Minderjarigen worden geronseld via internet PZC Vaccinaties vogelgriep komen op gang Schoolverlaters proeven even van toekomst Prostitutie via chatboxen makkelijk te onderzoeken Sportweek krijgt themadagen Minder klachten door nieuw kinkhoestvaccin Miljoenen 45-plussers lopen risico suikerziekte Big Brother in truckersland Op pad met respect voor Afghanen Steigerontwerp Amer op kladje Slagerij dicht om rottend vlees Actie tegen gevaren dieselrook Veel klachten over energierekening Vinexwijken snel uitgewoond Saboteur spoorovergangen riskeert lange celstraf Amsterdam opent kliniek voor draagmoeders PZC vrijdag 7 april 2006 door Merel van Leeuwen en Desiree van der Jagt AMSTERDAM - Pooiers die minderjarige kinderen aanbie den en minderjarigen die zich zelf tegen betaling aanbieden voor seks. Het gebeurt op chat boxen op internet, zo ontdekte journalist en programmamaker Alberto Stegeman van het SBS-programma Undercover in Nederland. De uitzendingen staan gepland op 11 april en 2 mei. Met de verborgen camera legde hij vast hoe 'ongelofelijk eenvou dig' het is om in Nederland via chatboxen op internet in con tact te komen met minderjarige jongens, pooiers en kinderporno handelaren, die zich onder schuilnamen bekendmaken. Van de kinderen worden foto- en videoopnames gemaakt, die vervolgens worden doorver kocht. Maar er zijn ook kinderen die te gen betaling worden aangebo den door kinderpornohandel- AMSTERDAM - De Nationale Sportweek, die vrijdag 14 april wordt geopend op de Dam in Amsterdam, belicht dit jaar voor het eerst per dag een be paalde tak van sport. Zo is er onder meer een dag van de balsport, een dag van de loopsport en een dag van de wa tersport. Tijdens het evenement, dat dit jaar voor de derde keer wordt ge houden, organiseren verscheide ne sportbonden demonstraties en wedstrijden om mensen be kend te maken met de takken van sport. ANP DEN HAAG - Door gebruik van een nieuw kinkhoestvaccin heb ben zuigelingen en peuters veel minder last van hoge koorts, pijn, flauwvallen en andere bij werkingen. Het aantal klachten na kinkhoestinentingen is in 2005 meer dan gehalveerd. Dat blijkt uit nieuwe gegevens van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu. Dat registreert al decennia de mel dingen over bijwerkingen van in entingen die kinderen krijgen in het kader van het Rijksvaccina tieprogramma. De afgelopen jaren nam het aan tal meldingen over bijwerkin gen van alle vaccinaties (dus bij- voorbeeld ook die tegen de bof en mazelen) gestaag toe van 1142 in 2000 tot 1374 in 2003. Het jaar erop waren er zelfs 2141 meldingen, waarvan verre weg de meeste, 1737, over het kinkhoestvaccin. De overheid heeft daarop wel besloten te kie zen voor een ander, milder kink hoestvaccin. GPD In de eerste uitzending van het tweeluik Kinderprostitutie in Nederland is onder meer een pornohandelaar te zien die voor 150 euro een cd met kinderpor nofoto's te koop aanbiedt. Het gaat om jongens van een jaar of 14 uit België en Nederland. Ook biedt de man de journalist tegen betaling een 14-jarige jongen aan, met wie hij zelf ook wei eens heeft 'gedate'. Verder vertelt de kinderporno- handelaar over de maandelijkse orgies waaraan een man of twin tig, onder wie minderjarige jon gens, meedoen. Volgens Stegeman heeft hij tij dens zijn undercoveractie tel kens te maken gehad met ver schillende jongens en verschil lende pooiers. De politie is hij al die tijd niet tegengekomen. Het is niet bekend hoeveel min derjarigen in Nederland worden uitgebuit, zo stelden de organis- taties ECPAT Nederland en De fence for Children International Nederland vorig jaar in een rap port, in samenwerking met Uni cef Nederland. Zij concludeerden onder andere dat de overheid te weinig priori teit geeft aan de bestrijding van mensenhandel, vooral als het gaat om handel in kinderen. Volgens T. Noten, projectmana ger van ECPAT, heeft het pro gramma duidelijk gemaakt dat het voor politie en justitie mak kelijk is om deze misstanden te onderzoeken, aangezien Stege man zo makkelijk in contact kon komen met pooiers en kinde ren. Wetgeving Daarnaast pleit hij net als het team kinderporno van de politie voor harmonisatie van de Euro pese wetgeving op dit gebied. In Oost-Europese landen zijn de regels ruimer dan in Nederland. „In tegenstelling tot in Neder land, mogen in Duitsland film pjes worden geproduceerd met 15-jarigen. Maar zodra iemand die filmjes in Nederland ver koopt, is hij wel strafbaar", al dus Noten. ANP door Saskia Gaster AMSTERDAM - Ongeveer 3,2 miljoen mensen van 45 jaar en ouder hebben overge wicht en lopen daarmee een verhoogd risico op diabetes mellitus type 2. Zeker 20 pro cent van de nieuwe suiker ziektegevallen kan met goede voorlichting en preventie wor den voorkomen. Dat blijkt uit nieuwe cijfers die gisteren in Amsterdam zijn gepresenteerd op een sym posium ter ere van de lance ring van de campagne 'Kijk op Diabetes' door minister Iioogervorst van Volksgezond heid. Volgens de nieuwste cijfers van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu bedroegen de kosten van dia betes en daardoor veroorzaak te complicaties als oogaandoe ningen en nierproblemen in 2003 1,2 miljard euro. Dat is 2 procent van de totale kos ten van de gezondheidszorg. Het ging in 2003 om 1870 eu ro per man en 1925 euro per vrouw met diabetes. Van de ruim duizend onder vraagde mensen met overge wicht kon minder dan de helft een symptoom van diabe tes opnoemen. Het bekendste symptoom bleek dorst te zijn, dat werd door 48 procent ge noemd. Een kwart wist ook nog dat mensen met diabetes vaak moe zijn. Zowel 45-plus sers met overgewicht, als Tur ken, Marokkanen, Hindoesta nen en mensen met lage inko mens behoren tot de grootste risicogroep. Zij worden met de campagne opgeroepen om op www.kijkopdiabetes.nl een test te doen. Afhankelijk van de uitslag worden zij doorverwezen naar huisartsen en eventuele andere hulpverleners. ANP AMSTERDAM - Het studie- en beroepskeuze-evenement Check Your Choice be gon gisteren in de Amsterdam RAI. Het evenement richt zich op schoolverlaters van voorbereidend middelbaar en middelbaar beroepsonderwijs. De beurs kan ook vandaag nog worden bezocht. foto Koen Suyk/ANP door Famke van Loon en Gijs van Wetten DEN HAAG - De vaccinatieope ratie tegen de vogelgriep komt op gang. De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) heeft tot nu toe 1532 hobbyhouders van kip pen, eenden en ander pluimvee toestemming gegeven hun die ren in te enten. Ook twee pluimveebediijven, waar de legkippen normaal ge- ,PAT WA5 EE/M STVl< iNDEföTljp sproken buiten lopen, doen mee aan de inentirfgseampagne, maakte de inspectiedienst giste ren bekend. Sinds half maart mogen kippen, kalkoenen, ganzen en eenden, die voor de hobby of gezellig heid gehouden worden, en com merciële. legkippen worden in geënt tegen de vogelgriep. Gevaccineerde dieren vallen niet langer onder de ophok- plicht, die minister Veerman (Landbouw) uit voorzorg tegen de oprukkende vogelgriep heeft ingesteld. De vaccinatie is vrij willig. De minister meldde gisteren dat DEN HAAG - De tijd dat een vrachtwagenchauffeur een vrije jongen was, is definitief voorbij. De helft van alle vrachtwagens in Nederland is inmiddels voor zien van computers en gsm-, gprs- of umts-apparatuur. Daar door kan het hoofdkantoor het personeel en de ladingen op af stand volgen. Transport en Logistiek Neder land (TLN) heeft op verzoek van. het telecomconcern KPN bij 1100 transportondernemingen onderzoek gedaan naar het ge bruik van volg- en opsporings systemen. De, helft van de onder nemers blijkt deze systemen te gebruiken. Driekwart van de overige bedrijven overweegt hiervoor geld uit te trekken, aan gezien de efficiëncy veel beter wordt en er minder contact no dig is tussen de chauffeur en de planners. Daarnaast kunnen klanten beter worden geïnfor meerd. De vrachtwagenchauf feurs lijken weinig problemen te hebben met de toegenomen con trole op hun arbeid. ANP hij in Brussel gaat pleiten voor verlenging van de toegestane vaccinatieperiode. Iiobbydierhouders hebben maar tot eind juni de tijd, terwijl kip penboeren tot 1 juli volgend jaar mogen prikken. Veerman vindt dat alle eigenaren van pluimvee langer de tijd moeten krijgen.. Even leek de lang be pleite vaccinatieoperatie op een mislukking uit te lopen. Hobby-, dierhouders vonden de prikjes te duur en hadden geen trek in de bijkomende papieren romp slomp. Kippenboeren hielden de boot af omdat de afzet van de ei eren van de ingeënte kippen on zeker was. Inmiddels komt de campagne toch gestaag op gang. De hobbyhouders, die voor de vaccinatie toestemming kregen, hebben samen 16.543 kippen, 422 kalkoenen, 2.659 eenden en SCHAARSBERGEN - De 'vijand' schiet op de Nederlandse Uruzganmissie tijdens een oefe ning op de Arhemsc Heide bij Schaarsbergen. Tot eind deze maand oefenen eenheden van de lucht- en landmacht op alle ellende die hun in Afghanistan te wachten kan staan. Vanaf au gustus vormen daar 1400 Nederlanders met 220 Australiërs de Navo-missie Unicorn (Een hoorn). De naam is gekozen uit respect voor de islamiti sche Afghanen: de profeet Mohammed zou op een eenhoorn naar de hemel zijn gegaan. Doel van Unicorn is te zorgen dat de regering van president Karzai meer steun van de bevolking krijgt en dat resterende Taliban-aanhang slinkt. Ook opbouw van de provincie door te helpen bij de bouw van scholen komt aan bod. foto Juan Vrijdag/ANP BREDA - De 34-jarige Belgische steigerontwerp er van de in september 2003 ingestorte steiger in de Amercentrale heeft volgens deskundigen de constructietekening op een kladblaadje gemaakt. Dat bleek gisteren op de zevende dag van het proces. Tijdens het ongeval kwamen vijf grit- spuiters om en raakten er drie zwaargewond. De steigerdeskundigen waren verbaasd dat de Belg' geen computermodellen heeft gebruikt bij de constructie van zo'n uitzonderlijk hoge steiger (67,5 meter). ANP EMMEN - Een slagerij in Emmen is met onmiddellijke in gang gesloten. Tijdens een controle werd ruim 150 kilo gram rottend vlees aangetroffen. Een woordvoerder van de gemeente liet gisteren weten dat het ging om een zeer ernstige zaak waarbij het een wonder is dat er geen slacht offers zijn gevallen. ANP UTRECHT - FNV Bondgenoten en FNV Bouw brengen de gevaren van dieselrook in kaart. Zeker zeshonderddui zend werknemers hebben volgens de bonden in hun werk te maken met uitlaatgassen van dieselmotoren. De rook is kankerverwekkend en veroorzaakt longaandoeningen en hart-en vaatziekten. Werknemers en werkgevers zijn zich vaak niet bewust van de gevaren van dieselrook. Daarom houden de twee FNV-bonden een enquête onder werknemers in de bouw, agrarische sectoren en het transport. De uitkomsten van de enquête moeten leiden tot een actieplan, aldus de bon den gisteren. ANP DEN HAAG - De Stichting Geschillencommissie voor Consumentenzaken (SGC) heeft vorig jaar bijna dertien duizend klachten van consumenten behandeld. Dat is 10 procent meer dan in 2004, zo blijkt uit het jaarverslag dat deze week is verschenen. Consumenten klaagden vooral fors meer over de aanslui ting of levering van energie en water. In totaal kwamen hierover bijna 3300 klachten binnen, 63 procent meer dan in 2004. Een groot deel daarvan ging over de jaarafreke ningen. ANP AMSTERDAM - Vinexlocaties als Leidsche Rijn bij Utrecht en Carnisselande bij Barendrecht zijn geen lang leven beschoren. Meer dan de helft van de gemeenten (63 procent) verwacht dat de bestaande Vinexwijken over twintig jaar zijn uitgewoond en aan herstructurering toe zijn. Zowel de kwaliteit van het bouwmateriaal als de huizen zou op de lange duur niet meer voldoen aan de eisen van de toekomstige woningzoekenden. Ook de meeste projectontwikkelaars en woningcorpora ties verwachten dat deze wijken die tussen 1995 en 2004 zijn gebouwd, over niet al te lange tijd aan een groot scheepse opknapbeurt toe zijn, bleek gisteren uit onder zoek van Bouwkennis, het informatieplatform voor de bouwsector. ANP 2.282 ganzen. Ook onder de die renartsen neemt de animo om te enten toe. De ook voor mensen gevaarlijke H5Nl-variant van de vogelgriep is voor het eerst vastgesteld bij een wilde vogel in Groot-Brit- tannië. Onderzoek in het EU-la- boratorium in Weybridge heeft uitgewezen dat een zwaan in Schotland aan het gevreesde vi rus is bezweken. ANP door Susan de Ligt HAARLEM - De verdachte die eind februari een aantal spoor wegovergangen in Noord-Hol land saboteerde, heeft volgens de politie ook al op 17 februari toegeslagen op het traject tus sen Anna Paulowna en Heerhu- gowaard. De politie denkt dat één persoon verantwoordelijk is voor deze vernielingen. Dat maakte het Korps landelij ke politiediensten (KLPD) giste ren bekend. Een getuige zag een verdachte bezig op een over gang en heeft die vervolgens zien wegrijden. Hoe de saboteur te werk gaat, is vastgelegd op ca merabeelden die op 26 februari werden gemaakt bij de spoor- overgang aan de Westfriesedijk in Schagen. „De werkwijze van de dader is te zien, maar de beelden zijn te vaag om de identiteit van de da der vast te stellen", zegt het KLPD. „Het politieonderzoek is nog steeds breed. Er zijn nu wel aanwijzingen die steeds meer in de richting wijzen van een per soon." De spoorwegpolitie en be veiligingspersoneel surveilleren nog steeds langs het stuk spoor in Noord-Holland waar volgens de politie sindsdien geen vernie lingen meer plaatsvonden. De dader heeft 'enige kennis' over hoe de overwegen werken, ver moeden de opsporingsdiensten. De politie zoekt mensen die tus sen 17 en 28 februari 's avonds of 's nachts iets opvallends heb ben gezien bij de spoorwegover-. gangen tussen Anna Paulowna en Heerhugowaard, Ook wil men in contact komen met de in zittenden van twee auto's die 26 februari wellicht de dader heb ben gezien. Volgens verklarin gen stonden die bewuste zondag avond omstreeks 22,00 uur twee auto's lange tijd voor de over weg waar de bomen toen al bui ten werking waren. Door de vernielingen konden bij een groot aantal spoorwegover gangen de bomen niet meer om hoog waardoor reizigers met ver traging te maken kregen. Het KLPD beschouwt deze sabotage als een zwaar misdrijf waardoor het treinverkeer en inzittenden van de treinen in gevaar zijn ge bracht. ANP door Tom van Meerten AMSTERDAM - Het VU me disch centrum in Amsterdam opent een afdeling voor draag moeders. Daar kunnen paren te recht die bij een draagmoeder een genetisch eigen kind willen proberen te krijgen. Het cen trum verwacht jaarlijks vijftig tot zestig paren te kunnen be handelen. Het ziekenhuis houdt zich al leen bezig met hoogtechnolo gisch draagmoederschap, be doeld voor vrouwen die geen (functionerende) baarmoeder (meer) hebben of voor wie een zwangerschap levensbedreigend is. Hun eicellen worden be vrucht met sperma van hun part ner waarna een embryo bij een draagmoeder wordt geplaatst. Het centrum bemiddelt niet bij het zoeken van een draagmoe der. Dat is in Nederland verbo den. Het controleert wel de ge vonden kandidate om te kijken of zij lichamelijk en geestelijk voor het draagmoederschap ge schikt is. Het ziekenhuis zet het pioniers werk voort van gynaecoloog Syl via Dermout, die eind jaren ne gentig uit ideële motieven wensouders en draagmoeders be geleidde, maar daar om finan ciële redenen mee moest stop pen. „We zijn dus niet de eerste, maar nu wel het enige centrum voor draagmoeders in Neder land", aldus een woordvoerster van het centrum. ANP Advertentie DVD-Spaarweken Dit is een spaarzegel voor J spaarzegel j de DVD-spaarweken van j de PZC. Iedere dag ver- I ëj schijnt er een van de drie J verschillende zegels in de krant Met drie verschillende zegels heeft u een volle spaarkaart en kunt u een DVD bestellen, Spaarkaarten staan op woens dag en zaterdag in de krant t/m 8 april. her alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3