Een klap en het is gebeurd PZC Muzeeum toont kantoorkunst Spel met schaduw en licht van binnen en van buiten [GELICHT 17 Zeehonden GroenLinks: Staten onfatsoenlijk Op Weg krijgt verkeerslabei Nieuwe lichtmasten Kloosterzande Aanrijding in Ritthem Aanhouding voor dronkenschap Geheugensteun over WMO voor raadsleden Gospelkoor van broeders in Hulst kunst Alleen hiphop in extra voorronde van Hooikoorts Diana Ramaekers speelt in de Bewaerschole met natuurlijk licht en kunstlicht. Links staat gastcurator Jurriaan Benschop. foto Marijke Folkertsma dinsdag 4 april 2006 door Emile Calon Cristel Helvoet moet niet lang naden ken. „Een prima idee", zegt ze, als ze hoort dat Lenie 't Hart van de zeehon dencrèche in Pieterburen Canadese zee hondenjagers wil uitkopen. Op die ma nier moet voorkomen worden dat die ja gers nog langer zeehonden doodknuppe len. Haar partner Peter de Munnik vindt dat 't Hart nog een stap verder moet gaan. „Laat die jagers toeristische excursies organiseren naar de zeehond jes. Misschien kan er op een positieve manier nog wat verdiend worden aan die dieren." 't Hart gruwelt van de jaarlijks terugke rende slachting van jonge zeehondjes op de ijsvlaktes voor de Canadese kust. Honderdduizenden handtekeningen, brievencampagnes en andere vormen van protest hebben tot nu toe niets uit gehaald. De Canadese overheid heeft zelfs recent besloten dat er in drie jaar tijd bijna een miljoen zeehonden mogen Lenie 't Hart van de zeehondencreclie in Pieterburen wil zeehondenjagers uitkopen. Maar, luidt de reactie, nodig om te voorkomen dat iemand met een knuppel het ijs opgaat?" .hoeveel geld is er foto ANP worden gedood. Het gaat om jonge die ren die tussen de twee en twaalf weken oud zijn. Die dieren hebben volgens ken ners het mooiste en zachtste bont. In de visie van 't Hart moet er samen met de Canadese dierenbescherming een wereldwijd Seals Wildlife Fund worden opgericht. Geld uit dat fonds zou naar de lokale Canadese vissers moeten gaan, die nu met de zeehonden- jacht 'een schamel bedragje verdienen'. Die vissers hebben het geld broodnodig omdat ze door overbevissing nauwelijks nog op een andere manier aan voldoen-^ de geld kunnen komen. Creatief „Wij zouden er met elkaar voor moeten zorgen dat er een bedrag beschikbaar komt waaruit die vissers betaald wor den voor het niet doden van de zeehon den. Vergelijk het maar met de braaklig- premie voor landbouwers in Europa", aldus 't Hart. Helvoet en De Munnik, gisteren aan het uitwaaien op het strand nabij De Ban- j aard, ondersteunen het idee van 't Hart volmondig. Ze ergeren zich groen en geel aan dat gehak op het Canadese ijs, zegt de Bredase. Wat haar betreft komt er ook een wereldwijd verbod op het dragen van bont. De Munnik vreest ech ter dat zo'n verbod nimmer van de grond komt. Volgens hem is de weer stand tegen het dragen van bont lang niet zo groot als veel Nederlanders den ken. „Ga 's winters maar eens in andere landen kijken. Bijna overal wordt het —dragen van bont geaccepteerd als iets normaals. Alleen in Nederland, met z'n zachte winters, heerst er echt weer stand." Om die reden pleit hij voor het toeris tisch exploiteren van- de zeehondenge- - bieden. „Zorg dat zeehonden op een an dere manier geld opbrengen. Zorg er voor dat het afslachten niet meer econo misch interessant is." Iets verderop pas seren Karin Dekker en Inneke Roelse uit Middelburg. De beide vrouwen lo pen elke maandagochtend langs het strand om de spieren soepel te houden. „Weer of geen weer", aldus Roelse. Ook zij vindt de slachting weerzinwekkend en pleit voor iets creatiefs om het te stoppen. Ze vraagt zich af of het idee van 't Hart wel zal werken. „Hoeveel geld is er nodig om te voorkomen dat ie mand met een knuppel het ijs opgaat?" Ze vreest dat als de ene betaald wordt om niet te knuppelen, een ander al klaarstaat om dat werk over te nemen. Haar vriendin weet niet of het wel no dig is om in actie te komen. Persoonlijk, zo zegt ze, vindt ze de bio-industrie in eigen land veel weerzinwekkender dan het doden van wat zeehondjes. „Die kip- pen in die nauwe hokjes, de varkens idem dito.' Ik vind dat we ons eerder druk moeten maken om de dieren hier." Roelse stelt dat er zowel daar als hier ac tie gevoerd moet worden. Op welke wij ze, dat weet ze' niet zo goed. Ze is direct bereid geld over te maken naar Pieter buren, zegt ze. Maar dat vindt ze feite lijk te makkelijk. „Maar ja. Zelf naar Canada gaan om die zeehondjes te be handelen met verf zodat de huiden on verkoopbaar zijn - dat gaat mij echt een stapje te ver." Kabeljauw Bij het haventje van Neeltje Jans zegt Dirk van Waes misselijk te worden van al 'die krokodillentranen voor zeehond jes'. De Antwerpenaar wijst naar zijn ei gen jas en zijn schoenen, gemaakt van leer. „Hoe zijn die dieren gedood?" En zo kan hij nog wel even doorgaan, zegt hij. „Alsof een kabeljauw op een pretti ge manier sterft met een haak in zijn bek, happend naar lucht. Of met z'n honderden afgeperst worden in een net," Dan kan je volgens hem beter zee hondje wezen. „Eén klap en het is ge beurd. Daar voelt dat diertje echt niets MIDDELBURG - GroenLinks vindt het 'lichtelijk onfat soenlijk' dat de andere fracties in Provinciale Staten niet reageren op ingediende amendementen, voorstellen of mo ties. Dat is volgens GroenLinks slecht voor het politieke 'proces. In het jaarverslag over 2005 schrijft GroenLinks dat het politieke debat in Zeeland ontbreekt. Er wordt verder gewag' gemaakt van een 'storend gebrek' aan inter actie tussen fracties. De fracties in Provinciale Staten die een vertegenwoordiger in het dagelijks bestuur van de provincie hebben, richten zich te veel op de wensen en cle' belangen van Gedeputeerde Staten, aldus GroenLinks. PIOEK - De Hoekse basisschool Op Weg krijgt vandaag het verkeersveiligheidslabel. De uitreiking vindt plaats tijdens de verkeersveiligheidsweek die de school tot en met vrijdag houdt. Plet Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland reikt het label voor de 33e keer uit aan een basisschool in Zeeland. Vandaag, zijn er ook de nodige ver- keerseclucatieve activiteiten. Zo geven Tante Verkeersfee en Birdy verkeersles in de onderbouw, zijn er fietsvaardigheidsoefeningen voor de middelste groepen en krijgt groep acht in het kader van 'Bob is cool' lessen over alcohol en verkeer. Op Weg verzorgt niet alleen het reguliere verkeersonderwijs, inclusief het verkeersexa- men, maar geeft ook extra praktijklessen. Bovendien doet de school mee aan projecten zoals rond de dode hoek bij vrachtwagens, fietscontroles en de voorbereiding van de leerlingen uit groep acht op hun fietsroute van en naar scholen in het voortgezet onderwijs. Op Weg is ook initia tiefnemer van de straatspeeldag in de buurt. KLOOSTERZANDE - De gemeente Hulst laat nutsbe drijf Delta nieuwe straatverlichting plaatsen aan de PIuls- terweg in Kloosterzande en aan de Havenstraat en bij het haventerrein van Walsoorden. Na het uitvoeren van schil derwerk aan de lichtmasten bleek dat er 27 lichtmasten dringend vervangen moeten worden. De gemeente laat nu 21 nieuwe lichtmasten plaatsen. De andere zes worden, nadat ze zijn afgekoppeld, niet meer vervangen. De kos ten voor de werkzaamheden bedragen zo'n 23.000 euro. RITTHEM - Op de Europaweg Noord zijn gisterochtend rond half acht een auto en een vrachtwagen op elkaar ge botst. Een 22-jarige Middelbur-gse automobilist haalde een voor hem rijdende auto in. Hij had echter niet in de gaten dat een 43-jarige vrachtwagenbestuurder uit Krim pen aan den IJssel hem ook al aan het inhalen was. De twee botsten op elkaar, waarbij de auto over de kop vloog. Niemand raakte gewond, de auto raakte zwaar be schadigd VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag rond vijf uur in de Gildeweg in Vlissingen een 29-jarige Vlissinger aangehouden voor openbare dronkenschap. De man was in kennelijke staat van dronkenschap en liep op hinderlij ke wijze te bedelen bij voorbijgangers. GOES - Wat te doen voor de Wet Maatschappelijke Onder steuning? Het Klaverblad komt dé gemeenteraden in Zeeland te gemoet met een overzichtelijk 'pakket van minimumeisen', ge drukt op handzaam A-viertje van stevig papier. De proclamatie, zoals het patiën tenplatform het noemt, moet minstens vier jaar' meegaan in de tassen van de raadsleden. Hét is bedoeld als leidraad bij het schrijven van de nieuwe raadsprogramma's en als geheu gensteun voor de komende vier jaar. Immers, de WMO is de toetssteen voor het sociale ge zicht van de gemeente, vindt Het Klaverblad. Kernzaken in de WMO vind Het Klaverblad onafhankelijke zorg toewijzing, keuze uit meerdere aanbieders, kwaliteit bepaald door gebruikers, overkomelijke financiële drempels en dat alles bewaakt door een zelfstandige cliëntenraad. Overzichtelijk staat achter elk van de negen prestatievelden uit de WMO de opdracht voor de raad. Zoals enkel instemmen met plannen die toegankelijk zijn voor iedereen, actief men sen benaderen die niet uit zich zelf naar de gemeente komen, jaarlijkse raadpleging van man- telzorgers over de prestaties van dé gemeente, de gareantie dat el ke burger zijn benodigde onder steuning krijgt, antwoord in een dag voor ouders bij opvoeclpro- blemen en een voorziening voor dak- of thuislozen. HULST - Tijdens de gezinsvie ring op palmzaterdag (8 april, 19.00 uur) treedt een gospelkoor op in de Willibrordusbasiliek van Hulst. Het koor bestaat uit broeders van liefde uit Sint Maria Aalter, die novicen uit de hele wereld opleiden. Het koor zamelt geld in,om de opleidingen te bekosti gen en om de opgeleide broeders terug naar het land van her komst te sturen om daar hospita len en scholen te stichten. SEROOSKERKE (W) - Vanwe ge een recordaantal aanmeldin gen van vooral muziekacts, houdt talentenjacht Hooikoorts vrijdag 7 april een extra, zeven de voorronde. Deze wordt gehou den in De Zandput in Seroosker- ke en begint om 20.00 uur. Voor Hooikoorts hebben dit sei zoen 35 bands en zeven hiphop- acts zich aangemeld. Dat was te veel voor de zes gebruikelijke voorrondes. Daarom is er een extra ronde die volledig in het teken staat van hiphop, met zes rapacts en drie dansgroepen. Tijdens het ju ryberaad treedt als special act 0118-vier op. De deelnemers zijn de rapgroe pen RSG records, Zuidelijke Clicks, Uniqual records, Riff G en'Grande Squadra en de dans groepen Extreme, FemaliciousZ en RADS. De finale van Hooikoorts is don derdag 13 april. Bij de muziek acts hebben zich al zeven groe pen rechtstreeks geplaatst. Dat zijn de black metalbands Xtor- tion en Dark Ritual, de britpop groepen The Straits en Ocean's Edge, r&b-zanger Nigel Brown, rockband Commercial Distor-, ti.on en punkrockgroep The Regi ment. Bij de dansgroepen geeft zowel de jury als het publiek cijfers. De vijf acts met de hoogste sco res tijdens de zeven voorrondes gaan naar de finale. Voorpremière nieuwe film van Roberto Benigni VLISSINGEN - Film by the Sea vertoont vanavond als voorpremière The Tiger and the Snoiu in bioscoop CineCity in Vlissingen. De voorstelling begint om 20.00 uur. "The Tiger and the Snow, 'die volgende week in Ne derland in première gaat, is de nieuwe film van Ro berto Benigni, die bekend ■werd met Oscar-winnaar La Vita e Bella. Naast Be- -higni zelf spelen Jean Reno en Nicoletta Braschi de hoofdrollen. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - De on grijpbare horizon van de Zeeuw se kust, vertaald in liclitprojec- ties op de muren van de Bewaer schole in Burgh-Haamstede. Frictie met het landschap is het thema van twee tentoonstellin gen die gastcurator Jurriaan Benschop voor de Bewaerschole heeft samengesteld. In de expositieruimte is tot en met 13 mei sprake van een voort durend veranderende wisselwer king tussen het door Diana Ra maekers geregisseerde video- werk en het - grotendeels - na tuurlijke lichtspel van buitenaf, Met blauw - en een tikje roze - folie heeft de Limburgse kunste naar Ramaekers de ramen van het gebouw afgeplakt. Daarmee een 'nachtlandschap' crëerend, die door de wisselende lichtin val geen seconde hetzelfde oogt. Dat is precies de spanning die Ramaekers met haar installatie Horizon wil bewerkstelligen. De schaduwwerking op vloer en muur kan haar oorsprong zowel binnën als buiten het gebouw hebben, licht ze toe. Terwijl een rechte lichtlijn af daalt langs de muur tekent het Romaans aandoende venster van de Bewaerschole zich in scherp blauw af onder de voeten van bezoekers. Tegen de tijd dat zich bubbelend lichtspel in de linkerbovenhoek van de muur manifesteert, is er van het vlak op de vloer nog slechts een roze hoekje over. Het is het ultiem sa menvallen, maar veelal ook con flicterende treffen tussen Ra maekers' bedenksels en de na tuur. Als toeschouwer twijfel je soms aan je waarneming: wat is de hand van de kunstenaar nu pre cies in het lichtspel dat je ziet? Daarmee raakt Horizon, wel licht onbewust, aan de actuali teit. Want wat is de oorspronke lijkheid van het ons omringende landschap en wat is bij elke ont wikkeling de invloed van de mens daar weer op? Ramaekers raakt daarmee aan de bedoeling van tentoonstel lingsmaker en publicist Ben schop, die met het thema Frictie met het Landschap de toon voor deze en de volgende tentoonstel ling in de Bewaerschole heeft ge zét. Landschap is een eeuwenoud thema in de kunst. „En ook het eerste wat opvalt als je vanuit de stad hier naar toe komt", ver duidelijkt Benschop het uit gangspunt van de exposities. „Vraag is hoe je op een eigentijd se manier iets met dat land schap kunt doen. Het stof er af kunt blazen." Enige frictie is daarbij een vereiste. Irritatie of contrast maakt het beeld interes sant. „Daardoor zie je het land schap opeens weer." Horizon is tot en met 13 mei te zien, dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. De 'projec tie duurt zeventien minuten. Rond het thema Frictie met het land schap volgt nog een tweede door Benschop samengestelde tentoon stelling, met Thomas Brüggeman en Karin van Dam als deelnemen de kunstenaars. Deze expositie duurt van 20 mei tot 1 juli. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De entree van het bedrijf Zeelandia in Zierik- zee oogt tijdelijk wat kaler. Het schilderij van Reimond Kimpe dat daar doorgaans hangt, is voor enkele maanden uitgeleend aan het Muzeeum in Vlissingen. De expositie, Zeeuwse stukken, geeft een mooi overzicht van de kunst die Zeeuwse ondernemin gen bezitten. Vorig jaar organiseerde het mu seum onder dezelfde titel een tentoonstelling met kunst uit particuliere collecties. Ditmaal werd het bedrijfsleven bena derd, met in grote lijnen hetzelf de doel: het zichtbaar maken van (maritieme) kunst die nor maal gesproken binnenshuis blijft en hooguit door een be perkt aantal mensen wordt ge zien. Een rondgang langs bedrijven in de regio leverde een bijzonde re verzameling op. Behalve bij Zeelandia blijkt Kimpe ook na drukkelijk aanwezig te zijn bij camping Scheldeoord in Baar land. Drie prachtige werken, in opmerkelijk goede staat, zijn te rug te vinden op de expositie. „Scheldeoord is een Superplatz en wil mensen meer bieden dan zon, zee en strand", zegt Wil- bert Weber, directeur van het Muzeeum. „Daarom hangen er mooie schilderijen. De eigenaar verzamelt heel bewust Kimpes." Een blikvanger op de tentoon stelling is ook het schoorsteen stuk van het VOC-schip De Bor- sele. Het is een van de werken die hing in het huis van de equi pagemeester van de VOC in Mid delburg. Toen Vitrite zich daar vestigde, heeft het bedrijf zich ontfermd over het cultuurbezit en later ook meegenomen naar het com plex op Amestein. Naast het schoorsteenstuk han gen twee eveneens opmerkelijke schilderijen: een werk van W.J. Schütz uit de verzameling van Ziekenhuis Walcheren en een schilderij van dë Duitser W. Hambüchen, in het bezit van de Koninklijke Schelde Groep. De motieven van onder-nemin gen om kunst aan te kopen, lo pen nogal uiteen. Bij De Schel de bijvoorbeeld gaat het vooral om afbeeldingen van schepen waarmee de werf een binding heeft, zoals een tekening van het fregat Hr. Ms. Tromp. Op een ander werk uit de KSG-ver- zameling is het door de werf ge bouwde passagiersschip Dempo te zien. De aquarel is bovendien ge maakt door Rijk Grisel, die heeft gewerkt bij De Schelde. Heel anders is de aanpak van de Rabobank, die bepaalde kunste naars over een langere periode 'volgt' en daarmee ook hun ont wikkeling vastlegt. Op Zeeuwse stukken zijn twee werken van Marinus van Dijke, waarop zandpatronen in de duinen'zijn vastgelegd. Het museum kreeg veel mede werking bij zijn zoektocht naar kunst bij bedrijven. „Wat we ook veel hebben gehoord is de reactie: leuk dat jullie dit doen; we hebben weliswaar geen mari tieme kunst, maar misschien zouden we ook op dat gebied iets moeten gaan doen." Of een schilderij als maritiem moet worden gezien, blijkt overi gens relatief te zijn. Een werk dat accountantskantoor Price- WaterhouseCoopers bezit, staat daar volgens Weber bekend als Zeegezicht en het heeft er ook wel wat van weg. De titel op de achterzijde verraadt echter dat de kunstenaar het geheel ab stract heeft bedoeld. Expositie: 'Zeeuwse shikken', t/nt 25 juni in Muzeeum, Nieuwendijk 11, Vlissingen. Geopend: ma.-vr. 10-17 uur, za.-zo. 13-17 uur. Het schilderij Boeren en boerinnen op de veerpont Hoedekenskerke-Terneuzen (1944) van Reimond Kimpe hangt tijdelijk in het Vlissingse Muzeeum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31