Hans Dekkers gaat op avontuur Servais Knaven trots op wie hij is PZC Hoek wil na Swennen ook Alfons Inlijven Dertien renners gaan naar WK op de baan Sprinter krijgt in Franse ploeg kans om de Tour te rijden 21 Roda-fans dagen voetbalbond om stadionverbod Middlesbrough in halve finale na sensationeel duel Wielrenner Raisin raakt in coma Golfer Lehman in auto beschoten Dagsucces Freire in Baskenland Armeense bond ontslaat Wisman Rasmussen weer aan start van Giro Finale EK onder 21 in Groningen vrijdag 7 april 2006 Hnor Frits Bakker HORNU - De fikse klim in het zicht van de finish voelt ineens als een berg in de Tour. Zes rondjes lang had Hans Dekkers aan kunnen klampen en gokken op zijn sprint. In de finale van de 41e Grote Prijs Pino Cerami, een semi-klassieker in Wallonië, gaat het licht toch nog uit. „Ik had veel zin, maar niet de goeie benen", hijgt de 24-jarige cou reur uit in de auto van de ploeg. De benen zijn geblokkeerd, in die voorlaatste klim. De voorpos ten van de koers verdwijnen ach ter de top, Hans Dekkers moet zich gewonnen geven. De Bra bander, die bij zijn vriendin An nabel in IJzendijke is komen wo nen, heeft een kans gemist. „Ik wist van vorig jaar hoe zwaar de koers is. Alleen als ik echt goed ben, moet ik het aankunnen." De drie jaar jongere Nederlan der Sebastien Langeveld rijdt wel een dijk van een koers en wint na een korte, indrukwek kende solo. Dolblij komt hij over de finish, ver voor de Bel gen Johan Coenen en Bart Dockx, die de sprint van de ja gende kopgroep betwisten. De jonge Langeveld, bij Skil-Shi- mano een debuterende prof, laat tijdens de huldiging zijn hart spreken. „Ik draag deze zege op aan Arno Wallaard, mijn ploeg genoot die pas is overleden." De GP Pino Cerami, genoemd naar een oud-coureur, is niet zo maar een koers. Joop Zoetemelk Jieeft hem twee keer gewonnen, Bernard Hinault staat op de ere lijst, Michele Bartoli, Andrei Tsj- mil en zelfs Eddy Merckx reed er in één van de eerste edities (1966) een winnende solo. Jo de Roo vertelt bij de start: „Ik kom Pino Cerami, die twee weken geleden 84 jaar is gewor den, elk jaar even een hand ge ven. Hij was een bijzondere ren ner in zijn tijd. Tot zijn 36e jaar ;had hij nooit iets bijzonders ge presteerd, maar ineens won hij op zijn oude dag Parijs-Rou baix, de Waalse Pijl en werd hij 'derde op het WK. Hij vertelt al tijd: 'Heel mijn leven heb ik GELEEN/ZEIST - Meer dan honderd supporters van Roda JC vechten het stadionverbod aan, dat ze opgelegd kregen na het bekerduel met Ajax op 22 maart. In een kort geding, dat Woensdag 12 april dient bij de rechtbank in Utecht, eisen de 107 fans dat de voetbalbond KN VB de straf intrekt. Limburgse supporters vin den dat zij onterecht zijn opge pakt. Ze maken deel uit van een van 130 supporters die bij .ongeregeldheden tijdens het hal- ve-finaleduel in Amsterdam werden opgepakt. Volgens het OM verstoorden ze de openbare De KNVB legde vervol gens allen een algeheel stadion verbod op voor de duur van ne gen maanden. ANP MIDDLESBROUGH - Na een sensationele tweede helft bereik te Middlesbrough gisteravond ten koste van FC Basel de halve finales van de Uefa Cup. De Engelse ploeg verloor het eer ste duel in Zwitserland met 2-0 en stond gisteren halverwege op 1-1, Een inhaalrace na rust zorg- de voor de zege: 4-1. Viduka scoorde twee keer, Hasselbaink maakte de derde en Maccarone scoorde in de slotminuut. In de halve eindstrijd treffen de Ingelsen het Roemeense Steaua jöekarest, dat stadgenoot Ra pid uitschakelde. Na de eerdere 1-1 was de 0-0 van gisteren vol doende. Het duel was weinig spectaculair. Beide ploegen creëerden amper doelkansen. Dok Schalke 04 bekert verder. De Duitsers hoefden zich na de L3-zege bij Levski Sofia amper zorgen te maken. Toch kwamen de Bulgaren voor rust op 0-1 via Angelov. Na de pauze stelde Lin coln orde op zaken: 1-1. De Duit- te stuiten nu op Sevilla dat bij 2enit Sint Petersburg ook met 1-1 gelijkspeelde. Het thuisduel hadden de Spanjaarden met 4-1 ^wonnen. Zenit mocht dankzij een goal van Hyun even op een stunt, maar Kepa tekende vlot 1-1. Daniel Alves miste een strafschop namens Se- Jólla. Beide teams beëindigden fiet duel met tien spelers, Kepa coKrizanac kregen rood. ANP knecht moeten spelen, omdat mijn gezin geld nodig had. Maar op het laatst ben ik voor mezelf gaan koersen en kon ik ineens ook winnen'." Toegegeven: de re putaties van de winnaars zijn wat minder geworden, onder in vloed van de ProTour. Het zijn niet de Boonens, de Petacchi's en de Hincapies die aan de start komen, hoewel er nog altijd klin kende namen verschijnen. Vijf topploegen zetten er aan voor een wedstrijd over 177 kilome ter: Euskaltel, Quick Step, Davi- tamon-Lotto, Team Milram en Liberty Seguros. De bekendste namen? Cadamuro, Rosseler, Trenti, Rodriguez, Eeckhout en Serpellini. Voor Hans Dekkers, dit jaar van de tweede ploeg van Rabo over gestapt naar het Franse Agritu- bel, wordt het zijn derde koers in een week. Twee keer reed hij zich in de kijker, eerst met een monstervlucht met drieën over honderdveertig kilometer, dit weekeinde met een derde plaats in de Grote van Rennes. De sprinter met zijn Raboverle- den begint zich al aardig thuis te voelen in zijn nieuwe omge ving, waar Emmanuël Hubert de beminnelijke ploegleider is, Juan Miguel Mercado als meer dan gemiddelde ronderenner is aangetrokken en Christophe Agnoluto (37) als koerskapitein. De oude Fransman heeft zijn beste jaren gehad (winnaar van onder meer een Touretappe in 2000), maar kan de jongeren uit de ploeg nog veel koersinzieht geven. Wildcard De Franse sponsor, die specia list is in mobiele dierenstallen, heeft een budget van ruim drie miljoen en draait voor het twee de jaar mee als profploeg in het peloton. Emmanuël Hubert: „We hadden al een stil vermoe den dat we een wildcard voor de Tour de France zouden krijgen. Dat heeft ons ertoe aangezet de ploeg te versterken. We wilden heel graag een sprinter aantrek ken en ik had Hans Dekkers vo rig jaar een paar keer mooi zien winnen." „Ik stond net op een tweesprong toen ik dat aanbod kreeg", ver telt Dekkers. „Wat ging Rabo bank met mij doen? Wilden ze wel met me verder, of moest ik maar eens een andere stap wa gen? Ik heb het overwogen en heb het gedaan. En ik denk ook niet dat het slecht is voor mijn carrière. Ik mag nu wedstrijden rijden, zoals Parijs-Nice, Qatar, de Vierdaagse van Duinkerken. En straks misschien zelfs de Tour de France, die ik bij Rabo nooit had mogen rijden." Niet dat de deur terug op slot is. „Wie weet, krijg ik over twee, drie jaar wel weer een nieuwe kans bij Rabo. Ik weet van me zelf dat het in mijn ontwikke ling stap voor stap gaat. Elk jaar weet iets sterker, sneller, meer inhoud, beter bergop. Ik hoop dat ik dat ook waar kan maken bij mijn Franse ploeg." „Wij geven hem alle vertrouwen om dat te doen", verzekert de ploegleider. „Ik heb alleen Fran sen en Spanjaarden in de ploeg, maar Hans heeft zich moeite loos aangepast. Hij spreekt het Frans al heel goed en is een ren ner voor wie de anderen willen werken." Dekkers: „Ze zijn al leen nog niet gewend dat er een sprinter in de ploeg meerijdt. We moeten elkaar in finales nog aanvoelen." Ver vooruit kijken doet Dekkers vooralsnog niet. Het Touravon- tuur lonkt, maar is nog ver weg. „Ik zou het wel heel mooi vin den, dat ik op zo'n jonge leeftijd al naar de Tour mag, maar ik moet eerst maar eens laten zien dat ik het aankan. Daar krijg ik nu nog een paar maanden tijd voor. Ik moet als sprinter mijn plaats afdwingen tegenover de Franse jongens, voor wie de Tour heilig is." Het avontuur lonkt en de groei is nog in volle gang. „Het is in eens heel anders koersen, in Pa rijs-Nice bijvoorbeeld, waar ik tiende word in een sprint die door Tom Boonen wordt gewon nen. Ik heb er een week meegere den en al heel veel geleerd. Op het hoogste niveau wordt zo veel harder gereden, moet je nog zo veel leren om een winnende sprint te rijden. Ik kom van de ploeg waar alles super was gere geld, nu moet ik meer op mijn ei gen benen staan. En als ik de Tour haal, dan is dit eerste jaar al meer dan geslaagd." Hans Dekkers (midden) rijdt in dienst van Agritubel grote koersen. „Op het hoogste niveau wordt zo veel harder gereden, moet je nog zo veel leren om een winnende sprint te rijden. Ik kom van de ploeg waar alles super was geregeld, nu moet ik meer op mijn eigen benen staan." foto Frits Bakker Wielrenner sluit nieuwe triomf in Parijs-Roubaix niet uit Vijfjaar geleden stoempte Servais Kna ven naar de zege in Parijs-Roubaix. Het veranderde hem niet. Koersen opeisen is niet zijn stijl, dus vliegt hij zondag tussen Compiegne en Roubaix weer in dienst van anderen over de duivelse kas- door Ad Pertijs GENT - Het was even schrikken, twee weken geleden. De ploegleiding van Quick Step liet Servais Knaven weten dat ze zonder hem zouden vertrekken in de Ronde van Vlaanderen. „Gepasseerd worden voor de Ronde was me in geen elf jaar meer overko men. Ik was zelfs nog nooit gepasseerd voor een wedstrijd die ik graag wilde rij den. Ik geef toe dat ik na dat telefoontje even in de put zat. Je gaat toch twijfe len. Is het vertrouwen in mij weg? Is het einde in zicht? Je gaat nadenken. Ik wil graag nog twee jaar koersen, maar op zo'n moment voel je een beetje afge schreven. De paniek in huize Knaven was van kor te duur. Want Knaven is een modelprof, zag in waarom iemand anders reed. „Dan kun je er weer mee leven. Weet je dat er niet getwijfeld wordt aan jou, maar dat het alles te maken had met tac tiek. Wij zijn in de breedte heel sterk en hadden de superfavoriet in de ploeg." Quick Step rekende daarom niet op de steun van andere ploegen en stelde een extra mannetje op voor in de heuvelzo ne. „We hadden nu Serge Baguet mee na de Koppenberg. Ik had daar niet ge zeten. Voor mij zit het werk er meestal op bij de Kwaremont. Voor wat er daar na moet gebeuren, ben ik nooit meege gaan." Teammanager Patrick Lefevere zette Knaven (na de Ronde van Vlaanderen) ongevraagd in het rijtje Johan Mus eeuw-Peter van Petegem. Renners wor den naar mate ze ouder worden minder explosief, maar hun duurvermogen neemt toe. „Johan kon daardoor op het einde van zijn carrière de Ronde niet meer winnen. Hoezeer hij dat ook wil de. Een week later was hij in Parijs-Rou baix niet te stoppen. Met Van Petegem zie ik nu hetzelfde gebeuren. De Ronde kan hij niet meer winnen, maar des te gevaarlijker is hij zondag in Parijs-Rou baix. Voor Servais geldt in principe het zelfde." Knaven vindt het een interes sante theorie. „Ik voel me alleen niet oud, maar ik ben inderdaad al wel 35 jaar." In Gent-Wevelgem van woensdag zei hij vervolgens de 'Wet van Lefevere' aan den lijve te hebben ondervonden. „De tweede keer de Kemmelberg op hield niet over. Het kaarsje ging lang zaam uit. Op het vlakke daarentegen ging het wel goed en ook met de condi tie zit het wel goed." Hij is er zondag daarom weer bij. In Pa rijs-Roubaix. Zijn koers. Vijf jaar gele den beleefde hij er zijn finest hour. Een dag om nooit te vergeten. „Het regende. Ploeggenoot Wilfried Peeters ontsnapte 80 kilometer voor de finish. Vijftig kilo-, meter later werd hij bijgehaald. Zei de ploegleiding dat Johan Museeuw en ik het om beurten moesten proberen. Ik ging en werd teruggepakt. Johan ging en werd teruggepakt. Toen ging ik nog maar een keer." Killer Het was het winnende lot. Dat zijn le ven niet veranderde. „Omdat ik zo niet ben", zegt hij. Knaven was ook op die dag niet de killer die zijn kans rook om cle kopman voor te zijn. „Pas op het ein de reed ik om te winnen. Daarvoor was het allemaal in dienst van de ploeg wat ik deed. Achteraf is het ook allemaal lo gisch. Omdat Peeters vijftig kilometer aanviel, heb ik vanaf het Bos van Wal lers niet hoeven werken voor de ploeg. 104e Parijs-Roubaix zondag 9 april totaal: 259 km fra (kasseistroken: ®Compièg tot. 52,7 km) Moeilijkheidsgraad kasseistroken 1. Troivilles 2200m 3. Quiévy 4. Saint-Python 3700m 1500m 5. Vertain 1900m 6. Capelle-sur-Ecaillon. 7. Verchain 8. Quérénaing 1700m 1600m 2500m 9. Maing 10. Haveiuy 1600m 2500m 11Trouée d'Arenberg 2400m 13. Hornaing 14. Warlaing 3700m 2400m 15. Tilloy 2400m 16. Orchies 1700m 17. Auchy 18. Mons-en-Pévèle 19. Méringnies 20. Pont-Thibaut 2600m 3000m 700m 1400m 21. Templeuve 21Moulin-de-Vertain 22. Cysoing 22. Bourghelles 23. Camphin-en Pévèle 200m 500m 1300m 1100ro 1800m *2100 m 25. Gruson 1100m 26. Hem 1400m 5 6 8 9 10 11 12 131415 161718 19 20 21 22 23 2425 anp bron: ASO Dat deed ik anders wel. Nu kwam ik uit gerust in de finale en kon ik het daarom ook afmaken." Wie dat beseft, kan per ommegaande een andere rol opeisen in de ploeg. „Het had gekund ja. Maar dan had ik wel naar een andere ploeg moe ten gaan. Daar heb ik niet voor geko zen. Zonder spijt. Eerlijk waar. Noem het mijn slechte, of minder goede kant als topsporter. Ik eis geen dingen op voor mezelf. Ik zit niet te azen op een kans ten koste van anderen. Het heeft te maken met mijn roots. Met de manier waarop mijn ouders me hebben opge voed. Mijn karakter heeft me misschien teleurstellingen opgeleverd, maar één ding vind ik veel belangrijker: ik ben trots op wie ik ben. Toch was Knaven als amateur een win naar. „Dat klopt. Bij de profs ben ik ech ter langzaam in deze rol gegroeid en je voelt je er prettig bij. Je wéét ook dat er maar weinig winnaars zijn in deze sport. De zege in Parijs-Roubaix heeft me wel het zelfvertrouwen gegeven dat ik een koers in een solo kan afmaken. Het heeft me geholpen de Tom-rit in Bor deaux te winnen. Maar nogmaals, om een of andere reden ben ik de man niet om met de vuist op tafel te slaan dat er voor mij gereden moet worden. Daarom ben ik ook niet naar een andere ploeg gegaan. En wil ik hier niet weg." Laten zien Nog twee jaar wil hij profcoureur zijn. „Dit is zo'n beetje de tijd om met de ploeg te praten over de toekomst. Dit zijn de weken waarin ik het ook kan la ten zien. De twee koersen die nu ko men, Parijs-Roubaix en Scheldeprijs, heb ik beide gewonnen. Misschien dat ik daarom zo schrok twee weken gele den. Je wil twee jaar doorgaan en dan krijg je te horen dat je niet geselecteerd bent voor de Ronde van Vlaanderen." „Inmiddels is alle twijfel weer weg. Wij hebben een ploeg vöor Parijs-Roubaix en ik weet' ook dat ik zondag degene kan zijn die het langst bij Tom Boonen (zijn kopman) blijft. Wie weet wat er dan kan gebeuren. Als ik dan nog kan demarreren, weet ik in ieder geval dat de beste man van dit moment niet ach ter me aankomt." GPD PARIJS - De Amerikaanse wielrenner Saul Raisin, die tij dens de eerste etappe van het Circuit de la Sarthe ten val kwam en zware verwondingen opliep, is gisteren in coma geraakt. De artsen stelden een bloeding in zijn hoofd vast. Ze opereerden Raisin met succes, waardoor de wiel renner nu in elk geval buiten levensgevaar is. ANP AUGUSTA - De Amerikaanse profgolfer Tom Lehman is een dag voor het begin van de US Masters in zijn auto be schoten. De kogel boorde zich aan de kant van de bestuur der in het achterportier. De captain van het Ryder-Cup- team, die op weg was naar het vliegveld om zijn zoon op te halen, bleef ongedeerd. De politie arresteerde een 26-ja- rige man, die al een strafblad had. In zijn wagen werd een wapen gevonden en munitie. Of de aanslag verband houdt met het golf toernooi is nog onduidelijk. ANP/S ID VITORIA-GASTEIZ - Oscar Freire heeft de Raboploeg gisteren in de Ronde van Baskenland aan een dagsucces geholpen. De Spanjaard was aan het einde van de vierde etappe, van Lerin naar Vitoria-Gasteiz over 172 kilome ter, de beste in de sprint van een grote groep. Freire ver sloeg met ruim verschil zijn landgenoot Samuel Sanchez, die blijft leiden in het algemeen klassement. Bram Tan kink was de beste Nederlander op de twaalfde plek. ANP JEREVAN - Henk Wisman is ontslagen als bondscoach van het nationale voetbalteam van Armenië. De Neder landse trainer, die onder meer werkte bij FC Volendam en FC Den Bosch, nam vorig jaar het roer over van de Fransman Bernard Casoni. Armenië boekte in de WK-kwalificatiereeks slechts twee overwinningen op An dorra en eindigde als zesde in de groep van Nederland. Het contract van Wisman, tevens trainer van het club team Pyoenik, liep tot juli van dit jaar. GPD/RTR NOORD WIJKERHOUT - De Deen Michael Rasmussen doet met de Raboploeg mee aan de Ronde van Italië. Net als vorig jaar geldt de Giro voor hem als voorbereiding op de Ronde van Frankrijk. Rasmussen won vorig jaar in de Tour de France een etappe en het bergklassement. De lei ding van Rabo zal binnenkort de selectie van de overige acht renners voor de Giro bekendmaken. De Ronde van Italië wordt van 6 tot en met 28 mei gereden. ANP ZEIST - De finale van het EK voetbal voor spelers onder 21 jaar is volgend jaar in Euroborg, het stadion van FC Groningen. De andere drie speelsteden zijn Arnhem, Nij megen en Heerenveen. In Heerenveen is op 10 juni 2007 het openingsduel. De eindstrijd is op 23 juni. Nederland heeft zich als gastland automatisch geplaatst voor deelna me. De beste vier landen van het toernooi kwalificeren zich voor de Olympische Spelen van 2008 in Peking. ANP door Jan Dagevos KLOETINGE - Kloetinge dreigt naast tweede keeper Merlijn Swennen nog een speler aan Hoek te verliezen. De Zeeuws- Vlaamse hoofdklasser heeft Fer ry Alfons een aanbieding ge daan voor komend voetbalsei zoen. „Ik moet er nog eens goed over nadenken, maar ik ben wel gecharmeerd van Hoek", zegt Alfons. Bij Kloetinge is verrast gerea geerd op de contacten van Alf ons met Hoek. De clubleiding had .enige tijd geleden al een ge sprek met de speler. In dat on derhoud gaf Alfons aan bij Kloe tinge te willen blijven. Vorige week gaf hij zijn jawoord aan de trainersstaf. „Al heb ik wel de mogelijkheid opengelaten dat ik eventueel nog naar een andere club zou gaan", zegt Alfons nu. De spits, die dit seizoen bij Kloe tinge goed is voor vijf treffers, sprak afgelopen week met een delegatie van Hoek. „Het blijft een leuke club om voor te voet ballen", stelt Alfons (29). „Spor tief is het op dit moment minder dan Kloetinge, maar dat kan vol gend seizoen weer anders zijn." Alfons, die gisteravond de spe lers van Kloetinge op de hoogte bracht van de jongste ontwikke ling, heeft de leiding van Hoek laten weten volgende week de knoop door te hakken. Alfons: „Het blijft natuurlijk een lastige keuze. Daarom moet ik er nog eens goed over nadenken." Merlijn Swennen (22) is er in middels wel uit. Hij verkast ko mend seizoen naar Hoek. De doelman vindt het tijd voor een nieuwe uitdaging. Swennen was aan het begin van het seizoen eerste keeper, maar verloor daar na zijn plek, mede door een bles sure, aan Jaco van der Schee. Vandaar dat hij zijn geluk nu bij buurman Hoek gaat beproe ven. Benjamin Verwest blijft de Bevelandse hoofdklasser trouw. De 22-jarige linksback stond in de belangstelling van SSV'65, maar besloot bij Kloetinge te blijven. „Ik ben nog niet klaar daar", zegt Verwest. De verdedi ger had dit seizoen enige een tijd een basisplaats, maar ver dween daarna weer naar de re servebank. „Ik heb een goed ge sprek met de trainer (Diederik Hiensch) gehad", zegt Verwest. „We hebben allebei het idee dat er nog meer in zit. Daar ga ik dus voor." Het bestuur van Kloe tinge bereikte deze week ook een akkoord met keepers trainer Anton Swennen en assistent Marcel Lourens. Beiden zijn ook volgend seizoen actief bij de club. In een eerder stadium te kenden hoofdtrainer Diederik Hiensch en assistent Joost Fol- mer al voor een jaar bij. door Peter van Leeuwen ALKMAAR - Bondscoach Peter Pieters neemt elf mannen en twee vrouwen mee naar het WK baanwielrennen van volgende week in Bordeaux. Theo Bos (kilometer tijdrit) en Teun Mulder (keirin) verdedi gen hun wereldtitels. Ten op zichte van vorig jaar, toen het WK in Los Angeles was, is de af vaardiging ingekrompen. Willy Kanis, destijds actief op de snel heidsonderdelen, koos voor de f ietscross. Marlijn Binnendijk, afgelopen zomer nog tweede bij de EK op het onderdeel achtervolging, is niet in vorm. Bondscoach Peter Pieters neemt Geert-Jan Jonkman als reserve mee naar Bordeaux. Hij kan in- springen als een van de achter volgers zou wegvallen. Selectie: Theo Bos (sprint, keirin, teamsprint), Teun Mulder (sprint, keirin, teamsprint), Tim Veldt (km tijdrit, teamsprint, evt. sprint), Peter Schep (ploegachtervolging, puntenkoers), Jens Mouris (indivi duele achtervolging, ploegachter volging), Niki Terpstra (ploegach tervolging), Levi Heimans (indivi duele achtei-volging, ploegachter volging), Wim Stroetinga (scratch), Robert Slippens (koppel- koers), Danny Stam (koppelkoers), Geert-Jan Jonkman (reserve ploeg achtervolging), Yvonne Hijgehaar (sprint, 500 tijdrit, keirin), Adrie Visser (individuele achtervolging, scratch, puntenkoers). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41