Geen rotte vis op Goes' plein SANI-DUMP K/1! re @ctie EXTRA KORTINGEN OP ONZE TOCH AL LAAGSTE PRIJS 9 ÜT het alfabet van Zeeland Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Tot de pijnlijkste bezigheden die ik ken, behoort het uitleggen van een grap. Af en toe word ik daartoe niettemin geprest door een lezer die een van de spot prenten niet of verkeerd heeft begrepen en die daarover dan opheldering wenst. Vorige week zaterdag stond op pagina drie, links onderin, een prent van Peter Van Straaten waarop vijf vrouwen stonden af gebeeld: drie met een hoofddoek je. En twee die, zo te zien, al ja ren hartelijk kunnen lachen om het loonstrookje van hun echtge noot. Van die twee vrouwen, in verkeerde mantels gehuld, zegt er eentje:„Pas op! Allochtonen." De lezer die mij belde, zag het zó: „Dat. zet aan tot vreemdelin genhaat." Nee dus. Van Straaten laat zien dat angst voor vreemdelingen belachelijk is. Inderdaad; een grap uitleg gen...er zijn aangenamer bezig heden. yijzel Dan was Sjaak Oosterling uit Goes opgevallen dat de sportre dactie de wielrenner Tom Boo- nen had laten verzuchten dat die tijdens de Ronde van Vlaan deren het gevoel had of er een vijzel in zijn rug werd gedraaid. Oosterling: „Een Belg draait er gens een 'vijs' in, waar wij schroef tegen zeggen." Zeker en vast. Nu of nooit! Profiteer tijdens het feest van niet één... of twee... maar van drie keer voordeel! 1e Stoomcabine/Whirlpool aktie. Spectaculaire aanbiedingen op de stoomcabines van o.a Riho, Schavis, Wilux, Ri-jo, Villeroy Boch. 2e Ballonprikaktie met extra kortingen van 3 t/m 10%. Jy (bij aankoop van een badkamer van minimaal €2500,-)* 3e Extra kortingen tot 10% aangeboden op bijna alle A-merken, o.a. Grohe, Villeroy Boch en Sphinx keramiek, Hüppe en Wilux etc. Voorbeeldkorting: Kranen Sani-Dump korting 25% Extra leverancierskorting 10% Extra Ballonkorting max 10% Grohe Rapid-SL inbouwreservoir Grohe afdekplaat jotBSf ü.-ïu8ËSiaCË»i SJtiriiTAIfi TEGEN ÈilOËIVaB^BlHaZH normaal 629,- van Konijnenburgweg 7 Bergen op Zoom Tel.: 0164 - 210 740 Huifakkerstraat 10 Breda - Noord Tei.: 076 - 593 71 00 Re vrijdag 7 april 2006 24 Ê- Waar zouden we zijn zonder het energiebedrijf Delta. De onderne ming voorziet dit gewest niet alleen van elektriciteit en gas, ze ver- 1 vult ook een ondankbare doch belangrijke rol als zondebok dan wel kop van Jut. Wat er ook gebeurt, Delta heeft de schuld en zal zich i beschimping moeten laten welgevallen. De Zeeuwen hebben daar- i, bij een dubbel gevoel: Delta is een rotstraal, maar het is wel ónze, collectieve rotstraal. De leiding van het bedrijf is daarvan vermoe delijk zeer wel doordrongen en draagt er bij voortduring zorg voor dat er iets te klagen valt. Zo blijft de dienstverlening prettig multi disciplinair. Schade Eind 2005 deed zich weer eens een stroomstoring voor. En dezer da gen werd duidelijk dat de Ondernemersvereniging Hulst Reynaert- stad alsnog vergoeding van Delta wil voor de geleden schade. De Hulstenaren zijn op een idee gebracht omdat Essent voor een verge lijkbaar geval wél uitkeert, en wil desnoods tot de rechter gaan. Op het Forum van de Provinciale Zeeuwse Courant werd de kwestie aan het volk voorgelegd en dat toonde zich als gewoonlijk, op een enkele uitzondering na, niet mals. Een kleine keuze uit de reacties: „Eerlijk is eerlijk maar 35 euro zou ik ook wel wat weinig vinden," laat C.M. Hage weten. E. Jansen komt met een oordeel en een waarschuwend woord: We betalen tegenwoordig al genoeg voor onze energierekening en dan zal meneer Delta er nog eens even voor gaan zorgen dat de kosten nog hoger worden door schade die aangebracht wordt door stroom- uitval? Delta wil graag een groot bedrijf zijn, laat ze dan ook hun verantwoordingen nemen en zorgen dat het stroomnet goed onder houden wordt. Het lijkt erop dat Delta de slechte kant opgaat van dochteronderneming Zeelandnet. Na de introductie van ADSL zijn er bijna geen klanten meer over. Nu er gekozen kan worden voor een energieleverancier, zal Delta toch eens zijn best moeten doen." Lachen „De burgers moeten weer kunnen lachen om hun loonstrookje," riep de WD-kandidaat voor het lijsttrekkerschap, Rita Verdonk en ze krijgt gelijk van de ondernemingsraad van de provincie Zeeland. Die organiseert op 20 april in en rond de Abdij een Gezondheids- markt waar de ambtenaren kunnen kennismaken met onder meer Qigong, Shiatsu, Reiki, Enneagram integratiekunde en Yoga, dus dat wordt een heel plezierige dag vol ontspanning en bewustwor ding alsmede kansen op het vergroten van kennis omtrent de diver se facetten van een burn-out. Wat de door Verdonk beoogde lach betreft vindt de ondernemings raad mooi aansluiting. Op de gezondheidsmarkt wordt er aandacht aan besteed. Een citaat uit het programmaboekje:„Ontdek en er vaar hoe lachen je helpt om gezonder en vitaler te zijn, stress te ver minderen en toegang te krijgen tot je potentieel. Een oprechte, volle lach geeft je lichaam en geest een gezonde energie-boost en helpt je te doen wat belangrijk is voor je gezondheid en welzijn. Lachen doen we als we plezier hebben maar lachen is veel meer. Daarover vertelt Miranda je alles tijdens de workshop." Ook om op te vrolijken: de ambtenaren kunnen aan Nordic Walking doen. Leuk om te doen, zeker zo leuk om naar te kijken. Citaat: De natuur doet niets zonder doel. Aristoteles Kinderfonds Sawasdee: Groenendijk 2 A, 4438 NN, Driewegen (Z-B) Telefoon: 0113-655784 Rabo: 38.53.77.274 Een kind zonder school? A en B: Analfabetisme en Bestrijding. Wie A zegt, zegt ook B. A plus B is C. De C van Cambodja. Scholing doet wonderen. Zeeland helpt! door A.J. Snel Het plein in Goes is ontoegankelijk. Leeg en verlaten ligt het erbij. Tot de eerste lentedagen was het er nog druk, maar de bezoekers van het plein wisten zich niet te gedragen. Ze schol den politici uit voor vis waarvan de houdbaarheidsdatum geruime tijd was verstreken en wensten de bestuurders heel erge, vieze ziekten toe. Burgemees ter D. J. van der Zaag zag het aan. waar schuwde en verklaarde het discussie plein, toen men massaal zijn vermanin gen naast zich neerlegde, officieel voor gesloten. Einde discussie? Dat niet. Maar wel het einde van de door de gemeente aangebo den voorziening: het discussieplein op de gemeentelijke internetpagina. De lo kale overheid te Goes kwam naar het in zicht van Van der Zaag op te ruwe wij ze in aanraking met een fenomeen dat zich vaker voordoet op internet: ano niem razen en tieren, liefst in krenken de bewoordingen. De aanleiding was het pact dat door het CDA, de VVD en de SGP/ChristenUnie werd bekokstoofd op de dag die eerder ongeschikt werd geacht voor het hou den van de gemeenteraadsverkiezingen. Op de biddag voor gewas en arbeid heb ben delen van het volk iets anders aan het hoofd dan politiek, zo willen die de len gaarne doen geloven. Zo werd het juist door het kiezersvolk verstevigde sociaal-democratische smaldeel te Goes in het ootje genomen. Op het moment dat de PvdA-top dacht de besprekingen een aanvang te doen nemen, was het al niet meer nodig: het nieuwe dagelijks bestuur van de gemeente was gefor meerd en in deze krant verscheen een nieuw, samengesteld zelfstandig naam woord: biddagakkoord. Woede De woede en opwinding waren groot in de gelederen op de linkerflank. De ach terbannen schreeuwden moord en brand en al gauw kwamen ze op het idee de gramschap de vrije loop te laten via de gemeentelijke internetpagina van Goes, het discussieplein. Deze vir tuele ontmoetingsplaats was bedoeld om aan wie maar wilde ruimte te bie den het gemoed te luchten over zaken Goes aangaande. Aanvankelijk deed men (m/v) dat in redelijk ingehouden bewoordingen maar al heel gauw brak de pleuris uit. De bezoekers van het Burgemeester Van der Zaag van Goes: niet van lotje getikt. plein bedachten dat ze, achter hun beeldschermpjes gezeten, onbelemmerd en anoniem liederlijke taal konden gaan zitten uitslaan. Censuur Van der Zaag vond dat niet goed en het een knopje op de de uitstand zetten. Censuur? Een inbreuk op het recht op vrijheid van meningsuiting? „Geen spra ke van", reageert de Goese burgemees ter. „Dat zijn verwijten die me gemaakt zijn en die ik eenvoudig kan weerleg gen. Bij wijze van dienstverlening had de gemeente dat discussieplein. Als daarvan gebruik gemaakt wordt voor rioolspuiterij, dan schiet je je doel voor bij. Het taalgebruik was ver beneden het niveau waarop wij communiceren. Aanvankelijk ging het goed, maar na een aantal dagen werd het buitenge woon vulgair. Er werd zeer grof op per sonen ingehakt en naar mijn mening is de gemeente niet gehouden die manier van doen te faciliteren. In eerste instan tie heb ik een oproep gedaan om de emo ties te beteugelen en dat leek even te hel pen. De reacties werden meer bezon nen. Maar daarna ging het toch weer he lemaal de verkeerde kant op. Je bent als overheid van lotje getikt als je extra in spanningen blijft leveren als die wor den beloond met één lange scheldkanon nade. Er was een beroep gedaan op het gezond verstand en als dat niet werkt, stop je met faciliteren. De overheid moet zich dan distantiëren." Het gevolg was dat ook keurig formule rende mensen met diepe zienswijzen niet meer het Goese plein op konden. Van der Zaag: „Natuurlijk hebben we overwogen of we de reacties zouden fil teren. Maar ik denk dat je juist daar mee het verwijt dat je censureert over je afroept. Bovendien; het is niet zo een voudig criteria te ontwikkelingen op ba- foto Dirk-Jan Gjeltema sis waai*van je beslist wat wel en niet toelaatbaar is. Filteren zou verder veel werk opleveren, ook in de weekeinden. En er speelt mee dat we een nieuwe in ternetsite bouwen die waarschijnlijk eind april klaar zal zijn. We wilden niet tussendoor van alles overhoop halen. Op die nieuwe site komen we met een forum, waar men op stellingen kan rea geren. Ik weet niet elk detail, maar ik neem aan dat dan wordt doorgegeven wat ter zake doet en aanvaardbaar is." Samenleving De Goese burgemeester vreest geens zins dat het sluiten van het plein ertoe kan leiden dat de afstand tussen burger en bestuurder verder wordt vergroot; dat bestuurders de taal van de straat op den duur niet meer verstaan. „Ik neem toch wel kennis van wat er in de samen leving gebeurt. Daar hoef je niet allerlei vulgairs voor te lezen of te horen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24