PZC Inhaalslag milieuvergunningen Watersport moet de ruimte krijgen indianen- weekend zeeuws museum Zeeuwland kiest voor Malta in het zonnetje Neuzen VVD staan weer zelfde kant op Catwalk 1+9APR1V Van hereebank naar verkoopstand Burgemeester en wethouders willen projectleider aanstellen Hypotheken Verzekeringen Mi Pensioenen Fietspaden krijgen deklaag Paasontbijt in Ouwerkerk Werkplaats Renesse in gebruik Beeld De Ruyter wacht restauratie zeeuwse almanak Leeftijd I Redactie: 0113-315649 pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 7 april 2006 rinorAli Pankow waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - 'Malta in het zon netje' is de naam waaronder wo ningbouwvereniging Zeeuw- land de komende jaren gaat wer ken aan de vernieuwing van de Zierikzeese stadswijk Malta. De woningcorporatie hoopt dit najaar op twee locaties te kun nen beginnen met nieuwbouw van vier complexen met in to- taal 83 appartementen. Volgens directeur A. de Ceuster van Zeeuwland zal de hele wijk daar een ander aanzicht mee krijgen. De stadswijk werd bij de bouw ruim vijftig jaar geleden ver noemd naar 'Bevang Malta', de naam van een poldergebied in de nabije omgeving. In de huidi ge tijd roept de naam vooral beelden op van het zonnige en cultuurrijke vakantie-eiland in de Middellandse Zee. Inspelend daarop heeft Zeeuwland geko zen voor zonnige namen voor de appartementencomplexen. Zo gaat de nieuwbouw in de De Jongestraat 'Valetta' heten, naar de hoofdstad van het land Malta. De naamgeving 'Valetta' is overi gens een idee van een bezoeker tijdens de inloopavond die de woningbouwvereniging vorig jaar oktober over de plannen heeft gehouden. Het project 'Valetta' omvat de bouw van drie complexen met in totaal 56 appartementen. Zeeuwland hoopt hiervoor nog dit jaar de bestaande flats daar te kunnen slopen en wil begin 2007 met de bouw beginnnen. Het appartementencomplex dat Zeeuwland op de hoek van de door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland trekt - als de gemeenteraad akkoord gaat - bijna 3,5 ton uit voor het inlo pen van achterstanden op het ge bied van milieuvergunningen. Het dagelijks gemeentebestuur stelt de raad voor om een pro jectleider aan te stellen voor de duur van een jaar. Voor wat betreft de milieuver gunningen kampt de gemeente met een achterstand. Een achter stand die volgens W. Mulder van de afdeling ruimte milieu ontstaan is door verschillende factoren. Capaciteitsgebrek van het ambtelijk apparaat staat met stip op één. De achterstand is in de visie van het college van burgemeester en wethouders onaanvaardbaar groot. Zo'n tachtig vergunning aanvragen wachten op een uit spraak en in het ergste geval kan het volgens Mulder inhou den dat een bedrijf bijna drie jaar moet wachten op antwoord. „En dat kan dus niet", aldus Mulder. Dat vindt ook het colle ge. B en W stellen dat de ge meente niet meer aan de wette lijke eisen kan voldoen en dat aan drastische maatregelen nu niet te ontkomen valt. Analyse In het verbeterprogramma Mi lieu Vergund wordt een eerste analyse gegeven van de proble men en suggesties gedaan om de ze op te lossen. Daarbij is geko zen voor zowel eenmalige als structurele maatregelen. Tot de eenmalige behoort de aanstel ling van een projectleider die gaat werken aan het op orde brengen van de milieuvergun ningen. Dat houdt in de prak tijk in dat de manier van wer ken op de afdeling ruimte en mi lieu onder de loep genomen wordt. De projectleider moet zorgen voor een 'resultaatgerich te bedrijfscultuur' binnen de af deling. Ook wil men toe naar een manier van werken waarbij steeds zichtbaar is waar in het ambtelijk apparaat een bepaal de aanvraag zit en wat er pre cies mee gebeurt. Dreigt behan deling van een vergunningaan vraag te veel tijd in beslag te ne men dan kan snel worden inge grepen. Uitbesteden Om de opgelopen achterstanden relatief snel in te kunnen lopen, kan men volgens Mulder niet an ders dan werk uitbesteden. „Doe je dat niet, dan kost het Thuis in RISICOBEHEER Schuurbeque-Boeijestraat en de Grachtweg bouwt, krijgt de naam 'Victoria', de hoofdstad van het eiland Gozo dat even eens tot het land Malta behoort. In Victoria komen 27 apparte menten. Het begin van de bouw daarvan staat voor eind 2006 ge pland. De woningbouwvereniging mikt met de nieuwe appartementen op verschillende doelgroepen, waaronder ook starters. Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 ZIERIKZEE - De fietspaden langs de rotonde op de krui sing Laan van Saint Hilaire/Weststraat en Scheldestraat in Zierikzee krijgen een rode deklaag. De werkzaamheden worden woensdag 12 april in twee fa ses uitgevoerd, 's Ochtends wordt de Scheldestraat afge sloten voor al het verkeer en 's middags gaat de West straat op slot. Het verkeer op de Laan van Saint Hilaire wordt via ver keersregelaars afwisselend per rijrichting over de rotonde geleid. Voetgangers en fietsers kunnen tijdens de werk zaamheden gebruikmaken van de voetpaden rond de ro tonde. twee, drie jaar om de achterstan den weg te werken." Om te voorkomen dat nieuwe achterstanden ontstaan, moeten er mensen bij op de afdeling en ook dat voorstel maakt deel uit van het verbeterprogramma. Het voorstel om 347.000 euro uit te trekken voor uitvoering van het verbeterprogramma komt donderdag 27 april aan de orde in de gemeenteraadsverga dering. Deze wordt gehouden in de burgerzaal van het gemeente huis. Aanvang 19.30 uur. OUWERKERK - De dorpsraad van Ouwerkerk verzorgt een paasontbijt op tweede paasdag. Inwoners van het dorp kunnen (na opgave) vanaf tien uur 's ochtends aan tafel schuiven in het dorpshuis. De dorpsraad heeft het initiatief voor dit feestontbijt ge nomen om een concrete bijdrage te leveren aan de leef baarheid in het dorp en de onderlinge contacten, zegt dorpsraadslid Laura van der Wekken. De dorpsraadsle den verzorgen het ontbijtje zelf. De spullen worden be taald uit het potje leefbaarheid. Iedereen is welkom. Aansluitend kan worden meegedaan aan het paaseieren zoeken dat eetcafé Steilööre jaarlijks op touw zet. Het aantal deelnemers aan het paasontbijt is nog niet geïnven tariseerd, maar er lijkt vooralsnog voldoende belangstel ling te zijn. Een paar maanden geleden heeft de dorpsraad van Ouwer kerk ook al de schouders gezet onder de aanschaf van kerstverlichting voor het dorp. RENESSE - De nieuwe gemeentelijke werkplaats van dis trict west op het bedrijventerrein in Renesse is opgele verd. De uit twee gebouwen en een werk- en opslagterrein be staande werkplaats wordt pas over enkele maanden offici eel geopend en via een open dag aan belangstellenden ge toond. Het ene - verwarmde en goed geïsoleerde - gebouw is be doeld voor personeel en bestaat uit een schone en vuile ruimte, afhankelijk van de werkzaamheden. Het tweede - onverwarmde en licht geventileerde - gebouw is vooral als stallingruimte voor voertuigen en machines bedoeld. Zowel wat betreft materiaalkeuze als vormgeving van het gebouw staat duurzaamheid voorop. Zo is onder meer gekozen voor lichtstraten in het lichthel- lend dak, die er - behalve voor een prettig werkklimaat - ook voor zorgen dat op kunstmatige verlichting kan wor den bespaard. door Melita Lanting SCHARENDIJKE - De water sportsector moet in de komende jaren de ruimte krijgen om te groeien. Niet alleen wat aantal ligplaatsen en havens betreft, maar ook op het gebied van be drijven. Want de toeristische sec tor mag dan in een neerwaartse spiraal zitten, met de water sport gaat het nog steeds goed. Deze boodschap was gisteren te horen tijdens de opening van de Delta Boatshow op Marina Port Zélande. „Voer een sociaal-eco nomisch watersportbeleid. Daar mee kan het gebied behouden blijven en zelfs uitgebreid wor den", zei oud-directeur J. Kos- sen van het watersp.ortverbond. „Een watersporter zoekt diversi teit en het Delta-gebied heeft dat allemaal. Na een dag zeilen wil de watersporter met een rood verkleurd hoofd op een ter rasje gaan zitten en een voedza me maaltijd nuttigen." De cijfers laten zien dat water sport een belangrijke speler is in de toeristische markt. Het Deltagebied heeft 135 jachtha vens, samen goed voor 35.000 ligplaatsen. Als het aan C. Schot (Hiswa en directeur mari- na Port Zélande) ligt, wordt dat aantal verder.uitgebreid. „Als je hier nu een charterbedrijf wilt opzetten met een vloot van der tig boten kom je niet aan de bak omdat er geen ligplaatsen zijn." Schot pleit daarom voor groei van het aantal ligplaatsen. Hij ziet daarbij kansen voor de men sen die hun baan verliezen nu het slecht gaat in de visserij. „We moeten zorgen dat die men sen werk krijgen en die kans ligt er in de recreatiesector." Het pleidooi voor stimuleren en investeren in de recreatiesector komt niet uit de lucht vallen. On langs is in Zeeland een grote pro motiecampagne gestart die ge richt is op de watersporter uit binnen- en buitenland. Zeeland heeft genoeg te bieden: stro mend en stilstaand water, ha vens en vertier op de wal. Het belang van de promotie werd nog eens onderstreept door de aanwezigheid van vele bestuur ders uit de watersportsector, re- creatiegedeputeerde M. Le Roy en de burgemeesters van Noord-Beveland, Goes en Goed ereede. Alleen het gemeentebe stuur van Schouwen-Duiveland - toch een .watersportgemeente bij uitstek - schitterde door af wezigheid. VLISSINGEN - Het nieuwe ge meentebestuur van Vlissingen moet beslissen of ze het stand beeld van Michiel de Ruyter nog dit jaar laat restaureren. Alleen al het onderzoek is 'heel erg kostbaar'. De Lokale Partij Vlissingen alar meert het college van Vlissingen al een tijdje: het duurt niet lang meer voordat Michiel de Ruyter van zijn sokkel valt. De Rijks dienst voor Monumentenzorg is wat meer gematigd in haar oor deel, maar waarschuwt de ge meente evengoed voor de slech te staat van het standbeeld. Maar voordat het beeld kan wor den gerestaureerd, moet de ge meente weten wat er precies mis is. Daar wordt nu naar gekeken. Eens per week kwam het club je dames op leeftijd bij el kaar. En elke keer was er wel wat lekkers bij de koffie. De ze keer echter was er zowel appeltaart als cake. Dat was een beetje veel van het goede. Vandaar dat een van de da mes vroeg of er misschien nog iemand was die die middag visite zou ontvangen, want dan kon die het restant cake mee naar huis nemen. Waarop de deelneemster van 94 jaar oud snedig zei: „Die leeftijd hebben we gehad. NOORDGOUWE - De leden van de VVD hebben gisteravond een kleine twee uur lang gediscussi eerd over de wethouderskeuze van de fractie. Eindconclusie is - aldus voorzitter G. Velthuijsen - dat alle neuzen weer dezelfde kant op staan. Binnen de WD was grote beroe ring ontstaan, omdat huidig wet houder Ton Croné door een meerderheid van de fractie aan de kant was gezet ten gunste van Ad Verseput. Een substanti eel deel van de leden (inclusief fracfielid H. Coomans) had lie ver gezien dat Croné wethouder was gebleven. Vooral de argu mentatie om te kiezen voor Ver seput is in het verkeerde keelgat geschoten. Verseput heeft bij de verkiezingen meer voorkeur stemmen gehaald dan Croné. Die argumentatie is gisteravpnd tijdens de druk bezochte leden vergadering teruggenomen. De fractie is nu met de uitleg geko men dat Verseput wordt gezien als een goed onderhandelaar, ie mand die goed ligt bij de colle ga's en hij staat midden in de ei- landelijke samenleving. „Daar bij telt natuurlijk ook de per soonlijke ervaringen die de frac tieleden hebben met beide perso nen." Volgens voorzitter Velthuijsen was er een stevige discussie. „Al le frustraties zijn op tafel geko men", maar uiteindelijk heeft de ledenvergadering steun toege zegd aan zowel de fractie als aan de wethouder. (Advertentie) (Advertentie) -r-TUCrn^wkshöps dans I Üpïdorp workshops verhaten -f c- 10 - 17 uur gratis Abdijplein Middelburg www.zeeuwsmuse Kerkrentmeesters Ben Hoexum (1) en Co de Valk tussen oude bijbels. foto Mechteld Jansen (Advertentie) (Advertentie) door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het oudste boek in de bijbel voorraad van de Gasthuiskerk dateert uit 1745 en was ooit eigendom van A. Buijze uit Zierikzee. Het indrukwekkende exemplaar met gothische letters is één van de zestig bij bels die zaterdag in deze kerk Onder de Beu- ze ter verkoop worden aangeboden. Ooit was het een vertrouwd beeld dat de no tabelen in de 'herenbanken' hun eigen bij bel gebruikten tijdens de eredienst. Velen lieten die bij legaat na aan de kerk. De meeste bijbels uit het bezit van zowel de Nieuwe Kerk en de Gasthuiskerk, ook wel aangeduid als Kleine Kerk, zijn gedrukt in de negentiende eeuw, enkele exemplaren zijn een eeuw ouder. Sommige boeken be schikken over banden van recenter datum om ze tegen de tand des tijds te beschermen. De meeste bijbels bevatten ook alle psalmen en gezangen en sommige zelfs de beschrij ving van de rituelen bij gebeurtenissen als het bevestigen van lidmaten en intrede van nieuwe predikanten. Alle exemplaren zijn in quartoformaat en gedrukt in de Nederlandse taal in de Staten vertaling volgens de Synode van Dordrecht 1618-1619. Ben Hoexum en Co de Valk, bei den ouderling en kerkrentmeester, leggen uit waarom de öude bijbels van de herenban ken naar de verkoopstand verhuizen. „Deze bijbels werden sinds 1989 bewaard in het ge meentelijkarchief, waar ook klimaatbeheer sing is. Dat kon niet langer, liet gemeentear chivaris Huib Uil ons weten. In feite ge bruikten wij die ruimte als opslagplek", zegt Van Hoexum. De Valk vult aan dat de Gasthuiskerk zelf wel over een kluis beschikt, maar dat die te klein is voor het totale bijbelbezit. „We ver kopen niet de gehele voorraad. Er blijven nog ongeveer zeventien exemplaren over, waarvan de meesten met goud beslag in ei gendom van de kerk. Die liggen net als vroe ger in de herenbanken en in de tuin'", aldus de kerkrentmeester. Met 'de tuin' bedoelen ze de banken op het verhoogde deel waar de leden van de kerkenraad zitten. „Vanaf die plek kon de kerkeraad zowel de gemeentele den als de predikant gadeslaan en beoorde len hoe de eredienst werd gegeven en erva ren", luidt hun uitleg.Van Hoexum en De Valk hebben vanuit de gemeenteleden geen bezwaar tegen de verkoop vernomen. „We hebben hen ook eerst de kans gegeven de bij bels te kopen. Daar is mondjesmaat gebruik van gemaakt." De kerkrentmeesters hebben het bijbelbestand naar staat van onderhoud in drie klassen ingedeeld. In overleg met en kele taxateurs in den lande zijn daar de ver koopprijzen voor bepaald. Zo zal voor een bijbel in prima staat 100 euro betaald moe ten worden, kost een exemplaar in redelijk staat in elk geval 75 euro en moet voor een bijbel waarvan de band en enkele bladen los liggen 40 euro worden neergeteld. Van Hoexum verwacht dat meer dan de helft van de bijbels wordt verkocht. „Misschien doen we het restant daarna via 'Markt- plaats.nl' op internet in de verkoop", over weegt De Valk. De opbrengst van de bijbel verkoop gaat in de pot voor het onderhoud van het kerkgebouw. De bijbels liggen zater dag tussen 12.00 en 15.00 uur ter verkoop ge presenteerd in de Gasthuiskerk aan het Ha venplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37