Politie wil een blauwe dag Outlet Centrum Roosendaal mag verder bouwen Provinciegeld voor mosselstudie PZC ARM 20 draagt meeste schuld aan aanvaring Groen licht transport splijtstaven Borssele naar La Hague Rijkswaterstaat haalt onderhoud A58 's nachts in Massale inzet agenten bedoeld om normen te handhaven Zwaarder oordeel over incest Celstraf voor mishandelen agenten Geldlade gestolen uit winkel Goes Rillander moet de cel in Lichtgewond Bonden vrezen voor lampfabrieken Hoor Ben Jansen GOES - Weggebruikers op de A58 richting Zeeland moeten vanaf volgende week tussen de knooppunten Zoomland en Mar- kiczaat rekening houden met on derhoudswerk tijdens de nachte lijke uren. Van maandag 10 tot vrijdag 28 april zijn tussen zeven uur 's avonds en zeê uur 's morgens rijstroken en enkele op- en afrit ten afgesloten. Inéén weekeinde (van 21.30 uur vrijdag 21 april tot 5.30 uur maandag 24 april) is het hele wegvak dicht. De werkzaamheden op de wes telijke rijbaan van de A58 tussen Bergen op Zoom en de provinciegrens tussen Brabant en Zeeland zouden aanvan kelijk tijdens drie weekeinden in maart zijn uitgevoerd. Vorst en regen warén spelbreker. Volledige afsluiting De aannemer heeft er voor geko zen de vernieuwing van de as- faltlaag en het onderhoud aan enkele viaducten 's nachts en tij dens één weekeinde uit te voe ren, De volledige afsluiting van het ongeveer twaalf kilometer lange wegvak van vrijdagavond .21 april tot en met maandagmor gen 24 april betekent dat door gaand verkeer richting Zeeland via twee routes wordt omgeleid: via de Grevelingendam en de Zeelandbrug en via Antwerpen. Komend weekeinde wordt de on derhoudsbeurt van de A58 tus sen Markiezaat en Zoomland in de richting Roosendaal vol tooid. Dan is net zoals de vorige twee weekeinden sprake van een vol ledige afsluiting. De omleidings routes zijn dan in omgekeerde richting aangegeven. Gratis vervoer Het gratis vervoer per trein in .het weekeinde tussen Vlissingen en Roosendaal (en terug) dat Rijkswaterstaat en de Neder landse Spoorwegen tijdens de werkzaamheden bij wijze van proef hebben ingevoerd, geldt ook komend weekeinde. Zaterdag 22 en zondag 23 april is de trein niet gratis. door Emile Calon MIDDELBURG - Korpschef F. Goudswaard van de politie Zeeland wil in het najaar de blauwe dag invoeren. Op zo'n dag zal de politie massaal in ac tie komen en van hoog tot laag letten op bijvoorbeeld de verlich ting van fietsen en bromfietsen. „Het hele korps, van de jongste agent tot en met de korpschef, gaat dan op pad om gericht te controleren." Goudswaard wil naar voorbeeld van de politieregio Brabant- Noord met enige regelmaat zo'n actiedag houden om vooral de normen te handhaven. Zo'n blauwe dag is volgens hem be slist niet bedoeld om veel bekeu ringen te scoren. „Maar wel om de Zeeuwse samenleving te die nen. Want de samenleving is er mee gebaat als iedereen zich aan de wetten en normen houdt." Goudswaard vindt dat zeer belangrijk. Volgens hem is er niets mis mee als de politie goed let op het na leven van de regels. Dat is vol gens hem een prima middel om de veiligheid van de burgers te bevorderen. Doelstellingen Om die reden vindt hij ook dat de politie met het Openbaar Mi nisterie afspraken mag maken over het halen van een aantal doelstellingen op het gebied van aanhoudingen, uitschrijven van processen-verbaal en het in kaart brengen van problemen. „Daar is niets mis mee", her haalde hij met nadruk. „Dat is een manier om verantwoording af te leggen en te laten zien wat de 1100 medewerkers van het Zeeuwse korps doen met de 64 miljoen euro die we jaarlijks krijgen." Het ligt volgens de korpschef wel in de bedoeling om zo'n blauwe dag vooraf breed aan te kondigen zodat bij voorbeeld fietser en bromfiet sers hun verlichting tijdig in or de kunnen brengen. Goudswaard toonde zich giste ren, tijdens de presentatie van de jaarcijfers over 2005, aan de Zeeuwse burgemeesters bezorgd over het huiselijk geweld. Vorig jaar ontving de politie welgeteld 1544 meldingen. De korpschef durft geen harde uitspraken te doen of het hier gaat om reële aantallen of dat het gaat om het bekende topje van de ijsberg. Daarom weet hij ook niet of de ze vorm van geweld afneemt of juist toeneemt. Taboe In 2004 kreeg de politie 1959 meldingen. De korpschef merkt wel dat het taboe op het melden van huiselijk geweld wat aan het verdwijnen is. donderdag 6 april 2006 17 MIDDELBURG - Een 45-jarige inwoner van Goes is giste ren in Middelburg voor seksueel misbruik van zijn doch ter veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenisstraf, waar van tien maanden voorwaardelijk. De rechtbank legde de Goesenaar een zwaardere sanctie op dan de door de officier van justitie geëiste straf van twee jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Aan het slachtoffer moet 4000 euro smartengeld worden be taald. De man, die zichzelf slachtoffer voelt, heeft van 1995 tot medio 2001 incest gepleegd met zijn dochter. De seksuele handelingen begonnen toen het meisje zeven jaar was. MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor mishandeling van twee poli tiemannen veroordeeld tot tien maanden cel. Aan de agenten moet de Vlissinger 700 euro smartengeld betalen. De politie wilde op 3 oktober vorig jaar in Vlissin gen de man aanhouden voor een vernieling, maar daarte gen verzette de vechtersbaas zich hevig. Tijdens de worsteling zag hij kans de agenten flink toe te takelen. Een van de slachtoffers liep een hoornvliesbe schadiging op. De Vlissinger had verklaard dat hij dacht dat de agenten niet echt waren, maar dat verweer ging volgens de rechtbank niet op. GOES - Uit de wachtruimte van een bedrijfs-winkelpand aan Klein Frankrijk in Goes is dinsdagmiddag tussen zes uur en kwart over zes een geldlade gestolen met een onbe kend geldbedrag. De geldlade is vermoedelijk meegenomen door twee jonge ren van ongeveer twintig jaar, ieder zo'n 1,70 meter lang. Een medewerkster die ergens anders in de zaak aan het werk was, heeft het tweetal zien wegrennen. Zij had wat rumoer in de wachtruimte gehoord en is daar toen heenge lopen, maar de dieven hadden hun slag al geslagen. Het duo is weggelopen richting de Opel-garage op Klein Frankrijk. De politie vraagt etuigen contact op te nemen via 0900-8844 of zich te melden bij het politiebureau Goes. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz heeft gisteren een 24-jarige man uit Rilland voor het plegen van geweld in de relatiesfeer veroordeeld tot drie ënhalve maand gevangenisstraf plus een maand voorwaar delijk. De verdachte blijkt niet voldoende gemotiveerd om een klinische behandeling in Breda te ondergaan. Hij ontvluchtte de kliniek en zocht op 14 februari dit jaar in Rilland zijn ex-vriendin op om te ruziën over hun zoon tje. Hij kon zich niet beheersen en schopte tegen haar been. Twee Weken later ging hij weer in de fout. Hij bedreigde een man en vernielde een ruit. Aan de gedupeerde moet hij de glassschade van 122 euro vergoeden. Officier van justitie R. Rammeloo eiste vijf maanden cel. In de eis speelde mee dat verdachte nog in zijn proeftijd zat van een eerdere veroordeling voor mishandeling van zijn ex. De Rillander is eerder een contactverbod met zijn ex en een straatverbod opgelegd. door Jan van Ommen DEN HAAG - Het transport van gebruikte splijtstofstaven uit de kerncentrale in Borssele naar de Franse nucleaire opwerkfabriek in La Hague kan eind april door gaan, nu de Raad van State het sein op groen heeft gezet. In een drietal voorlopige uitspra ken heeft het rechtscollege giste ren de bezwaren van milieuorga nisatie Greenpeace tegen het transport van tafel geveegd. Greenpeace stapte naar de Raad van State in de hoop dat die het voor eind april geplande trans port per trein wilde blokkeren. Dê Raad van State ziet daar nu geen reden voor, onder meer om dat de transporten al sinds jaar en dag plaatsvinden en eerder door de Raad zijn goedgekeurd. Later dit jaar zal het rechtscolle ge de kwestie tijdens de bodem procedure diepgaand onderzoe ken en bekijken of er mogelijk sprake is van het transport van radioactief afval, waarvoor een veel strengere vergunningsproce dure moet worden gevolgd. Contract In dit stadium neemt de Raad van State genoegen met een ver wijzing naar het contract tussen energiebedrijf EPZ en de Franse opwerkfabriek Areva (voorheen Cogema). In dat contract staat dat de staven voor verder ge bruik worden opgewerkt en niet als 'afval' worden ingenomen. De uitspraak is een tegenvaller voor Greenpeace. Die wil een eind maken aan het transport van de staven naar de fabriek van Ai-eva. Daar werkt men de uitgeputte uraniumstaven op, Bij het opwerken komt pluto nium en kernafval vrij. Borssele krijgt uiteindelijk het afval te rug, vijftig keer minder dan de oorspronkelijke splijtstofstaaf; dat afval wordt opgeslagen in het Covra-opslaggebouw. Dat is volgens Vrom een belangrijke re den om de staven op te werken aangezien in Nederland geen ruimte is om de onbewerkte sta ven op te slaan. Kernafvalregels Volgens Greenpeace handelen zo wel Nederland als Frankrijk is strijd met de kernafvalregels door de op te werken splijtstof staven niet als afval maar als brandstof te behandelen. Green peace meent dat Nederland geen kernafval mag uitvoeren en dat Frankrijk geen Neder lands kernafval mag opslaan. De Raad van State stelt daar- overi met zoveel woorden dat het aan de Fransen zelf is te bepa len of het transport al dan niet in strijd is met de Franse milieu wet. Volgens EPZ en Areva worden de staven gerecycled tot op nieuw te gebruiken MOX-brand- stofstaven met plutonium. Al leen een stuk of twintig Franse kerncentrales kunnen die sta ven gebruiken. Greenpeace stelt verder dat er wereldwijd meer plutonium wordt geproduceerd dan ge bruikt en er op die manier een gevaarlijk grote plutoniumberg ontstaat. .TERNEUZEN - Bij een eenzij dig ongeval op de tunnelweg bij Terneuzen is gisteravond om streeks negen uur een automobi list lichtgewond geraakt. -Vermoedelijk heeft de auto van de man kort voor de ingang van :de Westerscheldetunnel de berm geraakt en is daarna over 'de kop geslagen. De bestuurder kon op eigen kracht de auto ver laten. Omdat er rookontwikke ling was en er brandstof uit de auto lekte, rukte de brandweer in Hoek uit. De brandweerlie den maakten de weg schoon. De itoeritten van de tunnelweg wa ren aan Zeeuws-Vlaamse kant een uur afgesloten voor verkeer. De Mohawk werd in juli vorig jaar gelicht, na te zijn gezonken door een aanvaring met de Arnemuidse viskotter ARM 20. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Omdat de schipper van de ARM 20 te hard voer en als kenner van de Westerschelde beter had moeten weten, krijgt hij van de rechtbank een ho gere straf dan de schipper van de Mohawk. Hij overweegt om in hoger be roep te gaan. Officier van justitie L. Boogert eiste twee weken geleden nog een boete van 10.000 euro tegen H. Marijs. Rechter J. Hop mans maakte daar gisteren voor de Mid delburgse rechtbank 120 uur werkstraf van, en vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. Een boete was niet nodig, omdat de rechter overwoog dat een werk straf voor een schipper wel degelijk fi nanciële consequenties heeft. De schipper van de viskotter, die vorig jaar juli in aanvaring kwam met het Noorse zeiljacht Mohawk II, had 'aan merkelijk onvoorzichtig gehandeld', vond de rechtbank. De Arnemuidenaar stuurde scherp naar bakboord, terwijl hij juist had moeten stuurboorden. Zijn snelheid, die veel te hoog was, bracht hij niet terug. Maar het belangrijkste is dat Marijs had moeten weten dat hij onerva ren schippers op de Westerschelde kan te genkomen. „Het is niet aan hem te dan ken dat er geen slachtoffers vielen", vond de rechter. Over S. Daler, de kapitein van de Mo hawk, toonde hij zich milder. Ook die voer onvoorzichtig; hij had geen goede kaarten aan boord, evenmin als het juis te marifoonkanaal. Daarom was ook de Noor strafbaar. Gezien zijn blanco straf blad in Nederland en zijn persoonlijke situatie („een boete valt hem zeer zwaar") was zijn straf, een boete van 1000 euro, geheel voorwaardelijk. Erkenning Terecht, zegt N. Peters die als woordvoer der optreedt voor de partij uit Noorwe gen, „Iedereen daar is heel positief over de uitspraak. Het is een erkenning. Ze gaan zich nu beraden over een civiele pro foto Lex de Meester cedure, om via die weg de schade te ver halen op de ARM 20. Die loopt nu op tot een miljoen. Met onze advocaat overleg gen we welk deel we van de Arnemuide- naren willen zien." In Arnemuiden spreekt B. Marijs van een schandaal. De oom van de verdachte, die op zee is, noemt de uitspraak 'zeker geen rechtspraak'. „De rechtsgang is van be gin af aan gekleurd. Antivissers. Wij zijn wat gewend, maar dit slaat nergens op. Mijn zoon die achter de ARM 20 voer, is niet eens gehoord door de politie. Het kon niet slechter." Of zijn neef in hoger beroep gaat, weet B. Marijs niet zeker. „Het valt wel te ver wachten." door Henk van Inqen ROOSENDAAL - De Raad van State (RvS) heeft de bezwaarmakers tegen Rosada Factory Outlet gelijk gege ven. Toch mag initiatiefnemer MDG, op eigen risico, verder bouwen aan het koopjescentrum in Roosendaal. De RvS concludeert, net als de be zwaarmakers, dat de normen voor fijnstof verder worden overschreden door de komst van het outletcenter. De gemeente had dus geen bouwver gunning mogen afgeven. Maar om- i 'dat de raad verwacht dat de gemeen- I te Roosendaal maatregelen neemt om alsnog binnen de grenzen van de 1 wet luchtkwaliteit te blijven, mag de bouw gewoon verder gaan. De uitspraak betekent dat Roosen daal opnieuw naar de bezwaren van de stichtingen Keerpunt en Behoud Kleine Kernen en de Wouwse onder nemer S. Dekkers moet kij ken. Woordvoerder H. Weijel van MDG verwacht weinig problemen. „Uit een nieuw rapport van Kema blijkt dat de normen voor fijnstof niet meer worden overschreden. We staan dus erg sterk. Onze advocaat bestempelt deze uitspraak als Pyrrus overwinning voor de stichtingen." Advocaat R. Backer van de beide stichtingen begrijpt dat optimisme niet. „De luchtkwaliteit moet op nieuw bekeken worden. Ik ben dan ook zeer benieuwd hoe de gemeente dit recht kan breien en wel binnen de normen blijft." Wethouder J. Pelle wijst erop dat ook de gemeente nieuw onderzoek heeft verricht naar de luchtvervui ling. „Uit de voorlopige resultaten blijkt dat we nergens meer de nor men voor fijnstof overschrijden." Bezwaarmakers tegen de bouw van Rosada Factory Outlet in Roosen daal kregen bij de Raad van State ge lijk; toch mag de bouwer verder wer ken aan het koopjescentrum. foto Robert van den Berge door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De provincie is be reid geld te steken in het onder zoek naar de risico's van het uit zaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, visserij) gaat dat vandaag kenbaar ma ken tijdens het visserij-initiatief Zeeland, waar de visserijsector, Zeeuwse bestuurders, vertegen woordigers van het ministerie van LNV en de milieubeweging om tafel zitten. Poppelaars deed gisteravond 'deze aankondiging tijdens een galadiner met 'Zeeuwse zilte zaligheden' in het Haagse pers centrum Nieuwspoort,. De bij eenkomst was georganiseerd door de provincie om in bijzijn van politici, bedrijfsleven en pers twee promotiecampagnes te presenteren. De campagne Delta Maritiem vestigt de aan dacht op watersportactiviteiten in Zeeland en onder het motto zilte zaligheden worden lekker nijen uit het Zeeuwse water aan bevolen. „De boodschap van bei de campagnes is: Zeeland is ge nieten", aldus Poppelaars. Dat genieten wordt op het ogenblik overschaduwd door de uit spraak van de Raad van State twee weken geleden, waarmee de uitzaai van Iers mosselzaad in de Oosterschelde werd verbo den. Eerst moet een passende be oordeling duidelijk maken dat de natuur. geen schade oploopt. Het benodigde onderzoek hier voor moet versneld worden afge rond, zodat in september op nieuw vergunningen kunnen worden uitgegeven. De provin cie is bereid daarvoor geld op ta fel te leggen. Poppelaars kon niet zeggen hoeveel. „We kun nen niet alles betalen, maar we willen ons best doen het proces te versnellen." De gedeputeerde was vol lof over de inzet van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit. Minister Veerman (CDA) maakte vorige week dui delijk dat hij zich voor de mos selsector wil inzetten. Poppelaars noemde een voor beeld waaruit blijkt dat het niet bij woorden blijft. Zeeuwse mos selvissers hebben de afgelopen tijd belangeloos meegewerkt aan het wegvissen van een deel van de schadelijke Japanse oes ters in de Oosterschelde. Elke visser kreeg wel een rekening van 170 euro gepresenteerd voor de afgegeven vergunning. Een te lefoontje aan het ministerie was voldoende om de leges kwijt te schelden, aldus Poppelaars. „Het ging toch om zestig vis sers. Voor mij is dat een teken dat het ministerie het goed voor heeft met de mosselsector." Die heeft ook de sympathie van de Tweede Kamer, bleek gister avond. Toen burgemeester C. van Liere van Noord-Beve land, als voorzitter van de Stich ting Vrienden van de Mossel, vertelde dat de voltallige WD-fractie zich als lid had op gegeven, vonden de Kamerleden L. Blom (PvdA) en S. Buijs (CDA) dat hun fracties niet kon den achterblijven. Zo werd bin nen een paar minuten een ruime Kamermeerderheid vriend van de Zeeuwse mossel. van onze redactie economie EINDHOVEN - Na de aangekon digde sluiting van Philips' lam penfabriek Weert vrezen vak bonden voor de toekomst van de zeven resterende lichtfabrieken in Nederland, onder meer in Middelburg en Terneuzen. FNV Bondgenoten denkt dat ook Philips in Deurne (rond 100 werknemers), waar stroom- draadjes worden gemaakt, bin nen enkele jaren sluit. Later zou den fabrieken in Maarheeze, Oss, Uden, Terneuzen, Roosen daal en Middelburg volgen. Een woordvoerder van Philips beves tigde gisteren dat Philips Deur ne 'in een moeilijke positie zit'. Philips kondigde gisteren aan dat het overgrote deel van de lampen die nu nog in Weert wor den gemaakt voortaan van con currenten in Azië en Oost-Euro pa worden betrokken en daarna worden doorverkocht. Een deel van de pi'oduetie wordt ver plaatst naar Polen. Philips wil proberen de 250 werknemers die zonder werk komen te zitten bij andere Philipsbedrijven en elders aan het werk te helpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17