Gemotiveerd tot op het bot PZC Verstandelijke handicap mag kinderwens niet dwarsbomen Watersport moet de ruimte krijgen Beeld De Ruyter wacht op restauratie Scherm van containers om bom in Breskens 11 mm I i Öl ISüiP'Jj Veertien maanden celstraf geëist voor poging tot doodslag Subsidie voor Kreateam in Sint-Annaland DJ Dazzle draait bij Media Markt Tarieven markt Vlissingen met helft omhoog '16 Baarlander op handtekeningenjacht tegen ontpoldering r <'4 I j: mm %r>} &W* Actiemarkt in Goes voor Nicaragua weekenddiensten Zangavond in Vrouwenpolder Orkesten spelen samen in Oost-Souburg door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het nieuwe ge meentebestuur van Vlissingen moet beslissen of het het stand beeld van Michiel de Ruyter nog dit jaar laat restaureren. Alleen al het onderzoek is 'heel erg kostbaar'. De Lokale Partij Vlissingen alar meert het college van Vlissingen SINT-ANNALAND - Het Thool- se college van B en W wil een eenmalige bijdrage van 25.000 euro geven aan Stichting Krea team Sint-Annaland. Het geld komt ten goede aan de activiteiten die de stichting op 6,7 en 8 juli houdt in Sint-Anna land, ter ere van het 75-jarig ju bileum van voetbalvereniging WHS en het 125-jarig jubileum van muziekvereniging Accele rando. Het Thoolse college van B en W vindt dat het evenement bij draagt aan de leefbaarheid van de gemeente Tholen. De provincie draagt 50.000 euro bij aan het evenement, dat in to taal 375.000 euro kost. De Thoolse gemeenteraad be slist op 27 april over het subsi- dievoorstel. MIDDELBURG - DJ Dazzle draait op zaterdag 8 april een twee uur durende set in Media Markt in Middelburg, Hij doet dit ter promotie van zijn onlangs uitgebrachte cd For ward. Dazzle begon op het label van Tiësto en staat sinds twee jaar op eigen benen als dj en pro ducer. Op zijn mix-cd Forward staan rustige en vocale num mers, maar ook hardere versies van trance en techno. Dazzle draait elk weekend in de grotere clubs van Nederland. Zijn set van aanstaande zaterdag begint om 14.00 in Media Markt aan de Mortiereboulevard in Middel burg. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Voor de tweede keer dit jaar gaan de tarieven voor standplaatsen van de week markt in Vlissingen omhoog. Het gemeentebestuur wil de ta rieven met vijftig procent verho gen en zo de kosten van de markt omlaag brengen. Het is de bedoeling dat de weekmarkt in de toekomst kostendekkend kan worden geëxploiteerd. De gemeente moet bezuinigen en heeft daarom verschillende kosten tegen het licht gehouden. Vorig jaar bleek dat de gemeen te te veel geld moet bijleggen voor de weekmarkt. De markt heeft de gemeente in 2005 ruim 46.000 euro gekost aan energie, materieel, personeelskosten voor de marktmeester en straat reiniging. De kosten waren ho ger dan de inkomsten. Dat kwam door een stijging van het energieverbruik na de ingebruik name van nieuwe energiekasten op het Scheldeplein en de geste gen energiekosten. Daarnaast wordt op de tijdelijke marktloca- tie aan het Scheldeplein extra vaak schoongemaakt. Met ingang van 1 januari van dit jaar zijn de marktgelden zo danig verhoogd dat 56 procent van de kosten gedekt konden worden. Maar dat is nog niet ge noeg, vindt het college van B en W. Het stelt daarom voor de ta rieven met nog eens vijftig pro cent te verhogen. Het tarief voor een gewone kraam van vier me ter is momenteel 302,75 euro per jaar. In het nieuwe voorstel wordt dat 454,13 per jaar. Volgens wethouder C. Seijbel (CDA) klinkt het erger dan het is. „Voor een gemiddelde kraam van vier meter wordt straks drie euro per meter per maand extra betaald", zei ze gisteravond tij dens de commissievergadering. „Er zal door de kooplieden wel over gemopperd worden, maar we hebben dit ook al besproken met de marktcommissie.C. van Dalen van de ChristenUnie vroeg of de marktkooplieden wat de tarieven betreft, de dupe zijn geworden van de gedwon gen verhuizing van de week markt van de Spuistraat naar het Scheldeplein. Volgens Seij bel is daar geen sprake van. Wel iswaar wordt de huidige locatie vaker schoongemaakt dan de vo rige plek, maar er kan niet wor den gezegd dat de kooplieden daarmee benadeeld worden. dje: het duurt niet lang beeld. Maar voordat het beeld „Dat moeten we laten onderzoe- We moeten eerst zien c vrijdag 7 april 2006 al een tijdje: het duurt niet lang meer voordat Michiel de Ruyter van zijn sokkel valt. De Rijksdienst voor Monumen tenzorg is wat meer gematigd in haar oordeel, maar waarschuwt de gemeente evengoed voor de slechte staat van het stand beeld. Maar voordat het beeld kan worden gerestaureerd, moet de gemeente weten wat er pre cies mis is. „Daarvan heeft het stadhuis geen verstand", zegt K. Luteijn van maatschappelijke ontwikke ling. Dat moeten we laten onderzoe ken. En alleen dat kost de ge meente al heel veel geld. Hoe veel, dat kan ik niet zeggen. Het is in elk geval wat anders dan wanneer je je auto voor een apk naar de garage brengt. Die res tauratie kost ook een hoop geld. We moeten eerst zien of we dat hebben. En vaak valt de restau ratie groter uit dan gepland. Je komt steeds meer mankementen tegen. Steeds meer werk." Het is aan het nieuwe stadsbe stuur of zij het standbeeld nog dit jaar laat onderzoeken. „Als het gebeurt, moet ze daar niet te lang mee wachten. Als het beeld pas aan het begin van 2007 daadwerkelijk kan worden gerestaureerd, zou dat een aan fluiting voor de stad zijn. Dan viert Vlissingen het De Ruy- ter-jaar. Het beeld kunnen we niet missen." In dat geval kun je beter wach ten, adviseert Luteijn. „Op zich kan het nog best een jaar mee." door Harmen van der Werf BAARLAND - Tot op het bot is hij gemotiveerd, Kees de Broe- kert uit Baarland. Heel Zeeland tekent tegen de plannen om pol ders langs de Westerschelde aan het water terug te geven, als het aan hem ligt. „Elk gewoon mens vindt ontpoldering toch te zot voor woorden." De Broekert was vorige week in Heinkenszand op de informatie avond van de provincie over de ontpolderingsplannen in Borse- le. Hij ontmoette er één van de 'bedreigde' boeren, Gertjan Min- derhoud die met handtekenin genlijsten rondliep. „Wat doe je daarmee?", vroeg De Broekert. Minderhoud antwoordde dat hij die in winkels en dorpshuizen wilde neerleggen. „Nou", zei De Broekert, „dan weet ik wat be ters ermee." Sindsdien is hij al bijna in heel Baarland langs de deuren ge weest. „En 99,8 procent tekent", stelt hij, „en wel direct. Man, vrouw. Ook kinderen willen, maar dat gaat niet. Vijftien jaar of ouder moeten ze zijn. Anders mag het van mij niet." Fel De Broekert kent veel mensen in Borsele en hij heeft er heel wat zover gekregen in hun dor pen hetzelfde te doen als hij. De actie loopt volgens hem als een trein. Borssele, Heinkenszand, Nieuwdorp tot in Burgh-Haam- stede toe, waar De Broekert fa milie heeft. „Ik ben fel, maar ik zal je vertellen, mijn broer die in 's-Gravenpolder woont, is - je kunt het je bijna niet indenken - nog veel feller." De Baarlander (69) was boeren knecht en heeft jarenlang bij het waterschap gewerkt als kan tonnier. Hij heeft dus veel met landbouw en water. „Zulke mooie polders geef je niet terug aan de zee. Want wat krijg je er voor terug? Ganzen! En wie moet ontpoldering betalen. Wij met z'n allen, de zestien miljoen Nederlanders. Ganzen betalen geen belasting." Zijn motivatie is ook ingegeven door zijn erva ringen met de watersnood van 1953 die hij van nabij heeft mee gemaakt. „Ik heb in die tijd nog meegeholpen aan de dijken. En nu zouden die moeten opschui ven. Never, nooit." Tegen natuur is De Broekert ïiiet, maar hij vindt dat er ge noeg natuur is. „Wat we heb ben, moeten we zo goed moge lijk proberen te houden. En als ergens natuur wordt gemaakt, moet het ook weer bruikbaar te maken zijn als landbouwgrond. Als je ontpoldert, wordt het land waardeloos, zout. Kun je niks meer mee." En wat gaat hij met al die hand tekeningen doen? Ze worden ge bruikt om voor elkaar te krijgen dat het provinciebestuur op nieuw over ontpoldering moet praten. En dan niet over ontpol dering op zich, maar over de ef fecten van het verleggen van dij ken. Wat dat betekent voor de oude cultuurlandschappen die zijn gevormd na de inpoldering van de Van Hattum-, Zuid- en Everingepolder tussen Elle- woutsdijk en Oudelande én ook de Eendragt- en Hellegatpolder in de gemeente Terneuzen. „Want wij trekken als Zeeuwen gezamenlijk op", aldus de strijd vaardige De Broekert. Probeer hem maar eens een handteke ning te weigeren. i I [v 1 h pi':? Lr-M i| Om elk risico uit te sluiten wordt een muur van containers rondom de vijfhonderdponder uit de Tweede Wereldoorlog opgetrokken. foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten BRESKENS - Een hoge kraan domi neert de skyline rondom de Oude Rijks weg in Breskens. Containers worden ge stapeld. De voorbereidingen voor de de montage van de vliegtuigbom zijn in vol le gang. Om elk risico uit te sluiten wordt een muur van containers rondom de vijfhon derdponder uit de Tweede Wereldoor log opgetrokken. Hiermee is gisteren be gonnen onder begeleiding van de Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) en het Brabantse bedrijf Bodac. Dit bedrijf spoort explosieven uit de Tweede We reldoorlog op en assisteert bij het rui men ervan. Hetzelfde gebeurt bij vlieg- tuigwrakken.Breskens had in de oorlog te lijden onder hevige bombardemen ten. Bij de grote ruiming midden jaren negentig van een aantal zware vliegtuig bommen werd bekend dat nog meer wa pentuig in Breskense grond zit. De Engelse vijfhonderdponder bij de Oude Rijksweg werd in april gevonden op drieënhalve meter diepte. Onderzoek van Bodac wijst uit dat er op dit terrein niet meer bommen liggen. Deze bom wordt maandag tussen 11.00 en 12.00 uur gedemonteerd. Uit veilig heidsoverwegingen worden de wonin gen in een straal van honderdvijftig me ter rond de vindplaats ontruimd. Onge veer zeventig personen moeten tijdelijk hun woning uit. Ondanks de enorme constructie van con tainers mag dus niemand achterblijven. Het terrein wordt hermetisch afgeslo ten. Na het sein veilig van burgemeester Jaap Sala mogen de bewoners hun huis weer in. Kort na de vondst van de eerste bom werd op het terrein van de voorma lige Cito-garage, aan de andere kant van het dorp, een tweede explosief ont dekt. Deze bom wordt niet ter plaatse gedemonteerd, omdat de slagpin vast zit. Dit explosief kan daarom veilig wor den overgebracht naar de Zwarte Pol der, waar het tot ontploffing wordt ge bracht. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De overheid moet beslissen hoeveel hulp ouders met verstandelijke beper kingen mogen krijgen. Dat heeft meer zin dan voorwaarden voor goed ouderschap in regels probe ren te vangen. Een verstandelijke beperking mag op zichzelf geen grond voor uitsluiting van ouderschap zijn. Dat is verslaving of psychiatri sche problematiek ook niet. Ont moediging ontaardt te makke lijk in repressief beleid. Betere uitleg over wat het betekent om een kind te hebben zet meer zo den aan de dijk. Die geluiden zetten gisteren de toon van het symposium over kinderwensen bij mensen met verstandelijke beperkingen dat Mee Zeeland hield in Middel burg. Aanleiding was de politie ke roep om begrenzing van de vrijheid om kinderen te krijgen bij mensen met verstandelijke beperkingen. Die klinkt in Den Haag sinds het verschijnen van het rapport Samenspel van fac toren van de Vrije Universiteit van Amsterdam eind vorig jaar. Daaruit bleek dat bij eenderde van de ouderparen met verstan delijke beperkingen het opvoe den van kinderen een voldoende krijgt. Onderzoeker J. Reinders toonde zich gisteren boos over de con clusie die het ministerie van Volksgezondheid de wereld in stuurde, dat het in ruim zestig procent van de gevallen mis gaat. Hij had gehoopt op een po sitiever benadering op grond van de tweede bevinding: onder steuning maakt het grote ver schil. „De grootste kans dat het misgaat heb je als er tussen ver schillende hulpverleners in één gezin competentiestrijd ont staat." Staatssecretaris Ross wil echter dat kinderen krijgen bij deze groep mensen bovenal ontmoe digd wordt. Er is ook een voor stel om gedwongen anticoncep tie mogelijk te maken bij men sen met een laag IQ die erg one venwichtig zijn. Impulsief Dat staat de Nederlandse Vere niging van Artsen voor Verstan delijk Gehandicapten voor, maakte avg-arts J. Knibbe van Arduin duidelijk. Er moet wel verschil worden gemaakt tussen mensen met beperkte verstande lijke vermogens die een zwanger schap overkomt en mensen die kinderen overwegen als zij een relatie krijgen, beaamde hij. De artsen krijgen vooral met impul sieve zwangerschappen te ma ken, zei Knibbe. Het zijn de hulpverleners die bij geschoold moeten worden, stel de M. de Beer-Durand, mede werkster van belangenvereni ging Onderling Sterk. „Zij moe ten leren naar de mens zelf te kijken." Vindt eerst maar eens uit of een kinderwens niet eer der een babyverlangen of een re latiewens is. Directeur W. Westveer van de Landelijke federatie Belangen vereniging Onderling Sterk pleitte voor een gelijkwaardige behandeling van mensen met een kinderwens. Tenslotte speelt het overgrote deel van de mishandelingsgevallen zich af in gezinnen met normaal tot ho ger begaafde ouders, stelde hij. Hij kreeg steun van Reinders. Nog maar vijftien jaar geleden heerste er afschuw over de ge dwongen sterilisaties uit de ja ren vijftig, herinnerde hij. „De overheid bepleit gelijkwaardig burgerschap. De verstandelijk gehandicapten hebben geluis terd. Als dat niet is wat we be doelen, is dat een loze kreet." door Aector Dooms MIDDELBURG - Wat was nu het motief van een 32-jarige in woner van Oost-Souburg om tij dens de nieuwjaarsviering dit jaar twee mannen zo ernstig toe te takelen? Voor officier van justitie M. Overmeer was het incident ty pisch een voorbeeld van zinloos geweld. De officier achtte giste ren bij de rechtbank in Middel burg poging tot doodslag bewe zen en eiste veertien maanden gevangenisstraf plus zeven maanden voorwaardelijk. De man zou na de jaarwisseling de (weerloze) slachtoffers op de Amstelweg in Oost-Souburg met een autokrik en een honk balknuppel tegen het hoofd en in het gezicht hebben geslagen. Als het aan de officier ligt be taalt de Souburger 2000 euro schadevergoeding aan de slacht offers. De verdachte zei zich door zijn overmatig alcoholgebruik bijna niets meer van het incident te herinneren. Hij wist nog wel dat hij de mannen had opgezocht, nadat zijn minderjarige stief zoon na de jaarwisseling opge wonden was thuisgekomen. Hij had verteld- door een van de slachtoffers te zijn aangespro ken op zijn gedrag toen hij met een scooter door een vuurtje op straat was gereden. Wraak Dat riep om wraak. Met z'n vij ven stapten ze, gewapend met de honkbalknuppel en de auto- krik, in de auto met de bedoe ling te gaan vechten. De gevol gen waren enorm. De mannen schreeuwden het uit van de pijn. Ze moesten zich met diepe snijwonden in het hoofd laten behandelen in het ziekenhuis. Bij een van hen was zijn oog dichtgeslagen. Hij heeft nog steeds hoofd- en nekklachten. Het geweld had een enorme im pact voor de slachtoffers, die gis teren gebruikmaakten van het spreekrecht. De een sprak van een laffe daad, „Ik had dood kunnen zijn." De ander zei e geen woorden voor te hebben Ze hoopten dat de verdachte di straf krijgt die hij verdient. D< Souburger, die verslaafd is aar alcohol, gaf aan af te willes kicken. De officier stelde ook voor df man op te laten hemen in eet verslavingskliniek. Raadsman M. Kalle vroeg zijn cliënt vrij t< spreken van de poging tot dood slag. Wel vond hij de poging to: zware mishandeling bewezen De advocaat pleitte voor es voorwaardelijke straf, een leer- en werkstraf. De rechtbank doet 19 april uil- spraak. GOES - Het comité Zeeland-Ni- caragua houdt zaterdag 22 april een actiemarkt in het kerkge bouw De Levensbron in Goes. Het comité is een onderdeel var de stichting Vrienden voor Nica ragua, die vorig jaar is opgt richt om het werk van de Iglesu Reformada in Nicaragua te on dersteunen. De Iglesia Reforma da doet, behalve evangelisatie werk in het Midden-Amerikaan se land, vooral veel aan maat schappelijke ondersteuning. Ni caragua is straatarm en decen nia lang geteisterd door geweld De kerk helpt huizen bouwen verzorgt bejaarden, steunt scho len en rust sportcentra en com puterlokalen uit. Het comité za melt geld in voor specifieke pro jecten en koppelt de resultater voortdurend terug naar eer breed Zeeuws publiek. Ook sti muleert de stichting Vriender voor Nicaragua jonge Zeeuwet om voor een jaar diaconaal -werk te gaan doen aan de ande re kant van de Atlantisch! Oceaan. Momenteel verblijver twee jongeren daar. De actie markt is van 10.00 tot 13.00 uur zaterdag 8 en zondag 9 april 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrij. 17.30-zon. 23.00 uur: A. A. v. d. Male, Duinweg 59, Zoutelan- de, tel. (0118) 561282. zon. 23.00-ma. 8.00 uur:R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel. (0118) 591212. Tandartsen Walcheren C. Westveer, Loskade 27, Middelburg, tel. (0118) 626694. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen, don. 20.00-vrij. 20.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. de Jonge, tel. (0118) 616761. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel.(0118)633803. Kleine huisdieren: A.L. Hoogveld en R.B.M. Meesters, Kor te Noordstraat 61, Middelburg, tel. (0118)637077. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.04 Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel-en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder ta'. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Paauwenburg, Dreesstraat 2a,Vlissingen, tel. (0118) 470717 24-uursdienst (voor spoedeisende re- Apotheek Welsinge, Rentmeesterlaan 31, Middelburg, tel. (0118) 623298. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (vod zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. VRQUWENPOLDER - Koor zang en muziek voor klarinet en orgel staan op het programma tijdens de zangavond morgen. Ook declamatie, lezingen en sa menzang vormen belangrijke on derdelen. Het geheel is afge stemd op Goede vrijdag en Pa sen. De zangavond begint om 20.00 uur in de Gereformeerde kerk in de Schoolstraat 9 te Vrouwenpolder. OOST-SOUBURG - Het jeugd orkest van Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg geeft morgen een uitwisselingsconcert. Het doet dat in samenwerking met het B-orkest van Voorne Putten uit Hellevoetsluis. Er wordt on der meer een aantal solistische werken ten gehore gebracht, waaronder een hoorn- en een bu- gelsolo. Het concert begint om 19.30 uur in De Zwaan in Oost-Souburg. door Melita Lantinq SCHARENDIJKE - De water sportsector moet in de komende jaren de ruimte krijgen om te groeien. Niet alleen wat aantal ligplaatsen en havens betreft, maar ook op het gebied van be drijven. Want de toeristische sec tor mag dan in een neerwaartse spiraal zitten, met de water sport gaat het nog steeds goed. Deze boodschap was gisteren te horen tijdens de opening van de Delta Boatshow op Marina Port Zélande. „Voer een sociaal-eco nomisch watersportbeleid. Daar mee kan het gebied behouden blijven en zelfs uitgebreid wor den", zei oud-directeur J. Kos- sen van het watersportverbond. „Een watersporter zoekt diversi teit en het Delta-gebied heeft dat allemaal. Na een dag zeilen wil de watersporter met een rood verkleurd hoofd op een ter rasje een voedzame maaltijd nut tigen." De cijfers laten zien dat watersport een belangrijke spe ler is in de toeristische markt. Het Deltagebied heeft 135 jacht havens, samen goed voor 35.000 ligplaatsen. Als het aan 0 Schot (Hiswa en directeur man na Port Zélande) ligt, wordt da' aantal verder uitgebreid. „Alsje hier nu een charterbedrijf wil: opzetten met een vloot van der tig boten kom je niet aan de b& omdat er geen ligplaatsen zijn. Schot pleit daarom voor groa van het aantal ligplaatsen. Hij ziet daarbij kansen voor de men sen die hun baan verliezen nu het slecht gaat in de visserij. „We moeten zorgen dat die men sen werk krijgen en die kans li? er in de recreatiesector." Het pleidooi voor stimuleren en investeren in de recreatiesector komt niet uit de lucht vallen. On langs is in Zeeland een grote pro motiecampagne gestart die ge richt is op de watersporter uit binnen- en buitenland. Zeeland heeft genoeg te bieden: stro mend en stilstaand water, ha vens en vertier op de wal. Hel belang van de promotie werd nog eens onderstreept door de aanwezigheid van vele bestuur ders uit de watersportsector, ge deputeerde M. Le Roy en de bur gemeesters van Noord-Beve land, Goes en Goedereede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16