Het schoolplein moet weer open ogen Foto's nopen tot kSjken met andere Maandmenu 23,50 Grand Hotel Arion Maandmenu 23,50 Drie dichters kandidaat voor Maerlantprijs Veers schilderij Springer brengt 240.000 euro op Grand Café Raymondo Menu 8l Magazine Foto-expositie fans Gorefest room "-as«Sggsgp? '-AKI ww wam ad o ren I Vergaderen en feesten doe je op de meest centrale plek van Zeeland. Wilt u weten wat wij u kunnen bieden kijk dan op www.hotel-arneville.nl of bel 0118-638 456 Vooraf: Knapperige salade met dun gesneden Gandaham, pijnboompitjes en een honingdressing. Hoofdgerecht: Op de huid gebakken roodbaars "Provencaals", met een garnituur van olijven, zongedroogde tomaat en basilicum. Nagerecht: Hangop met een torentje van rood fruit en verse munt. RESERVEREN 0118-441 441 Als u een feest, receptie of bijeenkomst organiseert kunnen wij u daarbij helpen. Als u wilt, nemen wij zelfs de gehele organisatie op ons. Ervaren specialisten op het gebied van inrichting en decoratie zorgen voor een adembenemende entourage. Ook de muzikale aankleding kan door ons verzorgd worden. Wij hebben alles in huis zodat u kan terugkijken op een geslaagd evenement. BEL VOOR EEN VRIJBLIJVENDE OFFERTE: 0118-410 502 0118-638 456 Een lang gekoesterde wens gaat in vervulling. De begane grond en de le verdieping van Grand Hotel Arion worden volledig verbouwd! Dat betekent nieuwe zalen, een nieuw restaurant, een nieuwe bar, een nieuwe receptie, en ga zo maar door. Kom eens kijken, tijdens of na de bouw en laat u aangenaam ver rassen door HET NIEUWE ARION! Door een strakke planning blijft het bedrijf steeds geopend. Eten met uitzicht over zee, genieten van de onder gaande zon op ons grote maar knusse zonneterras. In ons restaurant kun je heerlijk eten en iedere maand bedenken onze koks weereen overheerlijk maandmenu. Vooraf: Een lauwwarme salade met een combinatie van groene en witte asperges. Hoofdgerecht: Een duo van lamsfilet lamskoteletjes vergezeld door een saus van rode port en rozemarijn. Nagerecht: Als afsluiting heerlijke chocoladetaart met vanillesaus en geslagen RESERVEREN 0118-418 019 woensdag 5 april 2006 w 13 Een entertainment programma met de paashaas speciaal voor de kinderen! van 3 t/m 12 12,50 p.p vanaf 13 25,- p.p. BELEEF UW PAAS- BRUNCH SAMEN MET DE PAASHAAS! RESERVEREN: 0118-410 502 kunst KATS - Drie dichters zijn genomineerd voor de eerste (Jacob van) Maerlant Poë zieprijs. Het gaat om Nell Nijssen uit Goes, Arnold Parre uit Middelburg en Hans Dingemanse uit Goes. De prijs is dit jaar in het le ven geroepen voor poëzie die een relatie heeft met Noord-Beveland. Het aan tal inzendingen was onver wacht hoog: 182 gedichten van 89 mensen. Een jury onder aanvoering van Maerlant-kenner Frits van Oostrom heeft gedich ten van Nijssen, Parre en Dingemanse genomineerd. De winnaar wordt zater dag 15 april bekendge maakt tijdens een bijeen komst in Galerie Kats. De prijs bestaat uit een bedrag van vijfhonderd euro. Behalve de genomineerde gedichten kiest de jury in totaal dertig inzendingen die worden opgenomen in een bundel. Deze wordt in augustus gepresenteerd bij de opening van de jaarlijk se manifestatie Kunstspoor op Noord-Beveland. ARNHEM - Het schilderij De Markt en het stadhuis te Veere (1872) van Cornelis Springer is Sistermiddag bij Notarishuis Arnhem geveild voor 240.000 eu ro. Dat is ruim boven de richt prijs van 150.000 euro. De koper is onbekend. Het schilderij was het topstuk Van de veiling, die kunstverza melaars uit binnen- en buiten land trok. Het is een van de voor naamste werken van Springer (1817-1891). Het is gemaakt op een mahoniepaneel en voorzien van een echtheidsverklaring en originele lakstempels. Springer verkocht het schilderij 1111872 voor het toen enorme be- fragvan 700 gulden aan gebroe ders Vander Donckt in Brussel. He laatste zestig jaar was het "iet meer verhandeld. Het schil derij kwam bij het Notarishuis '°recht via een nalatenschap. e niet de enige die er zo over denkt. Ruim zeventig procent van de Neder- landers wil dat kinderen zich ook na schooltijd op het schoolplein uit kun nen leven. Bijna dertig procent van de Sl Nederlanders mist in de buurt een 11 schoolplein waarop de jeugd altijd te- recht kan. Dat blijkt uit onderzoek dat Jantje Beton heeft laten uitvoeren door TNS Nipo. Tijd voor actie. Daarom is een wed- strijd uitgeschreven. De school met het beste idee waarmee een plein kan worden opengehouden, wint een feest. Met als speciale attractie een concert door de populaire popgroep Chipz op j het schoolplein. De actie is onderdeel van de jubileum- viering van tien jaar Jantje Beton Lo terij: de jaarlijkse geldinzameling voor de realisering van speelvoorzie- Om het nieuwe speelhuis van de Middelburgse basisschool Dolfijnenburch staat een hoog hek. Maar de rest van het schoolplein is open terrein. Ook na schooltijdle ven kinderen zich daar naar hartenlust uit. Jantje Beton wil dat meer scholen hun plein aan de buurt vrijgeven. foto Lex de Meester ningen. Alle scholen die kinderen op pad sturen om lootjes te verkopen, kunnen aan de wedstrijd meedoen. De beste inzendingen worden gebundeld in een boekje. Jantje Beton verwacht flink wat tips binnen te krijgen waarmee andere scholen hun voordeel kunnen doen. Er zijn meer'dan duizend scholen bij'dé" loterij betrokken, waarvan 45 in Zee land. Een van deelnemers aan de lote rij is openbare basisschool de Dolfij nenburch in Middelburg. Daar heb ben ze inmiddels volop ervaring met openbaar gebruik van het schoolter rein, zelfs al hebben ze daar nooit be wust naar gestreefd. Eerder dit jaar onthulde de Dolfijnen burch op het schoolplein een speelhuis voor de jongste leerlingen. Met behulp van ouders en bedrijven werd daar 11.000 euro voor ingezameld. Er staat een groot hek omheen. „Het speelhuis heeft veel geld gekost. Dus we zijn er .zuinig öp", zegt directeur R. Boel. De rest van het schoolplein daarentegen is wel druk in gebruik bij de jeugd uit de omgeving. „Er zijn voetbaldoeltjes, er staat een basketbalpaal, en er is een klauterrek. Er wordt druk gevoetbald, geknikkerd en gesprongen." Boel kan dat zien op de beelden van de came ra's die school en plein continu bewa ken. Om het schoolplein staat een hek, maar dat is zo laag dat kinderen er ge makkelijk overheen kunnen. „Het dient alleen om brommers en fietsen van het schoolplein te weren." Enkele jaren geleden vonden veel vernielin gen plaats. Het werd zo erg dat ex- stemmen opgingen er een onneembare veste van te maken. „Uiteindelijk werd niet gekozen voor een hoog hek, maar voor camerabewaking. Er is ook intensief met de kinderen gesproken. Sindsdien vinden nauwelijks nog ver nielingen plaats. De kinderen komen ons zelfs waarschuwen wanneer leer lingen van andere scholen blikjes op het schoolplein gooien." Ervaringen genoeg dus op de Dolfij nenburch om een gooi te doen naar de schoolpleinprijs. Maar je kan er ook anders tegenaan kijken. Speelplaatsen- architecte J. Vaas uit Wilhelminadorp ontwerpt momenteel een schoolplein voor een school in Almere. „Het moet zo leuk en zo open mogelijk worden in gericht." Dat is uitzonderlijk. „Ge meenten en schoolbesturen zien het schoolplein nog vaak als sluitpost. Het is vaak heel karig en akelig ingericht. Dat is vragen om problemen. Want als kinderen zich vervelen, hebben ze de neiging dingen kapot te maken. Als je wil dat kinderen zich goed gedragen, dan moet je zo'n plein zo leuk moge lijk maken." Het aantal van 3833 inzendin gen, 1000 meer dan vorig jaar, overtrof de stoutste verwachtin gen. Winnaars, genomineerden en geselecteerden - men kon meedoen in een tiental categorie ën - dompelen het publiek wer kelijk onder in de meest diverse en fantastische natuuropnames. Duitse fotografen waren dit jaar succesvol. Ze sleepten zowel de Gouden als Zilveren Lens en ook de Knack Award in de wacht. Verder toont gasttentoon- stelling The Wildlife Photograp her of the Year Competition, 's werelds gi-ootste. en meest prestigieuze natunrfotowed- strijd, de allerbeste natuurfoto's uit de hele wereld, gemaakt door fotografen in de dop tot zeer gerenommeerde vakmen sen. Een scala aan unieke opnames en artistieke hoogstandjes met flora, fauna en onderwaterwe reld rolt in de Lagunahal in Duinbergen aan het oog voorbij. Natuurelementen en facetten die misschien door het meren deel van ons nooit in het echt aanschouwd zullen woi'den, maar ook gekend en vertrouwd beeldmateiiaal dat afdwingt met andere ogen te kijken, zo dat voortaan niet meer achte loos aan al dat fraais vooi'bij wordt gegaan. Manuel Presti uit Italië, win naar van deze competitie, is fer vent aanhanger van deze theo rie. Hij wil met zijn werk vooral emoties losmaken bij mensen en bewerkstelligen dat zij zich meer openstellen voor de hen omringende natuur. Zijn be kroonde foto Luchtaanval toont een ronddwarrelende zwerm spreeuwen in vlucht, in beeld ge bracht met hun aartsvijand de slechtvalk. Om het gewenste ef fect van snelheid en beweging enerzijds en de dynamiek van de valk andei'zijds te bereiken, maakte hij gebruik van twee ca mera's. Dit resulteerde in een door Henk Postma Nederlanders rekenen het school plein tot de belangrijkste speel plek in hun omgeving. Ze zien graag dat kinderen er ook buiten de school tijden plezier beleven. Al te vaak is dat een vrome wens. Uit angst voor vernielingen verklaren steeds meer scholen hun plein tot verboden ter rein. Jantje Beton kan dat niet langer aanzien. Hij roept de scholen op hun pleinen open te stellen als speelplek voor de buurt. Dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan. „Scholen hebben steeds meer last van vandalisme. Wat is er dan sim peler, dan er een hek omheen zetten?", zegt Jantje Beton. Hij daagt de scho len uit niét voor die gemakkelijke weg te kiezen, maar naar slimme oplossin gen te zoeken, zodat de pleinen ook na sluitingstijd kunnen worden gebi'uikt. „Het wordt kinderen steeds moeilijker gemaakt op straat te spelen. Juist de schoolpleinen zouden daar ruimte voor moeten bieden." Jantje Beton is Speelplaatsen Advertentie Festival Knokke toont verrassend en rijk overzicht hedendaagse natuurfotografie door Anita Tournois KNOKKE-HEIST - Het interna tionaal fotofestival van Knok- ke-Heist besteedt dit jaar, onder de titel Natuurlijk aandacht aan diverse vormen van natuurfoto grafie. Het thema, lokte een flink aantal fotografen, om pre cies te zijn 577 uit 33 landen, uit tot het maken van de ultieme na tuurfoto. Nieuw: Onze menukaart in magazine stijl, onderscheidend zoals u van ons mag verwachten! Wij wensen u veel lees- en eetplezier! Yann Arthus-Bertrand: De Argentijnse criollo Ayacucho en zijn dresseur Martin Hardoy uit Argentinië. Arthus-Bertrand is de hoofdgast fotograaf op het fotofestival van Knokke-Heist. strak, dramatisch zwart-wit beeld met een spektakel dat in de toekomst steeds zeldzamer te zien zal zijn, omdat dergelijke spi'eeuwenpopulaties in Europa in rap tempo afnemen. Naast deze indrukwekkende op name hangt een foto van de Nieuiosgierige Vlaamse gaai, die is neergestreken op een be sneeuwde tak. Jesse Ritonen uit Finland, nog geen tien jaar oud, laat hiermee zien dat men ook al op zeer jeugdige leeftijd in het bezit kan zijn van een scherp oog, veel talent en een tomeloos geduld. Met deze foto werd hij gekozen tot Young Wildlife Photographer of the Year 2005. Een aparte hoek wordt ingeno men door de x*eeds diverse ma len in deze competitie onder scheiden Belgische freelance na tuurfotograaf Marcel Sloot- maeckers. Met zijn fraaie beel den van de Kalmthoutse heide, waar hij opgroeide, vestigt hij de aandacht op schoonheid in de directe nabijheid. Passie en kunde van lokale fotoclubs en de expositie Nature's Wisdom, laten eveneens fraai en boeiend beeldmatei'iaal zien. Het fotofestival biedt jaarlijks ook een platform aan een jonge Belgische fotograaf. Stefan Ta- vernier toont in Scharpoord met de reeks Natura een semi-na- tuurlijk landschap waarin de GOES - In podium 't Beest in Goes is momenteel een foto-ex- positie te zien van Gert-Jan Koelmans uit Kloetinge. Hij fotografeerde bezoekers na afloop van het concert dat de Goese metalband Gorefest een jaar geleden in 't Beest gaf. De twintig zwart-witportretten zijn tot eind deze maand te zien. menselijke figuur letterlijk aan wezig is, of sporen heeft nagela ten. Hoofdgastfotograaf Yann Ar thus-Bertrand - een Fransman die internationaal bekend werd met zijn boek over de luchtfoto grafie De aarde vanuit de hemel en aanzien verwierf met reporta ges over avontuur, sport en na tuur - exposeert Chevaux, een serie waarvoor hij 15 jaar lang de hele wereld over reisde. Op meesterlijke wijze heeft hij een respectabel aantal paardenras sen die hem het meest bekoor den, vastgelegd. In de aaneenrij ging van sublieme, exclusieve opnames herkent men fier- en felheid van zowel dier(en) als be rijder^) of eigenaar(s). Hij treft de magische relatie van mens en dier, tot een volmaakte eenheid, in mai-kant en ontroe rend beeldmateriaal. Dat is bij voorbeeld te zien op de foto van Rimbaud, een negen jaar oud zuiver Spaans rijpaard bereden door Joëlle Balland, of de afbeel ding van de Argentijnse ciiollo Ayacucho en zijn dresseur Mar tin Hardoy uit Argentinië in in nige omhelzing. Geen statische portretten, maar beelden van kleine en grote, wilde als ook door de mens gefokte paarden; een en al natuurlijke beweeglijk heid vol kracht, temperament, elegantie of souplesse. Om dier of dier en mens volledig tot hun recht te laten komen maakte Bertrand voor elke opna me gebi-uik van een juten achtei- gronddoek, een theatrale achter grond midden in het landschap of gebouw, hetgeen een klassie ke en statische ondertoon ver leent aan de hedendaagse dyna mische vormgeving. Internationaal Fotofestival, t/m 28 mei in Lagunahal-Duijibergen en cultureel centrum Scharpoord- Knoklce. Geopend: dagelijks 10-19 uur. Eveneens in de diverse gale ries in Knokke/Heist. Er is ook een openluchttentoonstelling op het Rubensplein. Tel: 0118-410 502 Fax: 0118-416 362 E-mail: info@amadore.nl slapen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13