Strijd Rutte en Yerdonk barst los Treuzelen kost geld Buiten ,E KANSJE Deloitte zou Poolse arbeiders uitbuiten Sint en pieten krijgen de roe na stelen noten Niet schieten op de natuur Allochtoon met depressieve klachten aan lot overgelaten Hengelo weert ouders bij zwemles Arrestatieteams krijgen honden Appeltjes van Oranje toegekend Miljoenste DigiD uitgereikt Toename geslachtsziekten en hiv Kandidaat-lijsttrekkers VVD gooien met modder naar elkaar Directeur wil celstraf thuis uitzitten PZC door Saskia Wijdoogen DEN HAAG - Tienduizenden Turkse en Marokkaanse man nen met depressieve klachten krijgen geen juiste behandeling. Ze komen vaak niet bij de goede Hulpverleners terecht. lërder bemoeilijken taalproble men en culturele verschillen de behandeling. Daardpor vererge- pen klachten en krijgen ze pas in crisissituaties hulp. Uit onderzoeken blijkt dat de- jjfessies bij allochtonen te wei- M worden herkend en dat ((lachten te weinig worden be handeld. Dit komt 'onder meer doordat allochtonen zelf nauwe lijks weten wat een depressie is, doordat ze problemen vaak linnenshuis houden. Met name allochtone mannen schamen zich voor hun problemen. Bij hulpverleners is te weinig ken nis over de beste aanpak. In Nederland zijn bijna 360.000 Turken en ongeveer 315.000 Ma rokkanen. Uit een onderzoek bij het Trimbos-instituut bleek dat met name oudere Turken en Ma rokkanen nauwelijks bekend zijn met de geestelijke gezond heidszorg. Depressies komen in deze groep echter veel vaker voor. Uit onderzoek in Utrecht bleek dat een op de drie Turkse en Marokkaanse volwassenen depressieve klachten had. Dat is meer dan twee keer zoveel als bij de Nederlandse inwoners van die stad. In Amsterdam bleek dat 33 procent van de oudere Marokkanen en 61 pro cent van de Turkse 55-plussers depressieve klachten heeft. Bij autochtone Nederlanders ligt dat rond vijftien procent. Kwaaltjes Behandelcentrum Altrecht, dat een afdeling heeft voor intercul turele geestelijke gezondheids zorg, bevestigt het beeld. Al lochtone mannen zijn een verge ten groep, zegt Ronald May van Altrecht. „Er zijn zeker tienduizenden mannen die professionele hulp nodig hebben. Zij worden in de steek gelaten." GPD donderdag 6 april 2006 HENGELO - De ouders van de kinderen die zwemles krij gen in het Twentebad in Hengelo hebben een tribunever bod gekregen. „Tot de maatregel is besloten, omdat de ouders zich te veel met de lessen bemoeien. Het gaat in eerste instantie om een eenmalig' verbod tijdens het proef- zwemmen voor het zwemdiploma", zei een woordvoerder van het gemeentelijkè zwembad gisteren. De ouders bemoeien zich niet alleen te veel met de kinde ren, maar zij geven ook commentaar op de zwemdocen- ten. „We willen met het tribuneverbod een signaal afge ven dat het zo niet langer kan." ANP DEN HAAG - Speciaal getrainde honden zullen de zeven arrestatieteams van de politie bijstaan. Het inzetten van een hond kan de veiligheid van de politie en anderen ver groten en vuurwapengebruik voorkomen of verminderen. Gewone politiesurveillancehonden zijn niet geschikt voor een arrestatieteam. Zij zijn-scherper en agressiever. De speciaal getrainde honden voor de arrestatieteams zijn rustiger en socialer en daardoor beter beheersbaar. De honden kunnen worden ingezet bij het doorzoeken van panden waar vuurwapengevaarlijke verdachten zich schuilhouden. ANP DEN HAAG - De Appeltjes van Oranje, de jaarlijkse prij zen van het Oranje Fonds voor initiatieven op het terrein van maatschappelijk welzijn en sociale cohesie, gaan dit jaar naar de Stichting Fakonahof uit Den Haag, Het Tref punt van Stichting Ruimte voor de Buurt uit Utrecht en Stichting Het Chrysantenveld uit Geleen. Aan de prijs is een geldbedrag verbonden van 15.000 euro plus een appeltje ontworpen door koningin Beatrix. ANP DEN HAAG - Het miljoenste digitale identificatiebewijs is gisteren uitgereikt. Sinds het begin van de campagne voor de zogenoemde DigiD in januari is het aantal aanvra gers van de code flink toegenomen. DigiD is een persoonlijke inlogcode waaraan de identiteit van de eigenaar is verbonden. Steeds' meer overheidsin stellingen kunnen met de DigiD de identiteit van burgers verifiëren die van de elektronische diensten gebruikma ken. ANP BILTHOVEN - Het aantal hiv-besmetting'en is in 2005 ten opzichte van het jaar daarvoor gestegen met 22 pro cent. De geslachtsziekte chlamydia kwam in 2005 15 pro cent vaker voor dan een jaar eerder. Dat blijkt uit voorlo pige cijfers van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) die gisteren zijn gepresenteerd. Soa Aids Nederland, het kenniscentrum voor seksueel overdraagbare aandoeningen en hiv, noemt de stijging alarmerend en heeft gisteren gepleit voor betere controle van de risicogroepen, zoals homo-, hetero- en biseksuele mannen. Bijvoorbeeld chlamydia komt vooral voor in de grote steden. Gemeenten zouden vooral daar de voorlich ting moeten verbeteren. ANP Hoor Erik Raven ZWOLLE - Met een bestraffen de toespraak van de officier van justitie en een proeftijd tot de- cember zijn een hulpsinterklaas eii twee zwarte pieten er giste ren in Zwolle genadig vanaf ge- komen. Het drietal had in september in vol ornaat een supermarkt in Zwolle beroofd van een volle kar pepernoten. De gestolen waar is vervolgens aangeboden op de Spaanse ambassade in Den Haag. De actie werd ge filmd en was onderdeel van de theateract Not The Dr. Phil Show van cabaretiers Willem Al- kema en Wim Holsappel. De su permarkt kon de actie niet waar deren en deed aangifte. Gisteren verschenen de drie voor de offi cier van justitie die moest beslis sen of het al dan niet tot een rechtszaak zou komen. Zij be sloot echter dat het bij een proef tijd kon blijven. „We mogen nu tot december niets doen dat een strafzaak oplevert", zei Holsap pel. Wederom in vol ornaat ver scheen het drietal voor de offi cier van justitie. De officier sprak ze volgens Holsappel on der meer in dichtvorm toe met de woorden: „Lieve Sint, lieve Piet. Helemaal voor niets zitten jullie hier niet. Jullie namen de noten en gingen er vandoor. 'Ploudt de dief', riep Albert He- ij n in koor. Jullie gingen voor humor, maar raakten de verkeer de snaar. Nu op gesprek bij vrou we Justitia, vooruit dan maar." „Dat het niet tot een rechtszaak zou leiden, was al snel duide lijk", aldus Holsappel. Omdat de theatermakers in september het land in trekken, hebben ze voorlopig in Zwolle geen ludie ke acties gepland. De caissière die volgens de supermarkt door de actie getraumatiseerd raakte, heeft inmiddels een bloemetje gekregen van het duo. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De strijd tus sen Rita Verdonk en Mark Rutte om het lijsttrekkerschap van de WD is gisteren in alle hevig heid losgebrand. r De minister voor Vreemdelin genzaken en Integratie wekte met haar uitspraken over haar i. daadkracht en duidelijkheid di rect de ergernis van haar tegen strever Rutte. WD-minister Zalm hield het later op de dag op 'aanloopproblemen'. Vérdonk koos de BouwRAI in Amsterdam als podium om zich te presenteren, maar ontlokte te midden van de door haar beju belde ondernemers slechts een lauw applaus toen ze begon met I de woorden: „Ik doe het." De be langrijkste reden voor haar om zich kandidaat te stellen, is te voorkomen dat Nederland vol- I gend jaar een 'een rampzalig links kabinet' krijgt van PvdA, SP en GroenLinks. Recht door zee Verdonk noemt zichzelf 'niet links, niet rechts, maar recht door zee.' Ze benadrukte dat ze gaat voor 'de inhoud, de bood- schap' en dat daadkracht haar belangrijkste onderscheidende eigenschap is in vergelijking met Mark Rutte. „Ik wil Neder- 1 land eens flink opschudden", zei Verdonk. Ze ging niet zover te zeggen dat het Rutte ont breekt aan daadkracht. „Het is een beetje uitdagen. Dat moet kunnen, zeker binnen de WD." De huidige staatssecretaris van Ojiderwijs reageerde vanuit Rita Verdonk spreekt het publiek toe op de BouwRai. foto Evert-Jan Daniels/ANP Duitsland voor de camera's van RTL en de NOS niettemin not amused. „Ik ga niet met modder terugsmijten. Het is onzin wat zij heeft gezegd. Het is beledi gend voor de WD-leden. Ik roep haar nogmaals op het de bat over de inhoud te voeren", aldus Rutte. Hij gaat ervan uit dat hij de WD-leden ervan kan overtuigen dat het liberalisme het beste af is in zijn handen. Minister Zalm probeerde de rim pelingen glad te strijken. Hij noemde beiden daadkrachtig. „Verschil in daadkracht kan het niet zijn." Fair Wat hij gisteren had gezien, noemde hij aanloopproblemen. Hij denkt dat de kandidaten toch nog een positieve en faire campagne gaan voeren, waarbij 'ze zichzelf presenteren en' niet teveel praten over anderen'. WD-prominenten hebben zich tot nu toe nauwelijks uitgelaten over Verdonk als kandidate. Zelfs coryfee Wiegel wil niet rea geren. Wel is er de steun van oud-WD-leider Bolkestein en Eurocommissaris Kroes en dat vindt Verdonk 'een bijzonder grote eer'. ANP V N I ICS UE HANO .ScViA r.1 HE.T IS" Porzho VOOR. ^LAE- UtEiF- nj Pfc'N (Advertentie) DVD-Spaarweken Dow's Trademark Finest Reserve Port 75cl DEN HELDER - De Waddenvereniging, stichting De Noordzee en Landschapszorg Texel voerden gisteren in Den Helder actie tegen een schietoefening van de marine. De militairen schoten vanaf basis Fort Erfprins in Den Helder richting Razende Bol. Volgens de actievoerders worden zeehon den en vogels die eten zoeken op deze plaat, gebruikt als schietschijf, foto Marcel Antonisse/ANP ROTTERDAM - Een 48-jarige directeur van een havenbedrijf uit Rotterdam eist vandaag in kort geding van de Staat dat hij zijn celstraf thuis onder elektro nische bewaking mag uitzitten. De man wil op die manier zijn bedrijf kunnen blijven leiden. De man is drie keer veroor deeld, onder meer wegens rijden onder invloed en omdat hij ach ter het stuur zat terwijl zijn rij bewijs was ingetrokken. Het to taal aantal dagen, dat de man de cel in moet, bedraagt 91. En dat is één dag te veel om in aanmer king te kunnen komen voor thuis zitten onder elektronisch toezicht met een enkelband. Die redenering van justitie klopt niet, omdat het hier om drie aparte veroordelingen gaat, al dus advocaat S. Arts uit Breda gisteren. Het geding vindt plaats in de rechtbank in Den Haag. De man moet van justitie bin nen enkele weken zijn straf uit zitten. ANP Advertentie spaarzegel Dit is een spaarzegel voor de DVD-spaarweken van de PZC. Iedere dag ver- jj schijnt er een van de drie verschillende zegels in de krant Met drie verschillende zegels heeft u een volle spaarkaart en kunt u een DVD bestellen. Spaarkaarten staan op woens dag en zaterdag in de krant t/m 8 april. het alfabet van Zeeland door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Machteloos af wachten tot de overheid een bouwvergunning of huursubsi die toekent is er niet meer bij, als het aan PvdA en WD ligt. Een gemeente die in de toe komst te lang treuzelt, moet bur gers een dwangsom betalen. „De helft van de klachten die bij de Nationale Ombudsman binnenkomt gaat over te traag (Advertentie) werken van de overheid. Dat zijn meer dan tienduizend klach ten." Pvd A-Kamerlid Aleid Wolfsen wil samen met de WD een eind maken aan de machte loosheid van de burger. „Want wat gebeurt er nu? Als je een vergunning of subsidie aan vraagt en de termijn waarbin nen de overheid moet beslissen is verstreken, kun je de gemeen te bellen. Och, zegt dan de dienstdoende ambtenaar, het is er nog niet van gekomen. En dat is het dan. Je kunt naar de rech ter stappen, maar dat is wel een erg zwaar middel bij een gewo ne bouw- of kapvergunning." Dat moet anders, vinden PvdA en WD. De overheid die talmt moet een dwangsom aan de ge dupeerde burger gaan betalen. Inmiddels steunt een meerder heid van de Kamer het wetsvoor stel, dat vandaag in de Kamer wordt behandeld. Wolfsen: „Alle aanvragen voor vergunningen, subsidies en uit keringen moeten binnen de ge stelde termijn beantwoord wor den. Dat is meestal zés tot acht weken. Als dat niet gebeurt, moeten gemeenten als ze twee weken te laat zijn een dwang som betalen aan de aanvrager. Die bedraagt 20 euro per dag voor de eerste twee weken, en loopt dan op van 30 naar 40 eu ro per dag. Maximaal kan ie mand 1260 euro aan dwangsom krijgen. Je hoeft alleen maar een brief aan de gemeente te schrijven en melden dat de be slissing te laat is." Uiteraard kan een gemeente re denen hebben voor de vertra-- ging. „Bijvoorbeeld als er nog onderzoeken lopen. Maar dat moeten ze dan wel op tijd laten weten", zegt Wolfsen. GPD door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Accountantskan toor Deloitte is actief betrokken bij het ontduiken van cao-regels die gelden bij de inzet van Pool se uitzendkrachten in Neder land. Deloitte-accountants zijn op de hoogte van systematische onre gelmatigheden in loonadmini straties voor werknemers uit Oost-Europa. Deze beschuldigingen doet de stichting Naleving Cao Uitzend- werk (SNCU). In een brief aan Deloitte stelt de stichting dat één onderneming „alle verantwoordelijkheid voor aantoonbare omissies in de loo nadministratie en de uitvoering van een deel van de werkzaam heden" expliciet toewees aan de accountant van Deloitte. Oost-Europese werknemers zou den zo minder betaald krijgen dan waar ze recht op hebben. Dat stelt de SNCU vast na het controleren van loonstroken van Oost-Europese arbeids krachten die in ons land te werk zijn gesteld. Pakkans In de brief voert het stichtingbe- stuur een bij naam genoemde Deloitte-medewerker op, die be vestigt dat het accountantskan toor zijn klanten adviseert zich niet aan bepaalde regels te hou den, omdat de pakkans door de Arbeidsinspectie zeer gering is. De stichting, waarin werkge vers en werknemersorganisaties uit de uitzendbranche zijn verte genwoordigd, eist vandaag op heldering van Deloitte in een ge sprek. De SNCU dreigt tegen Deloitte een tuchtrechtelijke klacht in te dienen bij het Ni- vra, de beroepsorganisatie van accountants. Han Westerhof, projectleider bij de SNCU, constateert: Deloit te zorgt voor een sausje van legi timiteit voor uitbuitingspraktij ken bij het uitzenden van Poolse arbeiders." Bedrijven die zich niet aan cao-regels willen hou den, verschuilen zich achter de statuur van Deloitte, meent hij. Een woordvoerder van Deloitte ontkent dat het accountantskan toor betrokken is bij het ontdui ken van cao's. „Wij herkennen ons niet in deze kritiek. Wij zul len onze klanten nooit adviseren zich niet aan de regels te hou den." GPD (Advertentie) Genieten Genieten 11 april Provinciaal steunpunt Zeeland, Vlissingen: 0118-489700 Kijk voor het adres op: www.ikstaopenvoorstuderen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3