Kraanvogel danst spectaculair PZC Het huis links was de kruidenierswinkel van Eine de Kok Ik wete best wat t'r ier te koap is Nieuwe Raadkaart 22 dinsdag 4 april 2006 In 't centrum van Aèmstie, Burgh-Aèmstie eêt 't vandaèg d'n dag, zag ik em op 'n bankje 'zitte. Omdat z'n beênen d'r net zö oud uitzaège as die van mien, liet ik m'n eige naèst em neer zakke. 'Hè, hè', zei ik op 't oa- genblik dat mien billen 't aarde out raèkten. 'Da doe goed', 't Kleine oöndje, mee de spitse oartjes da tussen z'n voeten op de groönd zat, keek mee 'n wies gezichtje naè mien op. 't Knip perde even mee zien oagjes in 't zomerzonnetje. Zö van: 'Lekker weertje vandaège eé'? „Bï je d'r moei van, joan?" zei de man. „Je ziet t'r nie bepaèld goed uut eé. Volgens mien jie 'n zittend leven in dan is z.ö'n bitje waandele in de vekansje 'n eêle toer." „Ik bin ok afkomstig ier van 't eiland, dus ik wete best wat t'r ier te koap is," antwoordde ik boas. Waè bemoeit die vint z'n eige mee, doch ik. Ma ja 't was natuurlijk wè te verwachten as je naèst 'n wild-vrimde kérel gaèt zitte. Even stokte oöns gesprek. An de overkaante van de straète ont- staèt plotselieng 'n gewéldig la- waoi. 'n Groep jeugdige vakan tiegangers schient slaègs mee mekaore te raèken. Ze rukke an mekaores kleren. De meiden in 't gezèlschap schreêuwe mee oa- ge stèmmen. 't Is dudelijk de be doeling om 't waandelende pe- bliek lastig te vaole. M'n buurman schoof even z'n kleine zwarte petje achterover in kuuste z'n voor-oad mee 'n groate roaie neusdoek. „Wï je wè geloave jn'n vintje, da 'k blie bin as 't wï winter oart?" zei t'n mee 'n diepe zuchte. „Dan kriege m'n wï rust. Dan spele mien vraauwe in ikke wï 'n kaèrtspelletje bie de koffie. Dan leit dit eêle durp d'r wïr uutgesturreve bie. Ma achter de muren van de uzen is 't gezéllig eé. Noe m'n d'r ok nog de tele visie bie. 't Is 'n genoegen om vandaège cl'n dag gepènsioneerd te weze. Ma jao, die baldaodig' eid van de jeugd eé. In de kraante 'k eleze dat t'r in 01- land gin eêne voebalwedstrijd espeeld kan oare zoönder dat 't deü de vandaolen verpest oart. Wie was pk wï die minister, die oait over kampementen espro ken eit.? Mee z'n aollen bin ze over z'n een'erold in 't kabinet. Kampementen nog wè. Natuur lijk eit t'n opvoedingskampen bedoeld. Over dat soort van diengen magge m'n alleên nog fluusterend praète. Veer- tig-vuufinveertig leit a wï vérre achter oöns. Ma in Amsterdam kan t'r eêt an toe gaè vandaèg t'n dag, dus 't is normaol as ze oplossingen wille bedienke." Ik schoof 's een in weer op mien aarde zitplaèse. Lang zou'k 't ier nie vol'ouwe doch ik bie m'n eige. „Jao, dat 'k ok oard", zei ik, om ok ma wat te zéggen eé. ,,n' Nichte van mien is getrouwd mee 'n Amsterdammer"vervolg de rn'n buurman z'n veraèl. „Ok zö eêne die ier op Schaauwen z'n vekansje kwam deübrienge. Ze eit noe 'n zeune van achttien jaèr. Dat is t'r ok zö eêne eé. Z'n geld kriegt t'n maèndelijks van de Gemeêntelijke Sociaole dienst tuus gestuurd. Op z'n aèr- remen eit t'n 'n paèr bloate vraauwen laète tatoeëren. As t'n dan z'n spierballen laèt bewege, beginne die tweê mee d'r koönten te wiebele. O man, 't is 'n grof schandaol in '11 groat ver driet vö mien nichte. Van z'n eêste uutkering kocht die Wul- lem 'n jonge pit-bull. Dien oönd eit t'n of'ericht zodat t'n los vö z'11 uut bluuft loape. Daè loapt t'n mee deü de Kalverstraète in Amsterdam in as dan aolle mén sen vö z'n an de kaante gaè, voelt 'n z'n eige as 'n veld'eer die d'n oorlog ewonnen eit." Opnieuw kwam de groate roaie neusdoek vö d'n dag. Je kon mèr- reke dat 't stees waèrremer be gon t' oaren. D'r waère groate zweêtdruppels onder 't petje ver- v schene. Ok ik verlangde vurig naè 'n klein bitje schaèduw, ma 't veraèl over de Zeêuwse nichte was kènnelijk nog lang nie uut- vertèld. „Pas gelee mos Wullem vö 'n paèr maènden in de petoet. Toe mos mien nichte op Nero passé. Dat beêst eit daègenlang in 'n oekje naè d'r zitte kieke tot ze d'r de groate griezels van kreeg. An d'r eige vint eit ze ok niks want die zit d'n eêlen dag in 't café van bolle Gijs op 't oekje Oönderlesten eit Wullem z'n ei ge an'eslote bie de voetbalvan- daolen. Eêst wist t'n nie wat van daolen betekende. Doch t'n dat d'r 'n vint was die zö eête eé. Toen ei 'n broeder in 't kwaèd 't uut eleit. Vandaolisme is rotzoai trappe in vechte mee de M.E vö meer uutkering in modernere ge vangenissen. Dus iedere zoöndag as Ajax tuus speelt gaè t'n mee z'n kammeraoden ka- baol maèke bie 't stadion. Jam mer dat Nero nie mee mag. Die zou d'r nog wat van kunne lere. ter in de fermielje m'n a dik- kels tegen m'n nichte ezeit da ze beter terug kan komme naè dat veilige Zeêland van oöns. Ma ze wil nie. Je kan net zö goed tegen 'n steên praète. Daèrom dienke ik wè 's an wat die minister ezeit eit over die kampementen. Artstikke fout natuurlijk. Over zukke dienge mag 'n méns nie eêns dienke. Ma ja, toch..." Joop van Zijp Ze hadden het er vanmor gen bij het ontbijt nog over gehad. Nico de Haan, met zijn filmploeg voor het programma Nico Natuur lijk van de NCRV. Vandaag zouden ze opnamen maken voor het programma in het Verdronken Land van Saef- tinghe. Er waren die weken ervoor al kraanvogels gesig naleerd boven westelijk Ne derland. Bij de vogelobservatiehut in Saeftinghe zijn op 5 maart al 28 kraanvogels waargeno men. De cameraploeg wilde de kranen zo graag in hun program ma hebben. Met de aanhouden de oostelijke wind waren de kraanvogels een beetje uit koers geraakt in de terugkeer naar hun broedgebieden. Maar zo één keer in de tien jaar worden kraanvogels boven Saeftinghe gezien, dus veel hoop mochten ze niet hebben. Tijdens de opna men hadden ze al een mooie blauwe kiekendiefman, een gro te groep putters, veel tureluurs en grauwe ganzen kunnen fil men en waren ze al dik tevre den. Toen gebeurde het. Toen ze wat algemene opnamen van de Wes- terschelde aan het maken wa ren, zag cameraman Gerrit vijf kraanvogels, laag aanvliegend uit het zuidwesten aan komen. De kop en poten gestrekt, af en toe zwevend, samen op de terug weg naar hun broedgebied. Hij dacht nog: 'hé, dat zijn rare vo gels, het is net of ze achterstevo ren vliegen'. Met de kraanvogels in beeld kon Nico er gelijk voor de camera een verhaal aan vast plakken. Na de opname op de monitor te rug gezien te hebben, gingen ze uit hun dak en stonden ze te jui chen als kinderen op een school plein. Zelfs voor een vogelman bij uitstek, was het voor Nico pas de derde keer dat hij in Ne derland kraanvogels zag. De dag kon niet meer kapot. Verbeelding Kraanvogels spreken al sinds mensënheugenis tot de verbeel ding. Het zijn enorme vogels die met hun lange nek en poten wel wat aan reigers doen denken. Ze kunnen tot anderhalve meter hoog worden, dus je kunt er na genoeg oog in oog mee staan. Ze hebben een vleugelspanwijdte van ruim twee meter. Er be staan wereldwijd wel 14 ver schillende soorten kraanvogels. De meeste van deze indrukwek kende vogels zijn tegenwoordig zeldzaam. Op veel plaatsen in de wereld gaan de kraanvogels in aantal achteruit. Ze broeden in verlaten moerassen in landen als Noord-Duitsland, Polen, West Rusland en Scandinavië. Door ontginning verdwijnen steeds meer van deze gebieden. Kraanvogels spreken als sinds mensenheugenis tot de verbeelding. In het verleden werden ze veel geschoten voor de sport of om dat ze schadelijk waren voor de landbouw. Zelfs in de Middel eeuwen kwam de kraanvogel bij ons als broedvogel voor. Tegen woordig worden ze alleen nog in kleine aantallen geregeld op de trek gezien boven het oosten van Nederland en België. Op en kele locaties hebben ze daar vas te pleisterplaatsen, waar ze in de trektijd soms in grote aantal len bijeenkomen. Ik was een tiental jaren geleden bij het Lac Du Dèr in Noord Frankrijk. Het Lac ligt ten oosten van Reims. Dit is één van de bekendste pleisterplaatsen van de kraanvo gels. 's Avonds kwamen er zo'n 60.000 vogels uit alle windstre ken aanvliegen om de nacht in en om het Lac door te brengen. Ze maken daarbij een schel, trompetachtig geluid. Dit is tot op vele kilometers ver te horen. Een onvergetelijk schouwspel, dat elk jaar duizenden Europese vogelliefhebbers doet watertan den. Prachtig schouwspel De meeste kraanvogels leven in groepsverband en trekken na de broedtijd naar hun zuidelijke overwinteringsgebieden. Trek kende kraanvogels vormen een prachtig schouwspel, als ze in een V-vorm of in een rechte li nie overvliegen met uitgestrekte halzen en een langzame, regel matige vleugelslag. Tijdens de trek vliegen ze soms boven de 3000 meter. Kraanvogels eten hoofdzakelijk plantaardig voedsel, zoals blade ren, wortels en vruchten. Vroe ger werden ze vervolgd, omdat ze schade aan landbouwgewas sen toebrengen. Ze zijn echter meestal nuttig voor de land bouw, omdat ze ook veel schade lijke insekten en hun larven eten. Ze eten ook kikkers, reptie len, kleine vogels en zoogdieren. Bekend zijn ze ook om hun spec taculaire rituele dans. Ze lopen met korte stijve pasjes en half- uitgespreide vleugels om elkaar heen, soms buigend of zich ge heel uitstrekkend. Het tempo van de dans neemt geleidelijk aan toe en ze springen in de lucht, soms opvliegend tot vijf meter hoogte waarna ze lang zaam weer neerdalen als een ver foto Willem Mieras traagde opname van een ballet uitvoering. Deze dans is niet al leen beperkt tot volwassen pa ren, want soms slaat een hele groep aan het dansen, ook de jonge vogels. Sommige kraanvo gels gooien met hun snavel bla deren of takjes in de lucht en pikken er naar als ze weer naar beneden vallen. In Japan is de kraanvogel het symbool van een lang leven. In de folklore kunnen ze 1000 jaar oud worden. Je zou dus een wens kunnen doen als je deze majestueuze vogels in levende lijve tegenkomt. Jos Neve Jos Neve is medewerker Exter ne Betrekkingen bij Het Zeeuw se Landschap. Het aantal goede inzendin gen op de lastige raad kaart van vorige week viel heel erg mee. Terugkeer naar huis, luidt het bijschrift en de opna me van omstreeks 1900 is ge maakt in de Jacobapolder bij Le- wedorp. Meer precies op de Oude Veerweg, net voorbij de boerderijen nummer acht en nummer vijf, weet P. J. van Nieuwenhuijzen uit Nieuw en Sint Joosland. „De huizen rechts zijn ver bouwd en wit gepleisterd. We kijken tegen de Noord- Kraaijertsedijlc aan, met links boven de huizen tegen de dijk aangebouwd. Deze huizen zijn er nu nog. Het dorp is Lewe- dorp. Wanneer je op de Oude Veerweg staat, zie je de daken van de huizen. Op de foto is dat niet te zien. In de kamer van mijn (overleden) grootvader A. A. van Nieuwenhuijzen, die in deze polder heeft gewoond, hing aan de muur een foto met het zelfde tafereel." Ook A. Hage-de Vlieger uit Oud-Vossemeer heeft een ver groting van de kaart aan de muur hangen. „In een van de huizen op de dijk heeft H. de Kok jarenlang een winkel ge had. Nu woont er nog een van zijn zoons." Voor de familie C. de Kok uit Lewedorp is het alle maal zeer herkenbaar. „Ons huis aan de Noord-Kraaijertse- dijk staat er ook op. Wij wonen daar al 57 jaar. Daarvoor aan de Oude Veerweg." R. Verdonk uit 's Heerenhoek heeft de situatie op de kaart aan gegeven. Daaruit blijkt dat de schaapskudde zich ongeveer hal verwege de Oude Veerweg be vindt, zeg maar tussen de zee dijk van de Jacobapolder (uit 1856) en de Noord-Kraaijertse- dijk (uit 1696). Achter de zee dijk van de Jacobapolder ligt de Quarlespolder (uit 1951), waar nu de nieuwe Sloelijn doorheen wordt getrokken. M. van Staveren uit Vlissingen merkt op dat de slecht verharde weg op de kaart nog altijd aan wezig is, zij het nu mooi geasfal teerd. „Ik kan me nog herinne ren dat, direct na de Tweede We reldoorlog, in het pand linksbo ven op de foto de kruideniers winkel van Hendrik ('Eine) de Kok gevestigd was. Die fungeer de als buurtwinkel op het Oude Sloe, zoals de buurtschap (een tiental woningen) in die tijd werd genoemd. De zoon van 'Ei ne (Geert?) ging met een bak fiets vol kruidenierswaren de be woners van de nabijgelegen pol ders en de dorpen Lewedorp en Nieuwdorp langs. Ik was in die tijd een schooljongen en het was altijd heel plezierig om Geert zijn koopwaar te horen aanprij zen." Deze inzender herinnert zich nog goed dat De Kok na het op nemen van een bestelling altijd in dialect afsloot met dezelfde vraag: „Misschien nog een stuk je kaes voor de baes, Jaem voor de boterhaem, Of zoetekoeke om op t'eten?" Van Staveren stelt aan de hand van de kleder dracht van de schaaphoedende meisjes vast dat het om katholie ke kinderen gaat, 'hoewel de buurtschap hoofdzakelijk uit protestantse gezinnen bestond'. B. de Leeuw uit Zaamslag is dat eveneens opgevallen: de afhan gende kap was 'Roomse dracht'. C. F. Stevense uit Middelburg moet bij wijze van uitzondering het juiste antwoord schuldig blijven, maar zit dicht in de buurt. Hij zoekt het in de Zuid-Kraaijertpolder bij Nieuwdorp en attendeert op de aanlegplaats van het zoge naamde kleine Sloeveer aldaar, dat de verbinding onderhield met Walcheren. Door de in dijking van de Quarlespolder na de Tweede Wereldoorlog, verviel dit in 1719 ontstane veer. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: J. J. Lameijn, Vlissingen, J. San- dee, 's Heer Arendslcerke en M. J. Kole-Moerdijk, Goes. Uit de collectie van Hans Lindenbergh nog een landelijk beeld van het Zeeuwse land schap, ruim voor de Tweede Wereldoorlog. De vraag is: om welke buurtschap gaat het? De naam van de nabijgelegen grotere plaats wordt ook goed gerekend. Nadere informatie over de situatie toen (kleder- dracht) en nu, is van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 8 april wor den gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22