Lonen dalen door komst Polen Prinses Mabel verzorgt in mei H.M. Van Randwijklezing Vier uur in de cel na uitdelen van seksblad bij marine Kamerleden weten niet wat ze eten immmi m »rj ||llllllllllll||llllll!lllll|| Werknemers bouw en tuinbouw leveren in volgens CPB Arme wijken •raken van de regen in de drup Politie houdt oog op mogelijke terroristen Werkstraf voor aanvaren Mohawk Barya en Arsenal in halve finale 25 Positie Franse premier wankel Flinke zonnige perioden, maar vamid- dag toenemende bewolking.Matige westenwind. Maxima rond 10 graden. 248e jaargang no. 82 donderdag 6 april 2006 los nummer 1,25 van onze redactie binnenland DEN HELDER - Zes vrouwen zijn gisteren in Den Helder gear resteerd omdat ze bij wijze van ludieke actie exemplaren van een seksblad uitdeelden bij de hoofdingang van het marinecom plex. De nog overgebleven exem plaren van het tijdschrift zijn in beslag genomen. De vrouwen hebben vier uur in een cel door gebracht. Hun actie was ingegeven door de commotie van de afgelopen weken over seksschandalen op marineschepen en de discussie over het vertonen van porno films aan boord. Dat laatste is inmiddels verboden. Spanning Hoofdredactrice van het seks blad Sandy Wenderhold: „Wij hebben ons blad uitgedeeld om het marinepersoneel een hart on der de riem te steken. Ze mogen in het openbaar geen pornofilms bekijken, maar persoonlijke lec tuur is niet verboden. We heb ben de gratis dvd die normaal bij ons blad zit er al uit gehaald om elke vorm van discussie te voorkomen. Ons blad kun je makkelijk naar je kamer of kooi meenemen om zo de spanning er een beetje af te halen." De actie- voersters begonnen om zeven uur 's ochtends het seksblad uit te delen aan de langskomende marinemannen en -vrouwen. Veel mensen weigerden de gift, maar toch slaagden de vrouwen er in zo'n vierhonderd exempla ren te slijten. Volgens Wenderhold leidde dat tot veel leuke reacties. Tegen acht uur arriveerde de politie. Wenderhold: „Dit heb ik nog nooit meegemaakt. We hebben het blad al eens in een zieken huis uitgedeeld en aan daklo zen, maar ja, dat was in Amster dam. We proberen slechts een beetje 'lucht' te geven aan de be laden sfeer die hier heerst." Volgens de politie ging het om een publiciteitsstunt van het blad. GPD/ANP (Advertentie) m71 ióss'ISSSSSO11 e het alfabet van Zeeland DEN HAAG - Televisiekok Pierre Wind onderwerpt GroenLinks-Kamerlid Azough aan een smaaktest. Met de blindproeverij hoopte de kok de volksvertegen woordigers gisteren te overtuigen van de noodzaak van voedingslessen op basis scholen. „Wij zijn de weg kwijt", riep Wind in de Haagse vergaderzaal. „Jongeren moeten zich bewust zijn van wat ze eten." Op een fabriekshamburger legde hij een flinke berg vet, om te laten zien wat er in die snack zit. De 'ooh's en 'jeetjes' waren niet van de lucht. En hoeveel suikerklont jes zitten er in een liter vanillevla? Alle Kamerleden zijn verbijsterd als ze horen dat daar 36 klontjes in gaan. Desondanks zijn de meeste Kamerleden bang dat nieuwe, verplichte lessen de werkdruk op scholen nog verder verhogen. De tien miljoen euro die nodig is om al le kinderen van de basisscholen voedingslessen te geven, blijft voorlopig in de tas van het kabinet. Tot leedwezen van vooral Pierre Wind, ambassadeur van de smaaklessen. foto Roland de Bruin/GPD (Advertentie) cl door Dick Hofland DEN HAAG - Ondanks alle extra inspanningen zijn de pro blemen in achterstandswijken ar van de grote steden toegeno men. De werkloosheid onder jon geren en allochtonen groeide, de huizenprijzen stegen en er zijn meer mensen uit minderheids groepen gaan wonen. Dit blijkt uit het Jaarboek' Gro- iestedenbeleid dat minister Pechtold vandaag naar de Twee- i de Kamer stuurt. De minister in concludeert daarin dat het nog jaren zal duren voordat de pro blemen in veel achterstandswij ken zijn opgelost. Van alle grote steden ontwikkel- li- de Arnhem zich het slechtst, ge volgd door Zwolle, Eindhoven, li! Hengelo, Emmen, Den Bosch, is- Breda en Amersfoort. Gronin- wr gen, Enschede en Helmond de- lo den het zeer goed. Het aantal i- slachtoffers van geweldsdelic- i- ten is het hoogst in Amsterdam en Leeuwarden. Dordrecht en Amersfoort heb ben het meest te lijden onder in braak en diefstal van auto's en oi fietsen. en Amsterdam is op vele punten je leefbaarder geworden, maar de ;e- veiligheid is er nog altijd een el groot probleem. Den Haag en Utrecht zijn aantrekkelijker ge worden als het gaat om wonen, bereikbaarheid en ondernemers klimaat, aldus het Jaarboek. In Rotterdam was het nog altijd toi slecht gesteld met de veiligheid sn de werkgelegenheid; verder 1, deed de stad het goed. GPD door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Prinses Mabel verzorgt vrijdag 5 mei in Vlissin- gen de H.M. van Randwijkle zing. Dat gebeurt 's ochtends in de Sint Jacobskerk, als begin van de activiteiten in het kader van het jaarlijkse Bevrijdingsfes tival die dag. De lezing, vernoemd naar .schrij ver, journalist en verzetsheld TI.M. van Randwijk (1909- 1966), is vorig jaar in ere her steld. Tot 2001 waren de toenma lige Zomeruniversiteit Zeeland en de PZC verantwoordelijk voor de organisatie. Op initia tief van de Raad voor Kunst en Cultuur in Vlissingen is de le zing, waarin telkens thema's zo als vrijheid en verdraagzaam heid centraal staan, in 2005 her vat en gekoppeld aan het Bevrij dingsfestival en aan de Maand van de Vrijheid. Het Comité Van Randwijklezing is zeer ingenomen met de mede werking van prinses Mabel. „Het is heel bijzonder. We zijn er zeer blij mee", zegt secretaris A. de Bruyne. „We hebben in voorgaande jaren al een mooi rij tje namen gehad, met onder an deren Ed van Thijn, rabbijn Soe- tendorp en vorig jaar Max van der Stoel. Het waren tegelijk ook allemaal mensen die wat aan het eind van hun carrière staan. Daarom is het aardig nu eens een jonger iemand te heb- ,ben. Het Bevrijdingsfestival is toch ook vooral gericht op jonge ren." De precieze inhoud van de lezing van Mabel (37), die sinds april 2004 echtgenote is van prins Johan Friso en eind juni haar tweede kind verwacht, is nog onbekend. Wel zeker is dat zij over mensenrechten zal spre ken. Die invalshoek ligt voor de hand, aangezien de prinses al tij dens haar studies economie en politieke wetenschappen grote interesse toonde in het onder werp. War Child Ze was in de jaren negentig op richtster van de European Action Council for Peace in the Balkans en van War Child, die zich bekommert om kinderen uit oorlogsgebieden. War Child speelt ook altijd een belangrijke rol tijdens het Bevrijdingsfesti val. Mabel is momenteel direc teur van de Open Society Institu te in Brussel, die zich inzet voor democratisering en maatschap pelijke hervormingen in Oost- Europa. Normaal gesproken is de Van Randwijklezing voor iedereen toegankelijk. „Dit jaar verwach ten we echter een extra grote aanloop", zegt De Bruyne. „Om dat te reguleren, hebben we en kele maatregelen genomen." Wie de bijeenkomst wil bijwo nen, dient zich vóór 21 april aan te melden via aj.de.visser@zee- land.nl. De lezing begint vrijdag 5 mei om 10.30 uur. De tekst van de le zing wordt in de vorm van een boekje uitgegeven. MIDDELBURG - De politie houdt een aantal inwoners van Zeeland in de gaten die moge lijk kunnen vervallen tot terro risme. Korpschef F. Goudswaard toon de zich gisteren bij het presente ren van het jaarverslag over 2005 aan de Zeeuwse burgemees ters zeer terughoudend over dat onderwerp. Hij ging niet in op de vraag om hoeveel mensen het gaat. Wel stelde hij dat terroris me niet iets is dat aan Zeeland voorbijgaat. „Er worden ook hier mensen in de gaten gehou den." De korpschef toonde zich met name bezorgd over de 'zelfontbranders', zoals hij ze noemt. Het doelt op eenlingen die onder invloed van met name het internet radicaliseren en tot actie kunnen overgaan. door Hans van Soest DEN HAAG - De lonen in sectoren waar veel Poolse werknemers aan de slag zoals de bouw en de tuinbouw, zullen de komen de jaren fors omlaag gaan. Die voorspelling doet onderzoe ker Rob Euwals van het Cen traal Planbureau (CPB), de re kenmeesters van het kabinet. ,Het is onontkoombaar dat in de cao's van die sectoren de lo- onder druk komen te staan," aldus Euwals. „Er ko- heel veel werknemers uit de Midden- en Oost-Europese landen op af die bereid zijn te- een lager loon te werken. Dat zal onherroepelijk gevolgen hebben. Nederlandse werkne mers moeten met hen concurre ren." Euwals deed zijn voorspelling gisteren tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer over het ka binetsplan om per 1 januari aan staande de grenzen te openen voor werknemers uit Polen en andere landen die recent toetra den tot de EU. Het CPB is er voorstander van dat de grenzen zo snel mogelijk opengaan. Volgens Euwals is daar een logische reden voor. ,De komende jaren trekt de eco nomie weer aan en komen er veel vacatures bij. Nederlandse werknemers die geen loon wil len inleveren, hebben zo de kans zoek te gaan naar ander werk. De grenzen moeten hoe dan ook in 2011 open van Brus sel. Wanneer we ze zolang dicht houden, is tegen die tijd de ar beidsmarkt misschien wel weer. verslechterd en hebben die Ne derlandse werknemers geen keus meer." De werkgelegenheid zal de ko mende jaren fors groeien in Ne derland, aldus Jan van Zijl, voorzitter van de Raad voor Werk en Inkomen. Uit cijfers die pas volgende week openbaar worden gemaakt, blijkt dat de werkloosheid hard daalt de ko mende jaren. „Eind 2007 zou die wel eens even laag kunnen zijn als in het recordjaar 2001," aldus Van Zijl. Toen waren er 250.000 personen werkloos, nu is dat ongeveer het dubbele. Van Zijl: „Tot aan 2010 zullen er jaarlijks een miljoen vacatu res openvallen door vergrijzing en door de groei van de econo mie waardoor er meer werkgele genheid ontstaat. Onze arbeids markt zal enorm veranderen. Be drijven krijgen steeds meer be hoefte aan tijdelijke werkne mers. Nederlandse werknemers willen echter het liefst een vast contract. Daardoor zal steeds meer ruimte ontstaan voor bui tenlandse werknemers om hier tijdelijk aan de slag te gaan." Het is nog onduidelijk of de Ka mer het kabinetsplan steunt om per 1 januari de grenzen te ope nen. Een meerderheid van CDA en PvdA heeft nog grote beden kingen. Zij willen dat de Ar beidsinspectie meer gaat contro leren of Poolse werknemers hier niet onder het minimumloon gaan werken. GPD De Franse eerste minister De Villepin zinspeelde gis teren op zijn aftreden. Door het brede verzet te gen zijn nieuwe Arbeids wet is het vertrouwen in de premier geschaad. Het ver trouwen in De Villepins po litieke rivaal Sarkozy neemt juist toe. De Middelburgse rechtbank vindt dat de schipper van de viskotter ARM 20 de meeste schuld draagt aan de aanva ring met het zeilschip Mohawk vorig jaar. De schipper kreeg een werkstraf van 120 uur en vier maan den voorwaardelijke celstraf. De kapitein van *g de Mohawk kreeg een voorwaardelijke boete. FC Barcelona heeft de hal ve finale bereikt van de Champions League. Dat ging gisteravond ten koste van Benfica: 2-0. De heen wedstrijd was in 0-0 geëin digd. Ook Arsenal is door. Na de 2-0 in het thuisduel tegen Juventus werd het giste- M ren 0-0. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Radio Televisie: 6 en 9; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21, 22 en 23; Economie: 25, 26, 27 en 29 Bedrijven rond Veerse Meer werken samen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1