Kustversterking moet zeewaarts SP Hulst gelooft in actie voor buurtbus Fruitteelt onder druk door duurder seizoenwerk Werkgroep kerk Heikant luidt noodklok Ex-werkneemster Dow bestraft voor verduistering The Young Ones met Sita in Den Dullaert Ex-man was even verdacht in familiedrama Zelzate Bergs ziekenhuis behandelt tegen kostprijs Ruilbeurs in Bachtendieke Rommelmarkt Lamswaarde Paasactiviteiten Denktank Zwakke Schakels adviseert gemeente Veere Gevlucht Oezbeeks paar vertelt verhaal april zuuo door Jan van Zuilen ZELZATE (B) - Politie en justi tie hebben er even rekening mee gehouden dat de ex-man een rol gespeeld heeft bij het familiedra ma in het Belgische Zelzate, af gelopen maandag. Het parket in Gent bevestigde gisteren dat de ex-man van de door Maurits Sep DOMBURG - De Veerse kust moet aan de zeezijde worden versterkt tegen superstormen. Alleen tussen Westkapelle en Zoutelande kan het achterland van de duinen ingrijpend wor den aangepast. Daar biedt de kustversterking meteen voorde len voor vernieuwing van de kustrecreatie. Dit zijn de adviezen van de denktank Zwakke Schakels aan het Veerse gemeentebestuur. Dat was zelf ook al van mening dat de zwakke plekken in de kust vooral zeewaarts versterkt moeten worden, Toch werd op initiatief van de CDA-fractie een denktank opgericht met be trokken burgers: drie uit Zoute lande, drie uit Westkapelle en twee uit Domburg. De denktank raadt aan om voor het grootste gedeelte van de kust de behoudende variant van de kustversterking te kiezen. Dat betekent het aan de zeezij de laten aangroeien van duinen tussen Westkapelle en Domburg en het verhogen en richting zee versterken van de dijken bij de dorpskernen van Westkapelle en Zoutelande. Dorpen Ingrepen die ten koste gaan van de dorpen zoals die nu bestaan, zijn sociaal onaanvaardbaar, verklaart A. Roelse namens de denktank. Ook is die gevoelig voor het argument van veel in woners dat de mens niet moet wijken voor de zee. Roelse: „Dat kunnen we niet negeren." Er is echter vooral gelet op zake lijke argumenten, stelt Roelse. door Florence Imandt BERGEN OP ZOOM - Zieken huis Lievensberg in Bergen op Zoom voert vanaf 1 mei tegen kostprijs behandelingen uit die niet meer in het basiszorgpak ket zitten. Te denken valt aan echo's bij zwangere vrouwen zonder medische noodzaak, het rechtzetten van flaporen en reli gieuze besnijdenissen. De directie en medische staf van ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom hebben daartoe de Stichting Scheldeldiniek opge richt. De behandelingen worden aangeboden tegen 'kostendek kende tarieven'. Die zullen over het algemeen fors lager zijn dan de wettelijke tarieven, zegt H. Ensing, directeur beheer van Lievensberg. „De tariefstruc tuur binnen de gezondheidszorg is erg vervuild. In behandelin gen zijn tal van andere kosten meeberekend die het tarief on doorzichtig maken. De kosten van spoedeisende hulp bijvoor beeld of dure investeringen in radiologieapparatuur. De tarieven Voor genoemde be handelingen zullen met honder den euro's dalen. Het verschil moet Lievensberg 'ergens in het budget zien op te vangen', zegt Ensing. „Het zal niet zo zijn dat andere zaken erbij inschieten. Maar verrichtingen binnen het ziekenhuis zullen op termijn duurder worden." De Scheldekliniek gaat ruimte en faciliteiten huren van het zie kenhuis en maakt vervolgens af spraken met specialisten die in Lievensberg werken over de ver goeding voor de verrichtingen. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen kent het plan en vindt het prima, zolang andere zorg niet in de knoei komt. „We zien meer van dit soort initiatie ven", zegt woordvoerder J. Bet- telheim. „Ze komen de patiën tenzorg ten goede en zorgen er voor dat het ziekenhuis kan con curreren met commerciële zor gaanbieders." Vanuit ziekenhuis Zeeuws - Vlaanderen werd eind. 2005 - in stilte - Bluelabel opgericht. Bluelabel biedt behandelingen aan waarvan ze de wettelijke ta rieven te hoog vindt óf juist te laag, zoals bijvoorbeeld de over- gewichtsbehandeling. Het College van Tarieven Ge zondheidszorg kijkt bij het vast stellen van de tarieven naar de totaalkosten. vrouw, cüe bij dat drama betrok ken was, maandagavond is gear resteerd. De man was in de flat van zijn ex aanwezig op het mo ment dat de politie er binnen viel. Aanleiding om de ex-echt genoot en vader te arresteren was het vermoeden dat de man De denktank waarschuwt de ge meente ervoor dat Rijkswater staat alleen de kosten voor de veiligheid betaalt. Als wordt ge kozen voor ingrijpende ontwik keling van het land achter de duinen, moet dat op een andere manier worden betaald. „Wij be twijfelen daarom of de ontwik kelingsvariant haalbaar is." Toch is voor de kustvakken tus sen Zoutelande en Westkapelle wel gekozen voor die ontwike- lingsvariant. Die gaat uit van door Sheila van Doorsselaer door Patricia de Ryck HULST - De buurtbus moet blij ven, volgens Ger van Unen van de SP-afdeling Hulst. Inmiddels heeft de partij al honderden handtekeningen opgehaald om deze mening te ondersteunen. Bij iedere gelegenheid in de re gio waar inwoners uit het buurt bus-gebied samenkomen, is cle SP van de partij. Eerder haalde de partij ook handtekeningen op voor een per manent fietsvoetveer bij Perk- polder, maar dat mocht niet hel pen. Toch heeft Van Unen nog steeds vertrouwen in een handte keningenactie. „Ik denk dat deze actie zeker zal helpen. Op deze manier krijgt de buurtbus ook weer meer bekendheid onder de bevol king. Daarnaast heb je een zijn ex had neergestoken omdat zij hun zoontje had vermoord. Volgens woordvoerster N. de Roeck van het parket in Gent bleek echter al snel dat de man niet verantwoordelijk kon wor den gehouden voor de verwon dingen van zijn vrouw en even verbreding van de duinen aan de landzijde, verplaatsing van de bedrijven in de kustzone en verschuiving van de Westkapel- seweg tot achter het bungalow park Kustlicht. „Dit gebied staat toch al op de nominatie voor verdere ontwikkeling", ver klaart Roelse de keuze. „Boven dien is het volgens Rijkswater staat twijfelachtig of de geul- wand verschoven kan worden." Voor het kustvak dat het eerst aangepakt moet worden, net bui extra stem als een besluit over de bus wordt genomen." In juni 2006 wordt besloten of de buurt bus mag blijven rijden. De buurtbus is rendabel als er mini maal vierhonderd passagiers per maand meerijden, maar dat gemiddelde wordt nog niet ge haald. Toch denkt Van Unen KOEWACHT - In het kader van het project Podia voor Verhaal vertelt een gevlucht echtpaar uit Oezbekistan in de bibliothe ken in Axel en Koewacht hun persoonlijke levenservaringen. Het echtpaar vertelt over het le ven in Oezbekistan, hun 'vlucht verhaal' en hun visie op het le ven in Nederland. Belangstellen- min iets te maken heeft gehad met de dood van zijn zoontje. De Roeck bevestigde gisteren ook dat de man de eerste was die het drama ontdekte. Hij was. door zijn ex-vrouw gebeld dat ze hun zoontje iets had aange daan. Hij is daarop spoorslags ten Westkapelle richting Dom burg (tussen 2008 en 2020), kiest de denktank voor de be houdende variant. Maar eigen lijk, vindt Roelse, houdt het een flinke ontwikkeling in. „Wij wil len de dijk daar laten verdui nen, zodat er op die plek strand ontstaat. Dat is er nu bijna niet. En wij vinden dat de stranden hét kwaliteitskenmerk van Veere zijn. Door daar strand te laten ontstaan, groeit ook het strand bij Domburg. Dat is dus dat het geen probleem is. „Ik merk dat er vanuit de Staten wel bereidheid is om te buurt bus te laten rijden. Sommige mensen zeggen dat ze de buurt bus niet nodig hebben, maar ooit zal er een moment zijn in ie ders leven waarop je openbaar vervoer nodig hebt. Dan moet den zijn dinsdag 11 april om 19.30 uur welkom in de biblio theek in. Axel en woensdag 12 april om 10.00 uur in de biblio theek in Koewacht. In verband met de organisatie wordt belang stellenden gevraagd zich tevo ren aan te melden bij SWO Axel (0115-563015), bibliothteek Axel (0115-451221) of biblio theek Koewacht (0114-362262). naar de flat van zijn ex aan het Europaplein gereden en moet daar toen de gruwelijke feiten hebben ontdekt. De man heeft vervolgens zelf de politie ge beld. Het parket gaat er vanuit dat de vrouw de enige is die kan vertellen wat er precies gebeurd een gunstige ontwikkeling voor het toerisme." In het voorstel van Staatsbosbe heer en de belangenvereniging voor recreatieondernemers Re- cron om tussen Westkapelle en Domburg aan de landzijde een groot natuurgebied te laten ont staan, ziet de denktank niets. Het grote bezwaar is dat de doorgaande weg tussen de twee dorpen dan verdwijnt. Vooral ondernemers in Westkapelle wil len dat niet, omdat veel van hun het er wel zijn. Mijn dochter gaat als het slecht weer is met de buurtbus naar school. De vrij willigers zijn zo servicegericht om haar bij huis af te zetten in plaats van bij de verderop gele gen halte. Daar ben ik heel blij mee", vertelt Van Unen. De SP haalt niet alleen zelf Podia voor Verhaal is een initia tief van Stichting Welzijn voor Ouderen Axel in samenwerking met Vluchtelingenwerk Terneu- zen en de bibliotheken in Axel en Koewacht. De bedoeling is om vluchtelingen in staat te stel len hun eigen levensverhaal of verhalen uit hun land of over de geschiedenis van hun land te vertellen. is. Gisteren was ze echter nog niet in staat om verhoord te wor den. Volgens De Roeck verkeert ze niet meer in levensgevaar. Gisteren is autopsie verricht op het lichaam van de vierjarige Cian. De Roeck zei in het belang van het onderzoek nog geen na dere mededelingen te kunnen doen over de uitkomst van die autopsie. klanten uit Domburg komen en hun dorp zullen mijden als de Schelp weg vervalt. Roelse bena drukt dat de denktank zich niet heeft verdiept in de gevolgen van hun adviezen voor indivi duele bedrijven of inwoners. „Wat we nu moeten doen is een principiële keuze maken voor zeewaartse of landwaartse ver sterking van de kust. Daarna kunnen we kijken hoe ver we daarin gaan en hoe we de gevol gen moeten oplossen." handtekeningen op, inmiddels liggen er ook al handtekeningen lijsten in verschillende cafés. Er zijn ook plannen om een lijst in de buurtbus te hangen en lijsten te leggen in De Blaauwe Hoeve in Hulst en Woonzorgcentrum Antonius in Kloosterzande. „Daarnaast wil ik binnenkort de andere politieke partijen ook benaderen. De buurtbus is niet alleen van de-SP, maar van alle bewoners." Verschillende buurt bewoners hebben volgens Van Unen ook lijsten meegenomen om mee langs de deuren te gaan. Patrick Keizer uit Graauw is op http://digitaal.graauw.net/ een digitale handtekeningenactie be gonnen. Hij heeft al zo'n dertig handtekeningen verzameld. De handtekeningen zullen wor den overhandigd op het moment dat de provincie een besluit neemt. door Harmen van der Werf KAPELLE - Fruittelers zitten met een groot probleem. Ze drei gen dit jaar bijna 35 procent extra aan loonkosten te moeten betalen, omdat een speciale rege ling voor seizoenarbeid groten deels is afgeschaft. Gisteren is de Tweede Kamer door vertegen woordigers van landbouworga nisaties opgeroepen de regeling weer in te voeren. De Kapelse fruitteler A. Slabbe- koorn, voorzitter van de Neder landse Fruittelers Organisatie (NFO) in Zeeland en Brabant, vreest het ergste, als de Tweede Kamer geen gehoor geeft aan de oproep uit de sector. „Wij zitten in Nederland al met vrij hoge kosten en daar komt dit nog bij. Dat zal onze concur rentiepositie sterk benadelen ten opzichte van buitenlandse fruittelers. Je ziet al een ver schuiving optreden van arbeids intensieve teelten als asperges en aardbeien naar Duitsland. Met de fruitteelt zal dat niet zo snel gebeuren, omdat fruitbo men niet direct productie leve ren, maar het gevaar zit erin dat wij ons uit de markt gaan prij zen." Alles draait om het besluit gele genheidsarbeid sector agrarisch TERNEUZEN - In zorgcentrum Bachtendieke aan de Koningin- nelaan in Terneuzen wordt za terdag een ruilbeurs gehouden. Liefhebbers van postzegels, munten, ansichtkaarten, tele foonkaarten, euromunten of poststukken kunnen hun hart ophalen. De ruilbeurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Voor de jeugd is er een-speciale veiling om 11.30 uur. 's Middags is er van drie uur een grote veiling met ongeveer 160 kavels. door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 51-jarige vrouw uit Vogel waarde voor verduistering van 45.000 euro bij haar (ex-) werk gever Dow Benelux veroordeeld tot 240 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De vrouw beschikte als secreta resse over een creditcard van Dow, die gebruikt werd voor za ken als feestjes, recepties en eve nementen. Met de creditcard werd geld opgenomen om vaste klanten en leveranciers te beta len. De rechtbank vond bewe zen dat de ex-werkneemster tus sen medio 1998 en 18 juni 2003 het vertrouwen van haar werk gever heeft misbruikt door het door Wout Bareman TERNEUZEN - Na succesvolle concerten met Mama's Jasje en Maike Boerdam vervolgen The Young Ones op zaterdag 22 april hun concertreeks met een optreden in cultureel centrum Den Dullaert in Hulst. Ditmaal treedt Sitaop als gastzangeres. Onder leiding van dirigent John Curfs hebben de 63 jeugdige mu zikanten uit Zeeuws-Vlaande- ren maandenlang iedere vrijdag avond gerepeteerd in het Young Ones Home. Woordvoerder Frank Neve: „Van de playlist druipt de passie voor lichte mu ziek af, met bijvoorbeeld een medley van Phil Collins, Bohe mian Rhapsody en River Deep Mountain High. Maar er wordt ook een uitstapje gemaakt naar de jazz met nummers van Ray Charles en het bekende Pennsyl- venia 6-5000." Zangeres Sita brengt nummers uit eigen repertoire, waaronder de hit Happy. Voor de begelei ding door The Young Ones zijn speciale arrangementen geschre ven. Sita is niet alleen zangeres. Ze is co-presentator van het pro gramma The Max op de tv-zen- der Jetix. Ze zingt de titelsong bedrijf. Op basis daarvan hoef- i den landbouwbedrij ven geen so-1 ciale premies te betalen voor sei-1 zoenarbeiders die minder dan acht weken werkten. Seizoenar beiders, onder wie veel huisvrou wen, asielzoekers, scholieren en werknemers uit onder meer Po len, hadden dan ook geen recht op bijvoorbeeld een werkloos-1 heidsuitkering. Uitkeringsinstantie UWV voer-' de de regeling uit tot 1 januari, j maar die taak is sinds begin dit J jaar bij de belastingdienst ge legd. „En die zegt om techni sche redenen niet in staat te zijn de oude regeling uit te voeren", aldus S'labbekoorn. „Op de be lastingdienst is ook veel afgeko men. Zo is de uitvoering van de zorg- en huurtoeslag daar ge legd, maar dan denk ik 'die rege ling voor seizoenarbeid kunnen ze er nog wel bij doen'. Het is een kwestie van willen of niet willen. De politiek moet nu be slissen." De regeling is .overigens gehand haafd voor scholieren en studen ten. De fruitteelt heeft daar niks aan, omdat de oogst in septem ber en oktober is. Het onderwijs is dan volop bezig. LAMSWAARDE - Fanfare Vrij heid Eendracht uit Lamswaarde houdt zaterdag de jaarlijkse rommelmarkt. Op donderdag 6 april halen de leden van de fanfare vanaf 18.00 uur huis-aan-huis in Lamswaarde, Kuitaart en omge ving spullen op voor de rommel markt. Voor de bezoekers is er zaterdag van alles te beleven bij verschil lende activiteiten, zoals sjoelen, darten en het rad.van avontuur. De rommelmarkt wordt gehou den in en rond de schuur van de familie Hoefeijzers in de Jac. dé Waalstraat in Lamswaarde en begint om 13.00 uur. forse bedrag via pintransacties en bankopnames achterover te drukken. Tijdens de behandeling van de fraudezaak werd door het Open baar Ministerie wel naar voren gebracht dat de controle van de financiële administratie bij Dow ook beter had gekund, De fraude is door de vrouw al tijd stellig ontkend. Zo weiger de ze in te gaan op een schik kingsvoorstel van Dow. In de uitspraak werd rekening gehou den met haar blanco strafblad, haar nieuwe baan en het tijds verloop van de strafzaak. De vrouw heeft eerder bij de kan tonrechter tevergeefs haar ont slag aangevochten. Tegen die uitspraak is ze in hoger beroep gegaan bij het Gerechtshof iii Den Haag. van dat programma. En ook de titelsong Dance The Nighl Away van de soap ZOOP op de zender Nickelodeon staat op het programma. Mike Starink pre-j senteert het concert Momenteel vinden de laatste voorbereidingen plaats en zet ie dereen (niet alleen de muzikan ten, maar vooral ook de helpen de handen, achter de schermen) de puntjes op de 'i'. Vast onder deel van de concerten van Tlw Young Ones vormt onder mefl een lichtshow. Het concert vindt plaats in de Zuidhal van Cultu reel Centrum Den Dullaert in Hulst en begint om 20.15 uur. EMMADORP - De paashaas komt 15 april langs in Saeftin- ge- Kinderen van vijf tot en niet acht jaar mogen die dag paaseie ren zoeken bij de schaapskooi in Emmadorp. Ook wordt er ondei meer geknutseld. Vooraf reserve ren bij het Bezoekerscentrum Saeftinghe is gewenst via 0114-633110. Het paasieren zoe ken vindt plaats om 13.00 u® en om 15.00 uur. De glas-in-loodramen van de Heikantse parochiekerk Heilige Theresia van het Kind Jezus moeten dringend worden gerestaureerd. foto Camile Schelstraete HEIKANT - Secretaris K. Martinet van de Werkgroep Heikantse Kerk wil dat het Rijk serieus werk gaat maken van de bescherming van rijksmonumenten. Volgens Martinet gaan buurlanden veel beter om met hun cultureel erfgoed en zou men zich bijna schamen een Neder lander te zijn. Ook de Heikantse parochiekerk Heilige Theresia van het Kind Jezus is een rijks monument. Op 23 september is het pre cies 75 jaar geleden dat monseigneur Hopmans de kerk inzegende. De werk groep hoopt dat de overheid het jubi- leum aangrijpt om te laten zien dat ze het beste voor heeft met de Heikantse kerk. De glas-in-loodramen moeten dringend worden gerestaureerd. Marti net: „Met name het westraam is zoda nig slecht dat langzamerhand de veilig heid in het geding komt." De regeling voor restauratie van monu menten verslechtert alleen maar, stelt Martinet. Met de invoering van het Be sluit Rijkssubsidiëring Instandhouding Monumenten (BRIM) is het verschil tus sen restauratie en onderhoud opgehe ven. Het Rijk wil niet langer geld uittrekken voor een eenmalige restauratie, maar wil dat continue instandhouding cen traal staat. Lekkende dakpannen moe ten direct worden vervangen en er moet regelmatig geschilderd worden in plaats van dat het te laat is en het op knappen, of restaureren, in een keer veel geld kost. Op deze manier wil het Rijk eigenaren van monumenten stimuleren tot het ple gen van planmatig onderhoud. Eigena ren van kerken kunnen echter pas van af 2011 meedraaien in het BRIM, geld voor achterstallige klussen is er niet. Martinet: „Het wordt tijd dat dit door - de politiek doordringt. Op dit moment is er op landelijk niveau wel een lobby gestart voor meer geld voor monumen tenzorg, maar het is nog lang niet vol doende. Wie wel eens een bezoek brengt aan bijvoorbeeld België, Frankrijk of Duitsland en ziet hoe daar de overheid haar rol in de bescherming van cultu reel erfgoed opneemt, schaamt zich er bijna voor Nederlander te zijn! Martinet vindt wel dat desondanks de provinciale monumentenwacht en de ge meente Hulst veel goed werk proberen te doen voor de monumenten De werkgroep wil nog dit jaar het schil derwerk aan de buitengevel van de Hei kantse kerk afmaken. Volgens Martinet is dat de hoogste tijd omdat bepaald houtwerk al jaren geen verf heeft ge zien. Schaduwwerking Uit inspectie bleek dat het houtwerk aan de lage goten nog goed is, maar dat de kozijnen aan de achterkant van de kerk in slechte staat verkeerden. Dit komt door de schaduwwerking van de lindebomen en de kastanjes die de weg naar het kerkhof omzomen. De houten ramen van de hulpsacristie bleken zo rot te zijn dat ze vervangen moesten worden. Dat is inmiddels ge beurd. Ook zal het roestige ijzeren traliewerk voor de lage ramen, dat er bijna af viel, opgeknapt worden. Martinet: „Het is niet zo dat niemand de ramen aan de achterkant van de kerk ziet. Veel mensen bezoeken het kerkhof, dat gaat de hele week door, en als ze terugwandelen, kijken ze tegen de verfloze achterkant van de kerk aan." Vrijwilligers helpen mee de kerk terug op te knappen. „De kleine dingen, zoals makkelijk bereikbare gedeelten schilde ren, kunnen we zelf wel doen, maar voor de hoge goten moet er een kraan komen. Dat is erg duur. Ook het restau reren van het glas-in-lood is specialis tisch werk, dat kunnen we niet zelf." Om voor het opknappen van de kerk extra geld binnen te krijgen, zal het kerkbestuur rondom het 75-jarig jubi leum een inzamelingsactie starten, maar desondanks rekent Martinet zeker ook op geldelijke steun van het Rijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 44