Erdogan belooft de Koerden democratie Premier Thailand stapt op Harnas erkent Israël impliciet Nog steeds wateroverlast in delen Midden-Europa België krijgt in 2008 wegenvignet Parijs opnieuw toneel van rellen V£Aj Turkse premier reageert op geweld Istanboel Wetenschappers kweken blaas uit lichaamscellen Ezels beter dan vrouwen Berlusconi scheldt links uit IREIZEN Operatie Sharon is uitgesteld Madrid ontbindt bestuur Marbella Zuma: ik heb geen hiv Duitse wegen veiliger dan in 1906 15% Zomerkorting! Britse man slikt 40.000 xtc-pillen Eigenaar van rampboot vast woensdag 5 april 2006 door Henderiekus Wiltjer ANKARA - De Turkse premier Erdogan heeft gisteren de Koer den meer democratie en wel- vaart toegezegd. Het is al dagen onrustig in het Koerdische zuid oosten van het land. Die onrust sloeg in het weekeinde over naar Istanboel, de grootste stad van Turkije. Het geweld heeft aan zeker vijftien mensen het le ven gekost. De regering beschuldigt de Koerdistan Arbeiderspartij (PKK) achter het geweld te zit ten. Maar analisten en diploma ten stellen dat.het om een uiting van frustratie van de Koerden gaat. Het is volgens hen een ui ting van woede over de lokaal hoge werkloosheid, armoede en Ankara's weigering om het zuid oosten meer autonomie te ge ven. Het geweld barstte vorige week los in Diyarbakir, de grootste stad in het zuidoosten. Na een begrafenis van enkele door het leger doodgeschoten PKK-leden plunderden jongeren winkels en openbare gebouwen en raakten zij slaags met de oproerpolitie. De PKK begon in 1984 te vech ten tegen de regering. De strijd kostte aan zeker 37.000 mensen het leven. Sinds 1999 is het rela tief rustig. Inmiddels zit de leider Öcalan van de PKK in een Turkse ge vangenis en probeert de rege ring de situatie van de Koerden te verbeteren onder druk van de Europese Unie. Koerdische politici beschuldi gen de autoriteiten halfslachtig te iverk te gaan en alleen maai de EU te willen plezieren. Brus sel heeft Ankara gevraagd geen excessief geweld te gebruiken te gen de demonstranten. ANP/AFP/RTR door Guus Mater LONDEN - Voor het eerst zijn wetenschappers er in geslaagd een menselijk orgaan te laten groeien uit lichaamscellen van patiënten. Het orgaan, een blaas, is in het lichaam van de patiënten getransplanteerd. Amerikaanse urologen beschrij ven in het Britse wetenschappe lijke tijdschrift The Lancet hun onderzoek van zeven jonge pa tiënten, die al twee tot vijf jaar met een nieuwe blaas leven. Col lega's van de onderzoekers; werkzaam aan de Wake Forest University in Winston-Salem, spreken van een doorbraak op het gebied van transplantatie. „Dit is een kleine stap op weg naar de vervanging van bescha digd weefsel en organen", zegt dr. Anthony Atala, die het on derzoek heeft geleid. De patiënten, variërend van 4 tot 19 jaar, leden allemaal aan een open rug. Daardoor hadden zij van geboorte af geen contro- Ie over hun onderlichaam. Zij kunnen hun plas niet ophouden. Met de nieuwe blaas kunnen ze dat wel, toont het onderzoek van de Amerikanen aan. Ook krijgen ze geen niei'ziekte,. een vaak voorkomend probleem bij mensen met blaasproblemen. De eerste transplantatie dateert van 1999. Het feit dat de nieuwe blaas al geruime tijd functioneert, bete kent voor Atala dat regeneratie ve medische technieken ooit het tekort aan donororganen kun nen oplossen. ANP NEW DELHI - Ezels zijn beter gezelschap dan vrouwen. Ze zijn loyaler en klagen minder. Dat staat in een school boek dat gebruikt wordt door veertienjarige leerlingen in de Indiase deelstaat Rajasthan, meldde de krant The Ti mes of India gisteren. Het boek is goedgekeurd door de nationalistische rege ringspartij van de Staat, maar heeft felle protesten losge maakt bij de vrouwenafdeling van de partij. Functionaris sen van de deelstaat menen echter dat niemand geschokt hoeft te zijn. „Die vergelijking is met een flinke dosis hu mor gemaakt", zegt ambtenaar A.R. Khan. GPD/RTR ROME - De Italiaanse premier Silvio Berlusconi heeft de Italianen die zondag bij de verkiezingen op de linkse op positie stemmen, op een vulgaire wijze uitgescholden. De premier gebruikte gisteren voor hen de term 'coglioni'. Zijn grote opponent Romano Prodi noemde Berlusconi meteen 'ongemanierd, vulgair en onbeheerst', en onge schikt om het land opnieuw te gaan regeren. 'Coglioni' wordt algemeen gebruikt als een grof scheldwoord, dat met klootzak, stomkop, dwaas, randdebiel of schoft wordt vertaald. GPD/RTR De premier beloofde tijdens een toespraak tot parlementsleden van zijn AK-partij in Ankara 'meer wegen, meer ziekenhui zen, meer scholen en meer ar beidsplaatsen in het zuidoosten te creëren'. Hij voegde' eraan toe 'meer vrij heid, democratie, welvaart, rech ten en rechtvaardigheid' te bren gen. JERUZALEM - De voor giste ren geplande operatie van de Is raëlische premier Ariel Sharon (78) is uitgesteld. Een woordvoerder van het Ha- dassah-ziekenhuis in Jeruzalem zei dat tot uitstel is besloten om- dat de premier een lichte infec tie aan de ademhalingswegen heeft. Chirurgen willen een gat in de schedel dichten dat bij eerdere j operaties was gemaakt. Sharon ligt na enkele hersenbloedingen sinds 5 januari in coma. Artsen denken dat Sharon bin nenkort naar een verpleeghuis wordt gebracht. Vicepremier Ehud Olmert vervangt Sharon, wiens Kadima-partij de verkie zingen van vorige week won. Naar verwachting wordt Olmert officieel tot Sharons opvolger benoemd. ANP/RTR MARBELLA - De Spaanse regering heeft' gisteren beslo ten het door corruptie in opspraak geraakte stadsbestuur van Marbella te ontbinden. „Het is voor het eerst in de ge schiedenis van het democratische Spanje dat een regering zo'n besluit neemt", zei vicepremier Maria Teresa Fernan dez na afloop van het kabinetsberaad. De Spaanse politie heeft de afgelopen week ruim twintig personen opgepakt, die betrokken zouden zijn geweest bij de illegale handel en andere duistere acties. Onder de ar restanten zijn burgemeester Marison Yagüe van Marbella en meerdere raadsleden. ANP/EFE JOHANNESBURG - De vroegere Zuid-Afrikaanse vice- president Zuma, die terechtstaat in een verkrachtings zaak, heeft gisteren gezegd dat hij niet besmet is met hiv. Hij heeft al eerder ontkend dat hij een 31-jarige vrouw heeft verkracht. Zuma (63) stelde gisteren dat hij zeker wist dat hij destijds niet seropositief was en dat hij dat nog steeds niet is. De zaak geldt als een van de belangrijk ste processen in Zuid-Afrika na de afschaffing van de apartheid. ANP/RTR BERLIJN - Duitse automobilisten hebben 56 keer minder kans door een verkeersongeval om het leven te komen dan in 1906. Dat blijkt uit gegevens die het Duitse bureau voor statistiek gisteren heeft vrijgegeven. De cijfers zijn bekendgemaakt ter ere van het honderdja rig bestaan van de registratie van verkeersongevallen. De overheid noteerde in 1907 meer dan 4800 ongelukken waarbij 145 mensen om het leven kwamen. Er waren toen 27.000 auto's geregistreerd. In 2005 overleefden ongeveer 5300 mensen een ongeluk niet. Het aantal auto's bedroeg vorig jaar circa 56.3 miljoen. ANP PARIJS - Demonstranten bekogelen de politie in Parijs. In de Franse hoofdstad werd gisteren opnieuw betoogd tegen de omstreden Franse arbeidswet. In Parijs mondde de demonstratie uit in rellen tussen jongeren en de mobiele eenheid. Die zette onder meer traangas in om de jeugdige oproerkraaiers uiteen te drijven. Frankrijk was gisteren in de ban van een nieuwe landelijke actiedag tegen de wet. Ook vorige week, tijdens een soortgelijke nationale protestdag, kwam het na af loop van betogingen in Parijs tot confrontaties tussen relschoppers en de oproerpo litie. foto JackyNaegelen/RTR door Robert Bloemen BANGKOK - De omstreden pre mier van Thailand, Thaksin Shi- nawatra, heeft gisteren in een te levisietoespraak zijn aftreden aangekondigd. Hij reageerde op de aanhoudende oppositie tegen zijn aanblijven. Hij wordt be ticht van machtsmisbruik en zelfverrijking. De eerste minister gaf aan dat hij als waarnemend premier in functie wil blijven totdat het parlement bijeenkomt om een nieuwe premier te kiezen. Dat gebeurt waarschijnlijk binnen een maand. De verenigde opposi tie tegen Thaksin beschouwde diens aankondiging op te stap pen als een grote overwinning. „Dit zou niet zijn gebeurd als wè onze krachten niet hadden verenigd", aldus een van de op positieleiders in Bangkok. De politieke partijen die tegen de premier ageerden, komen vandaag bijeen om de situatie te bespreken. Ze willen volgens Thaise media onder meer bepa len welke stappen nodig zijn om de eenheid in het Zuidoost-Azia tische land te herstellen. Thaksin verklaarde af te treden uit respect voor koning Bhumi- bol en voor de eenheid van het Thaise volk. De vorst zit dit jaar zestig jaar op de troon en Thak sin zei dat hij niet wil dat deze viering plaatsheeft temidden van een gespleten samenleving. De vertrekkende premier zei lid te zullen blijven van het parle ment. Ook zal hij zijn partij, de TRT, blijven aanvoeren. De machtsbasis van de premier brokkelde flink af omdat miljoe nen Thai bij de parlementsver kiezingen zondag blanco stem den als een motie van wantrou wen tegen Thaksin. Acties De premier lag al maanden on der vuur. Hij zou wetten aanpas sen ten behoeve van zijn per soonlijke of familiare zakelijke belangen. De Thaise oppositie had gisteren nog nieuwe acties tegen de premier aangekondigd. De Volksalliantie voor Democra tie (PAD), een gelegenheidscoali tie, wilde blijven demonstreren tot de omstreden premier zijn ontslag zou indienen. De oppositiepartijen stapten ook naar de rechter om de ver vroegde parlementsverkiezin gen van zondag ongeldig te la ten verklaren. De politieke te genstanders van Thaksin had den de stembusgang geboycot. De uitslag is nog niet bekend, al lijkt wel zeker dat de TRT de verkiezingen heeft gewonnen. Door de boycot was er in veel kiesdistricten maar één kandi daat, van de partij van Thaksin. Om een zetel in het parlement te kunnen bezetten, moest deze kandidaat 20 procent of meer. van de stemmen halen en dat is in talrijke kiesregio's niet het ge val geweest. Er komt daarom in deze districten een nieuwe stem ronde op 23 april, waaraan ook de oppositie mag meedoen, oor deelde de centrale kiescommis sie gisteravond. Daarna kan het nieuwgekozen parlement bijeen komen. ANP door Egbert Stoel RAMALLAH - De door de mili tante Harnas geleide Palestijnse regering heeft gisteren voor het eerst impliciet het bestaans recht van een joodse staat er kend. Iii een brief aan VN-secre- taris-generaal Annan schrijft minister van Buitenlandse Za ken Mahmoud Zahar dat zijn re gering bereid is om 'zij aan zij' te leven met de buurlanden. De Hamas-regering kijkt vol gens de brief 'uit naar vrede en onafhankelijkheid zij aan zij met onze buren'. Ook is de rege ring volgens de dinsdag ver stuurde brief 'klaar voor serieu ze gesprekken met het kwartet'. Het kwartet, bestaande uit de Verenigde Staten, de Europese Unie, Rusland en de VN zijn de opstellers van het vredesplan voor het Midden-Oosten, de zo genoemde routekaart. De radicaalislamitisehe organi satie, wier eerste regering vori ge week werd geïnstalleerd, heeft in het verleden tientallen zelfmoordaanslagen uitgevoerd in Israël. Het is officieel nog steeds uit op de vernietiging van de joodse staat. Desondanks refereert de brief aan de 'twee-staten oplossing' voor het conflict. „Het Israëli sche optreden in de bezette ge bieden maakt een einde aan el ke hoop op een uiteindelijke op lossing gebaseerd op de twee-staten oplossing", aldus de brief van Zahar. Een functionaris ln het kantoor van de bewindsman benadrukte dat het doel van de brief niet was om Israël impliciet te erken nen. „Zahar stuurde een brief aan Annan, maar hij erkende Is raël niet en maakte op geen en kele manier melding van iets met betrekking tot het Israëli sche bestaansrecht", aldus de zegsman. ANP/AFP LONDEN - Een man blijkt in ne gen jaar naar schatting 40.000 xtc-tabletten te hebben geslikt. De laatste vier jaar nam hij naar eigen zeggen 25 pillen op één dag. Wetenschappers spreken over de grootste gerapporteerde ecstasy-consumptie bij een mens tot nu toe. Hoewel de 37-jarige man zeven jaar gele den stopte, heeft hij nog steeds problemen met zijn korte-ter- mijngeheugen. ANP Advertentie door Patrick Selbach go Egbert Stoel WENEN - Midden-Europa blijft hinder ondervinden van liet hoge water. Zowel in Duits land als in Oostenrijk kwam gis teren een persoon om. In het Al penland viel een anderhalf jaar oud kind voor de ogen van de ouders in het water. In het Duit se Beieren maakte een 86-jarige man die emmers wilde schoon spoten een fatale val in de ri vier Brend. de nacht van maandag op insdag zijn ten noordoosten van de hoofdstad Wenen drie dorpen ontruimd. In Dürnkrut, aan de grens met Slowakije, staan nog 350 huizen onder wa ter. In de nacht waren tientallen mensen bezig om de maandag doorgebroken dam in de buurt met zandzakken te dichten. Ook drie andere dorpen in het grens gebied met Slowakije zijn ont ruimd. Hongarije kampt eveneens nog steeds met wateroverlast. We gen in en rond Boedapest zijn af gesloten. Ruim vijfhonderd men sen door heel het land moesten de nacht elders doorbrengen. In het noorden lijkt het water wat te zakken. Er zijn zesduizend soldaten ingezet om te helpen. In de Duitse deelstaat Saksen heeft het water van de Elbe ver moedelijk het hoogste peil be reikt. Functionarissen registreer den gistermorgen vroeg een peil van 7,49 meter. Tijdens de over stromingen van 2002 in Dresden bereikte het water van de Elbe bij Dresden een peil van 9,40 me ter. Het water zakte in de loop van gisteren een beetje. Ook hier is de brandweer ingezet. In Tsjechië is het peil van de El be ietwat gezakt. Bij Usti nad Labem in Noord-Bohemen is gis termorgen een peil van 8,83 me ter gemeten, twee centimeter la ger dan rond middernacht. Maar in het zuidoosten baart het waterpeil van de Morava nog zorgen. Ook in Polen be reidt men zich inmiddels voor op ongewoon hoge waterstan den. Bewoners langs de rivier de Oder, in het grensgebied met Duitsland, zagen de waterstand in 24 uur tijd met 25 tot 30 centi meter stijgen. ANP/DPA Thaise demonstranten in de hoofdstad Bangkok zijn dol van blijdschap nadat premier Thaiksin Shina- watra heeft aangekondigd af te treden. foto Sukree Sukplang/RTR MANAMA - De eigenaar van de boot die vorige week voor de kust van de Golfstaat Bahrein kapseisde, is gisteren aangehou den. De man wordt verdacht van doodslag. Door de ramp met de boot, die was gehuurd voor een bedrijfsuitje, kwamen 58 perso nen om het leven. ANP/AFP door Max Steenberghe BRUSSEL - De Waalse vice-pre mier André Antoine wil het al langer voorgestelde Belgische wegenvignet per 1 januari 2008 invoeren. Dat zei hij gisteren. Bij invoering van het wegenvig- net zullen ook Nederlandse auto mobilisten geld moeten betalen om over Belgische wegen te rij den. Vlaanderen kan zich daar in vin den, maar de datum zal pas vast staan als alle partijen het bok eens zijn over de betalingswijze en de verdeelsleutel. Naast de technische ên juridi- sche hindernissen spitst de one nigheid zich vooral toe op de ver deling van de opbrengst tussen Vlaanderen, Wallonië en Brus sel. Vlaanderen, het grootste ge west, wil betaling zien per gere den kilometer, het heuvelach tige Wallonië wil daar ook de tijd of de totale lengte van haar wegennet bij betrekken en Brus sel, dat in die gevallen er be kaaid zou afkomen, wil een heel -ander systeem. Het'wegenvignet zal voor alle automobilisten gel den. Er is nog niet gekozen voor een papieren of elektronisch sys teem. Zodra de partijen het eens zijn moet een studiegroep de plannen verder uitwerken en-af stemmen op de gewestelijke bu sinessplannen. Boek voor 17 april een verblijf in Disneylands Resort Paris bij aankomst tussen 20 april en 20 juli 2006! Oók te boeken bij Globe Reisburo www.disneytoppers.nl 0900-8482 (0,20 pm)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5