het origineel bereikte Willem Janszoon in 1606 als eerste Europeaan Australië. Balkenende beëindigde gisteren zijn vijfdaagse bezoek in het kader van de vierhonderd jarige betrekkingen tussen Australië en Nederland. Zijn reis heeft volgens Balkenende de relatie van de landen verstevigd. Dat uit zich in de militaire samenwerking in Afghanistan. Twee honderd Australische militairen zullen onder toezicht van 1400 Nederlandse solda ten gaan werken aan de heropbouw van de zuidelijke provincie Uruzgan. Neder land en Australië maakten deze week ook bekend dat ze een ambassade gaan delen in de Afghaanse hoofdstad Kaboel. foto Tony Ashby/ANP vrijdag 7 april 2006 WASHINGTON - Republikei nen en Democraten in de Ameri kaanse Senaat hebben een ak koord gesloten over de aanpak van de naar schatting twaalf miljoen illegale immigranten in liet land. Illegalen die langer dan vijf jaar lil de VS verblijven kunnen het staatsburgerschap verwerven als ze voldoen aan een aantal voorwaarden. Ze moeten een boete betalen van 2000 dollar, afrekenen met de belasting dienst, Engels leren en een be wijs van goed gedrag overleg gen. Bovendien moeten ze nog zeker zes jaar als werkende kunnen bijdragen aan de economie. Ille galen die tussen twee en vijf jaar in het land zijn moeten zich alsnog melden en een tijdelijke werkvergunning aanvragen voor functies waarvoor geen of nauwelijks scholing is vereist. Mie anderen moeten de VS ver laten. ANP BRUSSEL - De ex-politicus van bet extreemrechtse Vlaams Blok Roeland Raes, die in 2001 in een uitzending van actualiteitenru briek Netwerk de holocaust op de joden ernstig in twijfel trok, moet toch voor een Belgische rechter verschijnen. Dat heeft justitie in Brussel gis teren besloten na een beroep van diverse joodse organisaties. Eerder had het Brusselse parket geoordeeld dat er geen rechts zaak nodig was. Het is nog niet bekend wanneer Raes terecht moet staan. In 2001 stelde Raes, toen nog senator en Vice-voorzitter van het Vlaams Blok, dat bij de holocaust nooit zes miljoen joden om zijn geko men. De partij schoof hem daarop al aan de kant, omdat de leiding van het Blok een juridische ver volging voor negationisme of öntkenning van de massamoord °P de joden wilde voorkomen. 2004 werd de partij in een an dere zaak wel veroordeeld we gens racisme. Daarop veranderde de partij de "aam in Vlaams Belang, waarin |aes nog oppiaatselijk niveau door Frans Lindenkamp CARACAS - Minister Bot van Buitenlandse Zaken heeft af stand genomen van uitspraken van minister van Defensie Kamp over invasieplannen van Venezuela. President Hugo Chavez zou zijn oog volgens Kamp op de Neder landse Antillen hebben laten val len. In een brief van 17 maart aan de Venezolaanse autoritei ten schrijft Bot dat de uitlatin gen van Kamp niet de zienswij ze van de Nederlandse regering weergeven. Beide bewindslieden hebben te genover de Kamer steeds ver klaard dezelfde standpunten te huldigen. Kamp noemde Hugo Chavez on langs 'een onverdraagzame po pulist, die over veel geld be schikt en met grote ogen kijkt naar snippertjes voor de kust van Venezuela, die onderdeel vormen van het Nederlands Ko ninklijk.' Met dat laatste doelde Kamp op de Antillen. De brief van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is op 17 maart overhan digd aan de Venezolaanse rege ring door de Nederlandse ambas sadeur in Caracas, Nijenhuis. Te lezen valt dat er geen aanwij zingen bestaan dat Venezuela militaire plannen koestert je gens de Nederlandse Antillen, zoals Kamp suggereerde. Pavel Rondon, de Venezolaanse onderminister voor Latijns Ame rika en het Caribisch gebied,' zegt dat de brief aangeeft dat 'de betrekkingen met Nederland uitstekend zijn'. „Wat Kamp heeft gezegd, leg ik naast me neer. We zijn een vre delievend volk, dat nooit oorlo-- gen heeft gevoerd met buurlan den. Leg je oor te luister op straat. Annexatie speelt nu niet en nooit niet." Het Venezolaanse parlement stemde woensdag in met de in stallatie van een commissie die de Antillen op korte termijn dient te bezoeken. Dit om de ei- landbevolking op het hart të drukken dat Chavez geen snode plannen smeedt. In een door dé volksvertegenwoordigers aange nomen verklaring wordt ge steld, dat Kamp 'het Venezolaan se volk onredelijk hard heeft aangevallen.' GPD NEW YORK - Een schilderij van de Brit William Turner (1775-1851) heeft gisteren op een veiling in New York 35,8 miljoen dollar opgebracht. Het verkochte doek is eën pano rama van Venetië. Plet bedrag is het hoogste dat ooit voor een Brits kunstwerk werd betaald, meldde de Britse omroep BBC gisteren. ANP door Hans Heijt WITTENBERG - Het waterpeil in de Elbe heeft gisteren bij de stad Wittenberg in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt het hoogste punt bereikt. Een woordvoerder van het team rampenbestrijding noemde de si tuatie zeer ernstig. Hij zei dat de dijken langs de rivier de ko mende dagen zwaar zullen wor den belast. In het stadje Hitz- acker in Nedersaksen hepen straten onder water, het noorden van Duitsland twee dagen eerder dan was voorzien.' Een regeringsfunctionaris zei' dat het water van de Elbe in het Nedersaksische Hohnstórf, aan de grens met Sleeswijk-Hol- stein, gisterochtend al een hoog te van 8,28 meter had bereikt. Dat peil was pas voor zaterdag morgen voorspeld. In Tsjechië vrezen de autoritei ten voor meer wateroverlast, om dat voor de komende dagen zwa re regenval is aangekondigd. Vooral voor het noordwesten, .van het land worden.problemen KARLSRUHE - Het hoogste fe derale gerechtshof in Duitsland heeft gisteren reclame voor ring- lones in jongerenbladen aan tanden gelegd. Advertenties voor beltoontjes iijn niet meer toegestaan als pet duidelijk is hoeveel de ko- [er precies kwijt is voor het patje, ffet berichtten Duitse media gis teren. De uitspraak heeft ook be trekking op reclame voor ande re 'mobiele fun' zoals wallpa pers, spelletjes of icoontjes, (je zaak draaide om reclame in let blad Bravo Girl waar leze ressen om de oren worden gesla gen met ringtone-aanbieders. Deze beltonen moeten veelal worden gekocht door te bellen piet een duur nummer, in dit ge val voor 1,86 euro per minuut. De gemiddelde duur van een ge sprek is niet vermeld en al even min dat de kosten van een hip "gsra-geluidje kunnen oplopen tot ruim boven de vijf euro. Eington'es die na aankoop via srns worden afgeleverd kunnen ook bijna vijf euro kosten. Het hof vindt dat de adverten ties misbruik maken van de on ervarenheid van de jonge consu menten. Die vormen in Duits land wel een lucratieve markt, jeugdige Duitsers tot negentien jaar geven jaarlijks 190 miljoen euro uit aan' ringtones en aanver wante gadgets of diensten voor Ie mobiele telefoon zoals chat- jen per sms. ANP/DP A BRUSSEL - De Wit-Russische president Alexander Loekasjen ko komt de EU niet meer in. van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president George Bush heeft zelf toestemming gegeven geheime informatie over Irak aan de pers te lekken. Dat Bush toestemming had gege ven meldde vice-president Dick Cheney aan zijn rechterhand, topambtenaar I. Lewis Libby. Libby gaf de gevoelige informa tie daarop door aan een journa liste van The New York Times, Judith Miller. Libby staat nu te recht vanwege de zaak. Dat de toestemming van Bush zelf kwam blijkt uit documen ten die bij de rechtszaak tegen Libby zijn vrijgegeven. De gevoelige informatie was af komstig van de CIA. Het ging om gegevens over Irak kort na dat de Amerikaanse troepen, ge holpen voor andere westerse lan den, daar begin 2003 binnenvie len. Het lekken gebeurde op een mo ment dat Bush steeds meer be kritiseerd werd omdat er in Irak geen massavernietingswapens waren gevonden: formeel de re den van de inval. Akkoord Libby sprak Miller op 8 juli 2003. Uit de nu bekend gewor den documenten blijkt dat hij daarmee pas akkoord ging na dat Cheney hem had verzekerd dat president Bush achter het vrijgeven van bepaalde gevoeli ge informatie stond. Libby zelf noemde de omstandigheden waaronder hij met Miller sprak 'uniek'. De aangeklaagde topambtenaar wil dat talloze geheime docu menten worden vrijgegeven door de regering-Bush om zich zelf te kunnen verdedigen tegen vijf aanklachten waaronder meineed, het tegenwerken van justitie, en liegen. Libby onthulde tegenover Mil ler ook dat Valerie Plame voor de CIA werkte. Dat gebeurde acht dagen nadat haar man, oud-ambassadeur Joseph Wilson, de regering-Bush ervan betichtte informatie over Iraks massavernietingswapens te ver draaien. Wilson had moeten uit zoeken of Irak uranium had ge kocht in Niger. Dat was niet het geval, zo rap porteerde hij. Desondanks hield de regering-Bush vol dat dat wel zo was geweest. GPD STRAATSBURG - De Europese Unie moet een zwarte lijst van corrupte ontwikkelingslanden maken, vindt het Europees Parlement. Aan deze regimes mogen banken geen geld meer lenen. De suggestie van PvdA'er Max van den Berg kreeg giste ren steun van een ruime meerderheid in het parlement., „Een goed bestuur, vrij van corruptie, is een voorwaarde' voor effectieve ontwikkelingshulp", verklaarde hij. De resolutie van Van den Berg pleit ook voor actie tegen bedrijven die smeergeld betalen in ontwikkelingslanden. De bedrijven moeten worden uitgesloten van openbare aanbestedingen in de EU. ANP HOOGBLOKLAND - Een 51-jarige man uit Antwerpen is in de nacht van woensdag op donderdag gewondge raakt nadat hij achter het stuur van zijn auto in slaap was gevallen. Op de A27 reed hij met volle vaart tegen een voor hem rijdende vrachtwagen. Tegen de politie zei de Belg dat hij met cruisecontrol reed en daardoor was weggedommeld De Antwerpenaar liep door de botsing letsel aan hoofd, voet en borst op en werd .afgevoerd naar het ziekenhuis. De vrachtwagenchauffeur kwam met de schrik vrij, ANP CHRISTCHURCH - Een Nieuw-Zeelander die was aange klaagd voor verkrachting is aan verdere rechtsvervolging ontkomen door met zijn vermeende slachtoffer te trou wen. De vrouw weigert nog langer tegen hem te getuigen. De verdachte timmerman en zijn nieuwe vrouw versche nen voor de rechter in Christchurch en kwamen daar met de verrassende boodschap dat zij waren getrouwd. De ad vocaat van de verdachte verklaarde dat het stel 'met een schone lei wil beginnen'. ANP FLEURUS - Een werknemer van een bedrijf uit het Waal se Fleur us dat medisch materiaal steriliseert, verkeert in levensgevaar nadat hij werd blootgesteld aan een te hoge dosis radioactieve straling. De man kreeg vorige maand gedurende twintig seconden meer dan vierhonderd keef- de toegestane hoeveelheid straling te verwerken. Dat is gisteren bekend geworden. De man merkte aanvankelijk niets, maar deze week be-5 gon zijn haar uit te vallen. Hij is overgebracht naar een ge specialiseerd ziekenhuis in Frankrijk. ANP De ministers van Buitenlandse Zaken van de EU zullen daar maandag toe besluiten. Aanleiding vormt de recente pre sidentsverkiezing die Loekasjen ko met bijna 83 procent van de stemmen won. Volgens de EU pas die stembusgang niet eer- Ijk. Bovendien werd alle opposi te met geweld de kop in ge kikt. GPD BERN - Burgers van de Europese Unie met een geheime spaarrekening in Zwitserland moesten over het afgelopen' jaar 138 miljoen Zwitserse franc (87,4 miljoen euro) belas ting betalen. Driekwart van dat bedrag gaat naar de schatkisten van de EU-landen, de rest mag Zwitserland zelf houden. Het federale ministerie van Financiën in het Alpenland heeft deze cijfers gisteren bekendgemaakt. De anonieme belastingheffing op de rente van zwart spaargeld vloeit voort uit een spaarakkoord tussen Zwitserland en de Eu ropese Unie, waarover jarenlang is onderhandeld. ANP De premiers Blair en Ahern presenteerden gisteren een nieuwe routekaart voor de Noord-Ierse vrede. Politieke par tijen in Ulster krijgen tot novem ber de kans een nieuw zelfbe stuur te vormen. De moord op een ex-spion werpt echter een schaduw over de allerlaatste po ging een parlement in Belfast te installeren. door Esther Gotink LONDEN - In de ogen van de Noord-Ierse katholieken trans formeerde Denis Donaldson van een gerespecteerd Sinn Féin-ad- viseur tot een verachtelijke per soon, toen in december uitkwam dat hij spioneerde voor de Brit ten. Dinsdag werd hij op brute wijze vermoord. zijn dood? Het antwoord daarop blijkt de sleutel tot de politieke toekomst van Noord-Ieriand. De moord kon Noord-Ier land op geen slechter moment treffen. Juist deze week proberen de Ier se en Britse premiers het politie ke proces in deze provincie weer op te pakken. Zowel republikeinen als unionis ten in de Noord-Ierse politiek waren er als de kippen bij om de moord te veroordelen, maar gre pen de gebeurtenis tegelijker tijd aan om elkaar zwart te ma ken. Unionistenpartij DUP, onder lei ding van de 80-jarige Ian Pais ley, noemt de moord een wraakactie van Ira-dissidenten, omdat Denis Donaldson jaren lang informatie over hen heeft doorgespeeld naar de Britten. dat republikeinen nog altijd ge weld gebruiken en dus niet ge schikt zijn om samen mee te re geren. Gedoeld werd op Sinn Fein, Ira's politieke vertegen woordiger. Ook die reageerde vol afschuw op de moord maar stelde dat de DUP een nieuw excuus heeft ge vonden om het politieke proces te frustreren. analyse Gisteren presenteerden de Brit se premier Tony Blair en zijn Ier se collega Bertie Ahern hun rou tekaart voor een nieuwe parle mentaire afvaardiging in Belfast. Het laatste parlement dat Noord-Ieriand kende werd zou zijn doordrongen van IRA-spionnen. De nieuwe routekaart moet re publikeinen (voorstanders van een Ierse eenwording) en unio nisten (willen onder Brits be stuur blijven) een laatste kans bieden een zelfbestuur te vor men. Ze krijgen daar tot novem ber de tijd voor. Lukt het wederom niet om aarts vijanden DUP en Sinn Féin om de tafel te krijgen, dan trekken Blair en Ahern de handen af van het politieke proces. Noord-Ier- land zal dan definitief vanuit Londen worden bestuurd. Het onderzoek naar de moord op Donaldson blijkt van cru ciaal belang. Als hij werkelijk is omgebracht door het IRA, dan zullen de onderhandelingen voor zelfbestuur uit elkaar val- geren met republikeinen die nog altijd naar wapens grijpen. Ierse media speculeren dat Do naldson ook kan zijn omge bracht door de Britse inlichtin gendienst, zijn eigen werkgever. Het zou een afrekening zijn om dat Donaldson vorige maand in een Ierse krant zou hebben ge zegd dat er nooit sprake is ge weest van IRA-spionage in het Belfastparlement van 2002, maar dat de Britse inlichtingen dienst een excuus zocht om het politieke experiment in Noord-Ieriand op te doeken. Wat de ware toedracht van Do naldsons dood ook is, Blair lijkt het liever helemaal te negeren. Volgens hem is een zelfbestuur in Noord-Ieriand een kwestie van nu of nooit. En Donaldson mag geen aflej- door Patrick Selbach PARIJS - De Franse premier Do minique De Villepin blijft op zijn post. Hij zal geen gehoor ge ven aan de toegenomen maat schappelijke druk om op te stap pen wegens de crisis om hervor mingen van de Franse Arbeids wet. Deze omstreden regeling maakt het voor werkgevers aanzienlijk eenvoudiger om jongeren met een eerste arbeidscontact op straat te zetten. De Villepin sprak gisteren met de Franse pers. „Ik zal deze mis sie tot het einde doorvoeren", verzekerde de eerste minister. De tegenstanders van de wet, vooral vakbonden en studente norganisaties, stelden de rege ring woensdag een ultimatum. Half april moet de omstreden ar beidswet van tafel, anders vol gen nieuwe grootschalige acties. Die hebben de afgelopen weken al miljoenen Fransen op de been gebracht. Eèn deel van de Fran se studenten wil niet langer wachten en kwam gisteren ge woon weer opnieuw in actie te gen de CPE (Contrat Première Embauche). President Chirac heeft de wet kortgeleden for meel getekend, maar direct ge zegd dat er nader overleg komt om de scherpe kantjes eraf te ha len. Voor De Villepin staat er meer op het spel dan alleen zijn over leven als premier. Hij geldt samen met de machti ge minister van Binnenlandse Zaken Nicolas Sarkozy als een potentiële opvolger van presi dent Chirac in 2007. Sarkozy leidt intussen de onder handelingen over een oplossing van de crisis en dat steekt De Villepin ook. De CPE-crisis gaat in de ogen van veel Fransen dan ook niet meer alleen over de wet, maar ook over wie binnen de rege ringspartij UMP de werkelijk machtigste man is. ANP/AFP KATHMANDU - Leden van de Nepalese oproer politie arresteren een demonstrant in Kathman- du. De politie pakte gisteren zeker 120 actievoer ders tegen het regime van koning Gyanendra op. Dat gebeurde op de eerste dag van een vierdaagse staking, die op initiatief van zeven politieke par tijen wordt gehouden. De autoriteiten hadden de staking en de betogingen verboden. De actievoer ders en politieke groeperingen willen dat koning Gyanendra de democratie in Nepal herstelt. De vorst trok in februari vorig jaar alle macht naar zich toe. foto Narendra Shrestha/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5