Hoge nota voor bijstandsmoeders Delen Europa onder water Eerste ritje in Boodschappenplusbus Actrice Frédérique Huydts (38) overleden Personeel bij duizenden bedrijven onderbetaald Kaper 9-11 is kandidaat voor doodstraf Premier overlegt met directie van NedCar in Born Noodtoestand in Hongarije en Tsjechië Renteaftrek niet meer heilig Britse superpolitie tegen onderwereld Zuid-Chemie wordt overgenomen Anthony van Assche is weer thuis Kilometerzone debet aan files ocmena AjE^midaag M Os Geregeld zon, ook enkele regen- of hagelbuien. Matige tot vrij krachtige 'noordwestenwind Maxima 8 graden. 248e jaargang no. 80 dinsdag 4 aprüO 2006 los nummer 1,25 Bam&a&Biwg'iMgi :,v. - Ajax zwijgt over positie van Blind internet: www.pzc.nl door Hans van Soest DEN HAAG - Bij zo'n 24.000 be drijven krijgt het personeel min der betaald dan het wettelijk mi nimumloon. Dat blijkt uit een steekproef van de Arbeidsin spectie. De inspectiedienst meldde giste ren dat bij 3,5 procent van de be drijven sprake is van onderbeta ling. Het gaat vooral om onder nemingen in de detailhandel, ho reca en de groothandel. Voorna melijk jongeren en deeltijders krijgen minder salaris dan toege staan. Volgens minister De Geus van Sociale Zaken is er bij de werkgevers zelden sprake van opzet. Zo geldt voor jongeren tot 22 jaar elk jaar een ander mi nimumjeugdloon. Vaak wordt dat niet op tijd aangepast nadat een medewerker jarig is ge weest. Bij deeltijders wordt er vaak een verkeerde berekening gemaakt, volgens De Geus het gevolg van verschrijvingen en re kenfouten. In Nederland zijn ruim 685.000 bedrijven. GPD (Advertentie) (posi]bankrekeningnummer abonnement, ang ik de 0 per maand met automatische incasso 20,55)*. 0 per kwartaal met automatische incasso 59,75)". O per jaar met automatische incasso 229,20)*. met gratis PZC-paraplu Kijk op www.p2c.nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0231231 oi stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes het alfabet van Zeeland ALEXANDRIA - De 37-jarige Zacarias Moussaoui, alias de twintigstee kaper van de aansla gen van 11 september 2001, komt in aanmerking voor de doodstraf. 5 D.at bepaalde de jury van de I' rechtbank in het Amerikaanse 4 Alexandria gisteravond. De jury 7 zal over twee dagen beslissen of 2* hij ook daadwerkelijk ter dood {J, zal worden gebracht, i Het oordeel kwam niet onver wacht, al waren er vorige week j;wel vragen gerezen over de ge il loofwaardigheid van de bekente- c.' nis van Zacarias Moussaoui. De 37-jarige Fransman van Marok kaanse afkomst beweerde te zijn aangewezen als zelfmoord- piloot voor één van de aansla- gen op 11 september 2001. De I- Al Qaeda-aanhanger verklaarde tegenover de rechter dat hij een passagiersvliegtuig op het Witte Huis had willen laten neerstor- ten. Dat had moeten gebeuren op dezelfde dag dat de andere zelfmoordterroristen het World Trade Center in New York bin- rienvlogen, een gekaapt vlieg- lé' tuig op het Pentagon lieten stor- 15 ten en een derde gekaapt vlieg- tuig in Pennsylvania te pletter sloeg. Maar vorige week liet een n in Amerikaanse gevangenschap 10 zittende al-Qaïda-voorman, Sjeik Mohammed, tegenover de jury een verklaring voorlezen waarin niets van deze bekente- 17 nis werd heel gelaten. Tot zijn verrassende bekentenis had Moussaoui, die in augustus 15 2j001 was opgepakt, steeds ont- 15' fend dat hij bij de voorberei- 14 ding van de aanslagen was be- trokken. GPD J Dlf] AMSTERDAM - Actrice Frédéri que Huydts is gisteren in Am sterdam op 38-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van kanker. Dat liet haar management Fea tures Creative Management na mens de familie weten. „Frédéri que overleed in liefde en harmo nie na een zeer kort ziekbed" dus een schriftelijke toelichting. Huydts is momenteel op tv te in eerder opgenomen afleve- ringen van Wie is de mol en mamtravel. Ze werd bekend door haar rol den in de tv-serie Meiden van de Wit en de soap Goede Tijden, Slechte Tijden. Het is vreselijk. Ik ben behoor lijk ontdaan", liet Rick Engel- gisteravond weten. De ac teur en producent, die meerdere malen met Huydts samenwerk te, hoorde afgelopen vrijdag dat de actrice stervende was. „Ik wist dat het - ging gebeuren, maar het blijft onwerkelijk." De acteur denkt met een warm gevoel terug aan zijn collega. „Het was een bijzondere vrouw, die een speciaal plekje had in mijn leven." ANP pagina 2 Huydts zat in de verkeerde film Brandweerlieden werpen een dam op in een ondergelopen straat in het Oostenrijkse Dürnkrut, zo'n veertig kilometer ten noordoosten van Wenen. foto Herwig Prammer/RTR SITTARD - Premier Balkenen de bezoekt op 22 april NedCar om te overleggen met directie en vakbonden. Dat heeft de Lim burgse gouverneur L. Frissen gisteren in Sittard bekendge maakt. Frissen wil van de Ned- Car-zaak een 'nationaal dossier' maken inclusief bemoeienis van het kabinet. ANP pagina 9 duizend banen weg Sociale dienst Vlissingen komt belofte om kinderopvang te betalen niet na door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Bijstandsmoe ders die hebben meegedaan aan het sociaal activeringsprogram ma van de sociale dienst in Vlis singen hebben achteraf een ho ge rekening voor kinderopvang gekregen. Terwijl de sociale dienst had beloofd te zullen zor gen voor betaling. Via het sociaal activeringspro- door Wendy de Jong MIDDELBURG - Het eerste ritje was gisteren voor me vrouw T. Overman. De Middel burgse mocht met de Bood schappenplusbus naar het win kelcentrum. „Geweldig", vond ze. „Ik kan niet meer alleen naar het winkelcentrum, maar ik kan nu toch zelf mijn bood schappen doen. Dat blijft toch het leukste." Ouderen in de gemeente Mid delburg kunnen sinds gisteren een beroep doen op de Bood schappenplusbus. Middelburg is de eerste ge meente in Nederland die de 'dienst introduceert. Meer ge meentes volgen de komende maanden. De dienst helpt ouderen die zelfstandig geen boodschap pen meer kunnen doen, maar is vooral bedoeld als middel om ze uit hun isolement te halen. Van de 2,2 miljoen ouderen in Nederland is eenderde een zaam tot uiterst eenzaam. Het Nationaal Fonds Ouderenhulp wil die eenzaamheid bestrijden door het opzetten van eigen diensten zoals de Boodschap penplusbus. Bedoeling van de dienst is dat Mevrouw T. Overman mag als eerste mee met de Boodschappenplusbus, die is betaald met de op brengst van Zomerpostzegels. foto Ruben Oreel mensen in groepsverband bood schappen gaan doen, waardoor ze weer aanspraak krijgen en contact kunnen leggen met an dere ouderen uit hun buurt. Ze kunnen voor 3 euro (heen en te rug) meerijden. Ze worden be geleid en geholpen door vrijwil ligers, maar ook werklozen en arbeidsongeschikten vormen een belangrijk deel van de dienstverleners.De bussen wor den betaald niet de opbrengst van de Zomerpostzegels van TPG Post. gramma spoort Sociale Dienst Walcheren haar cliënten aan om deel te nemen aan de samenle ving. Om een dagritme te creëren en om sociale contacten op te doen gaan zij drie maanden drie keer in de week zwemmen en fitnes sen. Daarbij geeft de sociale dienst onder meer sollicitatie training om de bijstandsmoe ders aan het werk te krijgen. Maar nu hebben ten minste zes vrouwen een hoge rekening voor de kinderopvang tijdens die drie maanden gekregen. Zij hebben een hulpvraag bij Stichting Du- nya neergelegd, vertelt secreta ris J. Berg. „Terwijl de sociale dienst van tevoren iedereen een brief had gestuurd dat zij de kos ten op zich zouden nemen. De vrouwen krijgen nu rekeningen van duizenden euro's." Toevallig De vrouwenstichting heeft niets met het activeringsprogramma noch de sociale dienst te maken, maar de moeders komen toeval lig ook bij Dunya. Het gaat om Nederlandse, Surinaamse en Ma rokkaanse vrouwen. „Ze zijn radeloos. Van sommi gen heb ik gehoord dat ze pro blemen hebben gekregen met hun huurbetaling. Ze leven al van een bijstandsuitkering en zij die meer kinderen hebben, moeten nu 5000 euro betalen voor iets waar ze niet eens zelf om hebben gevraagd. Een van die vrouwen is de 23-ja- rige Chantal uit Vlissingen, die niet met achternaam in de krant wil. In oktober, november en de cember 2005 is zij gaan sporten in het sociaal activeringspro gramma. „Voorafgaand aan dat traject kreeg ik een brief van de sociale dienst dat zij zouden zor gen dat de kinderopvang voor zeventig uur per maand zou wor den betaald. Mijn dochtertje heb ik voor die tijd naar de kin deropvang gebracht. Nu moet ik achteraf 2300 euro betalen." Dat geld heeft Chantal niet. „Ik heb de sociale dienst gebeld om uitleg, maar die kunnen ze me niet geven. De een zegt dat ze een vergissing hebben gemaakt, de ander zegt dat ze de zaak on derzoeken, maar intussen ligt er een hoge rekening. Er is zelfs al een deurwaarder geweest. Boetekleed De sociale dienst zegt voorals nog geen boetekleed aan te trek ken. „Dat onze cliënten achteraf een rekening zouden krijgen, wisten wij niet," zegt J. van Ber- kel. „Het klopt dat bijstandsmoe ders niet voor kinderopvang hoe ven te betalen. Zelfs bij een gro ter gezinsinkomen is maar drie procent voor rekening van de cliënt. De rest betalen de sociale dienst, de belastingdienst en eventueel nog een werkgever. Wat er is misgegaan, dat weet ik niet. Dat onderzoeken we." Geen uitspraken De directeur van Stichting Kin deropvang Walcheren, die voor zijn stichting het woord voert, was gisteren niet bereikbaar. Wel zei H. Vermue van de afde ling communicatie dat de stich ting in beginsel geen uitspraken doet over haar cliënten. Dunya-secretaris Berg heeft de nieuwe gemeenteraad een brief over de ontstane problemen ge stuurd. door Robert Bloemen en Wendy Kind BOEDAPEST - In verband met het aanhoudende hoog water is gisteren in meerde re Midden-Europese gebie den de noodtoestand uitge roepen. In Oostenrijk moest een dorp worden ontruimd na een dambreuk. De premier van Hongarije, Gyur- csany, kondigde voor zwaarge- troffen regio's in het noorden en midden van het land de noodtoe stand af. Een van de probleem gebieden is een 150 kilometer lange strook langs de Donau met de hoofdstad Boedapest. Honderden mensen, onder meer in Boedapest, moesten hun huis verlaten en ook gisteren riepen de autoriteiten omwonenden op elders hun heil te zoeken. Meer dere plaatsen zijn van de buiten wereld afgesneden. De Tsjechische regering riep eer der al de noodtoestand uit voor zeven van de veertien regio's in het land. Spoedzitting Het besluit volgde op een spoed zitting van het kabinet. De nood toestand, die vooralsnog een week duurt, geldt onder meer voor het noordelijke district Usti nad Labem. Daar staat de Elbe bijna zeven meter boven zijn normale peil. Premier Paroubek houdt er reke ning mee dat de situatie nog ver der verslechtert door smeltende sneeuw in de bergen. In Tsjechië kostte de wateroverlast tot nu toe aan zeven mensen het leven. Duizenden Tsjechen moesten huis en haard verlaten. In het noordoosten van Oostenrijk, vlak bij de grens met Slowakije, kwam het dorp Dürnkrut in de nacht van zondag op maandag onder water te staan na een dam breuk in de rivier March. Onge veer 250 woningen werden ont ruimd. Het treinverkeer tussen Oostenrijk en Tsjechië moest worden stilgelegd. In de Duitse deelstaat Saksen zal het water vandaag zijn hoog ste stand bereiken. Gisteren steeg de Elbe elk uur nog met een centimeter. Maar volgens deskundigen wordt met de verwachte 7,70 me ter in Dresden het record van 2002, 9,40 meter, zeker niet ge haald. Vier jaar geleden kostte de wa tersnood 21 mensen het leven. ANP/AFP/DPA pagina 7 overlast amper te bestrijden kritiek op Tsjechische autoriteiten DEN HAAG - De helft van de huiseigenaren vindt dat het sys teem van hypotheekrenteaftrek op de schop moet. Volledige afschaffing van de af trek vindt 98 procent echter on- aanvaardbaar.Dat blijkt uit een enquête van de Vereniging Ei gen Huis (VEH) onder 1000 wo ningbezitters. Volgens de VEH verdwijnt het taboe op het H-woord. „Wat je nu ziet is dat mensen in een soort maatschappelijke realiteit zijn.gekomen." GPD Groot-Brittannië beschikt sinds gisteren over een poli tiemacht naar voorbeeld van de Amerikaanse FBI. De supereenheid - 4200 man met een budget van 600 miljoen euro - moet de internationale onderwereld het leven zuur maken. Eer ste prioriteit is de mensensmok kel. Kunstmestproducent Zuid-Chemie in Sas van Gent wordt overgenomen door het Belgische bedrijf Rosier. Voor het personeel van Zuid-Chemie heeft de overname geen gevolgen. Rosier richt zich ook grotendeels op de pro ductie van mengmeststoffen; de twee bedrijven samen behoren straks tot de grootste spelers op de Europese markt. De turner Anthony van Assche uit Sas van Gent, die zon dag bij een val tijdens een vloeroefening een hersenschud ding opliep, mocht gistermiddag het ziekenhuis in Hooge- veen verlaten en is weer thuis. De doktoren hebben hem geadviseerd om de komende weken volledige rust te houden. „Maar als ik weer mag turnen, ga ik gelijk weer voluit." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 9; Radio Televisie: 11; Zee land: 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 20; Buitengebied: 21,22, 23 en 24 Natuur barst ontstuitbaar los 1 A. Een meerderheid in de Twee de Kamer wil zo snel moge lijk af van de 80-kilometerzo- nes op de rijkswegen rond de grote steden. Dit initiatief komt als reactie op cijfers van de VID. Daaruit blijkt dat de filedruk het laatste jaar is toegenomen. De zones zouden een be langrijke oor zaak zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1