Goederenhotels winnen terrein Eerst de bomen, dan pas de woningen Eerder zwemdiploma door drijfpakje Veiligheid is het belangrijkst Kinderarbeid is gebonden aan regels profijt Crucell verkoopt Graub Gedwongen huis verkoop neemt toe Alcatel en Thales in satellieten Ge tronies krijgt opdracht Chevron Mensen hebben vaak meer spullen dan ruimte donderdag 6 april 2006 29 door Brenda van Dam Al sinds het Kinderwetje van Van Houten uit 1874, zijn er regels om jonge ren die werken te bescher men. De jongeren van nu wer ken graag en veel. Maar jon geren mogen nog lang niet al le soorten werk doen en ook werktijden zijn beperkt. Zowel jongeren, ouders én werkgevers weten maar wei nig van de regelgeving af, zo blijkt uit een onderzoek van het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. Rond mei gaat een voorlich tingscampagne over de huidi ge regels van start. Hier vol gen alvast de belangrijkste regels. Van de kinderen in de eerste drie klassen van het voortge zet onderwijs heeft ongeveer de helft één of meer baantjes. Huis-aan-huisbladen of fol ders rondbrengen en oppas sen zijn de meest genoemde baantjes in deze leeftijds groep. Het ministerie heeft laten onderzoeken hoe deze kinderen, hun ouders en werkgevers denken over de wet- en regelgeving die het werken van jongeren in goe dé banen moet leiden. Uit gangspunt in de regelgeving is dat het werk de schoolgang niet belemmert en dat het kind beschermd wordt tegen schadelijke effecten van ar beid en gevaarlijke situaties. Hoewel iedereen zich daar achter kan scharen, worden de regels toch regelmatig overtreden. Jongeren werken bijvoorbeeld vaak zwart: dat betekent niet alleen dat ze geen belasting betalen, maar ook dat ze werken zonder dat ze goed verzekerd zijn. Ook wordt er door jongeren vaak méér dan het toegestane aan tal uren gewerkt. Dit komt doordat ze meerdere baantjes combineren, maar ook omdat jongeren van 12 tot 16 jaar oppaswerk, helpen in het be drijf van de ouders of betaal de klusjes doen in de buurt helemaal niet als echt werk beschouwen. De wetgever ziet deze activiteiten wél als werk. Wat mag er wel en wat niet? Twaalfjarigen mogen he lemaal nog niet werken. Kin deren van dertien en veertien mogen beperkt werken. Tij dens schoolweken mogen ze maximaal twee uur per schooldag en maximaal twaalf uur per week klusjes in de buurt doen. Strikt geno men betekent dit dat je met een middagje oppassen door de week al snel aan die toege stane twee uur zit. Op vrije zaterdagen mogen deze ldds ook ander werk doen: ze mo gen maximaal zeven uur hel pen bij licht niet-industriêel werk zoals inpakken of schoonmaken in een supef- markt, folders rondbrengen en fruit plukken. Ze mogfen nog niet op zondag werkeh. Werken in een fabriek of inet machines is uit den boze; hét zelfde geldt voor zwaar of ge vaarlijk werk. Bedienen in een restaurant is ook nog ver boden, Tijdens vakanties mag er maximaal vier weken gewerkt worden, maar nooit langer dan drie weken achter elkaar. Vijftienjarigen mogen al wat meer: in de winkel mag je bij voorbeeld vakken vullen, maar nog niet achter de kas sa. Bedienen in een restau rant mag, als er geen alcoMol geschonken wordt. Je mag ook kranten bezorgen en via een uitzendbureau werken. Tijdens schoolweken mag er twaalf uur gewerkt worden: maximaal twee uur op een doordeweekse dag en acht uur op een vrije dag. Op zon dag werken mag, maar dan alleen als je de zaterdag er voor vrij bent. Tijdens vakan ties mag er in totaal zes we ken gewerkt worden, maar niet meer dan vier weken aan een stuk. Werken in een fa briek of werken met machi nes mag niet. Je mag ook geen zware dingen tillen of vrachtwagens lossen. Als je zestien bent, mag je heel wat meer, zoals achtér de kassa zitten of onder toe zicht werken met machines. Je mag negen uur per dag werken, gemiddeld 40 uur per week. Je mag nog niet met gevaarlijke stoffen Wér ken, zware apparaten of ma chines bedienen of vaak zwaar moeten tillen. OvéH, werk en 's nachts werkeiyis. nog niet aan de orde. GPTb* LEIDEN - Het biotechnologiebedrijf Crucell verkoopt al zijn aandelen in het veterinair-farmaceutische productie bedrijf Dr. E. Graub. Dat heeft de Leidse ondernêming gisteren bekendgemaakt. Graub wordt onderdeel van het Duitse Vetinvest, een bedrijf dat investeringen doét op het gebied van veterinaire geneesmiddelen. Graub was onderdeel van het Zwitserse Berna Biotech, dat recent door Crucell werd overgenomen. Crucell be sloot tot de verkoop omdat Graub niet langer tot de kern activiteiten behoort. Vorige week verkocht'het bedrijf het voormalige Berna-onderdeel Rhein Biotech om dezelfdé reden. ANP ZOETERMEER - Het aantal gedwongen woningverkopen stijgt dit jaar opnieuw. Dat meldde het Waarborgfonds Ei gen Woningen gisterochtend. De stichting zegt dat in de eerste drie maanden van dit jaar 197 huiseigenaren ver lies leden bij de gedwongen verkoop van woningen die zijn gefinancierd met de Nationale Hypotheek Gararltie. De stichting verwacht op basis van de cijfers over het eer ste kwartaal dat het totaal aantal gedwongen verkopen dit jaar op ongeveer negenhonderd uitkomt. Vorig jaar ging het om 592 gevallen. Huiseigenaren leden gemiddeld 34.500 euro verlies. Bij ruim 40 procent van de gedwon gen verkopen gaat het om huizen en appartementen in oude wijken in Rotterdam en Den Haag. ANP PARIJS - De Franse concerns Alcatel en Thales gaan nauw samenwerken op het terrein van satellieten. Alca tel, voornamelijk een producent van telecomapparatuur, vergroot zijn belang in Thales van 9,5 tot 21,6 procent. In ruil voor dat belang brengt het zijn satellietdivisie Alca tel Alenia Space bij Thales onder. Beide ondernemingen maakten de overeenkomst gisteren bekend. Het lucht- en ruimtevaartconcern Eads blijft buiten de transactie. De Franse president Jacques Chirac heeft eeiv der te kennen gegeven dat hij dit concern graag wil be trekken bij 'het vormen van een Europese kampioen bij de bouw van satellieten'. Van Eads kwamen juist deze week belangen vrij. De grote aandeelhouders Daimler Chrysler en Lagardère lieten we ten elk een belang van 7,4 procent in het lucht- en ruimte vaartconcern te verkopen. De Franse Staat heeft een belang van 31,3 procent in Thar- les. Door de transactie met Alcatel vermindert dat belang tot 27,1 procent. De overheid blijft de grootste aandeel houder van het concern. ANP AMSTERDAM - Getronics heeft een opdracht vah het Amerikaanse olieconcern Chevron binnengehaald met een waarde van ongeveer 9 miljoen euro voor de koménde twee jaar. Dat heeft de automatiseerder gisteren bekend gemaakt. Het gaat onder meer om het beheren op afstand vah de netwerken van Chevron, maar ook om it-support voor meer dan honderd Amerikaanse vestigingen van het Con cern. Eerder op de dag maakte Getronics bekend eeh con tract met het uitgeversbedrijf Wegener te hebben gete kend, voor het beheer van 4300- werkplekken. ANP Waarom zien niet alle jongetjes en meisjes er uit als de twee helden in de film De Kameleon? Zo mooi, wat ze aan hebben. Een blauwe overal. Maar schattig, schattiger en allersehat- tigst moet het vandaag. Oilily en Zee man kleden met hartelijke medewer king van mama onze kindjes aan als taartje of een zak Engels drop. Het boe- renoveralletje in kindermaten heeft bijna afgedaan. Ik heb eens een kinderboekje geschre ven waarin de kinderen van een dorp zwemles krijgen, geldeed in hun blau we overalletjes. Het was in het geheim een poging om de kindermode te beïn vloeden, weg van Oilily, terug in het overalletje. Heeft niet geholpen. De mode wil dat kinderen er uit zien om op te eten. Ook in het zwembad. Ik kreeg een zwempakje opgestuurd voor een meisje van een jaar of vier. Als ze er mee op een paaltje gaat zitten ziet ze er uit als een grote lolly. Oerlelijk, naar mijn smaak, twee kleu ren knalroze. Maar er is iets mee dat het een bijzonder zwempakje maakt. Het helpt bij het zwemmen. Het pakje, in verschillende uitvoeringen, is be doeld voor kinderen tussen 2 en 6 jaar die nog niet (goed) kunnen zwemmen. In de stof zijn op borst en rug drijfele- menten ingebouwd en er zit een kraag op als een rookworst, ook gevuld met materiaal dat wil drijven. Je zou toch zweren dat het een zwem pak is met ingebouwd reddingsvest, maar zo moet men het niet zien. Het pak maakt het het kind alleen wat mak kelijker om het hoofdje boven water te houden. Het stimuleert ook om zwem bewegingen te maken of te gaan water trappen. Dat gaat bijvoorbeeld als volgt. Kind raakt per ongeluk in diep water. Het merkt dat het pak naar de oppervlakte wil en gaat het pak helpen boven te komen. Swimsafe floatsuit (drijfpak) wordt het genoemd. Het werkt bij zwemoefenin- gen eender als twee opgeblazen band jes om de armpjes van je kind, maar het pakje is veel comfortabeler. De soepele drijvertjes zitten op de ideale plek en bewegingsvrijheid wordt er niet door belemmerd. Er zijn in Nederland al zwemscholen die kleine kinderen in dit pakje leren zwemmen. Volgens het Nederlandse verkoophuis van Swimsafe (www.swimsafe.nl, ook voor verkoopadressen) zwemmen kinde ren eerder. Gemiddeld leert een kind zwemmen in 70 tot 80 lesuren. Na zwemlessen in het drijfpak halen ze al na gemiddeld 40 uur hun diploma. De pakjes kosten tussen de 60 en 90 eu ro. Maar, zegt het handelshuis, je hoeft geen geld meer uit te geven aan andere hulpmiddelen die je kind boven water moeten houden en het zou zwemlesgeld kunnen schelen. Nog een - wat wonder lijk - verkoopargument: het zwempakje bespaart op zonnebrandmiddel. Het is het model van een degelijk zwem pak uit de jaren dertig van de vorige eeuw. Van ver voor de uitvinding van de opgesneden liespartij. Een pak met mouwtjes en pijpjes. Schouders en rug van een kind in dit pakje hoeven niet te worden ingesmeerd, het pak beschermt tegen uv-straling van de zon. Het gepatenteerde ontwerp komt uit Australië. En uit Australië komt ook de aanbeveling dat het tegen zonnebrand helpt. Dat is niet zo gek. Daar werd voor het eerst in de westerse wereld alarm geslagen om de snelle toename van het aantal gevallen van huidkan ker. Het lange zonnebaden, al vanaf jonge leeftijd, is de oorzaak. Naaktlo- pen doet men maar beter in de scha duw. De distributeur voor Europa van Swimsafe heeft een licentie en laat in Nederland eigen ontwerpen maken die in China worden uitgevoerd in verschil lende stoffen. Ik bestel bij deze een Swimsafe voor mijn buurjongen van vijf. Maar dan wel een in de vorm van een bloedmooi blauw overalletje. Kan hij mee op de trekker met vader en per ongeluk in een sloot vallen zonder dat je denkt, wat vloekt die kleur pijnlijk met de kleur van de prut. Wouter Klootwijk De tijd dat grote nieuwbouwwij ken binnen no-time uit de grond "worden gestampt is voorbij. Ne derland leeft in de post-vinexpe- riode. Het moet in de toekomst anders en vooral kleinschaliger, bleek deze week tijdens de Bouwrai. door Gert van Harskamp AMSTERDAM - Er zijn te wei nig parkeerplaatsen, het aantal voorzieningen is veel te laag, de I wijken zijn te grootschalig, so- ciale cohesie tussen bewoners is er niet en voor een beetje groen in de buurt moet je naar de i berm langs de snelweg. De Machten over vinex-locaties zoals Leidsche Rijn bij Utrecht, de Amsterdamse IJburg en Ypen- burg bij Den Haag zijn legio. Rijksoverheid, projectontwikke laars, bouwers, architecten en stedenbouwkundigen weten nog niet precies hoe voldoende wo ningen gebouwd kunnen wor den, maar ze zijn het er wel mee eens dat het anders moet dan nu. Tijdens de Bouwrai deze week is duidelijk geworden dat de 1 bouw zich opmaakt voor een nieuw soort woningbouw- „We leven in een post-Vinexperio- I de", zegt algemeen directeur Hil- de Blank van ruimtelijk advies- en architectenbureau BVR. „Ik zie dat in de toekomst niet de hoeveelheid, maar de kwaliteit van wat wij bouwen voorop komt te staan." Ook al blijken bewoners van ver schillende Vinexlocaties volgens allerlei leefbaarheidsonderzoe- ken behoorlijk tevreden over hun buurt, de wijken komen maar niet van hun slechte ima go af. Van een 'massale beton nen vertrutting' is geen sprake meer, want daarvoor zijn de meeste locaties al te veel ontwik keld. „Incidenten bepalen, het maatschappelijk beeld over de woonwijken", zegt gedeputeer de Theo Rietkerk van provincie Overijssel, die als Tweede Ka merlid nauw betrokken was bij de Vinexplannen. Sommige ontwikkelingen zijn door de overheid plamnatig niet in te passen, beaamt bestuurs voorzitter Lex Peiuw van wo ningcorporatie Ymere. „De wou wen in de Vinexlocaties krijgen veel meer kinderen dan dat de overheid had gepland en bewo ners kopen meer auto's dan waarop was gerekend." Toch valt er volgens deskundi gen veel lering te trekken uit de realisering van Vinexlocaties voor toekomstige woningbouw. „We moeten naar blinder groot schaligheid", aldus Willem de Jager, vastgoeddirecteur van bouwbedrijf Heijmans. „Er moet op veel meer, maar dan kleinere plekken, gebouwd wor den." De Jager noemt de nieuwe woonwijk Haverleij bij Den Bosch als voorbeeld. Woningen staan dicht op elkaar, maar de wijk is ingepast in het land schap en oogt intiem met een ei gen binnenplaats. Dat het allemaal wat minder massaal moet dan de huidige Vi- nexwijken, daarover is iedereen het eens. Woningen mogen ook wel iets kleiner en dichter op el kaar staan, als dat de openbare ruimte in de wijk ten goede komt. Het ideaalbeeld van klein schaligheid, zoals de Heij- mans-topman die schetst, lijkt door de hoge grondprijzen ech ter onmogelijk. Voor minder draagkrachtigen kan dan niet gebouwd worden. Volgorde De sleutel ligt volgens Blank in de volgorde van bouwactivitei ten. In Vinexwijken zijn eerst de huizen gebouwd en is later de in frastructuur aangelegd. „Eerst moeten de bomen geplant wor den en deinfrastructuur wor den aangelegd. Dan ziet de wijk er al een stuk beter uit. Dat ge beurt in de Verenigde Staten ook. Nieuwbouwwijken blijven daar op slot tot er een volledige ontsluiting is met het openbaar Uitbreiding aan de rand van Zoetermeer. De tijd dat grote nieuwbouwwijken binnen no-time uit de grond worden gestampt is voorbij. Nederland leeft in de post-Vinexperiode. foto Harmen de Jong/GPD vervoer- en wegennet." Woning corporatiedirecteur Jim Schuyt van de op een na grootste wo ningcorporatie van Nederland, Alliantie, zegt dat daarnaast ook flexibeler gebouwd moet worden. Niet statisch vasthou den aan huur- of koopwonin gen, maar de woningen inzetten naar behoefte. Dat voorkomt volgens hem dat nieuwe woningen lang leeg blij ven staan. „Zo zijn in de Amster damse wijk Nieuw-West wonin gen gebouwd voor de koop- markt. Dat liep niet. Dus zijn ze in de verhuur gegaan en nu zit ten ze vol. Als er over vijf jaar wel de behoefte is om te kopen, dan kan het altijd nog. Zo blijft een wijk vitaal." GPD •Veel spullen en weinig ruimte, 'wie kent het probleem niet. Zogeheten 'goederenhotels' spin nen daar garen bij. Bij gebrek aan ruimte kan opslaan in middels bij een van de ruim veer tig verhuurders van opslagruim te. door Thomas Olivier DEN HAAG - Norman Ben jamins gaat door zijn knieën en ritst in één beweging het rolluik omhoog. Een bonte verzameling spiUlèn komt tevoorschijn: verhuisdozen, uit elkaar ge- schroefde kasten, rolschaatsen en een computermonitor zijn slechts een paar voorbeelden. „Dit is lang niet alles", zegt Ben jamins. "„Die is ook van ons", wijst hij naar de tegenoverliggende deur. iZe zitten midden in een 5verhuizing, Norman Benjamins "en Yvonne Wiltenburg. Van de •ene kant van de stad naar de 'andere. Dus huren ze sinds een kinaand twee opslagunits bij 'Shurgard. Hard nodig, want vrijwel de gehele inboedel had tijdelijk onderdak nodig. „Je moet toch ergens heen met al die spullen." De inboedel voor een paar weken de deur uit wegens een verhuizing; een pa pieren archief, oude platen en boeken, ski's, snowboard en slee in de zomer; surfplank in de win ter. En misschien kunnen die meubels van wijlen opa en oma nog niet weg om emotionele re denen. Bij gebrek aan een kast van een huis moet het toch er gens heen. Verhuurders van opslagruimte spinnen daar garen bij en hun aantal groeit gestaag. Shurgard is slechts één voorbeeld en met 32 vestigingen tevens marktlei der in Nederland. Maar het zijn er meer. Ze hebben namen als Kubus, Space Winner, Allsafe, Alfastore en Citybox en ze zijn gespecialiseerd in doe-het-zelf- opslag ook wel miniopslag of self-storage. De ruim veertig bedrijven die in Nederland actief zijn, hebben sa men negentig vestigingen. En de groei is er nog niet uit, weet Rus sell Jordan, voorzitter van de door Thomas Olivier DEN HAAG - De huur van self-storage kost gemiddeld tus sen de zes en tien euro per kuub per maand afhankelijk van de omvang van de ruimte. Maar de prijs is niet het belangrijkste, zegt Russell Jordan van de Ne derlandse Self Storage Associa- .1 tion (NSA). Droog, veilig en be- i trouwbaar staan bovenaan het wensenlijstje. j „Mensen moeten er een goed ge- voel bij hebben. Hier staan mijn dierbare spullen veilig opgebor- i, gen." Daarom heeft de NSA af- spraken met de douane en de mi- li'eudienst. Als zij aanleiding I zien, kunnen ze controles uitvoe ren. Een wietplantage is natuur lijk verboden. Daarnaast zijn ontvlambare en explosieve mid delen uit den boze, evenals be derfelijke waar. Camera De verhuurders doen zelf ook hun best. Zoals een persoonlijke code om de opslag in te kunnen. Bij Shurgard kan dat elke dag vanaf zes uur 's morgens tot elf uur 's avonds. „Op verzoek kun nen klanten 24 uur per dag naar binnen", vertelt vestigingsmana ger Ton van der Wijngaart. Ca merabeveiliging is door het hele gebouw aanwezig. De bordjes aan de muur benadrukken -dat nog eens: 'Smile, you're on came ra'. GPD Nederlandse Self Storage Asso ciation en directeur van City box, de tweede aanbieder in Ne derland. „In de "VS bestaat het concept al dertig jaar. Daar zijn 40.000 vestigingen, een op de acht gezinnen gebruikt self-sto rage." Huurders slaan de gekste din gen op. De drummer die thuis niet mocht drummen, zette zijn drumstel in een opslagruimte. Elk vrij uurtje zat hij daar te rammen. Jordan kent ook wel een paar extreme voorbeelden. Zoals de koffieshophouder die maar een kleine' hoeveelheid softdrugs op voorraad mag heb ben. Handig om dan een opslag ruimte te huren. En een keer vond hij een dakloze in een van de ruimtes, tijdens een strenge winter. Begrijpelijk vindt de Ci tybox-directeur, maar het mag niet. Acuut probleem Benjamins en Wiltenbrug zijn een typisch voorbeeld van wat Jordan event-driven huurders noemt. Het is de grootste groep huurders. Jordan: „Het zijn huurders met een acuut probleem: ze gaan verhuizen, willen het huis verbouwen of gaan samenwonen." Zelf was hij ooit ook zo'n geval. „Dat was vlak na mijn scheiding. Toen moest ik snel spullen kwijt." De event-driven huurders blijven nooit lang. Ze huren tussen de een en negen maanden. Een leu- Norman Benjamins ruimt zijn spullen op in een unit van Shurgard. foto Roland de Bruin/GPD kere groep zijn de lifestyle huur ders, vindt Jordan. Die blijven langer. „Het zijn vaak twee verdieners zonder kinderen. Ze hebben een mooi appartement aan de Amsterdamse grachten gordel, veel hobby's en weinig ruimte. Die moeten toch ergens de ski's en de snowboards la ten." En dan zijn er de zakelijke huurders, goed 'voor eenderde van de verhuur. Het varieert van administratiekantoren en notarissen tot klusbedrijven en vertegenwoordigers, vertelt Ton van der Wijngaart, vestigings manager bij Shurgard. Ook Douwe Egberts is een huurder, 's Nachts levert een Douwe Egberts-vrachtwagen een hele voorraad koffie af. De volgende ochtend haalt een vertegen woordiger de koffie op om auto maten bij bedrijven bij te vul len. Martijn Luckerhóff gebruikt zijn opslag zowel voor zakelijk als privégebruik. In de houten stellingkast van de elektricien staan gekleurde plastic bakjes met allerhande onderdelen. Aan de wand hangen drie badminton- rackets. Al z'n rommel wil hij wel kwijt. „Heb je nog een grotere ruimte vrijstaan?", vraagt hij aan Van der Wijngaart. Voor het ant woord heeft hij eigenlijk geen tijd. Luckerhóff springt de lift in: „Ik kom van de week nog wel even langs." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29