Forum over theater Mondragon PZC Leren over energie kost energie Proefdiervrij zoekt make-upmodel Lege kaartenbak bij re-integratie is een grote illusie Desolate aanblik smet op monumentenstad Zierikzee Paaszangavond in Dreischor agenda 15 WW Bejaarde winkeldievegge in Sluis Mishandelen vader bestraft Fietser gewond bij aanrijding Rechter zet dief aan het werk rloor All Panko.w ZIERIKZEE - Is er nog een toe komst voor Mondragon en zo ja, hoe zou die er dan uit kunnen zien? De inwoners van Schou- vven-Duiveland worden uitgeno digd via een en forum op inter net te reageren op deze vragen. .Initiatiefnemer van deze site is I directeur R. Delfgaauw van mul timediabedrijf Nuformer Digi tal Media in Zierikzee. Hij hoopt het forum als vliegwiel te kunnen gebruiken om binnen de .politiek de discussie over voor malig theater Mondragon weer .opgang te krijgen. Ten herleving van dit onttakel de schouwburg-complex annex ;grand-café aan de Oude Haven lijkt verder weg dan ooit. De nieuwe gemeenteraad wil in de komende raadsperiode wel pra ten over een 'multifunctioneel cultureel gebouw', maar dat Toeft niet per definitie de' her bouw van Mondragon te beteke nen. Zelfs fractievoorzitter J. •vanFelius van Alert! zegt enigs- >zins te gaan twijfelen of een plei dooi in die richting nog zin heeft. Alert! maakte de herle ving van het Zierikzeese theater tot inzet bij de voorgaande raadsverkiezingen. Bouw- en ex- 1 ploitatievoorwaarden, contrac ten en Europese richtlijnen speelden een rol bij de ontwikke lingen rond Mondragon in de af gelopen vier jaar. De praktijk j. heeft inmiddels aangetoond dat het voor marktpartijen tegen de idoorhet gemeentebestuur gestel de eisen niet aantrekkelijk is in te zetten op dit complex. Ondernemer „Maar wat willen de inwo- I ners?", vraagt Delfgaauw zich i af. Als ondernemer zegt hij zelf waarde te hechten aan een repre- f sentatieve plek om met zakenre- laties naar toe te kunnen gaan. Maar vooral als inwoner vindt hij het van belang dat een stad als Zierikzee een goed geoutil- iji leerde theatervoorziening heeft, De locatie van het huidige Mon- i dragon biedt volgens hem daar- i\ voor een belangrijke meerwaar- I DREISCHOR - De werkgroep Schouwen-Duiveland en Goe- 'j ree-Overflakkee van ZOA Vluch- 1 telingenwerk houdt zaterdag 15 april een Passie- en Paaszanga- vond in de Hervormde Kerk in Dreischor. Het programma wordt verzorgd door het Dirkslancls mannen koor onder leiding van F. Cor net en het Katwijkse mannen koor Eben-Haëzer met als diri gent H. Colijn. Beide koren heb ben landelijke bekendheid. 'Tijdens deze avond wordt een collecte gehouden voor de we- deropbouwin Ethiopië. De hulp die ZOA biedt, bestaat uit voed sel, kleding, tenten en medicij nen, De Passie- en Paaszangavond in Dreischor begint om 19.30 uur. Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur j REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0.111 -454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme'Soesman Melita Lanting' Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET Wvvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de. „Als mocht blijken dat heel veel inwoners er zo over den ken, clan kan de politiek daar toch niet omheen? Bestuurders moeten toch rekening houden met de wensen van hun kie zers", vindt Delfgaauw. Aan de hand van drie stellingen door Cornelleke Blok GOES - Het geitenwollensok- kenimago, daar willen ze vanaf, want Proefdiervrij kan ook jong en hip zijn. Daphne Koelma (27) en Laura Kersseboom (24) uit Goes en Jessica Heijt (25) uit Vlissingen zijn het levende be wijs. Samen met de andere vrij willigers van Proefdiervrij-re- giogroep Zeeland bedachten ze een actie waarbij jonge meiden de strijd aangaan om in 2007 het make-upmodel van Proef- diervrij te worden. De aftrap van de actie, die landelijk is overgenomen, is op 27 april in Goes. Ze protesteren niet op pleinen met actieborden en geitenwol lensokken dragen de vrijwilli gers van Proefdiervrij al hele maal niet. „We willen mensen op een leuke manier bewust ma ken van dierproeven. Vorig jaar zomer hebben we bijvoorbeeld een actie gedaan op de boule vard in Vlissingen. Toen zijn we met waterpistolen gevuld met diervriendelijke zonnebrand crème het strand op gegaan. We hebben ook rozen uitgedeeld met Valentijnsdag en stickers op diervriendelijke producten in drogisterijen geplakt", ver telt Daphne. Proefdiervrij zet zich in voor die ren die misbruikt worden voor cosmetieaonderzoek. Dat zijn er in Europa zo'n 38.000 per jaar, Daphne: „In Nederland is het wil hij de mening van de bevol king peilen. „De huidige desola te aanblik van het voormalige theater Mondragon is een smet op een monumentenstad als Zie rikzee", luidt de eerste stelling. De volgende is: „Een stad als Zierikzee verdient een volwaar verboden om dierproeven te doen, maar in het buitenland mag het wel." Vooral in Duits land, Frankrijk en Engeland worden veel proeven met dieren gedaan. „Alle producten die uit het buitenland komen, zijn ge test op dieren. De meeste huis merken van supermarkten zijn wel dierproef vrij, want die wor den in Nederland gemaakt", legt Laura uit. De inspanningen van Proefdier vrij zijn niet voor niks. In 2009 dige podiumvoorziening inclu sief horecavoorziening." Tenslot te wordt de inwoners de vraag voorgelegd of zij het een taak van het gemeentebestuur achten ruimschoots te investeren in een theatervoorziening voor het cul turele aanbod en het imago van komt er een wet met een han delsverbod op diergeteste cosme tica in de EU. „Een voorwaarde daarvoor is wel dat de fabrikan ten alternatieven moeten heb ben om hun producten te testen. Wij schrijven daarom nu al brie ven naar de fabrikanten, waarin we vragen hoever ze zijn", zegt Jessica, cüe sinds kort voorzitter van Proefdiervrij in Zeeland is. Daphne kwam met het idee voor de modellenwedstrijd. „Je ziet dat soort wedstrijden zo vaak deze monumentenstad. Tenslot te kunnen bezoekers van de site via e-mailcontact ook zelf een stelling over Mondragon hier aan toevoegen. Onder de knop 'Toekomst' prijkt tenslotte het uitgebreide renovatieplan dat de projectontwikkelaars vader op tv. Ik dacht: waarom doen wij dat ook niet? Inmiddels is het niet meer alleen mijn idee hoor, want we hebben er met de hele regiogroep over nage dacht." Op het hoofdkantoor in Den Haag vonden ze het zo'n goed plan, dat ze er verder mee aan de slag zijn gegaan. In samen werking met de website www.ilc- wordmodel.nl heeft Proefdier vrij een landelijke modellenwed strijd opgezet. „Cool hè, dat het en zoon J. en A. van Dijk in 2003 presenteerde. Dat is inmid dels echter onderin een la ver dwenen en dus geen toekomst meer, maar verleden tijd. De stellingen worden gepre senteerd op de site: www.mon- dragon.nl idee gewoon uit Zeeland komt", zegt Laura trots. „We hebben wel gevraagd of de eerste voor ronde in Goes gehouden kon worden", zegt Daphne. Dat is ge lukt: de eerste modellen worden op 27 april - uiteraard met proef- diervrije make-up - opgemaakt in the Body Shop en gefotogra feerd bij Foto Verschoore in Goes. Begin juni is er nog een voorronde in Vlissingen. Daph ne: „Als er heel veel aanmeldin gen zijn, kunnen we misschien nog een extra ronde inplannen" In het najaar vindt de Zeeuwse finale plaats. „Dat wordt een he le happening. De modellen moe ten dan echt over een catwalk lo pen. We willen ook bekende Zeeuwen uitnodigen. Het wordt een feestelijke avond. Drie modellen uit elke provincie doen mee aan de landelijke fina le. „Mensen kunnen tijdens de fi nale stemmen via sms. De op brengst daarvan gaat naar Proef diervrij." De winnares wordt het nieuwe gezicht voor de cam pagne van proefdiervrij e cosme tica in 2007. Meidén vanaf zes tien jaar kunnen zich aanmèl- den voor de wedstrijd via www.proefdiervrij.nl. Modeler varing is niet nodig. „En ze hoe ven ook geen maatje 36 te heb ben", benadrukt Daphne. Aanmelden voor de modellen- wedstrijd kan tot 15 april via www.proefdiervrij.nl. De voor ronde in Goes is op donderdag 21 april, van 18.30 tot 21.00 uur. door Melita Lanting ZIERIKZEE - „We kunnen wel een heel mooi verhaal vertellen, maar het is gewoon eigen belang van de gemeente." Frits de Kaart windt er geen doekjes om. De tijd dat een cliënt nog zelf de regie in handen had, is voorbij. Centraal woord is 'scha delastbeperking', ofwel iemand met een bijstandsuitkering zo snel mogelijk aan een baan helpen zodat hij of zij niet lan ger ten laste van het gemeente bestuur komt. De Kaart is één van de klantma nagers bij de gemeente Schou wen-Duiveland. Hij begeleidt namens de gemeente ongeveer honderd bijstandsgerechtigden. Zijn deze cliënten volgens de gel dende criteria in staat om te wer ken, dan worden ze doorge stuurd naar Work First, het re-integratietraject wat wordt uitgevoerd door De Zuidhoek. Productiewerk „En dat is niet altijd even leuk. Daar doen ze eenvoudig produc tiewerk. Je kan dus de situatie krijgen dat iemand met een hbo of universitaire opleiding pizza dozen moet plakken. Maar ik zeg altijd: doe je best, dan ben je er zo snel mogelijk weg. Juist de mensen die de kont tegen de krib gooien, zitten er het langst." Een van de doelen van Work First is het opdoen van arbeidsritme, het wennen aan vaste tijden werken om daarna zo snel mogelijk door te stro men naar een reguliere baan. Dat dit niet voor iedereen zal lukken, staat vast. „Een lege kaartenbak is een illusie", zegt De Kaart. „Er blijft een harde kern over en dat is wel eens frus trerend. Maar er zijn altijd men sen die geen enkele werkgever wil en die in geen enkel traject kunnen, maar dan praat je wel over een gering aantal." Daarnaast zijn er mensen die om medische redenen niet aan de slag kunnen of mensen die zijn vrijgesteld vanwege kleine kinderen. De Kaart vertelt dat zijn boodschap 'weer aan de slag' voor sommige mensen flink schrikken is. „Op het mo ment dat het jongste kind van een bijstandsmoeder vijf jaar wordt, moet ze aan het werk. Dat roept soms weerstand op en dan zeggen ze 'ik heb geen kin deren gekregen om ze naar de opvang te sturen'." Volgens De Kaart heeft de huidi ge werkwijze positieve en nega tieve kanten. „Ik weet ook niet of het beter of slechter is dan de oude bijstandswet, al slaat het tegenwoordig wel eens door om dat de regels vooral gericht zijn op de korte termijn: zo snel mo gelijk uitstromen zodat iemand niet langer ten laste komt van de gemeente. Maar ik heb ook de andere kant gezien, dat er soms 20 jaar lang niet naar men sen werd omgekeken. Wij hopen in ieder geval dat mensen die nu in de re-integratie komen uitein delijk gelukkiger zullen wor den." STREEKACTIVITEITEN j ZIERIKZEE - Muziekschool, 19.15 uur: Introductieavond instrumenten. donderdag 6 april 2006 Leerlingen van basisschool 't Staepel'of wijden het doe-pad in Ecoscope in. door Piet Kleemans RENESSE - Spelenderwijs leren over energie. Dat kost energie, zo leert een rondje over het 'energiepad' bij cen trum voor natuur- en milieueducatie Ecoscope in Renesse. Het interactieve 'doe-pad' werd gisteren met veel enthousiasme ingewijd door leerlingen van basisschool 't Staepel'of. „Kijk eens Jens, ik heb de meter op 150 gekregen", klinkt het vanaf één van de fietsen bedoeld om de trapkracht van bezoekers te meten. Hoe harder je fietst, hoe meer lampjes er gaan bran den op een paneel. De lampjes geven aan hoeveel energie het oplevert en waar het je toe in staat stelt. De spelletjes dagén uit. Nog terwijl Jos Catsman van Ecoscope bezig is met de uitleg over de op het onderstel van een originele gebouwde moderne rosmolen, melden de stoerste jochies van de klas zich al aan de touwen van het apparaat. Het valt hen zichtbaar niet mee, maar ze zetten door en zien hun inspannin gen beloond. Op het paneel bij de rosmo len licht het uit lampjes opgebouwde sil houet van een paard op. Het bewijs dat één pk opgewekt is. In de tuin wordt fa natiek gezwengeld aan een vernuftig ap paraat bedoeld om bezoekers van het doe-pad de la-acht van water te laten er varen. Eerst dient met de hand water opgepompt te worden en zo moet een bak worden gevuld. De bak moet vervol gens opgetakeld en leeggekiept worden in een andere bak, van waar uit het wa ter via bamboe-leidingen weer geloosd wordt, onderweg van alles in beweging zettend. Cornice en Marleen zijn er fana tiek mee bezig. Wat verderop wordt een van zonnecellen voorzien model van een boomblad in de juiste (zonne)stand gedraaid, hetgeen voldoende energie le vert om een fonteintje aan het spuiten te krijgen. Het energiepad is door Ecoscope ont wikkeld in samenwerking met adviesbu reau duurzame energiebesparing en in stallatieadvies DubourgraafHet idee is, vertelt Catsman, afkomstig van tijde lijk Ecoscope-directeur J. Louisse. Het begon ruim tweeënhalf jaar geleden met het plan om op het terrein van het NME-centrum een rosmolen nieuwe stijl te bouwen met behulp waarvan uit leg gegeven kon worden over energie. Van het een kwam het ander en uitein delijk is een interactief doe-pad ontwik keld dat in de tuin, op het erf en binnen foto Marijke Folkertsma in het Ecoscope langs elf opstellingen voert. Daarbij is gekozen voor vinding rijk in elkaar geknutselde apparaten in plaats van gelikte computertrucjes. Le ren over energie mag best wat energie kosten. Energie-wijs worden lukt het beste als je er zelf actief mee aan de slag gaat, is de gedachte achter het ener giepad. „Leer de wereld van energie kennen. Voel de energie van je eigen lichaam. Zie hoe nuttig zon en wind zijn. Merk hoeveel energie we met el kaar gebruiken. Energie is nodig voor nu, maar ook voor later", aldus de inlei ding in het programmaboekje. Dat het tweeënhalf jaar duurde eer idee werke lijkheid werd, heeft volgens Catsman te maken met allerlei zaken waaronder fi nanciële perikelen en het vertrek van Louisse. Uiteindelijk werd in nutsbe drijf Delta een geldschieter gevonden en kon men verder met de plannen. Het energiepad is geschikt voor scholen en gezinnen met kinderen tot dertien jaar. SLUIS - In de Kapellestraat in Sluis-is gistermiddag een 74-jarige vrouw uit Terneuzen aangehouden wegens win keldiefstal. De vrouw probeerde rond kwart voor drie bij een parfu merie shampoo te stelen. De vrouw worclt ervan verdacht bij verschillende winkels goederen te hebben gestolen. Te gen haar is proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Ter- neuzen is gisteren in Middelburg voor het mishandelen van zijn vader veroordeeld tot veertig uur werkstraf. In de strafmaat werd ook de heling van een scooter meegeno men. De verdachte ontkende de strafbare feiten te hebben gepleegd. Over de mishandeling zei hij dat het andersom was ge gaan. Zijn vader had hem geslagen. „Hij heeft zichzelf verwond door met zijn hoofd tegen de deur te slaan. Ik sla hem niet, want ik heb respect voor mijn vader." De poli tierechter vroeg zich af hoe zijn vader dan aan een blauw oog was gekomen. De jonge Terneuzenaar moest daarop het antwoord schuldig blijven. Hij zei dat zijn vader zich zelf iets had aangedaan, omdat hij hem uit huis wilde heb ben. Ook over de gestolen scooter, die 7 november in zijn schuur werd aangetroffen, hield cle verdachte een vaag verhaal. Officier van justitie J. Zondervan vond de verkla ringen leugenachtig. Hij eiste vijftig uur werkstraf. Poli tierechter R. Reinarz maakte er veertig van. GOES - Een 40-jarige fietser uit de gemeente Noord-Beve land is gisterochtend even voor half acht gewondgeraakt bij een aanrijding met een auto op de kruising van de Anthony Fokkerstraat en de Dirk Dronkersweg in Goes. De 22-jarige bestuurder van de auto, afkomstig uit de ge meente Borsele, reed over de Anthony Fokkerstraat. Op de kruising verleende hij geen voorrang aan de fietser. De fietser is met een hersenschudding overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei narz heeft gisteren een achttienjarige inwoner van Sint- Maartensdijk wegens diefstal veroordeeld tot 120 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf met reclasseringstoezicht. De jonge man moest een forse telefoonrekening betalen en had mede door zijn verslaving aan cocaïne en speed een schuld van 2500 euro. Hij dacht zijn financiële proble men op te lossen door gestolen spullen voor oud ijzer door te verkopen. Daarom pleegde hij in december vorig jaar- een serie diefstallen in zijn woonplaats. Zo nam hij tweehonderd kilo aan koper weg bij Goedhart Cooling Equipment. Aan het bedrijf moet hij 416 euro schadevergoeding betalen. Ook stal de man een kist met roestvrijstalen koppelingen, borden/platen, viskisten, ro- tatiemalien. Op kerstavond nam hij bij de hervormde kerk zelfs de alu minium oprijplaat, bestemd voor rollaters en rolstoelen," weg. De politierechter hield rekening met de jonge leef tijd van de verdachte, zijn blanco strafblad en zijn oprech te bekentenis. Re-integratie, work-first, sociale activering. Bekende termen voor iedereen die in de bijstand zit. Sinds anderhalf jaar voert de gemeen te Schouwen-Duiveland een offensief sociaal beleid. Bijstandsge rechtigden moeten zo snel jnogelijk terug naar regulier werk en de tijd dat iemand straffeloos twintig jaar in de uitkering kon zitten is voorbij. 'Iedereen die kan werken moet ook werken', zei wethouder G. Houtekamer anderhalf jaar geleden bij de presentatie van de plannen. Om dat te bereiken krijgt iedere bijstandscliënt of school verlater een re-integratietraject aangeboden. Op maat gesneden en er is geen ontkomen aan. Niet meewerken betekent strafkorting op de uitkering. De PZC kijkt in drie aflevering naar de ervaringen van de betrokke nen met deze werkwijze. Vandaag komt als eerste de klantmanager van de gemeente aan het woord. Daphne Koelma, Laura Kersseboom en Jessica Heijt (vlnr) van Proefdiervrij. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37