Sta jij ook paraat na een ramp? Verdiept spoor Goes minder duur PZC Pionier van de stroom viert zijn honderdste verjaardag Bergs ziekenhuis berekent kostprijs Fruitteelt onder druk door duurder seizoenwerk Alles over hoofdzaken O Het Nederlandse Rode Kruis Word vrijwilliger! Je helpt met contactherstel tussen slachtoffers en hun familie. Als telefoonvrijwilliger sta je zoekers te woord of als registratievrijwilliger verzamel je inlichtingen over slachtoffers. Bel voor meer informatie: 070 44 55 888. +c A part of the international Red Cross and Red Crescent Movement www.rodekruis.nl Gedeputeerde schat investering op maximaal veertig miljoen euro Jesus Revolution zingt bij Bérea Jonge beesten op de boerderij Vernieling auto Oost-Souburg Over postpartum depressie is at veet bekend. Net ats over andere psychische aandoeningen. We kennen oorzaken, gevolgen en behandelingen. Het Fonds Psychische Gezondheid biedt informatie en geeft geld voor onderzoek en betere zorg. Kijk opwww.fondspsychischegezondheid.nl Wilt u helpen? Er is nog veel te doen! Giro 4003, Utrecht. FONDS PSYCHISCHE GEZONDHEID donderdag 6 april 2006 wl() door Frank Balkenende GOES - De aanleg van een half verdiept spoor in Goes, inclusief nieuwe kruisingen, hoeft geen vijftig miljoen euro te kosten. Volgens gedeputeerde H. van Waveren is het project uit te voe ren voor maximaal veertig mil joen. Het project is nodig om de hinder van het toegenomen goe derenvervoer te beperken. De betrokken Goese wethou ders in het vorige college ging'en in februari nog uit van een inves tering die kan oplopen tot vijf tig miljoen euro. Uit vervolgon derzoeken op een eerste, verken nende studie was gebleken dat er veel meer geld nodig is dan de geraamde twintig tot dertig miljoen euro. Vooral de bouw van een tunnel aan de Van Her- tumweg en daaraan gekoppelde aansluitingen met de M. A. de Ruijterlaan/Marconigebied zou al vijftien tot twintig miljoen eu ro vergen. Daar kwamen dan vervolgens de kosten bij van een half verdiept spoor vanaf Kloe- tinge tot het NS-station (zeven tien miljoen euro), een fietstun nel bij Ockenburgh en een herin richting van de spoorwegover gang Buijs Ballotstraat, die wel een gelijkvloerse kruising met verkeerslichten blijft. Goes en de provincie trekken sa men op in deze operatie. Gede puteerde Van Waveren laat we ten dat de cijfers inmiddels zijn bijgesteld. „Er zijn verschillen de varianten voor de tunnel en de verkeersafwikkeling aan de Van Hertumweg ontwikkeld, ook goedkopere. Ik denk dat het totale project mogelijk is voor veertig miljoen euro." Slakkenhuis Van Waveren onderstreept dat de kostenprognose in februari nog uitging van een dure hell- lingbaan vanaf de rotonde Piet Heinstraat tot aan de Van Her tumweg. Een goedkopere va riant is een slakkenhuisconstruc tie, waarbij de tunnelweg aan de zijde van de De Ruijterlaan een ruime bocht maakt. Die op lossing vergt minder ruimte en" zorgt toch voor het nodige ni veauverschil. BERGEN OP ZOOM - Zieken huis Lievensberg in Bergen op Zoom voert vanaf 1 mei tegen kostprijs behandelingen uit die niet meer in het basiszorgpak ket zitten. Te denken valt aan echo's bij zwangere vrouwen zonder medische noodzaak, het rechtzetten van flaporen en reli gieuze besnijdenissen. De directie en medische staf van ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom hebben daartoe de Stichting Scheldekliniek opge richt. De behandelingen worden aan geboden tegen 'kostendekkende tarieven'. Die zullen over het al gemeen fors lager zijn dan de wettelijke tarieven, zegt H, En- sing', directeur beheer van Lie vensberg. „De tariefstructuur binnen de gezondheidszorg is erg vervuild. In behandelingen zijn tal van andere kosten mee- berekend die het tarief ondoor zichtig maken. De kosten van spoedeisende hulp bijvoorbeeld of dure investeringen in radiolo- gie-apparatuur." Het College van Tarieven Ge zondheidszorg kijkt bij het vast stellen van de tarieven naar de 'reële kosten'. „De totaalkosten dus, inclusief de overhead bijvoorbeeld. Wij stellen maxima vast waar zie kenhuizen voor bepaalde behan delingen onder mogen gaan zit ten", aldus een woordvoerder van het college. Over de kostenverdeling moet nog worden onderhandeld. De gemeente Goes heeft zich bereid verklaard tien procent te willen bijdragen. De provincie is bezig om de rest van geld bij elkaar te krijgen. Gedeputeerde Van Wa veren rekent op subsidie van het Rijk, die dit soort infrastructure le projecten voor een kwart mee- financiert. Zoals de kaarten nu liggen, leggen Rijk en gemeente samen veertien miljoen euro op tafel. De overige 26 miljoen moet komen van de provincie, railbeheerder Prorail en het ha venbedrijf Zeeland Seaports, dat er belang bij heeft dat zijn klanten zoals Cobelfret met zijn autotreinen van de Zeeuwse lijn gebruik kunrien blijven maken. Vanaf 2009 geldt er immers een geluidsplafond op die lijn. Om die reden plaatst Prorail geluids schermen en raildempers en wor den houten bielzen vervangen door betonnen dwarsliggers. Van Waveren zegt dat voor 1 juni duidelijk moet bestaan over de financiering. Die datum is van belang omdat minister Peijs van Verkeer van Verkeerwater- staat dan het halfverdiepte spoor nog kan meenemen in haar planbeschrijving voor de Zeeuwse lijn. De gedeputeerde moet dus op korte termijn zaken doen met Zeeland Seaports en Prorail. Volgens directeur H. van der Hart van het havenbedrijf heeft de Raad van Bestuur zich nog niet uitgesproken of en hoeveel Zeeland Seaports bijdraagt. Pro rail heeft eerder al laten weten niet afwijzend te staan tegen over het laten verzinken van het spoor in Goes, maar nog geen be drag genoemd. Hoe diep de provincie in de bui del tast, wil Van Waveren (met het oog op de onderhandelin gen) niet zeggen. In maart vorig jaar zei hij wel 'dat we de hoofd- last niet bij de provincie moeten leggen'. op bijvoorbeeld een werkloos- heidsuitkering. Uitkeringsin. stantie UWV voerde de regelins uit tot 1 januari, maar die taal is sinds begin dit jaar bij de be lastingdienst gelegd. „En dis zegt om technische redenen niet in staat te zijn de oude regeling uit te voeren", aldus Slabbe- koorn. „Op de belastingdienst is ook veel afgekomen. Zo is de uit. voering van de zorg- en huurtoe- slag' daar gelegd, maar dan der! ik 'die regeling voor seizoensar beid kunnen ze er nog wel bij doen'. Het is een kwestie van willen of niet willen. De politiek moet nu beslissen. De regeling is overigens gehand haafd voor scholieren en studen ten. De fruitteelt heeft daar niks aan, omdat de oogst in septem ber en oktober is. Plet onderwijs is dan volop bezig. VLISSINGEN - De Noorss band Jesus Revolution treedt vrijdag 28 april op bij de Bérea- gemeente. De multimediashow. die gaat over de realiteit van ds tijd waarin we leven, is bedoeld voor belangstellenden tussen 15 en 30 jaar. Zij kunnen vanai 19.30 uur terecht in het gebouw aan de Gildeweg in Vlissingen. MIDDELBURG - Kinderboerde rij De Klepperhoeve in Middel burg houdt volgende week woensdag een extra jonge-dic- renmiddag voor kinderen. Zij kunnen dan allerlei jonge dieren zien en aaien. Ook mogen ze een rondje boerderij doen. De middag duurt van 13.30 tol 15.30 uur. Met Pasen, op zaterdag 15 april, kunnen kinderen van vier tol twaalf jaar ook nog eieren ko men zoeken op het boerderijter- rein. door Mieke van der Jaqt LEWEDORP - Een man van de vorige eeuw, zo mag je P.j. Paree uit Lewedorp wel noe men. Niet alleen werd hij vroeg in de twintigste eeuw geboren, hij was ook een van de pioniers die de vooruitgang tot in de ver ste uithoeken van het platteland droegen. Als jonge man fietste hij vanuit Zuid-Beveland naar Middel burg om zich te bekwamen in een nieuwe techniek: elektrici teit. Hij stichtte het bedrijf Pa ree in 's Heerenhoek, dat tot op de dag van vandaag bloeit on der de naam Paree BV, Elektro en Telecom. Paree vierde giste ren zijn honderdste verjaardag met een receptie in de recreatie zaal van De Kraaijert, het ver zorgingshuis waar hij inmiddels vijf jaar woont. Geboren en geto gen in 's Heerenhoek, zit de hon derdjarige in Lewedorp dicht bij zijn kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen, mét de zorg die hij nodig heeft. Lopen lukt niet meer, zodat de rolstoel uitkomst biedt. Ook het gehoor wil niet meer zoals vroeger, maar vervelen doet Paree zich niet. Hij leest veel en kijkt graag televisie. Ook heeft hij nog door Harmen van der Werf KAPELLE - Fruittelers zitten met een groot probleem. Ze drei gen dit jaar bijna 35 procent extra aan loonkosten te moeten betalen, omdat een speciale rege ling voor seizoenarbeid groten deels is afgeschaft. Gisteren is de Tweede Kamer door vertegen woordigers van landbouworga nisaties opgeroepen de regeling weer in te voeren. De Kapelse fruitteler A. Slabbe- koorn, voorzitter van de Neder landse Fruittelers Organisatie (NFO) in Zeeland en Brabant, vreest het ergste, als de Tweede Kamer geen gehoor geeft aan de oproep uit de sector. „Wij zitten in Nederland al met vrij hoge kosten en daar komt dit nog bij. Dat zal onze concurrentieposi tie sterk benadelen ten opzichte van buitenlandse fruittelers. Je ziet al een verschuiving optre den van arbeidsintensieve teel ten als asperges en aardbeien naar Duitsland. Met de fruit teelt zal dat niet zo snel gebeu ren, omdat fruitbomen niet di rect productie leveren, maar het gevaar zit erin dat wij ons uit de markt gaan prijzen." Alles draait om het besluit gele genheidsarbeid sector agrarisch bedrijf. Op basis daarvan hoef den landbouwbedrijven geen so ciale premies te betalen voor sei zoenarbeiders die minder dan acht weken werkten. Seizoenar beiders, onder wie veel huisvrou wen, asielzoekers, scholieren en werknemers uit onder meer Po len, hadden dan ook geen recht P.J. Paree uit Lewedorp vierde gisteren zijn honderdste verjaardag. foto Willem Mieras steeds bijzonder veel interesse in de zaak, waar zijn oudste twee zoons inmiddels al gepen sioneerd zijn. De jongste zit er nog volop in. Het feest in de Kraaijert werd gevierd met fami lie, vrienden en medebewoners. De zes kinderen van Paree heb ben voor twraalf kleinkinderen en inmiddels zeven achterklein kinderen gezorgd, van wie de meesten kwamen meefeesten. OOST-SOUBURG - Aan een au to die geparkeerd stond aan de Wittezeestraat in Oost-Souburg zijn tussen dinsdagavond 23.30 uur en gistermiddag 13.00 uur vernielingen gepleegd. De auto werd aan de bijrijderskant be krast. Het schadebedrag is onbe kend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16