Berlusconi leidt Italië als bedrijf 50% PZC Wateroverlast lijkt amper te bestrijden Prodi stoomde land klaar voor EMU SHOP 54 7 Invloed premier is overal voelbaar Kritiek op autoriteiten Tsjechië beleef de lente 'ifi i mi KORTING W /O KORTING TILROE OPTIEK Zwanger... mama-uciGU5a dinsdag 4 april 2006 van onze redactie buitenland BRUSSEL - De als gematigd links geldende Italiaanse politi cus Romano Prodi wil de recht se Berlusconi als premier aflos sen. Prodi bestuurde Italië al van 1996 tot 1998 met een cen trumlinkse coalitie. Hij was van 1999 tot november 2004 voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie. Bij de parlementsverkiezingen voert hij het linkse blok aan, omdat hij de voorverkiezingen overtuigend won. Ongeveer drie miljoen Italianen spraken zich in oktober 2005 uit over de kandidaten voor het leider schap van links: ruim 70 pro cent stemde voor Prodi. Onder zijn voorzitterschap van de Eu ropese Commissie verruilden twaalf lidstaten van de Europe se Unie hun munt voor de euro. Ook werd de unie met tien lan den uitgebreid. Toen Prodi in maart 1999 werd aangewezen tot nieuwe voorzitter, twijfelde bijna niemand eraan dat hij ge knipt was voor die functie. De ex-hoogleraar economie had wel voor hetere vuren gestaan. Als premier van Italië was de partijloze Prodi er immers in geslaagd zijn lancj klaar te sto men voor de Economische en Monetaire Unie. Italië kende bij Prodi's aantreden in 1996 de hoogste staatsschuld van de Europese Unie en het begro tingsbeleid hing van de boek houdkundige trucs aan elkaar. Bovendien moest Prodi de klus zien te klaren met zijn uiterst instabiel ogende Olijfboom-coa litie, waarvan naast christende mocraten ook onder meer ex-communisten deel uitmaak ten. Maar het lukte Prodi niet alleen dit bonte gezelschap meer dan twee jaar bijeen te houden (bijna een Italiaans na oorlogs record), hij voerde ook drastische bezuinigingen door, waardoor Italië toch de euro kon invoeren. De politieke krachtfiguur Prodi leek daar om de aangewezen man om het door fraudeaffaires geschon den blazoen van de Europese Commissie op te poetsen. Nadat Prodi én zijn ploeg in september 1999 de voortijdig opgestapte commissie-Santer officieel waren opgevolgd, bleek de Italiaan zijn daad krachtige reputatie niet echt te kunnen waarmaken. In de Brus selse wandelgangen heette het al snel dat hij te weinig leiding gaf aan zijn medecommissaris sen en dat hij het noodzakelij ke overwicht miste om beslui ten door te drukken. De Franse president Chirac noemde hem tijdens de EU-top in Nice in de cember 2000 schamper 'een kleine ambtenaar'. Ook aan de presentatie van de Italiaan schortte het nogal. Het Engels van de voormalige Har- vard-docent bleek niet om aan te horen en zijn Frans was zo mogelijk nog beroerder. Bin nen de Europese Unie werd ei- clan ook nauwelijks gepleit voor een tweede ambtstermijn voor Prodi, ook al omdat hij een terugkeer naar de Italiaan se politiek niet uitsloot. Prodi deed zijn eerste politieke erva ring eind jaren zeventig op als minister van Industrie. Hij keel de snel terug naar zijn hoogle raarszetel in Bologna. In 1982 werd Prodi naar Rome terugge roepen om het reusachtige staatsconcern Instituut voor de Industriële Wederopbouw (IRI) te leiden, dat in financiële pro blemen was geraakt. ANP teer dan 50,3 miljoen Italianen irnnen op zondag 9 en maan- lag 10 april naar het stemlokaal jm hun stem uit te brengen voor en nieuwe Kamer van Afgevaar- n en een nieuwe Senaat, iïlvio Berlusconi is de langstzit- i premier van Italië na de fweede Wereldoorlog en de eer- te die een volledige termijn uit- :it. De doorgewinterde zaken- nan en miljardair leidt het land ilsof het een bedrijf is. Zijn in- is in het hele Italiaanse ipenbare leven voelbaar, niet in iet minst in de media, waarop lij een immense invloed uitoe- 'ent. loor Liesbeth Buitink na grootste opinieweekblad van Italië. Omdat hij als regeringslei der ook invloed heeft op de staatstelevisie, geeft dat hem macht over naar schatting 90 procent van de Italiaanse me dia. Begin 1994 deed il Cavalie- re ('de ridder', omdat hij een staatsonderscheiding heeft ont vangen) zijn intrede in de poli tiek als leider van Forza Italia (Hup Italië). Berlusconi zei het destijds niet openlijk, maar een belangrijke reden om de poli tiek in te gaan was dat hij zijn zakenimperium en vooral zijn te levisiezenders wilde redden. Zijn politieke beschermheer, oud-premier Bettino Craxi, was aan corruptieschandalen ten on der gegaan en Berlusconi vrees de de indiening van een wet die hem een of meer zenders zou ont nemen. Forza Italia, dat een coalitie met de postfascistische Nationa le Alliantie en de federalistische Lega Nord was aangegaan, won de verkiezingen en Berlusconi werd in april 1994 premier. Hij merkte al snel dat het in de poli tiek anders toegaat dan in het bedrijfsleven. Vooral de grillige leider van Lega Norcl, Umberto Bossi, maakte hem het leven zuur. In december 1994 kwam het einde, toen de Lega Nord zich uit de coalitie terugtrok. Nadat hij in 1996 de verkiezin gen tegen de Olijfboom-coalitie van de partijloze econoom Ro mano Prodi had verloren, ging Berlusconi 'de barre tocht dooi de woestijn' in, zoals hij het zelf heeft genoemd. Artikel Vijf jaar later deed Berlusconi opnieuw een gooi naar de macht. Tijdens de campagne kreeg Berlusconi een storm van kritiek te verduren, nadat het ge zaghebbende Britse weekblad The Economist een artikel had geplaatst onder dé titel 'Waar om Silvio Berlusconi niet ge schikt is Italië te leiden.' Het blad stond stil bij de zakelijke belangen van de kandidaat-pre mier en de processen wegens on der meer omkoping van politici, belastingambtenaren en rech ters waarin hij verwikkeld was geweest. Berlusconi wees onmid dellijk alle beschuldigingen van de hand. Door een effectieve campagne wist Berlusconi de verkiezingen toch te winnen. Eenmaal aan de macht wist Ber lusconi al snel een wet aangeno men te krijgen die bepaalde dat hoogwaardigheidsbekleders, in het bijzonder hijzelf als pre mier, immuun voor vervolging zijn, zolang ze hun post bekle den. Later werd deze wet on grondwettelijk verklaard. Het proces tegen hem ging daarna weer verder, maar zijn raadslie den zijn er tot nu toe in ge slaagd om de procesgang zo lang mogelijk te rekken en zo een veroordeling te voorkomen, Berlusconi stond begin 2005 on der zware druk na een reeks pijnlijke nederlagen bij regiona le verkiezingen. Vooral zijn ei gen partij Forza Italia verloor fors. Toen Berlusconi weigerde koerswijzigingen door te voe ren, verliet de christendemocra tische UDC de coalitie. Berlusco ni wist de samenwerking met de Nationale Alliantie en Lega Nord echter te behouden. ANP 10ME - De bijna 70-jarige Ber- usconi leidt een imperium dat tranten, televisie- en radiosta- ions, filmbedrijven, voetbal- lubs, advertentiebureaus, verze- teraars, voedselbedrijven en jrojectontwikkelaars omvat, let Amerikaanse tijdschrift For- zette Berlusconi boven aan e lijst van rijkste Italianen, net een geschat vermogen van ,6 miljard euro. «Berlusconi maakte zijn fortuin !met media. Hij bezat begin ja- |en negentig de drie grootste ijommerciële televisiestations, ie grootste uitgeverij en het een PRAAG - De overstromingen in grote delen van Tsjechië hebben ie autoriteiten veel kritiek opge leverd. Volgens diverse burge meesters heeft de rijksoverheid sinds de watersnood van 2002 Biets gedaan. De huidige wateroverlast heeft jn tegenstelling tot de rampen i n 1997 en 2002 niet tot grote pa- ïiekgeleid/Crisisdiensten wer- ten veel beter. Maar dat zijn vol lens velen ook .de enige positie ve ontwikkelingen. De proble- nen konden veel geringer zijn ills de overheid de beloften uit 1002 had waargemaakt en op pvetsbare plaatsen dijken had angelegd. In de stad Usti nad -abem, aan de Elbe, is nog geen chop de grond in gegaan om •en dam aan te leggen bij het tadsdeel Strekov. Dat staat nu 'eer blank. De in der haast aan- ebrachte barrières van zand- akken konden het stijgende wa- er niet tegenhouden. „Waarom edijk er niet is? Omdat de rijks verheid alleen geld heeft uitge- rokken voor de damwand in Praag. Wij hebben 15 miljoen eu- o nodig en die hebben wij zelf 1^ liet", aldus de burgemeester r 'an Usti, Jan Kabat. Telefoons Sen ander probleem: de speciale elefoons die het ministerie van ünnenlandse Zaken, reddings werkers na de ramp in 2002 gaf, werken niet. De batterijen zijn laeen paar uur leeg. Ie stuwmeren in Tsjechië heb- 'en er ook niet voor kunnen zor- |en dat de problemen, bijvoor- 'eeld in het zuidoosten, voorko nen konden worden. De stad Mjmo liep daar deels onder. k worden overigens ook vraag- i ekens gezet bij het nut van luwmeren. Ze kunnen alleen tij- elijk en in een beperkt gebied 'oor een verlichting van de si- uatie zorgen. )e burgemeester van Olomouc, lat voor een deel is ondergelo- len, heeft forse kritiek geuit op Ie werkzaamheden aan een ka- laal rond de stad dat de water- roblemen zou moeten voorko- nen' „Daar wordt al negen jaar lan gewerkt en het zou nog ze- wen jaar gaan duren voordat het daar is. Dat kan natuurlijk jet." ■eldgebrek is ook hier het voor- laamsfe obstakel. GPD De Italiaanse premier Silvio Berlusconi spreekt zijn aanhang toe in de Italiaanse stad Bari. foto Luca Turi/EPA van onze redactie buitenland PRAAG - „Natuurlijk zijn we bang, maar in paniek? Nee." Ja- na Dvorakova, inwoonster van Melnik, ziet er gespannen uit. Geen wonder. Er zijn al onge veer 2000 inwoners geëvacu eerd, meer zullen er volgen. Melnik ligt precies op de plaats waar de Moldau in de Elbe stroomt. In beide rivieren is het waterpeil de afgelopen dagen fors gestegen. Melnik en omge ving staan blank. Delen van het platteland zien er uit als giganti sche meren. De beelden van de overstroming in 2002 en 1997 herhalen zich. Melnik rekent met een waterstand van uitein delijk acht meter, normaal is die twee meter. Per uur wordt een stijging van een centimeter geno teerd. .Gelukkig is de voortdu rende, zware regenval opgehou den. Desondanks zijn legereen heden naar de regio gestuurd. Wegen worden vrijgehouden voor transport van hulpmidde len. De smeltende sneeuwmas sa's in de bergen baren de mees te zorgen. De temperatuur is zo hoog (tien graden) dat de sneeuwlaag van soms twee me ter zo snel smelt dat de beken en rivieren het smeltwater niet meer aankunnen. En er schijnt nog 3,5 miljard liter sneeuwwa ter aan te komen. Noodtoestand De regering heeft voor zeven re gio's in het land de noodtoe stand afgekondigd: circa twee derde van Tsjechië. Er wordt een kleine 200 miljoen euro vrij gemaakt om de wateroverlast te bevechten. Het lijkt een druppel op een gloeiende plaat. In Usti nad Labem, een 'stad aan de El be, staat het centrum al onder water, In sommige woningen staat 1,5 meter water. Meer dan duizend mensen moesten hun huizen verlaten. Midden in cle stad is autoverkeer, behalve openbaar vervoer en hulpdien sten, stilgelegd. De brandweer vecht om de laatste brug die bei de delen van de stad verbindt toegankelijk te houden. Onder tussen stijgt de waterstand. Ge rekend wordt met 8,9 meter. Even verderop, aan de grens met Duitsland, is Hrensko een dode plaats geworden. Iedereen is weg. Straten, winkels en hui zen staan blank. Transport is al leen nog met boten mogelijk. In het noordoosten staan delen van de stad Olomouc onder water. Honderden mensen zijn al uit hun huizen gehaald. Pompen zuigen vierhonderd liter water per seconde weg in een poging de zaak droog te houden. De straten worden ingenomen door tientallen vrachtauto's met zand en stenen, op weg' naar kwetsbare plaatsen langs de ri vier Morava. Af en toe rijdt hen een bus tegemoet. In plaats van het eindpunt meldt het bord bo ven de voorruit 'evacuatie'. In het zuidoosten van het land, nabij Breclav, zijn de inwoners ten einde raad. Hief stijgt het water in de Dyje en Jevisovky, die bij de stad samenkomen, nog voortdurend. Er zijn vierdui zend inwoners in de regio geëva cueerd, van wie de meesten met eigen vervoer de regio verlieten. Vijfhonderd hectare land staat al onder water. Aan hulp aan vragen bij de rijksoverheid denkt niemand. „Wij hebben al handenvol werk om de situatie in de hand te houden", meldt een inwoner van de stad. Tot die conclusie is het kabinet in Praag ook gekomen. Premier Paroubek kenschetste de situa tie in het land als 'stilte voor de storm'. De eerste minister wees Reddingswerkers bouwen een dam met zandzakken tegen het wassende water in de rivier Elbe. Er ko men nog miljarden liters sneeuwwater aan. foto Alexandra Winkler/RTR daarbij op de smeltende sneeuw en regenval die nog voor extra problemen kunnen zorgen. Meteorologen voorspellen inder daad regen, en boven 800 meter sneeuw. Later in de week zou den de temperaturen weer gaan stijgen. Meer evacuaties zijn niet' uitgesloten, voorspelde de eerste minister. De wateroverlast heeft inmid dels aan negen mensen het leven gekost. Onder hen twee waaghal zen die in een kano en een rub berboot hun kunde in het wilde water wilden testen. De interna tionale spoorbaan tussen Wenen en Brno is buiten gebruik ge steld omdat die bij Breclav on-' der water ligt. Ook de E55 tus sen Praag en Linz is in Zuid-Tsjechië wegens de water overlast onberijdbaar. Ondertussen worden er ook crea tieve oplossingen bedacht om mensen in nood te helpen. Zo wil de regering vervalste merk kleding die in beslag is genomen op Vietnamese markten en nu doelloos opgeslagen ligt, gaan uitdelen. Zwembroek Dat niet iedereen zich zorgen maakt registreerde de Tsjechi sche televisie. Even buiten Praag stapte een man in zwem broek doodleuk de buiten haar oevers getreden Vlatava in om een stukje te gaan zwemmen. En even verderop werd een man aangetroffen die op zijn dode ak kertje bezig was zijn huisraad in veiligheid te brengen, „Ach ik heb nog tijd genoeg"., beweert Jan Sulc, slechts gekleed in broek en laarzen. Het water staat al zo'n twintig centimeter hoog in zijn straat. GP,D UITNODIGING MODESHOW 3» dinsdag 4 april Ter Reede maandag 8 mei Theo van Doesburgcentrum 14.00 - 16.30 H Inlichtingen: Shop 54 Scheldestraat 54 Vlissingen 0118-417423 OP DE GEHELE COLLECTIE BRILMONTUREN EN OOK NOG OP ALLE SOORTEN GLAZEN DEZE KORTINGEN GELDEN BIJ AANKOOP VAN EEN COMPLETE DE COLLECTIE BRILMONTUREN ZIJN ALLEMAAL UIT D 3RIL (MONTUUR GLAZEN) COLLECTIE 2006 WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl en op zoek naar leuke, betaalbare kleding? babyspedGdhaok President Rooseveltlaan 772 in Vlissingen Telefoon 0118 449098 Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43