Plan voor ruilwinkel in Goes TOPvoordeel bij KRAS! ift'T-'lH Helden en kathedralen inspireren Belgische ARDENNEN RIJNCRUISi •I3SD Meer dan een postzegel fZC Ziekenhuis leert patiënt zorg vragen AUTOrelzen DUITSLAND! Initiatief moet vooral minima steuntje in de rug geven Oosterscheldeavonden in Colijnsplaatse vismijn INCLUSIEF. KRAS WWW.KRAS.NL WWW.KRAS. NL WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NLi T5/ dinsdag 4 april 2006 door Frank Balkenende GOES - In de strijd tegen armoe de krijgt Goes waarschijnlijk een ruilwinkel. Mensen kunnen er terecht voor goederen en dien sten, mits ze zelf iets leveren. Het is de bedoeling dat alle transacties met gesloten beurs plaatsvinden. De winkel komt in een voormalig garagepand aan de Kuyperlaan, naast de wijkinfowinkel in de Goese Pol der. Het is alleen nog wachten op het verlossende woord van subsidiegevers. De vooral door vrijwilligers te runnen ruilwinkel is een initia tief van SMWO maatschappe lijk werk en welzijn, die sinds vorig jaar broedt op een dergelij ke voorziening. Het fenomeen is niet nieuw. In grote steden be staan al langer ruilwinkels, die vaak succesvol zijn. Een andere vorm van handel zonder beta ling is het Lets-systeem, waar bij deelnemers diensten en spul len ruilen. Dat zijn vaak echter gesloten kringen. SMWO wil juist een laagdrempe lige voorziening met een eigen gezicht. De ruilwinkel is in eer ste aanleg bedoeld voor mensen met een klein inkomen, maar staat open voor iedereen. „Na tuurlijk beginnen we zo'n win kel met het oog op minima. In Goes zijn er dat zo'n 3600. Die kun je met dit project ondersteu nen. Bijvoorbeeld een stoel ko pen, let wel zonder geld, en als tegenprestatie iemands hond uit laten. Om precies te weten wat iets waard is, willen we een pun tensysteem invoeren", zegt SMWO-projectmedewerker An ne Baron. Gegevens van kopers en verkopers worden opgesla gen in een databank, zodat de gevraagde tegenprestatie latei- kan worden verricht, mocht die niet direct beschikbaar zijn. De winkel moet eind dit jaar de deuren openen. Baron zou het aardig vinden als ook mensen die een goed inkomen hebben, meegaan in het railsysteem. Zo wordt de winkel een ontmoe tingsplaats voor alle lagen van de bevolking en wordt voorko men dat er al een snel een etiket je .'armenwinkel' wordt opge plakt. Bovendien is de kans groot dat het aantal diensten groeit als er een breed publiek komt. „Het zou een plusje zijn als de ruil winkel sociale contacten stimu leert. Mensen moeten er ook lol van inzien. Het kan juist erg leuk zijn om zonder geld aan spullen of hulp te komen." Be zoekers die niet precies weten wat ze zouden willen ruilen, krij gen advies over dé inbreng van hun kwaliteiten. Dat kan varië ren van het gras maaien tot be lastingadviezen. Het is absoluut niet de bedoe ling dat de ruilwinkel een con current wordt van het kleding en meubeldepot van het Leger des Heils en de Stichting Zuid wester. Baron geeft aan te wil len samenwerken met die kring loopwinkel en heeft daarvoor al concacten gelegd. Om die reden werkt de ruilwinkel straks zon der ophaaldienst. Mensen die meubelen of andere grote goede ren willen aanbieden, moeten ze zelf brengen. Ten eerste kost een ophaaldienst te veel en ten tweede wil Baron voorkomen, dat burgers te veel grof vuil naar de ruilwinkel doorspelen. Het ruil winkelproject kost twee ton, uitgesmeerd over drie jaar. SMWO heeft bij de provincie en het Oranjefonds subsidie aange vraagd. De meeste kosten zitten in de aanstelling van een coördi nator, die de vrijwilligers dient te begeleiden. De Regionale Wo ningbouwvereniging Samenwer king (RWS) bekostigt de huisves ting voor een periode van tweeë neenhalf jaar. Baron kan zich voorstellen dat de ruilwinkel in een later stadium uitgroeit tot een werkervaringsproject voor cliënten van de sociale dienst. „Dat is nog toekomstmuziek. Eerst moeten we de winkel van de grond zien te la-ij gen." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een crucifix van lege blikjes in de hal van het Zie- rikzeese gemeentehuis confron teert en roept vragen op. Het be treft een van de kunstwerken die de eindexamenkandidaten van 5-havo en 6-vwo van Scho- lengroep Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee hebben gemaakt. De expositie toont de resultaten van de examenopdracht voor culturele en kunstzinnige vor ming (ckv) met als thema's 'Hel den en Kathedralen'. „Ik wil hiermee Jezus en zijn aanhangers niet beledigen hoor, maar ik wil juist laten zien hoe zo'n aanbeden persoon eruit ziet als hij bestaat uit de resten van onze consumptiemaatschappij", haast maakster Imke van den Ende te zeggen. Verbaasd Zij is wat verbaasd over de dis cussie die haar werkstuk teweeg heeft gebracht. Eerst op school en daarna toch ook nog even bin nen het gemeentehuis. Niet dat er nou felle commotie is ont staan, maar enige toelichting was toch wel van belang, laat ckv-docente Jessica van der List weten. „Het is op zich een mooi voorbeeld dat kunst vragen op werpt en dat er vaak meer ach- terzit dan een eerste aanblik doet vermoeden", zegt de docen te. Zij heeft ervaren dat de twij fels over de crucifix van blikjes binnen het gemeentehuis met Freek, Anne, Marloes en Imke (vlnr) bij een van de ckv-kunstwerken. een heldere toelichting van de maakster kon worden weggeno men. Er prijken tot en met vrijdag 20 april ruim dertig kunstwerken van middelbare scholieren in de hal van het gemeentehuis. Hel den en kathedralen wisselen el kaar in veel verschillende ver schijningsvormen af. Blikvan ger is een portret van Tenzin Gyatso, de veertiende Dalai La- foto Marijke Folkertsma ma, gemaakt door Evelyne Bam- belt. De vwo-leerlinge 'schilder de' het portret met tekst over zijn levensverhaal 'en zijn bood schappen aan de wereld. Marloes Lemsom combineerde beide thema's door van twee houten panelen de omslag van een bijbel te maken. Op de ene zijde schilderde zij religieuze ta ferelen. „Omdat mensen heel vroeger de bijbel nog niet kon den lezen. En op de andere kant heb ik in het licht dat door het kerkraam valt mijn zusje ge schilderd. Iedereen kan daar ge staan hebben, maar het wordt pas speciaal als het iemand is die ook voor jou speciaal is. Hel den zijn voor mij mensen die dicht bij me staan", licht Lemsom toe. Inspiratie Sommige leerlingen, heten zich inspireren door filmhelden als Elvis Presley, Marilyn Monroe en Superman. Volgens Anne Hammers echter- is iedereen op zijn eigen wijze een held. Zij vroeg zes kennissen een helden cape aan te trekken en een mooie pose aan te nemen. Met een fotoshop-programma be werkte ze vervolgens de afbeel dingen tot kleine kunstwerkjes. Het oorspronkelijke kunstwerk van Freek van der Weele heeft de tand des tijds én der me de-scholieren niet overleefd, maar is nog wel als foto verte genwoordigd op deze tentoon stelling. Hij bouwde een kathe draal van snoep met onder meer vierentwintig ontbijtkoeken, me ringue als cement en smarties en schuimblokjes ter opsiering. De expositie is te bezichtigen tij dens de openingsuren van het ge meentehuis. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Over een maand willen de Oosterschelde- ziekenhuizen en Ziekenhuis Walcheren al de eerste resulta ten zien van de nieuwe publieksenquête die daar giste ren begon. De ziekenhuizen vor men de voorhoede van de lande lijke campagne 'Het start bij de vraag'. Patiënten moeten leren vragen wat ze willen, is de gedachte. Daartoe moet de patiënt wel we ten wat er te vragen valt. Klant adviseurs gaan de Zeeuwen daarbij helpen. Casemanagement Services uit Gouda heeft de methode ontwik keld met de Nederlandse Patiën ten en Consumenten Federatie (NPCF). De campagne wordt be taald met geld dat de zorgverze keraars reserveren voor de ver sterking van de positie van de zorggebruiker. Doel is uit te vin den wat de patiënt, de bezoeker en het brede publiek belangrijk vinden aan ziekenhuiszorg en hoe zij behandelinformatie wil len krijgen. De ziekenhuizen zijn de eersten die de methode gebruiken. In elk van de twee ziekenhuizen zijn komende maand dagelijks twee klantadviseurs te vinden die mensen vragen stellen over hun wensen en informatie geven over keuzemogelijkheden in de zorg. Ze hebben draagbare com. puters bij zich, waarop mensen de online vragenlijst op www.hetstartbijdevraag.nl kun nen invullen. M. Bergen van de Cliëntenraad van ziekenhuis Walcheren vulde gisteren als eerste de lijst in. Zij benadrukte hoe belangrijk het is dat een dokter zijn patiënt goede uitleg geeft. Informatie van internet is maar een hoeveel heid platte tekst, stelde zij. „Ie- mand moet dat vertalen naar de patiënt." De resultaten van de campagne worden in de zieken huizen geregeld besproken met raad van bestuur, artsen en me dewerkers. Voorzitter van de raad van bestuur H. Simons ver wacht dat het onderzoek in (fy ziekenhuizen het besef breng hoe zwaar een vriendelijke be handeling voor onzekere patiën-; ten telt. De Nederlandse Patiën ten en Consumenten Federatie wil met de verzamelde informa tie naar de zorgverzekeraars om een stem te krijgen bij de in, koop van zorg. „Ik ben blij dal mensen door het nieuwe zorg stelsel voor het eerst de kleine letters van hun polis gingen le-, zen en zich afvroegen wat zij aan zorg nodig hebben", zei A. Schipaanboord van het NP CF. De COLIJNSPLAAT - 'Oosterschel- de onder water', dat ïs de titel van de serie avonden, georgani seerd door duikcentrum Oceanus, Nationaal Park De Oosterschelde en de visveiling uit Colijnsplaat. De avonden worden vanaf april iedere maand gehouden in de plaatselij ke vismijn. De Japanse oester staat centraal op woensdag 12 april. Drie me dewerkers van het Rijksinsti tuut voor Visserij onderzoek ge ven presentaties. Daarna kun nen de aanwezigen de oesters proeven. Onderwaterfotograaf Doi Joop Stalenburg toont onderwa, terbeeld van oesterriffen. Inez Flameling, marien bioloog en eigenaar van Duikcentrun Oceanus, geeft op woensdag mei een lezing over de biolo; van de kreeft. Kreeftenvissei Gerrie van den Hoek ver over zijn beroep. Op de bijeen komsten van woensdag 14 jun p0( en woensdag 13 septemba staan de film 'Oosterschelde Na [öe tuurmonument' van Harmei van den Heuvel en nieuwe exoti sche soorten in de Oosterscheld-;^ centraal. De lezingen beginne! ^et om acht uur in de Visveiling Co lijnsplaat, Visserijweg 1 dot all 4 3-/4-/5-daagse autoreis België OP NAAR DE ARDENNEN! prachtige bosrijke en heuvelachtige omgeving mooie wandel- en fietstochten maken in de wonderschone natuur leuke Belgische stadjes, zoals het beroemde Bastogne, Bouillon grotten, zoals de grotten van Hotton en de grotten van Han volop kayak- en mountainbikemogelijkheden op 'steenworp afstand'van o.a. Luxemburg-Stad, historisch Trier, het schitterende Clervaux met het imposante middeleeuwse kasteel vrijwel iedere .vrijdag en maandag van 7/4 t/m 30/10 3 dgn 4 dgn 5 dgn v.a. 95 v.a. €125 v.a.€ 159 v.a. €99 v.a. 129 v.a.€ 165 v.a. 99 v.a. €129 v.a.€ 165 v.a. €99 v.a.€ 129 v.a.€ 165 v.a. 99 v.a.€ 129 v.a.€ 165 v.a. €89 v.a. €129 v,a..€ 165 v.a. €99 v.a, €129 v.a.€ 165 Augustus September Oktober Toeslagen: 1 -persoonskamer 22 (3 dgn), 33 (4 dgn), 44 (5 dgn), reserveringskosten 15 per boeking. Prijzen zijn per persoon, tenzij anders vermeld. Reisnummer AUTO 17.701, zie www.kras.nl/autol 7701 I PRIJSVERLAGING! I 8-daagse riviercruise Duitsland KRAS OPENT CRUISE-SEIZOEN! nu met verlaagde prijzen... naar o.a.: - de Duitse stad Keulen met winkelmogelijkheden en de Dom - het pittoreske en oudste Rijnstadje Andernach met volop historie - het gezellige wijnstadje Rüdesheim met de Drosselgasse - de universiteitsstad Mainz met de sfeervolle Altstadt en de Kaiserdom - Koblenz, het centrum van de wijnhandel met het bekende Weindorf MS VICTORIA CRUZIANA*** comfortabele hutten met 2 losse bedden, douche, toilet en airco recep tie televisie- en leesruimte restaurant en bar zonnedek met zwembad April Mei Mei Juli €435 €435 €499 €499 September Oktober Oktober 23-30 7-14 €435 €435 €429 Toeslagen per persoon: 2-persoonshut bovendek v.a. 69, 1-persoonshut bovendek v.a.€ 179, havengelden en reserveringskosten 29. Reisnummer CRUZ 17.304, zie ook www.kras.nl/cruz17304 verblijf in 3-/4-sterren hotel naar keuze k verblijf in 2-persoonskamer ontbijtbuffet S3 V HART van DUITSLAND**** Ontdek THURINGEN* 4-/5-/8-daagse autoreis vrijwel iedere vr., za.en m van 7/4 t/m 30/10 verblijf in Hotel Courtyard by Marriott ontbijtbuffet, gebruik van sauna en fitness Kassei: kastelen, vele winkels en restaurants tips: de Edersee.Göttingen en Eisenach I Reisnr. AUTO 17.515, zie www.kras.nl/auto17515 I 5-/6-/7-/8-daagse autoreis vrijwel iedere za., zo., ma. en di. van 8/4 t/m 24/10 verblijf in Best Western Jena**** ontbijtbuffet, sauna en parkeergelegenheid tips: historisch Jena, Erfurt, Weimar, Dresden, Leipzig, Saalfelder Feeëngrotten èh'Thüringerwald Reisnr. AUTO 17.509, zie www.kras.nl/auto17509 BEIERSE WOUD**** 5-/8-daagse autoreis I m M wm m\ vrijwel iedere .ma. en vr. van 8/4 14 I t/m 28/10 I ^**"1 verblijf in Hotel Klosterhof in Neukirchen beim Heiligenblut ontbijtbuffet 'o.a. restaurant, zwembad, fitnessen sauna tips: Beierse Woud, Regënsburg, Pass.au en Praag Reisnr. AUTO 17.642, zie www.kras.nl/autol 7642 Poort naar het ZWARTE WOUD U SAUERLAND all inclusive g TEUTOBURGERWALD 4-/5-daagse autoreis vrijwel iedere vrijdag en maandag van 7/4 t/m 27/10 verblijf in Renaissance Hotel Karlsruhe**** ontbijtbuffet Karslruhe: historisch centrum en vakwerkhuizen tips: Zwarte Woud, Gengenbach en Baden-Baden Reisnr. AUTO 17.628, zie www.kras.nl/auto17628 4-/5-daagse autoreis vrijwel iedere maandag en vrijdag van 17/4 t/m 27/10 verblijf in Haus Keuthen in Elleringl ontbijtbuffet, lunch, diner ine).drankjes tips: wandel7fietsmogelijkheden, mooie vakwerk- huizén, Olsberg, Attendorn, Kassei en Winterberg Reisnr. AUTO 17.503, zie www.kras.nl/auto17503 3-/4-/578-daagse autoreis vrijwel iedere vrijdag en maan dag van 7/4 t/m 27/10 verblijf in Mercure Waldhof in Bad ontbijtbuffet tips: prachtige omgeving, wandel- en fietsmoge,- lijkheden, Lemgo, Hameien en Osnabrück Reisnr. AUTO 17.626, zie www.kras.nl/auto17626 1 Onze reizen zijn heel eenvoudig te boeken via onze site, 24 uur per dag, 7 dagen in de week! Kijk in de advertentie voor het reisnummer, type deze achter in de adresbalk en u komt direct bij uw reis uit! Voorbeeld: www.kras.nl/hzl 2345! Informatie en boekingen: m m flTT C QQQi €l€i€) ma t/m vr: °8-30-20-30 uur Litf W 1W IfVflC ffl 3 za: 09.30-15.30 uur \j\j UU W lm I C9J èsP H 1 1 Of boek bij één van onze 23 reisbureaus! -i kinder postzegels voor kinderen door kinderen bijvoorbeeld voor Loes. misselijk- Nu ben ik ■Toen ik anorexia had, voelde ik me matimoe, uiI ee,stoornissen. weer beter en See, ik voorlicht,m, op s hol over 9 Van mij nemen ze dingen aan, omdat ,k het ze„ De Stichting Kinderpostzegels helpt met uw geld kinderen in binnen- en buitenland. Kijk op www.kinderpostzegels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40