Soos 9s-Gravenpolder in mei af PZC Arnemuiden vecht voor zijn trein PZC Seidermaaltijd metafoor voor levensweg b 15 CDA is bezorgd om toestand Oosterschelde Nieuw onderkomen moet nog deze lente deuren openen voor de jeugd Forse straf voor drankrijder uit Ter neuzen Noorse band Jesus Revolution zingt bij Bérea Mij I NI, i k Gewonde bij ongeval in Goes Auto tegen de vangrail Aanrijding met scootmobiel Drie boetes bij verkeerscontrole Gaslek blokkeert weg Axel Oosterscheldeavonden in Colijnsplaatse vismijn Tiende editie kunstroute door Tholen agenda dinsdag 4 april 2006 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schou- wen-Duivelandse afdeling van het CDA is bezorgd om de toe stand van Nationaal Park Oos- terschelde. Dat blijkt uit vragen van de christen-democraten aan het college van burgemeester en wethouders van het eiland. Het CDA reageert met haar vra- gen op berichten over de on langs gehouden vergadering van het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde. Tijdens die vergadering werd door mede werkers van Rijkswaterstaat aangegeven dat de toestand van de Oosterschelde niet voldoet aan de Europese eisen voor na tuur en water. De waterkwali teit is een van de knelpunten en hetzelfde geldt voor de stroom- geulen die dicht dreigen te slib ben. Ingrijpende maatregelen zijn volgens Rijkswaterstaat no dig om het tij te keren. Het CDA is geschrokken van de berichten en wil van het dage lijks gemeentebestuur duidelijk heid over wat er nu precies aan de hand is met de Oosterschel de. Ook vraagt het CDA het college wat precies de eisen van Europe se wetgeving zijn voor de Ooster schelde en in welke mate water en natuur daar nu niet aan vol doen. Verder wil de fractie van burge meester en wethouders weten wat zij gaat doen ter bescher ming van de belangen van de na tuur, maar vraagt ook aandacht voor de belangen van beroeps vaart, visserij, schelpdiersector, landbouw en toerisme. Deze be langen dienen in de visie van de christen-democraten evenwich tig te worden afgewogen bij de totstandkoming van een plan van aanpak met betrekking tot de gewenste ingrijpende maatre gelen. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Vrijwilli gers van de jeugdsoos in 's-Gra- venpolder zetten alles op alles om het gloednieuwe onderko men bij de sportvelden in mei te openen. Een vaste datum voor de opening weet jeugdsoosvoor- zitter Chris Innemee nog niet, maar het zal 'ergens tussen half en eind mei worden'. Het jeugdsoosbestuur Heeft on langs de sleutels gekregen om de boel in te richten. Een mee valler is dat de gemeente Borse- l'e de opbouw van de bar doet en ook het binnenschilderwerk wordt door de gemeente gedaan. De club van veertien vrijwilli gers, onder wie viernieuwko mers, heeft nog wel heel wat te doen. Het belangrijkste karwei is de constructie van een draai boek met mengpaneel voor de muziek plus het aanleggen van L Bezorgklachten: f' 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag P gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl verlichting en alle bedrading. Via via is een professional uit Goes gevonden die een verlich tingsplan maakt met een onder- houdsplanning. Hij mag in ruil een reclamebord in de soos weg zetten. 's-Gravenpolder heeft ongeveer anderhalf jaar zonder jeugdsoos gezeten, als de nieuwe de deu ren in mei opent. De oude soos was één keer in de twee weken open, op vrijdagavond. Het soos- bestuur gaat het aantal avonden flink opvoeren, mede op verzoek van de gemeente. Het is de be doeling twee keer in de week soos te houden, op vrijdag- en zaterdagavond. Met het huidige aantal vrijwilligers moet dat luk ken, verwacht voorzitter Inne mee. „We moeten nog een plan ning maken, maar vier vrijwilli gers per avond kunnen we wel bij elkaar krijgen." Open huis Het komt niet vaak voor, maar de officiële opening van de jeugdsoos is nog voor de eigen lijke ingebruikname in mei. De gemeente Borsele laat die woens dag 26 april samenvallen met feestgedruis rond de vlakbij en tegelijkertijd in 's-Gravenpol der gebouwde brede school. Openbare basisschool De Lin den, christelijke basisschool De Rank, de peuterspeelzaal en de kinderopvang plus de buiten schoolse opvang hebben daar be gin maart hun intrek in geno men. In de brede school en de jeugdsoos wordt 26 april open huis gehouden van 16.30 tot 18.00 uur. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 51-jarige Terneuzenaar veroordeeld tot 550 euro boete ènzes maanden rijontzegging. De man werd op 23 juni vorig jaar in zijn woonplaats aange houden met een alcoholgehalte van 515 microgram: ruim twee lieer zoveel alcohol als is toege- staan. De man had in 2004 ook al eens een boete gekregen voor èen alcoholdelict. VLISSINGEN - De Noorse band Jesus Revolution treedt vrijdag 28 april op bij de Bérea gemeente in Vlissingen. De multimediashow, die gaat over de realiteit van de tijd daarin we leven, is bedoeld voor mensen 'tussen de dertien en dertig jaar'. Zij kunnen van af half acht 's avonds terecht in hét gebouw aan de Gildeweg in •Gissingen. i i Den Dekker 'KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Sylvia Quist-Roos telt de reizigers die op het station van Arnemuiden de trein in- en uitstappen. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Reizigers tellen in Ar nemuiden is een inspanning van vijf mi nuten. Drie minuten vóór komt de ene trein op spoor twee. Twee minuten over stopt de andere op spoor één. En dan kun je als vrijwilliger weer naar huis. „Ik woon vlakbij", zegt Sylvia Quist-Roos. „Dus het geeft niets. Over een uurtje kom ik weer terug." In Arne muiden krijgen de tellers, in tegenstel ling tot de tellers uit Kapelle, niet be taald. „Als je ergens voor wil vechten, moet het uit je hart komen", vindt Quist. Gewapend met pen en kladblok je stapt ze het perron op. Jaap Theune gaat bij het begin van het perron staan. Om mistellingen te voorkomen, turven ze met zijn tweeën. Zeventien mensen stappen om drie mi nuten voor één in en uit de trein rich ting Middelburg. „Reken er maar ééntje meer", grapt een meisje in een groepje scholieren. „Niks ervan", zegt Theune. „We doen het fatsoenlijk." En nu hij toch de aandacht heeft, wil hij graag we ten hoe het komt dat geen enkele scho lier zich heeft opgegeven als telvrijwilli- ger. „We staan hier voor jullie", zegt hij, „Zelf ga ik nooit met de trein. En ik ben hier morgen al om zes uur." De scholie ren protesteren. „We moeten toch naar school?" Negentig procent van de reizi gers zijn scholieren, denkt Theune. De dochter van Quist gaat bijvoorbeeld da gelijks met de trein naar het Groencolle- ge in Goes. „Dat is te ver om op de fiets foto Ruben Oreel te gaan, en voor een brommer heeft ze de leeftijd nog niet." Ze is bang dat Arnemuiden straks van de buitenwereld is afgesloten. „Een paar jaar geleden zijn de bussen er al uit gehaald, met het argument dat we de trein hadden." Vandaag en vrijdag wordt er nog geteld op het station. In het weekeinde wordt niet geteld. Dan is de trein gratis en worden uitzonderlijk veel reizigers verwacht. De initiatiefnemers willen niet het ver wijt krijgen dat ze vals spelen. Mét de tellingen moeten de Nederlands Spoor wegen ervan worden overtuigd dat het wel degelijk de moeite loont om het sta tion open te houden. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Mat zes en bitter kruid horen erbij, evenals groenten al dan niet ge doopt in het zoute water. Het zijn belangrijke ingrediënten voor de seidermaaltijd die gister avond in de zaal van de Gerefor meerde kerk in Burgh-Haamste- de werd genuttigd. Een seider maaltijd is een joods gebruik en geldt als metafoor voor de le vensweg van de mens. Het betreft een traditie van 'Sa men Verder', het oecumenisch samenwerkingsverband in de Schouwse Westhoek tussen de Gereformeerde, Katholieke en Hervormde kerken. Een kleine vijftig mensen, onder wie enkele kinderen, schuiven dit keer aan bij de seidermaaltijd. „Wij, mensen en ldnd erenvan verschillende kerken, zijn opge groeid met de verhalen. En wij geloven dat het niet zomaar ver halen zijn, maar dat ze een die pe waarheid bevatten over hoe God met de mensen bezig is", zegt Marijke van Reenen uit Burgh-Haamstede. Zij leidt dit keer voor het eerst deze seider maaltijd. Vanuit haar baan bin nen het basisonderwijs deed zij daar eerder elders al ervaring mee op. Zij licht toe dat deze ge zamenlijke dis gebaseerd is op een joods gebruik dat in de hui selijke kring plaatsvindt. „Offi cieel op Witte Donderdag, maar in de Stille Week hebben de deel nemende kerken hier toch hun eigen vieringen", zegt Van Ree nen. Volgens haar is de maaltijd voor de joden bij uitstek geschikt om verhalen door te vertellen. „Zij doen dat juist voor de kinderen, zodat die ze later weer aan hun kinderen kunnen doorgeven." Tijdens het joodse paasfeest wordt de historische uittocht uit Egypte herdacht. Die vlucht ge beurde zo overhaast dat er geen tijd meer was om brood te laten gisten, vandaar de ongezuurde, platte matzes. Chamets Onder leiding van Van Reenen wordt dit keer de traditionele grote schoonmaak van de joden voorafgaand aan hun paasfeest door de kinderen nagespeeld. Dat gebeurt met het zoeken naar de zogeheten chamets, ofte wel'al het oude brood en de rest jes koek en taart. Met kaarsen Tijdens de traditionele seidermaaltijd laten vaders hun handen wassen. foto Marijke Folkertsma worden alle hoekjes geïnspec teerd want alle chamets moeten opgeruimd worden. Op deze specifieke avond laten verder de vaders hun handen wassen. Ook dat wordt met teil tjes, handdoeken en gedienstige Helpers in beeld gebracht. Traditiegetrouw is er een extra couvert ingedekt voor de pro feet Elia of als blijk van welkom voor de onverwachte gast. GOES - Op de Nansenbaan in Goes is gistermorgen rond negen uur een motorrijdster gewondgeraakt bij een onge val. Een 21-jarige vrachtwagenchauffeur uit Berlicum verleende op Het kruispunt geen voorrang aan een 38-jari- ge vrouw uit de gemeente Reimerswaal, die daar op Haar motor reed. De motorrijdster kwam ten val en gleed ongeveer dertien nieter door. Ze is met onbekende verwondingen met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. KAPELLE - Op cle A58 ter hoogte van Kapelle is 'gister middag omstreeks tien voor drie een 36-jarige Belgische automobilist tegen cle vangrail aangereden. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Hij raakte niet gewond. Zijn auto werd volledig vernield. VLISSINGEN - Eèn scootmobiel en een auto zijn gister middag rond tien voor vier met elkaar in botsing geko men in de Badhuisstraat in Vlissingen. De 58-jarige auto mobilist uit Vlissingen had de scootmobiel, bestuurd door een 82-jarige Vlissinger, over het hoofd gezien. De lak van de scootmobiel raakte beschadigd, maar er was geen persoonlijk letsel. NIEUWDORP - Bij een verkeerscontrole op de Frankrijk- weg in Nieuwdorp heeft de politie gisteren drie bekeurin gen uitgeschreven. In totaal werden vijftien voertuigen ge controleerd. Eén bestuurder werd bekeurd voor een verlo pen APK, één bestuurder droeg geen gordel en één van de voertuigen had een band met onvoldoende profiel. De ac tie werd uitgevoerd door de politie in samenwerking met de Koninklijke Marechaussee. AXEL - De Kinderdijk, de zuidelijke toegangsweg naar Axel, was gisterochtend ruim een uur geblokkeerd als ge volg van een gaslek. Het lek ontstond omstreeks half ne gen, toen bij graafwerkzaamheden een gasleiding van Del ta werd stukgetrokken. Met een luid gesis ontsnapte het gas uit de leiding. De ijlings gealarmeerde brandweer ruk te met twee eenheden uit en zette meteen de omgeving af. Later werd dat karwei overgenomen door de politie en medewerkers van gemeentewerken. De Kinderdijk werd afgesloten vanaf de aansluiting met de Langeweg". Ook een deel van de Zuidsingel en Kanaalkade werd gesloten. Medewerkers van Delta kwamen ter plaatse om de lekken de leiding buiten bedrijf te stellen. Volgens officier van dienst E. Dieleman van de brandweer bleef het gevaar voor explosies beperkt tot een straal van tien tot vijftien meter van het gaslek. „Er waaide een sterke noordwesten wind, zodat het gas snel werd verspreid. Bovendien was de windrichting zo dat het gas niet naar de kern Axel waaide.Omstreeks kwart voor tien was de lekkende lei ding afgesloten en werd het sein 'veilig' gegeven. De weg blokkades konden toen worden opgeheven. Delta is nog een groot deel van de dag bezig geweest om de kapotte lei ding te repareren. door Cornelleke Blok COLIJNSPLAAT - 'Oosterschel de onder water', dat is de titel van de serie avonden, geor ganiseerd door duikcentrum Oceanus, Nationaal Park De Oosterschelde en de visveiling uit Colijnsplaat. De avonden worden vanaf april iedere maand gehouden in de plaatselij- ke vismijn. De Japanse oester staat centraal tijdens de eerste avond, op woensdag 12 april. Drie mede werkers van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek geven een aantal korte presentaties. Daarna kunnen de aanwezigen de oesters proeven en ze bekij- THOLEN - Kunstenares Mar leen Lippeveld, tuinontwerper en beeldend kunstenaar Eric Odinot en schilderes Elly Mes zijn dit jaar de belangrijkste gastkunstenaars van de kunst route Tholen. Stichting Kunstkring Tholen houdt de kunstroute dit jaar voor de tiende keer. Net als an dere jaren vindt de kunstroute plaats rond Koninginnedag. Spe ciaal voor het jubileum is er op 5 mei een groots muziekspekta kel aan de Haven in Tholen. Daarnaast exposeren 22 kunste naars op verschillende plaatsen in de stad. Grote glazen beelden van de Belgische Marleen Lippe veld zijn te bewonderen in de Gasthuiskapel. In de tuin van de kapel exposeert Eric Odinot met werk in beton en brons. Naast enkele grote objecten zijn er ook diverse bronzen la-aaien, merels en alken te zien. Elly Mes uit Westenschouwen maak te schilderijen, gebaseerd op het scheppingsverhaal. Haar schil derijen zijn te zien in de Rooms-Katholieke kerk. Naast het muziekspektakel op 5 mei, is in het muziekprogramma ook een optreden van musical- groep Minoes opgenomen. De kunstroute vindt plaats op vrijdag 28 en zaterdag 29 april, van elf tot zes uur. Verschilende locaties zijn ook van maandag 1 tot en met zaterdag 6 mei ge opend. Meer, informatie via www.kunstroutetholen.nl. ken in aquaria. Onderwaterfoto graaf Joop Stalenburg toont on derwaterbeeld van oesterriffen in de Oosterschelde. Inez Flameling, marien bioloog "en eigenaar van Duikcentrum Oceanus, geeft op woensdag 10 mei een lezing over de biologie van de kreeft. Kreeftenvisser Gerrie van den Hoek vertelt over zijn beroep. Op woensdag 14 juni en woens dag 13 september staan respec tievelijk de film 'Oosterschelde Natuurmonument' van Harmen van den Heuvel en nieuwe exoti sche soorten in de Oosterschelde centraal. De deelnemende organisaties houden de avonden om de onder- waternatuur in de Oosterschel de onder de aandacht te bren gen. Als de avonden een succes zijn, worden ze na september doorgezet. Alle avonden begin nen om zes uur met een vismaal- tijd in de Visveiling Colijns plaat, Visserij weg 1. De lezin gen beginnen om acht uur. De maaltijden kosten 10 euro, de le zing 2,50 euro. Reserveren voor de maaltijd via 0113-695554. STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Bil jart voor ouderen, buurtwerk Goese Pol der; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor astma- en CODP-patiënten; Hotel Goes, 20.00 uur: Bijeenkomst van de Zeeuwse afdeling van hcc, landelijke vereniging van computergebruikers; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 13.30 uur: Bingo voor ouderen vanaf 50 jaar; 's-HEER ARENDSKERKE - Zorgcen trum Poelwijck, 14.00-16.00 uur; Rode Kruis Voorjaarsmarkt; KAPELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; KRABBEN DiJKE Gymzaal, 15.30-17.15 uur: Spring er us in-stuïf voor groep 1 en 2; OBS de Krukels, 15.45-17.30 uur: Open Middag; KRUIIMIIMGEN - Zwembad Den Inkel. 13.00-13.30 uur: Aquajogging; 13.30-14.00 uur: Aquarobics; Reimerswaalhal, 15.30-17.00 uur: Cïr- cusmiddag Cios voor groep 6, 7 en 8; WAARDE - Peuterspeelzaal de Zeven Geitjes, 9.00-11.00 uur: Open dag; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29