Zwaluwenbestand loopt terug Sasse boulevard bevalt bevolking PZC Proefdiervrij zoekt make-upmodel Handtekeningen voor behoud bieb in Vogelwaarde Voor het eerst sinds 1994 weer inventarisatie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen Motordagen op veerplein Koffieconcert Rommelmarkt agenda Bejaarde winkeldievegge in Sluis Mishandelen vader bestraft Magere oogst gordelcontrole Fietser gewond bij aanrijding Buurtonderzoek zonder resultaat Wmm. rioor Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het aantal huis zwaluwen in Oost - Zeeuws - Vlaanderen is (le afgelopen Iwaalf jaar aanzienlijk terugge lopen. Dat blijkt uit een inventa risatie die vorig jaar in het ge bied is gehouden. Er werden 997 bewoonde nesten geteld. Omdat er in de loop van het broedseizoen nesten naar be neden vallen en er ook over het hoofd worden gezien ligt het bij gestelde cijfer op 1100 nesten, al dus A. Wieland van natuurbe schermingsvereniging de Stelt- kluut. Het was twaalf jaar gele den dat er een gebiedsdekkende inventarisatie van huiszwalu wen is uitgevoerd. In vergelij kingmet 1994 is het aantal huis zwaluwen aanzienlijk teruggelo pen. Destijds werd het aantal broedparen nog geschat op 1777. Nog verder terug, in 1990, waren er zelfs nog 3553 nesten. PERKPOLDER - Het voormali ge veerplein in Perkpolder staat zaterdag en zondag volledig in het teken van de motorrijder. De liefhebbers kunnen onder meer terecht bij een motor-occa- I sionshow. Verder staan er stands met diverse motoracces- soires, -kleding, snuisterijen en .body painting. Ook verschillen de motorclubs presenteren zich. In een grote tent wordt live mu- j ziek ten gehore gebracht. Voor de allerkleinsten is er een spring- I kussen en een paasverrassing. Twee dagen lang zijn er diverse •demonstraties. Hierbij komen onder meer quads en minibikes aan bod. Er wordt ook een offi ciële scootersprint verreden. Te- I vens kan de kennis van de theo- rie getest worden. Zaterdag be gint de motordag om 10.00 uur. Bezoekers kunnen die dag tot 22.00 uur een kijkje komen ne men. Zondag zijn er activiteiten van 10.00 tot 18.00 uur. GRAAUW - De muziekvereni ging Nooit Gedacht houdt zater dag 8 april in het gemeenschaps- huis in Graauw een koffiecon- J eert. Naast Nooit Gedacht verleent I de fanfare Excelsior uit Terhole medewerking. Het gratis toegan kelijke concert begint om 20.00 uur. TERNEUZEN - De Hoekse openbare basisschool Op Weg houdt zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur rommelmarkt. Aan sluitend is het schoolfeest, waar- •bij ook een sponsorloop (start om 13.45 uur) wordt gehouden. De opbrengst van de loop, de te bakken wafels en overige festivi- teiten is bestemd voor de aan schaf van schoolcomputers. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Wieland doet van de recente in ventarisatie verslag in het april nummer van de Steltkluut. Hij stelt vast dat het merendeel van de broedlocaties overstekken van boerderijen en huizen be trof. Onder andere objecten (vooral fabrieksterreinen) is het aantal broedparen ten opzichte van 1994 sterker verminderd. •De meeste broedparen, namelijk 41, werden geteld in de Woes- door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Zwartkijkers betitelen Sas van Gent nog steeds als Sas van Ellende. En tot voor kort konden automobi listen die over de kanaalbrug het stadje binnenrede n hun moeilijk ongelijk geven. Maar het een maand geleden geo pende 'stadspark' op het Kanaal eiland heeft het uitzicht geheel veranderd. Wie nu over de brug Sas binnen rijdt, ziet aan de zuidkant een prachtige boulevard. De robuus te banken, moderne armaturen en de als scheepsluchtinlaten vermomde prullenbakken nodi gen als het ware uit tot een wan delingetje. Stijlvolle en duidelijke informa tieborden leren inwoners en be zoekers 'wandelenderwijs' een hoop over de geschiedenis van het grensstadje. De kale veldjes tussen boule vard en Oude Sluis doen een beetje afbreuk aan het wandel pad langs het kanaal. Op die tijnestraat in Clinge. Aan de Ko ninginnestraat 2 in Emmadorp werden 38 nesten aangetroffen. Met name in Axel, Zaamslag en Terneuzen zijn de aantallen sterk gekelderd. In Hulst was de ze kentering volgens Wieland al eerder zichtbaar. In 1983 wer den alleen in de binnenstad nog 480 nesten geteld. De oorzaak van de afname moet volgens Wieland worden ge- plekken moeten de komende ja ren appartementen verrijzen. Want huizen langs de rand van het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen kunnen wonen in Sas van Gent aantrekkelijk maken, hoopt het gemeentebestuur. Ook het nieuwe college zet in op het realiseren van woningen, meldt wethouder F. van Hulle van grote projecten. In het coalitieakkoord is niets te vinden over oprichting van een industrieel museum. Maar Van Hulle benadrukt dat ook het nieuwe college zal proberen mid delen te vinden om het indus triële erfgoed van de Kanaalzo ne op het Kanaaleiland te pre senteren. Op zijn eerste dag als wethouder durfde hij nog niet te voorspellen wanneer de eerste appartementen worden betrok ken en de museumdeuren open gaan. Als Sassenaar weet hij wel dat zijn stadgenoten blij zijn met de nieuwe wandelboule vard en het gerestaureerde oude sluisje. „Ik loop regelmatig zelf langs het kanaal. En ik ben er nooit alleen." zocht in verschillende factoren: de geringe beschikbaarheid van modder voor het bouwen van nesten, minder voedsel en min der broedgelegenheden. Ook is de overlevingskans op trekroute en overwintergebied lager. In West-Zeeuws-Vlaanderen telt de vogel werkgroep van 't Duumpje jaarlijks in de dorpen, steden en de grotere kolonies. Er werden vorig jaar 902 nesten geteld, een stijging van 30 pro cent ten opzichte van 2004. Dat komt overeen met de landelijke tellingen. „Hopelijk heeft de huiszwaluw de stijgende lijn weer gevon den", stelt Wieland. De Stelt kluut wil de komende jaren de ontwikkeling van de zwaluwpo pulatie in een aantal steden, dor pen en polders blijven volgen en over vijf jaar weer een gebieds dekkende inventarisatie uitvoe ren. De vogelwerkgroep kan nog mensen gebruiken die willen meetellen. Ook wil de vogelwerkgroep op een aantal plaatsen waar de zwaluwen recent zijn verdwe nen, (door bijvoorbeeld schilder werkzaamheden of vervangen van de goot) kunstnesten ophan gen. Hiervoor worden nog spon sors gezocht. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst maakt zich sterk voor het be houd van de bibliotheek in Vo gelwaarde. „Die voorziening is voor de leefbaarheid van het dorp heel belangrijk", aldus wet houder F. van Driessche (cul tuur). Hij stelde met die woorden voor zitster T. Verschueren van de Katholieke Vrouwen Organisa tie en M. den Doelder van de dorpsraad in Vogelwaarde ge rust. Dë dames overhandigden gisterochtend in het stadhuis 650 handtekeningen aan de wet houder voor het behoud van de bibliotheek in het dorp. Daar over was onrust ontstaan door geruchten die de ronde deden dat de bibliotheek wel eens uit Vogelwaarde zou kunnen gaan verdwijnen. Zorgen „En daar maken we ons grote zorgen over, vandaar deze hand tekeningenactie", aldus Ver schueren. „Veel inwoners ma ken gebruik van de bibliotheek. Het is er altijd best wel druk. Je bent er nooit alleen. Daarom is het belangrijk dat de biblio theek blijft", vulde Den Doelder aan. Wethouder Van Driessche moest toegeven dat de geruch- STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten, handvaardigheid; 14.00 uur: Bieden; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, solo dansen: Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; GRAAUMf - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaar ten; 13.30 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten: HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soos met competitie sjoelen, vrij spelen en kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; ten over de mogelijke sluiting van de bibliotheek hem hadden verrast. „Waar dat nou precies vandaan komt, weet ik ook niet. Wellicht heeft het er mee te ma ken dat de bibliotheek verhuisd is uit een lokaal van de oude ba sisschool naar de bovenverdie ping van het dorpscentrum. Dat was noodzakelijk in verband met de bouw van de nieuwe ba sisschool. Het huurcontract voor het dorpscentrum loopt tot juni dit jaar en is met een jaar verlengd." Appartementen De wethouder legde de dames uit, dat de bibliotheek wel een rol speelt in de ontwikkelingen met betrekking tot de realise ring van zorgwoningen voor ouderen in Vogelwaarde. De wo ningcorporatie Woongoed is zo als bekend bereid in combinatie met de bouw van de zorgappar- tementen een nieuw dorpshuis te laten bouwen, waar dan ook de bibliotheek in ondergebracht kan worden. De omgeving van de nieuwe ba sisschool is volgens Van Dries sche een zeer geschikte plek daarvoor. „Op die manier maak je in Vo gelwaarde een centrum waar de school, de peuterspeelzaal, sp ortverenigingenouderena cti- viteiten en de bibliotheek gecon centreerd zijn." De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge; De Blauwe Hoeve, 9.30 uur: Kaartjes maken; 14.00 uur: Bakmiddag, zang club; 19.00 uur: Bingo, koersbal; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Seniorensoos; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Biljarten, bingo; SINT-JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: De Zonne bloem; 14.30 uur: Ouderen soos; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.30 uur: Bloemschikken, wijncursus Les Vins du Roi; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Ca nasta, biljarten, handwerken; De Hoeve, 20.00 uur: Bingo. donderdag 6 april 2006 zij Daphne Koelma, Laura Kersseboom en Jessica Heijt (vlnr) door Cornelleke Blok GOES - Het geitenwollensokkenimago, daar willen ze van af, want Proefdier- vrij kan ook jong en hip zijn. Daphne Koelma (27) en Laura Kersseboom (24) uit Goes en Jessica Heijt (25) uit.Vlissin- gen zijn het levende bewijs. Samen met de andere vrijwilligers van Proefdier- vrij-regiogroep Zeeland bedachten ze een actie waarbij jonge meiden de strijd aangaan om in 2007 het make-upmodel van Proefdiervrij te worden. De aftrap van de actie, die landelijk is overgeno men, is op 27 april in Goes. Ze protesteren niet op pleinen met actie borden en geitenwollensokken dragen de vrijwilligers van Proefdiervrij al hele maal niet. „We willen mensen op een leuke manier bewust maken van dier proeven. Vorig jaar zomer hebben we bijvoorbeeld een actie gedaan op de bou levard in Vlissingen. Toen zijn we met waterpistolen gevuld met diervriendelij ke zonnebrandcrème het strand op ge gaan. We hebben ook rozen uitgedeeld met Valentijnsdag en stickers op dier vriendelijke producten in drogisterijen geplakt" vertelt Daphne. Proefdiervrij zet zich in voor dieren die misbruikt worden voor cosmeticaonder- zoek. Dat zijn er in Europa zo'n 38.000 per jaar. Daphne: „In Nederland is het verboden om dierproeven te doen, maar in het buitenland mag het wel." Vooral in Duitsland, Frankrijk en Engeland worden veel proeven met dieren ge daan. „Alle producten die uit het buiten land komen, zijn getest op dieren. De meeste huismerken van supermarkten zijn wel dierproefvrij, want die worden in Nederland gemaakt", legt Laura uit. De inspanningen van Proefdiervrij zijn niet voor niks. In 2009 komt er een wet met een handelsverbod op diergeteste cosmetica in de EU. „Een voorwaarde daarvoor is wel dat de fabrikanten alter natieven moeten hebben om hun pro ducten te testen. Wij schrijven daarom nu al brieven naar de fabrikanten, waar in we wagen hoever ze zijn", zegt Jessi ca,-die sinds kort voorzitter van Proef diervrij in Zeeland is. Idee Daphne kwam met het idee voor de mo- dellenwedstrijd. „Je ziet dat soort wed strijden zo vaak op tv. Ik dacht: waar om doen wij dat ook niet? Inmiddels is het niet meer alleen mijn idee hoor, want we hebben er met de hele regio- groep over nagedacht." Op het hoofdkantoor in Den Haag von den ze het zo'n goed plan, dat ze er ver der mee aan de slag zijn gegaan. In sa menwerking met de website www.ik- wordmodel.nl heeft Proefdiervrij een landelijke modellenwedstrijd opgezet. „Cool hè, dat het idee gewoon uit Zee land komt", zegt Laura trots. „We heb ben wel gevr-aagd of de eerste voorron de in Goes gehouden kon worden", zegt Daphne. Dat is gelukt: de eerste model len worden op 27 april - uiteraard met proefdiervrije make-up - opgemaakt in the Body Shop en gefotografeerd bij Fo to Verschoore in Goes. Begin juni is er nog een voorronde in Vlissingen. Daphne: „Als er heel veel aanmeldingen zijn, kunnen we mis schien nog een extra ronde inplannen" In het najaar vindt de Zeeuwse finale plaats. „Dat wordt een hele happening. De modellen moeten dan echt over een catwalk lopen. We willen ook bekende Zeeuwen uitnodigen. Het wordt een feestelijke avond." Drie modellen uit elke provincie doen foto Dirk-Jan Gjeltema mee aan de landelijke finale. „Mensen kunnen tijdens de finale stemmen via sms. De opbrengst daarvan gaat naar Proefdiervrij." De winnares wordt het nieuwe gezicht voor de campagne van proefdiervrije cosmetica in 2007. Meiden vanaf zestien jaar kunnen zich aanmelden voor de wedstrijd via www.proefdiervrij.nl. Modelervaring is niet nodig. „En ze hoeven ook geen maatje 36 te hebben. Het gaat om de uit straling", benadrukt Daphne. Een beetje affiniteit met Proefdierwij is wel handig. „Het is geen voorwaarde hoor, maar de modellen moeten wel een motiveren waarom ze meedoen. Als je dan zegt dat dierproeven je niks interes seren, scoor je natuurlijk geen punten." Laura: „De meeste mensen vinden het zielig dat er proeven met dieren gedaan worden. Dat is het probleem ook niet. Mensen zijn zich niet bewust van wat ze kopen als ze voor het supermarktrek staan. Dat is één van de redenen dat we deze modellenwedstrijd houden. We ho pen dat die meiden anders na gaan den ken. Iedere persoon die we kunnen over tuigen, is meegenomen." Aanmelden voor de modellenwedstrijd kan tot 15 april via www .proefdier- vrij.nl. De voorronde in Goes is op don derdag 27 april, van 18.30 tot 21.00 uur. SLUIS - In de Kapellestraat in Sluis is gistermiddag een 74-jarige vrouw uit Terneuzen aangehouden wegens win keldiefstal. De vrouw probeerde rond kwart voor drie bij een parfumerie shampoo te stelen. De wouw wordt ervan verdacht bij verschillende winkels goederen te hebben ge stolen. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Ter- neuzen is gisteren in Middelburg voor het mishandelen van zijn vader veroordeeld tot veertig uur werkstraf. In de strafmaat werd ook de heling van een scooter meegeno men. De verdachte ontkende de strafbare feiten te hebben gepleegd. Over de mishandeling zei hij dat het andersom was gegaan. Zijn vader had hem geslagen. „Hij heeft zich zelf verwond door met zijn hoofd tegen de deur te slaan. Ik sla hem niet, want ik heb respect voor mijn vader." De politierechter vroeg zich af hoe zijn vader dan aan een blauw oog was gekomen. De jonge Terneuzenaar moest daarop het antwoord schuldig blijven. Hij zei dat zijn va der zichzelf iets had aangedaan, omdat hij hem uit huis wilde hebben. Ook over de gestolen scooter, die 7 novem ber in zijn schuur werd aangetroffen, hield de verdachte een vaag verhaal. Officier van justitie J. Zondervan vond de verklaringen leugenachtig.hij eiste vijftig uur werk straf. Politierechter R. Reinarz maakte er veertig van. IJZENDIJKE - De politie Zeeland heeft gisteren tussen negen uur 's ochtends en vier uur 's middags een gordel controle op de N61 bij IJzendijke. De oogst was mager: in totaal werden zeven personen bekeurd. GOES - Een 40-jarige fietser uit de gemeente Noord-Beve land is gisterochtend even voor half acht gewondgeraakt bij een aanrijding met een auto op de kruising van de Anthony Fokkerstraat en de Dirk Dronkersweg in Goes. De 22-jarige bestuurder van de auto, afkomstig uit de ge meente Borsele, reed over de Anthony Fokkerstraat. Op de kruising verleende hij geen voorrang aan de fietser. De fietser is met een hersenschudding overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. ARNEMUIDEN - De politie heeft nog geen spoor van de man die dinsdag een zevenjarig jongetje uit Arnemuiden in zijn auto heeft meegenomen. Buurtonderzoek heeft vol gens de politie nog onvoldoende opgeleverd. Het jongetje was met een wiendje buiten aan het spelen toen een auto op hen afgereden kwam. Hij nodigde de kinderen uit om een ritje te maken. Eén jongetje ging met hem mee. Het andere jongetje vertelde het verhaal thuis aan zijn moe der en die schakelde samen met de andere moeder de poli tie in. Het jongetje dat was meegegaan, is later op de mid dag weer in Arnemuiden uit de auto gezet. De politie ver moedt op basis van het verhaal van het kind dat met hem onzedelijke handelingen zijn verricht. Over de resultaten van het verhoor van de kinderen en van het buurtonder zoek, kon de politie gisteren nog niks mededelen. Jeugdige Sassenaren gebruiken de promenade langs het kanaal ook als spelletjeslocatie tijdens een ver jaardagsfeestje. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43