m De bazaars huilen bloed Europa investeert In onderwijs Chinees verkoopt ziel via Internet Meezingende Brit aangehouden Bom doodt agenten bij oefening Luchtmacht Oekraïne wanbetaler Diersoorten ontdekt op Filippijnen Folderaar Basf beticht van stalking traatverbod en rrestaties Nepal Wlement praat meer dan miljard euro los voor studenten en onderzoek Eenderde van wereldtotaal immigranten leeft in Europa Indonesiërs eisen behoud arbeidsrechten donderdag 6 april 2006 7 LONDEN - Een Britse man is gisteren aangehouden op verdenking van terrorisme, omdat hij in een taxi meezong met een nummer van de punkgroep The Clash. De taxi chauffeur waarschuwde de politie, omdat de man zong 'Het is nu oorlog, de strijd komt eraan'. De chauffeur sloeg alarm omdat hij de muziekkeuze van zijn klant verdacht vond. De politie haalde de 24-jarige Harraj Mann uit het vliegtuig dat van Durham naar Lon den zou vertrekken. Mann is vrijgelaten, maar hij miste wel zijn vlucht. ANP/RTR MEDAN - Vier Indonesische agenten van een antiter reureenheid die gisteren tijdens een oefening probeerden een bom te ontmantelen, zijn om het leven gekomen toen het explosief ontplofte. Enkele omstanders op het politiecomplex in Medan op Su matra raakten ernstig gewond gewond. ANP/RTR KIEV - Een Oekraïens elektriciteitsbedrijf heeft de stroomvoorziening aan de luchtmacht van het land stop gezet, omdat het ministerie van Defensie de rekeningen niet heeft betaald. In totaal zitten achttien Oekraïense mi litaire bases zonder stroom, zei een woordvoerder van de luchtmacht. De luchtmacht moet gebruik maken van die selgeneratoren om te kunnen functioneren. Volgens een woordvoerder van de strijdkrachten heeft het elektriciteitsbedrijf een resolutie van het Oekraïense kabinet genegeerd. In die resolutie zou staan dat de lucht macht drie maanden langer de tijd krijgt om de rekening te betalen. ANP NEW YORK - Amerikaanse wetenschappers hebben op het Filippijnse eiland Camiguin een nieuwe papegaaien en een muizensoort ontdekt. Dat heeft een wetenschappelijk blad in de Verenigde Sta ten gisteren gemeld. De dieren werden ontdekt in een nog resterend stuk oorspronkelijk regenwoud. Daar werden eerder dieren gevonden die nergens anders ter wereld voorkomen. Camiguin was ooit volledig bedekt met regenwoud. Nu is daar nog maar minder dan 20 procent van over. De vondst van de diersoorten geeft volgens de experts aan dat het natuurgebied veel beter beschermd moet wor den. ANP/DPA ANTWERPEN - Een Belg dreigt te worden veroordeeld voor 'stalking, laster en eerroof' omdat hij jarenlang poli tieke foldertjes heeft uitgedeeld aan de fabriekspoort van Basf in Antwerpen. De raadkamer in Antwerpen heeft gisteren geoordeeld dat de man, een ex-werknemer van het chemiebedrijf, zich voor de rechtbank moet verantwoorden. Het is voor het eerst in België dat een folderaar van stal king wordt beticht. De man deelde pamfletten uit van een extreem-linkse partij. In de folders klaagde hij onder meer over de CAO van Basf. ANP/Belga ^rErwin Tuil [0GHAI - „Te koop: de ziel n een 24-jarige jongeman uit (anghai, nauwelijks gebruikt, artprijs: 0,1 yuan." Met die ad- ïlentie op internet wilde ene in geld binnenhalen en het be- nliüd van omgerekend 10 euro- nt leek hem alleszins redelijk. Vorige week bekeken achttien honderd mensen de site. Negen envijftig deden een bod, zo is gis teren gebleken. Sun wilde van zijn ziel af omdat 'hij haar niet langer nodig had', zo zegt hij op de website China- news. „Ik dacht altijd met mijn ziel en zuiverde die geregeld. Maar ik voel dat ik mijn ziel niet langer nodig heb. Misschien dat het waardiger is haar aan ie mand te geven die er nog een no dig heeft." Een biedster kon er nog wel een ziel gebruiken om haar vriendje te redden die ver slaafd was geraakt aan internet spelletjes. Maar daar had Sun geen trek in. Een heilloos bod want, zo schreef hij aan de bie der: „Ik denk dat jij degene bent die hem moet redden." De gelukkige winnaar van de veiling is een internetter met de naam 'allbestchairs', die 681 yuan (68 euro) neertelt. Allbe stchairs en Sun moeten nog in overleg over de levering. Als zij daar uitkomen, dan zal Sun fo to's, memorabilia en herinnerin gen exclusief afstaan aan de ko per. Wat de verkoper betreft zijn die de kern van zijn verder onzichtbare ziel. GPD THMANDU - Nepalese auto- eiten hebben gisteren in de ofdstad Kathmandu bijna I) demonstranten gearres- rd. Onder de arrestanten wa ll veertig politici. Ook kondig de overheid een straatverbod tvandaag. aanhoudingen vonden plaats n de vooravond van een vier- agse nationale staking, ge ïnd door de zeven grootste po- ieke partijen van Nepal. De oeperingen willen dat koning anendra de democratie in Ne- 1 herstelt. De vorst trok in fe- lari vorig jaar alle macht arzich toe. nvan de woordvoerders van Nepalese Congrespartij bena- ■ukte dat de demonstraties orgaan. ANP/AFP urken prijzen zichzelf de toeristische markt uit or Fidan Ekiz iTALYA - Turkije treurt om 1 verlies van zijn toeristen, ogen vorig jaar 1,2 miljoen derlanders naar de Turkse i, dit jaar is het aantal boekin - o gehalveerd. De Turken vra- 0 zich af waarom de belang- Uing voor hun populaire va- ntieland zo erg is afgenomen. tbazaars huilen bloed", zegt 'verkoper in de Festivalba- rin Antalya. De Turkse uit- ukking wordt alleen gebruikt Meer de zaken erg slecht on Hüseyin Akan overdrijft it, waar het vorig jaar wemel- van de toeristen in Antalya, het nu doodstil. „De vogel- 1CP én de terroristen hebben t geruïneerd." iseyin doelt op de aanslagen vorig jaar werden gepleegd "de toeristische Turkse zuid- f De aanslagen werden op eist door een splintergroepe- 'g van de separatistische die strijdt voor een onaf- 'kelijke Koerdische staat, twijlhij vertelt, loopt de ver- Pei' naar een achterkamertje lzijn sou veniers winkel. In de improviseerde keuken, maakt lunch klaar. Vorig jaar 'hij daar nooit tijd voor heb- "gehad. 1 doet Hüseyin niks anders den in de keuken, roken or zijn winkel en schelden op het werk dat er niet is. „Even waren wij blij met de komst van de buitenlanders voor de zons verduistering. Maar zij bezoch ten onze bazaars niet één keer. Zij gaven alleen geld uit aan fles jes water, meer niet", aldus Hüseyin. In Antalya, de populaire kust stad aan de Middellandse Zee, is het aantal toeristen in de eer ste drie maanden van dit jaar ge daald met bijna 40 procent. Vo rig jaar werd de stad tussen ja nuari en maart bezocht door 642.403 toeristen, dit jaar zijn dat er 398.925. Verwacht wordt dat het aantal bezoekers nog ver der daalt. „Eerst moet het ima go van Turkije worden rechtge trokken. Ik blijf streven naar verbeteringen in het zomersei zoen", zegt Ahmet Barut. Vol gens de voorzitter van de Turk se Hoteliers Federatie moet dat worden bereikt met meer en be tere reclame. Voetbalwedstrijd „De afgelopen maanden zijn we te vaak negatief in het nieuws geweest. Vooral met de uit de hand gelopen voetbalwedstrijd tussen Turkije en Zwitserland, waarvoor Turkije fors is ge straft door de wereldvoetbal bond Fifa. Met name de Zwit sers zien we hier dit jaar niet meer terug." Ook de Machten van vooral Nederlandse toeris ten over het asociale gedrag van Russische toeristen in hotels speelt een rol, meent Barut. „Sommige hotels proberen de Russen nu te weren. Maar die ho teliers zijn op de vingers van een hand te tellen. Zoiets kun je gewoon niet maken. Bovendien mogen wij dit jaar erg blij zijn met de komst van de Russen." Druppel De voorzitter van de Federatie Horeca en Hotels aan de Middel landse Zee, Osman Ayik, noemt de vogelgriep 'de druppel die de emmer deed overlopen'. „Toen dacht ik echt: wat krijgen we in godsnaam allemaal over ons heen." Ayik herinnert ook aan 'de hype rondom Onur Air'. „De meeste toeristen vlogen met charters naar ons land. Nu dur ven zij niet meer, omdat zij den ken dat die te onveilig zijn." In de eerste drie maanden van 2005 werden 4087 vakantie- vluchten uitgevoerd naar Tur kije, dit jaar waren dat er, in de zelfde periode, 2780. Ayik: „Absurd is het eigenlijk. Ik kan wel blijven opsommen: de aanklacht tegen de bestseller Orhan Pamuk, waardoor wij door de Europese Unie op het matje zijn geroepen. De karika tuurcrisis, die ongetwijfeld in vloed heeft gehad op sommige toeristen, die Turkije nog altijd zien als een Arabisch islami tisch land." Turkije heeft wel va ker in zo'n dip gezeten, meent (Advertentie) Ayik, maar klom altijd weer uit het dal. Dit keer zal dat moeilij^ ker gaan. „Vroeger ontplofte een keer in de zo veel tijd ergens een bom, na drie weken vergat iedereen dat. Nu gebeurt alles achter elkaar; de mensen zijn in de war en bang." Veel horecaeigenaren leggen de schuld voor een groot deel bij hun eigen winkeliers. Die zou den de buitenlandse toeristen namelijk afzetten. „We doen het onszelf aan", zegt Sehmuz Köktere van Hamam Bistro in Antalya. „Ik weet dat op die ba zaars het dubbele wordt ge vraagd aan buitenlanders, het is gewoon discriminatie. Zij den ken dat de toeristen altijd zul len blijven komen, dat zij daar niets voor hoeven te doen. Het is gemak- en hebzucht. Zonde Christine van Benten uit Amstel veen, die op vakantie is in Anta lya beaamt dat. „De Turken prij zen zichzelf uit de markt. Ik kom hier al jaren en merk dat al les duurder is geworden en dat de kwaliteit van het eten achter uit gaat. De aandacht zoals wij die vroeger kregen, is er niet meer. Zij vinden het vanzelfspre kend dat wij komen. Zo ging dat ook in Spanje. Het zou zonde zijn als Turkije er niets aan ver andert en het land dezelfde fout maakt. Dat zou echt zonde zijn", aldus Van Benten. GPD mrHetty van Rooij [USSEL - Het Europees Parie ent heeft bij de lidstaten voor ikomende zeven jaar 1,1 mil- rd euro losgepraat voor onder ijs en onderzoek. Daardoor innen veertigduizend extra ndenten deelnemen aan het cccsvolle Erasmus-uitwisse- gsprogramma. Nederland in er definitief op rekenen dat Itot 2013 per jaar één miljard iro minder kwijt is aan Euro- lecialisten uit het Europees dement en de lidstaten be iden gisteren overeenstem- ing over de EU-begroting 07-2013. Eind december wer- n de staatshoofden en rege- igsleiders het daar onderling over eens. Door het compro- isdat na twee maanden onder delen nu met het parlement bereikt, mag de Europese nie de komende zeven jaar jm twee miljard meer uitge- ndan de 862,5 miljard waar regeringsleiders het over os werden. larnaast is een bedrag van ee miljard op de begroting an- rsverdegld, zodat er in totaal er miljard extra beschikbaar int lilitaire missies halve naar onderwijs en on- rzoek gaat het extra geld on weer naar de aanleg van gro- infrastructurele werken (500 ljoen), de arme regio's (300 ljoen), het midden- en kléin- drijf èn het buitenlands be- d, inclusief Europese militai- missies (800 miljoen). De kor- lg op de Nederlandse -af- icht, waar het kabinet-Bal- NEW YORK - Europa telt 64 miljoen immigranten en neemt daarmee ruim eenderde van het wereldtotaal voor zijn rekening. Dat staat in een rapport van de Bevolkingsdivisie van de Vere nigde Naties. De meeste landverhuizers zoe ken hun heil in het rijke Westen. In Noord-Amerika leven 44,5 miljoen immigranten, in Austra lië en Nieuw-Zeeland 4,7 mil joen en in Japan twee miljoen. Ontwikkelingslanden tellen 75 miljoerï immigranten. Driekwart van de mensen die naar het Westen trekken ves tigen zich in 28 landen. De im migratie heeft in die landen een groot effect op de bevol kingsaanwas. Waren immigran ten in het begin van de jaren ne gentig daar nog verantwoorde lijk voor ongeveer de helft van de groei, inmiddels is dat geste gen tot driekwart. Bij een aan houdende trend zal het aandeel van de immigranten in de bevol kingsaanwas nog groter wor den. De VN-bevolkingsexperts schrij ven dat immigratie in het Wes ten hard nodig is om de beroeps bevolking zo veel mogelijk op pijl te houden. De meeste wester se landen zijn zich hiervan be wust en handelen ernaar. In het rapport staat dat slechts zes lan den proberen de immigratie te beperken, waaronder Neder land. ANP JAKARTA - Werknemers betogen in de Indonesische hoofdstad Jakarta tegen het plan van het parle ment om de arbeidswet te herzien. Werkgevers hebben geklaagd dat de wet uit 2003 werknemers te veel voordelen biedt waardoor de concurrentiekracht van Indonesië zou worden verzwakt. foto RTR "Coca-Cola". "Coca-Cola light", "Fanta", "Sprite" and "Sprite Zero" are registered trademarks of The Coca-Cola Company 2006 The Coca-Cola Company wordt gebruikt. De regeringen van de lidstaten hebben nu be loofd dat zij jaarlijks een verkla ring zullen tekenen waarin staat dat zij de EU-gelden goed heb ben besteed. Minister Zalm en zijn Deense collega van Financiën zijn bereid om zelf hun handte kening te zetten, en daardoor politieke verantwoordelijkheid te nemen voor de manier waarop Europees geld wordt uit gegeven. WD-parlementslid Mulder, die al jaren vraagt om een betere controle, was giste ren zeer tevreden over die af spraak. „In december waren 23 van de 25 lidstaten hier nog te gen. Nu komt nu eindelijk een einde aan de gebrekkige contro le." GPD Smaken verschillen. En daarom is er vanaf nu een veelheid aan heerlijke smaken in de nieuwe 1 liter fles. Handig als je je favoriete smaak wilt proberen. Maar natuurlijk ook als je gewoon eens lekker wilt variëren! kenende hard voor heeft gevoch- den eiste het parlement nog een was voor de lidstaten onbe- ten, wordt in het compromis verhoging van de begroting met spreekbaar. niet aangetast. Twee weken gele- twaalf miljard euro, maar dat De grote fracties in het parle- ment toonden zich gisteren rede lijk tevreden. „Dit is een goed compromis. De nieuwe EU-lid- staten hebben nu de zekerheid dat ze de komende zeven jaar uit de voeten kunnen", aldus de Oostenrijkse EU-voorzitter Schüssel gisteren in Straats burg. De regeringen van de lidstaten beloven ook dat zij beter zullen controleren hoe het geld uit Brussel wordt besteed. Tachtig procent van het geld in Brussel wordt door de lidstaten uitgege ven, zonder dat de regeringen daarover verantwoording afleg gen. In de afgelopen elf jaar heeft de Europese Rekenkamer daardoor nooit kunnen garanderen dat het geld op de juiste manier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7