«trt3 li VEB vindt strafeis Ahold redelijk f. A Twee verdachten aangehouden voor moord Marinus Terwoert PZC Milan en Villarreal in halve finale i tarfk. HU WBj POLDERDIJK Hoofdverdachten fraude zouden veertien maanden moeten zitten Vrouw uit Zelzate doodt zoontje (4) Harnas matigt toon over Israël Schoolplein moet van het slot Verdonk bij kiezer geliefder dan rivaal Rutte Natuuropnames in Knokke-Heist V Ondernemer Kerken tachtig keer doelwit roof Vondst mijnen legt werk Sloelijn stil Kamp naar Nederlandse troepen Kabul Het Italiaanse AC Milan en het Spaanse Villarreal zijn gisteren doorgedrongen tot de halve finales van de Champions League. Milan klopte dankzij late treffers van Inzaghi (foto) en Sjevt- sjenko het Franse Olympi- que Lyon met 3-1. In Lyon was het 0-0 gebleven. Vil larreal won thuis met 1-0 van Internazionale. In Milaan werd het eerder 2-1. ochtend l Vrij zonnig, vanmiddag stapelwolken en in Oost-Zeeland een buitje. Maxima rond 8 graden. r» G E V E L V E R F R A A 1 1 N G ZELZATE - Een 37-jarige vrouw uit Zelzate heeft gisteren haar vierjarig zoontje om het le ven gebracht. De zelfmoordpo ging die ze daarna ondernam mislukte. De vrouw verkeerde gisteravond nog wel in levensge vaar. Voormalig Ahold-topman Cees van der Hoeven verlaat aangeslagen de rechtbank nadat twintig maanden tegen hem is geëist. foto Marcel Antonisse/ANP De Palestijnse regering, geleid door de militante Hamas- beweging, heeft gisteren voor het eerst impliciet het be staansrecht van Israël erkend. In een brief aan VN-secre- taris-generaal Kofi Annan schrijft minister van Buitenlandse Zaken Mahmoud Zahar dat Ha rnas bereid is naast zijn buren te leven. Het is Jantje Beton een doorn in het oog: schoolpleinen waarvan, nadat de leerlingen naar huis zijn gegaan, het hek op slot gaat. De organisatie roept scholen op, het schoolplein open te stellen als speelplek voor kinderen uit de buurt. Ruim zeventig procent van de Neder landers is het daar mee eens. Maar scholen vre- ri/. -V, zen voor vandalisme. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17 en 19; Kunst: 21, 22, 23 en 24; Uit: 26, 27 en 28 - van onze redactie economie s e den HAAG - Redelijk vindt P. de Vries, directeur van de Vereniging van Effec tenbezitters (VEB), de straf fen die justitie gisteren te gen de voormalige top van Ahold heeft geëist. „Maar zéker niet te hoog." it n DEN HAAG - Rita Verdonk kan - als lijsttrekker van de WD reke- - nen op meer steun dan Mark 1 Kutte, de belangrijkste tegen- c kandidaat voor het lijsttrekker- schap van de WD. Verdonk krijgt de steun van veertig procent van de kiezers, Rutte van 33 procent. Ook WD-kiezers zeggen een voor- k keur te hebben voor Verdonk, I- blijkt uit een onderzoek van »t Maurice de Hond dat gisteren is n gepresenteerd. Nog geen week i- geleden had Rutte een kleine i voorsprong op Verdonk in de peiling van De Hond. Ruim twin tig procent van de ondervraag den liet gisteren weten op de WD te zullen stemmen met Ver donk als lijsttrekker. ANP pagina 4 wie stopt Verdonk? Voor de VEB, die in Nederland de belangen van duizenden klei ne Ahold-beleggers verdedigt, was de belangrijkste overwin ning al binnen: de schikking van 1,1 miljard dollar voor alle Ahold-aandeelhouders. Toch wil De Vries dat de verantwoor delijken voor het boekhoud schandaal - de oud-topmannen van Ahold - ook persoonlijk hun straf niet ontlopen. „Een andere straf dan hechtenis zou ik onbe vredigend vinden." Volgens De Vries hebben de voormalige topmannen geluk dat ze niet volgens Amerikaans recht worden vervolgd, want dat was ook mogelijk. Ahold heeft namelijk een beursnote ring op Wall Street. In dat geval zouden hun straf fen vermoedelijk veel hoger zijn uitgevallen. Zo zit de voormalig topman van energiemaatschap pij Enron wegens het me- ga-boekhoudschandaal tien jaar in de cel. Tegen hem was twin tig jaar geëist. Het OM heeft volgens De Vries wel aangetoond dat de verdedi ging van Van der Hoeven - dat hij nergens van af wist - 'totaal ongeloofwaardig' is. Officier van justitie Biemont eis te gisteren tegen ex-bestuurder Van der Hoeven en diens finan cieel rechterhand Meurs een ge vangenisstraf van twintig maan den, waarvan zes voorwaarde lijk. Tegen ex-bestuurder Andreae werd twaalf maanden waarvan zes voorwaardelijk geëist. De vierde verdachte, oud-commissaris Fahlin hoorde ook twaalf maanden tegen zich eisen, waarvan negen voorwaar delijk. Biemond: „Deze fraude raakt het hart van de onderneming, namelijk het vertrouwen in het bestuur en de commissarissen. De nonchalance waarmee Ver dachten belangrijke beslissin gen namen, getuigt van minach ting voor het jaarrekeningen- recht. Daar past een zware straf." Aangeslagen De vier verdachten toonden zich stevig aangeslagen. Van der Hoe ven kon een paar minuten geen woord uitbrengen en moest even worden afgeschermd door zijn advocaten. Nadat hij samen met Andreae het toilet had bezocht, herpakte hij zich. „Ik constateer een enor me discrepantie tussen eis en be wijsvoering." Raadsman Sjocro- na van Andreae en Fahlin, be tichtte het OM van 'scorings drift.' Een andere officier van justitie in deze zaak, Van Dis, zei giste ren dat hij overweegt een klacht in te dienen bij de tuchtraad voor accountants tegen Deloit- te, de huisaccountant van Ahold. Volgens justitie is Deloit- te tekortgeschoten bij de contro le op Ahold en hebben de ac countants gedrags- en beroeps- regels overtreden. GPD/ANP Frans Peeters exposeert in Domburg Maar liefst 577 fotografen uit 33 landen zonden hun kijk op het thema Natuur lijk in voor het internatio naal fotofestival van Knok- ke-Heist. Het leverde bijna 4000 inzendingen op: voor het publiek een groot scala aan uiteenlopende foto's van flora, fau na en onderwa- terwereld. Vandaag is bij u de Ondernemer bezorgd Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met lezersservice: 0800 - 0235444 m De vrouw werd afgelopen vrij- na een ruzie met haar ex-man, de vader van het kind, opgenomen in een psychiatri sche inrichting. Daaruit werd ze zondagavond weer ontslagen. Ze kampte al langer met psychi sche problemen en was daar eer der al voor in behandeling ge weest. Ook zou de vrouw vol- ns omstanders al vaker gepro- erd hebben zelfmoord te ple- n. Buren vonden het gisteroch- od verdacht dat de rolluiken van het appartement van de vrouw aan het Europaplein ge- :n bleven en schakelden de politie in. Agenten verschaften zich rond het middaguur toe- ang tot het huis. Daar troffen e het ontzielde lichaam van het ingetje aan, en de levensgevaar lijk gewonde vrouw. Die is per ambulance overgebracht naar een ziekenhuis in de omgeving. ZWOLLE - De politie heeft een 38-jarige man uit Eminen aange houden die ervan wordt ver dacht zeker tachtig keer te heb ben ingebroken in kerken ver spreid over het hele land. De politie onderzoekt of de man ook de inbraken op zijn geweten heeft die in de nacht van 1 op 2 februari werden gepleegd in ze ven kerken in West-Zeeuws- Vlaanderen. Het ging om kerken in Groede, Nieuwvliet (twee), Cadzand, Oostburg, Schoondij- ke en IJzendijke. Gestolen wer den onder meer collectebussen, een Statenbijbel en zendingsbus jes. Uit een andere Statenbijbel werden kostbare platen gesne den. GPD doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Het werk aan de nieuwe spoorlijn bij de A58 is stilgelegd na de vondst van ex plosieven uit de Tweede Wereld- De Sloelijn, die Vlissingen-Oost •net het hoofdspoor bij Arnemui- den verbindt, loopt over de Sloe- dam. En daar is in de Tweede Wereldoorlog hevig gevochten, Weet ook A. Korlaar van Pro fil- „We hebben van tevoren ^en risicoinventarisatie laten maken en we hebben heel zorg vuldig historisch onderzoek ge daan. Dat we explosieven zou den vinden, was bekend. De vondst van de landmijnen had den we niet voorzien. ge week werden vijf anti- mijnen aangetroffen bij het verplaatsen van grond van de A"n naar de kruising Binnen dijk-Jonker Fransweg. Die zijn op het terrein van Cobelfret in Vlissingen-Oost tot ontploffing gebracht, meldt de politie. De explosie liet een krater van ze ven meter diep achter. Een paar weken eerder werden een ande re antitankmijn en een granaat gevonden. „We waren net van plan om te gaan heien voor het viaduct", zeg Koflaar. „Daar wachten we nu even mee." Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen of de aanleg van het viaduct vertra ging oploopt. „De oplevering staat gepland voor de zomer van 2007. Dus we hebben nog even de tijd." Voordat het werk ver- der mag, moet er meer onder zoek plaatsvinden naar niet-ont- plofte explosieven. Bovendien moet een plan van aanpak wor den gemaakt. Dat moet worden goedgekeurd door de gemeenten Middelburg en Goes. door Maurits Sep MIDDELBURG - De politie heeft gisteren twee mannen uit Den Bosch en Horst aangehou den in verband met de moord op oud-advocaat Marinus Ter woert in 1993. De twee zijn over gebracht naar de gevangenis in Middelburg en worden ver hoord. Gelderland." De tips die na de uitzending van Opsporing Ver zocht half maart zijn binnenge komen, hebben volgens hem geen rol gespeeld. De verdachten zijn gisteroch tend aangehouden in hun wonin gen in Den Bosch en Horst. Zij hebben DNA-materiaal afge staan. De politie heeft hun hui zen ook al doorzocht om bewij zen te vinden voor de betrokken heid van de mannen bij de moord op Terwoert. Of dat iets heeft opgeleverd, wist Van Mou- rick gisteren niet. „Alles wordt eerst overgebracht naar Middel burg en daarna bestudeerd." Marinus Anton Terwoert werd in maart 1993 op 79-jarige leef tijd vermoord. Hij werd op 6 maart in zijn woning gevonden. De politie ging lang uit van een roofmoord omdat Terwoert rijk was en alleen woonde. Een ak- tentas, een kluissleutel en enke le juwelen werden nooit terugge vonden. Daders werden nooit ge pakt, ondanks een destijds geda ne oproep in Opsporing Ver zocht en een beloning van 25.000 gulden. De zaak werd in oktober vorig jaar heropend. (Advertentie) Advertentie i (posl)bankrekeningnummei: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij Éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso (€20,55)'. D per kwartaal metautomatische incasso 59,75)'. O per jaar met automatische incasso 229,20)' met grafts PZC-paraplu i Kijk op www.pic.nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar. i PZC, afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes het alfabet van Zeeland Het gaat om een 34-jarige man uit Den Bosch en een 39-jarige man uit Horst (Limburg). De po litie had sinds enige tijd het ver moeden dat de moordenaars van Terwoert gezocht moesten wor den onder een inbrekersbende die in dezelfde periode actief was in Zeeland en West-Bra bant. De inbrekers kwamen uit Oost-Brabant en Noord-Lim burg. De verdachten zijn betrokken geweest bij de inbraken in 1993, bevestigde de politie. Of zij ook iets te maken hebben met de Ma zda personenauto die werd ge bruikt bij de inbraken en die door een getuige in de zaak Ter woert is gezien in de buurt van Klein-Valkenisse, kon de politie gisteren nog niet zeggen. Dat wordt nog onderzocht. Onderzoeksteam Voor het onderzoek en het verho ren van de mannen wordt het on derzoeksteam, dat de laatste maanden uit vier mensen be stond, uitgebreid. Volgens woordvoerder J. van Mourick zal het zeker worden verdub beld. De mannen konden worden aan gehouden dankzij eigen recher chewerk van de politie, stelde Van Mourick. „Dit is voortgeko men uit de informatie die we hebben gekregen van de politie KABUL - Minister Hans Kamp (links) wordt in Kabul begroet door twee Nederlandse Land machtmilitairen. De bewindsman van Defensie bracht gisteren een bezoek aan de Nederlandse eenheden die in Kabul gestationeerd zijn. Kamp kwam vanuit Pakistan waar hij met zijn Pakistaanse collega Rao Sikander Iqbal en en kele hooggeplaatste militairen sprak over de si tuatie in het grensgebied tussen Pakistan en Af ghanistan. Voor de veiligheid van de nieuwe Nederlandse missie in de provincie Uruzgan is een goede werkrelatie met de Pakistaanse militairen van groot belang. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1