Verdiept spoor Goes minder duur Sta jij ook paraat na een ramp? Scholieren zetten padden veilig over Borsele aarzelend akkoord met inzet van hagelkanonnen Feest rond start buitenschoolse opvang Gedeputeerde schat investering op maximaal veertig miljoen euro Fruitteelt onder druk door veel duurder seizoenwerk Koorconcert in Jacobuskerk Aantal nieuwbouwhuizen Reimerswaal blijft achter Het Nederlandse h^b Rode Kruis Word vrijwilliger! Je helpt met contactherstel tussen slachtoffers en hun familie. Als telefoonvrijwilliger sta je zoekers te woord of als registratievrijwilliger verzamel je inlichtingen over slachtoffers. Bel voor meer informatie: 070 44 55 888. +c A part of the international Red Cross and Red Crescent Movement donderdag 6 april 2006 s 16 door Frank Balkenende GOES - De aanleg van een half verdiept spoor in Goes, inclusief nieuwe kruisingen, hoeft geen vijftig miljoen euro te kosten. Volgens gedeputeerde H. van Waveren is het project uit te voe ren voor maximaal veertig mil joen. Het project is nodig om de hinder van het toegenomen goe derenvervoer te beperken. De betrokken Goese wethou ders in het vorige college gingen in februari nog uit van een inves tering die kan oplopen tot vijf tig miljoen euro. Uit vervolgon derzoeken op een eerste, verken nende studie was gebleken dat door Harmen van der Werf KAPELLE - Fruittelers zitten met een groot probleem. Ze drei gen dit jaar bijna 35 procent extra aan loonkosten te moeten betalen, omdat een speciale rege ling voor seizoenarbeid groten deels is afgeschaft. Gisteren is de Tweede Kamer door vertegen woordigers van landbouworga nisaties opgeroepen de regeling weer in te voeren. De Kapelse fruitteler A. Slabbe- koorn, voorzitter van de Neder landse Fruittelers Organisatie (NFO) in Zeeland en Brabant, vreest het ergste, als de Tweede Kamer geen gehoor geeft aan de oproep uit de sector. „Wij zitten in Nederland al met vrij hoge kosten en daar komt dit nog bij. Dat zal onze concurrentieposi tie sterk benadelen ten opzichte van buitenlandse fruittelers. Je ziet al een verschuiving optre den van arbeidsintensieve teel ten als asperges en aardbeien naar Duitsland. Met de fruit teelt zal dat niet zo snel gebeu ren, omdat fruitbomen niet di rect productie leveren, maar het gevaar zit erin dat wij ons uit de markt gaan prijzen." er veel meer geld nodig is dan de geraamde twintig tot dertig, miljoen euro. Vooral de bouw van een tunnel aan de Van Her- 'tumweg en daaraan gekoppelde aansluitingen met de M. A. de Ruijterlaan/Marconigebied zou al vijftien tot twintig miljoen eu ro vergen. Daar kwamen dan vervolgens de kosten bij van een half verdiept spoor vanaf Kloe- tinge tot het NS-station (zeven tien miljoen euro), een fietstun- nel bij Ockenburgh en een' herin richting van de spoorwegover gang' Buijs Ballotstraat, die wel een gelijkvloerse kruising met verkeerslichten blijft. Goes en de provincie trekken sa men op in deze operatie. Gede- Alles draait om het besluit gele genheidsarbeid sector agrarisch bedrijf. Op basis daarvan hoef den landbouwbedrijven geen so ciale premies te betalen voor sei zoenarbeiders die minder dan acht weken werkten. Seizoenar beiders/onder wie veel huisvrou wen, asielzoekers, scholieren en werknemers uit onder' meer Po len, hadden dan ook geen recht op bijvoorbeeld een werkloos heidsuitkering. Uitkeringsin stantie UWV voerde de regeling uit tot 1 januari, maar die taak is sinds begin dit jaar bij de be lastingdienst gelegd. „En die zegt om technische redenen niet in staat te zijn de oude regeling uit te voeren", aldus Slabbe- koorn. „Óp de belastingdienst is ook veel afgekomen. Zo is de uit voering van de zorg- en huurtoe- slag daar gelegd, maar dan denk ik 'die regeling voor seizoenar beid kunnen ze er nog wel bij doen'. Het is een kwestie van willen of niet willen. De politiek moet nu beslissen." De regeling is overigens gehand haafd voor scholieren en studen ten. De fruitteelt heeft daar niks aan, omdat de oogst in septem ber en oktober is. Het onderwijs is dan volop bezig. puteerde Van Waveren laat we ten dat de cijfers inmiddels zijn bijgesteld. „Er zijn verschillen de varianten voor de tunnel en de verkeersafwikkeling aan de Van Hertumweg ontwikkeld, ook goedkopere. Ik denk dat het totale project mogelijk is voor veertig miljoen euro." Van Wa veren onderstreept dat de kos- tenprognose in februari nog uit ging van een dure helllingbaan vanaf de rotonde Piet Plein straat tot aan de Van Hertum weg. Een goedkopere variant is een slakkenhuisconstructie, waarbij de tunnelweg aan de zijde van de De Ruijterlaan een ruime bocht maakt. Die oplossing vergt minder ruimte en zorgt toch voor het nodige niveauver schil. Kostenverdeling Over de kostenverdeling moet nog worden onderhandeld. De gemeente Goes heeft zich bereid verklaard tien procent te willen bijdragen. De provincie is bezig om de rest van geld bij elkaar te krijgen. Gedeputeerde Van Wa veren rekent op subsidie van het Rijk, die dit soort infrastructure le projecten voor een kwart mëe- financiert. Zoals de kaarten nu liggen, leggen Rijk en gemeente samen veertien miljoen euro op tafel, De overige 26 miljoen moet komen van de provincie, railbeheerder Prorail en het ha venbedrijf Zeeland Seaports, dat er belang bij heeft dat zijn klanten zoals Cobelfret met zijn autotreinen van de Zeeuwse lijn gebruik kunnen blijven maken. Vanaf'2009 geldt.er immers een geluidsplafond op die lijn. Om die reden plaatst Prorail geluids schermen en raildempers en wor den houten bielzen vervangen door betonnen dwarsliggers. Van Waveren zegt dat voor 1 juni duidelijk moet bestaan over de financiering. Die datum is van belang omdat minister Peijs van Verkeer van Verkeerwater- staat dan het halfverdiepte spoor nog kan meenemen in haar planbeschrijving voor de Zeeuwse lijn. De gedeputeerde moet dus op korte termijn zaken doen met Zeeland Seaports en Prorail. Volgens directeur H. van der Plart van het havenbe drijf heeft de Raad van Bestuur zich nog niet uitgesproken of en hoeveel Zeeland Seaports bij draagt. Prorail heeft eerder al la ten weten niet afwijzend te staan tegenover het laten verzin ken van het spoor in Goes, maar nog geen bedrag genoemd. Hoe diep de provincie in de buidel tast, wil Van Waveren (met het oog op de onderhandelingen) niet zeggen. In maart vorig jaar zei hij wel 'dat we de hoofcÜast niet bij de provincie moeten leg gen'. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Borselse fruittelers krijgen dit jaar bij wijze van proef toestemming van de gemeente Borsele om een hagelltanon te gebruiken. Zes stuks zullen er in Borsele ko men, meldt R. van 't Westeinde van landbouworganisatie ZLTO in Borsele. Hagelkanonnen - ook wel anti- hagelkanonnen genoemd - win nen aan populariteit onder fruit telers. Met een speciale techniek kan ermee worden voorkomen dat op grote hoogte hagelstenen worden gevormd, stelt produ cent Inopower uit België. Fruit telers die zo'n apparaat langer hebben, geven ook aan dat.het werkt, dat ze minder hagel scha de hebben. Borselse fruittelers klopten met die wetenschap bij de gemeente aan om een vergunning voor het plaatsen van enkele hagelkanon nen. liet college van burgemees ter en wethouders heeft daarop niet direct 'ja'.gezegd. Uitvoerig onderzoek is gedaan naar de voor- en'nadelen. Een voordeel zou zijn dat hagelschade inder daad kan worden tegengegaan, al zijn de geleerden het daar niet over eens. Een nadeel is dat hagelkanonnen grote knallen produceren om schoten in de lucht te kunnen geven. Het gaat bij gebruik bij een naderende bui om één knal per vijf a zes se conden en dat gemiddeld een half uur. Dat kan overlast geven voor mensen. Dieren (koeien en RENESSE - Mannenkoor De Westhoekzangers geeft zondag 23 april een concert in de Jaco- buskerk in Renesse. Het koor brengt een brede selectie uit haar uitgebloeide repertoire ten gehore. Op het programma staan onder' meer liederen uit de Russisch or thodoxe liturgie, een deel uit Mozarts Die Zaubérflöte en het Nachtgesang lm Walde van paarden) kunnen erdoor in pa niek raken. Ondanks dat geeft de gemeente Borsele de fruittelers het voor deel van de twijfel, maar voorlo pig niet langer dan, tot en met oktober dit jaar én oncler stren ge voorwaarden. Zo mag een ha- gelkanon niet te dicht bij woon bebouwing" worden opgesteld. Het gebruik moet nauwkeurig worden bijgehouden en gemeld worden. En de ervaringen moe ten op een rijtje worden gezet om te kunnen beslissen over een mogelijk vervolg. Kwaliteit ZLTO-vóorman Van 't Westein de in Borsele, ook fruitteler, is er in elk geval blij mee dat de ge meente een proef toestaat. „Ver zekeren tegen hagelschade is bijna niet meer te doen", stelt hij, „en tegelijkertijd zie je dat de kwaliteit van het fruit steeds belangrijker wordt. Een klein beetje hagelschade kan al niet meer. .Inkopers willen het beste van het beste en kunnen eisen stellen, omdat het aanbod over vloedig is." De zes hagelkanonnen'in Borse le komen in de Quarlespolder bij Nieuwdorp, tussen 's-Heeren- hoek en Ovezande, in de burnt van Hoedekenskerke (twee) en van Iieinkenszand (twee). Fruit telers schaffen gezamenlijk de machines aan. Van 't Westeinde gaat ervanuit dat de proef een vervolg krijgt. Eén hagelkanon kost al 40.000 euro. Van 't West einde: „Zoiets koop je niet voor één jaar." Schubert. Ookzing't het koor tij dens het concert in de Jacobus- kerk enkele negro spirituals en een Frans soldatenlied. De Westhoekzangers staan on der leiding van dirigente Elvira Vos-Simons. Jan van der Eist zorgt voor pianobegeleiding, Verder werkt het Schouws Ko perensemble onder leiding van Henk Blom mee. Het concert be gint om 16.00 uur. KAPELLE - Pannenkoeken met stroop! Het was gisteren feest op jaar een mogelijkheid voor buitenschoolse opvang. Die wordt bin- de openbare basisschool De Moolhoek in Kapelle. Om de officiële nenkort mogelijk uitgbreid. Ook Pension Hommeles, nu nog geves start van de buitenschoolse opvang te vieren, werden de kinderen tigd in een pand aan de Stationssingel, verhuist waarschijnlijk naai en hun ouders getrakteerd op een smakelijke luch. 's Middags wa- de De Moolhoek. Om de kinderen van Pension Hommeles te kunnen ren er diverse activiteiten. Op de Moolhoek bestaat sinds begin dit huisvesten, wordt het schoolgebouw aangepast, foto Willem Mieras door Rob Paardekam KRU1NINGEN - Een meerder heid van de Keimerswaalse raad vindt dat het college meer actie moet tonen als het gaat om de bouw van nieuwe woningen. Tot nu toe blijft dat een beetje ach ter. Voor' 2005 stond de bouw van 119 nieuwe woningen in de ge meente gepland. Het zijn er 91 gewórden. Als reden wordt ge noemd dat de invulling van de wijken Rozeboom in Krabben- dijke en De Werfkampen in Ril land enige vertraging heeft opge lopen. Toch vindt een meerder heid van de raad dat er in zijn al- gemeenheid weinig gebeurt als het om woningbouw gaat. SGP en- Leefbaar Reimerswaal stel den dinsdag tijdens de raadsver gadering dat er gewoon niet wordt bewogen en zaken op hun beloop worden gelaten. De voorbeelden vlogen óver ta fel. Het braakliggende stuk grond aan de D.J. Blömstraat in Kruiningen, bijvoorbeeld. Daar had volgens veel fracties al lang iets gebeurd moeten zijn. Een meerderheid vindt ook dat de kavels voor de tweede fase van de wijk dórpszicht in Waarde veel sneller uitgegeven moeten worden, omdat er in dat dorp grote behoefte is. De planning laat echter zien dat dat pas in 2011 gaat gebeuren. Volgens ambtenaar J. Gideonse is dat een strategische keuze. Er zijn in Waarde namelijk ook enkele inbreidin'gslocaties en die die nen ook opgevuld te worden. De bedrijven die dat moeten gaan doen, zouden wel eens af kun nen haken als tegelijkertijd ook vrije kavels worden verloot, waardoor de markt voor hun wo ningen kleiner wordt. Boven dien is het invullen van inbrei- dingslocaties over het algemeen financieel niet erg aantrekkelijk voor ontwikkelaars. De kans is groot dat zij in ruil daarvoor een paar kavels in Dórpszicht ei sen. Als die kavels er straks niet meer zijn, omdat de gemeente ze al heeft verkocht aan particulie ren; kunnen de inbreidingsplan- nen gevaar lopen. „Straks geven we dus heel Dórpszicht weg aan ontwikkelaars, terwijl er juist onder de bewoners zo'n behoef te is aan individuele kavels", zei P. Koeman (CDA), daarmee de gevoelens van veel andere par tijen verwoordend. door Wendy de Jong DOMBURG - „Ik heb een pad geaaid, vastgehouden en overge zet", zegt een leerling uit groep vijf/zes van openbare basis school de Knotwilg in Oostka- pelle. Hij was één van de twee padden die de scholieren giste ren veilig naar de overkant van de Domburgseweg brachten. De oogst is dit keer mager. „Maar deze padden zijn wel ge red van de dood", merkt een leerling op. Elk jaar tijdens de paddentrek zoeken de padden hun geboortewater op om daar te paren. ,Veel diertjes worden tijdens hun tocht doodgereden. Door een overzetactie als deze blijft veel padden dit lot be spaard. De jaarlijkse paddentrek is in volle gang. „We hébben tot nu toe een kleine driehonderd pad den overgezet. Vandaag zijn het er niet' veel omdat de tempera tuur vannacht net boven de nul 'graden uitkwam. Het was boven dien erg droog. Als er een buitje was gevallen, dan waren er meer padden geweest om over te zetten", zegt H. Remijn, vrijwil liger bij de natuurvereniging Walcheren. Gaas Begin maart is aan beide zijden van de Domburgseweg gaas ge plaatst. Daarachter zijn emmers ingegraven, waarin de padden worden opgevangen. Die em mers worden elke ochtend door vrij willigers van de natuurvere niging geleegd aan de andere kant van de weg. „In de eerste twee weken nadat het gaas was geplaatst, bleven de emmers leeg. Het was toen veel te koud voor de padden. De tocht is daar door later op gang gekomen dan andere jaren. We waren er dit keer te vroeg bij, maar beter te vroeg dan.te laat", vindt Re- mijn. foto Lex de Meester www.rodekruis.nl .V:" Noodhulp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38