PZC Geen ruimte plan Nieuwer kerk Monumentale rode beuk is ernstig ziek Seidermaaltijd metafoor voor levensweg Krijgt u rt ook zo warm als u de prijs van een nieuwe HR-ketel hoort? Informatie Paasmarkt Renesse afgelast Waterschap verbreedt wegen Vlissingse dealer gepakt Thoolse CU niet bij vergadering Onduidelijkheid over datum houwaanvraag starterswoningen Man vrijgesproken van mishandeling i/ji/jw. pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 4 april 2006 Zeeuwse Stukken in het Muzeeum waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Huur een ketel vanaf m,- per maand Inclusief installatie, service en onderhoud Persoonlijk verkoop advies aan huis Maak een afspraak op www.nuon.nl of bel gratis 0800 20 21. zeeuwse almanak Soms stijgt in ons vrije land de informatievoorziening van de overheid tot grote hoogten. Hier volgt een voorbeeld van wel heel hoog niveau. Uit het jaarverslag van de Zeeuwse politie. Onder embargo, dus nog niet verder vertellen: „Als gevolg van de door ontwikkeling van de infor matiehuishouding binnen Po litie Zeeland zijn er in de districten Districtelijke Infor matie Knooppunten (DIK's) georganiseerd en bemenst vanuit de afdeling Infodesk." Dat is nog niet al, er heeft „een substantiële groei plaats gevonden met betrekking tot de informatieprocessen en in formatieproducten van het Re gionaal Informatie Knoop punt (RIK) Rik en Dik plegen regelmatig „doorzending richting het Na- tionaal Informatie Knoop punt" (NIK?). En dat alles „ter introductie van het win- plan 'terreur'". We dachten het al. RENESSE - De paasmarkt die op eerste paasdag in Renes se gehouden zou worden, gaat niet door. H. Luijcx van Or ganisatiebureau Zeeuwse Markten heeft de markt afgebla zen in reactie op de weerstand van de kerkenraad tegen de markt aan de voet van de kerk tijdens het kerkelijk hoogfeest. De kerkenraadsleden maken bezwaar omdat ze niets voe len voor een dergelijke activiteit op zondag en zeker niet op eerste paasdag op die specifieke locatie. Geen centje pijn, oordeelt de organisator over zijn besluit om de paasmarkt te schrappen. „Ik wilde een leuke markt opzetten, maar heb niet aan de kerk gedacht. Geen pro bleem, hoor. Het seizoen is lang genoeg. Ik prik wel een keer een andere dag", reageert hij. Overigens betekent dat niet dat er geen paasmarkten op Schouwen-Duiveland gehouden worden. Zaterdag 15 april is er van 10.00 tot 17.00 uur een markt in Zierikzee. In het centrum van Burgh-Haamstede wordt, dit keer al weer voor het zevende jaar, op tweede paasdag een grote paasmarkt (tussen 11.00 en 17.00 uur) gehouden. Er staan dan 85 kramen opgesteld. KERKWERVE - Waterschap Zeeuwse Eilanden is begon nen met het verbreden van de Zwaardweg, Kakkersweel- weg en Heereweg bij Kerkwerve en de Elkerzeeseweg bij Scharendijke. De werkzaamheden nemen naar schatting twee weken in beslag. De wegen in kwestie worden door het waterschap om schreven als 'kernverbindende' wegen. Wegen die volgens de wegbeheerder steeds intensiever worden gebruikt en waar in het verleden al diverse ongelukken hebben plaats gevonden. Om de veiligheid van alle verkeersdeelnemers te vergro ten, is door het waterschap besloten de wegen breder te maken. Daar blijft het niet bij. Er wordt tevens nieuwe markering aangebracht en groot onderhoud uitgevoerd. Tijdens de werkzaamheden worden de Kakkers weel weg en de Heereweg afgesloten voor al het verkeer. Het ver keer wordt omgeleid. De Zwaardweg wordt slechts twee dagen afgesloten. De Elkerzeeseweg blijft tijdens de uitvoering van de werk zaamheden gewoon open. VLISSINGEN - De politie heeft vorige week een 29-jari- ge man uit Vlissingen aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht geruime tijd in de buurt van de Bonedijkestraat in harddrugs te hebben gehandeld. De verdachte was al eerder gepakt en veroordeeld voor zijn dealgedrag. Hij is voorgeleid aan de rechter-commis- saris en zit vast. SINT-MAARTENSDIJK - De ChristenUnie Tholen nam giste ren niet deel aan de openbare vergadering over de collegevor ming in Tholen. De partij is teleurgesteld dat ze met eerder geïnformeerd is over de afwegingen voor het nieuwe Thoolse college. „Op 8 maart zijn er afspraken gemaakt over de gesprekken met alle partijen. Wij hadden graag gezien dat de [informatie tussentijds naar ons teruggekoppeld was. Deze bij eenkomst is mosterd na de maal tijd", vindt fractievoorzitter B. van de Sande. Naar verwach ting wordt het nieuwe college tij dens de raadsvergadering van 27 april geïnstalleerd. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Dit jaar zal de ro de beuk op het hoekje van het Vrijpoortje en de Hoge Molen straat nog wel in blad komen te staan, de knoppen zitten er al. Maar het is de vraag of de 125 jaar oude boom 2007 zal halen. Op de lijst van monumentale bo men staat hij geregistreerd als een dode boom. door Marcel Modde an Ali Pankow NIEUWERKERK - Nieuwbouw van starterswoningen in Nieu- wcrkerk is de komende tien jaar onmogelijk. Volgens wethouder \V. Renden (volkshuisvesting) kan het burgerinitiatief van W. Dorst alleen doorgaan, wan neer er een ander plan wordt te- te zeer. Hij heeft zijn plan opge steld samen met de plaatselijke makelaar W. Kooijman. Hij heeft de grond al in eigendom. Op de hoek van de Oost- en de Meidoornstraat is volgens hen ruimte voor vier a acht huizen, die tussen de honderd- en hon derdveertigduizend euro moe ten kosten. Zij willen daarvoor samenwerken met projectont wikkelaar Timpaan uit Aal smeer, die veel ervaring heeft met de bouw van staiderswonin- gen. Commercieel directeur H. Assink van dit bedrijf gaf gister avond voorafgaand aan de dis cussie een presentatie van de zo geheten verandawoningen die in Nieuwerkerk gebouwd zou den kunnen worden. Assink ver baast zich zeer over het feit dat het plan van Timbaan niet in de woonmilieuvisie is opgenomen, terwijl de houwaanvraag toch al in juni 2005 zou zijn ingediend. Wethouder Renden zei daar niet van op de hoogte te zijn. Hij deed de commissie de toezeg ging die exacte datum te zullen natrekken, voordat dit burger initiatief eind deze maand in de gemeenteraad wordt besproken. Dorst benadrukte nog de behoef te aan betaalbare woningen voor1 jongeren op Schou wen-Duiveland. Hij is al door twintig mensen benaderd uit Zierikzee en Duiveland, die be langstelling hebben. Voorzitter J. Prins van de Dorps raad Nieuwerkerk hield de com missieleden voor dat toch de ge meenteraad uiteindelijk beslist wat er met dit door de bevol king enthousiast ontvangen plan moet gebeuren. Ook hij dringt aan op helderheid over" de datum waarop Timpaan zijn aanvraag heeft ingediend. Tijdens de traditionele seidermaaltijd laten vaders hun handen wassen. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Matzes en bit ter kruid horen erbij, evenals groenten al dan niet gedoopt in het zoute water. Het zijn belangrijke ingrediënten voor de sei dermaaltijd die gisteravond in de zaal van de Gereformeerde kerk in Burgh-Haamstede werd genuttigd. Een seidermaaltijd is een joods gebruik en geldt als metafoor voor de levensweg van de mens. Het betreft een traditie van 'Samen Ver der', het oecumenisch samenwerkingsver band in de Schouwse Westhoek tussen de Gereformeerde, Katholieke en Her vormde kerken. Een kleine vijftig men sen, onder wie enkele kinderen, schuiven dit keer aan bij de seidermaaltijd. „Wij, mensen en kinderen van verschil lende kerken, zijn opgegroeid met de ver halen. En wij geloven dat het niet zo maar verhalen zijn, maar dat ze een die pe waarheid bevatten over hoe God met de mensen bezig is", zegt Marijke van Reenen uit Burgh-Haamstede. Zij leidt dit keer voor het eerst deze seidermaal tijd. Vanuit haar baan binnen het basis onderwijs deed zij daar eerder elders al ervaring mee op. Zij licht toe dat deze ge zamenlijke dis gebaseerd is op een joods gebruik dat in de huiselijke kring plaats vindt. „Officieel op Witte Donderdag, maar in de Stille Week hebben de deelne mende kerken toch hun eigen vieringen." Volgens haar is de maaltijd voor de joden bij uitstek geschikt om verhalen door te vertellen. „Zij doen dat juist voor de kin deren, zodat die ze later weer aan hun kinderen kunnen doorgeven." Tijdens het joodse paasfeest wordt de his- foto Marijke Folkertsma torische uittocht uit Egypte herdacht. Die vlucht gebeurde zo overhaast dat er geen tijd was om brood te laten gisten, vandaar de ongezuurde, platte matzes. Onder leiding van Van Reenen wordt dit keer de grote schoonmaak van de joden voorafgaand aan hun paasfeest door de kinderen nagespeeld. Dat gebeurt met het zoeken naar de chainets, oftewel al het oude brood en de restjes koek en taart. Op deze specifieke avond laten ver der de vaders hun handen wassen. Ook dat wordt met teiltjes, handdoeken en ge dienstige helpers in beeld gebracht. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 58-jari- ge inwoner van Oosterland vrij gesproken van een mishande ling. De man werd verweten op 8 juni vorig jaar in Nieuwerkerk een spa in het gezicht van een vrouw te hebben geduwd. De aanleiding voor het incident was het feit dat de verdachte een opblaasbare hamer had afge pakt van het zoontje van de vrouw. Het zoontje had volgens de Oosterlander eerst met een stok en daarna met de hamer te gen zijn bus geslagen en had zijn waarschuwingen in de wind geslagen. Toen hij de hamer af pakte, liep het jongetje naar zijn moeder, waarna er een confron tatie volgde. Volgens officier van justitie J. Zondervan had de geïrriteer de verdachte met de spa het hoofd van de vrouw geraakt. „Dat blijkt ook uit de medische verklaring." De officier eiste 285 euro boete. De politierech ter vond het onderzoek te sum mier en vonniste vrijspraak. (Advertentie) De oude beuk heeft een omvang van circa 3.30 meter. Zijn kruin, met een diameter van zo'n me ter of veertig, is al een aantal ja ren dun. De bovenste takken zijn daarom omzwachteld om de ergste zon tegen te houden. Aan de voet is de situatie nog penibe ler. Op de bast zijn zwammen gaan groeien, een teken dat het rottingsproces vande wortels bijna voltooid is. Volgens eigenaar J. Meerdink wordt een rode beuk ook niet veel ouder dan 125 jaar, en ze ker eentje die met zijn wortels in het zilte water staat niet. „Maar als ik 'm nog een jaar of tien kan behouden, zal ik dat niet laten", zegt Meerdink, die als jongetje zakken vol beuken nootjes raapte. Nu is de boom onvruchtbaar geworden. „De boom moet gescand worden. Dan weten we hoe rot hij is. Als het meevalt, wii ik het rotte deel binnen wegfrezen en volstorten met beton. Dat is een techniek die vaker wordt toegepast. Zijn voeding krijgt hij immers via de bast." Als de boom niet meer te redden valt, .moet Meerdink 25.000 kilo hout gaan kappen. „Nee, niet helemaal. Ik laat een meter of vier staan, Als herinne ring." foto Marijke Folkertsma ruggenoinen. Renden wijst op het schema zo als dat door gemeente en provin- de is vastgesteld in de woonmi lieuvisie voor Schouwen-Duive land. „Wanneer je daar naar kijkt, zitten we de komende tien jaar vol. Alleen de plannen die jjaarin zijn opgenomen, kunnen in principe worden uitgevoerd. Tenzij de gemeenteraad besluit lot verschuivingen, of er iets an ders tussenuit schiet. Maar het burgerinitiatief uit Nieuwer kerk staat daar (nog) niet tus sen." Anders is het met het bur gerinitiatief voor goedkope wo ningen in Burgh-Haamstede. Dat plan zag eerder het licht en kon op het laatste moment nog wel aan de woonmilieuvisie wor den toegevoegd, aldus Renden. De provinciale planning voor Schouwen-Duiveland schrijft voor dat zeventig procent van de nieuwbouw in centrumplaats Zierikzee moet plaatsvinden. De overige dertig procent is de bouwruimte die wordt verdeeld over de andere plaatsen op het eiland. Zou het initiatief uit Nieuwerkerk aan dat schema worden toegevoegd, dan gaat dat dus ten koste van een ander plan, zegt Renden. Dorst betreurde de uitspraken van de wethouder gisteravond in de commissie Openbare Ruim- (Advertentie) Uitnodiging: Cisco Business Communications Solution Seminars Wilt u sneller reageren en de dienstverlening aan uw klanten verbeteren? Laat dan al uw communicatie, van spraak tot data en video, via één enkel netwerk verlopen. Met de Cisco Business Communications Solution, speciaal voor middelgrote en kleine bedrijven. Een set aan oplossingen waarmee u uw optimale netwerk kunt samenstellen. Schrijft u zich nu in via voor één van de gratis middagseminars die Cisco Systems verzorgt bij u in de buurt. De seminars vinden plaats van 13:30 - 16:30 uur. 12 april Rotterdam 25 april Arnhem HHHHHH 13 april Utrecht 26 april Enschede ClSCO SYSTEMS 19 april Hoeren veen 27 april Zwolle 20 april Dan Haag 02 mei Amste bbeyond Cisco Systems

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35