PZC Avontuur rond het Veerse Meer Ik heb ze ys nachts niet Is Femke al mimstenabel? Haven R'dam floreert Damen krijgt twee grote opdrachten Nederland loopt achter in de biotechnologie Ondernemers bundelen krachten Miljoenencontract Amec Spie Miljoenenstrop horeca afgewend Goodyear schrapt 1500 banen Oost-Europeanen weren mag niet Deloitte overweegt aanklacht OM Philips sluit fabriek in Weert Flexibiliteit met een hoofdletter! e ROTTERDAM - Het havenbedrijf Rotterdam heeft vorig jaar 72 miljoen euro winst behaald. Dat is 14 miljoen euro boven het gemiddelde re sultaat van de afgelopen jaren. Het havenbe drijf profiteerde van de aantrekkende wereld economie, zo bleek uit de gisteren gepubliceer de jaarcijfers. De bedrijfsopbrengsten daalden vorig jaar licht van 442 miljoen tot 440 miljoen euro. Dit kwam door een eenmalige bate in 2004. De inkomsten uit havengelden stegen van 226 tot 240 miljoen euro. foto Lex van Lieshout/ANP 'Redactie: 0113-315649 vvww.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 6 april 2006 door Jeffrey Kutterink GOES - Ondernemers rond het Veerse Meer gaan meer samen werken. Ze presenteren voor laan gezamenlijk wat er op en rond het meer te doen is. Onder de noemer Avontuurlijk Veerse Meer ontwikkelen ze ook samen nieuwe activiteiten. Al enkele jaren onderstrepen het Bureau Toerisme Zeeland (BTZ), Toeristisch Onderne mend Zeeland (TOZ) en de pro vincie het belang van samenwer king. Uit het Continu Vakantie Onderzoek, een initiatief van de Nederlandse toeristenorganisa ties, bleek in december dat de Zeeuwse eilanden vorig jaar 20 procent minder toeristen trok ken. Het gegeven staat niet op zichzelf. Niet alleen vieren steeds, minder mensen hun va kantie in Zeeland, ze verblijven er ook korter, stelde het bureau TERNEUZEN - Amec Spie in Terneuzen heeft een miljoenen contract bij Dow in de wacht ge sleept. Het contract behelst een periode van drie jaar waarin Amec Spie werkzaamheden uitvoert aan elektrotechnische installaties op alle vestigingen van Dow in de Benelux. Momenteel werken ruim zestig medewerkers van voor toerisme vast. Het BTZ, TOZ en provincie zien samen werking als oplossing. Dat bete kent samen investeren en verko pen. Begin februari vormden Zeeland Campings en Veluwe Vakantie Campings (WC) de nieuwe organisatie Ardoer.com. Behalve gezamenlijke promotie willen de 29 kampeerbedrijven zich onderscheiden op het ge bied van gastvrijheid, stand plaatsen en sanitair. En nu pak ken 15 ondernemers rond het Veerse Meer de handschoen op. „Het is lastig om als kleine on dernemer samen te werken", zegt L. Smid namens de bedrij ven. „Veel ondernemers zijn noodgedwongen bezig met hun eigen bedrijf. Samenwerken is een manier om meer te kunnen bieden dan je in je eentje kunt. Hoewel er vele tientallen bedrij ven rond het Veerse Meer zijn ge vestigd, zijn er slechts 15 in het samenwerkingsverband opge- Amec Spie aan het onderhoud van de naftakraker van Dow, waarbij de installatie moet wor den gedemonteerd. Volgens de planning zal de naftakraker op vrijdag 14 april weer in bedrijf worden genomen. Bij Amec Spie Zuidwest in Ter- neuzen werken 175 mensen in de marktsegmenten industrie, utiliteit, energie en infrastruc tuur. gaan. „Het is een eerste begin. Hoe meer deelnemers, er zijn, hoe moeilijker het is om op één lijn te komen", aldus Smid. De idee is om samen nieuwe acti viteiten te bedenken en alles wat er te doen is beter te verko pen. Niet alleen aan toeristen, maar ook aan de Zeeuwen zelf. „Denk aan ouders die met hun kinderen willen fietsen of wan delen. Kinderen vinden wande len saai en fietsen maar niks. Maar als ze zeggen dat ze gaan schat zoeken, komt het heel an ders over. Het gaat om de bele ving." Tijdschrift De ondernemers stemmen el- kaars activiteiten af en presente ren zich in het tijdschrift Avon tuurlijk Veerse Meer. Het blad (oplage 25.000 exem plaren) is te koop bij bijna 500 verkooppunten en is zowel in het Nederlands als het Duits ge schreven. De informatie wordt aangevuld op de gelijknamige website. „Niet iedere toerist be schikt inderdaad over een inter netverbinding of computer. Vol gend jaar gaan we dat anders doen. Dan zijn er meer arrange menten - en' 3ie komen in het blad te staan." De 15'ondernemers haken aan bij het project Top-punten: pleis terplaatsen rond het Veerse Meer waar mensen kunnen over stappen van een (witte) fiets op bijvoorbeeld boot of paard. „Zo ontstaat een belevingswereld op en rond het Veerse Meer." door Jeffrey Kutterink en Henk Postma GORINCHEM - Scheepswerf Damen Shipyards in Gorinchem heeft twee belangrijke orders binnengehaald. Het gaat om vier schepen voor Vroon Offsho re, te bouwen bij Maaskant Shipyards in Stellendam. De tweede opdracht betreft de bouw van een fast ferry voor de Kuwait Gulf Link Transport Company (KGL). De vier wachtschepen voor cala miteitenbestrijding zullen voor Vroon Offshore Services in Den Helder hoofdzakelijk opereren op de Noordzee. Ze zijn deels' ter .vervanging en deels ter aan vulling van de vloot van 13 sche pen. De wachtschepen zijn 47 meter lang en 13 meter breed. Het ont werp is van Vroon Offshore in Den Heider en gaat volgens het bedrijf uit van 'eenvoudigheid, functionaliteit en comfort voor de bemanning'. Vroon Offshore is een dochteronderneming van Vroon in Breskens. De casco's van de vier schepen worden ge bouwd op de Damen-werf in Po len en afgebouwd bij Maaskant Shipyards in Stellendam, onder deel van de Damen Shipyards Group. De oplevering van het eerste schip staat gepland voor de zomer van 2007. De overige drie schepen volgen daarna steeds met een tussenpoos van drie maanden. De tweede order 'die Damen Shipyards in Gorinchem heeft gekregen is de bouw van een gro te fast ferry in het Midden-Oos-» ten. Damen zet hiermee een ste vige voet tussen de deur naar vervolgopdrachten in het Golf- gebied. Opdrachtgever KGL is een snel groeiend transportbedrijf in Koeweit, met activiteiten die uit eenlopen van passagiers- en vrachtvervoer tot logistiek, op slag en havenmanagement. De fast ferry gaat lijndiensten on derhouden tussen de stad Koe weit en havens in Iran, Bahrain, Irak en Koeweitse eilanden. KGL koos voor Damen omdat dit concern in staat is alle soor ten schepen te bouwen. Er lig gen vervolgorders in het ver schiet, aldus het bedrijf. Damen Shipyards, waartoe ook de KSG Groep in Vlissingen be hoort, bouwt de fast ferry op de werf in Singapore. Het gaat om een 52 meter lange Wave Pier cing Catamaran in aluminium. Op het hoofdkantoor in Gorin chem vinden projectmanage ment en de inkoopactiviteiten plaats. Voor het ontwerp tekent AMD Australië, een van Da- mens partners voor technische samenwerkingsprojecten. De boot krijgt faciliteiten voor het transport van 340 passagiers en tien auto's en moet een kruis snelheid halen van 35 knopen. De werf in Singapore is gespe cialiseerd in de bouw van dit type aluminiumschepen.De cata maran wordt in 2007 in Koeweit afgeleverd. op eigen benen door Maurits Sep OOSTKAPELLE - Haar huis is haar bedrijf: één grote speelplaats voor kinderen. Alleen de slaapkamer van Marleen Murre en haar man is verboden terrein. „Ze mogen alles pakken, net zoals ze dat thuis zouden doen." Zo ging het al toen Marleen Murre nog contractgastouder was voor Kinderopvang Walcheren (KOW). En zo gaat het nog steeds, nu ze na haar ontslag bij KOW voor zichzelf is begonnen. Sinds 1 januari heeft ze haar eigen bedrijf: Kinderopvang Marleen. Murre is franchise nemer; ze is zelfstandig on dernemer, maar werkt for meel onder de vlag van kin deropvang Nijntje in Middel burg. De beslissing om een eigen be drijf op te zetten, nam ze in november vorig jaar. Ze ver loor met nog een collega haar baan bij Kinderopvang Walcheren. „Dat heb ik heel erg gevonden. Tranen met tuiten gehuild. Ik had het erg naar mijn zin bij KOW. Maar goed. Toen het stopte, zeiden we tegen elkaar: 'dan gaan we het zelf doen'. We dering belangrijke gevolgen. Ze is de zekerheden kwijt die aan een vaste baan verbon den zijn. „Denk maar aan ziekte en vakantie. Niet wer ken is geen geld. Ik voel de grotere verantwoordelijk heid. Daar tegenover staat dat ik me tien keer vrijer voel. Als ouders een pro bleem hebben, kan ik het zelf oplossen. De lijn is korter." De ouders en de kinderen hebben dan ook nauwelijks iets gemerkt van de over gang, zegt Murre. „Ik had al les al: de ruimte, het speel goed. Alle ouders, die voor heen bij KOW zaten, zijn ook met mij meegegaan. Dat ging vlekkeloos. Sommige kinde ren vang ik al vanaf de ge boorte op." Kinderopvang Marleen is vijf dagen per week beschikbaar, van acht tot zes uur en voor kinderen van nul tot twaalf jaar. Maandag en donderdag zijn de drukste dagen, woensdag en vrijdag de rus tigste. Murres eigen kinderen wo nen niet meer thuis. Maar haar huis blijft het domein van kinderen. „Daar blijf ik van genieten. En vergeet niet dat ik ze nu na zes uur terug geef aan hun ouders. Ik heb ze 's nachts niet." „Als ouders een probleem hebben, kan ik het nu zelf oplos sen", zegt Marleen Murre. foto Lex de Meester Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven te komen. In Op eigen benen vertellen ondernemers hoe zij die klus hebben geklaard. Vandaag Marleen Murfe van Kinderopvang Marleen. zijn in gesprek gegaan met december heb ik me inge- Nijntje om een contract op te schreven bij de Kamer van stellen. Ik betaal per kind Koophandel. een bedrag aan Nijntje. Half Voor Murre zelf had de veran- Een tijd geleden krabde ik me ach ter de oren bij een radiobericht: GroenLinks pleit voor versoepeling van het ontslagrecht! Het ging GroenLinks om een totaalpak ket waarmee de Nederlandse arbeids verhoudingen richting het 'Scandinavi sche Model' zouden opschuiven. Werk geversvoorzitter Wientjes toonde zich "igenomen dat soepel ontslag zelfs in dat soort kringen bespreekbaar was ge worden. Wientjes probeerde natuurlijk selectief te winkelen in de plannen van GroenLinks. En hij vertrouwt erop dat dit 'Scandinavisch' totaalpakket te z']ner tijd wel nog voldoende wordt ver malen in de Poldermolens. Maar de voorstellen van GroenLinks sluiten wel degelijk aan bij de dominante neolibe rale tijdgeest die voorschrijft: los de Eu ropese werkloosheid op door de flexibi lisering van de arbeidsmarkt! Neolibe- ralen verstaan daar onder: versobering van uitkeringen (die maken mensen lui en afhankelijk!), neerwaartse loonflexi biliteit, minder vakbondsinvloed en ui teraard ook: soepel ontslag. Dit model is (nog) niet wat Femke Hal- sema voor ogen staat, maar wie weet in welke richting haar denken zich nog ontwikkelt als het pluche eenmaal lonkt. Je hebt bij links altijd weer van die flexibele figuren met gevoel voor moderne trends. Denk eens aan al die progressieve linkse D66'ers die nu al weer drie jaar een centrum-rechts kabi net steunen! Waar dit neo-liberalisme toe leidt, is heel goed te zien in de VS. Daar is de arbeidsmarkt buitengewoon flexibel ingericht. De armen en laagop geleiden hebben fors ingeleverd. Intus sen profiteert een welvarende midden- en bovenklasse van goedkope dienstver lening door een proletarische onder klasse, soms ook aangeduid als 'the working poor'. Het heeft aardig wat banen opgeleverd. Vooral voor arme sloebers die klaar staan om alle soorten klussen voor een prikje te klaren. Ze kunnen nog maar weinig terugvallen op de welvaartstaat en als dan een grote groep werklozen voor voldoende concurrentie zorgt, dan willen ze best hard werken! Eindelijk weer echt dienstbetoon! De vraag is: willen we die kant op? Als we de wel vaartstaat verder uitkleden en tevens de arbeidsmarkt verder flexibiliseren dan komen er inderdaad meer banen aan de onderkant. Schoenenpoetsers in de winkelstraat, goedkope hoeren in het steegje, de honden-uitlaatservice. Ja, je hebt de mensen dan wel aan het werk. Maar wat voor werk? Ze produce ren wel erg weinig toegevoegde waarde en daar hoort een laag inkomen bij. Als iemand een jaarsalaris verdient van 10.000 euro, dan is dat niet alleen zielig voor het individu. Je kunt je ook afvra gen: wat voegt zo iemand nog toe aan de maatschappij? Hoeveel sociale pre mies kan die nog afdragen? Wat schie ten we op met de betaalbaarheid van de vergrijzing? De Raad van Economische Adviseurs van de Tweede Kamer heeft recent zin nige voorstellen gedaan: investeer in mensen, zodat ze productiever worden! Maar bedrijven investeren alleen in mensen als die ook langer blijven, an ders verdienen ze hun investeringen niet terug. Kennisopbouw vraagt juist om meer langdurige verbintenissen. Flexibele Angelsaksische arbeidsver houdingen met vluchtige verbintenis sen en soepel ontslag werken hier ave rechts. En wat komt er terecht van het 'ontspannen arbeidsbestel' waar Groen Links zo graag naar streeft? Bij soepel ontslag wordt het arbeidsbe stel wel meer ontspannen, zij het alleen voor de werkgevers en de gegoede mid denklasse. Alfred Kleinknecht DEN HAAG - Restaurants en toeristische attracties heb ben een miljoenenstrop afgewend nu de bewegwijzering" naar hun ondernemingen langs de snelwegen mag blijven staan. Minister Peijs van Verkeer wilde de borden, die Rijkswaterstaat plaatst en beheert, laten weghalen van wege de verkeersveiligheid. Volgens haar is het beter dat er zo weinig mogelijk bol den langs de wegen staan om bestuurders niet te veel af te leiden. Koninklijke Horeca Nederland heeft nu gedaan gekregen dat de borden mogen blijven staan, totdat een zaak wordt verkocht aan een nieuwe exploitant. Dan haalt Rijkswaterstaat het bord alsnog weg. GPD AKRON - De Amerikaanse autobandenfabrikant Good year Tire Rubber Co. sluit in Groot-Brittannië en Polen fabrieken om de jaarlijkse kosten met ongeveer 50 mil joen dollar te drukken. De maatregel kost 1500 banen. Dat maakte de bandenfabrikant gisteren bekend. Het gaat om de autobandenfabriek Goodyear Dunlop Ti res UK in d.e Britse stad Washington. Goodyear is inmid dels onderhandelingen begonnen met de vakbonden over de sluiting van de vestiging. In Polen wordt een fietsban- denfabriek in de plaats Debica gesloten. Goodyear ver wacht dat de ingreep 105 tot 115 miljoen dollar kost. ITet concern heeft in totaal 80.000 mensen in dienst. ANP STRAATSBURG - Het Europees Parlement vindt dat EU-landen niet langer Oost-Europese werknemers mo gen weren. De maatregel, die in Nederland nog geldt tot 1 januari, is volgens het parlement contraproductief. De tegenmaatregelen leiden tot aanzienlijk meer zwart werk en schijnzelfstandigheid, waarschuwt het parle ment in een resolutie die gisteren met ruime meerderheid is aangenomen. ANP ROTTERDAM - Het accountantskantoor Deloitte meldde dat het juridische stappen overweegt tegen het Openbaar Ministerie. Deloitte reageert daarmee op de harde noten die officier van justitie A. van Dis een dag eerder kraakte over de rol die de huisaccountant heeft gespeeld in de boekhoudfraude bij Ahold. Volgens de aanklager heeft Deloitte onvoldoende geke ken naar argumenten die het supermarktconcern gebruik te om gezamenlijke dochterbedrijven in het buitenland te consolideren, waardoor de fraude lange tijd niet werd ont dekt. Plet accountskantoor verklaarde gisteren 'zeer ver baasd' te zijn over de conclusies van het OM. ANP door Maarten Dijksma AMSTERDAM - Nederland loopt achter op het gebied van biotechnologie in vergelijking met andere Europese landen. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van adviesor ganisatie Ernst Young over de wereldwijde ontwikkelingen in deze jonge sector. Met de zes medicijnen in de pijp lijn in 2005, waarvan maar één in de laatste ontwikkelingsfase, staat Nederland op een lijst van vijftien landen op de elfde plek. Nederland moet onder meer Bel gië en Oostenrijk boven zich dul den. Groot-Brittannië en Zwit serland, van oudsher sterke far- malanden, waren goed voor ruim 60 procent van de 523 po tentiële geneesmiddelen. Ook gemeten naar de uitgaven aan onderzoek en ontwikkeling als percentage van het bruto bin nenlands product speelt Neder land de tweede viool. De bio- techsector was vorig jaar goed voor 1,6 procent van de totale omvang van de geproduceerde goederen en diensten in Neder land. Daarmee geeft Nederland relatief nauwelijks meer geld uit aan biotechnologisch onder zoek dan Slovenië. Volgens de onderzoekers van Ernst Young is Nederland laat ingestapt. Ook ontbreekt het Nederland aan grote farma- bedrijven en durfkapitalisten die grote sommen geld in de bio- techsector steken. De ontwikke ling van een medicijn vergt een lange adem. Volgens onderzoeker Pieter Lu cas van Ernst Young duurt het gemiddeld zeven jaar voor dat een medicijn wat oplevert. Bovendien is er een groot risico dat het geneesmiddel de eind streep helemaal niet haalt. De Nederlandse biotechsector doet het wel goed op de beurs. Van de vier Nederlandse beurs genoteerde biotechbedrijven zijn Crucell en Pharming, beide uit Leiden, inmiddels doorgesto ten tot de index van middelgro te fondsen (MidKap-index) op de Amsterdamse beurs. De beurswaarde van de twee fond sen verdubbelde het afgelopen jaar bijna. Uit het onderzoek van Ernst Young blijkt verder dat de Euro pese biotechsector na een aantal jaren van herstructureringen de weg naar boven heeft hervon den. Zo lag het aantal beursin troducties in Europa (23) vorig jaar hoger dan in de Verenigde Staten (13). Voor het eerst haal de Europa meer kapitaal (3,2 miljard euro) op dan de VS. Vol gens Lucas heeft dit vooral te maken met 'de prop van 2004'. Daarmee bedoelde hij het verbe terde beursklimaat in Europa na het magere beursjaar 2004. Overigens loopt Europa op bio- tech nog mijlenver achter op de VS. Gemeten naar omzet is Eu ropa goed voor 15 procent van de wereldwijde biotechomzet te gen driekwart voor de VS. ANP EINDHOVEN - Philips sluit zijn lampenfabriek in Weert. Dat kost de 250 werknemers hun baan. De vestiging was niet rendabel genoeg, zo heeft een woordvoerder van het elektroni caconcern gisteren gezegd. FNV Bondgenoten vreest dat ook an dere lampenfabrieken van Phi lips in Nederland moeten reorga niseren. Philips maakt in de fabriek gloeilampen en speciale verlich ting. Het bedrijf verhuist een deel van de productie naar lage lonenlanden als China en Polen. Ook Maarheeze krijgt een deel van de productie. De sluiting van de vestiging gebeurt in drie stappen en moet in april vol gend jaar zijn afgerond. De vak bonden en Philips zullen nog on derhandelen over een sociaal plan voor het personeel. Jaren geleden werkten nog z.o'n duizend man in de fabriek. Po gingen om goedkoper te werken, mochten volgens de zegsman van Philips niet baten. Bestuur der R. Peters van FNV Bondge noten verwacht dat de hele pro ductie van gloeilampen binnen enkele jaren uit Nederland is verdwenen. „Er werken nu nog 3500 tot 4000 mensen in fabrie ken in Maarheeze, Oss, Middel burg en Deurne." ANP www.zuidwestlease.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25