Weinig animo voor starterslening PZC Speelse opfriscursus voor automobilist Klantenbestand voedselbank groeit snel Visie Gouwepolders ontvangen met scepsis Rij vaardigheidstest 3VO CDA is bezorgd om toestand Oosterschelde Gemeente Schouwen-Duiveland en Zeeuwland starten onderzoek Excursies naar Slot Moermond Eerst alternatief analoog tv-signaal Vrijspraak van diefstal tandpasta Gaslek blokkeert weg in Axel Gewonde bij ongeval in Goes Budget damwand met 120.000 euro overschreden agenda dinsdag 4 april 2006 Automobilisten krijgen bewegingsles tijdens de opfriscursus rijvaardigheid. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Er wordt nog net niet door een scheidsrechter afgefloten als An (77) en Job (83) Hof uit Burgh-Haamstede de resultaten van hun rijvaardigheidstest omschrijven. Maar er hangt wel een lichte competitie- drang in de lucht. Voor de vijfde keer heeft het echtpaar in Zierikzee de op friscursus rijvaardigheid voor 55-plus- sers van verkeersveiligheidsorganisatie 3VO gevolgd. Met succes. Hun leeftijden zijn op z'n minst respec tabel te noemen en dat zijn him presta ties ook. Op de beoordelingspapieren die de instructeur van rijschool Delta na afloop van een uurtje rijden heeft uit geschreven, stikt het van de krullen. In tegenstelling tot haar man heeft An ech ter - getuige een opmerking onderaan het document - een bocht iets te ruim genomen. Het tweetal lacht om de ver onderstelde competitie, maar maakt meteen wel duidelijk dat de rij vaardig heidscursus een serieuze aangelegen heid is. „Het is een leuke cursus en het is ook zo belangrijk. We zeggen altijd tegen anderen dat ze dit moeten doen. Maar mensen zijn vaak bang voor wat ze te horen krijgen", ervaart Hof. Die angst is niet terecht, blijkt uit de woorden van Schöuwen-Duivelands 3VO-voorzitter (en projectleider rijvaar- digheidscursus voor 5 5-.plussers.) John Prins. Er worden op basis van de resul taten geen rijbewijzen ingetrokken dan- wel auto's afgenomen. Wel wordt er doorverwezen als ogen niet goed func tioneren en worden mensen wiens reac tiesnelheid te wensen over laat, daar zonder meer op aangesproken. De vier daagse cursus is verder vooral geba seerd op het geven van informatie. En dat is al heel waardevol, weet cursist Harmans Grevink (72) uit Schudde- beurs te vertellen. Neem die strepen op de weg, haalt hij als voorbeeld aan. Daar is voor een leek geen touw meer aan vast te knopen. En dan is het fijn dat de - nieuwe - verkeersregels helder op een rij worden gezet. In een aparte ruimte bedienen Prins en zijn collega's ondertussen een ogentest- en reactietestapparaat. De drieëndertig cursisten worden één voor één uit een les beter bewegen voor ouderen wegge roepen. Want ook dat maakt onderdeel van de vierdaagse cursus - die 3VO voor het zevende jaar op Schouwen-Duive land verzorgt - uit. Deelnemers krijgen oefeningen aangereikt waarmee zij ver schillende lichaamsfuncties op peil kun nen houden die van belang zijn bij het autorijden. Balans Plannie de Feijter, docent van SportZee- land, laat de deelnemers via onder meer Chinese Lianggongoefeningen zoeken naar hun lichamelijke balans en hun spieren lekker oprekken. De 55-plus- sers doen het niet slecht qua beweging, al maakt het rek- en strekwerk van de dames en heren cursisten overwegend deel uit van de dagelijkse beslommerin- foto Marijke Folkertsma gen (respectievelijk poetsen en tuinie ren). De Feijters commentaar bij de oe feningen die ze voordoet, maakt echter meteen ook duidelijk wat er zoal bij deelname aan het verkeer meespeelt. „Je hebt met elkaar te maken", in strueert ze de aanwezigen die een klos touw naar elkaar moeten overgooien. „Dus maak oogcontact en anticipeer." Echtpaar Hof is het na vijf keer deelna me nog altijd niet zat. Dat heeft vooral ook te maken met de 'speelse manier' waarop de rijvaardigheidscursus wordt gegeven. En ja, ooit komt wellicht de dag dat er een negatief oordeel over hun rijvaardigheid wordt geveld. „Dan gaan we verhuizen of zo, maar laten we daar nog maar even niet aan denken", wijst An Hof op de beperkte openbaar vervoersmogelijkheden nabij hun wo ning. Vooralsnog ziet het er echter naar uit dat het tweetal niet voor de laatste keer aan de cursus heeft deelgenomen. Net als de overige 31 kandidaten staken ook zij gisteren probleemloos een diploma in hun zak. Vanwege de animo wordt er dit jaar nog een cursus gegeven; van 25 september tot 16 oktober. ti'nor Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schou- wen-Duivelandse afdeling van het CDA is bezorgd om de toestand van Nationaal Park Oosterschelde. Dat blijkt uit vra gen van de christen-democraten aan het college van burgemees ter en wethouders van het ei land. Het CDA reageert met haar vra gen op berichten over de on langs gehouden vergadering van het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde. Tijdens die vergadering werd door mede werkers van Rijkswaterstaat aangegeven dat de toestand van de Oosterschelde niet voldoet aan de Europese eisen voor na tuur en water. De waterkwali teit is een van de knelpunten en hetzelfde geldt voor de stroom- geulen die dicht dreigen te slibben. Ingrijpende maat- regélen zijn volgens Rijkswater staat nodig om het tij te keren. Het CDA is geschrokken van de berichten en wil van het dage lijks gemeentebestuur duidelijk heid over wat er nu precies aan de hand is met de Oosterschel de. Ook vraagt het CDA het col lege wat precies de eisen van Eu ropese wetgeving zijn voor de Oosterschelde en in welke mate water en natuur daar nu niet aan voldoen. Verder wil de fractie van burge meester en wethouders weten wat zij gaat doen ter bescher ming van de belangen van de na tuur, maar vraagt ook aandacht voor de belangen van beroeps vaart, visserij, schelpdiersector, landbouw en toerisme. Deze be langen dienen in de visie van de christen-democraten evenwich tig te worden afgewogen bij de totstandkoming van een plan van aanpak met betrekking tot de gewenste ingrijpende maatre gelen. Bezorgklachten: .0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE 'Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl RENESSE - Dit voorjaar wor den er vanaf de Jacobuskerk op enkele woensdagmiddagen en -avonden weer excursies ge maakt naar Slot Moermond on der leiding van een Duitse en een Nederlandse gids. Ook jvordt de kerktoren weer enkele dagdelen opengesteld om te be klimmen. De excursies naar Slot Moer- (nond staan gepland op de Woensdagmiddagen 12 en 19 april vanaf de zij-ingang van de kerk om 15.00 uur. Op de woens dagen 3 en 10 mei worden deze excursies vanaf 19.00 uur ge- üiaakt. De toren kan beklom men worden op de woensdag 12 en 19 april en 3 en 10 mei, steeds tussen 11.00 en 13.00 uur en op zaterdag 22 april van 11-00 tot 15.00 uur. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Vorig jaar liep het storm, maar nu laat de be langstelling voor de startersle- ningen van de gemeente Schou wen-Duiveland erg te wensen Óver. Samen met woningbouw corporatie Zeeuwland begint de gemeente een onderzoek naar wat starters nu precies willen. Een eigen huis. Voor de zogehe ten starters op de woningmarkt Is het vaak nog net een brug te ver. De gemeente Schou wen-Duiveland biedt sinds vo- rig jaar daarom speciale starters- leningen aan. Zij hoopt aarzelen de aspirant-huizenkopers daar mee over de streep te kunnen trekken. Vorig jaar was de Schouwse starterslening een succes. Op de eerste werkdag van 2005 kon de eerste aanvraag genoteerd wor den en anderen volgden snel. Voor 2005 was voor de starters- leningen in totaal 180.000 euro beschikbaar en dat geld ging op. Het succes van het initiatief noopte wethouder W. Renden na te denken over verruiming van de regeling. Vooralsnog is dat nu echter niet aan de orde. „Het stagneert behoorlijk", moet wethouder Renden toege ven. „Ik ben daar wat verbaasd over, want de aanpak is dezelf de als vorig jaar en toen liep het als een trein. We kregen echt van alle kanten reacties." Dat is op het moment wel an ders. Tot nu toe is, vertelt ambte naar J. van der Laan, slechts één aanvraag in behandeling ge nomen. „Waar het in zit? Ik kan maar één ding bedenken en dat is on bekendheid. Hoewel we toch meerdere keren in de gemeente rubriek aandacht hebben be steed aan de mogelijkheden van een starterslening." Op de hoogte gebracht Vorig jaar zijn alle hypotheek verstrekkers op de hoogte ge bracht van het bestaan en cle mo gelijkheden van de startersle ning. Misschien, stelt Van der Laan, moet die actie op herha ling, zodat de aandacht er weer eens op gevestigd wordt. Aan de voorwaarden waaraan men moet voldoen om in aanmerking te komen voor een startersle ning kan het niet liggen volgens Van der Laan. De drempel is bewust laag ge houden. De aanvrager moet ie mand zijn die niet eerder zelf standig heeft gewoond of min stens een jaar in éen huurhuis woont en nu de stap naar een koophuis wil zetten. De te ko pen woning mag niet duurder zijn dan 160.000 euro. Per le ning is maximaal 30.000 euro be schikbaar. Renden hoopt dat het onder zoek, dat in samenwerking met Zeeuwland wordt uitgevoerd, duidelijkheid biedt over hoe de vlag er precies bij hangt voor wat betreft de starters. „Van al le kanten wordt geroepen om de bouw van meer woningen voor starters, maar Zeeuwland zegt dat zij geen cijfers kan produce ren die staven dat er gebrek aan starterswoningen zou zijn. We hopen dat uit gedegen onder zoek blijkt hoe de situatie wer kelijk is." (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl HEINKENSZAND - De zenders Nederland 1, 2 en 3 zul len in het buitengebied niet zomaar op zwart springen door een plotselinge omschakeling van de bestaande ana loge uitzendingen naar digitale. Eerst moeten er goede en ook betaalbare alternatieven zijn, voordat de analoge uit zendingen helemaal verdwijnen. Staatssecretaris Van der Laan (D66, media) heeft dit onlangs laten weten aan de gemeente Borsele die in Den Haag hierover aan de bel had getrokken op verzoek van de Borselse CDA-fractie. Met name in het buitengebied hebben veel bewoners geen kabelaansluiting of satellietschotel voor digitale ont vangst. Wat betreft de ontvangst van calamiteitenzenders - in Zeeland is dat Omroep Zeeland - geeft Van der Laan aan dat 'de analoge radio het nog vele jaren zal blijven doen'. Dat is dus voorlopig geen probleem. MIDDELBURG - Een 32-jarige vrouw uit Litouwen is gis teren vrijgesproken van winkeldiefstal. Twee winkelende Polen hadden op 10 juni vorig jaar in een Middelburgse super in totaal 37 tubes tandpasta in de tas van de Li touwse gestopt en liepen de winkel uit. De vrouw liet de tas achter in de winkel en liep ook naar buiten. De politie rechter was, net als de officier van justitie gisteren, van mening dat haar gedrag aantoonde dat ze toch geen dief stal wilde plegen en sprak de Litouwse bij verstek vrij. AXEL - De Kinderdijk, de zuidelijke toegangsweg naar Axel, was gisterochtend ruim een uur geblokkeerd als ge volg van een gaslek. Het lek ontstond omstreeks half ne gen, toen bij graafwerkzaamheden een gasleiding van Del ta werd stukgetrokken. Met een luid gesis ontsnapte het gas uit de leiding. De ijlings gealarmeerde brandweer ruk te met twee eenheden uit en zette meteen de omgeving af. Later werd dat karwei overgenomen door de politie en medewerkers van gemeentewerken. De Kinderdijk werd afgesloten vanaf de aansluiting met de Langeweg. Ook een deel van de Zuidsingel en Kanaalkade werd gesloten. Medewerkers van Delta kwamen ter plaatse om de lekken de leiding buiten bedrijf te stellen. Volgens officier van dienst E. Dieleman van de brandweer bleef het gevaar voor explosies beperkt tot een straal van tien tot vijftien meter van het gaslek. „Er waaide een sterke noordwesten wind, zodat het gas snel werd verspreid. Bovendien was de windrichting zo dat het gas niet naar de kern Axel waaide." Omstreeks kwart voor tien was de lekkende lei ding afgesloten en werd het sein 'veilig' gegeven. De weg blokkades konden toen worden opgeheven. Delta is nog een groot deel van de dag bezig geweest om de kapotte lei ding te repareren. GOES - Op de Nansenbaan in Goes is gistermorgen rond negen uur een motorrijdster gewond geraakt bij een een zijdig ongeval. Een 21-jarige vrachtwagenchauffeur uit Berlicum verleende op het kruispunt geen voorrang aan een 38-jarige vrouw uit de gemeente Reimerswaal, die daar op haar motor reed. De motorrijdster kwam ten val en gleed ongeveer dertien meter door. Ze is met onbeken de verwondingen met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het klantenbe stand van de voedselbank op Schouwen-Duiveland is in kor te tijd fors uitgebreid. Van 21 pakketten tijdens de eerste uit gifte op 23 december 2005 is de hulp in drie maanden tijd ge groeid naar het xvekelijks uitde len van ruim zestig voedselpak ketten. Elke weck melden zich nog twee a drie nieuwe huishou dens aan. Waar de eindstreep ligt, weet initiatiefnemer Han van Iwaar- den niet. Samen met zijn vrouw Hanneke nam hij het voortouw voor de oprichting van de voed selbank op Schouwen-Duive land. Het tweetal ging in eerste instantie van de verstrekking van een stuk of vijf voedselpak ketten uit. In een half jaar tijd zou dat aantal op kunnen lopen tot zestig a zeventig stuks, was de verwachting. Hoewel dat ge tal nu al is bereikt, verwacht Van Iwaarden niet dat die lijn in hetzelfde tempo blijft stijgen. Ondanks dat er nog' altijd spra ke is van een groeiende vraag te kent zich nu ook wat verloop af, licht hij toe. Een aantal mensen heeft inmid dels aangegeven de hulp van de voedselbank niet meer nodig te hebben. „Die hebben dan bij voorbeeld hun uitkering rond." Om aan die toenemende vraag het hootd te bieden, is de voed selbank Schouwen-Duiveland, aanvankelijk opgezet als steun punt ,van de voedselbank Wal cheren, in versneld tempo een zelfstandige stichting gewor den. Op die manier kunnen mak kelijker fondsen worden gewor ven. Met het op poten zetten van de voorziening (onder meer de aan schaf van een busje om het voed sel op te halen) is een bedrag van 15.000 euro gemoeid. Om de boel draaiende te houden is er jaarlijks nog eens 10.000 euro (vooral voor brandstof) nodig. Steun is er oiider meer van de kant van de diakonieën. Dat is echter niet voldoende. Daarom is er ook een subsidieaanvraag bij de gemeente Schouwen-Dui veland ingediend. Vanuit Middelburg wordt wekelijks naar de voedselbank in Rotter dam gereden waar houdbare spullen voor heel Zeeland wor den opgehaald. Niet-houdbare producten als brood, aardap pels, fruit en groente worden aangeleverd door plaatselijke le veranciers. De voedselbank zoekt nog altijd meer 'sponsors in natura', vooral wat groenten en fruit betreft. Vrijwilligers Ook vrijwilligers zijn hard no dig. De huidige club van twaalf mensen heeft dringend behoefte aan extra mensen voor diverse activiteiten. Dat kan ook om een sporadische bijdrage gaan als er bepaalde acties worden ge houden, aldus Van Iwaarden. Pa rallel aan de toenemende hulp vraag' is ook het aantal uitgifte punten toegenomen. Behalve de uitgifte vanuit het gebouw van. het Leger des Heils in Zierikzee worden er nu ook pakketten uit gegeven vanuit de hervormde kerk in Renesse. Van Iwaarden verwacht dat het aantal uitgifte punten eilandbreed nog zal stij gen. Als blijkt dat er in eenzelf de kei'n meerdere mensen zijn die aanspraak kunnen maken op een voedselpakket, wordt aan de totstandkoming van een nieuw uitgiftepunt gewerkt. Meer informatie is te verkrijgen via www.voedelbankschouwen- duiveland.nl. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Stop met de ver dere ontwikkeling, belast er de toch al druk bezette afdeling Ruimtelijke Ordening niet onno dig mee, maar gebruik de waar devolle elementen voor de verde re opzet van het Bestemmings plan Buitengebied. Die hartenkreet kwam zowel van voorzitter H. Remijn van Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD) als van recreatie- en agra risch ondernemer P. van Lange- raad uit Kerkwerve betreffende de Gebiedsvisie Gouwepolders. Zij gaven hun mening gister avond tijdens de inspraakronde bij de commissie Openbare Ruimte. Gelijke kansen Beide insprekers pleiten voor ge lijke kansen voor ondernemers op geheel Schouwen-Duiveland. „De mogelijkheden mogen niet afhankelijk zijn van het feit of je aan de ene of aan de andere kant van de dijk gevestigd bent", zegt de ASD-voorzitter. Hij ziet beslist ook goede ele menten in de gebiedsvisie, maar wil die vooral gebruikt zien bin nen het totale bestemmingsplan Buitengebied. Zijn pleidooi vindt weerklank bij diverse raadsfracties. Belangrijk uitgangspunt voor Gouwepolders is dat er ruimte is voor economische ontwikke lingen, maar dat de betreffende ondernemers dan wel moeten meebetalen aan verbeteringen van het landschappelijk aanzien met daarin cultuurhistorische elementen. Dat betreft het zoge heten 'vereveningsprincipe', waarvan ook sprake is in het In tergraal Omgevingsplan van de provincie. De SGP-fractie is daar geen voorstander van, zo maakte C. van den Berge gisteravond dui delijk. Dit tot verrassing van de WD-fractie, die evenmin en thousiast is over het afromen van economische winst ten be hoeve van hgt landschap. Te weinig ruimte De SGP wil de gebiedsvisie Gou wepolders overigens wel een kans geven. „Meer hagen langs de polderwegen, waterlopen en wandelpaden zijn heel goede dingen, maar er zit te weinig ruimte voor de ondernemers in", vindt Van den Berge die op dit punt al een motie van zijn fractie in het vooruitzicht stel de. Volgens wethouder R. van der Wekken is het beslist de be doeling deze gebiedsvisie te la ten 'inbedden' in het bestem mingsplan Buitengebied. Geen van de fracties toont zich voorstander van het voorstel spe cifiek voor de Gouwepolders een aparte Gebiedscommissie in te stellen, omdat daar een onno dige extra bestuurslaag mee zou ontstaan. De gemeenteraad velt donder dag 27 april een oordeel over dit lijvige rapport dat over het mid dengebied van Schouwen-Duive land en de ontwikkelingsmoge lijkheden is geschreven. ZIERIKZEE - Het budget voor de aanleg van de damwand langs de Scheepstimmerdijk in Zierikzee wordt met ruim 120.000 euro overschreden. Dat liet wethouder W. Renden gister avond weten in de Commissie Openbare Ruimte. Naast de stijging van de kosten voor het staal met 40.000 euro en enkele kleinere posten voor herstel aan een tuin en een scha declaim, wordt de overschrij ding veroorzaakt door extra bag- gerwerk en vooral door het ver wijderen van asbestresten in het baggerslib. Verder worden de meerkosten opgedreven door het feit dat de stenen voorhang- wand al geruime tijd gereed is en derhalve moet worden opge slagen. De kosten daarvan be dragen inmiddels 11.000 euro en elke week komt daar 1250 euro bij. De wethouder zegt toe in de ge meenteraad van donderdag 27 april met een gedetailleerd ver haal te komen over deze budge toverschrijding. STREEKACTIVITEITEN S1RJAWSLAIMD - Verenigingsgebouw, 20.00 uur: Vergadering dorpsraad; ZIERIKZEE - Muziekschool, 19.15 uur' Introductieavond instrumenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37