Voedselbank groeit explosief ff» TOPvoordeel bij KRAS! Belgische ARDENNEN RIJNCRUISE Meer dan een postzegel PZC Brandweer trekt paard uit sloot %Si AUTOreizen DUITSLAND! #1bi 11,1 kras www.kras.nl www.kras.ni www.kras.nl www.kras.nl www.kras.nlj Ziekenhuis leert patiënt zorg vragen Schouwse hulpvoorziening krijgt er wekelijks nieuwe huishoudens bij Monumentale rode beuk Zierikzee ernstig ziek Paasmarkt afgeblazen dinsdag 4 april 2006 .11!. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het klantenbe stand van de voedselbank op Schouwen-Duiveland is in kor te tijd fors uitgebreid. Van de 21 pakketten tijdens de eerste uit gifte op 23 december 2005 is de hulp in drie maanden tijd ge groeid naar het wekelijks uitde len van ruim zestig voedselpak ketten. Elke week melden zich nog twee a drie nieuwe huishou dens aan. Waar de eindstreep ligt, weet initiatiefnemer Han van Iwaar- den niet. Samen met zijn vrouw Hanneke nam hij het voortouw voor de oprichting van de voed selbank op Schouwen-Duive land. Het tweetal ging in eerste instantie van de verstrekking van een stuk of vijf voedselpak ketten uit, In een half jaar tijd zou dat aantal op kunnen lopen tot zestig a zeventig stuks, was de verwachting. Hoewel dat ge tal nu al is bereikt, verwacht Van Iwaarden niet dat die lijn in hetzelfde tempo blijft stijgen. Ondanks dat er nog altijd spra ke is van een groeiende vraag te kent zich nu ook wat verloop af, licht hij toe. Een aantal mensen heeft inmiddels aangegeven de hulp van de voedselbank niet meer nodig te hebben. „Die heb ben dan bijvoorbeeld hun uitke ring rond." Om aan die toene mende vraag het hoofd te bie den, is de voedselbank Schou wen-Duiveland, aanvankelijk opgezet als steunpunt, van de voedselbank Walcheren, in ver sneld tempo een zelfstandige stichting geworden. Op die ma nier kunnen makkelijker fond sen worden geworven. Met het op poten zetten van de voorziening (onder meer de aan schaf van een busje om het voed sel op te halen) is een bedrag van 15.000 euro gemoeid. Om de boel draaiende te houden is er jaarlijks nog eens 10.000 euro (vooral voor brandstof) nodig. Steun is er onder meer van de kant van de diakonieën. Dat is echter niet voldoende. Daarom is er ook een subsidieaanvraag bij de gemeente Schouwen-Dui veland ingediend. Sponsors Vanuit Middelburg wordt weke lijks naar de voedselbank in Rot terdam gereden waar houdbare door Inge Heuff ZIERIKZEE - Dit jaar zal de ro de beuk op het hoekje van het Vrij poortje en de Hoge Molen straat nog wel in blad komen te staan, de knoppen zitten er al. Maar het is de vraag of de 125 jaar oude boom 2007 zal halen. Op de lijst van monumentale bo men staat hij geregistreerd als een dode boom. De oude beuk heeft een omvang van circa 3.30 meter. Zijn kruin, met een diameter van zo'n me ter of veertig, is al een aantal ja ren dun. De bovenste takken zijn daarom omzwachteld om de ergste zon tegen te houden. Aan de voet is de situatie nog penibe- spullen voor heel Zeeland wor den opgehaald. Niet-houdbare producten als brood, aardap pels, fruit en groente worden aangeleverd door plaatselijke le veranciers. De voedselbank zoekt nog altijd meer 'Sponsors in natura', vooral wat groenten en fruit betreft. Ook vrijwilligers zijn hard no dig. De huidige club van twaalf mensen heeft dringend behoefte aan extra mensen voor diverse activiteiten. Dat kan ook om een sporadische bijdrage gaan als er bepaalde acties worden ge houden, aldus Van Iwaarden. Pa rallel aan de toenemende hulp vraag is ook het aantal uitgifte punten toegenomen. Behalve de uitgifte vanuit het gebouw van het Leger des Heils in Zierikzee worden er nu ook pakketten uit gegeven vanuit de hervormde kerk in Renesse. Van Iwaarden verwacht dat het aantal uitgifte punten eilandbreed nog zal stij gen. Als blijkt dat er in eenzelf de kern meerdere mensen zijn die aanspraak kunnen maken op een voedselpakket, wordt aan de totstandkoming van een nieuw uitgiftepunt gewerkt. Meer informatie is te verkrijgen via www.voedelbankschouwen- duiveland.nl. Ier. Op de bast zijn zwammen gaan groeien, een teken dat het rottingsproces van de wortels bijna voltooid is. Volgens eige naar J. Meerdink wordt een ro de beuk ook niet veel ouder dan 125 jaar, en zeker eentje die met zijn wortels in het zilte water staat niet. „Maar als ik 'm nog een jaar of tien kan behouden, zal ik dat niet laten", zegt Meer dink, die als jongetje zakken vol beukennootjes raapte. Nu is de boom onvruchtbaar geworden. Er wordt nog gekeken hoe ziek de boom is. Als de boom niet meer te redden valt, moet Meer dink 25.000 kilo hout gaan kap pen. „Nee, niet helemaal. Ik laat een meter of vier staan. Als her innering." WOLPHAARTSDIJK - Brandweerlieden moesten gisteren aan de Noorddijk bij Wolphaartsdijk de spierballen laten rollen om een te water geraakt paard uit een sloot te trekken. Het dier, dat van het hellende dijktalud in de sloot was gegleden, zat muurvast in de mod der en kon er niet op eigen kracht uit komen. Met blusslangen om de buik van het paard en strobalen als stut probeerden brandweer lieden van de posten Wolphaartsdijk en Goes het onfortuinlijke dier uit zijn benarde positie te bevrijden. Dat ging niet van een leien dakje. Uiteindelijk bleek de ouderwetse methode succesvol: een touw om de nek van het paard en vervolgens volle kracht achter uit. Zo wisten de brandweerlieden, geholpen door de eigenaren, het dier op het droge te krijgen. Het bibberende, maar ongedeerde paard werd vervolgens door een brandweerman schoongespoten. Het kreeg daarna een warme deken over zich heen en mocht de stal opzoeken. Ook de brandweerlieden moesten hun bemodderde waad- pakken laten afspuiten. foto Dirk-Jan Gjeltema --JzS-AZr.fes?. PRIJSVERLAGING! SPOTGOEDKOOP een^ paar dagen er tussen uit. 3-/4-/5-daagse autoreis België OP NAAR DE ARDENNEN! prachtige bosrijke en heuvelachtige omgeving mooie wandel- en fietstochten maken in de wonderschone natuur leuke Belgische stadjes, zoals het beroemde Bastogne, Bouillon grotten, zoals de grotten van Hotton en de grotten van Han volop kayak- en mountainbikemogelijkheden op 'steenworp afstand' van o.a. Luxemburg-Stad, historisch Trier, het schitterende Clervaux met het imposante middeleeuwse kasteel vrijwel iedere vrijdag e April Augustus September Oktober i maandag van 7/4 t/m 30/10 3 dgn v.a. 95 v.a. 99 v.a. 99 v.a. €99 v.a. €99 v.a. 89 v.a. €99 4 dgn v.a. €125 v.a. €129 v.a.€ 129 v.a.€ 129 v.a.€ 129 v.a.€ 129 v.a. €129 Toeslagen: 1 -persoonskamer 22 (3 dgn),33 (4 dgn),44 (5 dgn), reserveringskosten 15 per boeking. Prijzen zijn per persoon, tenzij anders vermeld. Reisnummer AUTO 17.701zie www.kras.nl/auto17701 8-daagse riviercruise Duitsland KRAS OPENT CRUISE-SEIZOEN! nu met verlaagde prijzen... naar o.a.: - de Duitse stad Keulen met winkelmogelijkheden en de Dom - het pittoreske en oudste Rijnstadje Andernach met volop historie - het gezellige wijnstadje Rüdesheim met de Drosselgasse - de universiteitsstad Mainz met de sfeervolle Altstadt en de Kaiserdom - Koblenz, het centrum van de wijnhandel met het bekende Weindorf MS VICTORIA CRUZIANA*** comfortabele hutten met 2 losse bedden, douche, toilet en airco recep tie televisie- en leesruimte restaurant en bar zonnedek met zwembad April 29 435 September 23-30 435 Mei 6 €435 Oktober 7-14 €435 Mei 27, 499 Oktober 21 429 Juli 15 €499 Toeslagen per persoon: 2-persoonshut bovendek v.a. 69, 1-persoonshut bovendek v.a. 179, havengelden en reserveringskosten 29. Reisnummer CRUZ 17.304, zie ook www.kras.nl/cruz17304 verblijf in 3-/4-sterren hotel naar keuze HART van DUITSLAND**** Ontdek THURINGEN 4-/5-/8-daagse autoreis vrijwel iedere vr.,za.en ma. van 7/4 t/m 30/10 verblijf in Hotel Courtyard by Marriol ontbijtbuffet, gebruik van sauna en fitness Kassei: kastelen, vele winkels en restaurants tips: de Edersee, Göttingen en Eisenach I Reisnr. AUTO 17.515, zie www.kras.nl/auto17515 5-/6-/7-/8-daagse autoreis vrijwel iedere za., zo., ma. etrv di. van 8/4 t/m 24/10 verblijf in Best Western Jéna** ontbijtbuffet, sauna en parkeergelegenheid tips: historisch Jena, Erfurt, Weimar, Dresden, Leipzig, Saalfelder Feeëngrotten è'ri Thiiringerwald Reisnr. AUTO 17.509, zie www.kras.nl/autol 7509 Vverblijf in 2-persoonskamer ontbijtbuffet 5-/8-daagse autoreis vrijwel iedere ma. en vr.van 8/4 t/m 28/10 verblijf in Hotel Klosterhof in Neuki beim Heiligenblut ontbijtbuffet o.a. restaurant, zwem bad, fitness en sauna tips: Beierse Woud, Regensburg, Passau en Praag Reisnr. AUTO 17.642, zie www.kras.nl/autol 7642 BEIERSE WOUD Poort naar het ZWARTE WOUD SAUERLAND all inclusive m TEUTOBURGERWALD 4-/5-daagse autoreis vrijwel iedere vrijdag en maandag van 7/4 t/m 27/10 verblijf in Renaissance Hotel Karlsri ontbijtbuffet Karslruhe: historisch centrum en vakwerkhuizen tips: Zwarte Woud, Gengenbach en Baden-Baden Reisnr. AUTO 17.628, zie www.kras.nl/autol 7628 4-/5-daagse autoreis vrijwel iedere maandag en vrijdag van 17/4 t/m 27/10 verblijf in Haus Keuthen in Elleringh ontbijtbuffet, lunch, diner incl. drankjes tips: wandel-/fietsmogelijkheden, mooie vakwerk huizen, Olsberg, Attendorn, Kassei en Winterberg Reisnr. AUTO 17.503, zie www.kras.nl/autol 7503 3-/4-/5-/8-daagse autoreis vrijwel iedere vrijdag en maan dag van 7/4 t/m 27/10 verblijf in Mercure Waldhof in Bad ontbijtbuffet tips: prachtige omgeving, wandel- en fietsmoge- lijkheden, Lemgo, Hameien en Osnabrück Reisnr. AUTO 17.626, zie www.kras.nl/autol 7626 Onze reizen zijn heel eenvoudig te boeken via onze site, 24 uur per dag, 7 dagen in de week! Kijk in de advertentie voor het reisnummer, type deze achter in de adresbalk en u komt 1 direct bij uw reis uit! Voorbeeld: www.kras.nl/hz12345! Informatie en boekingen: SI H =- B* QQQ €MMI ma t/m vr: 08.30-20.30 uur ISf llf 111 K FA C SU 1 O"0"'5-30 U"r WW WW WuS m IFm I s&Ê i Lli i Of boek bij één van onze 23 reisbureaus! kinder postzegels voor kinderen door kinderen bijvoorbeeld voor Loes. misselijk. Nu ben ik 'Toen ik anorexia had, voelde ik me va^2^Verde gevaren van eetstoornissen. weer beter en gee/ ik voorlichttng ofholen over 9 Van mij nemen ze dingen aan, omdat ik het zei/ De Stichting Kinderpostzegels helpt met uw geld kinderen in binnen- en buitenland. Kijk op www.kinderpostzegels.nl door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Over een maand willen de Oosterschelde- ziekenhuizen en Ziekenhuis Walcheren al de eerste resulta ten zien van de nieuwe publieksenquête die daar giste ren begon. De ziekenhuizen vor men de voorhoede van de lande lijke campagne 'Het start bij de vraag'. Patiënten moeten leren vragen wat ze' willen, is de gedachte. Daartoe moet de patiënt wel we ten wat er te vragen valt. Klant adviseurs gaan de Zeeuwen daarbij helpen. Casemanagement Services uit Gouda heeft de methode ontwik keld met de Nederlandse Patiën ten en Consumenten Federatie (NPC-F). De campagne wordt be taald met geld dat de zorgverze keraars reserveren voor de ver sterking van de positie van de zorggebruiker. Doel is uit te vin den wat de patiënt, de bezoeker en het brede publiek belangrijk vinden aan ziekenhuiszorg en hoe zij behandelinformatie wil len krijgen. De ziekenhuizen zijn de eersten die de methode gebruiken. In elk van de twee ziekenhuizen zijn komende maand dagelijks twee klantadviseurs te vinden die mensen vragen stellen over hun wensen en informatie geven over keuzemogelijkheden in de zorg. Ze hebben draagbare com puters bij zich, waarop mensen de online vragenlijst op www.hetstartbijdevraag.nl kun nen invullen. M. Bergen van de Cliëntenraad van ziekenhuis Walcheren vulde gisteren als eerste de lijst in. Zij benadrukte hoe belangrijk het is dat een dokter zijn patiënt goede uitleg geeft. Informatie van internet is maar een hoeveel heid platte tekst, stelde zij. „Ie mand moet dat Vertalen naar de patiënt." De resultaten van de campagne worden in de zieken huizen geregeld besproken met raad van bestuur, artsen en me dewerkers. Voorzitter van de raad van be stuur H. Simons verwacht voor al dat het onderzoek in de zie kenhuizen het besef brengt hoe zwaar een vriendelijke behandel ling voor onzekere patiënten telt. De Nederlandse Paüëntéif en Consumenten Federatie wij' met de verzamelde informatie naar de zorgverzekeraars om een stem te krijgen bij de in'- koop van zorg. „Ik ben blij dat mensen door liet' nieuwe zorgstelsel voor hei eerst de kleine letters van hun polis gingen lezen en zich afvroe- gen wat zij aan zorg nodig hek- ben", zei A. Schipaanboord van het NPCF. „Mensen willen niet overladen worden met informatie, maar het vertrouwen in de witte jas.'is ook niet meer zo blind als jaren geleden." RENESSE - De paasmarkt die op eerste paasdag in Renesse gej: houden zou worden, gaat niét' door. H. Luijcx van Organisatie bureau Zeeuwse Markten heeft de markt afgeblazen in reactie' op de weerstand van de kerken? raad tegen de markt aan de voèf van de kerk tijdens het kerke lijk hoogfeest. De kerkenraadsleden maken be zwaar omdat ze niets voelen voor een dergelijke activiteit op zondag en zeker niet op eerste paasdag op die specifieke loc4'| tie. Geen centje pijn, oordeelt dé organisator over zijn besluit oip de paasmarkt te schrappen. „Ik wilde een leuke markt opzetten,' maar heb niet aan de kerk gëj dacht. Geen probleem, hoor. Het seizoen is lang genoeg. Ik prik wel een keer een andëré dag", reageert hij. Overigens be tekent dat niet dat er geen paasi' markten op Schouwen-Duive-; land gehouden worden. Zatéj4 dag 15 april is er van 10,00 tóf 17.00 uur een markt in Zierik-, zee. In het centrum vair Burgh-Haamstede wordt, dit keer alweer voor het zevende jaar, op tweede paasdag een g$j'f te paasmarkt (tussen 11.00 en' 17.00 uur) gehouden. Er staa'ri dan 85 kramen opgesteld. -•

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32