PZC Wie stopt doorzetter Yerdonk? Verbod uitzaaien mosselen is niet verdienste van ZMF PZC Rechtse kampioen plakte posters voor PSP Senior-politici zijn bezorgd over onverdraagzaamheid Zorgen over crisis in Koerdisch Turkije J Minister wordt gezien als uitdraagster F ortuynistisch gedachtegoed te gast 5 april 1956 ii® woensdag 5 april 2006 van onze redactie binnenland Nu is ze de kampioen van de rechtervleugel van de VVD, maar Rita Verdonk heeft nog posters geplakt voor de Pacifis tisch Socialistische Partij. In de jaren zeventig was ze actief voor deze partij, een van de voorlopers van GroenLinks. Ze deed mee aan manifestaties en protestacties. Verdonk studeerde toen sociolo gie in Nijmegen. Naast haar stu- die was ze actief bij de Bond van Wetsovertreders: ze corres pondeerde met gevangenen. Dat hing samen met haar bijvakken op het gebied van criminologie. Hoe worden mensen crimineel, wilde Verdonk weten. Na haar studie maakte Verdonk carrière in het gevangeniswe zen. Later stapte ze over naar de inlichtingendienst BVD, nu ATVD. Ze stemde PvdA en was niet politiek actief. Pas eind ja ren '90 werd ze ontdekt als poli tiek talent, terwijl ze namens haar buurtgenoten onderhandel de met de gemeente. Ze werd ge strikt door de WD. Nauwelijks een jaar later, in 2003, belde toenmalig partijleider Gerrit Zalm om te informeren of ze geen minister van Vreemdelin genzaken wilde worden. GPD door Frank Hendrickx en Jeroen Hoorn Glunderend maakt Rita Ver donk haar entree in de Tweede Kamer. Al dagen staat ze volop in de aandacht. Doet ze het of doet ze het niet? Ook nu zijn de camera's op haar ge richt. Dan spreekt Verdonk de verlossende woorden: „Ik doe het. Let's go." Mark Rutte heeft een serieuze tegenkandidaat voor het lijsttrekkerschap van de VVD. 'Let's go': het is een zin die her inneringen oproept aan het 'At your service' van Pim Fortuyn in 2002. Dat kan geen toeval zijn, zegt socioloog Dick Pels, auteur van een boek over de ver moorde politicus. „Als iemand aanspraak kan maken op de er fenis van Fortuyn, dan is het Verdonk." De minister van Vreemdelingen zaken zegt wat ze denkt en doet wat ze zegt. Net als Fortuyn. Ze hamert op duidelijkheid, is recht voor zijn raap en hamert op het belang van de Nederland se identiteit. „Verdonk is een heel erg Nederlandse vrouw", vindt Pels. „Ze heeft geen kosmopolitische uitstraling, zoals haar rivaal Rutte. Voor Verdonk is het Ne derlanderschap essentieel. Het is de hoofdprijs, zoals ze zelf heeft gezegd." Tegenstanders van de multiculturele samenle ving kunnen terecht bij Ver donk, meent Pels. Outsiders als Geert Wilders, Hilbrand Na- wijn en Marco Pastors mogen hun spullen pakken. De laatste twee hebben al gezegd dat ze in Verdonk een uitstekende kandi daat zien om het 'fortuynisti- sche gedachtegoed' uit te dra gen. De vraag is wie Ver donk nog kan stoppen. Staatssecretaris Rutte heeft veel steun binnen de WD-top, maar sinds de kan didatuur van Verdonk zit hij in de verdediging, constateert Jac ques Monasch, voormalig stra teeg van de PvdA, die in 2002 genadeloos verloor van For tuyn. „Rutte is het kleine broer tje van Wouter Bos, zoals Ka mervoorzitter Frans Weisglas zei. Die opmerking heeft hem in één klap dodelijk verwond." Als Rutte er niet in slaagt de opmars van Verdonk te stop pen, kan de PvdA dat dan wel? Monasch heeft zijn twijfels. Hij ziet Verdonk als de Neder landse Margaret Thatcher. „Ze presenteert zich met succes als een sterke leider, een vrouw die niet aan aftréden denkt, maar aan optreden. Net als Fortuyn kan ze de traditionele, arbeide- reske achterban van de PvdA wegtrekken. Ze is een heel goe de kandidaat voor het premier schap." Volgens de voormalige campag nestrateeg kan de harde opposi tie van de PvdA tegen het vreemdelingenbeleid zich gaan wreken. „Verdonk kan tijdens de campagne zeggen: kijk eens wat ik de afgelopen jaren alle maal te verduren heb gehad van de sociaal-democraten. Bos zal daar niet op in gaan, maar ie mand als Kamerlid Klaas de Vries - de belangrijkste tegen stander van Verdonk - is een on geleid projectiel. Bos heeft hem totaal niet in de hand." Pony Niet iedereen binnen de PvdA is pessimistisch. Volgens Dig Ist- ha, voormalig campagne-advi seur van Wim Kok, is Verdonk een 'one trick pony'. „Iedereen kent haar standpunten over in tegratie, maar over andere on derwerpen heeft ze zich nooit uitgelaten. In het verleden heb je vaker gezien dat politici die maar één kunstje beheersen, eventjes succes hebben en dan snel weer verdwijnen. Ik denk niet dat er bij de PvdA iemand wakker ligt van de gedachte dat Rita Verdonk de WD gaat lei den." De partijelite van de WD heeft nog de hoop dat Mark Rutte het tij kan keren. „Rutte heeft een breder profiel", zegt prominent WD'er Robin Linschoten. „De eerste taak van een WD-lijst- trekker is het voorkomen van een linkse meerderheid. Rutte is daar beter toe in staat dan Ver donk." Allochtonen Verdonk moet dringend 'ont-al- lochtoniseren', erkent trend- watcher Adjiedj Bakas, die Ver donk geregeld van advies voor ziet. „De komende Kamerver kiezingen gaan niet over allocht onen, zoals de vorige. Het the ma wordt de toekomst van Ne derland: hoe houden we onze economie in stand ondanks de vergrijzing en de opkomst van Oost-Europa en Azië?" Bakas haalt een peiling aan waaruit blijkt dat de Nederland se bevolking het wel ziet zitten om net als in Duitsland een vrouw aan het roer te krijgen. Voornaamste kandidaat: Rita Verdonk. Bakas ziet het al voor zich: Verdonk als de Nederland se Margaret Thatcher. „Streng en rechtvaardig, maar ook warm en invoelend leidt zij ons de toekomst in." GPD Rita Verdonk twijfelt niet meer: ze is klaar voor het partijleider schap. foto Phil Nijhuis/GPD door Lianne Sleutjes Senior-politici zijn be zorgd. Zij vrezen een verscheurd Nederland door groeiende onverdraagzaam heid. Gisteren presenteerden ze een manifest: Eén land, één samenleving. „Bevolkingsgroepen groeien uit elkaar. Je ziet bij allochto nen een afkeer van Nederlan ders en omgekeerd", zegt Mo hammed Rabbae, oud-Kamer- lid voor GroenLinks. „De sa menleving verhardt. Turkse talenten die hier zijn opge groeid gaan terug naar Tur kije, Somaliërs vertrekken naar Groot-Brittannië. Neder land wordt gemeden. Buiten landse werknemers die hier tijdelijk komen werken, de ex- pats, zeggen openlijk dat ze genoeg hebben van Neder land. Dat is te gek. Als er on verhoopt conflicten ontstaan, zijn we allemaal verliezers." Daarom doet Rabbae een ap pèl op allochtonen en autoch tonen. „We moeten elkaar le ren accepteren. Allochtonen moeten kiezen voor Neder land en niet met één been in Turkije of Marokko staan. Ze kijken meer naar TV Rabat dan naar Nederlandse zen ders. Iedereen moet de ba kens verzetten. Nederland dient weer open en tolerant te worden. We moeten niet bang zijn voor elkaar." Vorig jaar zette Rabbae een demonstratie tegen discrimi natie op touw. Nu heeft hij zijn oproep gegoten in het ma nifest Eén land, één samenle ving. Het is ondertekend door 'senior-politici' als Hans Dijk stal (WD), Jos van Kemena- de (PvdA), Tineke Lodders (CDA), Jan Terlouw (D66), Bas de Gaay Fortman (Groen Links), Anja Meulenbelt (SP) en Kars Veling (Christen- Unie). „Die senioren zitten niet zo vast aan hun partijbe lang", verklaart Rabbae zijn keuze. Deze oudere en oud-politici overhandigen het manifest aan voorzitters van allochto- nenorganisaties en de jonge renorganisaties van diverse politieke partijen. „Zij zijn de toekomst van het land. Zij moeten er aan werken in hun politieke netwerken." Ook wil Rabbae het pamflet ver spreiden onder kunstenaars, hoogleraren, cabaretiers, men sen die een verandering kun nen bewerkstelligen. De CDA-jongeren waren gis teren afwezig. Hun voorzitter Ronald Van Bruchem vindt het manifest een 'knuffeldocu ment'. Hij mist er in dat al lochtonen zich óók moeten in spannen zoals door Neder lands te leren. Harde toon Volgens Rabbae groeit de tweespalt met name door de harde toon van politici als de ministers Rita Verdonlc en Jo- han Remkes, en Kamerleden als Ayaan Hirsi Ali en Geert Wilders. En door maatregelen als de 'Rotterdamwet', die maakt dat in bepaalde wijken alleen mensen mogen komen wonen die genoeg verdienen. „Verdonk geeft allochtonen een trap. Terwijl je moet bin den. Zoals burgemeester Co- hen en wethouder Aboutaleb van Amsterdam. „Zij kunnen zeggen dat Marokkanen zich moeten gedragen, omdat ze te gelijk zeggen dat het ónze Ma rokkanen zijn", aldus Rab bae. Tineke Lodders, oud-CDA- partijvoorzitter en voormalig Eerste Kamerlid, wil 'een krachtig signaal afgeven' met het manifest. „De mensen ver harden. Terwijl we van ouds her respect hadden voor eik aars leefwijze." Zij legt de schuld niet grotendeels bij ac tieve politici, zoals Rabbae dat doet. „Dit is typisch iets van de héle samenleving, Daar zijn kabinet en Kamer leden wel onderdeel van." GPD door Fidan Ekiz De relatie tussen Turken en Koerden in Turkije is op dit moment zeer gespan nen. Zes dagen geleden bra ken in het zuidoosten van het land de hevigste rellen uit in jaren. Aanleiding was de dood van veertien leden van de PKK, de Koerdische beweging die strijdt voor een onafhankelij ke staat. Zij kwamen om tij dens gevechten met het Turk se leger. Het geweld dat volg de tussen duizenden demon strerende Koerden en de op roerpolitie, heeft al aan twaalf mensen het leven ge kost, onder wie drie kinderen. Honderden anderen raakten gewond. De Koerdische PKK pakte in 1984 voor het eerst de wapens op tegen het Turk se leger. In Diyarbakir, de hoofdstad van het zuidoos ten, braken toen grootschali ge onlusten uit tussen Koerdi sche sympathisanten van de PKK en nationalistische Tur ken. Turkije beleeft sinds en kele dagen een herhaling van die gebeurtenissen. De onlus ten begonnen vorige week in Diyarbakir en bereikten afge lopen weekeinde het westen van het land, zoals Istanboel. Echt voorbij was de strijd tus sen de PKK en het Turkse le ger echter nooit, ondanks de wapenstilstand die de Koerdi sche beweging afkondigde na de arrestatie van hun leider Abdullah Öcalan, in 1999. Vooral in de bergen gingen de gevechten, zij het op kleine schaal, de afgelopen jaren ge woon door. Nadat de PKK vo rig jaar de wapenstilstand of ficieel verbrak, escaleerde de situatie. Maar zo onrustig als nu is het in jaren niet meer geweest in de Koerdische regio. Vorig jaar nog gloorde er hoop, toen de Turkse premier Tayyip Er- dogan de stad Diyarbakir be zocht. De toespraak die Erdo- gan toen hield, wordt gezien als een keerpunt in de geschie denis van het land en de Turk se Koecden, Erdogan erkende als eerste leider dat Turkije zijn Koerdische minderheid onjuist had behandeld en be nadrukte dat die situatie dien de te veranderen. De tacti sche zet van de premier noop te de PKK een wapenstil stand af te kondigen voor een maand. Eerder had de rege ring al onder druk van de Eu ropese Unie zijn Koerdische minderheid meer rechten ver schaft. Zo werden Koerdische taalcursussen en Koerdische radio- en televisie uitzendin gen toegestaan. Ook het ver bod op Koerdische namen werd opgeheven. Critici meen den overigens dat de hervor mingen veel te laat kwamen. En nu grijpt de oppositie Er- dogans bezoek aan Diyarba kir aan om de premier ervan te betichten zelf de onlusten in het zuidoosten in gang te hebben gezet. Volgens de op positionele Republikeinse Volkspartij (CHP) heeft het bezoek van de premier de PKK juist aangemoedigd. Mustafa Özyürek van de CHP sprak van een machtsvacuüm in de regio. Hij beschuldigde de minister van Binnenlandse Zaken Abdulkadir Aksu van nalatigheid, 'omdat hij veel te laat is afgereisd naar de on rustige gebieden'. Terreur wet Kritiek kwam er ook van de ultra-nationalistische MHP- ider Devlet Bahceli. De minis ters kwamen gisteren bijeen om te praten over de onlusten en te zoeken naar oplossin gen. Ook een nieuwe terreur- wet werd besproken. Een van de maatregelen behelst het verbod op begrafenisbijeen komsten van Koerdische mili tanten in grote steden. De rel len in Diyarbakir braken uit tijdens de begrafenis van vier militanten. De bedoeling is dat zij voortaan in de bergen worden begraven. Volgens de Vereniging van Za kenlieden in Diyarbakir lost dit soort maatregelen echter niks op. Integendeel, de rege ring toont volgens de vereni ging hiermee aan het verkeer de beleid van jaren te willen voortzetten. Want het ware probleem is in de eerste plaats de sociaal-economi sche achterstand van het zuid oosten, menen de zakenlie den. „Als we niet snel iets doen aan de armoede, krijgt de PKK uiteindelijk wat ze wil: rnacht over de hele re gio", waarschuwen ze. GPD door Jikkie van der Giessen De Zeeuwse Milieu Federatie ligt onder vuur. De orga nisatie wordt beticht van maf fiagedrag en krijgt zelfs het verwijt 'een niet democratisch gelegitimeerde organisatie' te zijn. Deze betiteling viel vorige week in deze krant op te tekenen uit de mond van Isaac Vogelaar, de fractievoorzitter van de WD in de Provinciale Staten. Dit alles naar aanleiding van de uit spraak van de Raad van State dat er op dit moment geen spra ke kan zijn van uitzaaiing van Ierse mosselen in de Oosterschel- de. Om met de laatste kwalificatie te beginnen: de ZMF is een vere niging met betalende leden en lidorganisaties, met tienduizen den Zeeuwen als achterban. Zij ontvangt subsidies van verschei dene overheden, ook van Provin ciale Staten. In Nederland spre ken we slechts van 'niet demo cratisch gelegitimeerd' als iets in strijd is met de grondwet. En dat laatste is bij de ZMF per de finitie niet het geval. Want dan zou gedeputeerde Suurmond die de WD in het College vertegen woordigt, de Staten nooit en te nimmer een voorstel tot subsi die hebben voorgelegd. Of men nu voor of tegen een door de overheid gesubsidieerde organisatie als de ZMF is, ieder een heeft recht op een afgewo gen oordeel, zeker als dat een ne gatief oordeel is en nog meer als dat oordeel in de mond geno men wordt door politici. Is de ZMF nu werkelijk als eni ge verantwoordelijk voor het verbod van de Raad van State? Wie de lijst van bezwaarmakers beziet, moet onmiddellijk vast stellen dat ook Rijkswaterstaat, beheerder van de Oosterschelde, en Gedeputeerde Staten minis ter Veerman hebben geadvi seerd de import niet toe te staan. Gevaren Het standpunt van de ZMF kan dus op draagvlak rekenen bij ge deputeerde Poppelaars van Vis serij (CDA), bij Kramer van Eco logie en Water (PvdA) en Suur mond van Milieu. Ook het minis terie van LNV bleek al langere tijd op de hoogte van de reële problemen. Nog in 1997 ver bood het ministerie de importen en in 2003 maakte het Expertise centrum LNV gewag van de ge varen van het verplaatsen van schelpdieren. Over het algemeen geldt dat het de voorkeur verdient de splinter in eigen ogen eerst te zien, en in dit geval gaat dat zeker op. Het is aanzienlijk beter eerst vast te stellen wat je ziet, dan uit poli tiek gewin na te gaan hoe je moet zien. Demoniseren hoort niet thuis in een zichzelf en an deren respecterende politiek, en treedt de vereiste zorgvuldig heid met voeten. Ook kritiek op de Raad van Sta te is onjuist. Heeft niet diezelfde raad al meer dan eens gepleit voor een veel vroegere inmen ging van onze ministers met het Europees beleid? De Raad van State doet immers niets anders dan voorgenomen beleid toetsen aan de door Nederland goedge keurde Europese regelgeving. Anders dan Denemarken, waar het parlement vanaf het begin betrokken is' bij de effecten van de Europese regelgeving voor de binnenlandse politiek, kent Ne derland vooral een debat over de hoogte van onze bijdrage. Voor Nederland is het niet inte ressant te kijken naar grote lan den als Frankrijk en Duitsland, zoals de WD in schriftelijke vragen aan de orde stelt, maar om te kijken naar kleinere lan den zoals Denemarken, dat door vroegtijdigheid en constante po litieke en ambtelijke aandacht Brussel duidelijk maakt wat wel en wat niet haalbaar is. Dat Nederland een heldere Euro pese strategie ontbeert, blijkt bijvoorbeeld ook uit de commo tie rond de richtlijn luchtkwali teit en de enorme opgave om aan de kaderrichtlijn water te voldoen. Kortom, de rijksoverheid doet er goed aan anders met Europa om te gaan. Wellicht was het dan nooit tot een bewaarproce- dure gekomen. Nu dat niet het geval is, had de rijksoverheid zich van haar verantwoordelijk heid bewust moeten zijn en niet pas afgelopen najaar de op dracht moeten verstrekken om onderzoek te doen naar de effec VLIEDBERG - Bij historisch bodemonderzoek in een vlied berg bij de kerkruïne van Hoo- gelande (Walcheren) zijn diver se voorwerpen uit de tiende eeuw gevonden: een paar be nen schaatsen, een schoen, een schapenkam en enkele palen. De vluchtheuvel blijkt vooral uit mestdagen te zijn opge bouwd. De historische heuvel wordt afgegraven om plaats te maken voor akkerbouw. HAVEN - De lonen van arbei ders in de Antwerpse haven gaan zondag omhoog, vanwege de inflatie. Per taak wordt zes franc meer uitgekeerd. HEITJE - Alle Nederlandsê padvinders gaan weer op voor de actie Heitje voor karweitje. In Amsterdam wordt vandaag het eerste klus je verricht: een aantal jongens: en meisjes mag een opdracht' voor de koningin uitvoeren. GRACE KELLY - Onder mas sale belangstelling van de pers is de Amerikaanse filmster Grace Kelly aan boord gegaan om naar haar nieuwe onderko-: men in Monte Carlo te varen. Voor haar aanstaande huwe lijk met prins Rainier van Mo naco werd zij vergezeld door 80 bruids- en bloemenmeisjes. Een schip met mosselzaad ligt afgemeerd in de haven van Colijnsplaat. De Zeeuwse Milieufederatie is in opspraak geraakt vanwege haar rol in de beroepsprocedure die leidde tot het verbod op uitzaaien van mosselzaad uit Ierland. foto Dirk-Jan Gjeltema ten van de uitzaaiing, zodat de Raad van State de uitkomsten bij zijn oordeel had kunnen be trekken. Inhoud Wie het lijstje overziet, het Rijk dat meer dan eens de inhoud te veel naar de achtergrond schuift, een college van Gedepu teerde Staten dat net andere par tijen een negatief advies uit brengt, mag niet de uitspraak enkel en alleen toeschrijven aan de ZMF die doet waarvoor zij subsidie krijgt. Elke politicus die dat wel doet, doet de waar heid geweld aan. Daar is nie mand bij gebaat, de burger niet, de politiek niet en zeker niet de mosselvisserij die voor haar voortbestaan afhankelijk is van Europese regelgeving. Juist deze laatste sector heeft be hoefte aan een rijksoverheid die haar belangen op duurzame wij ze behartigt en aan een provin ciaal bestuur dat daar voortva rend en doeltreffend aan mee werkt. Drs. G.K.T. van der Giessen is voor D66 lid van Provinciale Sta ten. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: r Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax: (0111 >454657 Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijder '12.00 uur. Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maahd voor het einde van de betaalperiode. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v w. pzc. n l/ad ve rteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doorn aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abohnementen)administralieen om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, le zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WG6GNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4