zc Ontpoldering voor Borsele taboe Mexicaans vlinderen in Kwadendamme Geluid radio's mag van gemeente niet uit kassen schallen Gemeenteraad onder de indruk van protesten Ook station Krabbendijke drukker Weerbaarheidslessen op scholen Geld voor Kreateam De Ruyter moet opgeknapt zeeuwse almanak Leeftijd INDIANEN- WEEKEND 8JJ_APR1L_ Tot op het bot gemotiveerd tegen ontpoldering ZEEUWS MUSEUM vrijdag 7 april 2006 editie Bevelanden-Tholen KRABBENDIJKE - Het is geen verrassing: ook in Krab bendijke heeft een telling uitgewezen dat meer reizigers het station gebruiken dan de Nederlandse Spoorwegen be weren. In Zeeland bestaat veel weerstand tegen het voornemen van de NS om de stations in Arnemuiden, Kapelle en Krabbendijke te sluiten zodra de nieuwe dienstregeling ingaat. De NS beweert dat de stations mondjesmaat ge bruikt worden, maar tellingen in Kapelle en Arnemuiden lieten de afgelopen weken zien dat de cijfers van het spoorwegbedrijf niet kloppen. In beide dorpen telden de vrijwilligers meer mensen. In Krabbendijke, waar woens dag op initiatief van de lokale PvdA-afdeling tussen zes uur 's ochtends en middernacht werd geturfd, is dat niet anders. Er werden 684 in- en uitstappers geteld, terwijl de NS rond de 480 zit. „Dat is een aardig verschil", con stateert R. Mieras, die de boel coördineert en zelf ook heel wat uren heeft staan tellen. Hij laat weten dat de vrijwilli gers vandaag weer de hele dag op het station gaan staan om wat meer onderbouwde cijfers te kunnen presenteren. Het is overigens maar de vraag hoeveel zin het allemaal heeft. De NS lijkt niet onder de indruk van de nieuwste cijfers en zegt vast te houden aan de sluiting. GOES - Leerlingen van basisscholen De Tweemaster, 't Noorderlicht en de Beatrixschool in Goes krijgen dit jaar trainingen om zich mentaal en fysiek sterker te ma ken. Het gaat om een onderdeel van het gemeentelijk be leid tegen huiselijk geweld. De lessen zijn bedoeld voor leerlingen in de groepen zeven en acht. SportZeeland ver zorgt de weerbaarheidstrainingen. De drie scholen heb ben zich na een voorlichtingsbijeenkomst aangemeld voor het proefproject, waarmee de gemeente wil nagaan of de weerbaarheidslessen meerwaarde hebben. Met het pro ject is bijna tienduizend euro gemoeid. De scholen beta len ook een eigen bijdrage. De bulk van de kosten neemt de gemeente voor haar rekening. SINT-ANNALAND - Het Thoolse college van B en W wil een eenmalige bijdrage van 25.000 euro geven aan Stich ting Kreateam Sint-Annaland. Het geld komt ten goede aan de activiteiten die de stichting op 6, 7 en 8 juli houdt in Sint-Annaland, ter ere van het 75-jarig jubileum van voetbalvereniging WHS en het 125-jarig jubileum van mu ziekvereniging Accelerando. Het Thoolse college van B en W vindt dat het evenement bijdraagt aan de leefbaarheid van de gemeente Tholen. De provincie draagt 50.000 euro bij aan het evenement, dat in totaal 375.000 euro kost. De Thoolse gemeenteraad beslist op 27 april over het subsi- dievoorstel. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Er dreigt een ein de te komen aan het onder werk tijd laten spelen van de radio in tuinbouwkassen in het kassenge- bied in de Eerste Bathpolder in Rilland. Het gemeentebestuur van Rei- merswaal heeft alle glastuin ders in de polder de zogeheten nadere eis opgelegd dat het ge luid van de radio niet hoorbaar mag zijn voor omwonenden die in hun tuin zitten. Dit is ge beurd na klachten uit de buurt. Voor controle op de naleving van de eis heeft de gemeente drie medewerkers van het Sa menwerkingsverband Kapelle en Reimerswaal geridderd tot 'gecertificeerd oor'. Deze mede werkers zijn door een speciale keuring gekomen waarbij werd vastgesteld dat er niets loos is met hun oren. De drie stellen zich in de buurt van de tuinen op als luistervink om er achter te komen of de glas tuinders zich aan de opgelegde eis houden. Een van de kassenbedrijven, VES Agro bv, heeft de nadere eis aangekaart in een rechts zaak bij de Raad van State. VES stelt dat het heel normaal is dat bij het eentonige werk in de kas op de achtergrond de radio aan staat: „Dat is bij andere bedrij ven ook gangbaar." Volgens VES gaat het om een essentiële arbeidsvoorwaarde in de glas tuinbouw. Het gemeentebestuur vindt dat de tuinders de radio zelf zachter kunnen zetten. De gemeente wijst er ook op dat de kas wer kers een mp3-speler kunnen ge bruiken. Ze houden toch niet al lemaal van dezelfde muziek, denkt het college van B en W. Behalve voor de radio geldt de nadere eis ook voor de harde bel die klinkt als er pauze is. Ook dat geluid moet zachter. Uitspraak van de Raad van Sta te volgt binnen zes weken. VLISSINGEN - Het nieuwe ge meentebestuur van Vlissingen moet beslissen of het standbeeld van Michiel de Ruyter nog dit jaar laat restaureren. Alleen al het onderzoek is 'heel erg kost baar'. De Lokale Partij Vlissingen alar meert het college van Vlissingen al een tijdje: het duurt niet lang meer voordat Michiel de Ruyter van zijn sokkel valt. De Rijks dienst voor Monumentenzorg is wat gematigder in haar oordeel, maar waarschuwt de gemeente evengoed voor de slechte staat van het standbeeld. Maar voor dat het beeld kan worden geres taureerd, moet de gemeente we ten wat er precies mis is. „Dat moeten we laten onderzoe ken", zegt K. Luteijn van maat schappelijke ontwikkeling. „En alleen dat kost de gemeente al heel veel geld." Volgend jaar viert de gemeente Vlissingen het De Ruyter-jaar. Eens per week kwam het club je dames op leeftijd bij el kaar. En elke keer was er wel wat lekkers bij de koffie. De ze keer echter was er zowel appeltaart als cake. Dat was een beetje veel van het goede. Vandaar dat een van de da mes vroeg of er misschien nog iemand was die die middag visite zou ontvangen, ivant dan kon die het restant cake mee naar huis nemen. Waarop de deelneemster van 94 jaar oud snedig zei: „Die leeftijd hebben we gehad. Genieten komt van BinnenUit. 2e Paasdag geopend van 11:00- 17:00 uur U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. 0113 561482 www.binnenuit.nl pnorHarmen van der Werf HEINKENSZAND - Het verzet leven de nieuwe ontpolderings- plannen heeft al één overwin ning binnen. De Borselse ge meenteraad keerde zich gister avond eensgezind tegen natuur- (intwikkeling door het verleg gen van dijken langs de Wester- schelde. ter P, van den Dries. „Wij kun nen als volksvertegenwoordi gers daarvoor onze ogen niet sluiten." Hij diende namens het CDA een motie in, die later door de hele raad werd gesteund. In de motie wordt gesproken over ontpoldering als kapitaalvernie tiging, waardoor ook nog eens de primaire zeewering onnodig wordt verlengd. De uitspraak zal 'met Idem' worden voorge legd aan de provincie, andere ge meenteraden in Zeeland, minis ter Veerman van Landbouw en de Tweede Kamer. Eén raadslid, J. Huige (PvdA), verliet overigens de raadszaal, toen het op stemming aankwam. Hij vindt het te vroeg om zich nu al voor of tegen ontpoldering uit te spreken. Huige stelde een referendum onder de bevolking voor, maar dat idee werd ver worpen. Fruitteler R. van Hekken uit Oudelande meldde voor de raadsvergadering dat alle pach ters en grondeigenaren in de 'te ontpolderen' Van Hattum-, Everinge- en Zuidpolder zich te gen verkoop van grond hebben uitgesproken. Omdat de grond niet meer op vrijwillige basis verworven kan worden, moet gedeputeerde M. Kramer volgens Van Hekken te rug naar minister Veerman. Van Hekken zei zelf verbaasd te zijn geweest over de eensgezindheid van de pachters en grondeigena ren. „Geld heeft ons niet uit el kaar gespeeld." pagina 18 ZLTO, houdt uw rug recht pé eensgezindheid van de Bor selse politiek kwam niet als een verrassing en toch ook weer jvel. Fractievoorzitter J. Zandee t-an SGP/ChristenUnie liet zich toig jaar nog vrij genuanceerd pver de plannen uit. Hij had het oyer 'het combineren met ande re zaken, bijvoorbeeld recrea tie'. CDA'er A. Schenk liet zich L dezelfde bewoordingen uit, waarbij hij erop wees dat de pro- jincie akkoord was gegaan, jfan 'nuanceringen was gister- jvond geen sprake meer. „Wij hebben gezien hoe groot het ver zet is, niet alleen onder boeren, maar onder de hele bevolking", verklaarde CDA-fractievoorzit- (Advertentie) (Advertentie) -rrr-rTT^kshÖps dans fipïdorp workshops verhalen -<■ o- Linda Hernandez praatte de bijeenkomst in de uitgebreide vlindertuin Berkenhof in kleurig kostuum aan elkaar. foto Willem Mieras (Advertentie) gens Le Roy moeten ook de on dernemers daar meer aan doen. Reclame maken voor elkaar, zo dat de producten elkaar kunnen versterken. De overheid moet zijn best doen om regels inzich telijker en eenvoudiger te ma ken. De provincie werkt daar aan met een integraal omge vingsplan, waarin ook toeris tische initiatieven gemakkelij ker moeten gedijen. De roep om deregulering was tijdens de ope ning algemeen. Directeur R. van Renterghem van de Kamer van Koophandel het hem horen en ook de Borselse wethouder M. Vermue erkende dat regels niet zelden frustrerend werken. Johan Antes van de Berkenhof hebben ze er niet onder kunnen krijgen. Hij beschikt over een portie enthousiasme dat zelfs de onzinnigste regels niet kunnen verminderen. Zijn siertuin aan het Langeweegje werd jaren ge leden uitgebreid met een vlinder tuin in een grote kas. Die kas werd een paar jaar geleden weer uitgebreid en ingericht met een Mexicaanse biotoop, waarin de prachtigste vlinders gedijen. De horecavoorziening is twee keer aangepast en nu is er een nieu we entreehal voor de vlinder tuin: ook in Mexicaanse sfeer. Het was daarom dat Colores de .Mexico, een groep Nederlanders van Mexicaanse afkomst, de kroon op het werk van de fami lie Antes kwam opluisteren. Lin da Hernandez praatte de bijeen komst in kleurig kostuum aan el kaar. De truc met de wierook werkt in de Mexicaanse cultuur al eeuwen, net als de muziek die met schelpen en trommels wordt gemaakt. door Mieke van der Jagt KWADENDAMME - Op Mexi caanse wijze heeft gedeputeerde M. le Roy gisteren de opnieuw Uitgebreide vlindertuin van De Berkenhof in Kwadendamme ge opend. De blokjes wierook die ze tijdens haar toespraak in de hand kreeg, zorgden er voor dat haar woorden en goede wensen direct bij de goden terechtkwa men. Of de goden ervoor zullen zor gen dat meer samenhang ont staat in het toeristisch product van Zeeland, is de vraag. Vol- door Harmen van der Werf BAARLAND - Tot op het bot is hij gemotiveerd, Kees de Broe- kert uit Baarland. Heel Zeeland tekent tegen de plannen om pol ders langs de Westerschelde aan het water terug te geven, als het aan hem ligt. „Elk gewoon mens vindt ontpoldering toch te zot voor woorden." De Broekert was vorige week in Heinkenszand op de informatie avond van de provincie over de ontpolderingsplannen in Borse le. Hij ontmoette er één van de 'bedreigde' boeren, Gert jan Min- derhoud die met handtekenin genlijsten rondliep. „Wat doe je daarmee?", vroeg De Broekert. Minderhoud antwoordde dat hij die in winkels en dorpshuizen wilde neerleggen. „Nou", zei De Broekert, „dan weet ik wat be ters ermee." Sindsdien is hij al bijna in heel Baarland langs de deuren ge weest. „En 99,8 procent tekent", stelt hij, „en wel direct. Man, vrouw. Ook kinderen willen, maar dat gaat niet. Vijftien jaar of ouder moeten ze zijn. Anders mag het van mij niet. Fel De Broekert kent veel mensen in Borsele en hij heeft er heel wat zover gekregen in. hun dor pen hetzelfde te doen als hij. De actie loopt volgens hem als een trein. Borssele, Heinkenszand, Nieuwdorp tot in Burgh-Iiaam- stede toe, waar De Broekert fa milie heeft. „Ik ben fel, maar ik zal je vertellen, mijn broer die in 's-Gravenpolder woont, is - je kunt het je bijna niet,indenken - 10 - 17 uur 9ratl® Abdijplein Middelburg nog veel feller." De Baarlander (69) was boerenknecht en heeft jarenlang bij het waterschap ge werkt als kantonnier. Hij heeft dus veel met landbouw en wa ter. „Zulke mooie polders geef je niet terug aan de zee. Want wat krijg je ervoor terug? Gan zen! En wie moet ontpoldering betalen. Wij met z'n allen, de zestien miljoen Nederlanders. Ganzen betalen geen belasting." Zijn motivatie is ook ingegeven door zijn ervaringen met de wa tersnood van 1953 die hij van na bij heeft meegemaakt. „Ik heb in die tijd nog meegeholpen aan de dijken. En nu zouden die moe ten opschuiven. Never, nooit." Tegen natuur is De Broekert niet, maar hij vindt dat er ge noeg natuur is. „Wat we heb ben, moeten we zo goed moge lijk proberen te houden. En als ergens natuur wordt gemaakt, moet het ook weer bruikbaar te maken zijn als landbouwgrond. Als je ontpoldert, wordt het land waardeloos, zout. Kun je niks meer mee." En wat gaat hij met al die hand tekeningen doen? Ze worden ge bruikt om voor elkaar te krijgen dat het provinciebestuur op nieuw over ontpoldering moet praten. En dan niet over ontpol dering op zich, maar over de ef fecten van het verleggen van dij ken. Wat dat betekent voor de oude cultuurlandschappen die zijn gevormd na de inpoldering van de Van Hattum-, Zuid- en Everingepolder tussen Elle- woutsdijk en Oudelande én ook de Eendragt- en Hellegatpolder in de gemeente Terneuzen. „Want wij trekken als Zeeuwen gezamenlijk op", aldus de strijd vaardige De Broekert. Probeer hem maar eens een handteke ning te weigeren. Kees de Broekert (midden) op handtekeningenjacht in Baarland. foto Willem Mieras Thuis inHypotheken Verzekeringen Pensioenen Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31