Gemotiveerd tot op het bot PZC Vlissinger heeft gigantisch strafblad Discussie over kinderwens van gehandicapten ld Chauffeur gekantelde vrachtwagen gewond Scherm van containers om bom in Breskens Vak zoekt nieuwe leden Baarlander op handtekeningenjacht tegen ontpoldering Menwedstrijden voor goed doel bij Oosterland Plan Scheldekwartier wint Planning Award Consortium kan werf versnellen weekenddiensten vrijdag 7 april 2006 door Melita Lanting SCHARENDIJKE - De Vak Ad viescommissie voor de Woningbouw is naarstig op zóek naar nieuw bloed. Door om standigheden hebben verschil lende leden moeten afhaken en daarom dreigt de adviescommissie te klein te wor den. „We willen het liefst zes nieuwe leden, mannen of vrou- wen maakt niet uit", zegt voor zitter N. Coomans. De Vak Adviescommissie voor de Woningbouw is de nieuwe naam van de alom bekende Vrouwen Advies Commissie op Schouwen-Duiveland. „We hebben tegenwoordig ook mannen in onze geledingen dus de naam dekt de lading niet meer", vertelt Coomans. Een an dere naam betekent niet dat het werk wat de adviescommissie verzet anders is geworden. De oorspronkelijke doelstelling om bouwtekeningen van woningen te beoordelen op praktische za ken als voldoende stopcontac ten bestaat nog steeds. „Daarnaast zijn we ook meer naar buiten gegaan en bekijken we ook in bestemmingsplannen of er gedacht is aan veiligheid voor kinderen en voldoende voorzieningen in de buurt van seniorenwoningen. Coomans verwacht dat de ad viescommissie in de komende ja ren veel werk zal krijgen met de grote nieuwbouwprojecten in Noorderpolder en Poortam bacht 11. Nieuwe leden krijgen voldoende tijd om zich in te wer ken, vertelt ze. „Je hoeft vooraf geen verstand te hebben van bouwprojecten. Mensen komen eerst een jaar op proef om te kijken of ze het wel leuk vinden. Daarna krijgen de leden een cursus van vijf dag delen waarin onder meer ge leerd wordt om tekeningen te le zen." Belangstellenden kunnen zich melden bij voorzitter N. Coo mans in Scharendijke of O. Im merzeel in Brijdorpe. door Harmen van der Werf BAARLAND - Tot op het bot is hij gemotiveerd, Kees de Broe- kert uit Baarland. Heel Zeeland tekent tegen de plannen om pol ders langs de Westerschelde aan het water terug te geven, als het aan hem ligt. „Elk gewoon mens vindt ontpoldering toch te zot voorwoorden." De Broekert was vorige week in Heinkenszand op de informatie avond van de provincie over de ontpolderingsplannen in Borsé- le. Hij ontmoette er één van de 'bedreigde' boeren, Gertjan Min- derhoud die met handtekenin genlijsten rondliep. „Wat doe je daarmee?", vroeg De Broekert. Minderhoud antwoordde dat hij die in winkels en dorpshuizen wilde neerleggen. „Nou", zei De Broekert, „dan weet ik wat be ters ermee." Sindsdien is hij al bijna in heel Baarland langs de deuren ge weest. „En 99,8 procent tekent", stelt hij, „en wel direct. Man, vrouw. Ook kinderen willen, maar dat gaat niet. Vijftien jaar of ouder moeten ze zijn. Anders mag het van mij niet." De Broekert kent veel mensen in Borsele en hij heeft er heel wat zover gekregen in hun dor pen hetzelfde te doen als hij. De actie loopt volgens hem als een trein. Borssele, Heinkenszand, Nieuwdorp tot in Burgh-Haam- stede toe, waar De Broekert fa milie heeft. „Ik ben fel, maar ik zal je vertellen, mijn broer die in 's-Gravenpolder woont, is - je kunt het je bijna niet indenken - nog veel feller." De Baarlander (69) was boeren- door Inge Heuff OOSTERLAND - De Stichting Benefietevenementen Schou wen-Duiveland houdt op 27 mei een menevenement langs de Bre- deweg, hoek Rijksweg N59 bij Oosterland. De opbrengst gaat naar de gehandicaptensport in de regio. Tijdens dit "eerste landelijke menevenement van de stichting worden er oefenwedstrijden voor enkel- en meerspan met po ny's en (trek)paarden gehouden. Omdat deze wedstrijden geen onderdeel uitmaken van het offi ciële wedstrijdcircuit, vandaar de naam oefenwedstrijd, mogen ook amateurs zich inschrijven. Wereldkampioen vierspanrijden IJsbrand Chardon zal er een de monstratie geven, ook wordt er met historische rijtuigen gere den. In het zogenoemde strodorp wor den (streek)producten, eten en drinken verkocht. De toegang voor het evenement is gratis, voor het parkeren en het pro grammaboekje wordt een bijdra ge gewaagd. De opbrengst gaat naar het Nationaal Centrum Paardrijden voor Gehandicap ten (NCPG), bestemd voor ge handicapte paardrijders uit de regio. Op de dag zelf organiseert de Stichting Benefietevenementen het transport voor ouderen uit de verschillende zorgcentra om deze dag mee te kunnen maken. Inmiddels hebben 330 ouderen en hun begeleiders zich opgege ven. Bekendheid De Stichting Benefietevenemen ten is een initiatief van Rota- ryclub Zierikzee en Rotaryclub Schouwen-Duiveland. Het doel van de stichting is om Schou wen-Duiveland meer landelijke bekendheid te geven en tegelij kertijd geld in te zamelen voor een goed doel. Het menevenement moet een jaarlijks terugkerend nationaal evenement worden. knecht en heeft jarenlang bij het waterschap gewerkt als kan tonnier. Hij heeft dus veel met landbouw en water. „Zulke mooie polders geef je niet terug aan de zee. Want wat krijg je er voor terug? Ganzen! En wie moet ontpoldering betalen. Wij met z'n allen, de zestien miljoen Nederlanders. Ganzen betalen geen belasting." Zijn motivatie is ook ingegeven door zijn erva ringen met de watersnood van 1953 die hij van nabij heeft mee gemaakt. „Ik heb in die tijd nog meegeholpen aan de dijken. En nu zouden die moeten opschui ven. Never, nooit." Tegen natuur is De Broekert niet, maar hij vindt dat er ge noeg natuur is. „Wat we heb ben, moeten we zo goed moge lijk proberen te houden. En als ergens natuur wordt gemaakt, moet het ook weer bruikbaar te maken zijn als landbouwgrond. Als je ontpoldert, wordt het land waardeloos, zout. Kun je niks meer mee." En wat gaat hij met al die hand tekeningen doen? Ze worden ge bruikt om voor elkaar te krijgen dat het provinciebestuur op nieuw over ontpoldering moet praten. En dan niet over ontpol dering op zich, maar over de ef fecten van het verleggen van dij ken. Wat dat betekent voor de oude cultuurlandschappen die zijn gevormd na de inpoldering van de Van Hattum-, Zuid- en Everingepolder tussen Elle- woutsdijk en Oudelande én ook de Eendragt- en Hellegatpolder in de gemeente Terneuzen. „Want wij trekken als Zeeuwen gezamenlijk op", aldus de strijd vaardige De Broekert. Probeer hem maar eens een handteke ning te weigeren. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De chauffeur van een tankwagen is gisterochtend gewond ge raakt toen zijn vrachtwagen kantelde op de Oosterhavenweg in Vlissingen. Het ongeluk gebeurde om elf uur bij de oprit richting de buitenhaven, net na de kruising met de Veerhavenweg. De vrachtwagen kwam uit de richting van de A58, reed net na de kruising de berm in en viel om. De chauffeur, een 53-jarige man uit Baarn, raakte gewond aan zijn hoofd. Omstanders hebben de man uit de cabine geholpen. „Hij was slecht aanspreekbaar", zei commandant R. Maljaars van de stadsgewestelijke brandweer. „Dus ik denk dat zijn verwondingen wel ernstig waren." De man is naar het ziekenhuis gebracht. Om dat er geen gevaarlijke stoffen in de tank zaten, viel de overlast mee. De vrachtwa gen was geladen met plastic kon-els, een bijproduct van de olie-industrie. De wa gen was op weg om de korrels te lossen in een silo bij Verbrugge in de buitenha ven. De brandweer moest wel de olie op ruimen die uit de auto was gelekt. De tan kwagen blokkeerde de weg richting Dart- door Frank van Cooten BRESKENS - Een hoge kraan domineert de skyline rondom de Oude Rijksweg in Breskens. Containers worden gestapeld. De voorbereidin gen voor de demontage van de vliegtuigbom zijn in volle gang. Om elk risico uit te sluiten wordt een muur van containers rondom de vijfhonderdponder uit de Tweede Wereldoorlog opgetrokken. Hier mee is gisteren begonnen onder begeleiding van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) en het Brabantse bedrijf Bodac. Dit bedrijf spoort explosieven uit de Tweede Wereldoor log op en assisteert bij het ruimen ervan. Het zelfde gebeurt bij vliegtuigwrakken. Breskens had in de oorlog te lijden onder hevi ge bombardementen. Bij de grote ruiming mid den jaren negentig van een aantal zware vlieg tuigbommen werd bekend dat nog meer wapen tuig in Breskense grond zit. De Engelse vijfhonderdponder bij de Oude Rijksweg werd in april gevonden op drieënhal ve meter diepte. Onderzoek van Bodac wijst uit dat er op dit terrein niet meer bommen lig gen. Deze bom wordt maandag tussen 11.00 en 12.00 uur gedemonteerd. Uit veiligheidsover wegingen worden de woningen in een straal van honderdvijftig meter rond de vindplaats ontruimd. Ongeveer zeventig personen moeten tijdelijk hun woning uit. Ondanks de enorme constructie van containers mag dus niemand achterblijven. Het terrein wordt hermetisch afgesloten. Na het sein veilig van burgemeester Jaap Sala mogen de bewo ners hun huis weer in. Kort na de vondst van de eerste bom werd op het terrein van de voor malige Cito-garage, aan de andere kant van het dorp, een tweede explosief ontdekt. Deze bom wordt niet ter plaatse gedemonteerd, om dat de slagpin vastzit. Dit explosief kan daax-- om veilig worden overgebracht naar de Zwarte Polder, waar het tot ontploffing wordt ge bracht. Om elk risico uit te sluiten wordt een muur van containers rondom de vijfhonderdponder uit de Tweede trokken. foto MIDDELBURG - Een 35-jarige Vlissinger zit nu 248 dagen in voorarrest. De rechtbank in Middelburg zag zich gisteren genoodzaakt om de strafzaak opnieuw aan te houden, omdat de voorwaarden voor een tbs- behandeling nog niet bekend zijn. De beschuldigingen zijn niet mis. De Vlissinger zou voi'ig jaar op 1 augustus geprobeerd hebben zijn vriendin van het le ven te beroven door bij haar een keukenmes op de hals te zetten en haar keel dicht te knijpen. „Ik ga je dood maken", had hij gezegd. Nadat hij de toegangs deur had afgesloten zou hij ook een verkrachtingspoging heb ben gedaan. Toen de politie aan de deur kwam, sloeg hij met een gras- kanter een ruit in. Door die ac tie raakte een agent gewond. Bij zijn aanhouding moest er tot twee keer toe pepperspray in zijn gezicht worden gespoten. Het slachtoffer diende gisteren door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De over heid moet beslissen hoeveel hulp ouders met verstandelij ke beperkingen mogen krij gen. Dat heeft meer zin dan voorwaarden voor goed ouder schap in regels proberen te vangen. Een verstandelijke beperking mag op zichzelf geen grond voor uitsluiting van ouder schap zijn. Dat is verslaving of psychiatrische problema tiek ook niet. Ontmoediging ontaardt te makkelijk in re pressief beleid. Betere uitleg over wat het betekent om een kind te hebben, zet meer zo den aan de dijk. Die geluiden zetten gisteren de toon van het symposium over kinder wensen bij mensen met ver standelijke beperkingen dat Mee Zeeland hield in Middel burg. Aanleiding was de poli tieke roep om begrenzing van de vrijheid om kinderen te krijgen bij mensen met ver standelijke beperkingen. Die klinkt in Den Haag sinds het verschijnen van het rapport Samenspel van factoren van de Vrije Universiteit van Am sterdam eind vorig jaar. Daar uit bleek dat het bij eenderde van de ouderparen met ver standelijke beperkingen goed gaat. Boos Onderzoeker prof. J. Reinders toonde zich gisteren boos over de conclusie die het mi nisterie van Volksgezondheid de wereld instuurde, dat het in ruim zestig procent van de gevallen misgaat. Hij had ge hoopt op een positievere bena dering op grond van de twee de bevinding: ondersteuning maakt het grote verschil. „De grootste kans dat het mis gaat, heb je als er tussen ver-, schillende hulpverleners in één gezin compententiestrijd ontstaat." Staatssecretaris Ross wil echter dat kinderenj' krijgen bij deze groep mensen bovenal ontmoedigd wordt. Er is ook een voorstel om ge dwongen anticonceptie moge lijk te maken bij mensen met een laag IQ die erg oneven wichtig zijn. Dat stelt de Ne derlandse Vereniging van Art sen voor Verstandelijk Gehan dicapten voor, bracht de avg-arts J. Knibbe van Ar duin voor het voetlicht. Er moet wel verschil worden ge maakt tussen mensen met be perkte verstandelijke vermo gens die een zwangerschap overkomt en mensen die kin deren overwegen als zij een re latie krijgen, beaamde hij. De artsen krijgen vooral met im pulsieve zwangerschappen te maken, zei Knibbe. Relatiewens Het zijn de hulpverleners die bijgeschoold moeten worden, stelde M. de Beer-Durand, me dewerkster van belangenver eniging-Onderling Sterk. „Zij moeten leren naar de mens zelf te kijken." Vind eerst maar eéns uit of een kinder wens niet eerder een babyver langen of een relatiewens is. Directeur van de Landelijke federatie Belangenvereniging Onderling Sterk W. Westveer pleitte voor een gelijkwaardi ge behandeling van mensen met een kinderwens. Tenslot te speelt het overgrote deel van de mishandelingsgeval- len zich af in gezinnen met normaal tot hoger begaafde' ouders, stelde hij. Hij kreeg steun van Reinders. Nog maar vijftien jaar gele den heerste er afschuw over de gedwongen sterilisaties uit de jaren vijftig, herinnerde hij. „De overheid bepleit ge lijkwaardig burgerschap. De verstandelijk - gehandicapten hebben geluisterd. Als dat niet is wat we bedoelen, is dat een loze kreet." line en buitenhaven. Een medewerker van de veerdienst richting Engeland zei geen problemen te verwachten met het la den voor de avondafvaart. De vrachtwa gens werden zolang opgesteld op het oude veerplein van de boot naar Bres kens. Rond acht uur 's avonds werd de tankwagen weer rechtop gezet en was de blokkade richting Dartline opgeheven. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het plan van het Scheldekwartier is zo in teressant en goed afgestemd op de Vlissingse bevolking, dat het van de Beroepsvereniging van Nederlandse Stedenbouw kundigen en Planologen (BNSP) de Planning Award heeft gekre gen. De 850 stedenbouwkundigen en planologen van de BNSP vor men een platform voor ruimtelij ke ordening in Nederland. Elke twee jaar geeft de beroepsvereni ging een Planning Award aan het beste ruimtelijke plan. Het was de gemeente Vlissingen zelf, samen met stedenbouwkun dig bureau VHP, die haar para depaardje voordroeg. De jury kon zich helemaal vinden in de voordracht. „Het Scheldekwar tier is een innovatief project ge bleken, in het bijzonder om het interactieve proces. Dit onder deel maakt veel indruk. Er is durf voor nodig om het op deze wijze aan te willen pakken", schrijft ze in een rapport. Naast het Scheldekwartier wa ren nog acht bouwprojecten ge nomineerd. Dat waren onder an dere de Blauwe Stad en de Meer- stad in Groningen. Vanuit Am sterdam was de transformatie van de Buiksloterham voorge dragen als beste project. Het Scheldekwartier is tegelijk de Nederlandse inzending voor de Eurpa, de European Urban and Regional Planning Achieve ment Award. Dit najaar blijkt in Sevilla of het Vlissingse bouwproject ook een staaltje ste denbouwkunde van Europese klasse is. L-. Poppe, die als wet houder verantwoordelijk was voor de ontwikkeling van het KSG-terrein, heeft de award gis teren in ontvangst genomen óp de BouwRai in Amsterdam. Ze' is blij met de prijs. „Zeker als jé de andere genomineerden ziet Landelijk gezien zijn dat heel grote projecten. Ik ben vooral blij omdat we worden geprezen voor de interactie met de bevol king. Daar hebben we ons vanai het begin op gefocust. VLISSINGEN - Een consortium moet de Zeeuwse Kenniswerf in Vlissingen op de rails zetten. Er zijn nu zoveel betrokkenen dat onduidelijk is bij wie men te recht kan met plannen. Met een consortium wordt dat opgelost. Dat staat in het Masterplan Ken niswerf. Het masterplan is opgesteld door B. de Reu van het Regio naal Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ). Hij deed dat verzoek van de gemeente Vlissin gen, de HZ en het ROC Zeeland zitten. Het plan bevat adviezen waarmee op korte termijn de Kenniswerf op poten kan wor den gezet. De Kenniswerf houd; in grote lijnen in dat er op het gebied tussen de Edison weg en de Binnenhaven in Vlissingen si ondernemers, overheden en on derwijsinstellingen komen die van eikaars kennis gebruikma ken.. Op die manier moet de Zeeuwse economie versterkt worden. Wereldoorlog opge- Camile Schelstraete twee schadeclaims in tot een be drag van ruim 3800 euro. „U be hoort tot de top van de Zeeuwse criminaliteit", wees rechter J. Hopmans op het gigantische strafblad. Gedragsdeskundigen achtten kans op herhaling groot. De strafzaak wordt 15 juni vervolgd. zaterdag 8 en zondag 9 april 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-DuWf land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschaps dieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111)406111.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40