F ranse premier sluit aftreden niet meer uit PZCli Vogelgriep op Duits pluim veebedrijf Milosevic werd niet vergiftigd Stamhoofden moeten jongeren Nigeria kalmeren Thaksin benoemt voorlopige opvolger in Thais -kabinet Populariteit De Villepin daalt door Arbeidswet LaBdn Vrouw VS biedt 16 miljoen voor eind robbenjacht Link tussen vis en reptiel Britse cellen in Frankrijk zijn klein en smerig Lerares deelt het bed met 13-jarige pupil Invallen bij top EADS en Airbus Klimtocht voor de vrede Dierenleed beter registreren Ex-minister Brazilië aangeklaagd Spaanse politie rolt jeugdkamp op Homoganzen baltsen niet door Olivier van Beemen PARIJS - De Franse premier Do minique de Villepin treedt moge lijk af. Tegen het parlement zei hij gisteren 'geen enkele noodza kelijke stap uit te sluiten'. Op een persconferentie zal hij van daag zijn positie toelichten. Volgens een opiniepeiling wil bijna de helft van de Fransen dat de premier, cle initiatiefne mer van de nieuwe Arbeidswet, aftreedt. Nog 28 procent van de Fransen heeft vertrouwen in hem. De populariteit van de minister van binnenlandse zaken Nicolas Sarkozy daarentegen stijgt: bijna de helft van de Fransen staat achter hem. Beide rivalen willen zich kandiaat stellen voor de presidentsverkiezing van 2007. De Franse studenten-, scholie ren- en werknemersbonden en de politieke partij UMP werden het gisteren na overleg niet eens over een oplossing voor het con flict over de Arbeidswet, die de jongerenwerkloosheid, moet te rugdringen. De UMP, onder lei ding van minister Sarkozy, is de grootste partij van het land en heeft een absolute meerderheid in het parlement. Bruno Julliard, de leider van de grootste studentenvakbond Un- ef, riep op de acties tegen de Ar beidswet de komende dagen ver der op te voeren. „De stakingen moeten doorgaan en de universi teiten moeten gesloten blijven", zei hij. Zijn vakbond vertegen woordigt slechts 1,3 procent van de studenten, maar weet hen keer op keer met tienduizen den de straat op te krijgen. Voor volgende week dinsdag door Wierd Puk BERLIJN - Op een pluimveehou derij in Duitsland is voor het eerst het gevaarlijke vogelgriep virus H5N1 aangetroffen. Het gaat om een bedrijf in Sak sen, zo maakte het ministerie van Sociale Zaken van de Oost-Duitse deelstaat gisteren bekend. Rond de boerderij, in weg is. Plelemaal van het toneel verdwijnt de oud-premier ech ter niet. Plij verklaarde lid te zul len blijven van het parlement. Ook zal hij zijn partij, Thai Rak Thai (TRT), blijven aanvoeren. De TRT blijkt de vervroegde par lementsverkiezingen van afgelo pen zondag ruim te hebben ge wonnen. Na telling van nage noeg alle stemmen kan de partij rekenen op de steun van 56 pro cent van het electoraat. De stem busgang werd geboycot door de grootste oppositiepartijen waar door in veel districten alleen de partij van Thaksin meedeed. In tientallen andere districten moeten kiezers echter opnieuw naar de stembus. Daar haalde geen van de kandidaten de kies drempel van 20 procent. De drie belangrijke Thaise oppositiepar tijen hebben besloten ook niet mee te doen aan die tweede ron de op 23 april. ANP/AFP staat weer een landelijke studen ten- en scholierendemonstratie gepland. De vakbonden riepen dit keer (nog) niet op tot werkonderbre kingen. Paasvakantie De studentenbeweging wil dat de nieuwe wet nog voor de parle mentaire paasvakantie de prul lenbak in gaat. Zij vrezen dat de stakingsbereidheid al vanaf vol gende week af zal nemen. In delen van Frankrijk begint de schoolvakantie aanstaande zaterdag. In vakantieperiodes, zo blijkt uit het verleden, vin den veel studenten en scholie- de buurt van Leipzig, is een be schermingszone ingesteld. De autoriteiten gaven opdracht om zo'n zestienduizend kalkoe nen, ganzen en kippen in de stal len te doden. Ongeveer zeven honderd kalkoenen waren al aan de ziekte bezweken. Bondskanselier Angela Merkel ren demonstraties van onderge schikt belang. Een meerderheid van de 84 uni versiteiten in Frankrijk is nog steeds gesloten of heftig ontre geld. Studenten aan onder meer de Parijse Sorbonne zullen ze ker niet voor 23 april plaatsne men in de collegezalen. Gisteren blokkeerden studenten opnieuw een aantal autowegen en vonden er opstootjes plaats tussen studenten, die weer naar college willen en degenen die daartegen zijn. Bovendien werd een kantoor van de UMP in Montpellier ge plunderd. Vorige week gebeur de dat ook al in Parijs. GPD (CDU) sprak over een 'ernstige situatie'. Het vogelgriepvirus komt sinds februari in Duitsland voor, toen het voor het eerst werd aange troffen op het eiland Rügen. Maar tot nog toe werd het alleen geconstateerd bij dode, wilde vo gels. De Duitse landbouwsector heeft bovendien te kampen met de ge volgen van een uitbraak van var kenspest. Het verbod op het ver voer van varkens werd gisteren tot heel Duitsland uitgebreid. Alleen voor de slacht mag onder strikte voorwaarden nog trans port plaatsvinden, zo hebben de EU-lidstaten besloten. Tot nu toe gold een vervoersverbod al leen voor de, aan Nederland grenzende, deelstaat Noord- rij n-Westf alen (NRW). Hier mag nu ook geen vervoer meer plaatsvinden van slachtrijpe var kens. Het besluit van de EU-experts volgt op de uitbraak van twee nieuwe gevallen van varkens pest in NRW. In de deelstaat moeten nu ook nieuwe, scherper afgebakende veiligheidszones worden ingesteld om versprei ding van de dierziekte te voorko men, Het totale vervoersverbod in NRW blijft voorlopig tien da gen van kracht. Strengere richtlijnen komen er eveneens voor de desinfectie van vrachtwagens, die varkens vervoeren vanuit andere EU-lid- staten naar slachthuizen in NRW. „Als dit waar is, zijn wij op zich wel tevreden met deze uitbrei ding. Je kunt niet voorzichtig ge noeg zijn", reageerde woord voerder D. van de Riet, van de Productschappen Vee, Vlees en Eieren. GPD (Advertentie) pureJcIoonheid Ss VERWENNERIJ 'parfumerie- MIDDELBURG van onze redactie buitenland DEN HAAG - Slobodan Milose vic is een natuurlijke dood ge storven. Hij is niet vergiftgd. Er zijn wel concentraties van medi cijnen in zijn bloed aangetrof fen maar die hebben de hartstil stand waaraan hij overleed, niet veroorzaakt. Niet voorgeschre ven geneesmiddelen zaten niet in Milosevic' lichaam. Dat heeft H. Moraal, hoofdoffi cier van justitie in Den Haag, be kendgemaakt. Hij onderzocht de dood van de oud-president van Servië en Joegoslavië, op 11 maart in een cel van het Joego- slavië-Tribunaal in Schevenin- gen. Het onderzoek is afgerond. Op 12 maart werd er door het Nederlands Forensisch nstituut (NFI) in Rijswijk een autopsie uitgevoerd op het lijk van Milos evic. Hartstilstand werd als doodsoorzaak aangegeven, ver oorzaakt door ernstige hartziek ten. Er werden geen sporen van extern geweld op het lichaam van Milosevic gevonden. Bij de autopsie waren twee Servische cardiologen aanwezig. Twee da gen later onderzochten op ver zoek van de familie-Milosevic Russische artsen het lichaam nog eens. Moraal besloot desondanks tot nader toxologisch onderzoek. Hij deed dat op basis van berich ten van het tribunaal dat er in december 2005 medicijnen in de cel van Milosevic waren gevon den die hij niet officieel voorge schreven had gekregen. Boven dien bleek uit bloedonderzoek bij Milosevic, voor het laatst in januari 2006, dat er sporen van 'vreemde' medicijnen in zijn lichaam zaten waaronder rif am- picine. Dat is een middel tegen lepra en tuberculose, ziekten die Milosevic niet had. De advocaat van Milosevic be richtte de politie ook dat zijn cliënt dacht dat hij werd vergif tigd. Onderzoek van Milosevic' cel leverde echter niets op. Het toxologisch onderzoek is nu klaar. Toxologische factoren kunnen de hartstilstand niet uit gelokt hebben, aldus het eind rapport. De medicijnen die in het lichaam van Milosevic zijn gevonden hadden geen giftige concentratie. Er werden geen sporen gevonden van 'vreemde' geneesmiddelen. Indien Milose vic al rifampicine heeft ingeno men, dan gebeurde dat niet in de laatste dagen voor zijn over lijden. Het toxologisch onderzoek is ook door het NFI gedaan. De uit komsten zijn getoetst door het onafhankelijk Duitse Institut für Gerichtsmedizin in Bonn. De Duitsers kwamen tot dezelf de conclusies als het NFI. Milosevic werd op 11 maart 's ochtends dood in zijn cel gevon den. Bewakers gingen toen zijn cel in omdat hij om 9.00 uur niet reageerde op de wekker. Om half elf constateerde een arts de dood van Milosevic. Daarna wer den, zoals voorgeschreven, de Nederlandse autoriteiten inge schakeld. Milosevic is waar schijnlijk rond 7.45 uur gestor ven. Het lichaam van Milosevic werd op 13 maart vrijgegeven. Hij is op 17 maart in Servië be graven. GPD OTTAWA - Een Amerikaanse za kenvrouw heeft de Canadese re gering 16 miljoen Amerikaanse dollar geboden als zij onmiddel lijk een einde maakt aan de rob benjacht. De zakenvrouw deed haar aan bod in een open brief aan de re gering in Ottawa. Maar die wei gert er op in te gaan. „Uw regering heeft herhaalde lijk gezegd dat de 16 miljoen dol lar die wordt verdiend met de slachting van babyrobben van vitaal belang is voor de visserij gemeenschappen van de Golf van Saint Lawrence en New foundland." „Als u de jacht van dit jaar on middellijk stopt, zullen wij u de 16 miljoen doen toekomen. U kunt dit geld naar eigen inzicht kan besteden", aldus Cathy Kan gas. Een woordvoerder van het mi nisterie van Visserij wees het aanbod van de vrouw resoluut af. „Het antwoord is nee. We zijn niet geïnteresseerd in het aan bod en zouden liever zien dat zij het geld in een ander goed doel steekt", zei Steven Outhouse gis teren tegen het Franse persbu reau AFP. ANP LONDEN - Een in Canada gevonden fossiel van ongeveer 375 miljoen jaar oud vormt een schakel tussen vinvissen en de eerste reptielen met vier poten. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerd Amerikaans onderzoek. De Amerikanen vonden ongeveer duizend kilo meter van de Noordpool deze 'ontbrekende schakel in de evolutie', het Tiktaalik Ro- seae-fossiel. De afdruk van het skelet is onge veer 20 centimeter lang en is een kruising tus sen een vis en een krokodil. foto Beth Rooney/RTR donderdag 6 april 2006 door Jessica Smeenk LONDEN - De cellen die de Britse autoriteiten gebruiken om in Frankrijk ongewenste immigranten op te sluiten, zijn zo klein en smerig dat het wel hondenhokken lijken. Dat schreef het hoofd van de Britse inspectiedienst voor het gevangeniswezen, Anne Owers, in een rapport over de drie detentiecentra in Calais en het nabijgelegen Coquel- les. In Calais werken Britse func tionarissen om te voorkomen dat illegalen via veerboten naar Groot-Brittannië gaan. Als zij illegale immigranten betrappen, kunnen zij die voor een aantal uren opslui ten in detentiecellen in Frank rijk. Owers meldt in haar rap port dat het personeel van de detentiecentra niet weet of daar het Franse dan wel het Britse recht geldt. Ook weten de personeelsleden niet of van hen verwacht wordt dat zij zelfmoordpogingen, ont vluchtingen en vechtpartijen voorkomen of stoppen. Owers omschrijft de accom modatie in Coquelles als 'vol slagen inadequaat' en zij noemde de hygiëne onvol doende. Personeelsleden van Group 4 Securicor - dat de cellen be heert - zeiden tegen haar dat zij de cellen van vier bij drie meter met gaten in de grond als toilet, waarin soms zes mannen en vrouwen zitten, op hondenhokken vonden lij ken. Owers keek ook naar het tijdelijke detentiecentrum op de Londense luchthaven Hea throw. Zij prees het personeel dat daar werkt, maar noemde het systeem onmenselijk. ANP WASHINGTON - Een 34-jarige lerares uit de Amerikaanse staat Delaware heeft bekend dat ze binnen een week tijd 28 keer seks heeft gehad met een der tienjarige pupil. De krant The News Journal meldde gisteren dat de vrouw is aangeklaagd wegens meervoudi ge verkrachting van een minder jarige. Alle seksuele handelin gen hadden plaats in het appar tement van de vrouw. De docente hep tegen de lamp nadat de vader van het slachtof fer argwaan had gekregen. ANP PARIJS - Franse onderzoekers hebben de afgelopen week inval len gedaan bij de kantoren van verscheidene topmensen van het Europese lucht- en ruimtevaart concern EADS en de vliegtuigfa brikant Airbus. De invallen maken deel uit van een onderzoek naar smaad, waarin hooggeplaatste personen in de Franse politiek en het be drijfsleven valselijk werden be schuldigd van het witwassen van geld. De onderzoekers pro beren de identiteit te achterha len van een anonieme informant die onder anderen minister van Binnenlandse Zaken Sarkozy be schuldigde van het witwassen van geld via een bank in Luxem burg. Dit geld zou afkomstig zijn uit de verkoop van zes Fran se fregatten aan Taiwan voor on geveer 2,4 miljard euro in 1991. De beschuldiging bleek verzon nen. Er zijn deze week invallen gedaan bij kantoren van de twee bestuursvoorzitters van Airbus, Noel Forgeard en Gus- tav Humbert, en in het huis van de vice-voorzitter van EADS, Jean-Louis Gergorin. Ook wa ren er invallen bij leden van de Franse inlichtingendienst. ANP ABUJA - Nigeriaanse leiders zijn in traditionele gewaden op weg naar een vergade ring met president Obasanjo in Abuja. De stamhoofden zijn de enigen in Nigeria die invloed hebben op militante, werkloze Ijaw-jongeren, die al geruime tijd aan slagen plegen op olie-installaties van Shell. Na overleg met de traditionele leiders, zeiden de militanten deze week af te zien van verdere gijzelingen van Shell-mede- werkers, maar door te gaan met het vernielen van installaties. Shell liet gisteren weten dat het zijn personeel niet terugstuurt naar de verlaten olie-installaties, zolang de militante jongeren niet volledig afzien van geweld. Pre sident Obasanjo deed daarom gisteren een nieuw beroep op de stamhoofden om hun invloed op de jongeren te doen gelden. De jongeren willen dat de Nigeriaanse bevolking meer profiteert van de olieop brengsten, die nu voor een groot deel in de zakken van corrupte politici verdwij nen. De Ijaws vormen de op drie na grootste bevolkingsgroep in Nigeria. foto Afolabi Sotunde/RTR door Benqt van Zwol BANGKOK - De Thaise rege ringsleider Thaksin Shinawatra heeft gisteren zijn vervanger Chidchai Vanasathidya naar vo ren geschoven als interim-pre mier. De omstreden politicus maakte dat zelf bekend. „Ik heb beslo ten dat ik moet rusten om het land voorwaarts te helpen. Ik wil nu rusten. Ik heb Chidchai aangewezen om vanaf nu mijn werk te doen",.aldus de steenrij ke zakenman. De gewezen telecommagnaat kondigde dinsdag zijn vertrek aan maar zei daarbij als inte rim-premier aan te willen blij ven totdat het nieuwe parle ment bijeenkomt. De oppositie dreigde daarop met het voortzet ten van de massale protesten als Shinawatra niet voor eind april TEL AVIV - Twee Israëliërs en een Palestijn willen het vredesproces in het Midden-Oosten bevorderen door sa men de Mount Everest te beklimmen. De drie geven lei ding aan een team klimmers met verschillende geloven. De 43-jarige Palestijn Ali Bushanek wil geschiedenis schrijven door op 's werelds hoogste top naast een Israëli sche een Palestijnse vlag te planten. Onder de deelnemers, zijn ook christelijke, boeddhistische en hindoeïstische klimmers. ANP LONDEN - Britse onderzoekers die dieren gebruiken voor laboratoriumproeven, moeten preciezer aangeven hoeveel pijn de dieren ondergaan. Dat is een van de giste ren gepresenteerde conclusies van een commissie die de Britse regering moet adviseren over het gebruik van proef dieren. Volgens het onderzoek registreren Britse laboratoriumme dewerkers nu alleen hoeveel dieren er aan een experiment meedoen. ANP BRASILIA - De vorige week afgetreden Braziliaanse mi nister van Financiën, Antonio Palocci, is aangeklaagd om dat hij het bankgeheim zou hebben geschonden. Conciër ge Santos Costa verklaarde vorige maand tegenover een onderzoekscommissie van het Congres dat hij herhaalde lijk had gezien dat Palocci zich met ex-collega's in een door hem bewaakt landhuis in de Braziliaanse hoofdstad te buiten ging aan orgieën en illegale handeltjes. De minister ontkende de beschuldigingen. Maar maandag trad hij af, nadat in de pers bankafschriften van de be heerder waren opgedoken. ANP/RTR MLADRID - De Spaanse politie heeft in het noorden van het land een illegaal heropvoedingskamp voor jongens op gerold. In het kamp werden de tieners regelmatig gesla gen en urenlang in kooien opgesloten. De politie pakte een 44-jarige Zwitser, een 60-jarige Italiaan en een 30-ja- rige Franqaise op. Plet kamp was bedoeld voor Zwitserse probleemjongeren. Ouders betaalden 4000 euro voor het verblijf van zes we ken. Mogelijk verbleven al honderden tieners in de voor malige, verwaarloosde 'horrorboerderij' bij Gerona. De politie kwam de misstanden op het spoor nadat vier jon gens waren ontsnapt. ANP MALMÖ - Een mannelijk stelletje homoganzen in het Zweedse Malmö valt deze lente op, tussen de heteroseksue le soortgenoten. Terwijl de andere stelletjes omslachtige paringsdansen uitvoerep om de vrouwtjes te imponeren, tonen de twee homoganzeriken door uitdrukkelijk ont spannen gedrag dat zij zoiets niet nodig hebben. Dat meldde vogel deskundige Blomquist van ,de Zuid-Zweedse stad gisteren op de Zweede radio. Het paar is onafscheidelijk en onderneemt geen enkele poging tot baltsgedrag. Volgens de radio woont in het park ook een homoseksueel zwanenpaar. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5