Nieuwbouw bij Markt in Tholen Blikvanger in Thoolse haven Sta jij ook paraat na een ramp? Ziekenhuis Bergen op Zoom behandelt do tegen kostprijs Boeren hekelen 'huichelaars' van ZLTO Infopanelen over waardevolle erven Vier eengezinswoningen Het Nederlandse Rode Kruis Word vrijwilliger! Je helpt met contactherstel tussen slachtoffers en hun familie. Als telefoonvrijwilliger sta je zoekers te woord of als registratievrijwilliger verzamel je inlichtingen over slachtoffers. Bel voor meer informatie: 070 44 55 888. +c A part of the international Red Cross and Red Crescent Movement www.rodekruis.nl SLZ-lezing over kleine dingen in het landschap door Sanne Schelfaut POORTVLIET - Zeventien in formatiepanelen sieren vanaf zaterdag 22 april waardevolle erven op Tholen en Sint Philips- land. De panelen geven onder meer info over de historie van een hof, de beplanting en de platte grond van het erf. Ook is er een folder ontwikkeld waarop is aangegeven waar de erven zijn te vinden. Erven waar een dergelijk pa neel in de grond wordt gezet zijn onder meer De Reigers- burg' bij Stavenisse, 't Hoefje in Poortvliet en Johanna Maria in Sint Annaland. Het project is onder meer mogelijk gemaakt door de plaatselijke Heemkun dekring en de Boerderijenstich ting. Als voorbeeld diende de Zak van Zuid-Beveland waar dergelijke panelen veel infor matie prijsgeven voor passan ten. „Dat idee hebben we nu ook op Tholen en Sint Philipsland ver wezenlijkt. Onze gemeente kent veel mooie plekjes, niet al leen fraaie boerderijen maar ook bijzondere beplantingen zo als enorme kastanjelanen of Zeeuwse hagen. Leerlingen van het Markiezaat College in Bergen op Zoom heb ben de panelen gemaakt en via subsidie van onder meer de pro vincie en de gemeente Tholen hebben we het voor elkaar ge kregen". vertelt mede-initiatief neemster N. van Nieuwenhuij- zen. Folders Bij de WV in. Sint Maartens dijk en de verschillende WV-agentschappen op het ei land worden de folders over de infopanelen weggelegd. „We ho pen dat veel fietstoeristen hun route afstemmen op de erven waar de borden staan. Dat geeft toch wat extra cachet aan zo'n fietstocht." De Zeeuwse gedeputeerde Toine Poppelaars onthult 22 april het eerste informatie paneel en de bijbehorende fol der. Dit gebeurt op landschaps camping Kruytenburg aan de Kruytenburgsewëg 4 in Poort vliet. Aanvang 14.00 uur. door Sanne Schelfaut THOLEN - Achter het histori sche pand van Van Melse ijzer waren aan de Thoolse Markt ver rijzen vier eengezinswoningen. Van Melse verhuist defintief naar bedrijventerrein Welgele gen. Piet Swarthof mag zich sinds gisteren de nieuwe eigenaar noe men van het perceel aan, de Markt. Monument „Het voorste gedeelte van de winkel blijft uiteraard be houden. Dat is een monument en dateert uit 1764. Achter dit deel is twintig jaar geleden een aanbouw geplaatst en die gaat tegen de vlakte. Op die plek gaan we vier eengezinswonin gen neerzetten. Elke woning krijgt een eigen tuin en het koetshuis dat naast de winkel staat, wordt helemaal opge knapt. Uiteindelijk wordt dit een seniorenwoning", vertelt Swarthof, die zelf in het huidige woonhuis bij de winkel gaat wo nen. De planning is dat Swarthof rond september met de nieuwbouw en restauratie werkzaamheden kan beginnen. „Ik denk dat dat wat krap gaat worden aangezien het nieuwe bedrijf van Van Melse op Welge legen nog moet worden ge bouwd. Maar nu alle vergunnin gen rond zijn, kan het aan de an dere kant wel snel gaan, dus wie weet." Het oudste gedeelte van de winkel blijft die bestemming houden. „Dat stuk wil ik verhuren aan een ondernemer." De vier te bouwen woningen zijn inmiddels verkocht. „Het is natuurlijk een prachtige plek in Tholen-stad. Daar was voldoen de animo voor." Verdieping Swarthof wil boven zijn toekom stige woning een tweede verdie ping plaatsen. „Vroeger was dat ook het geval en dat "willen we graag in ere herstellen. Ik heb al heel wat overleg gehad met de monumentencommissie want het moet zo authentiek moge lijk." De nieuwe zaak van Van Melse wordt vlakbij interieurwinkel Van Houte gebouwd. ZAAMSLAG - Landbouwers C. Jansen uit Kloosterzande en F. De- rijcke uit Hengstdijk zijn boos. Ze hebben gistermiddag een protest bord geplaatst in de Hellegatpolder, een van de gebieden die in aan merking komt voor ontpoldering. 'Help ZLTO verzuipt ons'. De aanklacht op het bord is niet eens zozeer bedoeld tegen de ont poldering zelf, waar Jansen en Derijcke overigens fel op tegen zijn, maar tegen de rol die boerenorganisatie ZLTO volgens de twee land bouwers speelt in de discussie. „Het zijn een stelletje huichelaars van de ZLTO", zegt Jansen. „Eerst gaan ze akkoord met de ontpol dering en vervolgens roepen ze iedereen op te gaan protesteren. Als het al te laat is dus." Jansen, die zich voornamelijk inzet voor de flora en de fauna en De rijcke, die grond heeft in de Hellegatpolder, vrezen dat het protest bord er niet lang zal staan. „Maar we hebben dan in ieder geval toch ons punt kunnen maken." foto Camile Schelstraete donderdag 6 april 2006 blfi "Èc WW E-IT Pos c? Nat Watersportvereniging De Kogge opent zaterdag hypermodern clubhuis Na jaren van vertraging heeft watersportvereniging De Kogge eindelijk haar langverwachte onderkomen. foto Dick de Boer door Sanne Schelfaut THOLEN - Tholen heeft er een echte blikvanger bij. Het meta len clubhuis van watersportvere niging De Kogge in de Thoolse haven nadert z'n voltooiing. Na jaren van vertraging heeft de club eindelijk haar langverwach te onderkomen. Zaterdag is de officiële opening van het Kogge- dek. De stoelen en tafels moeten nog worden uitgepakt maar de bar 'an boord' van het Koggedek is al gevuld. De leden van de wa tersportvereniging hebben dan ook wat te vieren. Een lange adem was nodig om dit bijzonde re bouwproject voor elkaar te krijgen. Het door wijlen Jan Boelhouwers ontworpen ge bouw had bijna vier jaar gele den al het nieuwe onderkomen van de watersporters moeten zijn. Door onder meer trage pro cedures, bezwaren van horecabe drijven die concurrentie vrees den en een noodzakelijke ver kleining van het ontwerp is de bouw veel later op gang geko men. Het uiteindelijke resultaat mag er zijn. Het hypermoderne stalen gebouw trekt hoe dan ook de aandacht. De laatste drij vers voor onder de steiger wer den gistermiddag geïnstalleerd. De ruwbouw van het Koggedek is door een aannemer gedaan, de rest hebben zeven leden van De Kogge zelf gedaan. Een van hen is Adrie Pijnen. „Het is voor mij de tweede keer dat ik zoiets doe. Vijfentwintig jaar geleden was ik ook betrok ken bij de bouw van ons club huis en nu dus weer. Hopelijk is het wel de laatste keer want er komt ontzettend veel bij kij ken", aldus Pijnen. Zo is hij sinds augustus vorig jaar bezig met het regelen van riolering en gas voor het Kogge dek. „Pas sinds anderhalve week is het geregeld. Eerst kon den ze niet door de dijk met hun leidingen dan was er weer een ander probleem. Zo hebben we bijvoorbeeld nog steeds geen vaste telefonie op het dek. Ken nelijk is het hebben van een clubhuis in de haven zelf toch een lastig verhaal." Pijnen laat met trots het 'onder ste deel' van het Koggedek zien. Dat is de uitgebreide sanitaire ruimte. Als je de deur opendoet, springt het licht vanzelf aan. Drie douches, aparte vrouwen en herentoiletten, drogers, zelfs een föhn ontbreekt hier niet. „Je kan hier op elk tijdstip, dus ook 's nachts, terecht. Een hele ver betering", stelt Pijnen. Onderin is ook de pompinstalla- tie te vinden. „We zitten hier on der NAP dus we natuurlijk wel voorbereid zijn", lacht de Thole- naar. Op de begane grond is het barge- deelte te vinden. Stijlvol donker bruin hout wordt afgewisseld met blauwe tinten. Net als de parketvloet is ook de bar selfma de. „Gelukkig beschikken we over een stel handige lui die ook nog eens met werken zijn ge stopt. In vier maanden tijd heb ben we de boel afgewerkt en in gericht." Terras Het ledental van De Kogge is de laatste maanden flink toegeno men. „Ik weet bijna zeker dat de bouw van dit clubhuis ermee te maken heeft. Als je lid bent, en dan hoef je niet eens een lig plaats te hebben, kun je straks heerlijk op het terras zitten. En ook binnen is er genoeg ruimte om wat te drinken en te eten. De mensen van restaurant Hof van ITolland. gaan de keuken behe ren. Het eten blijft beperkt tot de kleine kaart, anders krijgen we problemen met de plaatselij ke horeca. En ook gezien onze vergunning kon het niet anders. Het wordt hier prettig vertoe ven. Je zit letterlijk boven het water." De Kogge telt inmiddels zo'n driehonderd leden en heeft 215 ligplaatsen. Als het aan de wa tersportvereniging ligt, wordt dit aantal verder uitgebreid. On derhandelingen met de gemeen te Tholen zullen hierover uit sluitsel moeten brengen. Maar eerst tijd voor een feestje. De stoelen en tafels werden giste ren een voor een uitgepakt want zaterdag worden honderden mensen verwacht. Burgemeester Willem Nuis opent het Kogge dek om 11.00 uur. door Florence Imandt BERGEN OP ZOOM - Zieken huis Lievensberg in Bergen op Zoom voert vanaf 1 mei tegen kostprijs behandelingen uit die niet meer in het basiszorgpak ket zitten. Te denken valt aan echo's bij zwangere vrouwen zonder medische noodzaak, het rechtzetten van flaporen en reli gieuze besnijdenissen. De directie en medische staf van ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom hebben daartoe de Stichting Scheldekliniek opge richt. De behandelingen worden aan geboden tegen 'kostendekkende tarieven'. Die zullen over het al gemeen fors lager zijn dan de wettelijke tarieven, zegt H. En- sing, directeur beheer van Lie vensberg. „De tariefstructuur binnen de gezondheidszorg is erg vervuild. In behandelingen zijn tal van andere kosten mee- berekend die het tarief ondoor zichtig maken. De kosten van spoedeisende hulp bijvoorbeeld of dure investeringen in radiolo- gie-apparatuur. De tarieven voor genoemde be handelingen zullen met honder den eui'o's dalen. Het verschil moet .Lievensberg 'ergens in het budget zien op te vangen', zegt Ensing. „Het zal niet zo zijn dat andere zaken erbij inschieten. Maar verrichtingen binnen het ziekenhuis zullen op termijn duurder worden. De Scheldekliniek gaat ruimte en faciliteiten huren van het zie kenhuis en maakt vervolgens af spraken met specialisten die in Lievensberg werken over de ver goeding voor de verrichtingen. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen kent het plan en vindt het prima, zolang andere zorg niet in de knoei komt. „We zien meer van dit soort initiatie ven", zegt woordvoerder J. Bet- telheim. „Ze komen de patiën tenzorg ten goede en zorgen er voor dat het ziekenhuis kan con curreren met commerciële zorg aanbieders." Vanuit ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen werd eind 2005 - in stilte - Bluelabel opgericht. Bluelabel biedt behandelingen aan waarvan ze de wettelijke ta rieven te hoog vindt óf juist te laag, zoals bijvoorbeeld de over- gewichtsbehandeling. Het College van Tarieven Ge zondheidszorg kijkt bij het vast stellen van de tarieven naar de 'reële kosten'. „De totaalkosten dus, inclusief de overhead bij voorbeeld. Wij stellen maxima vast waar ziekenhuizen voor be paalde behandelingen onder mo gen gaan zitten", aldus een woordvoerder van het college, GOES - Sandra Dobbelaar vai de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) houdt morgen een lezing over kleine cultuur historische elementen in hel Buijs Ballot College in Goes. Ze doet dat voor de Heemkundi ge Kring De. Bevelanden, die is uitgenodigd om kleine cultuur historische elementen aan te dra gen die voor herstel in aanmer king komen. Alle heemkundige kringen hebben daarvoor een uitnodiging gehad en SLZ kan met een subsidie voor een van de kosten en voor uitvoe ring zorgdragen. Uit de aange dragen elementen wordt er gekozen die een opkanpbeurt krijgt. Voorwaarde is dat de eigenaar van het element van de voor dracht op cle hoogte moet zijn en in principe bereid is de helft van cle kosten op zich te nemen. De lezing gaat over het belang van de kleine cultuur histori sche elementen, zoals toegangs hekken, makelaars, varkenskot jes, wel- en regenputten, en over de verantwoorde manier waar op ze worden opgeknapt. De bijt eenkomst begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 34