Hushovd houdt van zware sprints Succes dankzij appelazijn en preekuurtje Concoursen in mei van start Veel animo voor vervroegde start van buitenseizoen Zeeuwse top mijdt titelstrijd driebanden Sanchez opnieuw de sterkste in Baskenland Noorse bonk verschalkt Petacchi in Gent-Wevelgem Bloedtests Gent-Wevelgem negatief Enkelblessure Ragut valt mee Van Gemerden uitgeschakeld DSB contracteert talent Kusmirak O'Brien naar Chivas USA Hockeycoach Lammers tekent bij KNHB vijzelt zaalhockey op duiven van onze sportredactie LERIN - Samuel Sanchez bleek gisteren in de Ronde van Baskenland voor de tweede op eenvolgende dag de beste be nen te hebben. De klassementsleider van Eus- kaltel klom in de laatste halve kilometer heel rap naar de fi nish. Achter hem finishten de Itali aan Davide Rebellin en de Spanjaard Alberto Contador. Michael Boogerd handhaafde •zich, net als een dag eerder, voor in het peloton. De Neder lander eindigde als tiende. De derde etappe verliep giste ren tot de slotklim naar de fi nish vrij apathisch. Pas in de laatste kilometer was het voor aan dringen voor een goed plekr je om de steile afsluiting te be ginnen. Gomez en Bertagnolli probeerden een beslissende de marrage te plaatsen, maar kwa men te kort. Sanchez bezat op het sterk oplopende aankomst straatje in Lerin de meeste kracht in de benen. Ook Boogerd werd goed aan de voet van de laatste berg ge bracht. De Rabocoureur ver teerde de laatste steile meters na de rit van 170 kilometer goed. Zijn achterstand op de dagwinnaar en klassementslei der bedroeg acht seconden. In het algemeen klassement bezet de 33-jarige Hagenaar, die zich na een voetblessure in Spanje aan het voorbereiden is op de Amstel Gold Race en Luik-Bas- tenaken-Luik, de twaalfde plaats op tien tellen. Naast Boogerd hield ook Oscar Freire zich staande in de kop van het peloton. De Spanjaard uit de Raboploeg kon zich tus sen de echte klimmers niet men gen in de strijd om de dagzege. Hij finishte als 21e op negen tien seconden. ANP door Edward Swier WEVELGEM - Een modelsprint je, na een dagje peddelen over 's werelds schoonste wegen, dat wint Thor Hushovd (28) niets. Nee, de Noorse granietbonk van het Franse Crédit Agricole heeft 't het liefst zwaar. Wind, kou? Zijn fysiek is erop ingesteld. Veel strijd onderweg? Uitste kend. Matig wegdek, pittige klinkerklimmetjes? De spurter lacht er tegenwoordig om. Solis ten die tot het laatst tegenstrib belen? Het maakt zijn concur renten zwakker en hem zelf alle maal maar kansrijker. Zoals gis teren, in Gent-Wevelgem. De Noor won zijn eerste klassie ker en heeft de smaak nu te pak ken. „Ik wist al wat langer dat ik het in me had om ooit eens een grote eendagswedstrijd te winnen. Gent-Wevelgem noem ik een semi-klassieker. Dat is mooi om te beginnen. Mijn doel wordt nu een échte klassieker, Vlaanderen of Parijs-Roubaix." Alessandro Petacchi, de gepro grammeerde winnaar op de dag dat wereldkampioen Tom Boo- nen zichzelf 'vrijaf' gaf, heeft lie ver dat het wel allemaal zo glad jes mogelijk verloopt. Maar hij en zijn ploegmaten waren in de ultieme fase gesloopt. Petacchi noemde de sprint, terwijl hij zich er mentaal honderd pro cent klaar voor achtte, nota be- -ne „erg vermoeiend." Op dertig kilometer van de streep had de Italiaan, wonder- ;.sprinter in de Grote Rondes, zijn Milram-helpers aan het roer gezet. De tweede beklim ming van de Kemmelberg, het enige serieuze geografische ob stakel in Gent-Wevelgem, had hem duidelijk gemaakt dat Boo- nen zich niet langer met de koers zou bemoeien. En dat er, met nog iets meer dan veertig man van voren, kansen op de streep lagen. De Rabo's Erik Dekker en Juan Antonio Flecha trachtten de trein nog wel tot ontsporen te brengen, maar kregen geen poot aan de grond. CSC (Lars Michae- lsen), Davitamon-Lotto (Bert Roesems) en Quick Step (Filip- po Pozzato) deden ook nog een poging een sprint van de groep te voorkomen. In de war Met name de laatste twee ploe gen gooiden het strijdplan van Milram in de war, Petacchi kwam er te vroeg alleen voor te staan. Hushovd had het ook door. „Ik zat in het wiel van Alessandro, maar ontdekte dat ik. in David Kopp een minstens zo zware klant had." De Duitser van Gerolsteiner werd tweede, Petacchi inderdaad slechts der de. Boonen had gisteren ervaren „ook maar een mens te zijn. Ik merkte duidelijk herkenbare verschijnselen van vermoeid heid." De Ronde van Vlaande ren van jongstleden zondag had hem verzwakt. „Ik heb er onder weg vaak aan gedacht Gent-We velgem te laten vallen." In het hotel had hij zaterdaga vond al aangegeven „negen op tien niet goed te zullen zijn." On derweg had hij het ploegleider Wilfried Peeters nog maar eens verteld. Peeters: „Hij zei, je Alessandro Petacchi (links), Thor Hushovd (midden) en David Kopp (rechts) sprinten om de zege van Gent-Wevelgem. moet naar mij niet kijken van daag. Het is aan de anderen." Ploegmaat Steven de Jongh pro beerde het, met een vlucht, en zag zich later geklopt door een lekke band. Boonen: „Spijtig, anders was Steven absoluut een kandidaat-winnaar geweest." Pozzato strandde, als gezegd, zo'n beetje op de streep. Boonen zat na de tweede beklim ming van de Kemmelberg in de tweede groep. Daar deed Leon van Bon namens Davita- foto Phil Nijhuis/GPD mon-Lotto nog verwoede pogin- vierde of vijfde geworden en gen Tom Steels terug te brengen naar het front. Boonen: „Ik hoopte maar dat het niet zou lukken. Dat had ik echt erg ge vonden, dan had ik mee moeten gaan doen. Was ik misschien had iedereen gezegd: Tom Boo nen, je bent niet meer zo goed hè. Maar vandaag was ik niet de te kloppen man. Dat ben ik zon dag in Parijs-Roubaix weer." GPD DEINZE - Bij zes professionele wielerploegen zijn voor het begin van Gent-Wevelgem bloedtesten uitgevoerd. Ook de coureurs van Rabobank moesten bloed afstaan aan de controleurs van de wereldwielrenunie UCI. Verder waren Quick-Step, Euskaltel, AG2R, Frangaise des Jeux en Cofidis betrokken bij het onderzoek. Geen van de ge controleerde renners kreeg een startverbod. ANP/Belga TERNEUZEN - Thomas Ragut heeft de looptraining her vat bij hoofdklasser Hoek. De voet van de middenvelder zat afgelopen week in het gips, nadat hij aan de derby te gen Kloetinge een pijnlijke enkel overhield. Gevreesd werd voor een breuk, maar een echo in het Belgische Ham- me bracht uitkomst. „Het zag er goed uit en er is niets ge broken", vertelt Ragut. „Er zit misschien een kleine ver rekking en aan de binnenkant van mijn enkel heb ik wat last van een botsplinter. Maar daar kan ik gewoon mee spelen. Over een paar weken laten we daar nog een foto van maken. De enkel is nu nog een beetje dik, maar mis schien kan ik met wat tape zaterdag wel weer spelen." MONZA - Melle van Gemerden is in het challenger-ten- nistoernooi in Monza Aiet verder gekomen dan de eerste ronde. De Amsterdammer, zesde geplaatst, verloor in twee sets van de Spanjaard Alex Calatrava: 6-7 (2) 5-7. ANP RIJSWIJK - De schaatsploeg van DSB heeft zich ver sterkt met het schaatstalent Boris Kusmirak. De 19-jari- ge stayer heeft een contract voor twee seizoenen gete kend. De inwoner van Edam liet op het Olympisch kwali ficatietoernooi voor het eerst van zich horen. Op de 10 ki lometer werd hij in 13.33,68 zevende. Op de vijf kilometer eiste hij de vijfde plaats voor zich op, in 6.36,61. ANP CARSON - Voetballer John O'Brien (28) keert terug naar zijn vaderland Verenigde Staten. Hij heeft een contract getekend bij Chivas USA. O'Brien was de laatste jaren bijna continu geblesseerd en kwam ook bij zijn laatste club ADO Den Haag nauwelijks aan spelen toe. Voor O'Brien bij ADO tekende, speelde hij bij Ajax. O'Brien is ook opgeroepen voor het nationale elftal van de Verenig de Staten, dat volgende week woensdag vriendschappe lijk tegen Jamaica speelt. ANP UTRECHT - Mare Lammers blijft tot en met de Olympi sche Spelen van Peking in 2008 bondscoach van de Neder landse hockeysters. De Brabander heeft zijn contract tus sentijds met twee jaar verlengd. Lammers trad na de Olympische Spelen van Sydney 2000 aan als bondscoach van de vrouwenploeg. Na het olym pisch zilver in Athene (2004) tekende hij voor twee jaar bij. ANP donderdag 6 april 2006 door Lucien Roelandt AXEL - De springruiters ope nen zaterdag bij Stal de Kroo in Nieuw- en Sint Joosland het groene seizoen. Daarmee wordt er met een tradi tie gebroken. Jarenlang gold het concours hippique van de Hon- teruiters, op Koninginnedag in Kloosterzande, als de opening van het buitenseizoen. Koninginnedag staat overigens nog steeds te boek als het begin van het buitengebeuren. Om bui ten vroeger van start te mogen gaan heeft men toestemming no dig van de KNHS. Het bestuur van de regio Zeeland willigde het verzoek van Stal de Kroo voor de eerdere start in. „Bij de ruiters blijkt hier behoef te aan te bestaan", zegt Jan de Kroo van de organiserende Are na Hippique Ruitersport de Kroo uit Nieuw- en Sint Joos land. „Na enkele dagen hebben we de inschrijving voor de po ny's al moeten sluiten. Anders kwamen we met ons programma voor de paarden in de proble men. En ook voor de paarden staan nu al mensen op de wacht lijst. De deelnemers komen over al vandaan." De startlij sten bevestigen het ge lijk van de organisatie. De aan wezigheid van de tot de Neder landse jeugdselectie behorende Anoek van der Pluijm, Tim Fran sen, Tim Lips en Patricia Gree- ve en de Zeeuwen Cindy Per- daen, Dennis Evertse en Chayen- ne Wiskerke zijn daarvan het be wijs. door Joop van den Oudenhoven KWADENDAMME - Vanavond vindt in Kwadendannne de lo ting plaats voor het Zeeuws kampioenschap driebanden. Er zijn 32 deelnemers maar de vol tallige Zeeuwse top ontbreekt. Volgens titelverdediger Rinus Pankow valt de organisatie het een en ander te verwijten. „Ik heb als regerend kampioen niet eens een uitnodiging gehad. Dat vind ik onbegrijpelijk. En ik moet dan ook nog voorwedstrij- den spelen tegen allerlei 'kleine' biljarters, met het risico dat ik in die korte setjes de pottenbak in ga. Daarbij komt nog dat ik geen vier of vijf keer mijn be drijf door iemand anders kan la ten waarnemen. Dat kost me veel teveel geld." Het eerste argument heeft iets hautains. Zelfs Dick Jaspers moet voor het wereldbekertoer nooi van Sluiskil inschrijven. Waarom dan niet voor het ZK, zou je zeggen. Het tweede argument wordt door meer goede Zeeuwse drie- banders gehanteerd maar is toch vreemd. Zij schrijven in voor Sluiskil om zelf eens tegen een grote speler (liefst uit het buitenland) uit te kunnen ko men. Het argument tegen de lange duur van het toernooi wordt on derschreven door onder anderen Louis Dallinga. „Dat is ook voor mij een probleem. Maar er is nog wat. Je krijgt straks een Zeeuws kampioen zonder gemid delde. Het is knock out in sets, dus geen toernooivorm. Daarom doe ik niet mee." De loting is om 19.30 uur. Het toernooi wordt gehouden van donderdag 20 tot en met zondag 23 april. UTRECHT - Het kwijnende zaal hockey in Nederland krijgt een opknapbeurt. De hockeybond KNHB heeft een plan van aanpak opgesteld om het aanzien, het niveau en de status op te vijzelen. Belang rijkste conclusie in het rapport van technisch directeur Roelant Oltmans is dat tophockey in de zaal niet te combineren is met tophockey op het veld. ANP Combinatie Van den Dries Generaal van Hansweert door Fred Rabout HANSWEERT - „Als je haar zoekt, zit ze waarschijnlijk op het duivenhok. Ze heeft er een speciaal krukje voor en preekt in het seizoen dagelijks, maar ook wel eens daarbuiten een uur tje met de duiven als gehoor. Het is mooi om te zien hoe de duiven dan op haar schouders komen zitten." Adrie van den Dries heeft het over zijn vrouw Nellie. Het was eigenlijk door haar dat hij in 1999 op 53-jarige leeftijd in de duivensport terecht kwam. Nel lie is een dochter van wijlen Fons de Leeuw uit Hansweert, een man die eind tachtiger, be gin negentiger jaren een naam had op de vitesse en midfond in de Zeeuwse duivensport. „Ik ben in feite tussen de duiven geboren", vertelt Nellie van den Dries. „Toen ik trouwde met Adrie kwamen er andere zaken •in het leven. Twee dochters die aandacht opeisten. Maar toen zij éénmaal voor zichzelf kon den zorgen, kwamen daar weer de duiven". Ze kwamen van buurman en neef Wies de Klerk, waar Adrie en Nellie vaak 'duiven gingen wachten'. Het wakkerde bij Adrie de nodige interesse op. 'Toen buurman en neef Wies op veel te vroege leeftijd overleed, werd het duivenhok over de scheiding getild en kwamen ook de duiven mee. De combinatie Van den Dries werd in de boe ken van PV de Blauwe Doffer in Hansweert genoteerd. Adrie van den Dries: „Van duiven had ik totaal geen verstand. Het was .veel luisteren geblazen." Tien eieren Van den Dries is ondertussen 59 jaar, zijn vrouw volgt hem op ze ven jaar. „Toen we de zaak van Wies overnamen heb ik zo'n tien eieren op het dorp bij Kees Nie- meijer gehaald en die onder de duiven gelegd. Er kwamen ze ven duiven uit die voortreffelijk presteerden. Nog zes hebben we er over, waarvan er vier op het kweekhok zitten. Kees wordt nu verslagen door zijn eigen dui ven. Op dat kweekhok hebben we trouwens ons droomkoppel zitten. Een doffer van Kees Nie- meijer gekoppeld aan een dui- vin van Dres Minnaard Jzn uit Yerseke, Vrijwel alles wat dat er twaalf koppels voor de vites se en midfond en eveneens twaalf koppels voor de dagfond gereed. Door de onzekerheid over de start van het seizoen heeft Van den Dries maar zo'n dertig jonge duiven gekweekt. Het geheim van de combinatie is de appelazijn. Van den Dries: „twee keer in de week krijgen ze dat spul. Het werkt bij mijn dui ven, al is het misschien ook wel een vorm van bijgeloof. Verzor- ging vinden we beiden erg be langrijk en dat doet Nellie", geeft Adrie te kennen. „Ik draai volcontinu bij Vopak in Vlissin- gen, Nellie doet de duiven. Ze zit soms twee keer per dag met de stofzuiger op het hok, want het moet proper zijn. Verder heeft ze haar dagelijkse preek uurtje. Ze ziet gelijk welke duif niet klaar is voor de mand. Zij heeft een enorme band met de duiven en ziet als ze op honderd meter afstand in de lucht han gen welke het is." Bij inspectie van het hok blijkt dat Adrie geen woord te veel heeft gezegd. Uitwerpselen zijn er vrijwel niet te,zien. In de broedhokken ligt het nieuws van de voorgaande .dagen. De kranten hebben hier hebben in huize Van den Dries duidelijk meerdere functies. Feit is dat je op dat duivenhok van de grond kunt eten. Provinciale zege Wat de wensen op duivensport- gebied voor 2006 zijn? „Dat het seizoen vlug op gang mag ko men en dan een keer een provin ciale zege. Als het even kan ook nog een keer op de dagfond." Dit moet dan gebeuren met het blauwe ras van Kees Niemeijer want dat vormt nog altijd de ba sis van het hok. Naast Nieme- ijers blauwe werd er overigens de afgelopen jaren ook nog mate riaal gehaald bij wijlen Piet Schroevers en Jan Blaas, beiden uit Arnemuiden. Zij leverden soorten die het met name op de dagfond moeten gaan doen. Eindstanden kampioenschappen 2005. PV de Snelvliegers Oost burg. Oude duiven: Vitesse: onaan- geduid: W. de Die; Aangeduid: R. van Hee; Midfond: OA: M. Buijsse; A: M. Buijsse; Dagfond: OA: W. de Die; A: W. de Die; Overnachtfond: OA: J. de Mey; A: J. de Mey. Jonge duiven: Vitesse: OA: W. de Die; A: M. de Lijser; Midfond: OA: R. van Hee; A: H. Simpelaar; Natoer: OA: R. van Hee; A: W. Daansen; Gene raal Hok: 1. M. de Lijser, 2. C. Rie- mens, 3. W. de Die. door Fred Rabout OOSTBURG/HULST - De Afdeling Zee land kreeg het verlossende bericht dat men per 1 mei weer concoursen mag organise ren. Dat betekent dat er een nieuw vluchtpro- gramma moet worden vastgesteld en er ver gunningen voor losplaatsen moeten worden aangevraagd. De grens met Frankrijk blijft overigens nog dicht. De verwachting is dat men per 1 juni ook weer vanuit Frankrijk kan concoursen. Met de jonge duiven gaat men op 1 juli van start. Het duivenseizoen begint nu naar verwach ting op dinsdag 2 mei met een opleervlucht vanuit Oudenaarde. Vervolgens staan op het programma: 6 mei Pommerouil (verge lijkbaar met Quivrain), 13 mei Chimay, 20 mei Bouillon en 27 mei Bettembourg. Wat St. Vincent (23 juni), Blois 15 juli), Mont de Marsan (17 juli), Dax (28 juli) en Orleans (19 augustus) betreft, die data lig gen vast omdat het door het NPO georgani seerde concoursen zijn. Aan de rest van het programma wordt door de competitielei ding gewerkt. De verwachting is volgens afdelingsvoorzit ter Peter Provoost uit Hulst dat dit de eerst komende weken naar buiten kan worden ge bracht, tenzij zich onverwachte ontwikke lingen voordoen. koppel levert, doet het goed." Lang hoefde de combinatie Van den Dries dan ook niet op suc cessen te wachten. In 2002, am per drie jaar na hun start, werd de eerste rayonzege geboekt. Van den Dries weet niet meer op welk concours dat was. In 2004 werden twee rayonzeges naar de Hansweertse Scheldestraat ge haald. Ook werd in dat jaar de generale titel van de vereniging mee naar huis genomen. Ook in 2005 was de combinatie twee keer de beste van het rayon en ook in 2005 werd men gekroond tot 'Generaal van Hansweert'. Met name in het seizoen 2005 liet de combinatie zich aardig gelden. Het resulteerde in een •vierde plaats, toen eind oktober in zaal Apeldoorn in Oostdijk de eindbalans van het rayon 5 werd opgemaakt. Ze eindigden achter hokken van Rinus Hengs- dijk, de gebroeders Clement en Theo Oudeman. Waren de jonge wat beter naar huis gekomen en had men er op de laatste Or leans voor oude duiven niet vol ledig naast gezeten, dan had men wellicht in de topdrie ge staan en dit terwijl men in 2004 met een tiende plaats in het rayon genoegen moest nemen. De combinatie begon het sei zoen 2005 met twintig vliegkop- pels. Gespeeld wordt het we duwschap met de doffers op de disciplines vitesse, mid- en dag fond. Uitslagen die er uitspron gen waren Alblis met 1, 4, 6 en 7 in het rayon en Sourdun met 2, 8 en 14 in het rayon. Op de dag fond was er ondermeer een 6e en 17de in het rayon met jaarlin gen. In de vereniging werden vijftien overwinningen behaald. Naast de twintig koppels vlieg- duiven heeft men nog acht kweekkoppels en worden jaar lijks zo'n veertig jonge ge kweekt. Zij worden geselecteerd op afstamming. Plankje „De jonge krijgen bij ons wat minder aandacht. Alles gaat nog vanaf 't plankje. Wel leer ik ze regelmatig zelf op. Ik breng ze dan naar Zeeuws-Vlaanderen. Pas als ze jaarling zijn zien we wel wat er in zit." Voor het komend seizoen zitten Het echtpaar Van den Dries met kleindochter Esmee. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23