Vaklieden leren kerk herstellen Gemeente stimuleert buitenspelen In de rij voor rol in musical Baarlander op handtekeningenj acht tegen ontpoldering Motormuis Jan viert honderdste verjaardag Benefietconcert in Dikke van Dale weekenddiensten Othenenaren bijgepraat over aanpak sluipverkeer Voorwaarden stellen aan ouderschap verworpen Waterschap investeert miljoen in waterbeheer College Terneuzen vraagt zes ton voor aanleggen en aanpassen voorzieningen vrijdag 7 april 2006 z 16 door Harmen van der Werf BAARLAND - Tot op het bot is hij gemotiveerd, Kees de Broe- kert uit Baarland. Heel Zeeland tekent tegen de plannen om pol ders langs de Westerschelde aan het water terug te geven, als het aan hem ligt. „Elk gewoon mens vindt ontpoldering toch te zot voor woorden." De Broekert was vorige week in Heinkenszand op de informatie avond van de provincie over de ontpolderingsplannen in Borse- le. Hij ontmoette er één van de 'bedreigde' boeren, Gertjan Min- derhoud die met handtekenin genlijsten rondliep. „Wat doe je daarmee?", vroeg De Broekert. Minderhoud antwoordde dat hij die in winkels en dorpshuizen wilde neerleggen. „Nou", zei De Broekert, „dan weet ik wat be ters ermee." Sindsdien is hij al bijna in heel Baarland langs de deuren ge weest. „En 99,8 procent tekent", stelt hij, „en wel direct. Man, vrouw. Ook kinderen willen, maar dat gaat niet. Vijftien jaar of ouder moeten ze zijn. Anders mag het van mij niet." Fel De Broekert kent veel mensen in Borsele en hij heeft er heel wat zover gekregen in hun dor pen hetzelfde te doen als hij. De actie loopt volgens hem als een trein. Borssele, Heinkenszand, Nieuwdorp tot in Burgh-Haam- stede toe, waar De Broekert fa milie heeft. „Ik ben fel, maar ik zal je vertellen, mijn broer die in 's-Gravenpolder woont, is - je kunt het je bijna niet indenken - nog veel feller." De Baarlander (69) was boeren knecht en heeft jarenlang bij het waterschap gewerkt als kan tonnier. Hij heeft dus veel met landbouw en water. „Zulke mooie polders geef je niet terug aan de zee. Want wat krijg je er voor terug? Ganzen! En wie moet ontpoldering betalen. Wij met z'n allen, de zestien miljoen Nederlanders. Ganzen betalen geen belasting." Zijn motivatie is ook ingegeven door zijn erva ringen met de watersnood van 1953 die hij van nabij heeft mee gemaakt. „Ik heb in die tijd nog meegeholpen aan de dij ken. En nu zouden die moeten opschui ven. Never, nooit." Tegen natuur is De Broekert niet, maar hij vindt dat er ge noeg natuur is. „Wat we heb ben, moeten we zo goed moge lijk proberen te houden. En als ergens natuur wordt gemaakt, moet het ook weer bruikbaar te maken zijn als landbouwgrond. Als je ontpoldert, wordt het land waardeloos, zout. Kun je niks meer mee." En wat gaat hij met al die hand tekeningen doen? Ze worden ge bruikt om voor elkaar te krijgen dat het provinciebestuur op- i nieuw over ontpoldering moet praten. En dan niet over ontpol dering op zich, maar over de ef fecten van het verleggen van dij- i ken. Wat dat betekent voor de oude cultuurlandschappen die zijn gevormd na de inpoldering van de Van Hattum-, Zuid- en Everingepolder tussen Elle- woutsdijk en Oudelande én ook de Eendragt- en Hellegatpolder in de gemeente Terneuzen. I „Want wij trekken als Zeeuwen gezamenlijk op", aldus de strijd vaardige De Broekert. Probeer hem maar eens een handteke ning te weigeren. SLUIS - De Zeeuws-Vlaamsc rockband Nightflyer houdt za terdag 22 april een benefietcon cert voor War Child in hotel De Dikke van Dale in Sluis. Vorig jaar hielden de bandleden Luciën Boussen, Bryan de Bruij- ne, Kees van der Velden en Car lo Ultee ook al een benefietcon cert in het Sluise hotel. Toen werd er bijna 3500 euro opge haald voor de slachtoffers van de tsunami. Het optreden voor War Child be-1 gint om 21.00 uur. door Gino van den Broecke TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen ontvouwde gister avond de technische uitvoerings plannen aan de wijkbewoners van Nieuw Othene Polder over aan te leggen 'druppel' op het Margarethaplein. Het doel van de druppel is het sluipverkeer te verdelen over de toevoerwegen door de wijk. Wethouder J. Bos van openbare werken leidde de avond in goe de banen, waarbij J. Zaman en I. van Vossen namens Aanne mingscombinatie Othene de technische specificaties van de werken aan de aanwezigen voor legden en presenteerden. De druppel komt twaalf centi meter hoger te liggen dan het wegdek, wordt uitgevoerd in rood asfalt en voorzien van drempels om de snelheid te be perken. Tevens zullen enkele beeldbepalende bomen en drie grote lichtmasten worden ge plaatst om de druppel goed zichtbaar te maken. Tegelijker tijd zal ook de Vrijheidslaan worden aangepakt en na realisa tie worden opgesteld voor ver keer. Op de Vrijheidslaan zullen twee verkeersplateaus worden aangebracht ter hoogte van de Saffierdreef en de Opaaldreef om het verkeer af te remmen. Om fietsers vanaf de Reuzen- hoeksedijk de Vrijheidslaan op te laten rijden zal op de nieuwe verkeersdruppel een doorsteek worden gemaakt. Bewoners waren echter niet te spreken over de verkeerstechni sche invulling van het plein, waarbij door de gemeente geop teerd bleek te worden voor twee richtingsverkeer richting de Vrijheidslaan. Volgens de bewo ners was er tijdens de laatste in spraakavond gekozen voor een richtingsverkeer via de Vrijheid slaan de wijk uit. ,De bewoners spraken naast verwondering over het ontbreken van een ge scheiden fietspad op de Vrijheid slaan ook de vrees uit, dat auto mobilisten de druppel linksom zullen gaan nemen en veel te ho ge snelheden gaan ontwikkelen. Bos zegde toe deze en andere za ken met wethouder J. van Schaik te bekijken en te bespre ken en mee te nemen in de uit voering van het project, wat di rect na Pasen van start gaat en eind mei gerealiseerd moet zijn. BERGEN OP ZOOM - Ronselen in Zeeland: een briljant idee. The Music Company, een jong musicalgezelschap dat in 2004 in West-Brabant is begonnen, zag gisteravond een potentiële verdubbeling van het aantal leden. Onder de aspirant zangers-dansers-acteurs zat een heel stel van de Bevelanden en Tholen. Het aantal mannen, tot nu toe vier, groeide zelfs aan tot een luxueuze elf. Mannen en jongens zijn altijd moeilijker te porren om mee te doen aan musicals dan vrouwen. foto Willem Mieras door Harold de Puysseleijr LAMSWAARDE - De restaura tie van de Corneliuskerk in Lamswaarde moet meer opleve ren dan een opgeknapt gebouw. Het karwei dient ook om vaklie den op te leiden die dit soort ge specialiseerd werk aankunnen. Lamswaarde krijgt de primeur van een daarop gericht nieuw project: het Restauratie Oplei- dings Project (ROP) Zuid-West. Er is in het hele land al geruime tijd een toenemend tekort aan vaklieden in de restauratie- bouw. Om de aanwas daarvan te bevorderen, is aan het eind van de jaren negentig in het oos ten van het land een experiment gehouden om dat oude ambach telijke werk weer te stimuleren. Het project was zo'n succes, dat het nu ook navolging krijgt in Zeeland. Het ROP .Zuid-West kan reke nen op steun van rijk en provin cie. De voornaamste doelstel ling van het ROP is de restaura tiekennis en -vaardigheden on der bouwvakkers niet verloren te laten gaan. Het project pro beert dat doel te bereiken door jonge bouwvakkers praktijkop leidingsplaatsen aan te bieden op restauratieprojecten. Zo wil het ROP leerlingen in de bouw stimuleren zich te bekwamen in het oude handwerk. Het project is geen nieuwe oplei- door Sheila van Doorsselaer HULST - Eten. Daar kun je eeu- weling Jan Cambeen 's nachts voor wakker maken. De geboren Ossenissenaar is dan wel hon derd geworden, maar hij eet als een bouwvakker. Een stuk ver? jaardagstaart, zo groot als twee opeengestapelde bakstenen, gaat schoon op. De ontmoetingsruimte van afde ling Elzeboom in De Blaauwe Hoeve in Hulst zat gisteren tjok vol familie. Cambeen kreeg sa men met zijn vrouw Maria zes kinderen en de familie is inmid dels uitgebreid met veertien kleinkinderen en evenveel ach terkleinkinderen. Zij vierden de verjaardag van opa Jan met een stamppotten- buffet, want stamppot, daar lust Jan wel pap van. De Hulster burgemeester J.F. Mulder kwam Cambeen ook feli citeren en bracht meteen iets mee om de sla met spek en de verjaardagstaart mee weg te spoelen: een tot de rand toe ge vulde mand met bier. En ook te gen een pilsje op zijn tijd, zegt Cambeen geen nee. Tot vier jaar geleden rookte hij nog tot wel tien stevige bolknaks per dag, maar daar is hij toch maar mee gestopt. Honderd jaar eist zijn tol en daarom voeren de kinde ren, inmiddels ook niet meer zo piep, graag het woord. De familie Cambeen woonde voorheen 'op de Knapaf' nabij Ossenisse en verhuisde daarna Jan Cambeen vierde gisteren zijn honderdste verjaardag. naar Kloosterzande. Cambeen werkte als knecht in de land bouw en bediende als wegwer ker ook nog de bulldozer. Hij hield wel van zware machi nes, want hij reed ook graag op zijn motor, een Harley Da vidson. Daarnaast had hij een voorliefde voor paarden. Cam been woont inmiddels vier jaar in De Blaauwe Hoeve, tot op ho ge leeftijd woonde hij zelfstan dig. Hij doet het tegenwoordig lek ker rustig aan en volgens zijn dochter zijn haar vaders groot ste hobby's nu slapen, drinken en natuurlijk, eten, veel en lek- foto Camile Schelstraete ker eten. De Harley heeft hij al een tijdje niet meer, maar lopen, hoewel dat nog wel kan, is niet nodig. Er is gezorgd voor een ge rieflijke en moderne rolstoel, die ter gelegenheid van zijn ver jaardag versierd was met een kleurige lampion en crêpepa pier. ding, maar een systeem om de bestaande middelbare beroeps opleidingen in de sector bij el kaar te brengen. Het richt zich in eerste instantie op metselaars en timmerlieden in de mbo-op- leidingen voor de bouw. Gedeputeerde H. van Waveren verricht maandag 24 april niet alleen de officiële openingshan deling voor de restauratie van de Corneliuskerk, maar ook voor het eerste Zeeuwse ROP. Wethouder P. Weemaes (Monu menten) van de gemeente Hulst zegt 'gigantisch blij' te zijn dat de ingrijpende opknapbeurt van de kerk in Lamswaarde nu ein delijk van start kan gaan. „Het verval van de kerk was onaan vaardbaar. Het gebouw is niet meer wind en waterdicht, de kapel verzakt en de buitenkant moet dringend worden gerenoveerd. Daarom ben ik blij dat het ons in overleg met het bisdom, het kerkbe stuur en de provincie uiteinde lijk toch gelukt is de financiën voor de restauratie een heel eind rond te krijgen." 1,7 miljoen Voor de restauratie van de neo gotische kerk uit 1873 is onge veer 1,7 miljoen euro nodig. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg legt het grootste gedeel te van dat bedrag op tafel. Ook de provincie (500.000 euro) en de gemeente (175.000 euro) le verden hun bijdrage, zodat er uiteindelijk voor kerkbestuur en bisdom nog een bedrag van zo'n twee ton overschiet. Het pa rochiebestuur is van plan de no dige inzamelingsacties te gaan houden om dat geld ook bij el kaar te kx-ijgen. De ï'estauratie van de kerk is op gesplitst in twee delen: eerst wordt de toren opgeknapt, daar na volgt de rest van het gebouw. „Als de acties van het kerkbe stuur ook hun vrachten afwer pen", zegt wethouder Weemaes, „staat de kerk in Lamswaarde er over anderhalf jaar weer prachtig bij." zaterdag 8 en zondag 9 april 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht, St. Jan steen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken: Huisartsenpost De Hon- te, bezoekadres Vlietstraat 12, Terneu zen (aan ziekenhuis De Honte) tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, B+ervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen Geheel Zeeuws-Vlaanderen: D. T. Thung, Dinkelstraat 10, Terneuzen, tel.(0115)630666. Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voorspoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. 0114-311156, zat. 10.00-17.00, zon. 13.00-17.00 uur. Voorspoedrecep ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 0114-314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel. 0117-452170, zat. 10.00-12.30 en 13.00-16.30 uur, zon- en feestdagen dienst via deurtelefoon apotheek. Breskens: Apotheek Breskens, Spuiplein 13a, tel 0117-380222, zat. 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. zon- en feestdagen ge sloten, dienst via deurtelefoon Apo theek Oostburg. Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag, Hulst en Hengstdijk: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk: R.T.Versol en J.C. Versol-ten Hoopen, Hengstdijk, tel. (0114) 682365. Spreek uur 13-14 uur, Plevierstraat 18, Hengst dijk. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. 0117-348424. Spreekuur zat. 13.00 en zon. 12.00 uur in de die renkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. 0115-619628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat, en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115-696425. Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dierenartsencentrum West, G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117-454484. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. 0117-452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. 0115- 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Ka- pellebrug, tel. 0114-312701. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer 0115- 442161. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer 0117- 456500, Kanaalzone: Telefoonnummer 0115- 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws-Vlaan deren, dag en nacht bereikbaar via tel. 0113-224022. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. 12- ma. 24 uur. Bereikbaar via mobielnum mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereik baar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Bereik baar via mobiel nummer 06 53997850. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De overheid moet beslissen hoeveel hulp ouders met verstandelijke beper kingen mogen krijgen. Dat heeft meer zin dan voorwaarden voor goed ouderschap in regels probe ren te vangen. Een verstandelijke beperking mag op zichzelf geen grond voor uitsluiting van ouderschap zijn. Dat is verslaving of psychiatri sche problematiek ook niet. Ont moediging ontaardt te makke lijk in repressief beleid. Betere uitleg over wat het betekent om een kind te hebben zet meer zo den aan de dijk. Die geluiden zetten gisteren de toon van het symposium over kinderwensen bij mensen niet verstandelijke beperkingen dal MEE Zeeland hield in Middel burg. Aanleiding was de politie ke roep om begrenzing van de vrijheid om kinderen te krijgen bij mensen met verstandelijke beperkingen. Die klinkt in Den Haag sinds het verschijnen van een rapport waaruit bleek dal bij eenderde van de ouderparen met verstandelijke beperkingen het opvoeden van kinderen een voldoende krijgt. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen investeert dit jaar ruim 1,1 miljoen euro in waterbeheer. Het geld wordt vooral gespendeerd aan zaken als de aanleg van natuur- en on- derhoudsvriendelijke oevers, baggerwerkzaamheden en waar nodig de aankoop van bijbeho rende grond. Het kost het waterschap 823.000 euro uit eigen middelen; het resterende bedrag komt uit subsidiepotten. In het kader van het Watei'beheer 21ste Eeuw is landelijk een zogenoemde hon derd miljoenregeling ingesteld. Het waterschap heeft uit die pot onder meer subsidie ontvangen voor het oplossen van achttien knelpunten (bergingstekort etce- tera). Bijna een kwart van het geraam de investeringsbedrag van bijna drie miljoen euro wordt ver goed. In de pei'iode 2003 - 2005 werd al 500.000 euro aan het wegwer ken van knelpunten besteed, dit jaar dus meer dan het dubbele. Nu woi-den de Berriekreek bij Hulst, het gebied Kraispol- dei-West, oostelijk van Lams waarde, de Stellepolder en de Angelinapolder ten noorden van Philippine, de Schenkelpolder bij Driewegen, de Boompolder en Passageule in het gebied tus sen Aardenburg en Biervliet, de Tragel benoorden Oostburg en het Kanaal Oudelandsche Pol der bij Cadzand aangepakt. Op de plannen voor de Hoog landpolder en het gebied Oude Graauw/Langendam tussen Graauw en Lamswaai'de wordt nog gestudeerd. Dat werk wordt volgend jaar uitgevoerd. De nieuwe Algemene Vergade- ring van het waterschap be spreekt het investeringsplan op donderdag 13 april. Dan worden ook de hoofdinge landen beëdigd en de gezwore nen gekozen. De vergadeiïng in het waterschapskantoor in Ter- neuzen begint om 14.00 uur. In de nieuwe Beleidsnota Speel ruimte streeft het dagelijks be stuur van de gemeente naar het 'bevorderen van buitenspelen van kinderen en jongeren door het realiseren en in stand hou den van voldoende, kwalitatief goede en uitdagende speelvoor- zieningen, welke evenwichtig verspreid zijn over de gemeente Terneuzen'. De speelvoorzienin- gen moeten daarnaast afge stemd zijn op verschillende doel groepen van 0 tot en met 18 jaar. Buurtbewoners, onder wie vooral ook jongeren, moeten bo vendien zelf inspraak hebben in wat voor soort speeltuintjes en speelvoorzieningen er moeten komen, schrijft het college in een voorstel. Tien procent B en W stellen zich voor per speelplek minsten een bedrag van vijftien mille te reserveren. Tien procent van dat bedrag moet vervolgens terugkeren in het reguliere budget voor speel ruimte ter vervanging van speel toestellen en vijf procent voor door René Hoonhorst TERNEUZEN - Kinderen moe ten meer en betere speelruimte krijgen in Terneuzen. Burge meester en wethouders willen het buitenspelen stimuleren en maken daarom haast met het aanleggen, aanpassen en verbe teren van speeltuinen en speel voorzieningen in de hele gemeen te. Het college stelt de gemeente raad voor de komende vier jaar bijna zes ton uit te trekken om de jeugd verantwoord en veilig buiten te laten spelen. onderhoud, beheer en inspectie. Als de gemeente zich aan dat be leid houdt, hoeft ze niet bang te zijn dat speelvoorzieningen bin nen enkele decennia weer ge heel vernield of onderkomen zijn. De kinderen in Spui en Zand straat zijn momenteel het beste af. Zij hoeven veel speelruimte met weinig kameraadjes te de len. Kinderen in de wijken Java, Lievenspolder, Zeldenrust en de dorpen Overslag en Hoek heb ben meer te klagen. Zij hebben heel weinig raimte of moeten die met velen delen. Het college wil nog dit jaar ze ventig ille besteden aan de aan leg van speelvoorzieningen in Ja va, Lievenspolder en Zelden- rust. Omdat in Java geen ruimte is, wordt waarschijnlijk een wijkoverschrijdende speelplek aangelegd in Lievenspolder. Speelvoorzieningen waar al aan werd gewerkt, hoeven niet bang te zijn voor uitstel. Een hang plek voor 13- tot 18-jarigen in Zaamslag een skatebaan op het Sasse Kanaaleiland, speelvooi- zieningen in het gerenoveerde wandelpark van de Westelijke Stadsrand en ded aanleg van een speeltuintje in Westdorpe gaan gewoon door, stelt het col lege kinderen in die dorpen en wijken gerust. De Beleidsnota Speelruimte komt dinsdag 11 april aan de or de tijdens de vergadering van de commissie Samenleving. De ver gadering wordt gehouden in de raadzaal en begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 46