Bodemonderzoek wordt voortgezet PZC PZC Bungalowpark ook voor eigen inwoners Schot in DLG-plannen voor inrichting duinzoomgebied Dorpsraad Ouwerkerk wil vrachtverkeer omleiden Re-integreren door pizzadozen vouwen 15 Duivelandse dorpen zijn aan de beurt Fanfare Renesse ontvangt korps uit Hank Leefbaarheid agenda Inschrijving Local Garage Station Krabbendijke ook drukker Weerbaarheidslessen op scholen Geld voor Kreateam Vlindertuin Berkenhof geopend vrijdag 7 april 2006 ^doorEsme Soesman ZIERIKZEE - Na Zierikzee, Bruinisse en Sirjansland wor den nu Nieuwerkerk, Ooster- land en Ouwerkerk aan een his torisch bodemonderzoek onder worpen. De gemeente brengt ei- landbreed alle 'mogelijk vervuil de' locaties in kaart. Inwoners van de drie Duiveland se dorpen kunnen vanaf van daag een brief thuis krijgen - en eventueel aansluitendtelefo nisch worden benaderd - met vragen over het huidig en toen malig gebruik van hun perceel. Onderzocht wordt bijvoorbeeld of er in het verleden olietanks in de grond hebben gezeten of dat er bepaalde bedrijfsmatige acti viteiten hebben plaatsgevonden die aanleiding geven tot bodem verontreiniging. Historisch onderzoek Het gaat puur om een historisch onderzoek, verduidelijkt P. van Santé van de afdeling ruimte en milieu van de gemeente. Op ba sis van archiefonderzoek en de kennis die de bewoners van Schouwen-Duiveland zelf in huis hebben, wordt gekeken wat mogelijk risicoplekken zijn en waar dus ooit vervolgonderzoek zal plaatsvinden. Dat wordt ge daan met het oog op de eis van het Rijk om in 2030 alle veront reinigde plekken gesaneerd dan- wel beheersbaar gemaakt te heb- 'ben. Bouwstenen De gemeente Schouwen-Duive land heeft daar begin vorig jaar de eerste bouwstenen voor gelegd. Toen kreeg SGS En vironmental Services de óp- dracht onderzoek uit te voeren naar een stuk of honderd adres- sen, in Zierikzee. Daarop volgde onderzoek' naar circa vijftig adressen in Bruinisse en Sirjans land. RENESSE - Fanfarekorps Luc- tor et Emergo uil Renesse ont vangt in het paasweekend zus tervereniging Sint Caecilia uit Hank (Noord-Brabant). De contacten tussen beide mu ziekverenigingen zijn tot stand gekomen via reserve-dirigent van de Renesser fanfare Waldo van Wijk, die ook de artistieke leiding heeft bij Sint Caecilia. Vaste dirigent van Luctor et Emergo is Ronald Slager. Beide korpsen geven zaterdag middag 15 april vanaf 14.00 uur een gezamenlijk concert in Re- nesse. Bij goed weer gebeurt dat bij de Watermeter aan de Hoge- zoom, bij slecht weer wordt uit geweken naar het dorpshuis. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde' (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melïta Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl In Zierikzee zijn er van de hon derd beginadressen uiteindelijk twintig locaties overgebleven die cle moeite van vervolgonder zoek waard zijn, waaronder de voormalige RTM-remise aan de Zierikzeese Grachtweg. Dat is meteen ook de plek waar - tot nu toe - de grootste verontreini ging wordt verwacht. De uit komst van het onderzoek in Sir jansland en Bruinisse is nog niet bekend. Volgens de eerste berichten ligt het percentage percelen dat na der onderzocht moet wordeh in deze dorpen wel hoger dan in de eerder onderzochte kernen. Nog niet bekend is wat met die aan gewezen plekken gaat gebeuren. Pas als het complete verontreini gingsplaatje voor Schouwen- Duiveland duidelijk is, zal op een rijtje worden gezet wat er waar, wanneer en hoe moet ge beuren. Streven Het streven van de gemeente is voor volgend jaar in ieder geval de historische bodemonder zoeken uit te voeren. Daarop kan dan nog een nader onder zoek volgen. Alleen als uit on derzoek blijkt dat er haast moet worden gemaakt met de sane ring wordt op die volgorde inge grepen. door Esme Soesman OUWERKERK - De dorps raad van Ouwerkerk onder zoekt of er door middel van be wegwijzering iets te doen valt aan de overlast door vrachtver keer in het dorp. Moderne navigatiesystemen voeren vrachtwagenchauf feurs dwars door het dorp heen in plaats van erlangs. Ook als ze niet op het dorp zelf moeten zijn, maar bij één van de omringende bedrijven. Dat is niet leuk voor dorpsbe woners, maar ook niet voor de chauffeurs zelf, aldus dorps raadlid S. Hillebrand. Als ring- bewoner ziet hij de straatklin kers als gevolg van de zware belasting golven. Zonde, want nog niet zo lang geleden is de boel - na een grote riolerings- klus - helemaal opnieuw be straat. Dergelijke problemen los je niet in één dag op, weet Hille brand. De Ouwerkerkse onder nemers zijn, zo bleek eerder de ze week tijdens een dorpsraad vergadering, best bereid chauf feurs te informeren over de juiste route. Daarnaast is de dorpsraad van plan de gemeen te te vragen of het mogelijk is vrachtverkeer via bewegwijze ring om het dorp heen te lood sen. Feest Tijdens diezelfde deelnemers raad, waaraan door vertegen woordigers van de Ouwerkerk se verenigingen wordt deelge nomen, is ook gesproken over het 775-jarig' bestaan dat Ou werkerk in 2008 viert. De be doeling is daar een waar feest van te maken. Het enthousias me is zo groot dat er direct een commissie is gevormd. Deze onderzoekt nu of dat al dan niet een combinatie met het jaarlijkse Krekenfeest gaat worden. Dit nu vijf jaar oude evenement slaat goed aan. „Dat moet je niet in de wielen rijden." Ook de oprichting van een ei gen website wordt nader bestu deerd. Naast de al een kwart eeuw oude dorpskrant kan het aanboren van een nieuw me dium aantrekkelijk zijn om oud-Ouwerkerkers en toeris ten te informeren over het wel en wee van het dorp en de mo gelijkheden die er in de omge ving zijn. Hillebrand: „Maar een website heeft consequen ties. Je moet het toch actueel houden. De mogelijkheden worden onderzocht." Leerlingen van obs De Schoener nemen een speeltoestel in gebruik in Landal Port Greve. door Inge Heuff BROUWERSHAVEN - De leerlingen van de groep 5 en 6 van obs De Schoe ner uit Brouwershaven hadden weinig oog voor de officiële opening van het nieuwe speeltoestel dat in Landal Port Greve opgesteld stond. Zodra ze de kans kregen om het uit te proberen, be klommen zij het aan alle kanten. Voor parkmanager Rob Pouw wras daarmee de opening geslaagd. Het was niet voor niets dat Pouw juist leerlingen van de lokale basisschool voor de opening had uitgenodigd. Lan dal Port Greve wil meer gaan uitdragen dat de voorzieningen van het park ter beschikking staan van de hele bevol king van Schouwen-Duiveland. Het zwembad, de binnenspeeltuin, het poolbiljart, het restaurant en de super markt zijn voor iedereen toegankelijk. In het zwembad wordt baby- en peuter- zwemmen voor gezinnen uit de omge ving gegeven en ook zijn er in de winter aquarobic-lessen. „En met ons nieuwe speelplan voor het park, waar dit nieu we toestel onderdeel van uitmaakt, ho pen we meer kinderen te trekken", zegt Pouw. „Zoveel speeltoestellen zijn er in de omgeving niet. En hun ouders kun nen vanaf het terras een oogje in het zeil houden." Pouw wil in de toekomst ook meer gaan samenwerken met onder nemers uit de omgeving. Zo gaat een duikbedrijf uit de buurt in het zwem bad duikinstructies geven. Wat Landal Port Greve doet, speelt ook bij de andere bungalowparken. Port Zé- lande op de Brouwersdam en Aquadel- ta bij Bruinisse stellen sinds jaar en dag hun horeca, winkels en sport- en spelac tiviteiten open voor de regio. Aquadelta richt zich met het nieuwe, overdekte Kinderland ook op de peuters. Het va kantiepark wil op termijn meer reclame voor deze voorzieningen maken. Port Zélande doet dat al enkele jaren. „We zijn met alle ondernemers van de Brou wersdam bezig een nieuwe flyer te ma ken waarop alle mogelijkheden vermeld worden", vertelt Arianne Bezemer van Port Zélande. „Maar onze supermarkt en bakkerij liggen te ver weg voor de 'omgeving om er de boodschappen te doen. De watersporters uit de haven en de campinggasten maken er wel weer gebruik van." Bezemer zegt dat voor het zwembad de regel geldt dat eigen gasten voor gaan als het te druk wordt. „Maar dat heb ik nog niet meegemaakt." En zo heeft Schouwen-Duiveland eigenlijk veel meer zwembaden, tennis-, midgetgolf- of bowlingbanen dan je op grond van bijvoorbeeld de gemeentegids zou ver wachten. En dragen de vele supermark- foto Marijke Folkertsma ten, bakkerijen en andere winkels op de bungalowparken en campings min of meer ongemerkt bij aan de leefbaarheid van de omgeving. Jurgen Klapwijk, directeur van de WV Schouwen-Duiveland, is zeer te spre ken over de openbaarheid van de bunga lowparken. „Wij verkopen bijvoorbeeld de zwembadkaartjes voor Port Zélan de", aldus de WV-directeur. „Ook ne men wij activiteiten zoals bingo, tennis- toernooitjes en Hollandse avonden die vooral door de campings georganiseerd worden, op in de evenementenkalender. De inwoners van Schouwen-Duiveland kunnen daar ook aan deelnemen." De campings zijn wat behoudender in het ontvangen van de inwoners. Vaak zijn de zwembaden te klein om bezoekers van buiten de camping te ontvangen, of is het zwemmen bij de prijs van de kam peerplaats inbegrepen en heeft de cam ping geen behoefte aan extra kassa- werk. De supermarkten en horecagele genheden zijn meestal wel algemeen toe gankelijk. door Piet Kleemans RENESSE - Er zit schot in de plannen voor herinrichting van het duinzoomgebied bij Renes se. De gemeente Schouwen-Dui veland verleent vrijstelling voor het vernieuwen van de land schapsstructuur. Het inrichtingsplan duinzoomge bied komt uit de koker van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) en is onderdeel van de landin richting Schouwen-West. De DLG wil in het duinzoomgebied houtwallen, hagen, bos en re creatiemogelijkheden creëren. De meeste mogelijkheden voor natuurontwikkeling liggen vol gens de DLG in een 58 hectare groot gebied aan de noordwest zijde van de Lagezoom. De bo dem daar is zanderig en de grondwaterstand hoog. Dat maakt dit stukje duinzoom bij uitstek geschikt voor het creë ren van schraal grasland. De natte plekken langs de re- creatieverdeelweg tussen Renes se en Burgh-Haamstede lenen zich uitstekend voor moeras en rietvegetatie. Het is de bedoeling dat in het noordelijk deel van dit stukje duinzoom recreatie mogelijk wordt gemaakt. Om te voorko men dat mensen op goed geluk rond gaan struinen in het ge bied wil de DLG er een 'laarzen- pad' aanleggen. Hoe dat er pre cies uit moet gaan zien, is nog niet bekend, maar het voert in ie der geval naar het zuidelijk deel van het gebied waar een 'zicht punt' wordt ingericht. Rond de Renesser manege Grol wil de DLG 'boskamers' realise ren. Verder staan rondgaande wandelpaden op het program ma, als het even kan aanslui tend op bestaande wegen en pa den. Agrarisch Voor het gebied dat de DLG op de schop wil nemen, geldt nu nog een agrarische bestemming. Om de herinrichting mogelijk te maken moet die bestemming ver anderd worden. Vooruitlopend daarop heeft het college van B en W besloten vrijstelling te ver lenen voor de plannen van de DLG. Plannen waar binnen de gebiedscommissie Schou wen-West herhaaldelijk over ge discussieerd is. Met name het idee om een terrein op de hoek van Kooijmansweg en Lage zoom in te richten als menter- rein ontpopte zich als een heet hangijzer. Eigenaar van de aan palende minicamping Agri-No- va A. Padmos ageerde fel tegen dit onderdeel van de herinrich tingsplannen. Om de angel uit het debat te halen en de vaart in de herinrichtingsplannen te hou den, besloot de commissie ak koord te gaan met de voorgestel de inrichting van het gebied, maar nog niets vast te leggen over het gebruik ervan. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Big S, 20.00 uur: Heropening jeugdsoos; ZIERIKZEE - Nieuwe Kerk, 20.00 uur: 'The Crucifixion', oratorium van John Stainer door Koor met Passie. RENESSE - Het Renesser pop festival Local Garage wordt dit jaar op vrijdag 28 april gehou den. Het festival voor beginnende bands uit Zeeland wordt voor het vierde achtereenvolgende keer gehouden. De inschrijving voor belangstel lende bands begint morgen. Op het festival is ruimte voor vijf bands. Local Garage wordt ge houden in muziekcafé De Stulp in Renesse. KRABBENDIJKE - Het is geen verrassing: ook in Krab bendijke heeft een telling uitgewezen dat meer reizigers het station gebruiken dan de Nederlandse Spoorwegen be weren. In Zeeland bestaat veel weerstand tegen het voor nemen van de NS om de stations in Amemuiden, Kapelle en Krabbendijke te sluiten zodra de nieuwe dienstrege ling ingaat. De NS beweren dat de stations mondjesmaat gebruikt worden, maar tellingen in Kapelle en Arnemui- den lieten de afgelopen weken zien dat de cijfers van het spoorwegbedrijf niet kloppen. In beide dorpen telden de vrijwilligers' meer mensen. In Krabbendijke, waar woens dag op initiatief van de lokale PvdA-afdeling tussen zes uur 's ochtends en middernacht werd geturfd, is dat niet anders. Er werden 684 in- en uitstappers geteld, terwijl de NS rond de 480 zit. „Dat is een aardig verschil", con stateert R. Mieras, die de boel coördineert en zelf ook heel wat uren heeft staat tellen. Hij laat weten dat de vrijwilli gers vandaag weer heel de dag op het station gaan staan om wat meer onderbouwde cijfers te kunnen presenteren. GOES - Leerlingen van basisscholen De Tweemaster, 't Noorderlicht en de Beatrixschool in Goes krijgen dit jaar trainingen om zich mentaal en fysiek sterker te maken. Het gaat om een onderdeel van het gemeentelijk beleid te gen huiselijk geweld. De lessen zijn bedoeld voor leerlin gen in de groepen zeven en acht. SportZeeland verzorgt de weerbaarheidstrainingen. De drie scholen hebben zich na een voorlichtingsbijeenkomst aangemeld voor het proefproject, waarmee de gemeente wil nagaan of de weerbaarheidslessen meerwaarde hebben. Met het pro ject is bijna tienduizend euro gemoeid. De scholen beta len ook een eigen bijdrage. De bulk van de kosten neemt de gemeente voor haar rekening. SINT-ANNALAND - Het Thoolse college van B en W wil een eenmalige bijdrage van 25.000 euro geven aan Stich ting Kreateam Sint-Annaland. Het geld komt ten goede aan de activiteiten die de stichting op 6, 7 en 8 juli houdt in Sint-Annaland, ter ere van het 75-jarig jubileum van voetbalvereniging WHS en het 125-jarig jubileum van mu ziekvereniging Accelerando. Het Thoolse college van B en W vindt dat het evenement bijdraagt aan de leefbaarheid van de gemeente Tholen. De provincie draagt 50.000 euro bij aan het evenement, dat in totaal 375.000 euro kost. De Thoolse gemeenteraad beslist op 27 april over het subsidie voorstel. KWADENDAMME - Op Mexicaanse wijze heeft gedepu teerde Maria le Roy gisteren de opnieuw uitgebreide vlin dertuin van De Berkenhof in Kwadendamme geopend. De blokjes wierook die ze tijdens haar toespraak in de hand kreeg, zorgden ervoor dat haar woorden en goede wensen direct bij de goden terechtkwamen. Of de goden ervoor zullen zorgen dat meer samenhang ontstaat in het toeristisch product van Zeeland, is de vraag. Volgens Le Roy moeten ook de ondernemers daar wat meer aan doen. Reclame maken voor elkaar, zodat de producten elkaar kunnen versterken. De overheid moet zijn best doen om regels inzichtelijker en éénvoudiger te maken. Re-integratie, work-first, sociale activering. Bekende termen voor iedereen die in de bijstand zit. Sinds anderhalf jaar voert de gemeen te Schouwen-Duiveland een offensief sociaal beleid. Bijstandsge rechtigden moeten zo snel mogelijk terug naar regulier tberk en de tijd dat iemand straffeloos twintig jaar in de uitkering kon zitten is voorbij. 'Iedereen die kan werken moet ook werken', zei wethouder G. Houtekamer anderhalf jaar geleden bij de presentatie van de plannen. Om dat te bereiken krijgt iedere bij stands cliënt of school verlater een re-integratietraject aangeboden. Op maat gesneden en ér is geen ontkomen aan. Niet meewerken betekent strafkorting op de uitkering. De PZC kijkt in drie aflevering naar de ervaringen van de betrokke nen met deze werkwijze. Vandaag komen de cliënten aan het woord. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Peter Groen is niet een man die je verwacht aan te treffen tussen de ongevou- wen pizzadozen. Toch is hij door omstandigheden terechtge komen in het re-integratietra- ject bij de Zuidhoek en moet hij regelmatig pizzadozen vouwen en stickeren. „Dat soort werk hebben ze hier veel te veel. Ar beid die te weinig aansluit bij de maatschappij." Groen is hoger opgeleid en heeft een langdurige carrière in het maatschappelijk werk en een kortstondig avontuur met een ei gen bedrijf achter de rug. Ge zondheidsproblemen hebben uit eindelijk geleid tot werkloos heid en bijstand. Nu moet hij re-integreren, net als Sengül Topsan. Topsan is van oorsprong Turk se. Moeder van drie kinderen en sinds een half jaar in de re-in tegratie. Topsan is het type 'aan pakken wat je aanpakken kunt.' Jarenlang heeft ze thuis gezeten, werken in de huishouding en zorgen voor manlief en drie kinderen. Het huwelijk mislukte en Topsan be sloot haar kinderen op te pak ken en te verhuizen naar Ziei'ik- Voorbereiding Omdat ze geen werk had, is ze in de uitkering terechtgekomen en sinds een half jaar werkt ze in de re-integratie bij de Zuid hoek, als voorbereiding op een maatschappelijke carrière. Ze knoopt kleine touwtjes vast aan dikke zwarte kabels van pluizig materiaal. Iemand anders bindt aan de onderkant een baksteen. „Dat zijn de touwen die ge bruikt worden voor de hangcul- tuur mosselen", legt ze uit. Het maakt Topsan niet uit wat ze moet doen. „Ik wil alles doen. Ik ga gewoon werken en ik vind het wel gezellig." Groen probeert er ook het beste van te maken. Hij gebruikt de periode Zuidhoek ook om - zo als hij het zelf uitdrukt - een rouwproces door te maken. „Het verlies van een baan en ac cepteren dat je een arbeidshan dicap hebt. Aanvankelijk moest ik solliciteren op functies op mijn oude niveau maar dat ging helemaal niet." Na veel teleurstellingen is er uit gekomen dat Groen dóór zijn ziekte nooit meer op het oude ni veau zal kunnen functioneren „Dat is een hard gelag maar ge lukkig hebben ze daar oog voor hier." Andere locatie Ondanks alle lof voor de begelei ding denkt Groen dat De Zuid hoek steken laat vallen. „Het werk wat hier binnenkomt wordt teveel geënt op de oude WSW-situatie. Ik denk dat de leiding beter had kunnen kiezen voor een andere locatie en ander werk. Ze hebben zich er nu veel te gemakkelijk van afgemaakt." Groen heeft het geluk dat hij in middels niet meer alleen in de werkplaats zit. Hij werkt regel matig op zorgcentrum De Wieken en vervangt af en toe de werkmeester van de werkplaats. Hij hoopt over niet al te lange tijd weer regulier aan de slag te kunnen. Hoe? Dat weet hij nog niet. Waar Topsan uiteindelijk terecht zal komen, blijft ook nog koffiedik kijken. Haar toe komst is nog te onzeker, maar ze heeft drie grote wensen: het rij bewijs halen, een zwemdiploma halen en een eigen winkel begin nen waar ze lekkere dingen kan verkopen. „Want ik houd van bakken." Idealen die ze met hulp van de re-integratie ooit nog eens hoopt te verwezenlij ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39