Raad wil snel meer woningbouw PZC Proefdiervrij zoekt make-upmodel Pionier van de stroom viert honderdste verjaardag Borsele aarzelend akkoord met komst hagelkanonnen Fruitteelt onder druk door veel duurder seizoenwerk Aantal nieuwbouwhuizen in Reimerswaal blijft achter Bekeuringen voor bromfietsers Auto in 's-Gravenpolder bekrast Zes weken cel voor dief Verkeerscontrole in Kapelle Ex even verdacht in drama Zelzate Jammen in The Sixties Tholen Inloopdag van Stad en Lande donderdag 6 april 2006 115 Hoor Harmen van der Werf KAPELLE - Fruittelers zitten met een groot probleem. Ze drei gen dit jaar bijna 35 procent extra aan loonkosten te moeten betalen, omdat een speciale rege ling voor seizoenarbeid groten deels is afgeschaft. Gisteren is de Tweede Kamer door vertegen woordigers van landbouworga nisaties opgeroepen de regeling weer in te voeren. De Kapelse fruitteler A. Slabbe- koorn, voorzitter van de Neder landse Fruittelers Organisatie (NFO) in Zeeland en Brabant, vreest het ergste, als de Tweede Kamer geen gehoor geeft aan de oproep. „Wij zitten in Neder land al met vrij hoge kosten en daar. komt dit nog bij. Dat zal onze concurrentiepositie sterk benadelen ten opzichte van bui tenlandse 'fruittelers. Je ziet al een verschuiving optreden.van arbeidsintensieve teelten als as perges en aardbeien naar Duits land. Met de fruitteelt zal dat niet zo snel gebeuren, omdat fruitbomen niet direct produc tie leveren, maar het gevaar zit erin dat wij ons uit de markt gaan prijzen." Alles draait om het besluit gelegenheidsarbeid sector agrarisch bedrijf. Op ba sis daarvan hoefden landbouw bedrijven geen sociale premies te betalen voor seizoenarbeiders die minder dan acht weken werkten. Seizoenarbeiders, on der wie veel huisvrouwen, asiel zoekers, scholieren en werkne mers uit onder meer Polen, had den dan ook geen recht op een werkloosheidsuitkeringUitke- ringsinstantie UWV voerde de regeling uit tot 1 januari, maar sinds begin dit jaar doet de be lastingdienst dat. „Die zegt om technische redenen niet in staat te zijn de oude regeling uit te voeren", zegt Slabbekoorn. „Op de belastingdienst is ook veel af gekomen. Zo is de uitvoering van de zorg- en huurtoeslag daar gelegd, maar dan denk ik 'die regeling voor seizoenarbeid kunnen ze er nog wel bij doen'. Het is een kwestie van willen of niet willen." De regeling is gehandhaafd voor scholieren en studenten. De fruitteelt heeft daar niks aan, omdat de oogst in september en oktober is. idoor Rob Paardekam ;KRUININGEN - Een meerder heid van de Reimerswaalse raad •vindt dat het college meer actie ■moet tonen als het gaat om de bouw van nieuwe woningen. Tot nu toe blijft dat een beetje ach- itër. •.Voor 2005 stond de bouw van 119 nieuwe woningen in de ge- •meente gepland. Het zijn er 91 igeworden. Als reden wordt ge- ,noemd dat de invulling van de wijken Rozeboom in Krabben- dijke en De Werfkampen in Ril land enige vertraging heeft opg'e- lopen. Toch vindt een meerder- jfiheid van de raad dat er in zijn al gemeenheid weinig gebeurt als het om woningbouw gaat. SGP en Leefbaar Reimerswaal stel den dinsdag tijdens de raadsver gadering dat er gewoon niet wordt bewogen en zaken op hun beloop worden gelaten. Grote behoefte jDe voorbeelden vlogen over ta fel. Het braakliggende stuk .grond aan de D.J. Blomstraat in Kruiningen, bijvoorbeeld. Daar ,'had volgens veel fracties al lang ;iets gebeurd moeten zijn. Een 'meerderheid vindt ook dat de |kavels voor de tweede fase van !de wijk dorpszicht in Waarde 'veel sneller uitgegeven moeten worden, omdat er in dat dorp grote behoefte is. De planning laat echter zien dat dat pas in 2011 gaat gebeuren. Volgens ambtenaar J. Gideonse is dat I een strategische keuze. Er zijn in Waarde namelijk ook enkele mbreidingslocaties en die die- agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVEIAINBEIWTHOIEIM Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nen ook opgevuld te worden. De bedrijven die dat moeten gaan doen, zouden wel eens af kun nen haken als tegelijkertijd ook vrije kavels worden verloot, waardoor de markt voor hun wo ningen kleiner wordt. Boven dien is het invullen van mbrei dingslocaties over het algemeen financieel niet erg aantrekkelijk voor ontwikkelaars. De kans is groot dat zij in ruil daarvoor een paar kavels in Dorpszicht ei sen. Als die kavels er straks niet meer zijn, omdat de gemeente ze al heeft verkocht aan particulie ren, kunnen de inbreidingsplan- nen gevaar lopen. „Straks geven we dus heel Dorpszicht weg aan ontwikkelaars, terwijl er juist onder de bewoners zo'n behoef te is aan individuele kavels", zei P. Koeman (CDA), daarmee de gevoelens van veel andere par tijen verwoordend. Ook op de locatie Wisse aan de Steeweg in Yerseke mag volgens veel partijen eindelijk wel eens iets gebeuren. Een paar jaar ge leden had de gereformeerde ge meente nog plannen om daar haar nieuwe kerk te bouwen, maar toen dat niet doorging werd het gebiedje bestemd voor woningbouw. Dat er nog steeds geen sprake is van uitgifte heeft volgens Gideonse te maken met het feit dat een deel van het per ceel wordt ingezet als ruilmid del voor grond die de gemeente nodig heeft voor de nieuwe wijk Steehof. „Niet heel de locatie Wisse gaat daar aan op", zei hij. „Als de kogel door de kerk is, en we weten wat we over hebben, kunnen we de resterende kavels snel uitgeven." Koeman vroeg nog aandacht voor de uitgifte van nieuwe kavels in de wijk Ro zeboom in Krabbendijke. Die wordt over zes jaar uitgespreid. „Dat betekent dat mensen die als eerste een kavel krijgen nog jaren in de rommel zitten. Dat moet geclusterd worden." STREEKACTIVITEITEN j' GOES - Het Palazzoli Huis, 11.00-12.00 ||ur: Sacrale clans; 14.00-15.30 uur: Ont moetingsmiddag voor nabestaanden; 19.30-21.30 uur: Informatieavond over ijHerstel en Balans; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: i Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel '55-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; De Vroone, [•13.00 uur: Soos, biljarten,; KRABBENDIJKE - OBS de Krukels, 15.45-17.30 uur: Open Middag; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; j THOLEN - De Wingerd. 14.30 uur: Paas viering met diaserie Christelijke Oude renvereniging; Stoofstraat, 20.00-22.00 uur: Infoavond borstvoedingorganisa- lj jfie LLL; J WAARDE - Peuterspeelzaal de Zeven j Geitjes, 09.00-11.00 uur:Open dag; WEIV1ELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 'i uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, j 14.30 uur: Paasviering Passage mmv j Ouderenkoor Vredelust. Daphne Koelma, Laura Kersseboom en Jessica Heijt (vlnr) vinden dat Proefdiervrij ook hip kan zijn. door Cornelleke Blok GOES - Het geitenwollensokkenimago, daar willen ze van af, want Proefdier vrij kan ook jong en hip zijn. Daphne Koelma (27) en Laura Kersseboom (24) uit Goes en Jessica Heijt (25) uit Vlissin- gen zijn het levende bewijs. Samen met de andere vrijwilligers van Proefdier- vrij-regiogroep Zeeland bedachten ze een actie waarbij jonge meiden de strijd aangaan om in 2007 het make-upmodel van Proefdiervrij te worden. De aftrap van de actie, die landelijk is overgeno men, is op 27 april in Goes. Ze protesteren niet op pleinen met actie borden en geitenwollensokken dragen de vrijwilligers van Proefdiervrij al hele maal niet. „We willen mensen op een leuke manier bewust maken van dier proeven. Vorig jaar zomer hebben we bijvoorbeeld een actie gedaan op de bou levard in Vlissingen. Toen zijn we met waterpistolen gevuld met diervriendelij ke zonnebrandcrème het strand op ge gaan. We hebben ook rozen uitgedeeld met Valentijnsdag en stickers op dier vriendelijke producten in drogisterijen geplakt", vertelt Daphne. Proefdiervrij zet zich in voor dieren die misbruikt worden voor cosmeticaonder- zoek. Dat zijn er in Europa zo'n 38.000 per jaar. Daphne: „In Nederland is het verboden om dierproeven te doen, maar in het buitenland mag het wel." Vooral in Duitsland, Frankrijk en Engeland worden veel proeven met dieren ge daan. „Alle producten die uit het buiten land komen, zijn getest op dieren. De meeste huismerken van supermarkten zijn wel dierproefvrij, want die worden in Nederland gemaakt", legt Laura uit. De inspanningen van Proefdiervrij zijn niet voor niks. In 2009 komt er een wet met een handelsverbod op diergeteste cosmetica in de EU. „Een voorwaarde daarvoor is wel dat de fabrikanten alter natieven moeten hebben om him pro ducten te testen. Wij schrijven daarom nu al brieven naar de fabrikanten, waar in we vragen hoever ze zijn", zegt Jessi ca, die sinds kort voorzitter van Proef diervrij in Zeeland is. Idee Daphne kwam met het idee voor de mo dellenwedstrijd. „Je ziet dat soort wed strijden zo vaak op tv. Ik dacht: waar om doen wij dat ook niet? Inmiddels is het niet meer alleen mijn idee hoor, want we hebben er met de hele regio- groep over nagedacht." Op het hoofdkantoor in Den Haag von den ze het zo'n goed plan, dat ze er ver der mee aan de slag zijn gegaan. In sa menwerking met de website www.ik- wordmodel.nl heeft Proefdiervrij een landelijke modellenwedstrijd opgezet. „Cool hè, dat het idee gewoon uit Zee land komt", zegt Laura trots. „We heb ben wel gevraagd of de eerste voorron de in Goes gehouden kon worden", zegt Daphne. Dat is gelukt: de eerste model len worden op 27 april - uiteraard met proefdiervrije make-up - opgemaakt in the Body Shop en gefotografeerd bij Fo to Verschoore in Goes. Begin juni is er nog een voorronde in Vlissingen. Daphne: „Als er heel veel aanmeldingen zijn, kunnen we mis schien nog een extra ronde inplannen" In het najaar vindt de Zeeuwse finale plaats. „Dat wordt een hele happening. De modellen moeten dan echt over een catwalk lopen. We willen ook bekende Zeeuwen uitnodigen. Het wordt een feestelijke avond." Drie modellen uit elke provincie doen foto Dirk-Jan Gjeltema mee aan de landelijke finale. „Mensen kunnen tijdens de finale stemmen via sms. De opbrengst daarvan gaat naar Proefdiervrij." De winnares wordt het nieuwe gezicht voor de .campagne van proefdiervrije cosmetica in 2007. Meiden vanaf zestien jaar kunnen zich aanmelden voor de wedstrijd via www.proefdiervrij.nl. Modelervaring is niet nodig. „En ze hoeven ook geen maatje 36 te hebben. Het gaat om de uit straling", benadrukt Daphne. Een beetje affiniteit met Proefdiervrij is wel handig. „Het is geen voorwaarde hoor, maar de modellen moeten wel een motiveren waarom ze meedoen. Als je dan zegt dat dierproeven je niks interes seren, scoor je natuurlijk geen punten." Laura: „De meeste mensen vinden het zielig dat er proeven met dieren gedaan worden. Dat is het probleem ook niet. Mensen zijn zich niet bewust van wat ze kopen als ze voor het supermarktrek staan. Dat is één van de redenen dat we deze modellenwedstrijd houden. We ho pen dat die meiden anders na gaan den ken. Iedere persoon die we kunnen over tuigen, is meegenomen." Aanmelden voor de modellenwedstrijd kan tot 15 april via www.proefdier- vrij.nl. De voorronde in Goes is op don derdag 27 april, van 18.30 tot 21.00 uur. door Mieke van der Jagt LEWEDORP - Een man van de vorige eeuw, zo mag je P.J. Pa ree uit Lewedorp wel noemen. Niet alleen werd hij vroeg in de twintigste eeuw geboren, hij was ook een van de pioniers die de vooruitgang tot in de verste uithoeken van het platteland droegen. Als jonge man fietste hij vanuit Zuid-Beveland naar Middel burg om zich te bekwamen in een nieuwe techniek: elektrici teit. Hij stichtte het bedrijf Pa ree in 's Heerenhoek, dat tot op de dag van vandaag bloeit on der de naam Paree BV, Elektro en Telecom. Paree vierde gisteren zijn hon derdste verjaardag met een re ceptie in de recreatiezaal van De Kraaijert, het verzorgings huis waar hij inmiddels vijf jaar woont. Geboren en getogen in 's Heerenhoek, zit de honderdja rige in Lewedorp dicht bij zijn kinderen, kleinkinderen en ach terkleinkinderen, mét de zorg die hij nodig heeft. Lopen lukt niet meer, zodat de rolstoel uit komst biedt. Ook het gehoor wil niet meer zoals vroeger, maar vervelen doet Paree zich niet. Hij leest veel en kijkt graag tele visie. Ook heeft hij nog steeds bijzonder veel interesse in de zaak, waar zijn oudste twee zoons inmiddels al gepensio neerd zijn. De jongste zit er nog volop in. Het feest in de Kraaijert werd gevierd met familie, vrienden en medebewoners. De zes kinderen van Paree hebben voor twaalf kleinkinderen en inmiddels ze ven achterkleinkinderen ge zorgd, van wie de meesten kwa men meefeesten. THOLEN - De poltitie heeft gisterochtend, aan de' Een- drachtsweg in Tholen een bromfietscontrole gehouden. Bij de actie werden bijna vijftig bromfietsers gecontro leerd. Zeven bestuurders kregen een bekeuring omdat ze te hard reden, drie boetes werden uitgedeeld wegens te gladde banden en vier boetes waren voor broemfietsen die te veel geluid maakten. 's-GRAVENPOLDER - Tussen maandagavond acht uur en dinsdagochtend tien uur zijn vernielingen gepleegd aan een auto die geparkeerd stond in de Nazareth in 's-Gravenpolder. De auto werd op de motorkap en rech terzijde bekrast. De schade bedraagt honderden euro's. MIDDELBURG. - Een 35-jarige Middelburger wil schoon schip maken. De man heeft daarom een bedrijfsinbraak en een winkeldiefstal bekend. De Middelburgse politie rechter veroordeelde de man gisteren tot zes weken cel. In de strafmaat werd ook het rijden onder invloed van cocaï ne en drank meegenomen. Voor het niet in bezit zijn van een rijbewijs kreeg hij vier dagen hechtenis. De inbraak in een winkel in Middelburg werd vorig jaar op 13 maart gepleegd. De buit bestond uit een televisie, een horloge, cd's en dvd's. Tien dagen later nam hij vier flesjes parfum uit een winkel weg. KAPELLE - De politie Zeeland heeft gisteren tussen half acht 's morgens en half één 's middags in de Nieuwe Vier- wegen in Kapelle tijdens een verkeerscontrole vijftien boetes uitgedeeld. Drie bestuurders konden geen rijbe wijs tonen en bij drie auto's met aanhangwagen bleek geen deugdelijke hulpkoppeling aanwezig. Ook bleken twee chauffeurs met aanhangwagen geen BE-rij bewijs te hebben en droegen twee automobilisten geen gordel. Ver der waren er boetes voor niet werkende verlichting van een aanhangwagen, het ontbreken van een goedgekeurde kentekenplaat, een lading met scherpe uitstekende delen, een defect remlicht en een niet goed leesbaar kenteken. ZELZATE (B) - Politie en justitie hebben er even reke ning mee gehouden dat de ex-man een rol heeft gespeeld bij het familiedrama in het Belgische Zelzate, afgelopen maandag. Het parket in Gent bevestigde gisteren dat de ex-man van de vrouw die bij dat drama betrokken was, maandagavond is gearresteerd. Volgens woordvoerster N. de Roeck van het parket in Gent bleek echter al snel dat de man niet verantwoordelijk kon worden gehouden voor de verwondingen van zijn vrouw en evenmin iets te ma ken heeft gehad met de dood van zijn zoontje. De man was door zijn ex-vrouw gebeld dat ze hun zoontje iets had aangedaan. Hij is daarop naar de flat van zijn ex gereden en moet daar toen de gruwelijke feiten hebben ontdekt. De man heeft zelf de politie gebeld. De vrouw was gisteren nog niet in staat om verhoord te worden. Volgens De Roeck verkeert ze niet meer in levens gevaar. P. J. Paree uit Lewedorp vierde gisteren zijn honderdste verjaar dag. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Borselse fruittelers krijgen dit jaar bij wijze van proef toestemming van de gemeente Borsele om een hagelkanon te gebruiken. Zes stuks zullen er in Borsele ko men, meldt R. van 't Westeinde van landbouworganisatie ZLTO in Borsele. Hagelkanonnen - ook wel anti- hagelkanonnen genoemd - win nen aan populariteit onder fruit telers. Met een speciale techniek kan ermee worden voorkomen dat op grote hoogte hagelstenen worden gevormd, stelt produ cent Inopower uit België. Fruit telers die zo'n apparaat langer hebben, geven ook aan dat het werkt, dat ze minder hagelscha de hebben. Borselse fruittelers klopten met die wetenschap bij de gemeente aan om een vergunning voor het plaatsen van enkele hagelkanon nen. Het college van burgemees ter en wethouders heeft daarop niet direct 'ja' gezegd. Uitvoerig onderzoek is gedaan naar. de voor- en nadelen. Een voordeel zou zijn dat hagelschade inder daad kan worden tegengegaan, al zijn de geleerden het daar niet over eens. Een nadeel is dat hagelkanonnen grote knallen produceren om schoten in de lucht te kunnen geven. Het gaat bij gebruik bij een naderende bui om één knal per vijf a zes se conden en dat gemiddeld een half uur. Dat kan overlast geven voor mensen. Dieren (koeien en paarden) kunnen erdoor in pa niek raken. Ondanks dat geeft de gemeente Borsele de fruittelers het voor deel van de twijfel, maar voorlo pig niet langer dan tot en met oktober dit jaar én onder stren ge voorwaarden. Zo mag een ha gelkanon niet te dicht bij woon bebouwing worden opgesteld. Het gebruik moet nauwkeurig worden bijgehouden en gemeld. En de ervaringen moeten op een rijtje worden gezet om te kun nen beslissen over een mogelijk vervolg. ZLTO-voorman Van 't Westein de in Borsele, ook fruitteler, is er in elk geval blij mee dat de ge meente een proef toestaat. „Ver zekeren tegen hagelschade is bijna niet meer te doen", stelt hij, „en tegelijkertijd zie je dat de kwaliteit van het fruit steeds belangrijker wordt. Een klein beetje hagelschade kan al niet meer. Inkopers willen het beste van het beste en kunnen eisen stellen, omdat het aanbod over vloedig is." De zes hagelkanonnen in Borse le komen in de Quarlespolder bij Nieuwdorp, tussen 's-Heeren- hoek en Ovezande, in de buurt van Hoedekenskerke (twee) en van Heinkenszand (twee). Fruit telers schaffen gezamenlijk de machines aan. Van 't Westeinde gaat ervan uit dat de proef een vervolg krijgt. Eén hagelkanon kost al 40.000 euro. Van 't West einde: „Zoiets koopje niet voor één jaar." THOLEN - De blues-rock jam sessie gaat zondag weer rollen in eetcafé The Sixties aan de Kaaij in Tholen-stad. De organisatie zorgt voor de no dige apparatuur en daarop kan iedereen die dat wil én een beet je talent heeft, van zich laten ho ren. Als speciale gast is gitarist en zanger Kees Schipper aanwe zig die voor begeleiding zorgt. Jos Rijnkels leidt de sessies. De party begint 16.30 uur. THOLEN - Heemkundekring Stad en Lande uit Tholen-stad houdt zaterdag een inloopdag in Sint-Maartensdijk voor ieder een die geïnteresseerd is in streekgeschiedenis. Er is van alles te doen. De foto werkgroep is aanwezig, er zijn oude prentbriefkaarten en bo demvondsten van Sint-Maar tensdijk te zien. Belangstellen den voor familieonderzoek kun nen in de naamklappers van de burgerlijke stand kijken. De in loopdag duurt van 10.00 tot 16.00 uur en vindt plaats in de recreatiezaal van woonzorgcen trum Maartenshof in Sint-Maar tensdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33